150 Jaar chips! GESPREK VAN DE DAG m Student veegt te royaal af KPN winnaar Loden Leeuw Zelf bakken TT*i; s Feest voor het favoriete zoutje Groen Rechts Chips tips HOC 152 DINSDAG 28 JANUARI 200jl MENSELIJK Drie Afghaanse VROUWEN hebben afgelopen weekend hun RIJBEWIJS ge haald. Samen met 25 anderen - van wie zestien het theorie examen niet gehaald hebben - waren zij de eerste Afghaan- sen die in veertien jaartijd rijexamen deden. De twaalf vrouwen die geslaagd waren voor het theorie-examen, moesten afrijden in een rustige buurt met weinig opstop pingen in de buurt van het stadion van de hoofdstad Ka- bul. Daar moesten zij een parcours van dertig meter af leggen, eerst vooruit en daarna achteruit. Drie kandida ten slaagden met vlag en wimpel, over de andere negen is nog beraad nodig. Zij krijgen de uitslag binnen enkele dagen. De vrouwen hebben autorijles gehad dankzij een project dat is betaald door een Duitse organisatie, die vrouwen wil aanmoedigen deel uit te maken van het openbare leven. Foto: Reuters Frankrijk is nog altijd het meest geliefde VAKANTIE LAND ter wereld. Vorig jaar trok dit land 76 miljoen be zoekers. Dit blijkt uit cijfers die gisteren in Madrid wer den bekend gemaakt door de Wereld Organisatie voor Toerisme. Ondanks de dreiging van terrorisme en een da lende economie is over de hele wereld het toerisme toe genomen. Wel geven de vakantiegangers iets minder uit en zijn de vakanties korter geworden. Spanje staat op de tweede plaats, met 52 miljoen toeristen. Op de derde plaats komen de Verenigde Staten met 45 miljoen, ge volgd door Italië (39 miljoen) en China (36 miljoen). We reldwijd pakten in 2002 715 miljoen toeristen de koffer voor een paar daagjes weg. Dat is een groei van 3,1 pro cent en dat valt mee, zegt algemeen secretaris Frangialli van de WOT. Prins WILLEM- ALEXANDER en prinses MAXIMA hebben gistermiddag de dubbeltentoon stelling 'De Friese Nassaus' in Leeu warden geopend. Ge zamenlijk knipten ze het lint door voor de gerestaureerde eet kamer van prinses Maria Louise in het museum Princesse- hof. Aansluitend be zochten zij een ge deelte van de ten toonstelling onder leiding van gastcon servator E. Elzenga van Paleis Het Loo. In de dubbeltentoonstelling in het Princessehof en het Fries museum wordt een beeld gege ven van het leven van de Friese Nassaus. Zij staan aan de oorsprong van het huidige koningshuis. De Friese stad houder Willem IV van Oranje Nassau verwierf in 1747 het stadhouderschap van alle gewesten en verhuisde vanuit Leeuwarden naar Den Haag. Foto: ANP Doven en horenden die samen op muziek van bands en dj's uit hun dak gaan. Als het aan de organisatie van DE- AF VALLEY ligt gebeurt dit 15 maart. Deaf Valley is een muziek- en dansspektakel voor driehonderd doven en driehonderd horenden in de Rotterdamse discotheek Nighttown. Doven en horenden moeten deze avond zon der al te veel belemmeringen met elkaar kunnen commu niceren. Daarom heeft de organisatie een aantal gebaren ontwikkeld. ,,Deze gebaren kunnen bijvoorbeeld gebruikt worden om iemand een drankje aan te bieden", aldus E. Kuypervan Nighttown. De organisatie van Deaf Valley nodigt voor de avond een bekende band en verschillende dj's uit. Op een groot scherm wordt de tekst van de num mers duidelijk gemaakt. „Dat kan met ondertitels, maar we kunnen ook gebruik maken van een tolk." De Deense KONINGIN MARGARETHE moet de sigaret ten laten