LEIDE Van Hees nieuwe leider GroenLinks mm Groen wil nog niet alles verldaren De Stemming REGIO !r tedenbanden dreigen 'te verdampen' Zoute regen bedreigt molen De Valk Dwangsom dreigt voor bakker NIEUW JAAR? LAGE TELEFOONREKENING! R1 Van den Bosch vertrekt naar Spanje E STELLINGL unthoofd zaterdag 25 JANUARI 20C>3 Van der Lippe flndt tennissen >ch mooier' Politie dreigt mgjeugd it bonnen (advertenties) 1 d ^tgeest had de wijk ein elgeest door Leiden reten laten bouwen Geef uw mening] nlWw.leidschdagblad.nl door Wim Koevoet leiden - De fractievoorzitter van GroenLinks, Dirk van den Bosch (26), gaat wonen en werken in Ronda, in het diepe zuiden van Spanje. Hij heeft dat gisteravond bekendgemaakt tijdens een druk bezochte persconferentie in de raadzaal. Zijn fractiegenoot Ge rard van Hees is de nieuwe leider, zo is unaniem besloten. De plek die door het vertrek van Van den Bosch openvalt, wordt hoogstwaarschijnlijk ingeno men door de nummer zeven op de kieslijst van de partij, A. Dronkers. Dronkers heeft nog geen besluit genomen over zijn toetreding tot de Leidse ge meenteraad. De grote belangstelling van de media én raadsleden voor het afscheidsbericht van Van den Bosch werd veroorzaakt door de aanhoudende geruchten over interne verdeeldheid in de GroenLinks-ffactie. Vlak voor Kerstmis heeft GroenLinks-se- nator W. de Boer een naar het zich liet aanzien succesvolle be middeling afgerond, maar voor al buiten de fractie wordt getwij feld aan de eensgezindheid bij GroenLinks. Menigeen rekende dan ook op nieuwe crisisberich- ten van de collegepartij. Van den Bosch verklaarde ech ter dat het geen nieuwe perike len zijn die tot zijn vertrek heb ben geleid. Hij heeft tijdens de kerstdagen een aanbod gekre gen om in Spanje een studio en een galerie te runnen. De huidi ge eigenaar, de manager van de Belgische popgroep Deus, wil zich geheel aan zijn hotel wij den. In het door Van den Bosch en zijn vriendin geliefde Spanje, zo zei hij, kan hij ook zijn liefde voor kunst en cultuur kwijt Een stuk grond is reeds gekocht. Het huis moet nog worden ge bouwd. De persconferentie kreeg onver wacht toch een politieke lading toen Van den Bosch verklaarde dat het besluit tot emigratie moeilijk is geweest, maar dat de verruwing van de Leidse be stuurscultuur een extra duw in de rug is geweest. „Er wordt op de persoon gespeeld. Het gaat er grof aan toe." Zelf zei Van den Bosch onder meer te zijn uitgemaakt voor 'wandelende joint', 'buikspreek- pop van Jan Laurier' en 'alcoho list'. Hij memoreerde dat afgelo pen dinsdag nog D. Sloos van Leefbaar Leiden in de raadsver gadering diezelfde Laurier toe voegde 'alleen met normale mensen' te willen praten. Ook R. de Rooij van de VVD, die PvdA- fractievoorzitter C. Broeijer in het debat over veiligheid toebeet 'dat ze niet weet waar ze het over heeft' geldt als voorbeeld, evenals wethouder A. Pechtold van D66 die in de beleving van GroenLinksers P. Day van de SP en F. van As van de Christen- Unie voor schut heeft gezet. De lijst kan moeiteloos nog veel langer worden gemaakt, betoog den Van den Bosch, andere GroenLinksers en woordvoer ders van andere fracties na af loop van de persconferentie. Ook de media, deze krant niet uitgesloten, zijn volgens de poli tici debet aan de verruwing van de bestuurscultuur. Van den Bosch maakt sinds 1998 deel uit van de Groen- Links-fractie. Van de nieuwe ge meenteraad, die nu tien maan den actief is, is hij alweer het derde lid dat vertrekt. M. Schultz en J. Hermans, beiden van de WD, gingen hem voor. Tegen de kiezers zou Van den Bosch willen zeggen: „Het spijt me. Je gaat er in principe voor vier