REGIO R5 JSHj. In Leiden lachen ze zich gek dat Poelgeest ons zoveel kost' ennen aan nieuwe heup in vip-zaaltje Rijnland Ates botst met PZ ier huizen Zwetkade voor woners van Swetterhage Brand legt huis in de as Veiligheid Avifauna krijgt ruime voldoende Burgers praten mee over miljoenenschuld gemeente Oegstgeest Breuk in riool, kinderen vrij Onderzoek stelt Alphen in het gelijk Plaquette met euro in Spoorstraat emeester inoemd HRfk 833H m HDC973 vrijdag 24 JANUARI 2003 an den rijn NiCO iCordt op 16 februari .1 enid als burgemeester ien aan den Rijn. Die ing kwam gisteravond e raadsvergadering van twikk :tievoorzitler Robert ïtkoi hoof is sinds 1997 bur- verke er van Alphen. Ned em a ed TJbrïef Alphen door Nancy Ubert 11 Steekterweg fjxh den rijn - Op VOOr- lewei je ChristenUnie stuurt in Z ente Alphen een ef naar het ministerie ?er- en waterstaat over d« ige situatie op de Z+eg. Nad t deze week argewonden vielen bij luk, zijn de politieke iet beu dat minister de maximumsnelheid erlagen. theater daktin maart oegstgeest - Snippergroen verkopen, parkeergelden heffen, een artikel 12-ge- meente worden, een tijdspad uitstippe len of Poelgeest gewoon niet afbou wen. Na haar eerste 'burgerpraat- avondje' is Leefbaar Oegstgeest met een schat aan bezuinigingsvoorstellen en 'winstideeën' naar huis gegaan. Donderdagavond zit in basisschool de Springplank in Haaswijk een aardig clubje burgers bij elkaar. Niet allemaal hebben ze bij de laatste gemeente raadsverkiezing Leefbaar Oegstgeest gestemd. Maar dat LO als eerste - en wellicht enige - van de vier Oegst- geestse partijen praat over het miljoe nentekort dat het dorp teistert, spreekt beslist in haar voordeel. Gigantisch is de opkomst niet. Dat heeft fractie voorzitter Eegdeman ook zo inge schat. „Volgende week in Poelgeest wordt het druk en van de laatste avond, in het gemeentecentrum, ver wacht ik ook veel." Nadat Eegdeman ('Ik ben een onder wijsman') de geschiedenis van nieuw bouwwijk Poelgeest heeft geschetst en bij het groeiend exploitatietekort is aangekomen, kan de echte discussie beginnen. Hoewel de fractievoorzitter zich heeft voorbereid op vijandige aanvallen van het publiek, blijft felle kritiek op wanprestaties van college en raad uit. Op de enkeling na, die bij herhaling laat weten dat wethouder Meester van Progressief Oegstgeest een motie van wantrouwen verdient, praat de groep liever over oplossingen dan over afrekening. Om de discussie te vereenvoudigen heeft Eegdeman de bezuinigingsvoor stellen van burgemeester en wethou ders alvast gesplitst in een rijtje dat LO wel ziet zitten en een rijtje dat onbe spreekbaar is. Maar zo makkelijk laat de zaal hem niet wegkomen. „Hoezo wil ook Leefbaar Oegstgeest geen soci ale woningbouw in Poelgeest meer? We kunnen ook bezuinigen op de ecologische hoogstandjes in die wijk." Dat LO geen voorstander is van de tunnel die de Leidse Merenwijk met Poelgeest moet verbinden, heeft de partij al vaker verkondigd. Toch wordt de tunneldiscussie opnieuw gevoerd. Is het wel realistisch die bindende af spraak met Leiden zonder pardon te schrappen? „Desnoods komt het tot een rechtszaak", antwoordt Eegde man. „Per slot van rekening heeft Lei den ook in Poelgeest gefaald met de herindeling van het woonwagenkamp op het Trekvaartplein." Stel nu dat Oegstgeest die juridische strijd ver liest, dan kost dat ook een lieve cent. Eegdeman is ervan overtuigd dat Oegstgeest sterk staat. „In Leiden lachen ze zich gek dat Poelgeest ons zoveel geld kost", merkt F. Snik op. „Waarom moest Oegst geest zonodig zelf die wijk bouwen?" Een concreet antwoord weet Eegde man niet te geven. „Ik ben de raad- stukken van voor