SCHRIJVENDE LEZERS Vossen horen niet in polder Hartverscheurende uitspraken van Gretta Duisenberg Wereldwinkels eisen minister ontwikkelingssamenwerk Iedereen profiteert mee als boe een behoorlijk inkomen verdiei Vrouwenweg laat zich niet uitrt Pleidooi voor een normale entreeprijs voor een vaste ploeg Leidse zwemmers Wat waren we blij met de vorige taxi-regeling Ook van rust kun je genieten rt vrijdag 24 januari ten Het is goed als ouderen in be weging blijven: zwemmen, fiet sen, wandelen. Vooral zwem men is goed. Maar daar denkt de gemeente Leiden anders over. Met ingang van 1 januari 2003 vervalt het aloude abon nement en wordt de senioren- leeftijd vehoogd van 60 naar 65 jaar. Als senior betaalde ik vorig jaar 100 euro voor een jaarabonne ment. Daarmee kon ik onbe perkt zwemmen. Nu kost een 50-badenkaart 87,50 euro (voor 65+ 66,50 euro). Ik zwem twee keer per week, dus 104 keer per jaar. Dat kost nu 181,84 euro (voor 65+ 138,32 euro). Dat is voor een niet-65-plusser een verhoging van 80 procent. Maar er zijn ook ouderen die vijf keer per week zwemmen. Voor hen is het helemaal niet meer op te brengen, want zij gaan 444,34 euro betalen. Ook zwembad De Vliet en het 5-Meibad moeten mee in deze idiote prijsverhoging. En alleen omdat De Zijl wordt verbouwd tot een waterspeelplaats met toeters en bellen. Bestaat er nu echt geen moge lijkheid om voor de vaste ploeg zwemmers een normale prijs en vaste zwemtijden af te spre ken? Simon Kraan, Leiden. De gebeurtenissen van 11 sep tember 2001 in New York en on ze binnenlandse problemen hebben de aandacht en zorg voor de Derde Wereld bij veel mensen ver naar de achtergrond verdrongen. De beheersing van de vluchtelingeninstroom ver dringt vreemd genoeg één van de belangrijkste oorzaken waar om mensen vluchten: de uit zichtloze armoede waarin ze verkeren. Al meer dan dertig jaar vragen de Wereldwinkels de aandacht van de politiek en de consu ment voor de onrechtvaardige verhoudingen in de wereldhan del. 12.000 Mensen in vierhon derd Wereldwinkels zetten zich in voor rechtvaardiger wereld handelsverhoudingen. Zij laten zien dat het anders kan en moet. Omdat zij vinden dat ie dereen recht heeft op een mens waardig bestaan. De Wereld winkels zijn van mening dat een minister voor ontwikkelingssa menwerking noodzakelijk is om de Derde Wereldproblematiek weer stevig op de politieke agenda te loijgen. Onaangenaam venast. Dat was de reactie van de heer Van der Steen uit Leiden op het artikel over de jacht op de voorpagina van het Leidsch Dagblad van 16 december. Ik vraag mij nu af of een dagblad alleen maar datge ne mag publiceren waar hij het mee eeas is. Wat zou dat een stomvervelende bedoening wor den. Ieder zijn mening, ook al is dat niet de mening van de heer Van der Steen. Maar dit terzijde. Ik wil nu graag ingaan op be paalde passages uit zijn inge zonden stuk. Op de eerste plaats zijn opmerking over het teruglo pen van het aantal weidevogels in ons land. Zij houden zich, zo als hij hopelijk wel zal weten, in meerderheid op in de veenwei- degebieden. Dit teruglopen zou als belangrijkste oorzaak heb ben, het verlagen van het grond waterpeil. Tot mijn spijt moet ik hem me dedelen dat dit peil de laatste honderd jaar niet is veranderd. De reden hiervoor is dat dit niet anders kan. 