'Zoveelste spelletje van Irak' Bush mijdt in 'troonrede' ultimatum aan Irak Leidsch Dagblad verkopen? - - Acht jaar geëist tegen r Katwijker voor overval Het vertrouwen sijpelt verder weg Boomkweker pakt met blote handen bijtschildpad i Toezegging Aziz maakt geen indruk Veel voorkeurstemmen Leidse WD'ers Schultz en Hirsi Ali Israël loopt niet warm voor stembus Beurs vreest terrorisme nog meer dan oorlog Met vangst lijkt zwanenmysterie Boskoop nu opgelost Bollentelers willen grond afstaan voor groot meer Van Gaal weg bij Barcelona Leidsch Dagblad t. 43141 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 ikerspel rond iligaties van etronics elgische loodsen raken Frankrijk sake Tricolor iversiteit stheer van alolympiade ich- ■di ider onderzoek lar kinderlokker t Leiderdorp wekere ideinde: ver verhuizen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 28 JANUARI 2003 072-5196868 Washington/ANP - President Bush zal in zijn 'troonrede' vanavond geen ultima tum stellen aan Irak. Evenmin bevat 'The State of the Union' een tijdschema voor beleidsbeslissingen over een oorlog tegen het regime van Saddam Hussein. Dat schrijft The Washington Post. Bush zal zich tijdens de rede vooral richten op het economische beleid en op de volks gezondheid, aldus regeringsfunctionaris sen. „Het Irak-gedeelte van de rede is in formatief en leerzaam, maar zeker niet het laatste woord. Het zal een discussie zijn met het publiek over de vraag waar om de president vindt dat de vrede wordt bedreigd door Saddams zoektocht naar massavernietigingswapens en waarom Saddam zo'n gevaar is als hij dergelijke wapens heeft", aldus de bron van de krant. Verscheidene commentatoren zei den eerder te verwachten dat Bush de State of the Union zal gebruiken om het sein op groen te zetten voor een aanval op Irak. Internationaal is er echter verre van overeenstemming over zo'n inter ventie, en volgens sommige Amerikaanse media zijn de Amerikaanse strijdkrach ten ook nog niet klaar met de voorberei dingen in de Golfregio. De rapportage van de wapeninspecteurs gisteren aan de Veiligheidsraad is bovendien van een verwachte 'eindrapportage' verworden tot een 'tussentijdse evaluatie'. Bush zal voor wat betreft de kwestie-Irak dan ook geen onthullingen doen, zei een hoge Amerikaanse regeringsfunctionaris. bagdad/gpd-anp - De wereld lijkt niet onder de indruk van nieuwe toezeggingen die Irak heeft gedaan, nadat het land gis teren in de Veiligheidsraad zwaar werd bekritiseerd door de leiders van de VN-inspectiemissie. Vice- premier Tariq Aziz zegde toe be ter met de VN te zullen meewer ken, maar die belofte werd van morgen door Londen al afgedaan als 'het zoveelste Iraakse spelle tje'. De leiders van de inspecteurs waren gisteren bij hun tussen rapportage in New York erg kri tisch. Irak moet niet alleen zijn deuren openen voor VN-inspec- teurs, maar actief meewerken aan ontwapening. „Irak lijkt de geëiste ontwapening niet echt te accepteren, zelfs nu niet", aldus Hans Blix, baas van de VN-in- specteurs. Mohamed el-Baradei, hoofd van het internationaal atoomagentschap (IAEA), wil nog 'een paar maanden' de tijd om vast te stellen of Irak defini tief gestopt is met ontwikkeling van nucleaire programma's. De Veiligheidsraad eiste in no vember in zijn ultimatum aan Irak dat het actief en onvoor waardelijk zou meewerken aan ontwapening, iets waarnaar al wordt gestreefd sinds het eind van de Golfoorlog in 1991. Blix was echter kritisch over de medewerking van Irak, dat niet overtuigend bewezen heeft dat voorraden VX-zenuwgas en miltvuurbacteriën in 1991 zijn vernietigd. Ook vond hij het ver dacht dat inspecteurs duizen den pagina's tekst over verrij king van uranium hebben ge vonden in het huis van een we tenschapper, en dat Iraakse ge sprekspartners niet zonder aan wezigheid van een overheids functionaris met VN-inspec- teurs willen praten. Pagina Buitenland: Meer nieuws over Irak door Robbert Minkhorst leiden - Demissionair staatsse cretaris Melanie Schultz van Haegen en aanstaand Kamerlid Ayaan Hirsi Ali, beiden van de WD, zijn geliefd bij de kiezers. Dat blijkt uit het hoge aantal voorkeurstemmen dat de twee Leidse vrouwen kregen. Ook zonder deze voorkeurstem men zouden Schultz en Hirsi Ali