CDA moet snel kleur bekennen Opruiming 1 Alphens raadslid Vrij vervalst handtekening echtgenoot op stembiljet Katwijk faalde met klimaatsysteem Forse straffen voor relschoppers Katwijk Leidsch Dagblad 4 Cieba Balkenende blijft bij Verkenner' Steeds meer landen tegen oorlog Irak Zondagmiddag Co open 10% extra korting t/m zondag DNA wildplasser: verkrachter in cel Korbach onwel na eerste training Davids mogelijk alsnog vervolgd Fiat-eigenaar Agnelli overleden Navratilova (46) in dubbelfinale bij Baalbergen SA LE 899 Leidsch Dagblad Gjna NR. 43138 10SSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 OPGERICHT 1 MAART 1860 oe voert - igers naar Ik' nen aan we heup t vip-zaaltje uit kijken op 'Katwijk- Boys CRISIS lijkt af te stevenen op te diplomatieke en mi- TK kis sinds de Koude Oor- Amerikaans militair in Irak (1991) en Af- (2001) nog op brede 83 nale steun rekenen, nu VS steeds geïsoleerder j hun voornemen Sad- fcein op de knieën te Het voor onze vrede en MENTAAR zo cruciale transatlan- ndgenootschap kraakt sgen. derland naar de stem- 32 haalde de Amerikaanse van defensie Rumsfeld maar wat hij het 'oude loemde. Hij suggereer- opvattingen van Duits- rankrijk, die zich voor- 80 rzetten tegen eenzijdig ns ingrijpen in Irak, er 'oen. Het zwaartepunt verschuift in het poli- 75feldbeeld van de belang- ivik in de Amerikaanse aar het oosten. gaat hiermee volledig ■n de politieke en eco- werkelijkheid. Polen, tn Hongarije zijn 'leuke' oten, maar je wint er Hog ee. De Fransen en bezitten veto-recht Jigheidsraad en de ge- van de 20-ste eeuw I je met Duitsland reke- iet houden. Bovendien I loot-Brittannië in de de- I n Rumsfeld ook deel uit f lude Europa' en in Tony dt Bush nu juist zijn be te bondgenoot de vraag of een oorlog k gerechtvaardigd is - je liet aan denken dat Sad- wereld met atoomwa- nteert - lijkt de strategie Amerikanen 'ondoor- Kashington is weliswaar Et van de wereld, maar belangrijkste bondge- afkeren, rijst de vraag de Amerikanen de we- ijk 'veilig maken'. Irak schreeuwt om door de internatio- ischap. Diplomatie eenmaal tijd. Maar om internationale over- puur om militair redenen voorbij te la- kan voor de Amerika- lange termijn averechts h Leidsch tt Dagblad VRIJDAG 24 JANUARI 2003 De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! kantoormeubelen door Nancy Ubert alphen aan den run - Het Alphense raadslid Vrij wordt beticht van stem fraude. Zij zou ten onrechte een vol macht hebben gebruikt. Zelf zegt Vrij dat de kwestie op een misverstand be rust. Burgemeester Schoof heeft gis termorgen aangifte gedaan. Donna Vrij-de Wolf, die als volksverte genwoordiger de afgelopen jaren een aantal keren van politieke kleur wis selde, is een trouw WD-kiezer als het om de Tweede Kamer gaat. Net als haar echtgenoot Jan-Kees Vrij, met wie zij in scheiding ligt. „De afgelopen jaren heb ik zo vaak voor hem ge stemd", verklaart het raadslid. „Hij had het dikwijls te druk om naar het bureau te gaan." In de veronderstel ling dat Jan-Kees dit keer ook geen tijd voor de stembus heeft, gaat Donna met de oproepkaart van haar 'aan staande ex' naar het stembureau aan de Alphense Polluxstraat. De vol macht heeft ze voor het gemak zelf ondertekend. „Met J. K. Vrij. Ik had ook een kruisje kunnen zetten, dan was ik pas echt fout bezig geweest." Niet lang daarna komt Jan-Kees het bureau binnen met de mededeling dat hij zijn oproepkaart weliswaar niet bij zich heeft, maar toch graag zijn stem wil