LEIDE College woedend op raadslid De Coo Het verschil tussen een 'd' en een 't' Verliesgevend Crucell zet in op anti-bioterreur REGIO Laatste waarschuwing voor cafés Bedrijven Rooseveltstraat denken aan collectief beveiligingsplan Klacht kankerpatiënten tegen Zilveren Kruis \V" mervragen r abortus Raadslid rept van feestjes op kosten van gemeente Nieuwe directeur voor Portaal Gereformeerde erk wordt toch •1 ksmonument Busbaan iropaweg is ior iedereen t ale ijpving Een 50-jarige Hagenaar i6o!s jrochtend in de hal van 85 o 1 ^entraa^van mo~ lij beroofd. Hij stond daar 5.9 en toen de telefoon uit ggj and werd gegrist. Vervol- 23^4 verd hij door twee man- eetgepakt die ook zijn •bril stalen. jraak in te woningen 42j '2-4 - In een woning aan de traat en een aan de Hooi- is gisteren ingebroken, aan de Breestraat is ge- is onbekend. Aan de üófcacht werd kleding en een 17ort gepikt. De dieven en in beide gevallen bin- 22, jor met een bankpasje it open te maken, het zo- n flipperen. geerde datum tig Brittenburg ilj 36.2 - Belangstellenden voor ing over het verdwenen nse castellum Britten- tonden gisteren voor een n deur. Door een vergis- de redactie was de da- rkeerd ingevuld. De le- Brittenburg voorgoed van Katwijker D. Par- 1 blijkt op maandag 3 fe- plaats te hebben, in het gemeentearchief, aan de ijiade 2a. Aanvang 20.00 ussie over iacultuur De Vereniging van Vrij- Hervormden Leiden/ 2, eest en de Doopsgezind- 85|istrantse Gemeente in houden volgende week 9. ag een discussieavond, verp is de 'Commerciali- »n medialisering van de 5Ï.*Vanaf acht uur zullen r. A. Klamer van de Eras- g' liversiteit Rotterdam en 112, attenberg van de Re- yantse Gemeente Leiden prek inleiden. Thema: 'Is in waarde te koop, als de culturele uitverkoop 10.02 ii?'. De toegang tot de >7.65 - 2.23 32.50 13.94 3.8 33,8 38,27 12,60 5,04 25,20 36,81 8,13 53,45 7.24 23.39 55.55 16,85 65.15 13.10 38.16 56,10 30.73 tomst in de Lokhorstkerk Pieterskerkstraat 1 in is gratis. Informatie: 18065. firn Koevoet - Staatssecretaris C. Ross 28^43)0rp van volksgezondheid, "13 en sport moet op korte 101 maatregelen nemen om 30^51 rkomen dat vrouwen die 20.90 lerlandse taal niet of on- 64 g5 nde beheersen tegen hun 43^00 irden geaborteerd. Daar CDA-parlementariër H. op aan in een reeks van 42.76 lijke vragen. 4U A'er is gealarmeerd door 5^74 en in deze krant over een 3 30 aanse vrouw bij wie de ,'50 rschap zou zijn onder- oc in het Leidse centrum 13.55 eboorteregeling. Niet zij 25JQ aar man, die wél Neder- 16,75 prak, wilde de abortus. 25 80 m dacht dat de kliniek 23Ï85 ivoon ziekenhuis was en 9,55|s door hoe de vork in de 15.801 toen de abortus een feit 12^50 13 05 ^nnel vraag1 zich af of ga^fergelijkbare gevallen el- 57.35fbben voorgedaan en of 24'^ lse incident bekend is bij 3o!o! >ectie voor de volksge- 11.90fcid. Ormel wil ook dat de nagaat hoe het in het 4M°Jen is gesteld met de nale- 38.4J handhaving van de Wet KKfaag Zwangerschap. vindt dat er een wettelijke noet komen voor abor- eken om beëdigde tolken hakelen als vrouwen de 6t machtig zijn. Het Ka- wil weten wat het Leidse in heeft gedaan om het inicatieprobleem op te Ook wil de CDA'er weten centrum hulp en steun pangeboden tijdens de jk voorgeschreven vijf da- filenktijd. dinsdag 28 januari 2003 R1 Universiteit Leiden houdt derde Taalkunde Olympiade door Wilfred Simons leiden - Nederlands is een verba zende taal. De Leidse hoogleraar Alexander 'Sasha' Lubotsky (46) woont alweer sinds 1976 in Ne derland, maar