jaar zitten. Maar een raadslid maakt toch echt zelf uit dat hij ver trekt." G. van Hees zei dat het vertrek van Van den Bosch hem op recht spijt. Eind vorig jaar eiste Van Hees het fractievoorzitter- schap op. Hij was de een-twee tjes van Laurier en Van den Bosch zat. Zijn eis was de aan leiding voor het interne conflict. Van Hees zei daar gisteren niets over. „Ik zal veel moeten leren en veel energie in het fractie- voorzitterschap moeten steken. Ik zal het anders want op mijn manier doen. Dirk is twintig jaar jonger dan ik. Maar Dirk en ik hebben gemeen dat het verkie zingsprogramma van Groen Links het fundament van ons denken en doen is." - Relaties tussen de be- igen het bestuur van Lei- toet de vijf zustersteden n 'te verdampen'. Burge- er en wethouders kortwie- 10 Je stedenbanden, vinden scl oerders van de stichtin- ie de banden warmhou- pro iet Oxford, Torun, Buffalo as uigalpa en Krefeld. - luder M. Rabbae (Groen- I internationale samen- v a ig) presenteerde deze t d| öjn notitie 'Leiden, stad in _J ireld'. Daarin kondigt hij i 4 antal veranderingen aan. ijl wil voortaan onder maken tussen 'vriend- Bbanden' en 'ontwikke lden'. Vanaf 2005 gaat al v. dat beschikbaar is voor 11,0 ities, contacten en projec- lar Buffalo City in Zuid- en Juigalpa in Nicaragua. 3er 1, Torun (Polen) en Kre- loeten het vanaf dan zon- ibsidie stellen. Leiden wil rot inder tijd besteden aan de stedenbanden. Dat treft vooral Buffalo City. Er spreekt weinig waardering uit de notitie voor de stichtingen en de burgers die vaak nauwe con tacten onderhouden met de zustersteden, zegt P. Dordregter, voorzitter van de Stichting Lei den - Buffalo City. „Wat er niet in staat is: Beste burgers, wat hebben jullie fantastische din gen gedaan. Dat doet een beetje pijn." „Het klinkt inderdaad al lemaal ondankbaar", beaamt A. Kersten van de Stichting Leiden - Oxford. „Tegelijk zegt de gemeente dat er ook meer aandacht moet ko men voor vrijwilligers", verklaart B. Lodder. „Vallen wij daar dan niet onder? Het zijn ook steden banden van de stad, van de mensen. Dit komt een beetje wonderlijk over." Lodder was de oprichter van de stedenband met Torun, is voorzitter geweest van de stichting die zich over Juigalpa ontfermt en nu nog ac tief in de twee werkgroepen voor beide stedenbanden. Het gaat niet eens zozeer om het geld dat de stichtingen kwijtraken, zegt P. van der Hei den, bestuurslid van de stichting voor Torun. „Het hoeft echt niet veel geld te kosten. We kunnen ook zelf een hele hoop doen. Je kunt zeggen: het is een hobby van een paar burgers. Het is veel meer. Ik wil op z'n minst erken ning van het stadsbestuur. Dat dat de stedenbanden erkent, waardeert en in stand houdt. Het allerbelangrijkste is dat we de ambtenaar gaan missen die het contact tussen de steden onderhoudt. Dan breng je het terug tot een hobbyclubje. Dat moeten we niet doen." Dordregter wijst nog op een an der gevaar. Nogal wat interna tionale organisaties tonen grote bereidheid te investeren in pro jecten voor zustersteden, maar stellen daar wel strenge eisen aan. Subsidies mogen bijvoor beeld niet worden gebruikt voor 'overhead', voor administratieve of organisatiekosten dus. Als juist ambtelijke ondersteuning verdwijnt, loopt Leiden ook bij dragen mis voor projecten die het graag zou doen in Buffalo City of Juigalpa. Alle woordvoerders vrezen dat de contacten lauwer worden. Leiden moet oppassen, waar schuwen ze. „Het gevaar is dat de relaties verdampen", aldus Dordregter. Lopende projecten kunnen stranden. Karsten noemt als voorbeeld een jaar lijks congres over veiligheid, waarbij zowel Leiden als Oxford is