uitbrengen. Medewerkers van het kiesbureau moeten hem dan vertellen dat Donna dit al vqor hem heeft gedaan. „Ik was verbaasd en ge- irriteerd toen bleek dat er al voor mij gestemd was." Het stembureau legt het incident op papier vast en Jan- Kees zet daaronder zijn handtekening. „Ik besefte op dat moment niet dat ik Donna daarmee kon benadelen." Met verbazing leest de burgemeester woensdagavond het verslag van stem bureau Polluxstraat. „Dit kan absoluut niet", vindt Schoof. „Voor mij was er voldoende aanleiding om aangifte bij de politie te doen." „De sop is de kool niet waard", zegt Donna Vrij. „Zelf heb ik jaren achter een in het stembureau gezeten. Dan maakte ik regelmatig mee dat echte lieden voor elkaar stemmen zonder een getekende volmacht. Als partners doe je dat toch gewoon voor elkaar? Je bent toch een eenheid?" Hoewel Jan-Kees in eerste instantie de onverwachte hulp van Donna niet kon waarderen, haast hij zich nu te zeggen dat zij 'te goeder trouw' heeft gehandeld.Als je in een scheiding bent verwikkeld, betekent dit vaak dat niet alle zaken lopen zoals je wenst. We wonen niet meer in hetzelfde huis, maar de zaken moeten officieel nog helemaal afgehandeld worden. Ik wil de Donna niet lastigvallen voor die oproepkaart, dus ging ik met mijn paspoort naar het stemlokaal." Of het muisje nog een staartje krijgt, is nog niet duidelijk Volgens Schoof hoeft Donna Vrij niet te vrezen voor haar positie als raadslid. „Over dit soort kwesties staat niets in de ge meentewet De zaak is nu in handen van politie en justitie." Donna gaat er vanuit dat het allemaal met een sisser afloopt. En Jan-Kees? „Dit incident dreigt uit de hand te lopen, dat vind ik behoorlijk vervelend. Je kunt veel van Donna zeggen, ze is een aparte vrouw, maar ik geloof nooit dat ze mij expres een hak heeft willen zetten." den haag/gpd-anp - Het CDA staat onder hevige druk om de kabinetsformatie zo snel moge lijk af te ronden. CDA-leider Bal kenende wil daar echter niet aan toegeven. Hij heeft de koningin vanochtend geadviseerd een CDA-informateur te benoemen die moet onderzoeken waar de verschillen tussen de partijen zit ten en wie met wie kan regeren. „De kiezers hebben de PvdA wel een grote winst bezorgd, maar ze hebben het beleid van het huidige centrumrechtse kabinet niet afgewezen. Er heeft geen aardverschuiving in het beleid plaatsgevonden", aldus Balke nende vanmorgen na zijn be zoek aan koningin Beatrix. PvdA en WD zien weinig in 'een verkenner' en willen dat de for matie van een CDA-PvdA-kabi- net zo spoedig mogelijk begint. Bos (PvdA) wil dat Balkenende uiterlijk binnen een week be kendmaakt met wie hij wil rege ren. Zalm (WD) vindt dat 'ge- berlun/anp-dpa-rtr - Steeds meer landen wijzen een spoedi ge aanval op Irak af. De Verenig de Staten zeggen echter dat ze niet bang zijn om geïsoleerd te raken in hun wens Irak met mi litaire middelen aan te pakken. Minister van buitenlandse zaken Powell zei dat er al voldoende landen zijn die hebben aange geven dat ze een bijdrage zullen leveren aan een oorlog. Na Duitsland en Frankrijk bena drukten Rusland en China giste ren dat er nu geen noodzaak lijkt te zijn Irak aan te vallen. De Russische president Poetin ver klaarde dat het verslag dat de wapeninspecteurs van de VN op 27 januari uitbrengen aan de Veiligheidsraad bepalend moet zijn. Waarnemers verwachten niet dat de inspecteurs met har de feiten komen over massaver- nietiginswapens. Poetins minister van buiten landse