Harde actie tegen winkelmisdaad ECONOMIE Jacht op vrijgekomen spaarloon stimuleert r< Frankrijk en Duitsland aangepakt om begrotingstekort Acties tegen CAO schoonmaak Veel illegalen ingezet bie aanleg nieuw glasvezel"F In 2001 40 miljard opzij gezet Voor de oude dag Grootste deel gaat naar AOW Tuinbeurs in de R Schade in 2002 opgelopen tot 750 miljoen euro Hoorzitting over a% gratisboodschap^ Brouwers van zwaarr stellen Parijs ultimatj Bank ruilt filiaal voor pinautomaat voorburg - De trend dat ban ken in Nederland met een stevi ge vaart filialen sluiten, zet door. Uit CBS-cijfers blijkt dat het aantal bankkantoren in 2001 met 6 procent is afgeno men tot 5700. Tussen 1997 en 2002 hebben de banken 1400 fi lialen gesloten. In Europa wer den alleen in Zweden meer kantoren opgedoekt. Daarente gen worden steeds meer geld automaten geïnstalleerd. Ne derlanders konden eind 2001 op 7100 plekken geld opnemen, exclusief de mogelijkheid om in winkels een extra bedrag te pin nen. Dit is een stijging van 3 procent ten opzichte van 2000. Warsteiner snijdt fors in banen warstein - De Duitse bierbrou wer Warsteiner schrapt 152 van de 951 arbeidsplaatsen. War steiner behoort tot de meest verkochte bieren in Duitsland, maar de afzet op de thuismarkt ging vorig jaar met 8,9 procent omlaag naar 3.91 miljoen hec toliter. Sinds 1997 is het bier ook verkrijgbaar in Nederland. Warsteiner, sinds 1997 ook ver krijgbaar in Nederland, wil zich blijven profileren als duur merk. 'Die Königin unter den Bieren' voelt zich verheven bo ven ordinair prijsstuntwerk. 'Sloop tankers in Nederland beter' eemshaven - De Stichting Tan ker Ontmanteling Platform (STOP) gelooft dat tankers en olieplatforms efficiënter, scho ner en veiliger in de Groningse Eemshaven gesloopt kunnen worden dan in India of Pakis tan. Samen met ondernemin gen als rederij P&O Nedlloyd, afvalconcem AVR en platform- recycler DDM wordt nu onder zocht wat hiervoor de mogelijk heden zijn. Een onderzoek be kijkt of een voor Europa unieke sloperij die jaarlijks honderden mensen werk kan bieden haal baar is. Overstaptermijn fonds onduidelijk Zeist - Niet iedereen heeft tot half februari de tijd om over te stappen naar een ander zieken fonds. De uiterste datum waar op mensen hun verzekering kunnen opzeggen, hangt af van het moment waarop zij de pre mieverhoging te horen kregen, zo liet Zorgverzekeraars Neder land gisteren weten. Na de aan kondiging dat de premie om hoog gaat, hebben mensen twee maanden de tijd om hun verzekering op te zeggen. Afge lopen weekeinde ontstond ver warring over de opzegtermijn, doordat de FNV liet weten dat iedereen tot half februari de tijd krijgt om over te stappen. Apotheken staken actie met kaarten den haag - Koepelorganisatie KNMP heeft de apothekers ver zocht de kaartenactie te staken tegen de plannen van minister De Geus (volksgezondheid) om in te grijpen in de prijzen van medicijnen. De Geus heeft de apothekers uitgenodigd voor een gesprek, aldus de KNMP. Wanneer is nog niet duidelijk. Het stopzetten is volgens de or ganisatie geen antwoord op kri tiek van de Consumentenbond. Die stelde dat apothekers het publiek misleiden door de in druk te wekken dat zij straks misschien geen medicijnen meer kunnen leveren tegen ziekten als aids en ms. Extra geld voor Duitse zweeftrein berlun - De Duitse regering is in principe bereid de deelstaat Noord-Rijnland-Westfalen 250 miljoen euro extra te verstrek ken voor de aanleg van een snelle zweeftreinverbinding in het Ruhrgebied. Dat gebeurt echter alleen als de bouwers van de Transrapid, Thyssen- Krupp en Siemens, elk met 100 miljoen euro over de brug ko men. Dat deelde minister van verkeer Stolpe gisteren mee na afloop van overleg met de be trokken partijen. De