Getronics speelt pokersp II ECONOMIE Zwitsers deden Belgische Sabena de das om Trichet: 'Ik waarschuwde wel voor schandaal' Lotto pakt het illegi gokje op internet ai Verdeeldheid troef in EU bij landbouwhervorming Siemens creëert nieuwe mobieltjes Warsteiner gaat Crolsch verkopen Forse groeimarkt voor arbodiensten Noorden straks 'Energy Valley' Meer kippen dan ooit gekweekt Ranch ex-topman Worldcom te koop Obligatiehouders onder zware druk gezet Drukke tijden in orchideeënkas Buitenlandse maaltijde worden steeds populairJ| dinsdag 28 JANUARI 200 münchen - Op de markt van mobiele telefoontjes bestaat een felle concurrentie tussen producenten als Nokia, Moto rola, Samsung en Ericsson/So ny. Het Duitse Siemens pro beert zijn marktaandeel te ver groten met een aantal nieuwe ontwerpen zoals deze torpedo vormige Xelibri. De nieuwe gsm is vanaf april te koop in aantal Europese landen, China en Sin gapore. Amsterdam - Warsteiner gaat de bierverkoop van de Neder landse brouwer Grolsch in Ita lië verzorgen. Ook de import, marketing en distributie gaat Warsteiner Italia voortaan doen. Grolsch zet op de Itali aanse markt minder dan 10.000 hectoliter per jaar af. De ko mende jaren moet dit verdrie voudigen. Tot nu toe werden de activiteiten van Grolsch ver zorgd door een lokale agent. Warsteiner beschikt in Italië over een eigen netwerk van drankengroothandels. De twee brouwers besloten een jaar ge leden al inkoop van verpaklan- gen en hulpgrondstoffen samen te doen. voorburg - De arbodiensten en arbo-adviesbureaus hebben hun arbeidsplaatsen bijna ver drievoudigd van 3350 in 1995 tot 9570 in 2001. Volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek is de omzet meer dan ver dubbeld tot 859 miljoen euro. De laatste jaren ziet het CBS een afnemende groei. In 2001 nam de omzet 9 procent toe, het jaar ervoor was dat nog 14 procent. Het rendement is flink verbeterd. Maakten de bedrij ven in 1995 samen nog 24 mil joen verlies, in 2001 was dat omgeslagen in 29 miljoen winst. Groningen - Noord-Nederland moet zich ontwikkelen tot een 'Energy Valley'. Dat vinden noordelijke energiebedrijven, de gemeente Groningen en de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij. Volgens een woordvoerder van de Neder landse Gasunie, die bij het initi atiefis betrokken, is de energie sector in het Noorden al sterk vertegenwoordigd dankzij be drijven als NAM, Gasunie en Gasunie Research: ,,In een 'Energy Valley' zouden alle energiebedrijven hun krachten moeten bundelen voorburg - Nederland telde vorig jaar met 54,7 miljoen meer vleeskippen dan ooit. Het recordjaar 1999 is met 1,5 mil joen stuks overtroffen. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerd onderzoek van het CBS. Het aantal pluimveebedrijven neemt overigens gestaag af. Telde Nederland in 1980 ruim 1800 boerderijen met vleeskip pen, vorig jaar waren dat er 1100. De bedrijven worden wel steeds groter. In 1980 hield driekwart minder dan 25.000 vleeskippen. Nu heeft tweeder de er meer dan 50.000 op een boerderij. Clinton - Het Amerikaanse tele- comconcem Worldcom heeft de ranch van oud-topman Eb- bers in de verkoop gezet. Het bedrijf wil zo een deel van de ruim 400 miljoen dollar die het aan Ebbers heeft geleend terug krijgen. De Douglas Lake Ranch in Nicola Valley in British Co lumbia is de grootste Canadese veeboerderij. Ebbers kocht de ranch in 1998 voor meer dan 60 miljoen dollar. WorldCom kreeg deze maand de zeggen schap over de boerderij. De ge boren Canadees Ebbers trad in april terug als topman toen een enorme boekhoudfraude aan het licht kwam. brussel/anp - De plannen voor een grondige hervorming van het Europese landbouwbeleid vallen verkeerd bij een flink aan tal lidstaten. Anders dan demis sionair minister Veerman (land bouw) spuiden zijn collega's uit Spanje, Frankrijk en Ierland gis teren spijkerharde kritiek op de voorstellen van EU-commissaris