's Winters wordt er zo diep mogelijk bemalen. Diep is in dit verband betrekkelijk omdat de sloten ondiep zijn als gevolg van het feit dat het veen in de sloot te hoog zit Uitbagge ren, hoor ik u zeggen. Maar dat kan niet in verband met de zeer instabiele bodemgesteldheid. De sloten zouden direct weer dichtslibben, ten koste van de slootkanten. De sloten kunnen de tegendruk van het weiland niet weerstaan. Met deze uitleg hoop ik de be wering dat waterpeilverlaging een voorname oorzaak is van de terugloop van het aantal weide vogels, te hebben weerlegd. Er is trouwens nog een reden dat wa terpeilverlaging niet kan: de veenlaag droogt uit, klinkt in en dat is niet meer te herstellen. Het is bijzonder jammer dat met zo weinig echte kennis van de feiten zulke ingezonden stukken worden geschreven. De belang rijkste redenen voor het teruglo pen van het aantal weidevogels zijn: 1. De afbraak van hun leefmilieu door bebouwing en wegenaan- leg; 2. De helaas noodzakelijke op voering van de mechanisatie in de rundveehouderij; 3. De ongebreidelde uitbreiding van de vossenstand en het aan tal kraaiachtigen als gevolg van ondoordachte beschermende maatregelen (jachtwet) door twee paarse kabinetten. 4. De grote aandacht en ruimte die Kritisch Faunabeheer, Na tuur Milieu en dergelijke wordt gegeven om hun indoctri- nerende visie over ons land en onze politici uit te strooien. Enige jaren terug had ik het ge noegen veertien dagen vakantie door te brengen in het noorden van ons land. Ik sprak daar ook boeren en weidevogelbescher mers rond het Fochteloërveen, een groot natuurgebied in die streken. Zij vertelden dat ze stopten met weidevogelbescher ming omdat er niets meer te be schermen was. Het grote aantal vossen had vanuit dat natuurge bied bijna alle weidevogels ge roofd, verjaagd. Weidevogels zijn, vooral in het broedseizoen, geen partij voor vossen. De vos is een prachtig dier, maar heeft in ons land geen na tuurlijke vijand. Ik ben blij dat ze er zijn, maar overbevolking is rampzalig voor onze fauna. Ze horen niet thuis in onze veen- weidegebieden. Het is nooit hun territorium geweest en dat moet het ook nooit worden. Dat moet je als natuurbeheerder ook niet willen. Daarbij moeten wij ons altijd realiseren dat er in ons piepkleine landje nergens echte natuur te vinden is. Van achter hun bureaus worden door natuurbeheerders de wild ste plannen bedacht die onze natuur moeten redden. Deze plannen zijn veelal niet goed doordacht en onvolledig. Hun kennis van flora en fauna doet hen beslissingen voorstellen die niet praktisch zijn. Ze laten zich soms te veel door emoties lei den en door de waan van de dag. Alleen een gezamenlijke in spanning van wetenschap en praktijk bij het beheren van de natuur in ons land kan onze flo ra en fauna nog redden. Tot slot nog dit: onze familie verdient al eeuwen haar brood als veehouder in een veenwei- degebied. Ik ben in deze polder geboren. Elk geluid, elke geur in welk jaargetijde dan ook, herken ik blindelings. Als ik in het voor jaar de roep hoor van de weide vogels en ik zie de hazen ram melen, dan prijs ik me gelukkig deel te mogen uitmaken van dit gebeuren. Graag wil ik de heer Van der Steen deelgenoot maken van al dit moois en hem wijzen op de onschatbare waarde van het veenweidegebied. Een gebied waar de vossen niet thuis horen. Een grutto. Als vossen de polders gaan bevolken, zijn weidevogels als grutto, kievit, tureluur, scholekster en kluut de klos. Martijn de Jonge. Als ze er bij voortzetting van dit onzalige beleid toch komen, hoop ik dit niet meer mee te maken. Dan is onze polder de polder niet meer. Het natuurbe leid moet om. De vossen moe ten terug naar hun oude territo rium. Er valt aan het decimeren van hun aantallen niet te ontko men. Ik weet wel dat niemand op de ze wereld de wijsheid in pacht heeft, ook ik niet. Maar als wij in Nederland een flora en fauna willen behouden die het aan zien en beleven waard is, moe ten we samenwerken en naar el kaar luisteren. Laten we elkaar de hand reiken en samenwer ken, redden wat nog kan. Het is tegen twaalven. P.Th. Zonneveld, Voorschoten. Op de ingezonden brief van me vrouw Kraus 'Alleen prettige er varingen met OV-taxi' - in de krant van 30 december - wil ik reageren. Dat er een marge is van 20 minuten (geen kwartier) is bekend, maar was dat maar waar! De keren dat