BINNENLAND 2 Burger slikt lang niet alles Sanering Volgermeer eindelijk van start Als er geld vrijvalt uit utv bedrijfsspaarregeling, Vermeende terroristen blijven voorlopig in cel A |0pr? o M'v; W m I wÊÊUmÊm - 7 MÊÊmMMmw Jfi MÊ*. 'IM'nP In hip mixdrankje ziet jongere geen gevaar 4,1 joeksteam vervallen st voor hereniging' inj'g getuige aak Hoorn it ton na kenhuis SE-kans s provincies Idienstfiets niet zo slim Protestmars naar Den Haag Grenzen aan wens strenger optreden overheid Protest tegen komst internaat Veel chronisch zieken hebben krappe beurs Moeder slachtoffer eist vergoeding van overheid bieden wij u een nieuw perspectief. De bank van vandaag. iHet openbaar mi lt een Bovenregio- (BRT) gefor- fzich gaat bezighou- Jervallen op geld- l. Aanleiding is een ddadige overvallen „porten waarbij de it zijn gepakt. Waar- iürs Brink's en jten eind vorig jaar Jktransporten in de fna een gewelddadi- ■jp een geldwagen |in Breda. Dat was n rij in België en Ne- hds eind 2001. .„jchtelingen die in ten verzoek doen Jjereniging maar jde documenten beten de mogelijk- fcom via DNA-on- milieband aan te jviseert de Advies- jor Vreemdelin- minister Nawijn Egenzaken). DNA- Jan een oplossing [er vaak sprake is van ■ocunienten'. Geste- I buitenlandse ge- Jrouwakten leidt nu jin patstelling bij het illgezinshereniging. iet openbaar minis- de zaak tegen een aan uit Hoorn een èn gijzelen. Dat bleek pens een regiezittin- ir. De gegijzelde ge- Idels weer vrijgela- •ft nog steeds geen vragen gegeven. It verdacht van de :n 36-jarige Amster- Koninginnedag vo- bomvol café in irste instantie wilde belastende ver in uit angst voor dinsdag 21 JANUARI 2003 Isi iel I- Een man die na fe aan een longtu- jblind is geworden, [(euro van het Eras- h Centrum in Rot iman onderging de [1998. Zijn blindheid 'g zijn van medi- fidie daarbij zijn ge- 1r alles wat er is ge- de patiënt psy- Jrg, dat hij sinds juli ■psychiatrische in- )lijft. Het Erasmus jntrum erkent dat er Jie fout is gemaakt, Ét verband tussen [de blindheid niet 'er honderdduizend kans op BSE in vee keer zo hoog als en in Gelderland er zo hoog. Dat stelt e Inspectiedienst et ministerie van ast.. De AID heeft f onderzoek gericht k dertig BSE-koeien ld Twintig van deze pden op stal bij boe- ■jssel, Gelderland en ■dioden, mogelijk diermeel, is in de [1 van de jaren ne- erkt in krachtvoer lapel van Oost- en Ierland. Een fietsendief ïzelf in Hoogezand 'ilijk gemaakt. De an probeerde de van een politieagent 4 i diender stond in toen hij zag hoe hij kken op zijn twee- Luttele ogenblik- >eg de dief toe. Na irint had de politie- Jchter te pakken. Hij i-^jin mee naar het bu- m hem wordt proces- «emaakt. nstoring in istad Breda deel van Breda ruim tweeëneen- ider stroom gezeten in een transforma- Essent. Rond de stroomvoor- fer hersteld. In de ge- ken was geen tele- ih mogelijk en de ver- 'jiinstallaties op de [van Breda deden mt moest eerst de transformator- l64 pilen voor het bedrijf :ring fasegewijs rotterdam/gpd - Vier vermeen de terroristen van Algerijnse komaf blijven voorlopig in de gevangenis zitten. Dat heeft de Rotterdamse rechtbank gisteren bepaald. De vier Algerijnen werden op 24 april van dit jaar aangehouden, onder meer in Eindhoven. Dat gebeurde op aanwijzing van de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (AIVD), die het landelijke openbaar ministerie twee dagen eerder op de ver dachten had gewezen. In de rechtszaak tegen vier andere vermeende terroristen bepaalde de rechtbank eind vorig jaar dat iemand niet mag worden gear resteerd als er niet meer bewijs is dan een tip van de AIVD. Direct na die uitspraak vroegen de advocaten van