REGIO Poelgeest wil niet bloeden voor tekorten Alphense vredesactivist Stelling laakt werkwijze rechters In Alkemade wordt het alleen maar veiliger Kwekers Zuideinde op de vlucht voor woningbouw Provincie akkoord met plan voor dorpskern Zoeterwoude 'Deze wijk is besmet' Uitje dak met de meester Hondendrol als ingekomen stuk reformeerde kerk toch onument 'U liegt. Ik dien een klacht in. U bent nog niet van mij af door Nancy Ubert den haag/alphen aan den rijn - „U liegt. U liegt! Ik dien een klacht in bij de orde van ad vocaten. U bent nog niet van mij af." Direct nadat de zitting van het Gerechtshof in Den Haag is beëindigd, blaft Meindert Stelling landsadvocaat Stoutjesdijk in de gang toe dat hij een bedrieger is. Stelling, vredesactivist en oud-officier van de luchtmacht, is een hoger beroep tegen de staat aangegaan, omdat hij ervan overtuigd is dat de rechterlijke macht zijn werk niet naar behoren vervult. „Er wordt niet gekeken naar feiten." Alphenaar Meindert Stelling voert een inge wikkelde juridische strijd en weet van geen op houden. Hij steekt zijn pacifistische overtui gingen over de inzet van kernwapens niet on der stoelen of banken. Dat heeft hem eerst zijn baan bij de luchtmacht gekost en een paar jaar later zijn functie als topambtenaar bij het mi nisterie van binnenlandse zaken. In 1996 oor deelde het Internationaal Gerechtshof onder meer dat de inzet van kernwapens in het alge meen onrechtmatig zou zijn. Omdat Stelling dat al die jaren daarvoor al ge roepen had, eiste hij rehabilitatie en schade vergoeding. Stelling vocht daarvoor door tot en met de Centrale Raad van Beroep (CRB). Vorig jaar juni werden daar twee zaken van hem behandeld, die hij beide verloor. On danks die nederlaag blijft Stelling overtuigd van zijn gelijk. De Alphenaar weet zeker dat het recht op hem anders wordt toegepast dan op andere men sen die voor de rechtbank verschijnen. Daar om heeft hij het nu over een andere boeg ge gooid: een hoger beroep bij het Hof om mid dels een zogenoemde civiele procedure alsnog zijn gram te halen. De voormalig beroepsmili tair beweert dat de Nederlandse rechters voor ingenomen zijn, omdat zij hun handen niet willen branden aan de kernwapenproblema- tiek. Volgens hem is zijn zaak bij de talrijke vonnissen die in de loop der tijd zijn geveld, nooit objectief onderzocht. „Rechters behoren met de feiten, die kapitein Stelling onder de aandacht heeft gebracht, aantoonbaar reke ning te houden", zegt advocaat Hummels, die de belangen van de atoompacifist behartigt. „Dat is niet gebeurd." Stelling noemt zijn mis sie 'een strijd om de waarheid'. Landsadvocaat Stoutjesdijk vergelijkt het voortdurend juridisch gevecht van de Alphe naar met het befaamde cacaoblikje van Dros te. Op dat blikje staat een plaatje van een da me met een blikje cacao op een dienblad, op dat blikje staat weer diezelfde dame met dien blad en cacaoblikje. Dat gaat tot het oneindige door. „Het zou nu wel eens mooi moeten zijn", vindt Stoutjesdijk. „Laten we de deksel van dit blikje sluiten." Alle rechtsprocedures die Stelling heeft ge volgd, eindigden met onherroepelijke uitspra ken in zijn nadeel. Hummels: „De staat wil kennelijk maar niet begrijpen dat kapitein Stelling zich door de handelswijze van de rechters diep gekrenkt voelt." Stelling vindt dat hij in zijn werk altijd is uitgegaan van de persoonlijke verantwoordelijkheid