ik voor de tweede keer moest bellen zijn legio. En velen delen met mij die ervaring. Het antwoord luidt dan steevast: 'Hij is onderweg, hij komt er aan'. Wat niet altijd het geval is. De klachten betreffen niet de chauffeurs (op een enkele uit zondering na), maar het knel punt ligt inderdaad bij de cen trale, buiten Leiden. Maar de hoofdzaak is dat ik vermoed dat briefschrijfster mevrouw Kraus geen WVG-pasje heeft, omdat ze bij particuliere klanten meer op tijd rijden. We kunnen de klok niet meer terugdraaien, maar wat waren we blij met de vorige regeling. A. van Klaveren-van Haarlem, Leiden. Op het artikel 'Centrum van Katwijk moet veel gezelliger', in de krant van 17 januari, wil ik reageren. Als de gezelligheid in een centrum afhankelijk is van het aantal te houden evenemen ten, zijn we wat mij betreft arm van geest. Daar is meer voor no dig dan alleen maar muziek. Veel bezoekers genieten juist van de rust of ontvluchten de braderieën, school- en volks feesten en flaneren over de bou levard. Trouwens, er valt hier genoeg te beleven. Denk bij voorbeeld eens alleen al aan de 'gezellige' weekeinden in het centrum. Bas Zweng, Katwijk. Waarom een minister en geen staatssecretaris? Omdat de ar men, verdrukten en rechtelozen in de wereld voortdurend aan dacht verdienen. Internationaal heeft een minister meer aanzien en macht. Nederland is interna tionaal gezien één van de groot ste donoren in de sector ontwik kelingssamenwerking. In relatie tot de omvang van het donor schap is daarom de titel van mi nister belangrijk; het legt zo no dig meer gewicht in de schaal. Ontwikkelingssamenwerking valt onder Buitenlandse Zaken, maai' houdt ook verband met zaken als buitenlandse handel en milieu. Alleen een minister kan ervoor zorgen dat tussen de diverse raakvlakken coherent beleid ontstaat. Ook de omvang van de portefeuille ontwikke lingssamenwerking rechtvaar digt een ministerspost. Zeer onlangs is een petitie met deze strekking aangeboden aan de demissionaire staatssecreta ris van ontwikkelingszaken. De publieke opinie valt ons bij. Bijna de helft van de Nederland se bevolking vindt dat er een ing en minister voor ontwikt :tie menwerking moet koi hoi De 12.000 medewerkt er v Wereldwinkels in Ned verzoeken met klem ke partijen van Nede tot het uiterste in te 2 een minister voor ont lingssamenwerking in we kabinet. Namens alle medewei le de Wereldwinkel in Zo enti de, fcf r er- C. van (talige Zo veg De bekende toneelspeler Bram van der Vlugt heeft in het artikel 'Acteur op de bres voor weide landschap' (LD 14 december) het probleem erg goed weerge geven: Als niet-boer heeft hij er gr oot belang bij dat de boer in Nederland niet verdwijnt. En dat geldt niet alleen voor hem, maar voor elke inwoner van Ne derland. We vinden het nu nog vanzelf sprekend dat er weilanden met vee erin en akkers met gewassen erop te zien zijn en dat die goed worden verzorgd. Zo vanzelf sprekend, dat we het soms nau welijks opmerken, misschien. Dit hebben wij echter wel te danken aan de inspanning van de boer, die daar een matig of mager inkomen mee verdient. Bij het drukke dagelijkse werk wordt hij/zij gehinderd door een enorme papierrompslomp en ambtelijke traagheid van bij voorbeeld mestwetgeving en an dere overheidsregels. Logisch gevolg: op veel boerenbedrijven is geen jonge opvolger te vinden en uiteindelijk worden gebou wen en grond verkocht. Dit is een niet-omkeerbaar ge beuren: het is te kostbaar, dus niet rendabel, om een bedrijf dat aan de boerenstand is ont trokken terug te kopen en er op nieuw een boerenbedrijf te be ginnen. In het minst slechte ge val wordt de landbouwgrond gekocht door een buurman- boer die schaalvergroting nog als redmiddel ziet. Het omschakelen van land bouwgrond naar natuurgebied lijkt oppervlakkig gezien zo ide aal. 