de verdachten die gisteren moesten voorko men ook om vrijlating van hun cliënten. De zaken zijn immers vergelijkbaar. Ook in de zaak te gen weer zes andere vermeende terroristen werden verzoeken om vrijlating gedaan. Die ver zoeken werden echter afgewe zen door de raadkamer van de Rotterdamse rechtbank en afge lopen vrijdag deed het Ge rechtshof in Den Haag hetzelf de. Volgens het Hof is een tip van de AIVD vergelijkbaar met een tip van iedere willekeurige persoon. Bevat die tip voldoen de aanwijzingen, dan mag dat wel degelijk een basis zijn voor arrestatie, zo werd vorige week geoordeeld in Den Haag. „De rechtbank in Rotterdam en het Hof in Den Haag verschillen blijkbaar van mening," zei rechtbankpresident mr. S. van Klaveren gisteren. Hij was zelf vorig jaar tot de vrijspraak geko men van de eerste groep ver meende terroristen, maar moest daar gisteren dus enigszins op terugkomen. „Bij een verschil van inzicht hoort de hogere rechter aan het langste eind te trekken. Zo zit ons rechtssys teem nu eenmaal in elkaar." De Algerijnen moeten nu samen met de andere groep van zes vermeende terroristen van 12 tot en met 22 mei voor de rech ter verschijnen. ANDiJK - Een groep van twintig vrouwen van hulporganisatie Motherhood is sinds gisteren op weg van Andijk naar Den Haag. Met de voettocht protesteren de in het wit geklede vrouwen tegen een mogelijke oorlog in Irak en de positie van kinderen daarbij. Die raakt volgens hen ondergesneeuwd. Ook zanger en televisiepresentator Bram Vermeulen liep mee met vrouw en hond. Foto: ANP/Bas Beentjes rotterdam/gpd - De roep om strenger optreden van de over heid neemt weliswaar toe, het wil nog niet zeggen dat de bur ger veel zal accepteren als het zijn bewegingsruimte betreft. Want de wens voor duidelijker regels mag niet leiden tot een in breuk op de eigen vrijheid. Onderzoeker Michiel Beker van het onderzoeksbureau Siswo, een instituut voor maatschap pijwetenschappen, noemt deze tegenstrijdigheid 'utopisch den ken'. In zijn rapport 'Inzicht in onvre de', waarin hij de opkomst van Pim Fortuyn analyseert, somt hij meer tegenstrijdigheden op. De burger doet een 'overmatig' be roep op de staat, aldus de on derzoeker, maar dat gaat hand in hand met het wantrouwen van de bemoeizuchtige, bureau cratische instellingen. Zo is er ook een 'overspannen' geloof in de capaciteiten van het strafrecht en is er tegelijkertijd een afkeer van rechters die niet de 'wil van het volk' zouden ver tegenwoordigen. Ook constateert Beker dat er uit gebreid aandacht is voor inte gratieproblemen, maar voelt blijkbaar niemand de noodzaak dan eens de Nederlandse cul tuur te definiëren. Beker, die zijn rapport gisteren aan burgemeester Opstelten van Rotterdam overhandigde, stelt verder dat de groeiende wel vaart en het hogere opleidings niveau in Nederland een rol hebben gespeeld bij de onvrede die leidde tot de opkomst van Fortuyn. Want er volgden na de economische opbloei hogere ei sen en verwachtingen, alsmede groeiende angst om buiten de boot te vallen. De onvrede die vervolgens is ontstaan, heeft zich gericht op migratie en integratie. Dat wa ren thema's waar veel mee in verband kon worden gebracht. De komst van de migranten staat symbool voor dieper lig gende onzekerheden. Daardoor konden met deze thema's veel stemmen worden bmnenge- haald. Grootste gifbelt van Nederland wordt natuurgebied door Thea van Beek Amsterdam - Al ruim twintig jaar staat de Volgermeerpolder te boek als de grootste en giftigste plek van Nederland. De voormalige vuilstort van Amsterdam leek bijna vergeten. Maar het ligt er wel boordevol chemisch af val, waaronder dioxines, benzenen en