regering heeft tot nu toe 1,75 miljard eu ro toegezegd voor de 79 kilome ter lange verbinding tussen Dortmund en Düsseldorf. Microsoft geeft Rusland broncode moskou - De Russische over heid krijgt als eerste toegang tot de geheime broncode van Windows. Een overeenkomst daartoe is gisteren bekendge maakt. Nu Rusland er toegang toe heeft kunnen program meurs in overheidsdienst eigen veiligheidsmaatregelen inbou wen, bijvoorbeeld om de com putersystemen te beschermen tegen inbraken door hackers. De Amerikaanse softwaregigant hoopt nog meer regeringen over te halen en zo te voorko men dat zij overschakelen op goedkopere alternatieven als Li nux. dinsdag 21 JANUARI Leeuwarden - Op het station Leeuwarden gingen gisteravond de treinschoonmakers voor 24 uur in staking. Komende nacht nemen hun collega's in Groningen het estafettestokje over. Het is een actie die wordt georganiseerd door FNV Bondgenoten tegen de ziekteregeling in de nieuwe CAO voor de bijna 200.000 schoonmakers en glazenwassers in ons land. Leden van CNV Schoonmaak hebben inmiddels ingestemd met het eindbod. De werkgevers verenigd in de OSB weigeren met de FNV-bond te praten en kwamen met het CNV een loonsverhoging van 2,5 procent overeen voor heel 2003. Foto: GPD/Niels Westra rotterdam/gpd - Goede, hard werkende krachten die niet zeu ren over slecht weer of het ma ken van lange dagen vol zware arbeid in de blubber. Aanne mers die de afgelopen jaren op drachten aannamen voor het aanleggen van glasvezelnetwer ken, kozen vaak voor illegale werknemers. Dat blijkt uit een fraude-onderzoek mond. Bij de ondel drijven is vijf miljoel aan belastingen ent gedragen of ten onrej1 kering verkregen, stuitten onderzoekeij beiders, het merent lochtone afkomst kwart van hen werkt den haag/anp - Nederland heeft in 2001 bij elkaar meer dan 40 miljard euro aan pensioenpre mies gestort. Het grootste be drag betaalden werknemers aan AOW, het basispensioen: 21,5 miljard euro. Aan collectieve pensioenregelin gen droegen werknemers, via hun werkgever, 16 miljard euro af, zo heeft het Verbond van Verzekeraars gisteren meege deeld. Voor de derde pijler leg den ze 3,5 miljard euro opzij. Dat betreft de aanvullende rege lingen die individuele personen zelf afsluiten, vooral lijfrentepo lissen. De premies komen terecht bij pensioenfondsen en verzeke raars. De grootste sommen zijn in beheer bij de pensioenfond sen. Zij krijgen het geld hoofd zakelijk via de verplichte coMec- tieve regelingen van werkne mers. De verzekeraars zijn de af gelopen zes jaar gestaag ingelo pen. In 1995 hadden zij nog slechts 18 procent van de pre mies voor de collectieve regelin gen. In 2001 was dat 25 procent Het verbond relativeert overi gens de enorme bedragen die in de pensioenwereld omgaan. Af gezet tegen het volledige loon 'valt het mee', menen de verze keraars. De gemiddelde pensi oenpremie lag in 2001 op 9,2 procent van de loonsom. Dat betekende een stijging ten op zichte van de jaren negentig. Toen schommelde de premie tussen 7 en 8,5 procent. Het Verbond van Verzekeraars haalt ook nog de jaren zeventig aan. In die periode droegen werkne mers meer dan 20 procent van hun loon af voor hun pensioen. haarlem - De concurrentieslag om de spaarcenten is op dit moment zo groot, dat de rentes relatief hoog zijn. Het maakt deposito's, waar spaargeld jaren vaststaat, een stuk onaantrekkelijker. Vooral op een internetspaarreke- ning, waar banken weinig administratieve kosten maken, kan een rente worden gemaakt van rond 4 procent. Bovendien heeft het vrijkomen van de 6 miljard euro aan spaarloon het geldjachtinstinct van de banken nog eens extra aangewakkerd. Met een extra procentje rente dit kwartaal, een cadeaubon van V&D en een enkele prijsvechter