liggen. Artsen hebben dat de 62-jarige koningin ten strengste aanbevolen. Het Deense staatshoofd is on langs wegens artrose geopereerd aan de wervelkolom en is sinds enkele dagen weer thuis. Het liefst zien de dok toren dat Margarethe, een verstokt rookster, de tabak voor altijd afzweert. Lukt dat niet, dan toch in in elk geval de komende maanden, om het genezingsproces na de operatie te bespoedigen. De Deense koningin schroomt er niet voor om overal met een sigaret rond te lopen. Zij rookt het Griekse merk Karelia, dat wegens de hoge do sis schadelijke stof fen in haar eigen land niet eens meer verkocht mag wor den. Al tientallen ja ren worden de slof fen Karelia voor haar uit Griekenland ge ïmporteerd. Foto: AP DAGELIJKS LEVEN De Rijksuniversiteit Groningen (RuG) lijkt na zes jaar eindelijk de oorzaak te hebben gevonden voor de regelmatig verstopte riolering. Gemiddeld twee keer per maand moet de universiteit de hulp inroepen van een riool- ontstoppersfirma die telkens met zwaar materieel grote prop pen wc-papier uit de buizen moet halen. De oorzaak lijkt na zes jaar ein delijk te zijn gevonden: er zitten geen scheurlijnen in het toilet papier. De Groningse studenten blijken te lui om het niet voor- geperforeerde wc-papier accu raat af te scheuren en gebruiken daarom exorbitant grote hoe veelheden, concludeert facility- manager R. van den Bos. „Wc- papier zonder afbreekrandjes is een stuk goedkoper, maar die winst is inmiddels ruimschoots gecompenseerd door de ont- stoppingskosten." De universi teit begint op korte termijn een experiment met toiletpapier dat wél scheurlijntjes bevat. Anderhalve eeuw kraakplezier. Foto: GPD/Karel de Vos i KPN kreeg gisteren een prijs waai- het allerminst trots op kan zijn: de Loden Leeuw. Deze publieksprijs, dit jaar in het leven geroepen door het Tros-consumentenprogramma Radar, werd uitgeloofd aan de irritantste televisiereclame van 2002. Elfduizend kijkers maakten via post of internet hun 'voorkeur' kenbaar. De gewraakte reclame van KPN I-mode toont een jongen die al kokhalzend een glas troebel water met daarin een kunstgebit leegdrinkt. Als beloning krijgt de knaap vervol gens van zijn vrienden een I-mode toestel. De KPN-commercial kreeg 24,74 procent van de stemmen en versloeg daarmee in een nek aan nek race de reclame van de Waterbeddenconcurrent (man wordt wakker in bed met veel vrouwen, vrouw wordt wakker in bed met veel mannen), die lange tijd op kop lag. In de laatste weken van december is de spot ingehaald en op de tweede plaats geëindigd met 23,9 procent van de stemmen. Derde werd Frisia Financieringen (oud-nieuwslezer vertelt hoe goedkoop het is om lening over te zetten naar Frisia) met 9,3 procent. Volgens Jan Bart Broekhuis van KPN heeft de gewraakte recla me het bij jongeren goed gedaan. De spot had dan ook meer rond jongerenprogramma's geprogrammeerd moeten wor den. KPN is geschrokken van de vele negatieve reacties, aldus Broekhuis. De reclame heeft meer beroering gewekt, want ook de Reclame Code Commissie verbood hem. De uitreiking van de Loden Leeuw 2002 is de aftrap voor de Loden Leeuw 2003. Via de internetsite van www.trosradar.nl kan het hele worden gestemd. Suzanne Vesters Schil een paar grote patal appels en snij die in dunn jes (ca. 1,3 millimeter dik), gereedschap: een scherpt schaaf. Was de plakjes in water tot alle zetmeel era het spoelwater helder blij ders gaan