'Laat de natuur toch ge woon haar gang gaan, zo was het vroeger ook', hoor je vaak zeggen. 'En lekker gemakkelijk en goedkoop', wordt erbij ge dacht. Vergeten wordt dan dat Neder land dichtbevolkt is en niet meer in de toestand van vroeger kan worden teruggebracht. We kunnen de natuur niet meer haar gang laten gaan. Want als het sneeuwt, ijzelt of vriest moe ten de wegen worden gepekeld. En bij een kwaaltje moeten we echt wel naar de dokter voor een pilletje. En in het echtelijk bed kunnen we de natuur ook al niet haar gang maar laten gaan. Geruime tijd geleden bracht het Deventer Dagblad een artikel van een Diepenveense boer die zijn weiland normaal onder hield in het belang van zijn be- »arg luk drijf. Hij betoogde dal t ners van de omliggen gen daar profijt van h AN vanwege het mooie u hea zij hadden over dit wi in Dit is naar mijn menii at b juist gezien. Niet allee grenzende bewoners, dereen die langsfiet; of -autorijdt, profite mee van een mooi k Een landschap dat derd is, om de uitd Bram van der Vlugt te herhalen. Ik ben er stellig van dat de hele Nederla king, direct of indiri lang heeft bij boeren bedrijf een behoorlijk olit kunnen verdienen, ra vee hinderd worden door doe kelde regelgeving eni >anl nier kunnen blijven b at b De oplossing hiervooi te 0 eenvoudig aan te gevi s tw als wij met z'n allen ti ner het is erg kort dag - to net zicht komen, hebben abt samenleving ernstige toegebracht, die niet herstellen is. Volgens het nieuwe vooront werp bestemmingsplan Oost- vlietpolder krijgen de bewoners van de Vrouwenweg een indu strieterrein ('bedrijvenpark' heet dat tegenwoordig netjes) pal te gen hun achtertuin. Wethouder Hillebrand zegt daar zelf over dat 'de belangen van de 52 adressen aan de Vrouwenweg niet uit de verf komen'. (Voorde duidelijkheid: op die 'adressen' wonen mensen!) Daarmee geeft hij aan dat er in het plan geen evenwichtige afweging van be langen is gemaakt, en daarmee deugt het plan niet. Om te beginnen is het al onbe grijpelijk dat de gemeente op nieuw met een^plan komt om een bedrijventerrein te vestigen in de Oostvlietpolder. De Oost- vlietpolder maakt deel uit van een rijksbuffergebied tegen ver stedelijking, wat voor de Raad van State één van de redenen was om het vorige plan van de gemeente te vernietigen. En nu probeert de gemeente Leiden het vrolijk nog een keer. Vervolgens presteerde de ge meente het, om bij het zoeken van 40 hectare voor de bestem ming bedrijventerrein (55 hecta re bruto) binnen een plangebied van in totaal 190 hectare, pre cies uit te komen tegen de ach tertuinen van één van de twee huizenrijen die het gebied kent, te weten de Vrouwenweg. Het geen door de wethouders aan de bewoners - vrij vertaald - wordt gepresenteerd onder het motto: 't is rot, maar 't mot. De gemeente heeft volgens het plan nog wel gekeken naar an dere locaties dan de Oostvliet polder voor het bedrijventer rein. Maar die moesten helaas terzijde worden geschoven. Zo als bijvoorbeeld de locatie Roomburg/Meerburg, immers: die locatie grenst aan bestaande woonbebouwing (Hallo, ge meente, aan de Vrouwenweg wonen óók mensen!) Eenmaal in de Oostvlietpolder aangeland, heeft de gemeente zó zijn haar gedaan om eenieder tevreden te stellen. Aan de be nodigde 40 hectare bedrijven terrein viel natuurlijk niet te tor nen. Daar is onderzoek naar verricht in de vorm van een zo geheten quick scan. Met de volkstuinders waren al afspra ken gemaakt, ook daaraan wordt niet getornd. En voor de natuur is er een 'compensatie- gebied' en een ecologische zo ne. Daar is gedegen onderzoek naar gedaan. Althans, ten zuiden van de Europaweg, niet tussen de Europaweg en de Vrouwenweg. De bewoners van de Vlietweg tenslotte, krijgen een groen strook van 200 meter tussen hun huizen en het bedrijventer rein. Aan alles is gedacht. Om met de wethouders