als Vola die zelfs 4,75 procent biedt, wordt de spaarloner in advertenties of tv-reclame gelokt. Ohra is koploper met 6 procent voor nieuwe spaarders, maar niet langer dan één kwartaal. Het heeft te maken met het feit dat de banken onze spaarcenten hard nodig hebben om de florerende hy potheekmarkt te bedienen. Zou die markt instorten, dan wordt de kapitaalbehoefte van de banken kleiner en da len de spaarrentes. Soms wordt sparen slecht beloond. Lang niet alle con sumenten letten op het rendement van hun spaargeld. Zo laat een kwart miljoen bonuskaarthouders van Al- bert Heijn geld storten op een speciale spaarrekening. Is het gespaarde bedrag onder de 450 euro, dan krijgen ze maar 1,5 procent. Daarboven wordt het 3,25 procent. Banken bieden ook talloze spaarrekeningen aan met soms bedroevend lage rentes. Al het geld dat daarop staat te verpieteren, is zeer aantrekkelijk voor de ban ken. Ze 'zetten het weer uit' bijvoorbeeld als hypotheek, waarop ze een hogere rentevergoeding vragen. Net als bij spaarrekeningen wordt het renteniveau bij hypotheken mede bepaald door de concurrentiever houdingen. Opvallend is dat de grote banken niet de grote prijsvechters zijn. Marktleider op de hypotheek markt Rabobank kan vanwege haar zeer hoge krediet waardigheid goedkoper geld lenen op de kapitaalmarkt dan alle andere concurrenten. Toch biedt Rabobank niet de laagste hypotheekrentes. Vooral kleinere financiële instellingen die een wat groter marktaandeel zoeken, blijken de prijsvechters. De grote banken gaan er van uit dat hun bestaande klanten in principe toch wel binnenstappen als ze een nieuwe hy potheek willen afsluiten. Wel lijkt het erop dat de prijs vechters elders compensatie zoeken. Een hypotheek- stunter kan wel eens erg duur blijken te zijn bij het ver strekken van een doorlopend krediet. De Groningse economen Toolsema en Jacobs onder zochten twee jaar geleden of banken de renteverande ringen op de kapitaalmarkt snel doorgeven aan hun klanten. Dat bleek niet steeds het geval. De verlaging verliep veel trager dan de aanpassing omhoog. Juist af gelopen week zetten Postbank, ING en Westland- /Utrrcht in met een verlaging van 0,1 tot 0,5 procent. Rabobank reageerde direct met een reductie! de procent. Dat hypotheekrentes lager liggen dan bijvoofran] tes op een persoonlijke lening heeft te maker sico-inschatting van de geldverstrekker. Als! persoonlijke lening niet kan terugbetalen, isl uitgeleende geld kwijt. 11 De financiering van een koophuis is veel mil want het huis dient als onderpand. Tussen l men zit nog de rente op effectenkrediet: wie aandelen te kopen, geeft het aandelenpakke Eer onderpand. Dat verkleint het risico van de b :ge drukt de rente. nse Autofabrikanten bieden soms leningen aan ren procent rente, zoals nu in de VS, om markta eb te houden of te veroveren. Wie bij Volkswag tei nieuwe Polo koopt kan de 13.356,50 euro vil ede kant financieren. Drie jaar afbetalen tegen Ve van 10,5 procent. Dat is geen absurd percen ne buiten de showroom wachten goedkopere a as. Er zijn ook geldverstrekkers die zich geheel 1 in i kunnen onttrekken aan de logica van de kajigei Zo verleent Wehkamp graag krediet, vooral star die elders niet (meer) terecht kunnen. Daan tie Wehkamp een flink risico, al wordt dat afga len de klant. Want wie bij het postorderbedrijf 1 ilijl aanschaf van 200 tot 900 euro betaalt een jaftlai 24 procent ise door onze correspondent Hetty van Rooij brussel/gpd - Frankrijk krijgt een gele kaart omdat het land zijn begroting niet volgens de Europese afspraken op orde brengt. De Franse regering is echter niet van plan om dit jaar al maatregelen te nemen. Duitsland accepteert een rode kaart omdat het tekort in dat land al bo ven 3 procent zit. De