die je als mens voor de wereld om je heen draagt. „Rechters zijn ook op die manier verantwoor delijk. Als ze voorbij gaan aan feiten, hebben ze niet gedaan wat hun ambtsplicht vraagt." Het hof doet op 6 maart uitspraak. door Nancy Ubert oegstgeest - De inwoners van Poelgeest wensen niet op te draaien voor het miljoenentekort dat met de aanleg van hun nieuwbouwwijk ontstaat. Die boodschap verkondigde een aan tal buurtbewoners gisteravond, tijdens de tweede 'hersengym- nastiekavond' van Leefbaar Oegstgeest. Diep in zijn hart was LO-fractie- voorzitter Eegdeman teleurge steld. De problemen in de wijk zijn groot en de schuld waarmee Oegstgeest kampt is reusachti ger. Daarom had hij gerekend op een bomvolle zaal. De frac tievoorzitter kwam van een kou de kennis thuis. Niet meegere kend de twee WD-raadsleden, de pers, een enkele belangstel lende van buitenaf en de partij genoten, waren er niet meer dan twintig mensen naar de aula van basisschool De Vogels gekomen. „De Poelgeestenaren zijn murw geworden", concludeerde Eegd eman na afloop. „Hier is ook zo veel gebeurd." Toch kon de par tij ook gisteravond met een paar slimme suggesties en opmerkin gen naar huis. Zo wist A Vos te vertellen dat Oegstgeest ook geld kan verdie nen door de achtertuin van Poelgeest juist niet te bebou wen. B en W hebben het voor stel gedaan om dit recreatieve polderpark met huizen vol te zetten. Volgens Vos is dat hele maal niet nodig, omdat de pro vincie natuurgebieden subsi dieert. „Maar de Broek- en Si- montjespolder staat niet eens aangemerkt als natuurgebied." Als Oegstgeest slimmer was ge weest, had zij geld kunnen van gen voor de achtertuin, zei Vos. „Nu is het misschien te laat." „Hoezo denkt het college extra huizen te kunnen bouwen", klonk I. Hahn. „De grootste frustratie van deze wijk is de bouwvertraging." Als het aan B en W ligt worden de Veerpolder (tegen Warmond aan), het ter rein van de ijsbaan tegenover woonwagenkamp Trekvaart plein en het Heemzichtpark vol gebouwd. „Schandalig zon plan", merkte Hahn op. „Wij hebben als bewoners in deze wijk geïnvesteerd, juist vanwege het groene karakter." Daar merkt Leidenaar Vos wei nig van, zo maakte hij duidelijk. „Poelgeest zou een autoluwe. wijk worden." Als hij 's morgens op zijn fiets door de wijk rijdt, ziet hij colonnes auto's voorbij komen. Dat het college vooral bezuini- gingsvoorstellen heeft gedaan die directe gevolgen voor Poel geest hebben, heeft de wijkbe woners niet blij gemaakt. C. van Gugten merkte op dat de hele dorpsgemeenschap is gefocust" op Poelgeest. „Is dat geld nu nergens anders te vinden?" Ee gdeman legde nog uit dat in de begroting 2003 voor Poelgeest zeven miljoen uit de spaarpot is gehaald, maar dat maakte wei nig indruk. Dan moet je als in woner van deze wijk twee keer bloeden, werd opgemerkt. Als eerste bij de bezuinigingen die deze wijk aangaan en dan nog eens bij de maatregelen die hun weerslag op heel Oegstgeest hebben. Hahn: „Deze wijk is be smet. Wie zijn huis wil verko pen, raakt dat aan de straatste nen niet meer kwijt. Iedereen weet dat hier grote problemen zijn." imfietser motorkap [m aan den run - Een 22- bromfietser uit Alphen |en Rijn is gistermiddag op uising van de Emmalaan Tolstraat geschept door !Uto. De 25-jarige bestuur - an de auto, ook een Alphe- zag de bromfietser over joofd. Hij kwam op de mo- p terecht en moest met naar het Rijnland