betrokken. Overheden en po litie leren daar van eikaars erva ringen. Het is de bedoeling dat het congres dit jaar een vervolg krijgt, maar Karsten vraagt zich af of dat nog wel lukt. Dordregter: „Je hebt gewoon een minimum nodig. Dat zie je aan de stedenband met Krefeld. Die is helemaal in elkaar ge zakt." Leiden overwoog om de stedenband op te zeggen. Om dat Krefeld aangaf dat het wel veel waarde hecht aan de zus- terrelatie, houdt Leiden het con tact in stand. door Silvan Schoonhoven leiden - Molen de Valk dreigt te veranderen in een losse sta pel stenen. Vocht tast lang zaam maar zeker het metsel werk aan. Regen spoelt be standdelen weg uit de mortel waardoor die hechtkracht ver liest. De Valk is met een aantal andere molens uitgekozen als proefproject voor een metho de om het tij te keren. Veel stenen molens kampen met vochtproblemen. De Valk heeft een dikke muur zonder spouwruimte. Als een molen draait en trilt, ontstaan er spanningen op het voegwerk tussen de stenen. Als het re gent en waait, dringt vocht naar binnen. Doordat regen water langs de kust wat zout bevat, blijft dat achter tussen de stenen. Het vocht slaat door en tast binnen de vloer balken aan. „Er is een wezen lijk probleem", zegt molenaar H. van der Lelie. „Er is wel een zekere haast bij, hoewel er voorlopig nog geen instor tingsgevaar bestaat. Nu is de lekkage alleen nog maar lastig, maar uiteindelijk is de situatie niet veilig meer." „Het probleem is lastig te be strijden", denkt J. Van Leeu wen van de gemeente. „Het ontbreekt aan het vakman schap en de materialen van toen. Een pasklare oplossing voor het probleem bestaat nog niet." Zesentwintig molens in Zuid- Holland zijn onderzocht in sa menwerking met Monumen tenzorg en het Hoogheem raadschap. Tien exemplaren gaan dienen als proefproject. Bedoeling is om de voegen zodanig te behandelen dat ze vochtwerend worden zonder dat de flexibiliteit verloren gaat. Soepelheid is nodig om de bewegingen op te vangen die de draaiende molen maakt. Honderd tot honderd vijftig vierkante meter muur op de westkant worden be- Molen de Valk. Vocht tast het metselwerk van dit Leidse monument langzaam maar zeker aan. Archieffoto: Hielco Kuipers handeld en in de gaten ge houden. Slaat de behandeling aan, dan gaat de provincie de andere Zuid-Hollandse mo lens ook behandelen. De kos ten van de ingreep komen deels voor rekening van de ge meente en de provincie. Het experiment begint in de loop van dit jaar. Nog onbe kend is hoe lang het gaat du ren. door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Burgemeesterskandidaat Harry Groen wil niet ingaan op alle vragen over de kwesties die hem al enige tijd achtervolgen. Vooral over de financiële afhandeling van het diner van de Rob de Vilderstichting, waarvan hij nog altijd penningmeester is, en de gouden handdruk voor een directeur, wil hij geen volledige openheid van zaken ge ven. De rekening voor het diner van de Rob de Vilderstichting, een samenkomst van Am sterdamse captains of industry, bedroeg 50.000 gulden. Het geld is betaald door het gemeentelijk havenbedrijf, waarvoor Groen als wethouder verantwoordelijk was. „Ik heb de directeur van het havenbedrijf niet verplicht dat diner te organiseren en te be talen. Hij heeft dat zelf gedaan. Hij mag dat ook doen, want hij heeft die bevoegdheid." Groens gezicht kleurt rood als hem een stuk wordt voorgelegd dat niet in zijn dossier zit. Het is een stuk van burgemeester en wet houders van Amsterdam waarin is gesteld dat 'op deze wijze niet door wethouder Groen gehandeld had behoren te worden' en dat hij 'op onjuiste wijze' zijn functies als wethouder