Fischler. Fischler gunt de boeren hun in komenssubsidie, maar wil die loskoppelen van wat ze produ ceren. Niet de steun, maar de vraag van de markt moet bepa lend zijn voor wat boeren ver bouwen. Verder moeten boeren voldoen aan allerlei eisen op het gebied van milieu, dierenwelzijn en voedselveiligheid. Veerman noemde de voorstellen 'gedurfd' en 'onvermijdelijk' en vindt dat Fischler 'verstandige keuzes' maakt. „De moderne maatschappij vraagt om een le gitimatie van de landbouw steun. De voedselproductie vol staat niet als antwoord. Andere landen bieden die aan tegen la gere prijzen." Minder eens is hij het met Fischlers plannen om de inko menssteun af te romen en het bespaarde geld deels te beste den aan plattelandsontwikke ling. Veerman vindt dat de lid staten de ingehouden middelen zelf moeten kunnen houden en niet moeten storten in de EU- kas. Veermans collega's uit Duits land, Zweden en Groot-Brittan- nië waren ook overwegend posi tief. Des te harder kwamen de mi nisters uit de traditionele land- bouwnaties uit de hoek. De Spaanse minister Canete noemde de plannen 'onaan vaardbaar', 'overdreven' en 'ris kant en ziet niets in de ontkop peling van steun en productie. Volgens de Ierse minister Walsh zullen de Ierse rundveehouders veel zwaarder worden getroffen dan Fischler verwacht. En de Franse minister Gaymard zei dat er geen sprake van kan zijn dat de Unie afwijkt van de afspra ken die de Europese leiders, eerst in 1999 in Berlijn, en vorig jaar in Brussel en Kopenhagen, hebben gemaakt. den haag/gpd-anp - De top van Getronics heeft de obligatie-be zitters van de voormalige ICT- reus gisteren het mes op de keel gezet. Ze moeten hun obligaties inruilen voor een pakket aande len, nieuwe obligaties en geld. Werken ze niet mee aan dit schuldsaneringsplan, dan is vol gens topman Van Voorst alles mogelijk. Een aantal obligatie houders heeft zich inmiddels ver enigd en speelt het hard: ze eisen een beter bod. Op het spel staat het voortbe staan van een gigant met 25.000 werknemers, actief in 30 landen. Er lopen in 2004 en 2005 twee obligaties af, waarvan twijfel achtig is of het bedrijf ze kan af lossen. Om dat voor te zijn wil Getronics haar grote schulden last in één klap sterk verminde ren met een constructie die Ver- satel vorig jaar met succes be proefde. Versatel dwong haar obligatiehouders genoegen te nemen met geld en aandelen, die samen driekwart minder waard waren dan de obligaties. Versatel kon zo 1,7 miljard euro schuld wegstrepen. Voor de obligatiehouders was het echter een schok: het bedrijf ging in surseance zodat schuldeisers het nakijken hadden en obliga tieshouders het aanbod wel moesten slikken. Ook kabelmaatschappij UPC ging onlangs in surseance. Het zijn opnieuw de obligatiehou ders. die 5,2 miljard schuld aan UPC bezitten, die voor het blok worden gezet. Zij kregen eerder al geen rente en moeten hun obligatie nu omruilen voor aan delen. Een UPC-aandeel kostte gisteren 6 eurocent - geen aan deel waarin de handel veel ver trouwen heeft. UPC en Versatel zijn bedrijven die dachten ongestraft miljar den schulden te kunnen maken in de jaren dat de internethype ontstond. Getronics is daarmee niet vergelijkbaar. Het bedrijf in vesteerde niet met geleend geld en bleef ook langer winstge vend. Maar uiteindelijk schatte ook dit bedrijf, net als veel ande re, de economische potentie van de internet-economie te groot in. Dat leidde tot investeringen in ICT-specialisten, die na het knappen van de intemet-lucht- bel steeds minder werk kregen. In 1999 bouwde Getronics 1,7 miljard euro schuld op met de miljardenovername van het Amerikaanse Wang. De opstelling van de meest as sertieve obligatiehouders dreigt de opzet van de Getronics-top te frustreren. Alleen al de publici teit is negatief voor het bedrijf, waarschuwde financiële top man Docter gisteren. Het con cern heeft de obligatiehouders