osmisch oor jfampt met inderziekten LEIDEN REGIO Busbaan Europaweg is er voor iedereen sycholoog en psychiater onderzoeken kinderlokker Leiderdorp Winkeldief klaagt over kwaliteit buit Nuon puzzelt nog op stroomstoring Omwonenden bang voor verontreiniging bodem Schapenwei R3 dinsdag 28 JANUARI 20C>3 jrRuud Sep t HAAG/iEiDiRDORP De 30-jarige Leider eer die wordt verdacht van ontucht met maal acht minderjarige jongens moet na- vorden onderzocht voordat de rechtbank liitspraak kan doen over zijn straf, ipsycholoog en een psychiater moeten ad- [uitbrengen over de vraag of tbs met -erpleging een zinnige maatregel is voor de behandeling van de kinderlokker. De meervoudige kamer van de Haagse rechtbank besloot gisteren in een tussenvonnis de zaak om die reden voor onbepaalde tijd aan te hou den. De officier van justitie eiste twee weken gele den vier jaar cel plus tbs tegen de kinderlok ker. Daarmee ging hij lijnrecht in tegen de ad viezen van de twee deskundigen die tijdens het onderzoek met de verdachte hadden ge sproken. Zij pleitten nadrukkelijk tegen tbs omdat de Leiderdorper niet eerder serieus is behandeld. Een eerdere verplichte behandeling die de man twaalf jaar geleden kreeg na ook al een veroordeling wegens ontucht, bleef beperkt tot twee gesprekken. De deskundigen van de Ria- gg concludeerden daarna dat behandeling niet nodig was. Met de opdracht tot nader onderzoek van de verdachte, geven de rechters aan dat zij het pleidooi voor de oplegging van tbs met dwangverpleging zeer serieus nemen. Wan neer er inderdaad tbs wordt opgelegd, kan de man na het uitzitten van zijn celstraf net zo lang achter gesloten deuren worden behan deld tot de artsen hem genezen verklaren. Vol gens de deskundigen die de laatste keer naar de Leiderdorper hebben gekeken, is de kans op herhaling zonder behandeling bijna hon derd procent. Tussen 1994 en juli vorig jaar zou de man sek suele handelingen hebben verricht met mini maal acht minderjarige jongens, waarbij de jongste niet ouder was dan acht jaar. Als een klassieke kinderlokker üet hij de jon gens bij hem thuis met de computer spelen en naar (pornografische) videofilms kijken. Daar na betastte hij de jongens en ging soms zo ver dat hij gemeenschap met ze had. iderzoek naar trillingen uit de ruimte r Judith Kloppenburg Sterren, supernova's, te gaten die tegen elkaar illen. In het heelal heeft rat geweld plaats. Tijdens explosies ontstaan trillin- lie gravitatiegolven heten. »egen zich voort met de jnelheid en laten zelden spo- i. In het Leidse Kamerlingh riaboratorium werken on- ikers aan een antenne die »en moet meten: de mini- Ciorgio Frossati, Arlette de en Luciano Gottardi testen Ike dag. itenne is een massieve bol luminium en koper. Hij is ikt in Brazilië. Sinds april staat het gevaarte, dat 1150 iveegt en een diameter heeft >5 centimeter in het labora nt van de Universteit Lei- Onderzoekers hebben ge- L 7 voor een aluminium-ko- Y instructie, omdat dit mate- een hoge kwaliteit heeft, igen uit de ruimte worden |d min mogelijk door ge it en zijn beter te meten, ino Gottardi: „Je kunt dit door op de bol te slaan bijvoorbeeld een stok. Bij aluminium-kopermix ont- .veel meer trilling dan bij netaal als ijzer." lten genstelling tot trillingen uit nSe imte, moeten vibraties uit Pei recte omgeving juist zoveel en 1 ilijk worden gedempt. tor( om is de bol met kabels op- s igen aan een dunne meta- v itang. Trillingen van een 0 lij rijdende vrachtwagen of !n,e vliegtuig worden op deze less er zoveel mogelijk tegenge- en. Om deze ruis nog meer n te sluiten, hangt de bol .1 even dempingstrappen. De iste vier zijn, net als de bol, 12 akt van aluminium en ko- °De onderste drie bestaan 112 leen koper. Onderling zijn laarJmassa's met elkaar