Robin Utrecht: 'Vorm is er, nu de inhoud' MEDIA Idols goudmijntje voor RTL 4 Nabestaanden willen ook gehoord worden Redactie van Algemeen Dagblad zet hoofdredactie onder druk Ster en IP weigeren tv- spotje Noordzee FM Prijs voor AVRO's Close Up Radio 2 streeft 3FM voorbij in populariteit HOC 648 dinsdag 28 JANUARI 200; naarden - Zowel de Ster als IP (RTL 4, RTL 5 en Yorin) weigert de televisiecampagne van Noordzee FM uit te zenden. De tv-campagne gaat maandag wel van start via SBS 6, NET 5, V8, TMF, MTV en Veronica. „IP zendt wel commercials uit van Sky Radio en Business Nieuws Radio. Die van ons vinden ze nu ineens een groot probleem. Raar, want zowel Gordon als Jensen zijn ook gezichten van Yorin." De Ster zegt nooit spot jes van andere dan publieke ra diozenders uit te zenden." De commercials maken onder deel uit van een grote campagne onder de noemer Het Roer Gaat Om! Gordon en Robert Jensen zullen vanaf 3 februari te horen zijn op Noordzee FM. dat on langs door John de Mol werd gekocht. Overigens zegt een woordvoerder van Noordzee FM dat zijn station ook niet zonder meer spotjes van de publieke omroep zou uitzenden. biarritz - De documentaire '4 keizers en 1 nachtegaal' uit de Avro-televisiereeks 'Close Up' heeft op het zestiende Interna tionale Festival voor Audiovisu ele Programma's in het Franse Biarritz goud gewonnen in de categorie 'Musique et spectacle'. De documentaire werd op 1 de cember op de Nederlandse tele visie uitgezonden en gaat over het ballet 'Le chant du Rossig- nol' van Stravinsky, Balanchine en Matisse, gebaseerd op een sprookje van Andersen. De do- cumentarie werd geregisseerd door Wil bert Bank, balletjouma- liste Eva van Schaik deed de re search. Hilversum - Radio 2 is voor het eerst Radio 3FM voorbijge streefd in populariteit Dat blijkt uit de luistercijfers van Kijk- en Luisteronderzoek van Publieke Omroep over 2002. Radio haal de een gemiddeld marktaandeel van 10,4 procent over 2002. Radio 3 FM daalde van 10,2 pro cent in 2001 naar 9,7 procent in 2002. Sky Radio bleef in 2002 de grootste zender met een markt aandeel van 13,2 procent. Uit de cijfers blijkt wel dat Sky de grootste daler was over 2002. Het commerciële station had in 2001 nog een marktaandeel van 14,1 procent. Het totale aandeel van alle pu blieke radiozenders bleef over 2002 ongeveer gelijk. De vijf zenders haalden een gezamen lijk marktaandeel vorig jaar van 31 procent Dat is slechts een- tiende procent meer dan in 2001. Top 10 meest bekeken programma's 1. NOS Journaal (zo, 20 uur) NOS 3.270 2. Debat lijsttrekkers NOS 3.225 3. Verkiezing Tweede kamer NOS 3.020 4. Freek de Jonge VPRO 2.715 5. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2,375 6. Idols RTL 4 2.365 7. Spoorloos KRO 2.365 8. Studio Sport (zo, 19 uur) NOS 1.890 9. Baantjer RTL 4 2.025 10. Postcodeloterij TROS 1.940 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal NOS 435 2. Jeugdjournaal verkiezingen NOS 400 3. Klokhuis NPS 380 4. Grabbit the Rabbit VPRO 310 5. Doen Laten VPRO 300 6. Sesamstraat NPS 270 7. Eigen wegwijs VPRO 260 8. Achtertuin Wolkers VPRO 255 9. Buurman en Buurman VPRO 245 10. Anders artig VPRO 240 Marktaandelen in Nederland 1 11,7 (12,5) Nederland 2 18,6 (16,6) Nederland 3 10,0 (8,3) RTL 4 17,7 (17,9) RTL 5 4,2 (4,4) Yorin 4,9 (5.6) SBS 6 9,9 (10,9) NET 5 4,8 (4.6) V8 3,3 (3,9) Veronica 0,5 (0,5) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar .Tussen haakjes staan de marktaan delen van vorige week. Wie moet er vertrekken uit Idols? Mas saal zullen de tv-kijkers zaterdag weer per telefoon of sms hun stem uitbren gen en zo en passant de programma makers behoorlijk rijk maken. Maar is de uitslag op het scherm wel de echte