Asielzoekers op Ameland moeten weg BINNENLAND 2 Licht door de knieën gaan en recht vooruit blijven kijken 'Homo-ouderen op platteland voelen zich vaak verlaten' li:: N Vervolging onderofficieren na mishandeling collega Eis in balkonmoordzaak: twaalf jaar Inspectie van erewacht Rechter stelt COA in het gelijk 'Advocaat heeft privacy zaak-Nulde geschonden' 'Captain Flintstone' eist miljoenen schadevergoeding Advocatenorde tegen uitbreiding identificatieplicht ronken dat iratuur faalt - Een automobilist uit is zaterdag aange- -~j)niet zo'n hoog alcohol- NT age dat de meetappara- I n de politie dit in eerste J ie niet kon meten. On- J 1 |e falende meter konden iten moeiteloos consta- I* at de man zwaar be- i en was. De 56-jarige rspreidde een overwel- dranklucht, gaf over en ontlasting lopen. Door r verder van zijn mond :n kon het alcoholpro- van de automobilist als- rden bepaald. Het pro- bleek 4,0 te zijn. uitzon- ïoog en soms zelfs do- gelekt uit ïtschip - Uit het zaterdag »n vrachtschip Assie Eu- s een kleine hoeveelheid ekt. Dat maakte Rijkswa- gisteren bekend. Het indse schip zonk een ometer ten noorden van Hing na een aanvaring i Zweeds vrachtschip isporen zijn minimaal en dan ook geen be- voor de kust van Ter- r", verklaarde Rijkswa- •tei t e jni i 71c ea e. ^9 g doodslag' Twinkelwagen dinsdag 28 januari 2003 Onderzoek naar veiligheid luchtballonlandingen rokes moet >en met site - Het Britse wedkan- ikes moet binnen en haar internationale iluiten voor Neder- ^Jdeelnemers. Ladbrokes V vendien stoppen met "*fkansspelen op haar Ne- se website. Dat heeft de it van de rechtbank in gisteren in een kort ge laaid. De Lotto had het ing aangespannen om- ïeerlijke concurrentie Volgens de rechter k een buitenlandse Tjï er in Nederland be- 1 over een Nederlandse hD ling op grond van de HTï de kansspelen. ikk Biouding engirola De politie van Fuen- het zuiden van Spanje erdag een 30-jarige Ne- ;r aangehouden cfie we- lord en poging tot is veroordeeld. Dat gisteren bekendge- )e Nederlandse justitie arrestatiebevel uitge- Jl. De Nederlandse poli- 1 C ouwt de man als zeer k en gewelddadig. De ek in Fuengirola regel- f n sportschool te bezoe- esCVZ dyslexie een - Het College voor keringen vindt dat de ing van kinderen met voor vergoeding in ing moet komen. Het aat ervan uit dat hier- rlopig 21,7 miljoen eu- is. De vergoeding kan ngaan, zo zal het colle- leze week adviseren C ster De Geus van jondheid. t oze verdrinkt j ^iiiersgracht am - In het water van trsgracht in Amsterdam g het lijk gevonden van irige dakloze man. De irmoedt dat de man 'al om het leven zijn geen sporen /-jo n die wijzen op een stelt zij. De man ge- f en toe een boot in de racht als slaapplaats. door Mare Brink den haag - Wat is de beste houding voor ballon- vaarders en hun passagiers tijdens de landing? Daar probeert onderzoeksinstituut TNO achter te komen. Volgens de Nederlandse ballonvaarders moet het onderzoek zich vooral richten op de grotere man den. Een tochtje met een heteluchtballon is doorgaans een mooie ervaring. Maar na een droomvlucht kan de landing ontnuchterend pijnlijk zijn. De mand kan scheef op de grond komen en door de wind worden meegesleurd. De passagiers kunnen dan flink door elkaar worden geschud. „In grofweg één op de honderd gevallen is dat aan de orde", zegt Hans van Hoesel, voorzitter van de ballonvaart-afdeling van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart (KNLV). Met ruim 1800 ballonvaarten behoort Van Hoesel tot de meest ervaren ballonvaarders van Nederland. De gevolgen van harde landingen vallen meestal mee, zegt hij. „Dan moet je denken aan blauwe plekken en lóieuzingen. Erger dan een passagier met zweepslag heb ik niet meegemaakt." In Groot-Brittannië zijn ze er kennelijk minder