ze gegarandeei elkaar plakken. Leg de scl een schone theedoek en i goed droog. Verwarm pla ge olie tot 170 graden in e tuurpan of woken bak d< jes, in kleine porties tegel a 3 minuten goudbruin. C omscheppen. Laat ze uitl< keukenpapier en bestrooi zout en kruiden naar keu Kinderen vinden het gew zelf chips bakken. Laat ze met wassen, drogen en 0 maar laat ze nóóit het frr De aardappelchip, onze favoriete hartige knab bel, bestaat 150 jaar! Het is op de kop af ander halve eeuw geleden dat een geïrriteerde kok uit Saratoga Springs (VS) bij toeval ontdekte dat flinterdunne gefrituurde aardappelschijfjes ei genlijk wel érg lekker zijn. Tijd voor een verjaar dagsfeestje dus. Met cola en zelfgebakken chips. We schrijven 1853. George Crum, chef-kok van de Moon Lake Lodge in Saratoga bij New York, ergert zich blauw aan een lastige gast. Cornelius Vanderbilt, de schatrijke spoor wegdirecteur en scheepsmagnaat, stuurt zijn bord terug naar de keu ken. Zijn frietjes zijn te dik, en niet knapperig genoeg gebakken. Crum snijdt ze dunner, maar de miljonair is nog steeds niet tevreden. De op wraak beluste kok, pakt een rauwe aardap pel en schaaft hem zo dun mogelijk. Hij gooit de plak jes in hete olie, legt de knap perige schijfjes op een bord, bestrooit ze overvloedig met zout en serveert ze met mes en vork. Zo, Vanderbilt moet maar zien hoe hij ze binnen krijgt. Die laat zich ech ter niet kennen en eet zijn chips (Engels voor schilfers) met zijn handen. Hij vindt ze heerlijk en wil zijn aardappels voortaan alleen nog maar zó voorgeschoteld krijgen. Een snacklegende is geboren en het chippie kan beginnen aan zijn wereldwijde opmars. Een mooi Amerikaans marketingverhaal, maar waar gebeurd, bevestigen historische bronnen. Jammer dat die knorrige Crum niet even een kijkje kan nemen in het chipsschap van een willekeurige supermarkt anno 2003. Zijn culi naire vondst ligt metersbreed uitgestald in tal loze soorten en smaken: Naturel, Paprika, Bo- lognese, Cream and Chives, Cheese and Onion, Oregano, Greek Feta, Tomato Basilico, Zout Peper, Hot Spicy, geribbeld, ex tra dik en double crunch. De nieuwe ontwikkelingen op het chipsfront blijven elkaar op volgen. Van de laatste tijd zij de opmars van de yuppie chip Pringles, nauw keurig op maat ge sneden en verpakt in een kartonnen koker, en de in troductie van de Lay's Meditera- néo-chips met olijfolie. Wat George Crum vooral deugd zal doen is de allernieuwste chips-trend, die ei genlijk weer helemaal terug naar af betekent: De Chippery, een van oorsprong Canadese ho| recaformule waarbij verse chips (met schil) onj der de neus van de klant worden gebakken en gekruid. Deze chipsbakkerij won onlangs de innovatieprijs tijdens de horeca-vakbeurs Ho- recava. We gaan Chippery-vestigingen binnen! ee kort tegenkomen in attractieparken en winkel-ket i centra. De eerste is al gesignaleerd in Six Flags! is bij Dronten. Puck Kerkhoven Na het voetbal op zaterdag gaan wij naar Café 1890 en be spreken de wereld. De opkomst van ons team bij de verkie zingen bedroeg bij navraag een fraaie 100 procent. Nie mand had op CDA, LPF of reli-rechts gestemd, alle andere partijen met zetels hadden die aan minstens één van ons te danken. Zelfs had iemand D66 uitverkoren. Het viel even stil tussen de koffie's verkeerd en de uitsmijters. Stemmen op D66? Het lijkt op trekken aan een stervend paard. 