verbon- met koperen staven. Per trap wordt ongeveer drie decibel ruis gedempt. De bol moet bij metingen wor den afgekoeld naar de extreem lage temperatuur van twintig milliKelvin. Hoe lager de tempe ratuur, des te minder ruis. Het afkoelen gebeurt in een cryostaat, een koelvat te vergelij ken met een thermosfles. Hierin kunnen koude vloeistoffen als vloeibaar stikstof en helium worden bewaard. Na ongeveer drie dagen bereikt de bol een temperatuur van vier Keivin. Een week later is dit 200 milli Kelvin. Het afkoelen van 200 milliKelvin tot twintig milliKel vin duurt het langst. Dit is zelfs nog nooit gelukt. De laagste temperatuur die is bereikt, is tachtig milliKelvin en dat afkoe- lingsproces duurde een maand. Gottardi: „Er is een probleem met het thermisch contact tus sen de koelkast en de bol, waar door een temperatuur lager dan tachtig milliKelvin nog niet ge haald is. Op dit moment is de warmtegraad van de bol 85 mil liKelvin. Binnenkort warmen we hem weer op om te onderzoe ken hoe een temperatuur rond het absolute nulpunt wel kan worden bereikt." De bol is gevoelig voor gravita tiegolven rond een frequentie van 3000 Hertz. Om vibraties uit de ruimte nog beter op te kun nen pikken, maken de onder zoekers bij testen gebruik van een zogenaamde SQUID (super conducting quantum interfe rence device). Een SQUID be staat uit chips die magnetische velden kunnen opsporen en is supergevoelig. Het supergelei dende apparaatje werd al eerder gebruikt bij het meten van bij voorbeeld hart- en hersenactivi- teit. Voor efficiënt gebruik bij een project als de miniGRAIL moet ook de chip bij extreem lage temperaturen functioneren. On derzoeker Martin Podt van de Universiteit Twente slaagde er onlangs in zo'n supergevoelige SQUID te creëren. Op 17 januari van dit jaar promoveerde hij op dit ontwerp. Niet alleen de sen- Middenstanders gedupeerd den haag/leiden - Een winkel insluipen, een fles van het rek grissen en dan met een uitge streken gezicht je geld terug vra gen omdat je niet tevreden bent over de inhoud. Want je hebt wel eens betere champagne ge had. Dat trucje haalde een 31-jarige Apeldoomer (hij heeft een post adres in Apeldoorn, maar woont in Haarlem) vorig jaar een aan tal keren uit in verschillende winkels en tankstations in de re gio. Onder meer in Leiden, Noordwijk, Katwijk en Alphen aan de Rijn sloeg hij zijn slag. Gisteren moest hij zich bij de rechtbank in Den Haag voor zijn daden verantwoorden. De Apeldoomer begon met fles sen olie. Hij ging een tankstation binnen, stal een fles of vaatje olie en begaf zich vervolgens naar de balie om over het vaatje te klagen. Met enkele honder den euro's in zijn zakken verliet hij de zaak dan weer, de eige naars tevreden achterlatend met de gestolen klandizie. Na de olie kwam de champagne. „Waarom ineens champagneflessen in plaats van olie? Dacht u, kom, ik neem eens wat anders?", sneer de rechter De Boer. „Dat kwam zo uit." „En ze vertrouwden u wel op uw blauwe ogen?" „Het ging eigenlijk heel gemakkelijk." De Apeldoomer die al meerdere keren heeft vastgezeten, zei het geld nodig te hebben gehad voor zijn cocaïne- en heroïne verslaving. Toch zegt hij er in middels wel een beetje moe van te zijn. „Ik zit nu al de helft van mijn leven in het huis van be waring. Daar heb ik wel genoeg van." De Apeldoomer wil daar om serieus werk maken van het afkicken, met name na zijn de tentie. „Want meestal is het zo dat nadat ik weer vrij was de problemen weer van voren af aan begonnen." Hij zegt dan ook open te staan voor reclasseringshulp, en ook de officier van justitie geeft daar ondanks het veel beschreven strafblad van de verdachte de voorkeur aan. Uitspraak volgt na nadere rapportage van de re classering, waarna een eventu eel