restan ten van het ontbladeringsmiddel Agent Oran ge. Na twintig jaar onderzoek, plannen ma ken, geldgebrek en lange stiltes gaat morgen dan eindelijk de sanering van start. De Volgermeer, bij het idyllische dorpje Broek in Waterland, lijkt zo op het oog een uitgestrekt en ongerept natuurgebied. Wil genbosjes, braamstruiken en rozen over woekeren het ruim honderd hectare grote gebied. In de zomer stikt het er van de libel len en vlinders. Maar schijn bedriegt. Alle planten en dieren zijn aangetast door vergif. De Volgermeer is een tikkende tijdbom, in omvang even groot als de hele binnenstad van Amsterdam. Nergens in Nederland is zo'n grote opper vlakte verontreinigd met chemisch afval. Tot in de jaren twintig van de vorige eeuw was de Volgermeerpolder een veenweidege- bied, waar turf werd gestoken. Ideaal om huisvuil in te storten, vond Amsterdam. In 1927 lijfde de stad de polder in voor vuil stort. Sinds de jaren zestig ging het goed mis, toen ook talloze bedrijven er illegaal hun afval dumpten. Een van de grootste boosdoeners was Philips Duphar, die er duizenden vaten chemisch afval achterliet. „Ze kwamen hier gewoon met boten vol va ten naar toe varen", weet Piet Stolk (71) als geen ander. Veertig jaar was hij beheerder van de stortplaats. Hij woont aan de rand van de polder en houdt nog steeds een oog je in het zeil. „Iedereen dacht dat in die va ten gewone vloeistof zat. Af en toe liep er een mannetje van de Hinderwet rond. Die was al blij als hij een plastic zak in het water vond, dan had-ie weer wat." In 1980 barstte de bom. De inhoud van de inmiddels doorgeroeste vaten bleek uit het zeer giftige dioxine te bestaan. Paniek bij de bevolking, want wie had niet ooit in de slootjes van de polder gezwommen of ge vist? In de omliggende weilanden graasde het vee. Stolk blijft er laconiek onder. „Van kinds af aan heb ik hier gevist en die vis ge geten. Nou, ik ben er nog, niks aan de hand." Als je hem diep in zijn hart kijkt hoeft die hele sanering niet. Hoeveel chemische afval in de loop der ja ren is gestort, blijft gissen. De schattingen lopen uiteen van tien- tot dertigduizend va ten. Zo'n zestig verschillende soorten zware metalen en chemische verbindingen wer den aangetroffen, waaronder restproducten van bestrijdingsmiddelen, dioxines, chloor- benzenen en resten van het gevreesde ont bladeringsmiddel Agent Orange, dat tijdens de oorlog in Vietnam werd toegepast. De troep heeft zich in het grondwater van de polder verspreid. Nadat in 1981 de stort plaats moest sluiten, werden 1100 lekkende vaten geruimd. Twee decennia lang gebeurde er vervolgens weinig. Er volgde een lange reeks onderzoe- 'Jfi - De Volgermeerpolder bij Amsterdam is de grootste en giftigste plek van Nederland. Na twintig jaar onderzoek ondergaat het gebied een sanering. Foto: GPD/Harmen de Jong ken, waarna de ene na de andere sanerings methode op de Volgermeer werd losgelaten. Maar die waren of te duur, of namen te veel tijd in beslag, of vonden geen goedkeuring bij de bewoners, of er was politieke desinte resse. Maar nu is dan toch de kogel door de kerk. Bij de vijfjaar durende saneringsoperatie blijft alle vervuiling gewoon liggen. Eerst worden alle bomen en struiken gekapt en ter plekke versnipperd. Het verontreinigde houtafval moet de gaten in het terrein deels vullen. Daarop komt twee miljoen kuub schoon zand voor een anderhalve meter dikke afdeklaag, met daartussen waterrem- mend folie. Een monitoringsysteem rond de polder moet voor eeuwig het grondwater almelo/gpd - Als reactie op de vestiging van een islamitisch meisjesinternaat in een oud schoolgebouw in de buurt bie den bewoners van het