en bestuurslid van de Rob de Vilderstichting heeft vermengd'. Groen: „Ik ken dat stuk niet. Het is ook verschenen na dat ik al was vertrokken. Ik heb er wel een verklaring voor, maar die geef ik niet. Of er een samenhang is met mijn besluit op te stappen? Geen commentaar." In zijn dossier merkt Groen op dat het ver slag van het gesprek over deze zaak met de gemeentelijke accountant is goedgekeurd en dat hij nadien 'van de gemeente Amster dam nimmer meer iets over deze zaak heeft gehoord.' Blijft over de gouden handdruk van 250.000 gulden die hij zou hebben geregeld voor de toenmalige directeur van de stichting Am sterdam Promotion (Ampro). „Dit vind ik een lastige", zegt hij. Hij komt er vervolgens rond voor uit dat hij de gouden handdruk heeft geregeld en dat hij de regeling niet had besproken met de burgemeester en de an dere wethouders. „Ik had dit niet door het college gekregen. Ik vond en vind dat een wethouder met personeel en organisatie in zijn bestuurdersportefeuille een bepaalde speelruimte, ook financieel gezien, moet hebben om personeelsproblemen op te los sen. Hij moet daarbij ook snel kunnen han delen, niet Jan en alleman hoeven te verwit tigen. Personeelsproblemen moeten niet langdurig en in het openbaar boven de markt blijven hangen. Als ik burgemeester van Leiden word, zal ik pleiten voor zo'n be nadering van dit soort kwesties." aadslid Greetje van Gru- hrikt niet snel. Ze is voor rel niet bang. Slecht 5 brengt haar niet van tuk. Ze straalt rust uit en de beestjes bij hun zonder daarbij de humor )etrekkelijkheid der din- t het oog te verliezen. Het aanstormend mannelijk in de fractie draagt Greet- landen. Zoals Greetje haar oet, zo zouden zij het ook llen kunnen. Elfs die fractiegenoten ver niet bij haar in de als DZB Leiden aan de or- laar verontwaardiging een grenzen meer, zodra de sociale werkvoorzie- -a egint. Die werkt bij haar i rode lap op een stier, slagen brillenglazen en G op de lippen foetert ze wethouder, de ambtena- de directeur van DZB Ign i die de miljoenentekorten 59j ir laten oplopen. g2( ;etje haar gal spuwt over vl nciële positie van het be- irandert de raadzaal in Indeelhoudersvergade- aneren die tent! Weg met It vj^nianagement! Hier met ividend! Voor Greetje en sociale werkvoorzie- en, elijk aan een beursgeno- naa onderneming, ocl'ts blijkt dat ze in de gaten dat voor het personeel B achter de geraniums iet enige alternatief is. Slecht nieuws voor Greetje: dat kost ook geld. De 1500 werknemers van DZB, die allen gemeen hebben dat ze kampen met een handicap, moeten wel een punthoofd van Greetje van Gruting krijgen. In hun ogen is Greetje één grote functiebeperking. Welkom Tja. Moet je maar niet zo stom zijn om als Marokkanen bij een WD-bijeenkomst te gaan zitten. Dan vraag je er ook om buiten de deur gezet te worden. De verkiezingsavond die de libe ralen een week geleden hielden in de Hooglandse kerk, met Ay- aan Hirsi Ali en Melanie Schultz, wés openbaar. Maar die open baarheid gold alleen voor blan ke Nederlanders die bij de orga nisatie bekend waren. Mensen met een kleurtje van zichzelf werden gesommeerd hun uitnodiging te laten zien. En de grap was, dat er helemaal geen uitnodigingen wéren. Wat ook een beetje raar zou zijn op een openbare bijeenkomst. Vragen naar uitnodigingen die niet bestaan, dat is humor. Daar houden liberalen van, zoals een schaterlachende Zalm keer op keer bewijst. De beveiligers van de WD-bij- eenkomst, beducht voor geweld tegen Hirsi Ali, bestonden het ook nog de drie Nederlanders van Marokkaanse komaf te vra gen, waarom zij naar de kerk waren gekomen. Dat konden ze niet uitleggen, zei