behandelplan wordt opge steld. Klanten moeten wachten op geld Onderzoekers proberen de temperatuur van de miniGRAIL zo dicht mogelijk bij het absolute nulpunt te krijgen. Foto: Hielco Kuipers sor, maar ook de elektronica er omheen, kunnen werken bij twintig milliKelvin. Volgende maand gaan het trio hem testen. „De SQUID is nog niet helemaal klaar. De constructie wordt nog verder ontwikkeld om samen met een andere SQUID uit de Verenigde Staten te worden ge bruikt. Als alles klaar is en de testen positief zijn, kunnen we het op de bol gebruiken", zegt Gottardi. Tot nog toe is de miniGRAIL de enige bolvormige antenne ter wereld. In Italië, Zwitserland, Australië en de Verenigde Staten worden gravitatiegolven geme ten met cilindervormige anten nes. Deze zijn echter veel min der gevoelig dan bolvormige. Geleerden in Brazilië en Italië werken daarom aan een tweede en een derde miniGRAIL. „Een cilindervormige antenne kan maar in één richting meten, een bolvormige vangt trillingen uit alle richtingen op. Daarnaast ge leidt een bol stukken beter dan een cilinder", legt Luciano Got tardi uit De miniGRAIL heeft nog nooit een gravitatiegolf gemeten. Vol gens De Waard is de kwaliteit van de bol nog niet hoog ge noeg. „Zo zit er een scheurtje in, dat ontstaan is tijdens de fabri cage. Ook bevat de legering waarvan de bol gemaakt is, veel waterstof, waardoor hij niet snel genoeg afkoelt. Tijdens het af koelen laat waterstof warmte los. Dat werkt het eindresultaat dat wij willen bereiken, tegen. We willen graag een nieuwe, kwalitatief betere bol." Project leider Giorgio Frossati gaat daarom een nieuw project in dienen bij onderzoeksfinancier Fundamenteel Onderzoek der Materie (FOM). leiderdorp/regio - Huishou dens die tijdens de enorme stroomstoring begin januari in Leiderdorp en omgeving langer dan vier uur zonder stroom hebben gezeten, hebben nog geen schadevergoeding van Nuon gekregen. Volgens een woordvoerder van Nuon bete kent dit echter niet dat het geld niet meer komt. De gedupeerde huishoudens, die zich vooral in de Leiderdorpse wijken Ouder zorg en Vogelwijk bevinden, hebben recht op een vergoeding van 35 euro. „Het was een zeer omvangrijke storing, en het vergt dus nogal wat puzzelwerk voor we alle klanten hebben getraceerd die langer dan vier uur zonder stroom hebben gezeten", ver klaart de woordvoerder. „Dat is een gigantische klus die nog wel een paar weken gaat duren." Te zijner tijd staat het bedrag apart op de maandafrekening. Sommige mensen, zoals Piet Steeman uit de Leiderdorpse Meeuwenlaan, rekenden in ja nuari al op de 35 euro en heb ben bij Nuon telefonisch ge klaagd. „Ik kreeg te horen dat het nog te bezien valt of ik het geld wel krijg. Daarom heb ik een brief geschreven, en ik roep iedereen op dat te doen." Vol gens de woordvoerder van Nuon is dat niet nodig. „Als ie mand belt en hoort dat het nog te bezien valt, dan betekent dat dat we nog niet klaar zijn met uitzoeken. Als mensen over twee maanden nog geen geld hebben ontvangen, moeten ze even bellen." LEIDEN WÏÏK LADDER professorenwuk - Kinderen die het leuk vinden om verha len te verzinnen en graag in de huid van een ander kruipen kunnen daarvoor naar het Kin dertoneel van buurtactiviteiten Roomburg. Donderdag 6 febru ari begint er een nieuwe cursus kindertoneel, die van 15.45 tot 17.15 uur wordt gegeven in het buurthuis bij hockeyclub Roomburg aan de Van Vollen- hovekade 1. De kosten bedra gen 21,60 euro voor twaalf keer. Meer informatie bij buurtactivi teiten Roomburg, telefoon 5132462. vogelwijk - Voorafgaand aan een nieuwe beginnerscursus Shuri-Ryu karate voor vrouwen zijn er op zondag 2 en woens dag 5 feoruari van 19.15 tot 20.45 uur open lessen in de gymzaal De Brug aan de Wasse- naarseweg 499. Shuri-Ryu