V-raad botst over aanpak regime Irak BUITENLAND Milutinovic is niet meer dan een ondergod Een Londense moskee als broeinest van terrorisme Wij staan op wacht Noord- en Zuid-Korea spreken weer over betere verhouding Grondwet perkt macht Palestijnse president in Libië gaat commissie mensenrechten leiden i skiërs dood vine Canada Zeven skiërs zijn lën toen zij gisteren Ji tocht in de Canade- fic British Columbia Tftwine werden ver- jt raakte gewond. Kffers, onder wie drie Tn, behoorden tot een ktoerskiërs dat zich Jpter had laten afzet- hichalet in de Dur- |er in de Selkirk e om van daaruit ■ondernemen. De af- Ijf jaar zijn in British ■vijftig mensen omge- >or lawines, van wie aties bij Greenpeace je politie van Gibral- jjsteren twaalf Spaan den en acht actie- Greenpeace opge- een protestactie te- de, enkelwandige Vemamagna, die bij voor anker ligt. De restanten waren in /J irboten naar het 24 schip gevaren. Green- na de olieramp met f") fke in de Golf van Bis- ndacht vestigen op rvan oude, enkelwan- 5 be nkers. ïroa alen •nge vooi atis lan pen dinsdag 21 januari 2003 lenrechten gevaar' Secretaris-generaal n van de Verenigde voa irschuwde gisteren in t 'wi eidsraad dat mensen- in emocratie en het eem een risico lopen reg i rijd tegen het terroris- :rg i nationaal zien we :och nd gebruik van wat ik 't-woord' (terrorisme) tegenstanders te indeéren, de vrijheid van e pi iting en pers te be- om legitiem politiek ;n onwettig te verkla- sAnnan. elingen op storven vijftig vluchtelin- n hun poging Europa inen te komen met ^~ïten bekopen. Vijf zouden voor de iekenland zijn ver- eertien anderen von- opl lol le di omt mitt elFrf ordt Fn ffinj at fle >d tijdens de over- in Griekenland en leidden de Italiaanse n gisteren. Nog eens verdronken voor de larokko. 5 zoek tegen btl irts Italië Italiaanse justitie e. inderzoek ingesteld nnstreden arts Severi- i, die in november (u akte dat bij drie ekloonde embryo's ibracht en dat de eer- ïg begin januari zou en. De politie begon oek ruim twee we- en :n op verzoek van mi- ^0I gezondheidszorg Sir- Üië is het klonen van irboden. Antinori door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - De voormalige president van Servië, Milan Milutinovic, is gisteren van uit Belgrado in Den Haag aangekomen en opgesloten in de VN-gevangenis in Scheveningen. Hij zal een dezer dagen voor het Joegoslavië-tribunaal verschij nen, dat hem verantwoordelijk houdt voor oorlogsmisdaden in Kosovo. Maar is dat terecht? Toen Milutinovic drie jaar geleden het nieuws vernam over de aanklacht tegen Slobodan Milosevic, vroeg hij een assis tent: „Wat voor flauwekul kramen ze nu weer uit over Slobo?" De assistent zweeg even, en zei toen: „Meneer Milutinovic, u staat ook op de lijst van aangeklaagde personen." Milutinovic was verbijsterd. Ja, hij was president van Servië. Maar iedereen wist dat die er alleen was voor de lintjes. De werkelijke macht lag bij de president van Joegoslavië, dat behalve Servië ook Mon tenegro omvatte. En dat was Milosevic. Waarom zou men een ondergod willen vervolgen? Milutinovic werd gezocht we gens misdaden tegen de mensheid, de portatie, moord, vervolging en schending van het oorlogsrecht'. Het is behoorlijk moeilijk om informatie over Milutinovic te vinden. Zijn biografie is kort en saai. Hij werd geboren in 1942. begon zijn politieke loopbaan in de com munistische jeugdorganisatie, en werd als 27-jarige in het parlement gekozen. Hij bracht het al snel tot minister van on derwijs, om eind jaren '80 diplomaat