echter in de Tweede Kamer zijn gekomen. De WD, die 28 zetels haalde, had de twee hoog ge noeg op de kandidatenlijst ge zet Schultz stond op nummer 3 en kreeg 59.437 voorkeurstem men. Hirsi Ali was de nummer 16 en kreeg 30.758 voorkeur stemmen. Om op eigen kracht, dus zonder een verkiesbare plaats, in de Tweede Kamer te komen zijn 16.091 stemmen, een kwart van de kiesdeler, no dig. Hirsi Ali is vooral bekend vanwege haar kruistocht tegen de ongelijkheid van vrouwen binnen de islam. Bij Schultz speelt vermoedelijk vooral een rol dat ze de eerste vrouw op de lijst is. Overigens is Erica Terpstra de meest geliefde WD-vrouw. Pagina Binnenland i: 'Op mij hebben vier voetbalstadions vol gestemd' Jeruzalem Een orthodox-joodse inwoner van Jeruzalem wordt door een familielid geholpen bij het uit brengen van zijn stem. Israël gaat vandaag vroegtijdig naar de stembus om een nieuwe Knesset en een nieuwe regering te kiezen, omdat de vorige regering door de Arbeiderspartij afgelopen najaar ten val werd gebracht. Alles wijst er op dat het rechtse Likud-blok van premier Sharon opnieuw zal winnen. De ochtend liet zien dat de Israëli's niet warm lopen voor de stembusgang. De opkomst was tot de middag laag. Pagi na Buitenland: Israël maakt ruk naar rechts bij ongewenste verkiezingen. Foto: AP/Enric Marti e i oi de dreiging van een oor iet Midden-Oosten met de eneemt, ging Israël van laar de stembus. De ver- Ie verkiezingen zijn het ge- an het vertrek van de Ar- ipartij uit de centrum- I coalitie onder leiding van haron. De uitslag staat ei- al van tevoren vast: Sha- nt en de vrede verliest Of U l erin slaagt een levensvat- ^|)alitie te vormen wordt de I raag na de verkiezingen. nd krijgt de regering die dient Deze uitspraak gaat op voor IsraëL Als gevolg enorme immigratiegolven voormalige Sovjetunie en van andere landen heeft (matigde Arbeiderspartij aditionele electoraat ge ien slinken. Israël is met *n mengelmoes van vol- n nationaliteiten en daar- het eigenlijk geen enkele ijn stempel op de lands- te drukken. Israëlische zijn voor hun voort aangewezen op de steun van vooral religieus geïn- extreemnationalisti- iterpartijen die een on grote invloed op het uitoefenen. ar fundamentalisten zich f politiek bemoeien gaat |S letti ^finitie mis, of dat nu in iaar jj'^estina', de Verenigde NOjdPf Afghanistan is. Fanatici i maar een belang en dat eigen belang. En daarvoor jet algemeen belang - en v k de vrede - wijken. En als 3r°nfe waar Israël naar snakt, 19 lat vrede. jf vijige lichtpuntje voor de iets; 1st zou een goede uitslag lor de Shinui-partij van Lapid. Hij bepleit voor i. 4 ten puur seculiere rege- in scheiding van kerk en lzijn optiek vragen de ld; problemen om moderne beugen. In religieuze ge- 26. sn van goeddeels voor on- telling zijn antwoorden vinden. Wellicht is het in Ite staat van oorlog verke- t; 16. tod nog niet rijp voor La- 29. ifor gen mooie uitslag kan k een dynamiek ontkete- ^lertoe leidt dat fanatici in es' elische politiek voorgoed e zijlijn komen te staan. den haag/gpd - Of een oorlog tegen Irak nu goed of slecht ver loopt, één ding is duidelijk; elke oorlog schaadt het vertrouwen van de consument in de econo mie. En daar wordt niemand wijzer van. Dat is de stellige overtuiging van dr. Eelke de Jong, hoogleraar internationale economie aan de universiteit van Nijmegen. Hij is, wat de gevolgen voor de economie betreft, op zich niet zo bang voor een door de VS ge leide aanval op Irak. „Dit is een oorlog die iedereen heeft zien aan komen. De economische gevolgen van een in principe re gionaal conflict zijn beperkL" Volgens De Jong zullen de eco nomische gevolgen vooral wor den gekenmerkt door een weg sijpelen van vertrouwen in de economie. En, wellicht belang rijker, verstoring van handels stromen. De internationale beurzen staan al in het teken van een conflict dat niemand wenst, maar dat wel naderbij komt. Afgelopen weekeinde waarschuwde Colin Powell, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, dat de VS des noods zonder steun van andere landen Irak zullen binnen val len. In NAVO-kringen wordt er nu van uitgegaan dat die drei ging concreet is gemaakt rich ting Bagdad: éls Saddam Hus sein op het slagveld chemische of bacteriologische wapens zou gebruiken, zullen de VS niet aar zelen een tactisch (dat wil zeg gen klein, maar toch) atoomwa pen te gebruiken. In dit licht is het opmerkelijk dat volgens een onderzoek van de Britse zakenkrant Financial Ti mes beleggers zich meer laten leiden door angst voor terroris me dan voor oorlog. Van 90 ondervraagde managers van beleggingsfondsen in Euro pa en de VS gaf deze week 19 procent aan dat overwegingen over terrorisme hun investe ringsgedrag beïnvloeden. 