sommige taalkun dige kwesties blijven de geboren Rus fascineren. Neem het gebruik van lidwoorden. „Waarom zegje: 'ik zit onder DE modder* en 'ik ben student', maar niet: 'ik zit on der modder en ben DE student? Onder meer dit soort vragen komrn aan de orde tijdens de Derde Nederlandse Taalkunde Olympiade van de Universiteit Leiden. Lubotsky maakte kennis met het fenomeen Taalkunde Olympia de toen hij op de middelbare school zat. Hij deed twee keer mee aan zo'n Olympiade van de Universiteit van Moskou. „De eerste keer eindigde ik als derde, de tweede keer werd ik eerste. Toen kreeg ik wel het gevoel: 'daar moet ik meer mee doen' en ja, zo ben ik op het idee ge komen om taalkunde te gaan studeren." Toen Lubotsky ont dekte dat zo'n wedstrijd in Ne derland niet bestond, besloot hij er zelf een te organiseren. Met succes, want de olympiade wordt dit jaar alweer voor de derde keer gehouden. Taalkunde is een vak dat op middelbare scholen niet bestaat. Lubotsky, sinds vier jaar hoogle raar vergelijkende Indo-Europe- se taalwetenschap aan de Uni versiteit Leiden, wil graag dat meer scholieren weten dat er zoiets als taalkunde bestaat en een indruk geven van de vragen waarmee taalkundigen zich be zighouden. Een vorm van recla me is zo'n Taalkunde Olympia de natuurlijk wel. Maar het is hem er niet om te doen meer studenten voor zijn vak te wer ven. „Leerlingen hoeven van mij geen taalkunde te studeren, maar wel graag een taal." De Taalkunde Olympiade is be doeld voor leerlingen van vijf en zes vwo. Ze moeten talen én wiskunde leuk vinden, want 'taalkunde is de meest exacte van alle alfawetenschappen', zegt Lubotsky. Heel belangrijk ook: ze moeten van puzzelen houden en plezier hebben in lo gisch denken. De afgelopen twee keer kon de Olympiade re kenen op tussen de vijftig en zestig deelnemers uit het hele land. „We sturen een mailing naar de middelbare scholen. Er zijn elk jaar weer docenten Ne derlands of Klassieke Talen die er enthousiast voor zijn en die zes of zeven leerlingen opporren om eraan mee te doen. De Taalkunde Olympiade, dit jaar op zaterdag 15 februari in het LAK-gebouw, heeft wel wat door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse wethouders zijn woedend op raadslid J. de Coo van LWG/De Groenen. Die beschuldigt hen ervan feestjes te houden die de gemeente betaalt. De Coo moet opheldering geven, eist het college. De Coo zei gisteren in het Leidsch Dagblad dat Leidse be stuurders feesten hebben geor ganiseerd en de rekening lieten betalen door de sociale werk voorziening DZB, het sportbe- drijf of andere onderdelen van het gemeentelijk apparaat. De Coo reageerde daarmee op het interview dat H. Groen, kandi daat voor het burgemeester schap in Leiden, aan deze krant gaf. Groens gedrag, onder meer als wethouder van Amsterdam, is 'vanuit Leidse optiek niet bij zonder', aldus De Coo. „Ik kan u meedelen dat alle wet houders deze uitlatingen zeer persoonlijk opvatten", zei wet houder R. Hillebrand (PvdA) na mens het college gistermiddag tegen de journalisten die aan wezig waren bij het persgesprek van B en W. Hoofd communica tie M. Brackel deelde een verslag uit 2001 van een commissiever gadering uit waarin werd beslo ten over de declaratieverorde ning van de gemeente. Uit de tekst blijkt dat de politiek tevre den is over de regeling. Volgens Hillebrand klopt er niets van De Coo's aantijgingen. „Wij werpen dit verre van ons. Dat juist het sportbedrijf en DZB worden genoemd, komt extra hard aan." Collega