te worden. Gedurende de oorlogen in Kroa tië en Bosnië was hij ambassadeur in Athene. Hij keerde net voor het einde van de strijd terug in Belgrado om minister van buitenlandse zaken te worden. In Dayton assisteerde hij Milosevic tijdens de onderhandelingen over Bosnië. Milo sevic keek soms iets te diep in het glas, en dan was Milutinovic erg handig. Toen Servië in december 1997 een nieuwe pre sident koos, schoof Milosevic zijn rech terhand naar voren. Milutinovic won en nestelde zich in het fluweel. Milutinovic en Milosevic kenden elkaar al sinds hun studie aan de rechtenfacul teit te Belgrado. Het lijdt geen twijfel dat Milutinovic een trouwe vazal was. Met graagte ontving hij Slobo en diens vrouw Mira in zijn ambassadeurswoning te Athene, wellicht om het zwarte geld van het despotische koppel naar een veilige bank te sluizen. Maar maakte hem dat een oorlogsmisdadiger? Milutinovic werd aangeklaagd wegens misdrijven in Koso vo. Hij zou deel hebben uitgemaakt van de defensieraad, die belangrijke beslis singen nam. Maar een kenmerk van Milosevic' regime was dat hij alle belang rijke beslissingen zelf nam. Milutinovic maakte deel uit van de Servi sche onderhandelingsdelegatie in het Franse Rambouillet, waar hij opviel door zijn keurige Frans. Hij was geneigd het document te tekenen waarmee een oor log voorkomen kon worden. Maar Milo sevic beschikte anders, en riep een 78- daags bombardement over zijn land af. In 1999 werden duizenden Albanezen vermoord, tienduizenden huizen ver nield, honderdduizenden mensen ver dreven. Milosevic en Milutinovic werden nog datzelfde jaar wegens oorlogsmisda den aangeklaagd, maar alleen de eerste werd op een vliegtuig naar Den Haag ge zet. Milutinovic bleef gewoon president, totdat hij eind vorig jaar ambteloos bur ger werd. Bij tijd en wijle mompelde aanklager Del Ponte iets over Milutinovic, maar zijn uitlevering leek nooit een halszaak. Dat was volgens een Bosnische krant omdat er een deal ligt: Milutinovic mocht zijn tijd als president uitzitten, maar zou daarna vrijwillig naar Den Haag komen om tegen Milosevic te getuigen. Hij kwam gisteren. Verwacht wordt dat hij snel weer in Belgrado zal zijn. new Delhi - Soldaten van het Indiase grenskorps BSF oe fenen bij het presidentiële paleis in de hoofdstad New Delhi op hun kamelen voor het ceremoniële vertoon dat ze maandag op Onafhankelijkheidsdag moeten uitvoe ren. Het koloniale India werd in 1947 onafhankelijk van Groot-Brittannië, en viel later uiteen in India, Pakistan en Bangladesh. Het hindoeïstische India en het islamitische Pakistan zijn sindsdien erfvijanden. De BSF is een keur korps dat onder meer de zeer omstreden grens tussen In diaas en Pakistaans Kashmir beveiligt. Beide landen heb ben sinds 1947 al drie oorlogen om het omstreden gebied gevoerd. De twee Nederlanders van Marokkaanse her komst die vorig jaar onder nooit helemaal opgehelderde omstandigheden in Kashmir stierven, werden door leden van de BSF gedood, officieel omdat ze de soldaten zou den hebben aangevallen. Foto: Reuters/Kamal Kishore j rotest tegen het on- idreigd in hongersta- Q P Hij haalde in 1994 ia's toen hij eicel donor en hormo- Je om een 63-jarige zwanger te maken. bije onderzoekt Fokker 50 ien Spaanse rechter jj erzoek begonnen mcje luldigingen dat een se piloot cocaïne en d gebruikt voor zijn de landing veronge- radiostation meldde i medische bronnen iinde dat de piloot ik positief had ge- 'erkti P ^c°hol en cocaïne. Canadese co-piloot oren van deze stoffen d zijn