Gespleten EU worstelt met aanpak Irak BUITENLAND Israël maakt ruk naar rechts bij ongewenste verkiezingen iC Eindspel in kwestie-Irak mag van VS niet lang duren Neef neemt plaats gangster in Belgische loodsen boos op lakse Fransen m Democraten willen bewijs Bush nu zien L tare gevechten Afghanistan lOiDAK - Tussen Afghaan- Anierikaanse troepen en an-aanhangers zijn van- zware gevechten uitgebro- ond de plaats Spin Boldak t zuidoosten van Afghanis- )ij de grens met Pakistan, ins een Amerikaanse leger- dvoerder. zijn achttien re- n gedood. Het gaat om on- »r tachtig strijders, ver- *te lelijk aanhangers van n8 heer Hekmatyar. Hij staat r de Taliban. DeAmerika- lebben om versterking ge- j. Er zijn geen meldingen V® oden of gewonden bij de lationale troepenmacht. i™ >1 doden bij ongeluk India rra - een botsing tus- en bus en een met chemi- i geladen vrachtwagen zijn iorgen in het oosten van n 8 zeker 44 mensen omgeko- Eerdere berichten dat er bus voornamelijk toeris- iten, zijn niet bevestigd. 1115 de botsing vlogen de ra8 iwagen en de bus in I. Er zouden ongeveer zes- jnsen in de bus hebben 2n in, van wie er circa vijftien r01 i uit het wrak zijn ge- J De meesten van hen zijn iter zo slecht aan toe, dat ieü waarschijnlijk niet over- inn hel utinovic acht onschuldig - Ex-president Milu- cvan Servië heeft gisteren iet Joegoslavië-Tribunaal 110 ard onschuldig te zijn. >aai j een Week geleden vrij- naar Den Haag kwam, e0 j de laatste medever- i uit de Kosovo-aanklacht Slobodan Milosevic die vrije voeten was. Milu- 'e is aangeklaagd wegens den tegen de mensheid logsmisdaden, zoals en deportatie in Kosovo, ic was toen president joslavië, Milutinovic ;nt van de deelrepubliek I puinruimers und Zero ziek - De meeste mensen in meegewerkt aan het ten op het terrein van rid Trade Center in New Iden afgelopen zomer indheidsklachten. Dat een overheidsonder- 'an de voorlopige re gisteren werden gepu- Bijna driekwart (73 van de arbeiders had leriode juli-augustus oor-, neus- en keel- :n, terwijl 57 procent last longen had. Ook psychi- :hten werden veel ge- ird. dinsdag 28 januari 2003 <ee weert ale imam - ;wa die ezi inspireert l rs bij moord 11 De kt. jen tig" ;en plar nu: ijfo '1 >r Ivoorkust (t akkoord af washington/ap - De regering- Bush moet nu maar eens naar buiten treden met de bewijzen die ze heeft voor de bewering dat Irak beschikt over massaver nietigingswapens. Dat zei de lei der van de Democraten in de Amerikaanse Senaat, Tom Da schle, gisteren. In de aanloop naar de jaarlijkse State of the Union voerden de Democraten hun kritiek op de Republikeinse president op. Volgens Daschle komt de rege ring telkens met een andere rechtvaardiging voor militair in grijpen. „Omdat Saddam een bedreiging is voor zijn buurlan den, omdat hij Koerden heeft vergast, omdat hij Bush senior wilde doden, omdat hij betrok ken was bij 11 september. Men sen vragen zich af wat de échte reden is", zei Daschle. „Bush moet snel bewijzen dat Irak massavernietigingswapens bezit. Als we bewijzen hebben, waarom delen we die dan niet met de wereld, zoals Kennedy dat tijdens de Cuba-crisis deed? Washington liet toen foto's zien van de raketten die de Sov jetunie opstelde op Cuba. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Irak werkt niet actief ge noeg mee aan de VN-inspecties. Maar geef ons nog wat meer tijd om een vreedzame oplossing een kans te geven. Dat was de tweeledige boodschap aan de VN-Veiligheidsraad van VN-inspectie- leiders Hans Blix en Mohamed el-Bara- dei. De vraag is hoeveel tijd. De komende tijd zullen de vijftien leden van de Veilig heidsraad zich daarover beraden. Het 'eindspel' is begonnen. Er kan na gisteren geen misverstand over bestaan. Als Irak niet beter mee werkt aan de inspecties, dan kan de wereld er geen vertrouwen in hebben dat het land zich daadwerkelijk ontwa pent. Die boodschap van Unscom-baas Blix zal de Verenigde Staten als muziek in de oren geklonken hebben. Ook el- Baradei hield Irak voor dat voortgaan op deze weg zou leiden tot geweldda dig ingrijpen, en het nog maar kort de tijd heeft om dat lot af te wenden. In Washington werden die waarschu wingen als steun in de rug ervaren voor de harde eis aan Irak onmiddellijk en actief te ontwapenen, onder dreiging van geweld. Irak lijkt tot op de dag van vandaag niet begrepen te hebben wat het betekent om te ontwapenen, zei Blix. Wat Irak er onder verstaat is toe gang verlenen tot gebouwen en loca ties, maar ze moeten inhoud verstrek ken, aldus de inspectieleider. „De deu ren openen is niet genoeg." Er moet openheid en bewijs komen, aldus Blix. Tegenwerpingen uit Bagdad dat er geen documenten zijn om aan te tonen dat eens aanwezige chemicaliën en biologische wapenstoffen zijn vernie tigd, worden niet geaccepteerd. Er is al tijd een papieren spoor, en anders zijn er getuigen die gehoord kunnen wor den door de inspecteurs, zei Blix. De Unscom-leider somde een aantal gaten op in de verklaring van 12.000 pagina's die Irak in december presenteerde, en waarover tot op de dag van vandaag geen duidelijkheid is. Er zijn onder meer vragen over zenuwgas VX en milt vuurbacteriën. De onlangs gevonden lege raketkoppen kunnen 'het topje van de ijsberg' zijn, aldus Blix. Hij klaagde dat een onbe mand verkenningsvliegtuig van Irak de lucht niet in mag, en dat gesprekken met Iraakse experts niet in vrijheid ge houden kunnen worden. Ook el-Bara- dei - het hoofd van VN-atoomagent- schap IAEA - beklaagde zich over de onmogelijkheid Iraakse wapendeskun digen te interviewen zonder aanwezig heid van een Iraakse toezichthouder. Op dit moment heeft de IAEA geen be wijs voor nucleaire activiteiten aange troffen, maar het is te vroeg om daaruit te concluderen dat er niets is, stelde el- De Iraakse VN-ambassadeur Aldouri (linksvoor) werd tijdens het betoog van Blix slechts door een lege stoel gescheiden van de Brit Greenstock (midden) en de Amerikaan Negroponte (rechts). Foto: Reuters/Ray Stubblebine Baradei. Blix en el-Baradei willen meer tijd voor inspecties. Hun teams zijn in opbouw, ze zijn pas twee maanden bezig, en ze voorkomen dat Irak opnieuw verboden wapenprogramma's begint. Dat is ko ren op de molen van landen als Rus land, Duitsland, Frankrijk en China. Die willen de inspecties meer tijd ge ven, en waarschuwen voor een over haaste oorlog. „De inspecties moeten hun loop kunnen hebben", zei el-Bara- dei. Hij verklaarde dat de IAEA 'binnen een paar maanden' een oordeel moet kunnen geven of Irak zijn nucleaire programma nieuw leven heeft ingebla zen. Of de VS, die weinig geduld meer heb ben met Irak, de inspectieteams zo veel tijd willen geven, is de vraag. Het standpunt van het Witte Huis is duide lijk, en president Bush zal daarover ko mende nacht in zijn jaarrede 'State of the Union' geen misverstand laten be staan. Inspecties kunnen alleen succes hebben als het gastland 'pro-actief meewerkt, zoals in het verleden in Zuid-Affika en Oekraïne. „Dat is hier niet het geval", zei de Amerikaanse