mijn tijd aan het be studeren. Veel wijzer ben ik nog niet geworden." Snik vindt dat de gemeente serieus moet overwegen een artikel 12-status aan te vragen. „Ik weet dat zo'n stem pel bezwangerd is, maar dan worden we wel financieel gesteund. Boven dien kan het kan geen kwaad als strenge rijksambtenaren het college en de ambtenaren extra in de gaten houden. Zo goed doet Oegstgeest het niet." Voordat Oegstgeest een beroep kan doen op artikel 12 moet de ge meentebelasting flink zijn opge schroefd. Dat is voor de aanwezigen niet aanlokkelijk. Bezuinigingen zijn onontkoombaar, en niet alleen Poelgeest hoeft te bloe den voor de miljoenenblunders, is de unanieme mening in Haaswijk. „De mensen die daar wonen, kunnen er ook niets aan doen, die dachten een huis in een prestigieuze wijk te ko pen", klinkt het Enthousiast doet H. van der Bosch verscheidene sugges ties. Snippergroen verkopen levert Oegstgeest volgens hem een miljoen op. Ligplaatsen verhuren aan eige naars van bootjes brengt ook 0eld in het laatje. Om nog maar niet te spre ken van parkeergeld. Ook vindt Van der Bosch dat Oegstgeest moet na denken over grondverkoop. „Als je Monopoly speelt en je hebt geen geld meer verkoop je toch ook je straten?" leiderdorp - De leerlingen van basisschool De Schakel in Leiderdorp zijn woensdag en gisteren naar huis ge stuurd vanwege een breuk in de hoofdriolering. De riool- pijp ging vorig jaar oktober al kapot tijdens heiwerkzaam heden voor de bouw van twee nieuwe lokalen. Maar dat defect leidt nu pas pro blemen: een enorme stank overlast en toiletten die blank stonden. In de loop van woensdag stuurde de schoolleiding de kinderen naar huis met de boodschap dat het rioolpro bleem de dag ema opgelost zou zijn. Dat bleek niet het geval. Maar dat werd pas dui delijk toen de leerlingen gis terochtend weer voor de school stonden. De leerlin gen kregen opnieuw te horen dat het ongemak nog niet was opgelost en dat ze maar weer naar huis moesten. Voor de kinderen was dat een welkome boodschap, voor hun werkende ouders niet. Die moesten snel een oppas regelen of thuis blijven. Van daag was de school wel ge woon open. Volgens hoofd van de school L. van Harteveld treft De Schakel geen blaam. Hij wijt het ongemak aan een fout van het aannemersbedrijf. Het schoolhoofd verwacht niet dat de geplande opleve ring van de twee lokalen in gevaar komt Zoals het er nu naar uit ziet, is de extra les ruimte in augustus beschik baar. alphen jlan den rijn - Twee woningen aan de Elzenkrul- zoom hebben vannacht aan zienlijke schade opgelopen, toen rond een uur in een van de huizen brand uitbrak. Via het dak breidde de brand zich uit naar de buren. Het huis waar het vuur ontstond is volledig uitgebrand, het andere heeft veel schade. De brandweer, met twee blus- voertuigen uitgerukt, had ruim twee uur gehad om het vuur te blussen. Het nablussen duurde tot kwart over zes vanmorgen. De bewoners konden zich bij tijds in veiligheid brengen. Een van hen is door de ambulance dienst behandeld, omdat zij rook binnen had gekregen. Ver der hebben zich geen ongeluk ken voorgedaan. De oorzaak van de brand is onbekend. alphen jlan den rijn - De ge- bouwen van vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn zijn vei lig voor het publiek. Alle vergun ningen zijn op een correcte ma nier verkregen en verleend. Op een aantal punten is nog verbe tering nodig, maar urgente maatregelen hoeven niet geno men te worden. Dat concludeert het bureau DHV in een rapport over de vei ligheid van de panden in het vo gelpark. De gemeente wilde een nader onderzoek, nadat het mi nisterie van VROM vorig jaar bij een aantal Van der Valk-vesti gingen in