Almelose tuindorp De Riet massaal hun huizen te koop aan. „Er staan al veertig woningen te koop en ik verwacht dat het aantal verder stijgt", aldus actievoerster B. van den Eist. Huurders die hun woning in de wijk willen verlaten maken tij dens een speciale informatie avond volgende week hun ver huisplannen bekend. „Daarna willen we alles aan de burge meester overhandigen." Morgen is er in de wijk een stille tocht. Die is bedoeld als protest demonstratie tegen 'het overlij den van de inspraak'. den haag/gpd - Eén op de drie chronisch zieken en gehandi capten leeft van minder dan duizend euro in de maand. De extra kosten voor zaken als voe ding, vervoer, kleding, hulp in huis en dure medicijnen druk ken de inkomens van deze groep. Van de mogelijkheid tot belastingaftrek voor extra kosten wordt amper gebruik gemaakt. Dit blijkt uit onderzoek van het bureau Nivel. Volgens de onder zoekers trekt slechts elf procent van de chronisch zieken en ge handicapten de ziektekosten premie af. „Terwijl zeker vijftig procent hiervoor in aanmerking komt," aldus dr. M. Rijken van Nivel. Bestuurslid C. Mertens van de Chronisch Zieken en Gehandi captenraad (CG-raad) onder schrijft het Nivel-onderzoek: „Wij wisten dit al, maar nu staat het onomstotelijk vast. Dat geeft ons een extra steun in de mg richting de politiek." Volgens Mertens moeten zieken en ge handicapten meer op de aftrek mogelijkheden worden gewe zen, maar moet die aftrek ook anders worden geregeld. De CG-raad wil dat de extra kos ten kunnen worden afgetrok ken, en niet langer vooral de ziektekostenpremie. „In de praktijk kan nu iedereen die een hoge premie betaalt, die ook af trekken. Gehandicapte of niet. Dat moet anders, het geld moet naar waar het het hardst nodig is. Er wordt door de overheid te weinig naar de praktijk van de chronisch zieke en gehandicap te geluisterd. Met goede belas tingmaatregelen maak je als overheid pas het principe waar van de gelijke behandeling, van de gelijke kansen." geen sterke drank. Sterke drank voel je wegglijden in je keel. De ze drankjes niet." Hij werkt in het danscafé als gla- zenophaler. Nog niet zo heel lang, maar lang genoeg om te weten dat zich nauwelijks pro blemen voordoen met jongeren die zich met Breezers, Smirnoffs of aanverwante mixjes in een delirium drinken. De oproep van het STAP om de drankjes uit de supermarkt te halen wekt bij hem dan ook wrevel op Als ze bezopen willen worden, kan dat ook met bier. Dat heeft niets met deze drankjes te maken." Toch moesten afgelopen zomer op Terschelling vijf vakantie vierende jongeren met spoed naar het ziekenhuis worden ge bracht omdat ze zich een alco holvergiftiging hadden gedron ken. Daarbij bleken ook de om streden mixdrankjes in het spel te zijn geweest. „Dat soort excessen gaan we steeds meer zien", waarschuwt onderzoeker Van der Wiel. „Jon geren doen aan binge-drinken. Dat houdt in dat ze hele perio den niet drinken, maar in de va kanties of op party's ineens echt los gaan. Dat begint soms al op veertienjarige leeftijd." De vier tot acht mixdrankjes die de meeste jongeren tijdens een avondje stappen drinken, ver oorzaken nauwelijks proble men. Als ze tenminste daarna niet achter het stuur gaan zitten. Pas bij het drinken van twaalf tot vijftien flesjes zonder eet- pauze krijgen de mixjes een ge vaarlijke uitwerking. In het ui terste geval kan dat leiden tot bijvoorbeeld bewusteloosheid en ademhalingsproblemen. „Ik ben niet een man van verbieden en verboden", zegt Van der Wiel. „Maar ik vind wel dat we moeten weten dat er een andere kant van de medaille is bij de drankjes." door Dylan de Gruijl Amersfoort - „Wil je weten hoe Smirnoff