Zieken- in Leiderdorp worden ge it. tor rood eden {rwoude-dorp - Op de ling van de Burgemeester ïersweg en de provinciale sJ206 in Zoeterwoude- zijn vannacht twee auto's kaar gebotst. Een 30-jarige nobilist uit Zoetermeer over de Europaweg door licht en botste op de auto ien 31-jarige Leidenaar. Bij nrijding vielen geen ge len. in oog inbreker n aan den rijn - Twee Ul- is van Alphen aan den jonden vannacht in hun >og in oog met een inbre- n bejaarde bewoner van is aan het Langewerk ren na half drie wakker estommel en zag een on- frde man in zijn slaapka- taan. De inbreker vlucht eneden bleek dat hij het d doorzocht, maar de iner weet nog niet of hij ivijt is. Kort daarna ge- e hetzelfde bij een huis je Witte de Withstraat, in 1 van het Langewerk. ir vluchtte de dief bij het i de bewoner. Hij heeft ichijnlijk een geldbedrag maakt. Monumentaal: de Gereformeerde De kerk is overwegend in een neo-renaissancestijl ontworpen. Het is door zijn rijke detaillering en decoratie, hoofdvorm, inde- erk. Archieffoto: Hielco Kuipers ling en bouwkundige staat een voorbeeld van een goed bewaar de gereformeerde zaalkerk van rond 1915. alkemade/regio - Terwijl groei ende onveiligheid en criminali teit vorig jaar overal in Neder land het gesprek van de dag wa ren, werd het er binnen het poli tiedistrict Alkemade op alle fronten alleen maar veiliger op. Het aantal inbraken in wonin gen en auto's nam fors af en ook het aantal gevallen van geweld tegen personen liet een dalende trend zien. „De feitelijke onveiligheid is in ons gebied inderdaad erg klein", zei teamchef Oppelaar gisteren bij de presentatie van de cijfers over 2002. „Maar wat er gebeurt, heeft in kleine dorpen wel een grotere impact, omdat mensen het niet verwachten en omdat er in het hele dorp over wordt ge praat." Het aantal inbraken in het dis trict Alkemade - waaronder naast Alkemade ook Jacobswou- de, Ter Aar, Nieuwkoop en Lie- meer vallen - nam vorig jaar met bijna dertig procent af. Het aantal inbraken uit auto's daal de zo'n twintig procent. Het beeld van een toenemende veiligheid in Alkemade en om- geving is overigens wel wat ge- - flatteerd. De moord die vorig jaar oktober in Nieuwveen (ge- meente Liemeer) werd ge pleegd, komt in het overzicht van de politie niet voor. „Die - zaak is nog onder de rechter!', verklaart Oppelaar. door Ruud Sep roelofarendsveen - De kwekers aan de westkant van het Zuideinde in Roelof arendsveen gaan liever massaal met hun bedrijf verhuizen, dan dat ze op termijn ingeklemd komen te liggen tussen de huizen. Ze vrezen dat de bouw van hui zen op verspreide plekken in het kwe- kersgebied - onder andere op het terrein van conservenfabriek Van Ruiten - leidt tot een te grote beperking van de be drijfsvoering, doordat bijvoorbeeld vrachtwagens niet meer 's nachts mogen laden. Omdat de bouwplannen al vast staan, kiezen de kwekers nu voor een vlucht vooruit. Dan maar liever het hele gebied vol zetten met huizen en de bloe- menkwekerijen allemaal verplaatsen. Dit plan werd gisteren gepresenteerd door voorzitter Hogenboom van de werkgroep Herstructurering, de groep waarin alle betrokken partijen overleggen over de toekomst van het Veense kassen- gebied. Hogenboom, zelf kweker en voor het CDA lid van de commissie ruimtelijke ordening, hield zijn verhaal tegenover de Alkemadese politiek. Het verhaal kon met name bij meerderheidspartij Mooi