ge rust op. De Britse burgerluchtvaartautoriteit heeft onderzoeksinstituut TNO gevraagd uit te zoeken wat de beste landingshouding is voor ballonvaar ders en hun passagiers. De onderzoekers gaan daarvoor te rade bij ballonvaartpiloten. Verder testen ze in computersimulaties verschillende houdingen en kijken ze naar het nut van allerlei beschermingsmethoden in de mand, zoals een schuimkussen, om letsel te verkleinen. Van Hoe sel is benieuwd naar de resultaten. Hij vraagt zich af of er wel zoveel aan de houding van passagiers valt te verbeteren. „We doen al precies wat de fa brikanten van de luchtballonnen voorschrijven. Lichtjes door de knieën gaan en voor je uit kijken. Als je afwijkt van de voorschriften en er ontstaat letsel doet de verzekering zeker moeilijk. Volgens de Raad voor de Transportveiligheid ge beuren er zelden ongelukken in de Nederlandse ballonvaart. Jaarlijks worden zo'n achtduizend vaarten gemaakt. Daarbij stappen meestal vier tot zes personen in de mand. Maar steeds vaker zijn er ook vaarten met manden die plaats bieden aan achttien passagiers. Volgens Van Hoesel moet het onderzoek zich vooral daar op richten. Want bij de grotere gezel schappen zijn de gevaren groter. „Kleine groepen kun je vrij goed in de gaten houden en instrueren. Maar bij achttien passagiers is dat lastiger en ont breekt het overzicht. Bovendien moet je als piloot jezelf goed concentreren op een veilige landing. Ik hoop van de onderzoekers te horen of je bij grote manden misschien andere maatregelen moet ne men. Maar het is de vraag of je nog wel de lucht in moet gaan als je zo veel veiligheidsmaatregelen moet nemen voor de landing. Ballonvaren is voor velen een mooie droom, die echter hardhandig kan eindigen. Foto: GPD arnhem/anp - Vier onderofficie ren van de landmacht die in 2000 een collega zouden heb ben gegijzeld en mishandeld, moeten alsnog worden ver volgd. Volgens de raadslieden van de vier heeft het hof don derdag het openbaar ministerie bevolen om de vier te vervolgen. De militair die mishandeld zou zijn, gooide op 23 maart 2000 een 'thunderflash' (vuurwerk dat een handgranaat moet na bootsen) in de tent van de on derofficieren. Deze besloten hem 'terug te pakken met een geintje'. Zij grepen hem vast, boeiden hun slachtoffer en trok ken een jutezak over zijn hoofd. Vervolgens sleepten zij de man naar de bosrand van het oefen terrein en prikten hem meerde re keren met een stok. Ook werd het slachtoffer gedwongen tot het eten van een frikadel en werd het sap van vruchten over zijn hoofd uitgesmeerd. In juni 2001 besloot de officier van justitie om de zaak tegen de onderofficieren te seponeren. De militair diende hierover een klacht in bij het gerechtshof. den haag/anp - Tegen een 24-jarige man uit Zwijndrecht is gisteren een gevangenisstraf van twaalf jaar geëist wegens moord op zijn echtgeno te. De man hield tijdens het hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag vol dat hij zijn echtgeno te van 21 niet van drie hoog naar beneden 'kieper de'. Bij de politie gaf hij dit eerder wel toe. De ge- eiste straf is dezelfde als die de rechtbank in Dor drecht in juni oplegde. De Zwijndrechtenaar vond dat hij een 'ideaal' hu welijk had. Buren hoorden echter geruzie en gegil voor ze op straat een doffe klap hoorden. De vrouw was in augustus 2001 van het balkon van hun flat naar beneden gevallen. Omstanders za gen ook hoe de man geen vinger uitstak toen zijn vrouw op straat doodbloedde. De weduwnaar be kende pas nadat er een informant bij hem in de cel werd geplaatst. „Als ze meer bewijs hebben, dan ben ik de lui", tekende die informant uit de mond van de verdachte op. Daarna legde de ver dachte bij de politie een 'doorleefde en inhoude lijke' bekentenis af, aldus de aanklaagster. De