WD-woord- voerder E. Slinger. Of de andere honderdvijftig aanwezigen dat wel konden wist hij natuurlijk niet. Daar had hij niet naar ge vraagd. Aan de krant konden de drie uit gezette bezoekers overigens wel uitleggen waarom zij naar de Hooglandse kerk waren geko men. Om meer te weten te ko men over de standpunten van de WD. Dat zouden die andere 150 desgevraagd zeker ook ge zegd hebben. Ze waren gewoon niet welkom omdat ze Marokkaan waren. En dus verdacht van bom in schoenzool en pistool in sok. Maar dat mocht Slinger natuur lijk niet zeggen. Wat de agenten van de dienst koninklijke en diplomatieke be veiliging op de WD-bijeen komst deden, was een staaltje van het nieuwe Nederlandse veiligheidsbeleid, waar ook Lei den binnenkort aan mee gaat doen. Bij alle rookgordijnen die Slinger in zijn verklaringen optrok, zei hij over dat veiligheidsbeleid nog wel een paar behartigens waardige woorden. „Daarbij moeten de goeden onder de kwaden lijden." En zo is het maar net. Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink door Eric-Jan Berendsen leiden - De gemeente dreigt Bakker Bart aan de Haarlem merstraat een dwangsom op te leggen als het bedrijf blijft wei geren de geuroverlast die de zaak veroorzaakt, weg te nemen. Dat bleek gisteren in het stad huis bij een zitting van de com missie voor de beroep- en be zwaarschriften. Bovenbuurman F. Hakkaart klaagt al jaren over bakluchtjes in zijn appartement. Beide partijen staan al sinds 1989 lijnrecht tegenover elkaar. Hakkaart klaagde toen al over de opstijgende luchtjes. Uiteinde lijk werd er een dampdichte scheidingsconstructie tussen de winkel en de bovengelegen wo ning aangebracht maar de klachten hielden aan en de kwestie werd een ingewikkeld juridisch steekspel. Twee jaar geleden wilde de ge meente voor eens en voor altijd de slepende strijd beslechten en kondigde 'op korte termijn' een nieuw onderzoek aan. Dat on derzoek werd uitgevoerd door de Milieudienst West Holland en heeft uitgewezen dat er in derdaad te veel damp van de bakovens van de bakkerij in het bovengelegen appartement te recht komt. Bakker Bart over treedt de milieuregels en moet een dwangsom krijgen opge legd, zo adviseert de Milieu dienst de gemeente. De advocaat van Bakker Bart ontkent de geurtjes niet maar weigert te spreken van overlast. „Er is geen sprake van overlast maar van een op punten onvol doende dampdichte construc tie. De bakkerij zit in een oud pand en dat heeft nu eenmaal zijn beperkingen. Bakker Bart is dus niet in overtreding." „Is er menselijkerwijs nog een oplossing", wilde commissielid F. van As (Christenunie) weten. „Als B en W bij dit standpunt blijft dan komt er voorlopig geen oplossing. Dan blijven we op het juridische spoor", aldus de advocaat van Bakker Bart. De advocaat van de bovenbuur man zag het totaal anders. „Bakker Bart moet er voor zor gen dat het in de bakkerij niet ruikt want dan ruikt het ook niet in het appartement van mijn cli ënt. Slaagt Bakker Bart daar niet in dan moet hij maar ergens an ders gaan bakken." (advertentie) Vraag nu informatie aan en kom vrijblijvend alles te weten over supervoordelig telefoneren met Budget Phone Compwyl Besparing tot 70% op al uw telefoongesprekken Gratis dubcard voor goedkoop bellen met mobiel vanuit Europa Gratis internetfoctuur en internetspecifkaties Gratis abonnement, gratis helpdesk Vul luw uw uuani en ndrus lu: d Postcode en plaats Budget Phone Company, Antwoordnummer 10884, 2350 VB Leiderdorp U ontvangt binnen een week uw informatiepakket. Voor tarieven en online aanmelden zie www.budgetphone.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13