Thom de Graaf woedend op NOS MEDIA Bepaalt conférence van Freek de Jonge de uitslag' 'Voor mij geen spelletjesprogramma' Rotterdamse krant doet niet aan peilingen Elke maand 'kijkcijfers' op omroep.nl Gratis politieke spotjes op 3FM gewraakt Campagnes in de media Internationale prijs voor ANP-fotograaf m t* j rotterdam/anp - Het Rotter dams Dagblad wil niet dat z'n lezers worden beïnvloed door politieke opiniepeilingen. De krant publiceert daarom in prin cipe geen polls. „We waren er bij eerdere verkiezingen al te rughoudend mee, maar nu is het bij onze redactie standaard- beleid dat we geen aandacht be steden aan de peilingen aldus chef nieuwsdienst Bart Verkade gisteren. De Rotterdamse krant vindt dat de lezers mans genoeg zijn om zelf een keuze te bepalen bij de verkiezingen van woensdag. Volgens Verkade loopt het met de polls de spuigaten uit, nu Maurice de Hond dagelijks peilt welke partijen op winst of ver lies staan. „Je krijgt een band wagon-effect waarbij de kiezer achter de winnaar gaat aanlo pen." Verkade denkt niet dat de lezers van Rotterdams Dagblad door het beleid van de krant nieuws wordt onthouden. Volgens Verkade is zijn redactie niet alleen tegen politieke en quêtes. Ook andere onderzoe ken en onderzoekjes, zeker van commerciële bedrijven, zijn uit den boze. „Aan die steekproef van Durex over het seksleven van de Nederlanders hebben we ook niets gedaan." Hilversum - Omroep.nl, de por tal van de publieke omroep in Nederland, gaat met ingang van deze maand het internetgedrag van de gebruikers registeren en ook publiceren. Dat maakte Pu blieke Omroep bekend bij de herlancering van de site. De publieke intemetmakers wil len op deze manier verantwoor ding afleggen aan de belasting betaler. Volgens de makers voorziet hun werk namelijk in een grote behoefte, maar ligt de publieke internetvoorziening wel eens onder vuur. In de Tweede Kamer en ook bij com merciële partijen worden vraag tekens geplaatst bij het feit dat de overheid naast radio en tv ook publiek internet bekostigt. Deze werkwijze zou het voor commerciële partijen minder aantrekkelijk maken om ook se rieuze inhoud op internet te plaatsen. M. Mol, verantwoor delijk voor Omroep.nl, is het daar niet mee eens. „Onze sites zijn ondersteunend aan de ra dio- en tv-programma's. Als wij ermee stoppen betekent dat niet dat commerciële bedrijven weer initiatieven ontplooien. Ik vind het ook niet terecht dat de kran ten zo snel hun intemetbezighe- den hebben teruggeschroefd." Met de portal is volgens Mol 20 miljoen euro gemoeid. Omroep.nl isgerangschikt naar twaalf themasites: nieuws, en tertainment, films en series, muziek, kunst en cultuur, con sument, natuur en milieu, ge zondheid, multicultuur, levens beschouwing, geschiedenis en wetenschap. ERL IS-Joi Net. 'Zo'n Herman Heinsbroek heeft wat dat betreft veel meer invloed op de massa' Hilversum - „Ik geef geen stem advies. Ik maak alle partijen even belachelijk", zei Freek de Jonge, onlangs te gast bij Barend Van Dorp, over zijn verkie zingsconférence De Stemming die vanavond wordt uitgezon den. De uitzending is geprogram meerd na het grote lijsttrekkers debat van de NOS, dat de caba retier eerst samen met zijn pu bliek bekijkt. Heet van de naald zal cabaretier Freek de Jonge zijn visie geven op de stand van de Nederlandse politiek sinds de opkomst en dramatische onder gang van Pim Fortuyn. Maar telt de