tot morgenmiddag de tijd gege ven om in te stemmen met de omruilactie. Docter heeft al ge zegd dat zelfs als 60 procent van de obligaties wordt aangeboden Getronics niet uit de problemen is. Voor de geplaagde obligatiehou ders is het dilemma groot: als ze het bod van de directie naast dreischor - Met Valentijnsdag in het verschiet beleeft orchideeënkweker Kein in het Zeeuwse Dreischor drukke tijden. Zijn kassen staan vol met orchideeën die voor Valentijnsdag zijn bestemd. Dagelijks moet hij takken vol bloemen opbinden om te voorkomen dat ze gaan hangen. Volgens de kweker is er vooral veel vraag naar deze bloemen vanuit Groot- Brittannië. Foto: ANP/Wim van Vossen Overheid passief terwijl luchtvaartmaatschappij werd geplunderd door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Directieleden, de raad van be stuur, de Belgische politiek. Allemaal hebben ze foute beslissingen genomen. Maar meest schuldig aan het faillisse ment van de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena eind 2001 is de Zwitser se moedermaatschappij Swissair. Tot die conclusie komt de parlementaire enquê tecommissie die de teloorgang van Sabe na onderzocht De commissie rondt haar onderzoek naar financiële malversaties bij Sabena deze week af. Twee Franstalige kranten, Le Soir en La Libre Belgique, konden het afgelopen weekeinde alvast het eindrap port inkijken. De Belgische politiek komt er genadig vanaf. De overheid nam welis waar een veel te passieve houding aan waardoor Swissair ongestoord de Belgi sche maatschappij kon plunderen, maar individuele bewindslieden worden in het rapport niet keihard aangepakt. Wie er wel flink ervan langs krijgt, is oud- Sabena-topman Reutlinger, die in 1996, één jaar na de overname door Swissair aantrad. Hem wordt vooral verweten dat hij nooit vraagtekens plaatste bij de ver nieuwing van de vloot, in 1997. Die aan koop van 34 Airbussen deed Sabena uit eindelijk de das om. Ook de raad van be stuur was te weinig kritisch, evenals de overheid die pas te laat in de gaten had dat Swissair zelf in de rode cijfers zat en geenszins van plan was om haar (financi ële) verplichtingen jegens Sabena na te komen. Swissair ging in oktober 2001 over de kop. De conclusies liggen in het verlengde van het vernietigende rapport van Ernst Young dat afgelopen vrijdag verscheen. Het consultancybedrijf onderzocht in opdracht van de curator van Swissair waar het fout ging. Volgens Ernst Young is Sabena het slachtoffer gewor den van het roekeloze ovemamebeleid van de Zwitsers. Die leden aan groot heidswaanzin; kochten luchtvaartmaat schappijen op zonder te checken of daar wel geld voor was. De raad van bestuur gaf het management de vrije hand; keek de andere kant op terwijl er miljoenen werden geïnvesteerd in niet-rendabele ondernemingen. Minister Daems (overheidsbedrijven) heeft al laten weten dat hij Swissair op basis van het rapport verantwoordelijk wil stellen voor de ondergang van Sabe na. De Belgische staat, die mede-aan deelhouder was van Sabena, heeft drie rechtszaken aangespannen tegen de Zwitserse moedermaatschappij. Een eventuele schadeclaim komt ten goede aan de voormalige Sabeniens. Door het faillissement verloren meer dan 5000 mensen hun baan. In Amsterdam staat het hoofdkantoor van Getronics. In Neder^ werken bij het bedrijf 7000 mensen. Foto: ANP/Marco de SwaP' zich neerleggen, krijgen ze niks bij een eventueel faillissement. Blijft het bedrijf overeind, dan krijgen ze hun vordering ge woon terugbetaald. Accepteren ze het bod, dan leggen ze er flink op toe. En bovendien is Getronics genereuzer, naarmate zich meer obligatiehouders zich melden. De aandeelhouders gingen gis teren wel akkoord met het plan 0i voor 546 miljoen nieuwe i len. Daarmee komt de vi^fKc ring op 133 procent (er ruim 400 miljoen stukken markt). De meerderheit gevormd door houders v ferente aandelen. De Veri van