te spreken: het is een 'goede mix van groen en werkgelegenheid' (Hallo, ge meente, er is ook nog zoiets als wónen!) Hoe komt het dan dat de bewo ners van de Vrouwenweg hun belangen nergens in het plan zien verdedigd? Dat de wethou ders tijdens de informatie avond desgevraagd beamen dat de bewoners inderddad het kind van de rekening zijn? Het ant woord is te vinden in die éne zin in het bestemmingsplan, waar staat dat 'de bruikbaarheid' van het gebied tussen Eui wetl Vrouwenweg 'sterk vi »ste wanneer de gronden terh. huidige gebniik een v ge tie hebben, in de toel iet v gebruikt kunnen won flbrt drijvenpark'. stan In gewoon Nederlanc le k de gemeente beter uil ntal om de huizen langs d ng h wenweg te slopen. Dj gen. schap wilden of durft iouv houders op de infornfwor voor de bewoners nie gen. Ondertussen hoi meente haar kruit drc het plan te lezen: 'in t mingsplan wordt op I een beleidsmatige afv bestaande woonbebo V> zodanig bestemd'. Vo dóór normaal Nederl; maken is, staat er: we bewoners gewoon vei eke Is dat de manier waai meente Leiden met h ip -1 ners omgaat? Dat kan j? waar zijn? Wij kunnei ven dat de partijen in MPr meenteraad dit waan BUP1 plan steunen. Wij alsi eepn zullen ons in elk geval on terste verzetten. Dat i lijk gebleken op een e eenkomst waar de be1 vo° massaal kozen voor h r in I van een groene Vroin jderc Met dezelfde vastbera i en saamhorigheid wa bewoners hun weg ja e' een tot de leukste stra n elk Leidse Marathon-rou sevel ten, besloten zij: wij k het niet uitroken! c Namens Buurtcomité 15 weg, M land t ni amv Op het commentaar onder de kop 'Gretta' op de voorpagina van dins dag 7 januari wil ik een reactie geven. Israël en zijn omgeving zijn al sinds de oertijd een groot probleem. Assy- riërs, Babyloniërs, Arabieren, kruis vaarders, Britten... tja, wie heeft er nog niet gevochten? Maar de situatie zoals die nu is, valt te herleiden tot de Tweede Wereldoorlog. Tijdens die afgrijselijke periode was het de Groot Moefti der Palestijnen die in Duits land kwam kijken of de vele miljoe nen die hij had geïnvesteerd in het vemietigingsprogramma van Hitier wel goed werden besteed. Hij kwam letterlijk toezien of er wel voldoende mensen (joden, homo's, zigeuners, zwakbegaafden etcetera) werden vermoord. En of de sporen wel goed genoeg werden uitgewist. Na de oorlog vluchtten veel joden naar Palestina. In dat gebied woon den al jaren joden, christenen en moslims samen. Soms in vrede, soms in oorlog. Maar de rust was re delijk. De Britten hadden het gebied al jaren bezet en wilden het niet meer teruggeven. De VN besloten het ttenc 's m lun uiteindelijk dat het Britse mandaat daar werd opgeheven en dat er twee zelfstandige staten werden opge richt: Palestina en Israël. Ben Goe- rion werd aangewezen als de aller eerste 'baas' van de nieuwe staat Is raël. In de vorige eeuw was Hertzl al begonnen met het maken van de plannen rond de staat Zion. Maar die werden niet geheel overgenomen in de nieuwe staat Israël. Op het moment dat de VN deze bei de staten uitriep, kwamen verschil lende Arabische landen in opstand. Ze vielen het Israëlische gebied aan. Een bloedige oorlog volgde en een groot deel van de Palestijnse Arabie ren die ook in het land Israël woon den, ontvluchtten het gebied. Ze wil den hun eigen land niet verdedigen tegen de aanvallers. Op hetzelfde moment werden een miljoen joden die al eeuwen in de Arabische gebieden hadden geleefd, verjaagd. Met name uit Marokko, Sy rië, Irak, Egypte. Bij deze verjaging werden ongeveer honderdduizend joden gedood. Israël nam de vluch tende joden op in de huizen van de weggevluchte Palestijnen. Na de oorlog eisten de Palestijnen hun huizen weer terug. Maar Israël stelde dat ze waren gevlucht en niet hadden meegevochten om hun ei gen huizen te beschermen. Degenen die waren