aangetroffen, [eluk van afgelopen a een Fokker 50 van maatschappij Air de Spaanse enclave iloord-Afrika raakten de achttien passa- loord lichtgewond, ijvookangere vrouw na zijn nake pers uit het zieken- Als igen. n, is :lnJ Venezuela sentmonstratie wie akke Een botsing tussen de b igenstanders van de nse president Chavez ren aan twee mensen irkta [ekost. Zeker 25 per- iwag Jen gewond. De on- ro vii :den hadden plaats ;en e Valles del Tuy, zo'n reen neter van de hoofd- ere a as. Venezuela is al ïeel l£n in de ban van mas- jen en betogingen oral tanders van Chavez. )aan ie eist zijn vertrek, afgei lem onder meer ver- rijf lelijk voor de econo- in het Zuid- ise land. seoul/dpa-anp-ap - Een delegatie uit Noord-Korea is vanmorgen in Seoul aan gekomen voor een vierdaagse gespreks ronde over verbetering van de relatie met Zuid-Korea. Op verzoek van de VS en Ja pan zal een belangrijk deel van het be raad gaan over de jongste crisis rond Noord-Korea. Zuid-Korea zal er bij de noorderbuur op aandringen het omstre den nucleaire programma te staken. Het stalinistische Noord-Korea en het kapitalistische Zuid-Korea zijfi formeel nog altijd in staat van oorlog met elkaar. De Koreaanse Oorlog (1950-1953) eindig de met een bestand, niet met een vredes akkoord. De Zuid-Koreaanse president en Nobelprijswinnaar Kim Dae-jung heeft zich altijd ingezet voor verbetering van de relatie tussen beide Korea's. Dat heeft onder meer geleid tot een histori sche ontmoeting tussen de staatshoof den van beide naties in 2000. De Noord-Koreaanse delegatie staat on der leiding van regeringsadviseur Kim Ryong-song. Minister van hereniging Je- ong Se-hyun leidt de vertegenwoordiging van de Zuid-Koreanen. Kun zei bij aan komst op het vliegveld van Seoul dat hij optimistisch was over de uitkomst van het overleg, maar ging niet in op het om streden nucleair programma. De Russische onderminister van buiten landse zaken Losjoekov heeft gisteren naar eigen zeggen succes geboekt tijdens een gesprek met de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il en enkele van diens medewerkers. Onderwerp van gesprek was een Russisch voorstel dat een einde moet maken aan het conflict over de ver onderstelde ontwikkeling van kernwa pens door Noord-Korea. Het Russische plan voorziet vooral in internationale hulp als Pyongyang zijn nucleaire pro gramma staakt. new york/anp-afp-dpa - Een speciale zitting van de VN-Veilig- heidsraad om de balans op te maken over de strijd tegen het internationale terrorisme is uit gelopen op een patstelling over de kwestie-lrak. Wel nam de ver gadering een verklaring aan waarin de lidstaten van de VN worden opgeroepen om hun strijd tegen het terrorisme te in tensiveren. Op verzoek van voorzitter Frankrijk kwamen de vijftien lid staten van de Veiligheidsraad gisteren in New York bijeen. De raad nam uiteindelijk unaniem een veertien punten tellend do cument aan. De verklaring roept de VN-lidstaten op tot 'snelle actie om alle actieve en passieve steun aan het terrorisme te voorkomen en te onderdruk ken'. Verder roept de resolutie ook op tot een strengere contro le op materialen waarmee mas savernietigingswapens kunnen worden gemaakt. Volgens de Britse minister Jack Straw is het voorkomen van de verspreiding van nucleaire, che mische of biologische wapens door zogenoemde schurkensta ten aan onder meer terroristen een van de vijf belangrijkste ta ken van de VN. Hij zei dat de terroristen zulke wapens zou den gebruiken als zij de hand er op zouden weten te leggen. De kwestie Irak overschaduwde de zitting echter. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië waarschuwden dat hun geduld met Irak langzaam maar zeker opraakt. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Co lin Powell, zei de dat de raad niet in machteloosheid mag ver vallen wanneer hij volgende week bijeenkomt om de rappor tage van de VN-wapeninspec teurs te bespreken. De stellingname van de Britten en Amerikanen kwam onder vuur van Parijs en Berlijn te lig gen. De Franse minister Domi nique de Villepin wees militaire actie tegen het bewind van Sad dam Hussein af als 'de slechtste oplossing'. Zijn Duitse collega Joschka Fischer viel hem daarin bij. Hij waarschuwde voor de mogelijke fatale gevolgen van zo'n oorlog, en herhaalde tegen een militair ingrijpen te zijn. Eerder op de dag had de Chine se minister van buitenlandse za ken al duidelijk gemaakt dat Pe king meer tijd wil gunnen aan de VN-wapeninspecteurs in Irak. De leiders van de inspec ties, de Zweed Hans Blix en de Egyptenaar Mohammed el-Ba- radei, hebben hierom gevraagd. De twee kregen de afgelopen dagen tijdens een bezoek aan IraJc de toezegging dat het land beter aan de inspecties zal mee werken. Zo zijn ook panden in particulier bezit voortaan voor de VN'ers toegankelijk, en mo gen de inspecteurs Iraakse we tenschappers buiten het land interviewen. Blix presenteert maandag een rapport over de voortgang van de zoektocht naar massavernie tigingswapens in Irak. Washing ton heeft de uitkomst hiervan omschreven als een mogelijk keerpunt voor Irak en de in specteurs. De nationale veilig heidsadviseur van president Bush zei dit weekeinde nog dat 27 januari 'de start van de laat ste fase' markeert. Washington stuurt intussen nog eens 37.000 militairen naar de Golfregio. De mobilisatie volgt op een gisteren genomen be sluit van Londen om 26.000 ex tra soldaten en 120 tanks naar het gebied te dirigeren. De VS hebben nu meer dan 150.000 militairen paraat voor een even tuele oorlog tegen Irak ramallah/rtr-anp - Een tOe- komstige Palestijnse staat moet onder leiding komen van een president die niet meer dan twee maal vijfjaar aan de macht kan zijn. Bovendien moet hij een deel van zijn macht afstaan aan een premier. Die krijgt on der meer de leiding over de vei ligheidstroepen. Dat staat in een concept voor een Palestijnse grondwet, die het Britse persbu reau Reuters in handen kreeg. De Palestijnse Autoriteit staat onder grote internationale druk om bestuurlijke hervormingen door te voeren. Vooral Israël en de VS zijn gebrand op een be ëindiging van het leiderschap van Yasser Arafat. De concept grondwet beperkt nu in elk ge val bevoegdheden die nu bij Arafat liggen. Een langdurig lei derschap is door de beperking van de ambtstermijnen ook niet langer mogelijk. Het concept bevat ook bekende Palestijnse standpunten zoals de aanwijzing van Oost-Jeruzalem als hoofdstad van een Palestijn se staat en het recht op terug keer van Palestijnse vluchtelin gen. Het Palestijnse bestuur wil de eerder deze maand over het concept stemmen, maar dat ging niet door. Na een Palestijn se zelfmoordaanslag was het onmogelijk voor de Palestijnse functionarissen om bijeen te ko men. De Palestijnen zouden eigenlijk gisteren naar de stembus zijn gegaan om een parlement en een president te kiezen. De stembusgang werd vorige maand voor onbepaalde tijd uit gesteld. Volgens de Palestijnse Autoriteit is het door de (herbe zetting van Palestijns gebied door de Israëliërs niet mogelijk verkiezingen te