is een traditionele vechtkunst, ontwikkeld in de vijftiende eeuw op het eiland Okinawa die zich onderscheidt van an dere karatestijlen door de grote variatie in technieken en bewe gingsvormen. Naast de training vormen ook zelfverdediging en stokvechten een belangrijk deel van deze stijl. Meer informatie is te verkrijgen bij Karin Kops, telefoon 5148679. de camp - Bij de X is zondag 2 februari van 14.00 tot 16.00 uur de Vrije Software Middag. Om 14.15 uur is er een korte pre sentatie over de actuele stand van zaken van het Wireless Lei den project: het opzetten van een draadloos computernet werk voor Leiden en omgeving. Rudi van Drunen verzorgt om 14.45 uur een presentatie over hoe je computers precies op tijd kunt laten lopen door te synchroniseren met een van de atoomklokken die via internet beschikbaar zijn. Zijn presenta tie is zowel voor Linux, Unix als Windowsgebruikers interes sant. De Vrije Software Middag wordt elke eerst zondag van de maand van 14.00 tot 16.00 uur gehouden in Cultureel Centrum de X, Apothekersdijk 33a. De toegang is gratis. boerhave - Voor mensen vanaf 55 jaar die last hebben van lich te tot matige depressieve klach ten en 'nergens meer zin in hebben' begint de Rijngeest Groep op vrijdag 11 april weer een cursus 'In de put, uit de put'. In deze cursus gaat het om het aanleren van vaardigheden die kunnen helpen om de som berheid te overwinnen. Het is geen gespreksgroep of psycho therapie. De cursus bestaat uit tien wekelijkse bijeenkomsten van twee uur. Er wordt in kleine groepjes gewerkt. Deelnemers krijgen eerst een kenningsma- kingsgesprek. De cursus wordt gegeven in gebouw RijnVeste, Albinusdreef 7. Voor aanmel ding of nadere informatie kan contact opgenomen worden met D.C. van Rijn-van der Mark van de Rijngeest Groep, pre ventie ouderen, telefoon 5179593. pijle aver :enl dele I ziel iets rgaa del ndt Lig n De len vei ht te ings is de Vrouwenweg af- gal I oten voor autoverkeer. Het de veel geplaagde bewo- ilij divan deze landelijke weg in veel r geval rust. Zij kunnen nu concentreren op de 1 om hun achtertuinen te /aren van een bedrijventer- dat daar door de gemeen- gepland. ilokkade van de Vrouwen- heeft voor de gehaaste au- obilist echter zijn scha- kanten. Je zal maar uit erwoude, Stompwijk of Zoetermeer komen en met spoed via de Europaweg naar Leiden willen rijden op een doordeweekse ochtend. Bij de stoplichten rond de A4 gaat het dan al fout Lange wachttijden en verkeer dat zich van twee banen naar één wurmt, zorgen al voor de nodige irritaties. Geen nood, gelukkig is er de busbaan nog die evenwijdig aan de Europaweg loopt van de A4 tot het Lammenschans- plein. Normaal gesproken is De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen 1 - 53 56 424 dat stukje asfalt het domein van lijnbussen maar (tijd)nood breekt weten, of niet soms? Vandaar dat de strook massaal wordt gebruikt om een paar metertjes te winnen. Er zijn zelfs wegpiraten die de bus- strook nog gebruiken op het stukje wqar de Vrouwenweg en Europaweg nagenoeg samen vallen, vlak voor de Lamme- brug. Een aantal slimmeriken heeft ook bedacht om vanuit Zoeter- woude de Miening te nemen. Eenmaal voorbij het viaduct over de A4 kan er dan recht door de busbaan op worden gereden en zijn in ieder geval de stoplichten ontweken. Het is verbazend hoeveel bestelbus jes, taxibussen, auto's maar ook kleine vrachtwagens in eens lijnbus zijn geworden. Of het overigens nut heeft een aantal auto's rechts in te halen, valt te betwijfelen. De 'winst' is minimaal, het weer invoegen op de rijbaan levert de nodige problemen en irritaties op bij medeweggebruikers en de stoplichten op het Lammen- schanplein staan steevast op rood. Ook als de Lammebrug open is. Het probleem is vrij