'Re gionale oorlogen' - zoals eentje tegen Irak - blijven als investe ringsfactor (5 pet.) het begrip werkloosheid (4 pet.) maar nipt voor. Pensioenfondsen verwachten blijkbaar niet dat een oorlog te gen Irak de wereldeconomie op zijn kop zet. Op de wat langere termijn gezien is het logisch dat terrorisme als belangrijkste ge dragsfactor wordt gezien. Als na een Amerikaanse over winning in de islamitische we reld een jihad (heilige oorlog) op gang komt zal deze niet alleen de VS en bondgenoten treffen, maar de hele Westerse wereld. (advertentie) 0p donderdag 30 en vrijdag 31 januari is Holland Casino Scheveningen vanaf 18.00 uur uitsluitend toegankelijk voor genodigden voor het besloten heropeningsfeest van het casino. Wij verlenen uitsluitend toegang aan gasten die in het bezit zijn van een geldige uitnodiging. ledereen die op donderdag 20 maart de grandioze Grand Opening van Holland Casino Scheveningen wil meemaken en ouder is dan 18 jaar, is hierbij van harte uitgenodigd. Geldige legitimatie verplicht. De directie biedt op voorhand haar excuses aan voor het eventuele ongemak. De zeldzame en soms agressieve bijtschildpad werd gisterochtend tijdens sloopwerkzaamheden in Boskoop ruw gewekt uit zijn winter slaap. Foto: Reptielenzoo Serpo door Marieta Kroft boskoop - Het is dat het beest zojuist was gewekt uit zijn winterslaap en dus nog suf was. Anders was de Boskoopse boomkweker André Stolwijk nu ongetwijfeld een of meer vingers kwijt geweest. Zonder dat hij het wist, haalde hij gisterochtend met zijn blote handen een zeldzame bijtschildpad uit het water langs het Reijerskooj) in Boskoop. „Er werd een huis gesloopt. Ik stond te kijken en zag het water opeens bewegen", vertelt Stolwijk. „Ik dacht: dat is een muskusrat. Die zal ik even een kopje kleiner maken. Het beest was echter zo traag. Met een riek haalde ik het naar de kant van de sloot" Om erachter te komen met wat voor dier hij nu te maken had, belde hij met Reptielen zoo Serpo in Delft. „Mijn beschrijving van het dier deed ze denken aan een bijtschildpad. Maar toch achtten ze de kans klein omdat het dier hier bijna niet voorkomt." Directeur-eigenaar Walter Getreuer van Serpo be sloot een kijkje te gaan nemen en trof tot zijn ver bazing inderdaad een bijtschildpad aan. Volgens Getreuer moet het beest door iemand zijn ge- v dumpt. „Ze komen voor in Noord-Amerika en Ca nada. Als ze hierheen komen zijn het nog schatti ge beesten van twintig gram. Maar als ze groter worden, worden veel mensen het beest zat Deze was nog niet volgroeid met zijn acht tot tien kilo en circa veertig centimeter." Getreuer is ervan overtuigd dat het niet dezelfde schildpad is die nog steeds wordt vermist in de Biesbosch. Deze zoektocht kwam vorig jaar nog landelijk in het nieuws. De directeur van Serpo veronderstelt dat met de vangst van de Boskoopse bijtschildpad de 'zwa- nendief is gevangen. „Vorig jaar zomer waren er nogal wat meldingen in Boskoop van vermissing van jonge zwanen. Omwonenden vermoedden diefstal. Maar het verbaast me niet als ze allemaal in de buik van dit dièr terecht zijn gekomen." Bijt- schildpadden eten volgens Getreuer vooral dode dieren. „De politie in Amerika zet ze soms in om lijken op te sporen in het moeras." De bijtschildpad, die in een goede conditie ver keert en zelfs moddervet is, blijft voor de rest van zijn leven in de opvang in Delft. Daar verblijven nog vier soortgenoten. ,i door Martine Zeijlstra den haag/lisse - Tegen een 29- jarige Katwijker is gisteren acht jaar gevangenisstraf geëist voor het plegen van een gewelddadi ge overval in Lisse. Een Lisse- naar raakte daarbij zwaarge wond. De officier van justitie sprak van een 'afschuwelijke misdaad'. „Als je de wonden in de mg van het slachtoffer ziet, mag het een