organiseren. Is raël kiest overigens over een week een nieuw parlement. door onze correspondent Bob Kroon geneve - Tot ontzetting van de Verenigde Staten en andere Westerse democratieën is Libië gisteren gekozen tot voorzitter van de VN-Commissie voor de Mensenrechten. De Libische ju riste Najat al-Hajjaji kreeg 33 van de 53 stemmen. De VS, Ca nada en Guatemala stemden te gen, en zeventien Europese en andere Westerse landen weiger den door stemonthouding de voordracht te steunen. Voor de jaarzitting van de Men senrechtencommissie, die op 17 maart in Genève begint, was het de beurt van het Afrikaanse blok om een voorzitter aan te wijzen. Normaal is dat een formaliteit, maar het wekte verbijstering dat de vijftien Afrikaanse lidstaten van de Commissie unaniem voor Libië kozen. Volgens Wes terse bronnen heeft de Libische dictator Gaddafi kwistig met geld gestrooid in diverse Afri kaanse hoofdsteden om de kan didatuur van zijn land zeker te stellen. Het is de eerste keer in de 56-ja- rige geschiedenis van het hoog ste mensenrechtenforum van de VN dat onder aandrang van de Amerikanen over een voorzitter schap moest worden gestemd. Naar de smaak van Westerse landen staat Gaddafi in eigen land en daarbuiten riiet bepaald te boek als voorvechter van de mensenrechten. „Het past niet dat een land dat onder VN-sancties staat wegens mensenrechtenschendingen voorzitter wordt van een com missie die juist voor deze rech ten hoort op te komen", brieste de Amerikaanse ambassadeur Kevin Moley. „Libië heeft op dit gebied een afschuwelijke staat van dienst." Hoewel Europese landen zich in meerderheid in dit oordeel konden vinden, koos men toch voor stemonthouding om 'Afrika niet te schofferen', zoals een insider opmerkte. Maar er waren ook andere over wegingen. Najat al-Hajjaji was al eerder als een redelijk onpartij dige vice-voorzitter van de Commissie opgetreden. Gaddafi doet bovendien de laatste tijd duidelijk zijn best om zijn slech te imago wat op te poetsen. Zo wijzen Libische diplomaten er op dat hun land in 1998 als eer ste een internationaal mandaat voor de opsporing en aanhou ding van Osama bin Laden uit vaardigde, na de aanslagen op de Amerikaanse ambassades in Kenya en Tanzania. door onze correspondent Harm Harkema londen - Het is een eerbaar gebedshuis, zeggen de bezoekers. Het is een broeinest van terrorisme, beweren echter de Britse autoriteiten. Vandaar dat gisternacht SO13, de anti-terreureenheid van Scotland Yard, met maar liefst 150 man een inval deed in de Noord-Londense Centrale Moskee bij Finsbury Park. Het belang dat aan de actie werd toege kend manifesteerde zich in het aantal ge produceerde decibellen: enkele luidruch tig klapwiekende politiehelikopters hiel den duizenden omwonenden uit de slaap, en gaven het geheel de allure van een militaire operatie. De inval hield verband met de vondst van sporen van het dodelijke gif ricine, twee weken geleden in een woning op slechts enkele kilometers van de moskee. Daarbij, en bij invallen in Bournemouth en Manchester waarbij vorige week een politieman werd doodgestoken, zijn twintig Algerijnen gearresteerd. Gisteren werden in en om de moskee nog eens zes Noord-Afrikanen en een Oost-Europeaan in de boeien geslagen. De meeste aandacht ging echter uit naar de niet-gearresteerde Abu Hamza al- Masri, een vervaarlijk ogende imam, die elke vrijdag in de moskee de ongelovigen verkettert en zijn toehoorders oproept tot de gewapende strijd. Abu Hamza is al ja ren een dankbaar onderwerp voor pers fotografen. Met