Nederland onveilige situaties had geconstateerd. Hoewel de Alphense burge meester Schoof en de brand weer meenden dat dit niet voor Avifauna gold, liet Schoof toch een 'second opinion' uitvoeren door een extern bureau. Schoof haalde gisteren bij de presentatie van het rapport op gelucht adem. Van meet af aan heeft de burgemeester bestre den dat de veiligheid van het vo gelpark in het geding was. Uit een eigen gemeentelijke contro le in maart en een hercontrole in mei 2002 bleek niets van ern stige gebreken en publiekson- veilige situaties bij Avifauna. Uit het nieuwe rapport blijkt zelfs dat de brandveiligheid van Avi fauna, vergeleken met de vier andere door DHV onderzochte Van der Valk-vestigingen, het beste is. Toch wordt de gemeente Al phen nog op een aantal onveili ge situaties gewezen. Het sou terrain in het parkrestaurant is de enige ruimte die nog brand gevaarlijk wordt genoemd. Er zijn twijfels over de brandwe rendheid van de deuren en staalconstructies die niet met brandwerend materiaal zijn be kleed. En op sommige plekken ontbreken deurdrangers en brandmelders. Ook is het on- derzoeksbu*au niet gechar meerd van de 'hinderlijke riool- lucht.' De gemeente zal in over leg met de directie bekijken hoe deze zaken zo snel mogelijk kunnen worden verholpen. Het ministerie van VROM on derzocht vorig jaar alle vestigin gen van Van der Valk in Neder land. Aanleiding was het instor ten van het parkeerdak in Tiel in februari. Het onderzoeksrapport van DHV zal een dezer dagen worden aangeboden aan de ge meenteraad en het ministerie. Burgemeester Schoof verwacht voor Alphen geen verdere on derzoeken en maatregelen ^en r, u an haan den rijn De bouw u heater- en bioscoop- 1 Alphen begint in bevestigde wethou- alleJvan Wersch gister iers, antwoord op vragen ietst er Ed de Leest. De 5tea de weten wanneer de worden onderte- it nï t gebeurt volgende gtn meldingen ^Itruc lirec inden rijn -De Al- irlijk olitie waarschuwt voor ni veer 40-jarige man, die ioor doet als medewerker en< 'ank en mensen pin- en b et bijbehorende codes te ontfutselen. Er zijn gcv twee meldingen bin- en ti nen van mensen, die r tcpiet zijn babbeltruc aan ben ebben gekregen, tige liet zoETERwouDE - De Zoeterwoud- se politiek is zich wild geschrok ken van het bedrag van 182.000 euro dat de gemeente de ko mende twee jaar nodig heeft voor het inhuren van deskundi gen voor de herinrichting van de dorpskern van Zoeterwoude. Het geld is onder meer bedoeld voor juridische advisering en voor bemiddeling bij de aan koop van huizen die moeten wijken voor de bouw van een supermarkt. Het bedrag van 182.000 euro voor externe deskundigen staat niet in de de begroting voor 2003 en dat steekt de drie frac ties in het dorp: CDA, WD en Progressief Zoeterwoude (PZ). Ze vinden dat de gemeente de- kosten had kunnen voorzien. Oppositiepartij PZ vindt dat er nog te veel onduidelijkheid is. Met de opsomming van 'een paar puntjes op drie A 4-tjes' neemt PZ geen genoegen. „Er wordt in één keer een krediet van 182.000 euro gevraagd voor twee jaar. Dat is een veel te gro te stap. Wij willen meer grip", zei fractievoorzitter W. Ooijen- dijk gisteravond tijdens een ver gadering. Tot woede van wethouder Ates merkte Ooijendijk op dat hij het college geen carte blanche' wil geven. „Dit raakt kant noch wal", viel ze uit. „Dit is geen car te blanche. We leggen juist ge detailleerd aan u uit waarvoor het geld is bedoeld." Maandagavond praten de frac ties verder over de 182.000 euro. - Vier van de der- merwoningen die wor- luwd aan de westkant Eui wetkade in Zoeterwou- 'k vi estemd voor bewoners ien erhage. Daarover heeft en ige overeenstemming 'oei iet