gemakke lijk op te lossen. Maak op de Europaweg twee keer een ver- zinkbare barrière in de bus baan. Eén ter hoogte van de Kruisherenweg, de andere vlak voor het Lammenschansplein waar de plattegrond van Leiden Jarenlang was tandprotheticus Pieter Brouwer werkzaam in zijn gelijknamige tandtechnisch la boratorium aan de Van der Waalsstraat. Inmid dels zwaait zijn zoon Remco daar de scepter maar Brouwer senior is nog niet helemaal van het to neel verdwenen. Zo is hij nog steeds actief in het internationale wereldje van de tandtechnici. Zo is Brouwer erelid van de internationale be roepsorganisatie en in die hoedanigheid was hij onlangs op een congres in Londen voor de jaar lijkse bestuursvergadering. Op weg van hotel naar restaurant zag hij in de buurt van Victoria Station deze auto met een opmerkelijk kenteken plaat. „Ik ben meteen terug gegaan naar het ho tel, heb mijn camera gepakt en wat foto's geno men." Waarom de auto van dergelijke kenteken platen is voorzien, heeft Brouwer niet kunnen achterhalen. Het geeft echter wel te denken. Engeland mag zich toch echt de bakermat van de hooligans noe men. Alles wat op en rond de voetbalvelden niet is toegestaan, hebben ze daar al eens geflikt. Ze zijn daar wel wat gewend, zou je dus denken. Of heeft ADO Den Haag echt zo'n slechte reputatie in het buitenland? Foto: Pieter Brouwer staat. Die barrière moet de bus baan ontoegankelijk maken voor auto's bestuurd door neu roten maar in de straat wegzak ken als er een lijnbus aankomt. Simpeler kan niet. Daarnaast zou de politie er eens wat vaker kunnen contro leren. Het neemt in ieder geval een boel frustratie en initatie bij andere weggebruikers weg en bovendien vult politietoe zicht de staatskas. Eric-Jan Berendsen leiden - De Schapenwei in de Leidse wijk Groenoord is eind vorige week getest op bodem verontreiniging. De gemeente Leiden heeft dit onderzoek uit gevoerd op verzoek van ver ontruste bewoners, die vrezen dat de vervuiling van het nabij gelegen slachthuisterrein doorsijpelt naar de Schapen wei. Omwonenden klaagden regelmatig bij wijkvereniging Groenoord- Zuid waarna de organisa tie aan de bel trok. Twee jaar geleden is er een verge lijkbaar on derzoek uit gevoerd op het slacht huisterrein. Resultaten wezen uit dat de grond in dat gebied ern stig vervuild was door oliën en oplosmiddelen. De gemeente concludeerde toen dat deze vervuiling niet snel doorsijpelt naar andere gebieden, maar omwonenden vrezen dat de verontreiniging toch is opge trokken naar het schapenwei tje. De Milieudienst West-Holland denkt niet dat dit het geval is. Medewerkster H. Martens: „Bij het vorige onderzoek in 2001 bleek dat de kans op verdere Terrein vorige week onderzocht, milieudienst verwacht geen vervuiling verspreiding richting de Scha penwei vrijwel uitgesloten is. De kem van de vervuiling is toen afgebakend. Richting het noorden neemt de kans op vervuiling sowieso af en de Schapenwei ligt ten noorden van het slachthuisterrein." De gemeente pakt de vervui ling op het slachthuisterrein op dit moment aan. „We ont graven het terrein en onttrek ken het ver vuilde water aan de grond. Om het reini gingsproces nog sneller te laten verlopen zetten we bacteriën in die de chemi caliën nog sneller afbre ken." De gemeente acht de kans op bodemverontreiniging op de Schapenwei zeer klein. Mocht de grond toch vervuild zijn, dan wordt er actie onder nomen. Wat voor actie, is af hankelijk van de aard van de vervuiling. „Als de grond al is verontreinigd, dan is dit waar schijnlijk afkomstig van woon- en werkafval en niet van het slachthuisterrein", zegt Mar tens. De resultaten van het verken nend bodemonderzoek zijn de eerste helft van maart bekend.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13