A. Pechtold (D66/sport) vulde aan: „De sportwereld lijdt onder be zuinigingen. Het is verschrikke lijk om dan te lezen dat in die hoek declaraties zouden zijn in gediend." DZB Leiden zit overi gens in hetzelfde schuitje. Het bedrijf moet fors saneren. De gemeente laat De Coo's uit latingen ook niet over haar kant gaan, kondigden Hillebrand en gemeentesecretaris P. van den Wijngaart aan. Ook het ambte narenkorps is beledigd, gaf de laatste aan. „We willen feiten, namen en omstandigheden", zei Van den Wijngaart Hille brand: „We hebben inmiddels contact met De Coo gehad. Vol gens hem zijn zijn woorden uit hun verband gerukt. Wij nemen daar geen genoegen mee. We hebben hem uitgenodigd voor een gesprek met de burgemees ter om de beschuldigingen con creet te maken. Als hij geen na men en voorbeelden kan noe men, moet hij excuses aanbie den en voor een rectificatie zor gen. Ofwel hij komt met bewijs, ofwel hij ziet in dat hij ons scha de heeft toegebracht." Natuurlijk nodigt de gemeente wel eens mensen uit voor een lunch, zoals het college van Warmond. Burgemeesterskan didaat Groen liet echter een ruim 20.000 euro kostend diner voor de Rob de Vilderstichting door het gemeentelijk havenbe drijf van Amsterdam betalen. „Dat broodje kaas voor War mond past daar echt niet in", al dus Hillebrand. De Coo laat weten dat hij 'on middellijk een reactie zal schrij ven' op de ontstane commotie. Hij zegt dat hij 'diep ongelukkig is met het hele verhaal'. door Robbert Minkhorst leiden - Leiden is de onwil van vier cafés en een poolcentrum zat. Vragen de cafés Het Lisser Veerhuis, 't Brandewijntje, Reinaert en Sam Sam en dart en poolcentrum Crowns niet binnen twee weken een ge bruiksvergunning aan, dan sluit de gemeente deze zaken. Dit maakte verantwoordelijk PvdA- wethouder R. Hillebrand giste ren officieel bekend. Zijn collega A. Geertsema kondigde de maatregelen onlangs al aan. Alle horecaondernemers moe ten een gebruiksvergunning hebben. Dat is het papiertje dat bewijst dat een pand brandveilig is. Na de cafébrand in Volen- dam zijn gemeenten strenger gaan toezien op de vergunnin gen. Dat horecazaken die vaak niet hadden - ook in Leiden niet - is jarenlang gedoogd. Nu zijn er nog vijf zaken zonder ge bruiksvergunning. Het gaat er niet eens om dat de panden niet brandveilig zijn, zei Hillebrand gistermiddag. „Dat zijn ze in beginsel wel. Maar for meel staan de zaken niet als brandveilig genoteerd. De vijf zaken hebben ondanks lang aandringen nog steeds geen aanvraag voor een gebruiksver gunning ingediend. „Ze krijgen nu twee weken de tijd alsnog hun aanvraag in te dienen", al dus de wethouder. „Dit is de al lerlaatste waarschuwing." Een gebruikersvergunning kost geld. De aanvrager moet leges aan de gemeente betalen. Hille brand schat de kosten op een paar honderd euro. Geven de vijf uitbaters geen gehoor aan de laatste oproep van de gemeente, dan wordt hun pand dichtge timmerd, zegt Hillebrand. Sasha Lubotsky: „Waarom zegje niet: 'ik zit onder modder en ben DE student'?" Foto: Dick Hogewoning weg van een examen. De deel nemers krijgen zes vraagstukken voorgelegd, elk over een ander aspect van de taalkunde. Ze gaan over een Nederlands taal kundig probleem (zoals: 'wat is het verschil tussen dus en daar om'), over schriftsoorten, taal ontwikkeling, klankproductie ('waar zet ik mijn tong als ik een d of een t wil maken') en gram matica. De laatste vraag is altijd 'iets grappigs'. „Telwoorden bij voorbeeld", legt Lubotsky uit. „Er zijn talen waarin per vijf wordt geteld, per tien of twaalf. Klokkijken, ook zoiets. 