uitslag? door Dolf Rogmans Hilversum - Afgelopen weekeinde ke ken 1,8 miljoen mensen naar de tv-hit van dit seizoen. Een groot deel grijpt tussen tien en elf uur 's avonds naar telefoon of gsm om te stemmen op Jim, Hind, Jam ai, Marieke of een an dere favoriet. Elk sms-bericht gaat eerst naar het telefoonbedrijf waar de beller een abonnement heeft (bijvoor beeld KPN of Dutchtone). Dat bedrijf stuurt de sms door naar Golden Bytes, dat de techniek voor de telling ver zorgt Reclame, sms'jes, telefoon en stoelen brengen kapitalen op In het verleden gaf dat nog wel eens vertraging, omdat de telefoonbedrij ven hun netwerk niet te zwaar willen belasten. Bij pieken in het sms-verkeer sparen ze gewoon wat berichten op en sturen die later uit. In Engeland zijn gevallen bekend dat dertig pro cent van de sms-berichten niet of te laat voor de stemming voor Idols arri veerde. Inmiddels behoren capaciteitsproble men tot het verleden. Zo stuurt KPN speciaal voor Idols de sms-berichten niet via het eigen netwerk, maar via het internet naar Golden Bytes. „Bij Idols hebben we al snelheden van zes tig berichten per seconde gehaald en nog meer is mogelijk", aldus een woordvoerster van KPN. Zo kan alleen dat bedrijf al 200.000 berichten per uur doorsturen. Het stemmen (per sms of telefoon) kost zeventig eurocent. Volgens KPN is twintig procent voor het telecombe- drijf en de rest voor de ontvangers. Die delen vaak de opbrengst. In het geval van Idols zijn dat HMG en Gol den Bytes. Hoeveel mensen telefo nisch stemmen, wil RTL 4 niet zeggen. „Want dan weten jullie ook wat wij verdienen." De woordvoerder wil niet verder gaan dan dat er meer dan dui zend en minder dan een half miljoen stemmers per uitzending zijn. En dan de hamvraag. Neemt RTL 4 de uitslag serieus of bepaalt de program maleiding uiteindelijk toch zelf wie er wint? „We geven de uitslag een op een door", zegt de RTL-woordvoerder re soluut. „Iets anders zou fraude zijn. Als wij zeggen dat de kijker bepaalt, dan is dat ook zo." Populair Overigens zijn de sms-berichten niet de enige bron van inkomsten voor de makers van het immens populaire programma. Nu er nog maar zeven kandidaten voor de eindzege over zijn, is van de één uur durende finale ronde precies tien minuten beschik baar voor zang. Elke deelnemer mag in 1 minuut en 15 seconden de kijker overtuigen van zijn of haar zangkwali teiten. Dat biedt de producenten van Idols gelegenheid ruimschoots recla megelden te incasseren. Een reclame blokken, waarin ook uitgebreid aan dacht wordt gevraagd voor het gelijk namige maandblad (kosten 4,95), waarin uitgebreid wordt ingegaan op alle wetenswaardigheden van de ster ren in spe, de presentatoren Tooske en Reinout Oerlemans en de spijker harde jury. De populariteit van Idols wordi maal verzilverd door na afloop i 'wedstrijd' door te gaan in het gramma Backstage, dat op Yorii wordt uitgezonden. Vervolgem dan nog een commercieel goud rand slotakkoord: de uitslag, dit op RTL 4 wordt uitgezonden. De laatste bron van inkomsten i publieke tribune in de studio.! rige week konden zevenhonden kers de talenten in levende lijve en horen. De belangstelling om programma bij te wonen was ei zo groot dat is besloten om dec teit uit te breiden tot duizend a En ook daarvoor moet de porte nee worden getrokken. De en» draagt vijftien euro per persoon mee is de publieke belangstelt dens de laatste acht uitzending eens goed voor het sommetje n 120.000 euro. Onvrede journalisten over koers van krant rotterdam/anp/mediaredactie - De hoofdredactie van het Alge meen Dagblad heeft gisteren een motie van afkeuring van de re dactie overleefd. Journalisten hadden de motie tegen de hoofd redactie ingediend uit onvrede over de