Alkemade rekenen op een warm onthaal. Kem van het idee van Hogenboom is dat een groter deel van de kwekerijen aange wezen moet worden voor woningbouw. Nu mag vanaf de weg gezien de eerste honderd meter van een bedrijf eventueel met huizen worden bebouwd. Hoewel dat voor de betrokken kwekers veel geld kan opleveren, is de opbrengst onvol doende om elders een nieuw bedrijf te beginnen. Omdat aan de andere kant de kwerkers aan het Zuideinde door allerlei regels worden beperkt in het modernise ren van hun bedrijf en de komst van woonwijkjes in het gebied de mogelijkhe den nog kleiner maakt, vreest Hogen boom voor een koude sanering. De oplossing van de kwekers is simpel: verander de regels zo dat niet de eerste honderd, maar de eerste tweehonderd meter mag worden bebouwd met hui zen. Dan levert de grond voldoende op om de kwekerijen op een nette manier uit te plaatsen. Omdat de bedrijven alle maal zo'n driehonderd meter diep zijn, blijft er vervolgens ook nog eens een strook van ongeveer honderd meter over, die kan worden ingevuld met een groen strook, een fietspad en een brede vaart. Op die manier ontstaat aan de ene kant een mooie rand langs de woonwijk, en aan de andere kant een buffer naar de kwekers aan de Floraweg. Terwijl Mooi Alkemade enthousiast rea geerde op het plan - ook 'onafhankelijk' commissievoorzitter en Mooi Alkemade- fractieleider Van Brussel kon zijn mening maar moeilijk voor zich houden - waren er ook cynische geluiden te horen. PvdA-! 'er Van Veen herinnerde eraan, dat def tuinders bij monde van de landbouwor- ganisatie WLTO altijd gepleit hebbenj voor het behoud van het Zuideinde als - tuinbouwgebied. ,Als je dan het grotq geld ziet van projectontwikkelaars, moet; je niet ineens als tuinbouw je principes laten varen", aldus de PvdA'er. isbakken ronds ~|lergr wetering - De glasbakken ~0 Digros supermarkt aan lerkreuk in Oude Wete- lan binnenkort onder- s. Over het onder de stoppen van de bakken k al jaren gepraat door ge- Hte en supermarkt. De ge- teraad van Alkemade i e zich twee jaar geleden ?id een bijdrage te leveren operatie, overigens zon- -dat moment daadwerke- f ld apart te zetten. De ge- te draagt nu 14.000 euro n de ondergrondse glas- iners. De betonnen bak- aarin de stalen containers n te staan worden betaald Ie supermarkt. oegstgeest - De spieren kwamen goed los vanochtend op het plein van de Hofdijck- school in Oegstgeest. Ter gelegenheid van het afscheid van directeur Teus van Oosten- brugge begon de schooldag met ochtendgymnastiek in de buitenlucht, gevolgd door een gezellig ontbijt, ledereen die afscheid van Van Oostenbrugge wil nemen, is vrijdag wel kom op de receptie, die om vijf uur begint in de school aan de Hazenboslaan. De direc teur gaat met pensioen. Foto: Henk Bouwman zoeterwoude-dorp - De ver plaatsing van de Cl000 naar de hoek van de Dorpsstraat en de Veldzichtstraat en de bouw van nieuwe winkels en appartemen ten in de dorpskern van Zoeter woude is weer een stap dichter bij. De provinciale planologi sche commissie gaat akkoord met het plan. Aanvankelijke be zwaren tegen de bouw van een dertigtal luxe appartementen aan de Dr. Kortmannstraat heeft de commissie laten varen. Ambtenaar Geerling van het projectbureau is blij met het be sluit. Vlak voor kerst reisde wet houder Ates nog af naar Den Haag om het plan toe te lichten. Dat was niet voor niets, aldus Geerling. „Na