'Half twee' is heel iets anders dan 'half past two'." Op zaterdag 8 maart is de prijsuitreiking. Niet alleen het meedoen aan een Taalkunde Olympiade is leuk, ook het maken van de op gaven is dat. Lubotsky doet dat samen met zijn collega's Leonid Kulikov, Michiel de Haan en Steven Hagers. Hoogleraar Ne derlandse taal- en letterkunde Arie Verhagen deed twee keer mee. „Het is de kunst om een taalkundig probleem in een op dracht te gieten. Dat is vooral bevredigend als dat lukt met een minimum aan gegevens, waar mee je toch een elegante opgave kan maken." Belangstellenden kunnen zich tot vrijdag 31 januari opgeven op tel. 071-5272742 of via de website: www.olympiade.leidenuniv.nl leiden - Ondernemers rond de Rooseveltstraat en de Trekvliet moeten gaan samenwerken om de veiligheid op het bedrijven terrein te verhogen. Dat advi seert beveiligingsbedrijf Cocoon Riskmanagement uit Noordwij- kerhout in een verkennend on derzoek, uitgevoerd in opdracht van de gemeente Leiden. Zowel het risico van brand als dat van inbraak kan zo voor het hele ter rein omlaag, stelt Rob van Dijk van Cocoon. Cocoon adviseert om een stich ting op te richten waarin ge meente, brandweer en de on dernemersvereniging zijn verte genwoordigd. De volgende stap is het verhogen van de pakkans. Bedrijven moeten maatregelen nemen om een inbraak zo lastig mogelijk te maken en zorgen dat beveiligingsbedrijven of politie snel ter plekke zijn. Ook geeft Cocoon het advies om de uit straling van het terrein te verbe teren. Dit zou het gevoel van veiligheid ten goede komen. De ondernemers hebben tot 7 februari de tijd om in te tekenen op het collectieve beveiligings plan. Dat kost de ondernemers maximaal een bijdrage van 370 euro. De gemeente draagt ook bij aan de kosten. door Silvan Schoonhoven/anp leiden - Het Leidse biotechnolo giebedrijf Crucell heeft in 2002 twee keer zoveel verlies geleden als het jaar daarvoor. Het past daarom zijn strategie aan. Cru cell gaat zijn kaarten zetten op de productie van vaccins, onder andere voor het bestrijden van bioterrorisme. Met het maken van antistoffen gaat Crucell stoppen. Die hebben in 2002 minder opgeleverd dan ge hoopt Crucell pikt een graantje mee van de miljarden die de Ameri kaanse overheid steekt in de strijd tegen terrorisme met vi russen en bacteriën. Om een eventuele biologische aanslag af te slaan, moet de verdedigende partij een grote hoeveelheid en tstoffen achter de hand hebben. Vaccins tegen een aanval met bijvoorbeeld het Ebola-virus kunnen worden gemaakt met technologie van Crucell. Tot winst heeft dat nog niet ge leid. Crucell heeft 55,7 miljoen euro verlies geleden in het afge lopen jaar. In 2001 was dat nog maar 24 miljoen. De cijfers ge ven volgens directeur Dinko Va- lerio echter een scheef beeld. Hij zegt dat de cijfers slechter lijken dan ze zijn omdat Crucell werkt volgens strenge Amerikaanse boekhoudregels. Een afschrij ving van goodwill (betaalde ovemamepremies) moest daar om vorig jaar in één klap gebeu ren. Bovendien moet het bedrijf winsten uit een contract met DSM Biologies over een paar jaar uitsmeren, zodat die op de balans van 2002 nog geen ge wicht in de schaal legden. Fi nancieel directeur Leonard leiden - Lex de Boer (43) is de nieuwe directeur van Portaal Leiden. De Boer werkte al sinds november vorig jaar voor de woningcorporatie en trad de af gelopen maanden ook al naar voren als (interim) directeur. Vanaf 