koers. Ook een motie die de leiding van de krant verplicht deel te nemen in de oprichting van een nieuwe uitgeverij, haalde het niet. Daarop is de redactieraad, die het voorstel had ingebracht, afgetreden. Nipt eenderde van de AD-joumalisten sprak giste ren tijdens een uiterst bewogen redactievergadering het vertrou wen in het beleid van de hoofd redactie uit Dat was toch ge noeg om een motie te dwarsbo men. Het statuut van het AD eist een driekwart meerderheid bij het aannemen van een motie. PCM Uitgevers, dat naast het AD onder meer de Volkskrant en NRC Handelsblad publiceert, brengt zijn vier kranten in de re gio Rotterdam onder in één uit geverij. De nieuwe PCM-dochter zal worden geleid door Ronald de Koning en Jan Prins, allebei afkomstig van het Rotterdams Dagblad. Doel van de operatie is het terugdringen van organisa- tielasten. De redactie van het AD voelde zich buiten spel ge zet, toen zij vorige week van de plannen vernam. Zij belegde gisteren een vergadering omdat de krant niet was ingelicht. Hoe wel de motie over deelname in de uitgeverij niet werd gehaald, zegde hoofdredacteur Oscar Garschagen toe de oprichting nauw te volgen. De redactie heeft er moeite mee dat de di rectie van het nieuwe concern alleen bestaat uit mensen men sen Het Algemeen Dagblad (AD) legt vanaf zaterdag een regiopagina in de krant. Op de nieuwe pagi na, Rond Rotterdam worden artikelen over en omgeving gebundeld^er-Si redacteur O. Garschagi drukte maandag dat he woon een landelijk eu blijft. Concurrent De "®s B brengt sinds november terdamse editie uit. ite - in feit. 11 ind. 17 113 19 :ht. 19 rimi. 2l 21.4! fit. 22. em I sic 15 Sa< enGn; IKON-programma Factor zendt documentaire Srebrenica: ongehoord! uit tot wat Nederlandse of beweren wel voldoeni voor iedereen in het kamp. En ook"had Dul zich volgens Hasan zetten tegen de scheii mannen en vrouwen. In de reportage is ook hoe de vrouwen nu ni ren naar informatie, nauwgezet een videol de val van de enclave, programma-makers meegenomen en zag» weer wat mannen. De de vrouwen zijn na z» mat. Elke hoop op een ven is er uit verdweni De roep gehoord te klinkt allerzins redelijk Factor misschien te vrolding f juist te laat afgereisd na iters nië. Te vroeg, omdat de aldaar niet alleen hun v willen doen. Ze willen b gerechtigheid en straf v schuldigen. Wie weet hl VEST commissie Bakker giste io West een stap in die richting Dat moeten nu andere listen gaan vragen. Tel dat de commissie haar de da verzoi toor mei I00RI sies inmiddels heeft gel r<J-Hoiia Was de reportage begin maand uitgezonden, d< cht-exp de mensen uit Srebrenjo Noorc schien echt gehoord. Dolf Rogmans Factor, IKON, Nederlai LEVOI 23.18 uur. iwssiudi Kal. ANP-fotograaf Robin Utrecht ontving gisteren de Zilveren Camera voor zijn foto van het ontzielde lichaam van Pim Fortuyn. Foto: ANP Robin Utrecht maakte de winnende nieuwsfoto van Pim Fortuyn op het Hilver- De beste sportfoto werd van Robin Utrecht. Gerard van Velde en Erben Wi 55 Dt sumse Mediapark 'pas' om 19.17 uur, bijna anderhalf uur na de aanslag. Foto: ANP mars op de 1000 meter tijdens de NK sprint. Foto: ANP ren 1 r 18. Robin Utrecht maakte dè foto. Op 6 mei 2002 stond hij plots vlak bij het neergeschoten lichaam van Pim Fortuyn en drukte af. Zijn foto ging de wereld rond. Gisteren kreeg hij in Rotterdam de Zilveren Ca mera uitgereikt voor de beste nieuwsfoto van het jaar. De jury be kroonde ook zijn werk in de categorie portret en sport Bovendien werd hij uitgeroepen tot fotojournalist van het jaar. Robin Utrecht, nu werkzaam bij het ANP is persfotograaf van het jaar 2002. door Wijbrand Schaap utrecht - Je ziet ze vaak op het journaal: de hordes fotografen die elkaar