ministers van financiën van de euro landen schaarden zich gisteravond ach ter de aanbeveling van de Europese Commissie en besloten tot een formele waarschuwing voor Frankrijk. Door be lastingverlagingen en dure verkiezingsbe loften dreigt het Franse tekort in 2003 bo ven de 3 procent uit te komen. Parijs buigt het hoofd voor de reprimande, maar wil niet beloven dat de begroting in 2006 op orde is. „Betreurenswaardig dat een groot land zich niet aan de afspraken houdtreageerde minister Hoogervorst (financiën) gisteravond. Vandaag wordt de waarschuwing aan het adres van Frankrijk precies geformuleerd. „Ze krij gen toch echt te horen dat ze iets moeten doen", aldus Hoogervorst. Duitsland legt zich wel neer bij de forme le vaststelling dat het Duitse tekort te hoog is. In het jaar 2002 bedroeg het 3,75 procent van het bruto nationaal product, ver boven de 3 procent die de twaalf eu rolanden als acceptabel maximum heb ben afgesproken. Duitsland heeft drasti sche maatregelen beloofd om aan de ei sen van het zogenaamde 'Stabiliteitspact' te voldoen. „Het zal een hele hijs worden om dat te halen", aldus Hoogervorst. Als het Duitse parlement onvoldoende mee werkt, is de regering in Berlijn gedwon gen om met nieuwe initiatieven komen om het doel te bereiken. Duitsland is het tweede land dat ge dwongen wordt tot maatregelen. Eind vorig jaar werd Portugal aan banden ge legd, nadat het tekort van dat land in 2001 was opgelopen tot 4,1 procent. Be gin vorig jaar wist Berlijn nog aan een 'gele kaart' te ontkomen door de overige EU-landen onder enorme druk te zetten. Ditmaal wordt Duitsland niet langer ont zien omdat het een groot en machtig land is. De sfeer is in een jaar volledig an ders geworden, aldus diplomaten in Brussel. „Duitsland laat de schrobbering manmoedig over zich heen komen en werkt actief mee om zijn zaakjes op orde te brengen", aldus een van hen. amsterdam/gpd - De winkelcri- minalrtert in Nederland groeit ex plosief. In 2002 vonden meer dan vijf miljoen winkeldiefstallen en duizend overvallen plaats, 10 pro cent meer dan een jaar eerder. Winkeliers hebben 290.000 keer aangifte gedaan van inbraak, diefstal, geweld en vernieling. Het gebruik van geweld wordt steeds harder. De totale schade bedroeg 750 miljoen euro. Het Platform Detailhandel pre senteerde de cijfers gisteren in Amsterdam waar tevens de af trap werd gegeven voor een ge zamenlijke aanpak van de crimi naliteit door overheid en detail handel. De ministers van econo mische zaken, justitie en bin nenlandse zaken onderteken den samen met het Platform Detailhandel een convenant met daarin twintig afspraken die de criminaliteit moet terugdrin gen. In 2006 moet de winkelcri- minaliteit met 20 tot 25 procent zijn gedaald. Winkeliers besteden nu al 270 miljoen euro aan preventieve maatregelen om criminaliteit te voorkomen. Als de overlast niet wordt teruggedrongen, zullen steeds meer ondernemers ge dwongen worden te vertrekken uit bepaalde gebieden, stelt het Platform. Bij de overheid zorgt de winkelcriminaliteit voor een steeds grotere belasting van het openbaar ministerie. Het Plat form Detailhandel noemt ook de traumatische ervaringen on der het personeel als een be langrijk argument om de zaken grondig aan te pakken. In het plan krijgen de wijken die nu al erg worden geteisterd door winkeldieven en overvallers voorrang. De problemen moe ten daar snel in kaart worden gebracht en vervolgens worden veiligheidsplannen gemaakt. Het Rijk stelt voor de aanpak geld beschikbaar. Volgens mi nister Donner kan in dergelijke gebieden straks mogelijk pre ventief gefouilleerd worden of kunnen veelplegers de toegang tot een winkelcentrum worden ontzegd. Overigens komt 40 procent van de winkeldiefstallen voor