VN- ambassadeur Negroponte gisteren nog maar eens over Irak. Duidelijk is dat het Amerika en zijn be langrijkste bondgenoot Groot-Brittan- nië een lief ding waard is om met zo breed mogelijke steun tegen Irak op te kunnen treden. Ze hebben er graag een paar weken voor over om tot consen sus te komen, zo valt in Londen en Washington te beluisteren. Er is altijd die minieme kans dat Saddam Hussein toch ineens een heilig boontje wordt, of in ballingschap gaat. En in elk geval hebben president Bush en premier Blair er dan alles aan ge daan om de internationale gemeen schap mee te krijgen. Dat is ook een belangrijke wens van de bevolking in Amerika en Groot-Brittannië, waar de roep om bewijs voor Saddams leugens en onmiddellijke gevaar voor de veilig heid aanzwelt. Hoeveel weken precies zal afhangen van de besprekingen in de Veiligheids raad. Als de Amenkaanse regering vast stelt dat de Veiligheidsraad terugvalt op zijn oude gewoonte om misdragingen van Irak door de vingers te zien - waar voor Negroponte gisteren waarschuw de - dan zal een tweede resolutie niet worden afgewacht. De Britse VN-am- bassadeur Greenstock liet gisteren dui delijk blijken dat zijn regering in ieder geval wil wachten tot het volgende rap port van Blix en el-Baradei. Dat komt op 14 februari. De radicale islamiti- itelijke Abu Hamza al- nooit meer voor de moskee in het indense Finsbury it zei een van de be- van de moskee giste- gebedshuis werd vori- gesloten na een inval antiterreurpolitie. Al- iroorzaakte veel ophef radicale preken, waar- it-Brittannië figureerde id van de islam'. De was de laatste jaren uit- tot een broeinest van ie. Volgens de beheer- ft de moskee nog zeker landen dicht. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De vier Europese lan den in de VN-Veiligheidsraad wil len de wapeninspecteurs in Irak meer tijd geven. Dat gemeen schappelijke standpunt van Frankrijk, Duitsland, Spanje en Groot-Brittannië is overgenomen door de vijftien EU-ministers van buitenlandse zaken. Maar over de vraag hoe de crisis moet wor den opgelost, lopen de meningen binnen de Unie volledig uiteen. Aan de ene kant van de kloof staan de landen die militair in grijpen door de VS steunen: Groot-Brittannië, Italië, Spanje, Portugal en Denemarken. Aan de andere kant staan Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Zweden, Luxemburg, België en Zweden, die vinden dat een oorlog tegen Irak alleen mogelijk is als de Vei ligheidsraad een resolutie aan neemt, die militair ingrijpen le gitimeert. Nederland wil ook graag zo'n resolutie, maar vol gens minister De Hoop Scheffer is dat niet noodzakelijk Groot-Brittannië vreest dat een resolutie tijdens de stemming strandt op een veto van Rus land, China of Frankrijk, de drie permanente leden van de Veilig heidsraad die verklaard tegen stander van een oorlog zijn. Groot-Brittannië en Frankrijk werden het gisteren in Brussel zelfs niet eens over de extra tijd die de wapeninspecteurs moe ten krijgen. Londen denkt in weken, Parijs in maanden. In een korte verklaring roepen de vijftien EU-ministers Saddam Hussein op volledig mee te wer ken met de wapeninspecteurs. Er staat geen woord in over een resolutie van de Veiligheidsraad of over de hoop op een vreedza me oplossing. De moeizaam verhulde me ningsverschillen tussen de lid staten leveren een groot pro bleem op voor Griekenland, momenteel EU-voorzitter. De Griekse minister van buiten landse zaken Papandreoü ver trekt op 11 februari voor blik