verdringen. In die meute flitsende, roepende en duwende fotografen zitten alle maal mensen die hopen nu net die ene foto te maken die 'het verhaal' het beste vertelt En vaak is er ook maar één de bes te. Robin Utrecht (28) maakte er in 2002 drie. Hij werd er foto graaf van het jaar mee. Zo n foto van Prins Bemhard, met ooglap. Hoe krijg je het voor elkaar, terwijl heel fotogra ferend Nederland om je heen staat? Voor Utrecht, die zijn car rière bij het Utrechts Nieuws blad begon, is het geen kwestie van lukraak zoveel mogelijk plaatjes schieten in de hoop dat die ene goede erbij zit „Je weet van tevoren dat de Rijksvoor lichtingsdienst het je niet mak kelijk zal maken. Toen duidelijk werd dat Prins Bemhard naar de herdenking in Kamp Vught zou komen, wist ik al dat hij net een oogoperatie had ondergaan. Dan wil je natuurlijk een opna me van dichtbij hebben. Maar dat mag niet, je wordt enorm op afstand gehouden. Daar neem je genoegen mee. Toen ik hem uit de auto zag stappen zag ik dat ooglapje. Dan móet je een close- up hebben. Dus schroefde ik snel een zware telelens op mijn camera, nam een statief en zocht de vrije ruimte op. Ik had vervolgens alle tijd om een mooie opname te maken." Berustend En mooi is-ie. Die blik in de ogen van de oude prins, die be rustend ironische, maar ook verdrietige blik die de foto nou net die meerwaarde geeft, had Robin Utrecht die ook gezien? „Natuurlijk. Daar wacht je op. Door zo'n telelens zie je het haarscherp. Dan kun je, relatief gezien, de tijd nemen." Dat 'tijd nemen' is inderdaad een heel relatief begrip. De foto van de sprintfinale in Thialf bij voorbeeld. Hoe lang duurt een 1000 meter sprint nu eigenlijk? Iets meer dan een minuut „Het was die dag heel somber weer. Binnen in die hal was het dus een grijze bedoening. Dan kun je weinig mooie platen schieten. Maar vlak voor die rit van Wen- nemars en Van Velde brak de zon opeens door. Ik zag waar het licht binnenviel en ben gelijk naar de plek gelopen waar dat het mooiste effect gaf. En dan is het wachten tot ze voorbij ko men." Het lijkt zo simpel, maar dat is het niet. Robin Utrecht is een natuurtalent met grote ambities. Al liggen die ambities niet in de grote wereld van glamour en sterren. „Ik ben een nieuwsfoto- graaf. Ik heb al vanaf mijn vroegste jeugd iets met nieuws. Ik heb nooit een journaal ge mist. Dat zit gewoon in me. De wereld van de modefotografie of popsterren trekt me helemaal niet. Ik heb op de fotografie-op leiding al genoeg kurkentrekkers gefotografeerd." Robin Utrecht wilde als middel bare scholier cameraman wor den. Hij deed auditie voor de filmacademie, maar werd afge wezen. „Ze zeiden daar, dat ik wel talent had voor fotografie. Dat ben ik gaan doen, met een camera die mijn vader mij gaf." Die camera bleek een schot in de roos. Tijdens zijn opleiding liep Utrecht stage bij het Utrechts Nieuwsblad, waar hij na zijn afstuderen ook kort werkte. „Een ontzettend leerza me tijd. Juist bij het Utrechts Nieuwsblad, een regionale krant. Daar werd ik gezet op de 'kleine' onderwerpen. Dat zijn dingen waar veel collega's hun neus voor optrekken. De ont hulling van een nieuw type lan tarenpaal, bijvoorbeeld. Maar juist bij zulke onderwerpen is de uitdaging het grootst om er iets moois van te maken. Dat speci alisme heb ik in Utrecht ge leerd." En toen was het 6 mei. Over hoe hij plots, dichter dan hij zelf ge wild had, vlak bij het ontzielde lichaam van Pim Fortuyn stond, zijn foto's nam en zijn memory- stick met de digitale foto's langs de politie wist te krijgen, is al ge noeg gesproken. „Ik ben langza merhand wel over de schok heen. Al zal deze foto altijd aan me verbonden blijven. Hij is de hele wereld overgegaan, ieder een kent