zaken Ivanov was veel duidelijker. Volgens hem is er nu geen reden om geweld te ge bruiken tegen Irak. De Franse president Chirac gooide woensdag samen met de Duitse bondskanselier Schroder de knuppel in het hoenderhok door zich scherp uit te spreken tegen een aanval op Irak. Beide leiders verklaarden dat een 'oor log nooit onafwendbaar is'. Schroder zei dat hij een VN-re- solutie die een oorlog tegen Irak goedkeurt niet zal steunen. De Franse minister van buitenland se zaken De Vïllepin suggereer de hetzelfde. Van de grotere Eu ropese landen steunt alleen Groot-Brittannië de VS onom wonden. Of er een tweede VN- resolutie komt om een militaire actie goed te keuren, is ondui delijk. De VS hebben tot nu toe gezegd dat dit onnodig is. Reso lutie 1441 zou volgens Washing ton al voldoende zijn. Volgens diplomaten bij de VN zinnen de VS op een list om onenigheid te omzeilen, en ook zonder een tweede resolutie toch een soort goedkeuring van de Veiligheids raad te krijgen. "Pagina Buitenland: Irak drijft Europa en VS uiteen zien de verkiezingsuitslag' Bal kenende aan de slag moet met de PvdA. De koningin consul teert vandaag alle fractievoorzit ters uit de Tweede Kamer over de verkiezingsuitslag. Zij be noemt vervolgens, mogelijk van avond al, een informateur. Gis teravond heeft de koningin al het advies ingewonnen van haar vaste adviseurs, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer (Braks en Weisglas) en vice-pre sident Tjeenk Willink van de Raad van State. Tweede-Kamer voorzitter Weisglas zei gister avond na zijn bezoek aan de ko ningin dat er snel een stabiele coalitie moet komen. Er komt geen apart Kamerdebat meer over de verkiezingsuitslag. De PvdA, sinds woensdag de twee de partij van het land, ziet geen andere optie dan de vorming van een CDA-PvdA-kabinet. De WD lijkt zich als derde partij te schikken in een oppositierol. Het CDA op zijn beurt lijkt in te zetten op een alliantie met WD CDA-leider Balkenende staat de pers te woord na zijn bezoek vanochtend aan koningin Beatrix. Foto: GPD/Harmen de Jong en D66. Dat wil D66 echter niet. D66 zou een CDA-WD coalitie aan een meerderheid kunnen helpen, maar begint daar niet aan. Boris Dittrich, de nieuwe fractievoorzitter van D66, sluit zo'n coalitie onder alle omstan digheden uit. „Dat is een belofte die wij al eer der hebben gedaan en wij hou den ons daaraan. De kiezer heeft duidelijk het vertrouwen in CDA en PvdA uitgesproken. Balkenende moet daarom wat ons betreft zo snel mogelijk gaan formeren. In het landsbe lang, zoals de premier dat noemt." De SP, nu de vierde partij van het land, vindt dat CDA en PvdA zo snel mogelijk moeten gaan onderhandelen. Verkenning door een CDA-informateur vindt de SP onzin. Binnen de regionale CDA-afde- lingen bestaat wel grote instem ming met de houding van Bal kenende. (advertentie) Rapport uit kritiek op B en W, ambtenaren en adviseurs Profiteer van 10% extra korting op de reeds afgeprijsde artikelen tot en met zondag 26 januari 2003! Nu enorme korting op Cappellini, Gelderland, B&B Italia. Leolux, Cassina, Hülsta, Giorgetti, Minotti en vele andere topmerken. Maar ook ongewone korting op .bedden, accessoires en verlichting. Binderij 2. Amstelveen. 