man zou volgens getuigen zijn vrouw vaak hebben mishandeld. Uit andere belastende ver klaringen van familieleden van de verdachte maakte de aanklaagster op dat er sprake was van voorbedachten rade.De Zwijndrechtenaar zei eer der dat hij zich niets meer wist te herinneren, maar dat hij zijn vrouw onmogelijk iets kon heb ben aangedaan, omdat hij immers een goed hu welijk had. Gisteren wist hij zich alles te herinne ren: hij was zijn vrouw kwijt toen hij de kinderen in bed had gelegd, maar voor hij de tijd had om haar te gaan zoeken, belde de politie aan met een afschuwelijke mededeling. Uitspraak over twee weken. in de sloot: ffeur overlijdt msterdam - Een 30-ja- uit Taiwan is zondag- het ziekenhuis overle- de gevolgen van een ongeval. De man was auto in een sloot in imsterdam (gemeente terechtgekomen. De ;eft geen oorzaak voor val kunnen achterha- aiwanees werkte tijde nnen. den haag - Koningin Beatrix en de Mexicaanse president Vincente Fox inspecteren gezamenlijk de erewacht op het Haagse paleis Noordeinde. De president arriveerde gisteren in ons land voor een tweedaags bezoek. Foto: ANP/Marcel Antonisse leeuwarden/gpd - De 58 Op Ameland gehuisveste asielzoe kers moeten van de rechtbank in Leeuwarden het Waddeneiland verlaten. Hij heeft hun verzoek om daar tot het einde van het schooljaar te mogen blijven, af gewezen. Bestuursrechter Daniel Keur oordeelt dat het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) in alle redelijkheid gebruik heeft gemaakt van de bevoegd heid om asielzoekers over te plaatsen. Het COA heeft besloten de drie centra op het eiland per 6 janu ari van dit jaar te sluiten. Van de 117 bewoners weigeren er 58 te vertrekken. Het voornaamste ar gument: je kunt het de 28 kinde ren niet aandoen om halverwe ge het schooljaar te verhuizen. „Inderdaad vervelend", vindt Keur. „Maar op de nieuwe cen tra zijn ook scholen." De asielzoekers moeten verhui zen naar Dokkum, Burgum, Drachten en Kollum. Vooral het laatste centrum wekt veel weer stand op omdat de caravans waarin de asielzoekers worden ondergebracht in slechte staat zouden verkeren, en omdat het dorp vijandig zou staan opvang van asielzoekers. De rechter vindt dat ook de opvang in Kol lum aan de minimumeisen vol doet die de wet aan opvang stelt Doorslaggevend voor de recht bank is dat het COA de publiek rechtelijke taak heeft om asiel zoekers 'efficiënt' op te vangen. Nu de toestroom van asielzoe kers afneemt, sluit het COA de duurste centra. Voor de rechter heeft het COA overtuigend aan getoond dat het dan allereerst om kleine, particuliere com plexen als op Ameland gaat. Hij vreest bovendien precedentwer king als hij de sluiting van de centra op het eiland zou tegen houden. Dat de asielzoekers al helemaal hun draai hadden gevonden op het eiland, maakt daarbij niet uit. Ze zitten immers nog in de asielprocedure. Het is nog onze ker of zij wel in Nederland mo gen blijven. Alle 58 asielzoekers hebben al een eerste afwijzing van hun asielaanvraag op zak. De asielzoekers kunnen niet te gen de uitspraak in beroep. Donderdag komt de zaak voor de tweede keer voor de rechter. Het COA vraagt dan in een kort geding om toestemming om de asielzoekers uit hun opvang te verwijderen. amsterdam/anp - Advocaat J. Leijendekker heeft de privacybe langen van Rochelle Rikkers en haar vermoorde zusje Rowena geschonden door het strafdos sier van de moordzaak ter inza ge te geven aan journalisten. Dat betoogde de Utrechtse ad- vocatendeken M. Schyns giste ren voor de Raad van Discipline in Amsterdam, de tuchtrechter voor de advocatuur. Leijendekker vond dat hij het negatieve beeld van zijn cliënte, zoals dat volgens hem tot dan toe in de media was geschetst, moest rechtzetten. Het open baar ministerie deed daar niets