smaakt?", vraagt Eric (21) in een Amersfoortse danscafé dat zaterdagavond vol stroomt. „Hier. Proef maar." Het is een mierzoete belevenis. De heldere, lichtblauwe drank smaakt naar fruitlimonade dat licht tintelt door het koolzuur. Vreemd genoeg is van de wodka - die er toch doorheen is ge mixt - geen spoor waar te ne men. Toch is dit Smirnoff Ice, een van die razend populaire mixdrankjes die zo gevaarlijk snel dronken maken. Het drinkt weg als onschuldige limonade, maar verhoogt twee keer sneller het alcoholpromillage dan an dere zwak alcoholische dranken als wijn en bier. Met andere woorden: je wordt er twee keer zo snel dronken van. Dat concludeerde internist Al- bert van der Wiel die onderzoek heeft gedaan naar de uitwerking van mixdrankjes. De Stichting Alcoholpreventie (STAP) heeft inmiddels de noodklok geluid en vindt dat mixdrankjes uit de schappen van de supermarkt moeten verdwijnen. Eric reageert verontwaardigd. „Dat zijn zeker weer ouderen die dat willen." De uitkomsten van het onderzoek klinken hem vreemd in de oren. Of hij onge merkt bezopen wordt van de Smirnoffs? Natuurlijk niet. Eric bewaakt zijn grenzen zorgvul dig. „Ik stop als mijn buik vol gaat zitten. Als die gaat klotsen." Op een gezellige zaterdagavond 'tikt' hij zes of zeven mixdrank jes weg en voelt zich daar prima bij. Ook de volgende ochtend, zegt hij.Ook Peter (19) zweert bij de mixdrankjes, maar op be scheiden schaal: ongeveer drie op een avond. „Bier vind ik niet lekker. Ik houd van zoet. Daar om drink ik dit. Nee hoor, dit is den haag/gpd - De moeder van een vorig jaar doodschoten 20- jarige jongeman, eist van burge meester Deetman van Den Haag en minister Nawijn van vreem delingenzaken een schadever goeding voor geleden materiële schade en gederfde levens vreugde. Haar zoon zou door nalatigheid van beide bestuur ders om het leven gekomen. De jongen werd bij een café doodgeschoten door een 35-ja- rige illegaal in Nederland ver blijvende Turk. Hij was een wil lekeurig slachtoffer van de dol gedraaide schutter. Volgens de moeder had burgemeester Dee tman het café al moeten sluiten na een eerder incident met de man, enkele dagen voor de fata le schietpartij. Hij dreigde toen temg te komen om iedereen in de zaak dood te schieten. Het café zou ook niet over alle ver eiste vergunningen beschikken. Minister Nawijn verwijt ze het niet tijdig uitzetten van de schutter. De man is een aantal jaren geleden, na een veroorde ling tot zeven jaar gevangenis straf, tot ongewenst vreemde ling verklaard. Voor de moord op de jongen kreeg hij onlangs 15 jaar cel. Volgens de moeder had de man direct na aanhou ding bij de caféruzie het land uitgezet moeten worden. (advertentie) controleren. Eventuele verontreiniging die via het grondwater doorsijpelt wordt geme ten en weggepompt om te worden gezui verd. Op de zogeheten leeflaag komen dijk jes waartussen regenwater blijft staan. Over dertig jaar zal hier naar verwachting op nieuw een veengebied zijn ontstaan. Goof Buijs van het Burgerkomitee Vuilstor- plaats Volgermeerpolder is tevreden met de gekozen saneringsmethode. „Dat de Volger meer een natuurgebied wordt, spreekt de bewoners natuurlijk aan. Nadeel is wel dat de rotzooi blijft liggen. We konden ons vin den in het plan, omdat het gif zich niet ver spreidt. Dat is prachtig en we hopen dat dit zo blijft. We zullen het in elk geval kritisch blijven volgen." 4,1 op de internetspaarrekening. Bel voor meer informatie of voor een afspraak naar: 0900-8176 (ca. 0,10/min.). www.fortisbank.nl FORTIS BANK Rentewijzigingen voorbehouden. Rente per 11 november 2002.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5