Effectenbezitters not saneringsvoorstel oneer! dat de preferenten en dei buiten schot blijven. maastricht/anp - De opbreng sten voor restauranthouders lo pen terug, maar de populariteit van buitenlandse maaltijden neemt in Nederland alsmaar toe. Van 1995 tot 2002 is het aantal restaurants met een bui tenlandse keuken met 19 pro cent gestegen. Het netto be drijfsresultaat nam in 10 jaar af van 11 naar 9 procent in 2001. Dat staat in het sectorrapport 'Eten in de Nederlandse horeca 2002' van het bedrijfschap Ho reca en Catering. Het werd gis teren gepresenteerd op de hore cavakbeurs BBB/European Fine Food Fair (EFFF) in Maastricht. De restaurantsector heeft zijn aandeel in de totale eetomzet binnen de horeca zien afnemen van 49 procent in 1991 naar 44 procent in 2001. Andere moei lijkheden liggen in de opleidin gen en horecakennis. „Restau ranthouders ondervinden steeds meer moeilijkheden om vacatu res vervuld te krijgen waarbij een horecaopleiding en of hore cakennis vereist is. Dit leidt tot hogere lonen", aldus het be drijfschap. Ook de besch heid van scholieren nel omdat die kiezen voor de handel. Om het tij te keren bevi bedrijfschap aan beter in len op het consumptien en de veranderende wen de consument. Volgens drijfschap doen verscl restaurants dat al. „Voorl van succesformules zijn tief laten deelnemen aan de samenstelling maaltijd of het eten cakeuken zelf', aldus Ho Catering. Trendwatcher Lidewij E< gaf op de beurs haar visi ontwikkelingen in de ho^- ziet een bereidheid om 1 en geld te besteden aan voeding en gezond lev slechte nieuws voor de is zijn - ;n van ii lling 1 I n in d 'V MM l| P dat mensen dat steeds v '0 ver in eigen huis doen. speurt verder een groeie hoefte aan exotisch voed als symptoom ook de gi de buitenlandse keukei derland. ide den haag/gpd-anp - „Dit is een heel heldere uitspraak. Hiermee kunnen we andere illegale inter- net-goksites aanpakken." Dat zegt directeur Veenstra van de Lotto, in reactie op het vonnis van de rechtbank in Arnhem. Die oordeelde gisteren in een kort geding dat een Britse inter netsite binnen drie dagen moet worden afgesloten voor Neder landse bezoekers. De manier waarop het wedkan toor Ladbrokes via internet de strenge Nederlandse regels voor gokspelen omzeilt, kunnen vol gens dit vonnis niet door de beugel. „Goksites zitten vaak in off shore-landen, en zijn dus lastig aan te pakken. Maar in overleg met onze advocaat zul len we het zeker proberen.", al dus Veenstra. Op de Antillen of de Kaaiman Eilanden zijn Euro pese regels volgens de Lotto-di recteur lastig te handhaven. Advocaat Van Manen van De Lotto noemt de uitspraak uniek in Europa. „Nog niet eerder Franse bankpresident ontkent alle beschuldigingen in zaak Credit Lyonnais door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Jean-Claude Trichet (60), president van de Banque de Fran ce en beoogd opvolger van Wim Duisenberg als president van de Europese Centrale Bank, heeft gisteren keihard alle beschuldi gingen aan zijn adres van de hand gewezen. Trichet zou een oogje hebben dichtgeknepen toen de toenmalige Franse staatsbank Crédit Lyonnais begin jaren negentig vervalste jaarreke ningen presenteerde. Maar de bankier wees iedere verantwoordelijkheid af. Inte gendeel, de toenmalige minister van Financiën, PierTe Bérégo- voy, was door hem herhaaldelijk gewaarschuwd dat Crédit Lyon nais op onverantwoordelijke wijze bezig was. Trichet was op dat moment de hoogste ambte naar op het ministerie. De mi nister wilde echter niet naar hem luisteren, beweerde Tri chet. „Wij bevonden ons in de uit zonderlijke situatie met aan de ene kant een president van de bank, Jean-Yves Haberer, en aan de andere kant de minister van financiën die vertrouwen in hem had terwijl wij zeer onge rust waren en hem talrijke waar schuwingen deden toekomen", aldus Trichet. De president van de Banque de France maakte tijdens zijn ver