020-6412505 www.covanderhorst.nl Zondag 26 januari geopend van 12.00 tot 17 00 uur co van der horst: door Rob Onderwater den haag-katwuk - De Haagse rechtbank heeft gisteren geld straffen, variërend van 500 tot 1500 euro, opgelegd aan elf Kat- wijkers en een Leidenaar. Zij de den mee aan de rellen in de nacht van 9 op K) november vo rig jaar in het Katwijkse cen trum. Ter hoogte van de Tram straat gingen aanvankelijk tien tallen jongeren met elkaar op de vuist. Uiteindelijk keerde de woede zich tegen de aanwezige politieagenten. Er was een grote politiemacht nodig om de ge moederen te sussen. Een 26-jarige Katwijker kreeg van de rechter een boete van 1500 euro (plus een maand voorwaardelijke gevangenis straf) voor opruiend gedrag en openlijke geweldpleging opge legd. De man wordt gezien als degene die het vuurtje op de be wuste zaterdagavond opstookte. Hij werd overigens bij verstek veroordeeld. De man had geen zin om zijn werk op zee voor de rechtszitting te onderbreken. Een 19-jarige Leidenaar kreeg een taakstraf van 240 uur opge legd. De officier had eerder op de morgen een gevangenisstraf van vier maanden geëist voor het tot drie keer schoppen naar i en op de grond liggende man. De rechter toonde echter cle mentie omdat de Leidenaar geen strafblad heeft en een baan heeft als stukadoor. De vader van de Leidenaar zorg de nog voor een incident. Nadat de officier de maandenlange celstraf had geëist, beet hij de agent die zijn zoon had opge pakt 'jij komt nog wel' toe. Dat zorgde voor commotie in de rechtszaal. Het zag er even naar uit dat de vader werd aangehou den. Maar nadat hij zijn excuses had aangeboden aan de agent, werd de zaak gesust. De overige Katwijkers kregen boetes variërend van 500 tot 1000 euro. De laatste negen 'za ken' waren normaal gesproken niet zwaar genoeg om door de politierechter behandeld te wor den, gaf de officier gisteren toe. Maar justitie wilde dit keer een daad stellen. De problemen in het Katwijkse centrum duren volgens politie, justitie en ge meente al veel te lang. Al drie jaar hebben er rellen plaats in het centrum. Het was mede aanleiding om de Katwijkse slui tingstijden van cafés aan te pas sen. „Die rellen moeten nu maar eens afgelopen zijn", hiel den officier en rechter gisteren hun gehoor voor, na een emo tionele zitting in het Paleis van Justitie in Den Haag. door Saskia Buitelaar katwijk - Wat er nu precies mankeert aan het peperdure klimaatsysteem in het Katwijkse gemeentehuis, is nog steeds niet duidelijk. Maar een feit is dat het college van burgemees ter en wethouders en het ma nagementteam van de gemeen te ernstig tekortschoten bij het oplossen van de problemen. Dat blijkt uit de bevindingen van de Onderzoekscommissie Klimaatbeheersingssysteem die de gemeenteraad heeft inge steld. Het college hield onvoldoende toezicht op het bureau dat aan een oplossing werkte voor het niet-functionerende koelsys teem en liet zich vorig jaar over vallen door de schokkende con clusie dat er voor een miljoen euro nieuwe maatregelen nodig zijn. Vervolgens informeerde ze daarover de gemeenteraad on nodig laat, waardoor besluiten te lang op zich hebben laten wachten. Een oplossing voor de klimaatproblemen in het ge meentehuis is - na bijna twee jaar zoeken - nog niet gevon den. De verantwoordelijke sectordi recteuren en afdelingshoofden, onder leiding van gemeentese cretaris Mollema, lieten te veel aan hun ambtenaren over. Die zaten daardoor niet kritisch bo venop de externe adviseurs, van wie sommigen hun werk ook al niet naar behoren verrichtten. Het leidde er uiteindelijk toe dat niemand in het gemeente huis met het ingenieuze koel systeem kon omgaan, waardoor het nooit kon werken. De onderzoekscommissie die