hem. Dat hij zoveel op schudding veroorzaakte, heeft me wel geraakt. Maar dit was een foto die er moest zijn. Ik ben er tevreden mee, maar niet omdat ik er beroemd mee ge- Itsiagt lerbei .05 Di nde h in we llCfi worden ben. Ik ben tevie met het verhaal dat ermi teld is." Is Robin Utrecht niet bar 11 Pira hij met deze roem zijnw meer gewoon kan doen? altijd nieuwsfotograaf bl wil niets liever dan weer nieuwe opdrachten toeg Zoals het Kampioenscha O.OO C metje Springen in Stadsl tere Er is nog zoveel te doen, heb nog zoveel te leren' Leren? Wat kan een foto van het jaar nog leren? heers de vorm inmidddi ^"fL maar de inhoud, daarin p vor vaak nog te kort Als ik k 19.5! wat een fotograaf als Ma i*Si de Berg voor De Volkski doet: die heeft zijn timir; orde, die kijkt zo goed vi afdrukt, dat hij altijd het verhaal in zijn foto's hee mis ik nu nog te vaak.'" IKarr 17.45 18.25 fkes s 'rel' .00 D illow 05 Ta show kén d Bildt lessch Hilversum - Iedereen kwam aan het woord tijdens de verhoren door de Nederlandse parlemen taire enquêtecommissie op zoek naar de verantwoordelijken voor de val van de enclave Srebrenica in Bosnië. Iedereen, behalve de slachtoffers. De redactie van het IKON-programma Factor luis terde wel, zo is vanavond te zien in de aflevering 'Srebrenica: on gehoord!' Gisteren presenteerde de en quêtecommissie onder leiding van Bert Bakker haar resultaten. Factor heeft dat niet afgewacht en is in december met een vi deoband van de verhoren en de vertaling in het Engels naar Bos nië getogen. Daar spraken ze met een aantal nabestaanden en met Hasan Nuhanovic, ook na bestaande en destijds tolk voor het Nederlandse leger. Inmid dels is hij al een paar jaar voor man van een organisatie die zich inzet om de waarheid te achterhalen. In 1995 vluchtten 25.000 Bosni sche moslims naar het Neder landse kamp van de 780 Dutch- batters in Potocari nabij Srebre nica. Ze sloegen op de vlucht voor de Bosnische Serviërs die het gebied introkken. Ongeveer vijfduizend vluchtelingen wer den binnengelaten in het Ne derlandse kamp. De rest bleef buiten en werd overmeesterd door de Serviërs. Onder druk van de Serviërs werkte Dutchbat mee aan het scheiden van de mannen en de vrouwen in en rond het kamp. Sinds die tijd is Een beeld van Srebrenica, vlak nadat de VN-troepen (in 1995) de controle over de stad had overgenomen. Foto: EPA van 7414 mannen en jongens niets meer vernomen. Waar schijnlijk zijn ze vermoord door de Serviërs. De Nederlandse enquêtecom missie probeerde zeven jaar na dato zicht te krijgen op wat zich precies heeft afgespeeld destijds en vooral wie verantwoordelijk was voor welke beslissing. Het zijn vragen waarmee ook de na bestaanden vandaag de dag nog worstelen, blijkt uit de reportage van Factor. Veel vrouwen weten niet zeker of hun mannen echt dood zijn. Voor tolk Hasan Nuhanovic geldt bijvoorbeeld dat hij pas eind vorig jaar bij toeval van een Serviër hoorde wat er met zijn moeder is gebeurd. Zij pleegde zelfmoord in een politiecel net voordat een groep Serviërs zich aan haar wilde vergrijpen, is het gruwelijke relaas van de oogge tuige. Belangrijke vraag in de reporta ge is, waarom de nabestaanden niet zijn gehoord. Volgens com missievoorzitter Bakker om de schijn te vermijden dat ze ver antwoordelijk zijn voor de gru weldaden. De commissie wilde alleen verantwoordelijken ho ren. Op zich vreemd, want de nabestaanden zijn allemaal oog getuigen van het drama en kun nen de verklaringen van de ver antwoordelijken in perspectief plaatsen, laat Factor zien. Zo maakt Hasan Nuhanovic korte metten met een aantal verklaringen tijdens de verho ren. Zo was er in tegenstelling

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18