hoor duidelijk onderscheid tus sen de strategie van aan- en ver koop van de leiding van Crédit Lyonnais en de integriteit van zijn collega-bankiers. „De heb nooit getwijfeld aan de ethiek en de eerlijkheid van Jean-Yves Ha berer. De top van het ministerie heeft ook nooit één vraag ge steld over de oprechtheid van de jaarcijfers. We hadden alleen onze bedenkingen over de stra tegie van de bank", zo verklaar de Trichet die er aan toevoegde dat Crédit Lyonnais de jaarcij fers op eigen houtje had opge steld. Officier van justitie Jean-Pierre Bernard wilde evenwel niet zon der slag of stoot genoegen ne men met deze verklaring. Hij was in het bijzonder geïnteres seerd in een gesprek dat Trichet en Haberer op 11 maart 1993 op het ministerie hadden en waar- bij'Trichet, volgens een verkla ring van Haberer, zou hebben laten doorschemeren dat een aangepaste jaarrekening niet op zijn veto zou stuiten. Maar Trichet leek voor de recht bank zeker van zijn zaak: „Ik stond op het punt te vertrekken voor een top van de belangrijk ste industrielanden, ik had wei nig tijd. Het enige dat ik me van die bijeenkomst herinner is dat Haberer me vertelde dat zijn bank in 1992 verlies zou lijden". Twaalf dagen na dat gesprek stuurde Trichet echter een noti tie aan zijn minister, Bérégovoy, waarin hij volgens het openbaar ministerie liet aantekenen dat publicatie van de werkelijke ver liescijfers van Crédit Lyonnais in de rest van de wereld vragen zou doen rijzen over de solvabi liteit van de bank. De notitie werd geschreven enkele dagen voordat de toenmalige staats bank zijn geflatteerde jaarcijfers in de openbaarheid bracht. Volgens Trichet was die notitie opgesteld door een onderge schikte. Hij had hem slechts on dertekend, 'zoals ik per jaar dui zenden notities onderteken'. De grote vraag is nu of het open baar ministerie deze lezing ac cepteert. Tot dusver is onduide lijk of de aanklager een straf te gen Trichet zal eisen. En vervol gens: of de rechtbank die eis overneemt. Iedere straf betekent voor de president van de Ban que de France dat hij naar de baan van president van de Eu ropese Centrale Bank kan flui ten. En dat betekent dat Europa er een levensgroot probleem bij heeft. Bij de benoeming van Duisenberg tot president van de Europese Centrale Bank gingen de Fransen namelijk alleen ak koord als hij zou worden opge volgd door een Fransman. En een andere Franse kandidaat dan Trichet is er niet. Jean-Claude Trichet. Foto:AP/Francois Mori werd een website vei het buitenland kanssj te bieden. Het is goed dat deze uitspraak in het land gevolgd zal wordei februari dient het kort| van Holland Casino ti siolux, een Antillia; kaanse aanbieder van spelen op internet. De Lotto begon de pi tegen Ladbrokes omdat se bedrijf zich - op de site - niet hoeft te hou allerlei beperkingen van derlandse wetgever. D perkingen richten zich plichte afdracht aan got len, tegengaan van frauc perken van overdreven Volgens de rechter mi een buitenlandse aanbii kansspelen in Nederla schikken over een Nedt vergunning op grond Wet op de kansspelen Stopt Ladbrokes niet dl ten de Britten een dv* van 10.000 euro per dagi Strenger toez ,0 kosten internen woerden - Ongemerkt i lu'd c ten via dure 0900-telefofcolac mers in plaats van het g^ lokale tarief heeft Ned consumenten vorig jaar^^ miljoen euro gekost. D de Stichting Informatit sten Code becijferd. De I de gedragscode voor infl leveranciers op intern scherpen. Nu is afgesproken dal menten een waarschuw gen als ze op een well men waardoor het tw foonverbinding verand vaak gebeurt dat echter] STIC krijgt gemiddeld 211 ten per maand van mei ongemerkt hebben gd via een duur 0900-numl kosten kunnen hierbij I tot 70 eurocent per minj gemiddelde klacht gaat euro, maar we krijgen klachten van mensen 1 10.000 euro zijn benadfl dus STIC-directeur Meulen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8