sembezoeken aan Syrië, Jorda nië, Saudi-Arabië, Egypte, Israël en de Palestijnse Autoriteit. Athene wil de gematigde landen in het Midden-Oosten aanzetten tot maximale druk op Saddam, maar door de verdeeldheid kan Griekenland geen krachtig Euro pees geluid laten horen. :ot gen ïELES - Twee broers zijn merikaanse staat Califor- Vol|rresteerd voor de moord Jmoeder, gepleegd naar rbeeld van een afleve- 11 de populaire tv-serie r prano's'. De jongens en 20 zouden hun moe- f januari hebben ge- vervolgens zouden ze lofd en handen hebben t om identificatie van onmogelijk te maken. Iden ze in de serie over ia gezien. De lichaams- jn teruggevonden in de .pier van de zoons. Over is nog niets bekend, luik/gpd - Een maand nadat in de gevangenis van het Brusselse Vorst een gangster ontsnapte door van lderen te wisselen met zijn broer die op bezoek kwam, is dezelfde verkleedtruc toege past in de gevangenis van Lan- tin, bij Luik. Daar wandelde Ab- delkarim el K. (35) uit Schaar beek zaterdagmiddag na het be zoekuur als een vrij man buiten. El K. was tot tien jaar veroor deeld voor een reeks overvallen en carjackings. Zijn neef Rachid nam zijn plaats in de cel in. De verkleedtruc werd pas opge merkt toen het neefje wat ge desoriënteerd door de gangen doolde. Met man en macht wordt gezocht naar de gedeti neerde, die extreem gevaarlijk is. Zaterdagmiddag was het niet moeilijk om te ontsnappen, geeft de directie van Lantin toe. „De bezoekerszaal zat overvol. In totaal waren er wel honderd mensen. Het was warm en dan valt het niet echt op als een be zoeker zijn jas en een gevangene zijn vest uitdoet. Bij het opstaan hebben ze van kleren verwisseld en eikaars plaats ingenomen." De twee aanwezige cipiers heb ben niets opgemerkt. „Ze leken ook erg op elkaar", aldus een woordvoerder. El K. liep de ge vangenis ongehinderd uit en vertrok met de auto die zijn neef had achtergelaten. Sindsdien is hij spoorloos. Neef Rachid is aangehouden voor hulp bij de ontsnapping. „Niemand merkte op dat hij naar buiten wandel de," aldus de directie. „Hij was hier nog niet zo lang, dus we kenden hem nog niet goed." Alles wijst erop dat Abdelkarim en neef Rachid de ontsnapping bij een eerdere ontmoeting in de gevangenis hebben gepland. Het pijnlijke aan het verhaal is dat een identieke verkleedtruc een maand geleden in de gevan genis van Vorst al eens met suc ces werd toegepast. De Belgi sche justitie zint op maatregelen om herhaling te voorkomen. oostende/gpd - Het Belgische Loodswezen in Oostende ergert zich aan de lakse houding van de Franse autoriteiten bij de berging van de gekapseisde au tocarrier Tricolor in het Nauw van Calais. De autoboot ligt op een zó ongelukkige plaats in het vaarwater dat grote haast moet worden gemaakt met het oprui men van het wrak. Bergingsbe drijven schatten echter dat de berging nog zeker drie maanden of zelfs langer kan vergen. Elke dag passeren honderden schepen het wrak. Woordvoer der W. Van Puocke van het Bel gische Loodswezen: „De Trico lor ligt op een enorm gevaarlijke plaats. De kans op een nieuwe aanvaring is levensgroot. Ik schat die op één per dag. Je kunt de ligging vergelijken met een auto die midden op een druk kruispunt wordt achtergelaten." Het Loodswezen vreest aanva ringen zoals die met het vracht schip Nicola (16 december) en de tanker Vicky (nieuwjaarsdag). Daarna vonden de afgelopen weken nog verschillende bijna- aanvaringen plaats, ondanks een verbeterde signalisering en meer patrouillerende schepen