aan, aldus de raadsman. Het verstrekken van het dossier aan de journalisten had de goedkeu ring van zijn cliënte. Schyns hoopt dat de raad een principiële uitspraak zal doen. Volgens hem is de centrale vraag: Mag een advocaat een strafdossier aan derden ter inza ge geven, met als doel open baarmaking? Schyns vindt zelf dat dit wel zou moeten kunnen, mits aan een aantal voorwaar den is voldaan. Zo moet er een verdedigingsbelang zijn, mag de privacy van betrokken personen niet worden aangetast en moet er sprake zijn van 'uitdrukkelijke en weloverwogen instemming' van degene over wie het dossier gaat, in dit geval de moeder. Volgens Schyns heeft Leijendek ker op de laatste twee punten onvoldoende aan de voorwaar den voldaan. Het openbaar mi nisterie gaat in hoger beroep in de zaak-Nulde. De rechtbank in Zutphen veroordeelde de moe der van de vermoorde Rowena Rikkers onlangs tot acht jaar cel straf. De stiefvader, Mike J. kreeg twaalf jaar en tbs met dwang verpleging opgelegd. Beiden wa ren tegen deze uitspraken al in hoger beroep gegaan. Persofficier B. Hendriks zei gis termiddag dat het OM tegen de moeder in hoger beroep gaat, met name omdat naast vijftien jaar cel ook tbs was geëist. den haag/anp - Vliegenier Wim de Nijs, alias Captain Flintstone, heeft gisteren bij de Raad van State tien miljoen euro schade- geld geëist van de minister van verkeer en waterstaat. Volgens De Nijs hebben de Luchtver keersleiding, de Rijksluchtvaart dienst (RLD) en de toenmalige ministers Jorritsma en Netelen bos van verkeer de afgelopen zeven jaar alles in het werk ge steld om zijn reputatie als pro fessioneel piloot en vlieginstruc- teur de grond in te boren. Aanleiding voor het conflict was een ruzie met de luchtverkeers- door Bernice Breure den haag - In het eerste wooncomplex voor homo ouderen in Amsterdam kunnen bewoners eindelijk zichzelf zijn, maar dit initiatief heeft in de rest van het land geen navolging gekregen. Vooral op het platteland durven veel oudere homo's niet vrijuit over hun seksuele voorkeur te praten. Met ontmoe tingsdagen in alle provincies wil de vijftigplussers- bond Anbo daar verandering in brengen. Hij was nog maar een puber, maar wist wel al vanaf kleutertijd dat hij 'vriendjes leuk vond'. Ben (inmiddels 78 jaar) vergeet nooit wat zijn vader zei toen twee mannen uit het dorp tijdens een vrijp artij waren 'betrapt'.Als één van mijn zonen een flikker was, had ik nog liever een mongool." Ben, die alleen bij zijn voornaam genoemd wil worden, heeft zijn ouders nooit verteld over zijn voorkeur voor mannen. „Met kerst nam ik altijd de mooiste vrouwen mee naar huis. Zij speelden het «lelletje mee. Die vriendinnen waren trou wer#dol op me, want ik hield tijdens h^L dansen netjes mijn handen thuis", vertelt hij lachend. Verder is hij altijd heel open geweest over zijn ge aardheid. „Ik heb genoeg vriendjes gehad, en hoefde gelukkig nooit een dubbelleven te leiden." Sinds vier jaar woont Ben in het LA. Rieshuis in Amsterdam. Dit pand, bestaande uit negen aan leunwoningen, is het eerste wooncomplex voor homoseksuele ouderen ter wereld. De locatie, een gezellig straatje middenin het centrum, was voor hem eigenlijk de belangrijkste reden om te verhui zen. Hij zou er geen problemen mee hebben om tussen heteroseksuele leeftijdgenoten te wonen. Al praat je hier toch wat opener over bepaalde dingen." Maar veruit de meeste bewoners hebben wel hun hele leven 'de schijn moeten ophouden'. Zij zijn getrouwd en hebben een gezin gesticht, omdat dat nou eenmaal zo hoorde. Wanneer deze mensen op late leeftijd eindelijk voor hun gevoe lens uit durven te komen, hebben ze geen zin meer om hun oude dag in overwegend heterosek suele wooncomplexen te slijten. Hoe succesvol het LA. Rieshuis ook is het