de ellende met het klimaatsys teem onderzocht geeft diverse partijen een veeg uit de pan. De commissie van vijf raadsleden legde de advisering en de be sluitvorming over het omstre den koelsysteem onder de loep. Op de prangende vraag wat er nu eigenlijk mankeert aan het apparaat met ondergrondse warme en koude bronnen, von den zij geen antwoord. Dat is nu een taak voor het externe onderzoeksbureau Arcadis, dat alsnog gaat proberen om de in stallatie aan de praat te krijgen. Na maanden onderzoek en ver horen van betrokkenen, bood commissievoorzitter (en WD- raadslid) Verdoes gisteren zijn rapport aan burgemeester Wïe- nen aan. Hem valt volgens de commissie overigens weinig te verwijten. De kritiek op de be stuurders betreft vooral het vo rige college, met burgemeester Van Wouwe en verantwoorde lijk wethouder J. van der Plas. Dat college gaf niet alleen te weinig en te laat informatie, maar bleef ook lang besluite loos over de kwestie, waarvan de oplossing steeds duurder leek te worden. De gemeente raad doorbrak die spiraal afge lopen voorjaar door een eigen onderzoekscommissie in te stellen. londen - Een Brit die al eerder was betrapt op wildplassen, is op basis van DNA-onderzoek veroordeeld tot vijf jaar cel voor een verkrachting in 1995. De veroordeling van de 25-jarige man is het eerste resultaat van Operatie Phoenix, waarbij on opgeloste zedenmisdrijven op nieuw worden onderzocht aan de hand van moderne DNA- technieken. Rotterdam - Fritz Korbach is gistermiddag na de eerste trai ning van Sparta onwel gewor den. Korbach liet zich onder zoeken door de clubarts, die de voetbaltrainer een dag rust voorschreef. Hij werd tijdens zijn periode bij De Graafschap ook een aantal keren onwel. Dat gebeurde onder meer na de eerste training bij die club. Amsterdam - Voetballer Edgar Davids loopt de kans dat hij als nog voor de rechter moet ko men wegens mishandeling van zijn ex-vriendin. Er komt weer schot in de zaak nu de Amster damse justitie een onderzoeks team naar Italië stuurt. Begin vorig jaar deed de ex-vriendin van de Juventus-speler aangifte. Er zou een getuige zijn in de persoon van een clubarts van Juventus, die de vrouw zou hebben behandeld na de mis- behandeling. Turijn - Giovanni Agnelli, een van de machtigste zakenman nen van Italië, is op 81-jarige leeftijd overleden. Dat hebben Italiaanse functionarissen van daag bekendgemaakt. Agnelli werd vorig jaar in de VS behan deld voor prostaatkanker. De Agnelli's zijn voor ongeveer 30 procent eigenaar van het indu- strieconcem Fiat. Pagina Economie Melbourne - Op 46-jarige leef tijd speelt Martina Navratilova weer een tennisfinale op een grandslamtoemooi. Samen met de Indiër Leander Paes bereikte zij de eindstrijd van het ge mengd dubbel. Navratilova en Paes moeten het opnemen te gen de Australiër Todd Wood- bridge en de Griekse Eleni Da- niilidou. Navratilova beëindig de in 1994 haar loopbaan, maar maakte zes jaar later haar ren tree in het dubbelspel. (advertenties) Driezitsbank van £-4Q45~"voor AMSTERDAM: Villa AienA DEN HAAG. Megastores LEIDERDORP: Meubelplein KATWIJK: Ambachtsweg INFO: 071 402 81 51 BAALBERGEN EIGEN STIJL IN Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V „N nO. Straat Postcode Telefoon (Lvm controle nabezorgrig) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi| automatische betaling is mijn Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl UA'.'HtUI.!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1