rekening van het eigen per soneel. Het Platform Detailhan del kondigde eerder al aan dat er een zwarte lijst komt van werknemers die zijn ontslagen wegens diefstal. Door een note ring op die lijst, krijgen ze elders ook geen werk meer. Na drie jaar goed gedrag, wordt de naam geschrapt van de lijst. Om diefstal moeilijker te maken, moeten volgens het convenant meer artikelen worden voorzien van een beveiliging. Ook wordt het cameratoezicht de komende jaren uitgebreid. Voor winkeliers die met diefstallen worden ge confronteerd komen er digitale aangifteformulieren. Er wordt daarbij ook gedacht aan de uit wisseling door winkeliers van digitale foto's en beelden van winkeldieven. brussel/anp-belga De Belgi- sche brouwers van zware bieren stellen de Franse regering een ultimatum. Ze dreigen met een kort geding als ze voor eind deze week uit Parijs geen 'bevredi gend' antwoord hebben gekre gen op hun vragen over hogere accijnzen op hun producten in Frankrijk. Het Franse parlement stemde in november vorig jaar in met een heffing van twee euro per liter, tien keer zoveel als voorheen, voor bieren die 8,5 procent of meer alcohol bevatten. De offi ciële reden is dat alcohol slecht is voor de gezondheid, maar wijn, dat doorgaans nog meer alcohol bevat, valt buiten de verhoging. De Belgische brouwersfederatie sprak gisteren van een verkapte vorm van invoerheffing per 1 ja nuari, die vooral kleine brouwe rijen in België treft. De bierpro ducenten weten zich gesteund door premier Verhofstadt en minister van financiën Reyn- ders, die hun collega's in Parijs al hebben aangeschreven. Maar de Fransen geven tot nu toe niet thuis. Ook de Europese Commissie heeft Parijs om vraagd. De verant10 commissaris Bolkefr,' moedt ook fiscale Het zware bier komt na volledig van buite terwijl de wijn wel Ft In Nederland wordt troffen door de Frai gel. De extra heffing rekend neerkomt 0 65 eurocent per zware bieren vrijwel! baar, redeneert der Veen. „Dat bit markt uit, deze m; ten alle proporties" Namens de Nedei" wers heeft het Cent rij Kantoor een kla< bij de Europese Con Bavaria exporteert het traditionele tn La Trappe. De zwa de Quadrupel, valt Qej nieuwe regeling end nc brouwer stopt daaroi de export naar Frai jG de andere soort, mi '8,6' naar het gelijkn mt( holpercentage, kot met een aangepaste alcohol (7,9 procent] nieuwe heffing te on E HOC ltt Amsterdam - Een stand met bloempotten op de gisteren b ?e Vakbeurs voor de Tuinbranche in de Amsterdamse RAI. Op ?stÊ letterlijk alles te vinden voor de tuin, van bomen en plante 'ste bloempotten en tuinkabouters. De vaktentoonstelling duu ran met morgen. Foto: ANP/Juan Vrijdag Ve alkmaar/gpd - De Stichting in formatiedienstencode (Stic) in Woerden houdt vrijdag een hoorzitting over de mogelijke overtreding van regels rond het gebruik van een 0900-nummer door het bureau MarktPromo uit Alkmaar. De stichting Om budsman in Flilversum beticht het bureau ervan via het eigen 'betaaltelefoonnummer' op on eigenlijke wijze inkomsten te verwerven. Stichting Ombudsman vraagt de Stic het 0900-nummer van MarktPromo te blokkeren om zo een einde te maken aan de actie waarvoor het bureau vooral in het oosten van het land folders heeft verspreid. Daarin worden ontvangers opgeroepen een 0900-nummer te bel inki raison van 70 euroa nuut, te achterhalen zij precies hebben plaats van de vot 165 euro aan gratis pen, blijken zij dan aan boodschappen gewonnen. Daarvi nog wel eerst het '1 muiier' opsturen in keerde envelop. Via juridische weg i rijd schappenactie erg c nai te pakken. Om toch nd te treden wordt nu het nummer te later ke Daardoor kan zonde ren vende juridische pi itin angel uit de actie trokken. sA

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6