wonder heten dat hij nog leeft." De overval had in de nacht van 26 en 27 juni plaats in een wo ning in Lisse. Twee mannen drongen het huis binnen en brachten de bewoner messteken in zijn gezicht en mg toe. Daar na probeerden ze hem te wur gen. Ze gingen er met geld en sieraden vandoor, de man zwaargewond achterlatend. De hoofdverdachte is een 29-ja- rige Katwijker. Hij werd door de andere verdachte, die werd her kend door het slachtoffer, aan gewezen als mededader. De Katwijker blijft echter ten stellig ste ontkennen iets met het mis drijf te maken te hebben. „Ik ben onschuldig. Ik heb altijd de waarheid verteld. Ik ben ook slachtoffer." „Het is dan wel heel toevallig dat uw sokken met het bloed van het slachtoffer in uw wasmachine zijn gevonden. Hoe verklaart u dat dan?", vroeg de officier van justitie zich af. „En de broek met bloed van het slachtoffer erop, en de schoe nen? Heeft u daar dan een ver klaring voor?" De verdachte had wel een idee. „Misschien dat de andere verdachte de kleren daar heeft neergelegd. Daar heeft hij alle tijd voor gehad." Die lezing werd onderschreven door zijn advocaat. Het slachtof fer omschreef de hoofddader als een lange man met een wat be kakt, Haags zangerig accent. „Maar mijn cliënt is maar 1.64 meter en praat met een Turks accent" De officier was niet overtuigd. Het slachtoffer is niet geheel overtuigend, gezien zijn benar de positie tijdens de overval, vond zij. En verder hoorde zij uit de mond van de verdachte 'al leen maar leugens en onwaar heden'. Zij bleef bij haar eis van acht jaar cel. De uitspraak is over twee weken. door Sjaak Smakman de zilk - De bollentelers rond De Zilk zijn bereid om dertig hectare land te verkopen om een groot meer aan te leggen als 'waterberging'. Dat offer willen ze brengen op voorwaarde dat het Hoogheemraadschap van Rijnland de plannen voor het maken van minipoldertjes, de zogeheten peilvakken, in De Zilk grondig aanpast. De peilvakken moeten nieuwe wateroverlast voor de bollenkwekers in het ge bied voorkomen, zegt Rijnland. Maar volgens de twaalf betrok ken telers betekenen de plannen van Rijnland alleen maar een verslechtering. Zij dreigen zelfs de rechter in te schakelen als het schap zijn koers niet wijzigt. De kwekers, die zich hebben verenigd in de groep Waterberg, zijn al jaren in gesprek met Rijn land over een betere waterbe heersing in de 750 hectare bol- lengebied in de driehoek Lisse- Vogelenzang-Hillegom. Vooral in het seizoen 1996-1997 zijn veel bollen 'verzopen'. Met de peilvakken wil Rijnland ener zijds de kwekers helpen, maar wil het anderzijds het gebied kunnen blijven gebruiken om overtollig water te bergen. Vol gens de kwekers blijft dat resul teren in te hoge grondwater standen met alle risico's van dien. Uiteindelijk hebben ze daarom besloten om dertig hec tare grond - omsloten door de Beeklaan, Leidsevaart, spoorlijn en Amoudsloot - aan te bieden aan Rijnland voor de aanleg van een waterberging. In ruil daar voor zouden de kwekers betere garanties moeten krijgen voor de grondwaterstand in het res terende bollengebied. Dijkgraaf en heemraden hebben die oplossing verworpen. „Je kimt niet overal zomaar water- bergingen maken", zegt woord voerster C. Weber van Rijnland. De kwekers hebben de Verenig de Vergadering - het algemeen bestuur van Rijnland - opgeroe pen om niet akkoord te gaan. Gebeurt dat wel, dan stappen de kwekers naar de rechter. „Maar als het niet anders kan, dan moeten we wel", aldus kweker W. Ruigrok. barcelona/anp - Louis van Gaal en Barcelona zijn definitief uit elkaar. Na urenlange onderhan delingen afgelopen nacht heb ben bestuur en trainer „met we derzijds goedvinden" besloten het contract met onmiddellijke ingang te beëindigen. Van Gaals advocaat Hellingman heeft dit vandaag bevestigd. Hellingman doet geen medede lingen over de hoogte van de af koopsom. In het contract was de hoogte bepaald op 7 miljoen euro. De club verkeert echter in financiële problemen. Pagina Sport: Van Gaal driemaal achtereen onderuit Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. niim tlfr Naam Telefoon (i.vm. controle nabezorging) 'e\ Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau t^-gronjTTO: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1