gebleven, wonen nu nog steeds in Israël en hebben daar ook gewoon alle democratische rechten. De overige Arabische landen weiger den om de Palestijnen op te nemen. De Palestijnse leiders (onder wie vooral Jasser Arafat) wilden niets met deze Palestijnse vluchtelingen te ma ken hebben. Ze werden gevestigd in de zogeheten vluchtelingenkampen. Daar wonen ze nu nog steeds. Israël heeft in de loop van de tijd als enige staat in het Midden-Oosten tot drie maal toe de Palestijnen een ei gen staat aangeboden. Arafat en de zijnen hebben dit keer op keer ge weigerd. Ze kozen telkens de weg van geweld en terreur. De Neder landse regering heeft jaarlijks een bijdrage gestort van 2 miljoen gulden ontwikkelingswerk in de kas van de Palestijnen. Dit geld was bedoeld om te voorkomen dat Nederland, als 'het Israël van het noorden', ook last zou krijgen van terreur. Het geld is ge bruikt voor aanslagen en de goede doorvoeding van de leiders. De Palestijnse bevolking lijdt nu nog dagelijks. Ze krijgen slechts te horen dat Israël de vijand is. En de andere Arabische leiders steunen door leve ring van munitie en explosieven. Israël heeft na de zesdaagse oorlog een aantal gebieden van de Palestij nen bezet. Dit deden ze om tè voor komen dat deze gebieden direct als uitvalsbasis konden dienen voor Sy rië om Israël weer aan te vallen. Egypte heeft uiteindelijk vrede geslo ten met Israël. Libanon werd jaren gedeeltelijk bezet door Israël. Dit in verband met de raketten die daar vandaan werden afgeschoten. Maar dat gebied is inmiddels weer aan Li- banon.gegeven. Wat de Israëlische overheid doet... Ik kan niet goedkeuren dat burgers niet naar buiten mogen voor medische hulp of eten. Dat kinderen niet mo gen spelen onder de zon. De VN hebben dit ook veroordeeld. Maar ik kan ook niet goedkeuren dat mensen zo worden gekneed dat ze zichzelf opblazen te midden van kinderen en andere onschuldigen. Dit is door de VN nog nooit veroordeeld. De leiders van beide zijden, de VN en de geschiedenisleraren zijn in zeer hoge mate verantwoordelijk voor de situatie zoals die nu is en voortduurt Vlak na een vreselijke dubbele zelf moordaanslag waarbij wederom 22 onschuldige burgers te betreuren waren, meldde Gretta Duisenberg aan de internationale pers dat ze be grip heeft voor dergelijke acties. Het is hartverscheurend dat ze dergelijke uitspraken doet. Voor familie, vrien den en kennissen van slachtoffers van dergelijk zinloos geweld. Deze dame reist daar onder diplomatieke bescherming van Nederland. Haar echtgenoot, directeur van de Euro pese Centrale Bank (ECB), staat daar achter. Maar dit geeft wel een hele merkwaardige draai aan het verhaal. Nu kunnen 'minder intelligenten' van geest dit opvatten als zouden Nederland en de ECB staan achter zelfmoordaanslagen. Een heel ver ontrustende gedachte. Veel Israëlische staatsburgers zijn niet betrokken bij de bezettingspoli- tiek. Ze zijn het er zelfs niet mee eens. Maar dergelijke aanslagen drij ven alle kiezers binnenkort handen van zeer extreme el binnen de Israëlische politii betekent alleen nog maar ra lende. Begrijp me goed, ikk er(je geweld af. Van wie het ooki ,en j Oorlog, aanslagen, bloedvei lorjj het zijn allemaal tekenen va j. en machteloosheid. Maar w die machteloosheid werkel hatma Gandhi had een h< ger tegenover zich. Zijn g< verzet heeft in kortere tijd opgeleverd dan welke aans ook. Ook in Zuid- Afrika is Et heid tenslotte met door het een opgelost, maar door drukvi nan] gers, hier en daar. tevo Ik vind dat de Israëlische rej Palestijnse bevolking moetl seve Niet de Palestijnse 'overheii yjj 2 woon door kleding, medical^ ding, opbouwen van steden lvoo Dat zou veel meer bijdragei !n zj derlinge communicatie tuss n ZQ woners van het Midden-Oo t alve Thaddeh V n 1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12