'Maar D'66 is toch een hele redelijke en beschaafde partij', zo mompelde de enige aanwezige fan van Thom de Graaf Maar dat was juist het zwakke punt van D66, die eeuwige redelijkheid, riep iedereen spontaan en als uit één mond. 'Maar wat kan je nu hebben tegen redelijkheid', luidde de te verwachten tegen vraag. En zo werd rest van de nazit besteed aan een partij waar slechts één van ons op gestemd had. Mocht u in het be stuur van D66 zitten, ik adviseer u vanaf nu goed op te let ten. Ook de crash op de aandelenmarkt hebben wij tenslotte al twee jaar geleden in Café 1890 aangekondigd. Wat is er mis met redelijkheid? Redelijkheid is saai. Het is bijvoorbeeld heel redelijk aan te nemen een roulettekogel even vaak op zwart als wit eindigt. Toch wil niemand bij het betreden van het casino een groot bord zien met daarop de tekst dat het gemiddeld niet uitmaakt, gokken op zwart of gokken op wit. Dit is een vergelijking zoals u begrijpt, maar hetzelfde doet D66. Daar gooien ze, al voor de verkiezingen, alle mogelijke politieke standpunten in een mandje, kiezen het gemiddelde en presenteren dat gemiddelde als de meest redelijke koers om te varen. Alsof je bij het betreden van het casino het advies krijgt om in te zetten grijs, en zodra je dat toezegt wordt je zonder spelen direct het casino uitgezet. Wel met al je geld op zak, maar wat is de winst? Anders gezegd, D66 is de uitkomst die je óók krijgt als D66 zelf helemaal niet aan de verkiezingen meedoet. Afgezien van de gekozen bur gemeester, vooruit, maar dat vond zelfs onze D66 stemmer geen goed idee. Je moet iets toevoegen aan het spectrum of verdwijnen. Nee, blijf opletten, lief partijbestuur, we zijn er nog niet. De oplossing hebben we inmiddels ook. In Café 1890 werd afge lopen zaterdag een nieuw D66 ontworpen waar minstens 30% van de aanwezigen opgestemd zou hebben. Groen Rechts zou ik het noemen. Mijn broer Job - de eerste die er mee kwam- heeft het liever over Groen Liberaal. Hoe het komt weten wij niet, maar oprechte zorg voor het milieu en inspanning voor de Derde Wereld zijn in de politiek niet verkrijgbaar ter rechterzijde. Behal ve in Staphorst en omstreken, maar daar komen wij niet. En toch, wat is er zo links aan groen? Wat is er toch zo groen aan het heilig verklaren van uitkeringen en het afschaffen van de 'dt' in het ondenuijs? Het is eenvoudig niet waar dat nie mand zich meer voor platgereden dassen en hongerige Malawianen interesseert. Evenmin is het waar dat er alleen linkse oplos singen voor armoede en vervuiling zijn. Waarom dwingt dan toch de politiek zoveel welvarende groenen tot een oneigenlijke keus? D66 moet Groen Liberaal worden, en wel zo snel mogelijk. Punt. De andere publiekstrek ker wordt hard en luidruchtig actievoeren voor meer democratische controle binnen de EU. En ik voorspel u: dankzij mijn voetbal vrienden wordt Lousewies ooit onze eerste première. werk doen. Veel te gevaa Het gewraakte tv-spotje. Foto: GPD Chips van de paarse trufl appeltjes vormen een sp< lair garnituur bij vleesgei en salades. Chips met schil is helem< Wel goed de aardappel c water borstelen, voordat in plakjes snijdt. Chips kan je maken van grediënten, zolang ze m; stevige dunne plakjes ku worden gesneden en nie vochthoudend zijn. Expe teer eens met zoete aard knolselderij, wortel, scho pastinaak, bietjes, gedroi pel, bakbanaan of mini-a (voordragen in een lauw-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2