enkele kleine aan passingen in het ontwerp be stemmingsplan ging de provin cie akkoord." Het is voor de ge meente Zoeterwoude belangrijk dat de koophuizen aan de Dr. Kortmannstraat er komen. De opbrengst van die huizen is no dig om de herinrichting van de dorpskern te bekostigen. Verder komen er onder meer appartementen aan de Kerk- laan. Dat kan als de winkels uit dat gebied zijn vertrokken. De winkels maken plaats voor be drijven in de dienstverlenende sector met daarboven apparte menten. De behandelend ambtenaar verwacht dat de eerste spade voor de herinrichting op zijn vroegst eind 2004 de grond in gaat. „Er zijn nog enkele hinder nissen. Zo moeten we nog grond verwerven. Voor de aan koop van grond voor de C1000 op de hoek van de Dorpsstraat en de Veldzichtstraat hebben we te maken met drie eigenaren. Die staan nog niet allemaal te trappelen om te vertrekken." Geerling wil zien te voorkomen dat er uiteindelijk een onteige ningsprocedure moet worden gevoerd. „Daar schiet niemand iets mee op." Een andere mogelijke hindernis is de procedure. Eventuele be zwaren kunnen de ontwikkeling van het dorpscentrum aanzien lijk vertragen. Het voorontwerp bestemmingsplan ligt ter inzage. Tot 12 februari kunnen bezwa ren worden ingediend. De ge meenteraad stelt op 24 april het bestemmingsplan vast. Toch geld voor herinrichting De Zoeterwoudse politiek heeft gisteravond 182.000 euro be schikbaar gesteld voor de herinrichting van de dorpskern. Don derdagavond ontstond er nog veel discussie. PZ, het CDA en de WD waren boos, omdat het bedrag niet in de begroting van 2003 was opgenomen. Het geld is onder meer bedoeld voor juridische advisering en voor bemiddeling bij de aankoop van huizen die moeten wijken voor de supermarkt iENAAR - Raadslid Corbeth uit Wassenaar gisteren het begrip 'ingekomen stuk' wel letterlijk. Met een vies gezicht kwam hij fczaal binnen met een hondendrol op een ie. Hondenpoep ligt overal, klaagde hij. tbaar gelden normen en waarden niet voor undenbezitter", zei Corbeth. anpak van het raadslid sloeg aan. Wethou der Vriesendorp (WD) beloofde maatregelen te nemen. Ze komt zo snel mogelijk met een over zicht van de plekken waar de honden nog wel mogen poepen. In afwachting daarvan vroeg Corbeth het college om de drol, die achteraf van plastic bleek, als 'ingekomen stuk' te beschou wen. Dit betekent dat de gemeenteraad over de afdoening moet besluiten. cerk aan den rijn - Zo- binnen- als de buiten- n de Gereformeerde kerk Dorpsstraat in Koude- den Rijn wordt een inument. Nu de kerk- Ij niet langer meer bezwa- wil het Rijnwoudse fotebestuur het gebouw bij de Rijksdienst Monumentenzorg. De lacht komt donderdag- I in de raadsyergadering p gemeente Rijnwoude ter meenteraad besloot drie den om alleen voor de nt de monumentensta- £i te vragen. Van de bin- lit zag de raad af, omdat «voogdij protesteerde. Die tong dat, als het interieur ial is aangewezen tot een pnument, er geen aanpas- i volgens de laatste liturgi- zichten mochten worden fed. De minister besloot lens het hele kerkgebouw tl te wijzen als beschermd Jnent. Jjlels heeft de kerkvoogdij jerieur aangepast en heeft *n bezwaren meer tegen jnumentenstatus. Voor de r was dat aanleiding om dure voor het verkrij- i de monumentenstatus te voeren. Dat bete- dat de gemeente Rijn- j weer advies moest uit-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15