1 februari is hij dat offici eel. De Boer was eerder in dienst bij koepelorganisatie Ae- des en het Woningbedrijf Am sterdam, waar hij diverse mana gementfuncties vervulde. Daar voor werkte hij als beleidsadvi- seur bij het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu. De Boer woont in Leiden. Retorten met de vloeistof PER.C6 in het Leidse laboratorium van Crucell. Foto: Mark Lamers Kruimer spreekt daarom on danks het verlies van een finan cieel succesvol jaar. Zo steeg de omzet 4,3 procent naar 9,6 mil joen euro. Bovendien kende de markt voor vaccins het afgelopen jaar een aantal doorbraken, waarvan Crucell kan profiteren, zei Vale- rio. De Nederlanders werken al samen met het Amerikaanse Merck aan een entstof tegen het aidsvirus. De topman verwacht dat de markt voor traditionele vaccins, zoals de griepprik, de komende jaren zal groeien door onder meer de vergrijzing. Cru cell maakte gisteren bekend dat het een licentieovereenkomst heeft getekend met het Franse Aventis Pasteur voor het ontwik kelen van virale vaccins. Troefkaart van Crucell is het product PER.C6, een roze vloei stof met levende menselijke cel len. PER.C6 is geen geneesmid del, maar een soort medicijnen fabriekje. Crucell kan PER.C6 als basis gebruiken voor de produc tie van geneesmiddelen, of an dere fabrikanten een licentie verstrekken om PER.C6 te ge bruiken. Valerio zei gisteren dat hij ernaar streeft van PER.C6 dé wereldstandaard te maken voor de productie van vaccins. noordwuk - De reclamekreet 'eerst mensen, dan regels' is misleidend en in strijd met de waarheid. Daarom moet het in Noordwijk gevestigde Zilveren Kruis/Achmea stoppen met on der dit motto adverteren en het schrappen uit het officiële be drijfslogo. Dat eist de Vereniging Medisch Verzekerden, die op komt voor kankerpatiënten, in een klacht die is ingediend bij de Reclame Code Commissie. Volgens H. Donker van de ver eniging belooft de verzekeraar dingen die niet worden waarge maakt. „Het is beslist niet zo dat wanneer je met een goed ver haal bij je verzekeraar komt, je gewoon je geld krijgt." Als het erop aan komt, zo is de ervaring van met name kankerpatiënten, geldt gewoon 'regels zijn regels'. Met dat laatste heeft hij 'per soonlijk geen moeite', zegt hij, maar dan moet een verzekeraar niet iets anders suggereren. Volgens hem komen er bij zijn vereniging hele schrijnende ge vallen binnen van mensen die denken volledig verzekerd te zijn voor alternatieve kankerthe rapieën, maar die er in de loop van hun ziekte achter komen dat dat niet het geval is. Dan hebben ze de kleine lettertjes niet goed gelezen. Hij noemt het voorbeeld van de Zilverpolis van Zilveren Kruis, aangevuld met een pluspakket. In de wervende teksten staat dat alternatieve therapieën zijn meeverzekerd. In de praktijk gaat het veelal om homeopathie, en bij het Zilve ren Kruis éok om de zeer zelden gevolgde antroposofische thera pie. Orthomoleculaire therapie, die veel populairder is, zit er maar heel beperkt in. Overigens is dat volgens Donker bij vrijwel alle verzekeraars het geval. „Daar komen mensen pas achter als ze aan zo'n therapie begonnen zijn. We kennen hier gevallen van mensen met een kind met kanker die hun auto verkopen, daarna him huis en soms gewoon failliet gaan om dat ze er alles voor over hebben om hun kind te redden." Zilveren Kruis /Achmea laat we ten nog niet officieel te kunnen reageren, maar de klacht 'seri eus te onderzoeken'.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11