het ene goede oog datiTiij fff Moslims bidden buiten de omstreden moskee. Foto: Reuters/Toby Melville nog heeft en een aan de zeerovers ont leende vleeshaak a la kapitein Haak, die dienst doet als rechterhand, vormt hij de fotogenieke verbeelding van levensge vaarlijk moslim-terrorisme. In 1999 haalde de nu 45-jarige Abu Ham za voor het eerst uitgebreid het nieuws toen hij in verband werd gebracht met bomaanslagen op Britse doele 1 en kid napping van westerlingen in Jemen. Zijn zoon en schoonzoon werden daar toen gearresteerd en veroordeeld tot enkele jaren gevangenisstraf. Abu Hamza zelf werd door Scotland Yard gearresteerd, maar na enkele dagen zonder aanklacht weer vrijgelaten. Abu Hamza is een uit redelijk welvarende ouders geboren Egyptenaar, die eind ja ren zeventig naar Londen kwam voor een technische studie, maar al gauw uitsmij ter werd in een nachtclub. In 1981 trouwde hij een Engels meisje. Maar na dat hij de radicale islam ontdekt had, vertrok hij naar Afghanistan waar hij naar eigen zeggen aan de zijde van de mudja- heddin tegen de Russen streed, en bij het opruimen van mijnen beide handen en het licht in een oog verloor. Sinds 1996 preekt hij in de Centrale Mos kee, een van de grootste van het land, en is hij leider van de 'Aanhangers van de Sharia'. Dat is een club die invoering van fundamentalistische moslimwetgeving voorstaat, zoals het afhakken van handen van dieven. Eind jaren negentig konden belangstellenden zich op Abu Hamza's website nog openlijk inschrijven voor mi litaire trainingskampen. Diezelfde websi te bevatte 'een oorlogsverklaring' aan de vijanden van de islam en een paar kiekjes van Osama bin Laden. Na '11 september' bejubelde Abu Hamza de kapers als martelaren, en een Arabi sche verslaggever van Time, die er vorig jaar in slaagde een preek van hem bij te wonen, noteerde uit zijn mond: „Er is een speciale beloning voor degenen die naar buiten gaan om te vechten. En er is een speciale plek voor hen in de hemel en een lager plaatsje voor degenen die geen pijn lijden en thuis zitten." De BBC Üet eind vorig jaar stiekem opgenomen beelden zien waarop de omstreden imam oproept tot het beroven van ban ken. De gewelddadige boodschap lijkt succes te hebben. Richard Reid, een Britse mos lim die vorig jaar met een ladinkje springstof in zijn schoen een vliegtuig wilde opblazen, en de Marokkaan Zacha- rias Moussaoui die in de Verenigde Sta ten vastzit wegens '11 september', waren beiden geregelde bezoekers van de Cen trale Moskee. Gematigde moslimleiders zeggen steeds dat Abu Hamza slechts op een handjevol jongeren invloed uitoe fent, maar wie op een vrijdag wel eens een kijkje bij de moskee heeft genomen, weet beter. Elke keer weer is het er stampvol, met zo'n 1.000 tot 1500 toe hoorders, voornamelijk jongeren van Noord-Afrikaanse en Arabische origine. Menigeen heeft zich er over verbaasd dat de politie niet eerder heeft opgetreden en ook nu Abu Hamza vrij laat rondlopen. De imam zelf bleef gisteren het hoogste woord voeren. Hij kondigde aan te blij ven preken, en beschuldigde de autori teiten van onaanvaardbare Rambo-tac- tieken in nota bene een godshuis. En mocht de politie - die een groot aantal spullen voor onderzoek uit de moskee heeft meegenomen - sporen van gif ont dekken of op andere aanwijzingen voor terrorisme stuiten, dan heeft Abu Hamza ook daarop al een antwoord klaar: „Die zijn daar dan door de politie zelf ge plaatst, om ons zwart te maken."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7