rond het wrak. De woordvoer der: „En dat zal zonder twijfel nog verschillende keren gebeu ren. De praktijk leert dat zelfs goed geïnformeerde kapiteins bij slecht weer en zware stro ming bij het passeren van het wrak in de problemen komen. Daarom moet de Tricolor daar zo snel mogelijk weg." Het Loodswezen heeft er bij de regering in Brussel op aange drongen meer druk op de Fran se autoriteiten uit te oefenen. De verantwoordelijke Franse admiraliteit maakt echter even pas op de plaats in afwachting van de offertes van de verschil lende bergingsbedrijven. Over de bergingsmethode wordt uiteenlopend gedacht. Enkele bergers willen de Tricolor recht trekken, anderen voelen meer voor het in stukken zagen van de autoboot. Dan moeten wel eerst de bijna 3.000 personen auto's uit het wrak worden ver wijderd. Verloopt alles verder volgens plan, dan zou de ber ging in april kunnen beginnen. Bergers zijn nog steeds bezig met het overpompen van dui zenden liters stookolie uit het wrak. Van de 2.000 ton moet nu nog 900 ton worden overgehe veld. Door het slechte weer kan dat nog zeker twee weken in be slag nemen. Er zijn al besmeur de vogels op de Belgische kust gevonden, en ook Zeeuws- Vlaanderen bereidt zich voor op mogelijke mileuproblemen. De Ivoriaanse presi- lagbo heeft gisteren ge- t over punten in het vre- ^"pord tussen regering en een referendum wordt en voor ze van kracht Honderden jongeren lerder op de dag de voor gewelddadig pro dat ze onderdelen van als een knieval voor de n nde oppositie zien. Het I werd vrijdag gesloten onder zware druk van kolonisator Frankrijk, ft ook grote aantallen in Ivoorkust om de uiteen te houden. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Onder strenge veiligheidsmaatregelen kiest Israël vandaag een nieuwe Knesset. Alles wijst erop dat de rechtse Likud van premier Ariel Sharon een grote zege zal boeken. De peilingen voorspellen verder een spectaculaire versterking van de in het centrum opererende Shinui-frac- tie, de nieuwe kampioen van de middenklasse. Grote verliezer wordt waarschijnlijk de Arbei derspartij, onder haar nieuwe leider Amram Mitzna. Als de verwachtingen bewaarheid worden, zal er in de politieke lijn van Israël niet veel veran deren. Wel zal het Sharon de grootste moeite kosten een stabiele regering te vormen. Veel Israëlische commentatoren houden er nu al rekening mee dat het hem niet zal lukken, en dat het land binnenkort opnieuw naai' de stembus moet. De verkiezingscampagnes hebben maar wei nig belangstelling van het publiek getrokken. Kijkcijfers voor de propaganda-uitzendingen op de televisie waren lager dan ooit, de bijna obligaat geworden partijstickers op auto's wa ren geheel afwezig, en politici die de straat op gingen werden zo goed als genegeerd. De kie zers lijken het eens met Sharon. Die heeft steeds gezegd dat hij de verkiezingen een luxe vindt die Israël zich niet kan veroorloven. De bevolking zou eigenlijk pas komend najaar naar de stembus gaan, maar het vertrek van de Arbeiderspartij uit de centrum-rechtse een heidsregering maakte afgelopen najaar een voortijdig eind aan Sharons regeerperiode. De toenmalige leider van de Arbeiderspartij, oud-minister van defensie Benjamin Ben-Elie- zer, en zijn collega's stelden hun kabinetsze tels beschikbaar onder zware druk van hun achterban, die prompt een nieuwe leider koos. Amram Mitzna heeft de afgelopen weken campagne gevoerd voor een snelle Israëlische ontruiming van de Gaza-strook, de bouw van een