woningbouwvereni- De instelling jtandelijk gehandicap- land |e komende jaren een r uil ntal bewoners onder gs d ig huisvesten in gewo- 1. Dl gen. urt( louw van de dertig hui- om worden verdeeld over nie hoi drie blokken, moeten achttien eengezinswoningen worden ge sloopt. Al eerder verdwenen ne gentien huizen in het oostelijk deel van de Zwetkade. De bouw van 26 nieuwe woningen op die plek is in volle gang. De Zoeterwoudse politiek boog zich gisteravond over de tweede fase van het project Zwetkade. Dat bouwplan heeft veel voeten in de aarde gehad. Het leidde tot felle protesten van bewoners van de Zwetkade en van de Schenkelweg. Raadslid B. Koppenol van het CDA drukte de wethouders op het hart er een leuke, gezellige wijk van te maken met voldoen de parkeerplaatsen. „Het past niet bij de sfeer van de wijk dat er auto's her en der geparkeerd worden. Er ligt daar leed. Daar moet geen extra leed bij ko men." Volgens wethouder Ates komt er voldoende parkeergelegenheid, zeker gezien het feit dat vier wo ningen naar bewoners van Swetterhage gaan. De gemeente hanteert een norm van 1,25 par keerplaats per huis. 'VY> roelofarendsveen - De toekomstige bewoners van de nieuwe wo ningen aan de Spoorstraat en de Voorstraat kijken uit naar hun nieu we huis. Dat bleek gisteren wel uit de enorme belangstelling voor de eerste steen-legging bij het appartementencomplex aan de Spoor straat. Een symbolische eerste steenlegging, dat wel, want de eerste eengezinswoningen aan de Spoorstraat zijn na ruim een jaar van bou wen al zo goed als klaar. Tientallen fotocamera's flitsen op het moment suprème als voorzitter H. Moussault van de Raad der Commissarissen en voorzitter P. van der Meer van het bestuur van de Woningbouwvereniging Alkemade de plaquette in de muur van het nieuwe appartementencomplex plaat sen. Voor de toekomst is er een euromunt in de eerste steen gemet seld. „Als onderzoekers hier over duizenden jaren gaan graven, komen ze misschien meer te weten onze tijd", aldus de twee voorzitters. De nieuwbouw aan de Spoorstraat en de Voorstraat verloopt voor spoedig. De vorst heeft geen vertraging opgeleverd. De eerste eenge zinswoningen aan het eind van de Spoorstraat worden over ongeveer een maand opgeleverd. De oplevering van het complex op de kop van de Voorstraat staat gepland voor april 2004. Alle huizen zijn al ver kocht en verhuurd. Foto: Hielco Kuipers 1 ve eke Dijke vaai et h tp - In het ziekenhuis kan j? Wekenlang stuntelen wprek omdat je aan je aan eup moet wennen? als eepmaker (39), Aad Mo- ;eval fon Mosseveld (68) en ,al' driksen (70) komt het jnf be Ivoor. In hun gezellige orb rin het Rijnland Zieken- oui derdorp zitten zij trots stoelen, pakken hun g'jg m een rondje te lopen stn n eikaars veters. Alphe- rou seveld: „Ik had nooit ge- het zo leuk zou zijn in nit, lhul5" landag hebben ze alle I nieuwe linkerheup, arriveerden ze in het en maandag gingen het mes. De dinsdag n ttend op de rand van 's middags zaten ze al- ,ll0fhun gewone kleren in lale stoel. De eerste rerden aarzelend gezet. [en later gaat dat lopen lve' oorlijk en kijken ze uit :va lag, de dag waarop ze >pen. Wie daarvoor zaterdag naar huis, ieö ilie wacht om de zorg ?ew emen. Welkom bij een 1 oject van het Rijnland is dat luistert naar de *s< int care': samen revali- een heupoperatie. k jannen zijn enthousi- tevoren was ik vooma- rej tzettend nieuwsgierig", 'et.