initia tief heeft in de rest van het land nauwelijks navol ging gehad. Dat komt ook doordat veel ouderen het nog steeds moeilijjilvinden om openlijk over hun seksuele voorkeur te praten. Vooral op het platteland voelen veel oudere homoseksuelen zich verlaten, signaleert de Anbo, de bond voor vijftigplussers. De ouderenbond houdt voortaan maandelijks in een provincie een ontmoetingsdag voor deze groep. Morgen is Friesland als eerste aan de beurt. De behoefte aan dergelijke bijeenkomsten is groot, verwacht Anbo-medewerkster Ineke van de Rotte. „Deze mensen hebben vaak moeite aan sluiting te maken met heteroseksuele ouderen. Bovendien zien ze op tegen het moment dat ze hun eigen woning moeten verruilen voor een plek in een verzorgings- of verpleeghuis. Met iemand van de Thuiszorg is het contact vaak persoonlij ker, die reageert niet lacherig als er bijvoorbeeld een vriend over de vloer komt. Maar ze vrezen dat de gesprekken in tehuizen steevast over kleinkin deren zullen gaan." De homo-ouderen zijn bang voor de intolerantie van leeftijdgenoten. En soms niet ten onrechte, weet Van de Rotte. „Eén van onze leden schreef in het Anbo-blad over haar leven als oudere, lesbi sche vrouw. Sinds de publicatie wordt ze door het hele.jjorp niet meer aangekeken." Het oo^erwerp ouderen en seks ligt volgens haar sowieso gevoe lig, en helemaal als het gaat om homoseksualiteit. 'Daar moet je op deze leeftijd toch wel overheen gegroeid zijn', klinkt het vaak. In Amsterdam loopt Ben zonder enige gêne het LARieshuis in en uit, aan nieuwsgierige voorbij gangers legt hij enthousiast uit waar het huis voor staat. Met veel plezier constateert hij tijdens de jaarlijkse Gay Parade hoe openlijk homo's tegen woordig in de stad kunnen feestvieren. Maar ook hij kan zich voorstellen dat het voor leeftijdgeno ten op het platteland een heel ander verhaal is. „Een kennis van mij heeft een jongere vriend uit Drenthe. Die neemt zelfs een andere naam aan als hij in Amsterdam is. En hij laat, net zoals vroeger veel gebeurde, het COC-blad op een ander adres bezorgen." Overigens loopt het nog niet storm voor de eerste ontmoetingsdag in Friesland, tot nog toe hebben zich enkele tientallen mensen opgegeven. Anbo- medewerkster Ineke van de Rotte noemt het op vallend dat een flink aantal aanmeldingen afkom stig is uit Overijssel en Drenthe. Misschien gaan de Friezen op hun beurt liever naar een bijeen komst in een naburige ovincie, denkt ze. leiding over De Nijs' gedrag op de vliegvelden Eelde en Beek. De vliegenier zou onder meer 'yabadabadoo'- schreeuwend langs de verkeerstoren van Beek zijn gescheerd. Ook discussieer de De Nijs onnodig lang en irri tant over de radio, waardoor de luchtveiligheid in gevaar kwam. Na drie schorsingen trok de RLD in 2000 De Nijs" vliegbrevet in en begon een juridisch steek spel. Het OM ging zich met de zaak bemoeien, maar de strafrechter zag tot op heden geen reden De Nijs te veroordelen. den haag/anp - De Nederlandse Orde van Advocaten is er op te gen de ideitfificatieplicht uit te breiden n£ar iedereen van twaalf jaar en ouder, zoals mi nister Donner (justitie) voorstelt. De orde vindt dat er al genoeg situaties zijn waar een identi teitsbewijs is vereist, zoals in het verkeer en openbaar vervoer. Ook zou een plicht niet moeten gelden voor kinderen onder de zestien. De beroepsorganisatie van alle 12.000 advocaten heeft dat gisteren aan Donner geadvi seerd. Die had daar om ge vraagd. De advocaten zien niet in dat een algemene identifica tieplicht de rechtshandhaving verbetert. De leeftijdsgrens van 12 jaar valt evenmin in goede aarde. Ook de straf die staat op het niet kunnen aantonen van de identiteit, is volgens de orde w buiten proportie.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5