afscheiding tussen Israël en de Westoever, en een onmiddellijke hervatting van het vre desproces met de Palestijnen. Hij heeft er ook steeds op gehamerd dat de Ar beiderspartij een alternatief moet bieden, en na de verkiezingen onder geen voorwaarde zal toetreden tot een regering van nationale een heid onder Ariel Sharon. Volgens de peilingen is zijn programma niet aangeslagen bij de kie zers, en heeft hij nog meer zetels verloren door zijn pertinente 'nee' tegen een eenheidsrege ring. Die is wél populair bij een meerderheid van de bevolking. Ook Shinui-leider Tommy Lapid heeft duide lijk laten weten met wie hij niet wil regeren. De orthodox-religieuze partijen, met name Shas, zijn wat hem betreft taboe. Hij wil dat Israël voor het eerst een puur seculiere regering krijgt van Likud, Arbeiderspartij en Shinui. Ge talsmatig lijkt het er in te zitten, maar de voor genomen boycot door de Arbeiderspartij en de traditionele verbondenheid van Likud met de religieuze fracties kunnen roet in het eten gooien. De voorspelde ruk naar rechts komt Sharon niet alleen maar goed uit. Als Shinui en de Ar beiderspartij woord houden, zal hij weinig an-1 ders kunnen doen dan een regering vormen van rechtse, extreemrechtse en religieuze par tijen. Maar zo'n combinatie gaat ten koste van Israëls reputatie over de grenzen, met name in Washington. Sharon gebruikte zijn uitstekende relatie met de Amerikaanse regering, en met name president Bush, als een troef in zijn ver kiezingscampagne. Het liefst wil hij opnieuw regeren met de Arbeiderspartij en de religieu zen. De afgelopen dagen heeft Likud er alles aan gedaan kiezers ei-van te weerhouden hun stem te 'verspillen' aan kleine rechtse lijsten. De partij hoopt dat de sociaal-democraten bij zwaar verlies Mitzna wippen, en alsnog zullen toetreden tot een eenheidsregering. Op een verkiezingsmanifestatie in Haifa zei Sharon zondagavond: „In de strijd die ons wacht, hebben we behoefte aan eenheid en stabiliteit. In het verleden heb ik gezegd dat ik een een heidsregering zal vormen, en ik heb woord ge houden. Nu zeg ik dat opnieuw en het zal me weer lukken." Voor het eerst sinds 1996 kiest Israël weer vol gens zijn traditionele systeem, dat vergelijk baar is met het Nederlandse. Het is afgestapt van de directe verkiezing van de minister-pre sident. Dat systeem heeft de afgelopen jaren geleid tot een wildgroei 3Ên politieke fracties - negentien in de huidige Knesset van 120 le den - omdat kiezers twee stemmen konden uitbrengen. In de praktijk gaven ze met de ene (voor de premier) een politieke koers aan, terwijl de an dere (voor de partij) ging naar een groepering die hun specifieke belangen behartigt. De par tij die er het meest van heeft geprofiteerd is de orthodox-religieuze Shas, die met zeventien afgevaardigden in de Knesset is vertegenwoor digd. De peilingen wijzen ditmaal op een ver lies van vier of vijf zetels. Verkiezingen in Israël gaan nooit van start zonder veiligheidsmaatregelen, maar deze keer slaan ze alles. Meer dan 25.000 man be wakingspersoneel houdt de wacht bij de 8.000 stembureaus. De Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever zijn tot morgenochtend afgeslo ten en de politie in Israël heeft versterking ge kregen van 1.500 militairen. Irak leidde gisteren studenten en vredesactivisten rond in de schuilkelder waar een verdwaalde Amerikaanse raket in de Golfoorlog 408 burgers doodde. Foto: AP/Hussein Malla

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7