|seveld. Hoe hij het er- lei Wj zitten hier in een *cal-zaaltje. Ie ziet andere ^en voorbij schuifelen met 8eI en zich afvragen waar- us! j zo'n luxe groep zit- Uo antwoord is dat de J^ve hun heup niets 1. „Ie mag een hoge °1k hebben of suikerziek- 4 dat moet dan wel on- Van links naar rechts: Aad Moraal, Ton Mosseveld, Henk Scheepmaker en Chris Hendriksen. „Het klinkt truttig, maar we zijn bezorgd om el kaar." Foto: Hielco Kuipers der controle zijn", zegt orthope disch chirurg Van Langelaan. Het revalidatieproject heeft voor de patiënt het voordeel dat hij snel weer op de been is. Als alles goed gaat mag hij na een week naar huis. Ter vergelijking: toen ziekenverzorgende jozephine Redegeld elf jaar geleden in het ziekenhuis kwam, had zo'n pa tiënt drie weken bedrust nodig. „Nu loop je na twee dagen al weer rond", zegt Redegeld, die betrokken was bij de voorberei dingen en nu de voorlichting aan patiënten verzorgt. Doordat de patiënt snel naar huis kan en de operaties gerou tineerd op één dag plaatsvin den, kunnen er meer mensen worden geholpen. Gevolg: kor tere wachtlijsten. Van Lange laan: „Je kunt natuurlijk één keer in de maand naar Spanje reizen met een stel patiënten om de wachtlijst te lijf te gaan, maar dat kost ook tijd en geld." Liever investeert hij in zijn eigen ziekenhuis en het eigen perso neel. Stanley Bingen, manager operatiekamers, benadrukt dat voor die investeringen veel ge lobby nodig was bij directie en zorgverzekeraar. „Omdat je meer doet, kost het meer: in strumenten, dure stoelen, meer prothesen. Financieel gezien is het een aderlating. Later verdien je het terug." Dat de wachtlijst voor een nieuwe heup in het Rijnland, dankzij het joint-care- project, kort is, bevestigen de vier patiënten die deze week aan de beurt zijn: ze moesten tussen de twee en vierenhalve maand wachten en dat vinden ze niet lang. Wie de vier op deze donderdag ochtend bezoekt, krijgt de in druk dat ze elkaar al jaren ken nen. Mosseveld: „Je bent heel sociaal bezig. Maar gelukkig is het maar een week. Als het nou een half jaar zou zijn..." „Ik moet er niet aan denken, een half jaar naast jou zitten", pa reert Leidenaar Scheepmaker la chend. „Dan heb ik jou volledig onder de duim", dreigt zijn buurman. „Ja pa", antwoordt Scheepmaker braaf. „Kijk, zo gaat het hier. Gezellig hè", vindt Leiderdorper Hendriksen. Alle vier zijn ze daar reuze tevreden mee. „Of je het nou alleen moet doen of met vier man, dat scheelt een poep en een scheet", zegt Scheepmaker. Mosseveld: „Het klinkt truttig, maar we zijn bezorgd om el kaar." Op de verpleging kunnen ze elk moment terugvallen. Rob van Roemburg, hoofd van de afde ling orthopedie: „Ik vraag ze re gelmatig hoe het gaat, en of er dingen zijn waar wij tijdens het verblijf in het ziekenhuis meer aandacht aan moeten beste den." Iedere ochtend leert de fy siotherapeut de patiënten een oefening. Ze moeten daar zelf mee aan de slag. „Je mag zelf weten hoeveel je loopt, want de één heeft een andere pijngrens dan de ander. Ik heb veel aan sport gedaan. Dan hits je elkaar op. Dat moet je hier niet doen", zegt Mosseveld. Toch is het wel de bedoeling dat ze elkaar sti muleren. Als je de hele dag stil zit, dan heb je daar jezelf mee", vindt Scheepmaker. Ook erva ren ze steun als ze pijn hebben. Leiderdorper Moraal: „De eerste nacht was een ramp, maar je weet dat je allemaal pijn hebt. En de eerste dag ben je erg ge spannen, omdat je voor het eerst met die nieuwe heup moet omgaan. Je kunt er dan direct over praten." Het revalideren gaat thuis nog maanden door. Gedurende die tijd blijft er regelmatig contact met het ziekenhuis. Intussen hopen diverse chirurgen in het ziekenhuis dat ook hun afdeling ooit aan een soortgelijk project mag meedoen. „Voor liesbreu ken willen ze het ook al", zegt Bingen. Zover is het nog lang niet. Na de heupen zijn eerst de knieën aan de beurt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13