Factor Freek vervolgens ook mee in het stemhokje morgen? Opiniepeiler Maurice de Hond: „Ik schat dat de helft van de kie zers mogelijk iets anders stemt dan ze zich op dinsdagmiddag 21 januari om vijf uur hebben voorgenomen. Het lijsttrekkers debat van de NOS, maar ook de conférence van Freek de Jonge kan daarom wel eens een ver rassend grote invloed hebben op het uiteindelijke stemgedrag. Vandaar ook dat we woensdag ochtend, na de conférence van Freek, nog een allerlaatste pei ling houden. Ik ben benieuwd of Rouvoet en Balkenende gaan roepen dat De Jonge vanaf een week voor de verkiezingen ver boden moet worden, net zoals ze dat riepen over de peilingen." Mediasocioloog P. Hofstede: „Freek de Jonge heeft geen en kele invloed op het stemgedrag. Hoogstens is de avond een op pepper voor het ego van Freek die op oudejaarsavond opzij werd geschoven voor zijn grote rivaal. Daarbij zal Freek het wel laten om iemand een stoot in een bepaalde politieke richting te geven. Als cabaretier kan hij het zich niet veroorloven een gericht stemadvies te geven. Zo'n Herman Heinsbroek heeft wat dat betreft veel meer in vloed op de massa. Die had nog een appeltje te schillen met CDA en VVD en riep daarom na dat eerste lijsttrekkersdebat op RTL 4 Wouter Bos als winnaar uit, terwijl die in werkelijkheid hele maal niet zo opviel. Dat effect heeft doorgewerkt, mooi opzetje dus van die Bentley-miljonair." Invloed Politicoloog Philip van Praag: „De invloed van Freek de Jonge is zeer beperkt. Het debat dat vóór de conférence plaatsvindt kan wel wat effect hebben, maar ook niet erg veel, schat ik in. De toon is gezet met het eerste lijst trekkersdebat bij RTL 4. Wouter Bos was voor de kiezers een on beschreven blad, hij deed het goed in dat debat en dat beeld is blijven hangen. Zijn imago is de afgelopen periode in de media alleen maar positiever gewor den. Het slotdebat heeft daarom niet meer veel effect. Bij Freek is daarbij afwachten hoeveel men sen er kijken, hij heeft toch een wat specifieker publiek dan bij voorbeeld Youp. Ik denk echt niet dat als hij een lijsttrekker in het ootje neemt, dat mensen denken: 'nou, omdat Freek dat over die man heeft gezegd ga ik niet op hem stemmen'." Nipo-onderzoeker Henk Foe- kema: .Alles is mogelijk deze dagen. We weten uit ervaring dat Youp van 't Hek behoorlijk wat invloed had op de aanschaf van consumptieartikelen, kijk naar de teloorgang van een merk als Buckler. Als Freek een lijsttrekker op een herkenbare en rake manier belachelijk maakt, kan dat best gevolgen hebben voor hem of haar. Het ligt er trouwens niet zo zeer aan wat er gezegd wordt, maar hoé er daarna over wordt gesproken en geschreven. Een goed voor beeld is het debat van vorig jaar maart waarbij Melkert en Dijk stal het zo slecht deden. Niet I progi 'O ja >-J° roti jee kin' eens zoveel mensen h °n(" keken, maar door dep ondl achteraf werd het opei nieuws. Wie weet wat losmaakt.' Monique Brandt Het lijsttrekkersdebat l 2, vanavond21.00 uur. n®;.( tie Ferry Mingelen en man. De Stemming, verkies rence, vanavond live si Stage Amsterdam, 2^ - via Nederland 3. men ange «ing. erla is! E I nfot< bijl ne. the uiz. Joi werl jrogi Amersfoort/ANP - D66-partijlei- der De Graaf en zijn partijvoorzit ter Pechtold zijn woedend op de zendercoördinator van radio 3FM. Deze heeft gisteren zes politieke partijen de gelegenheid gegeven gratis zendtijd te benutten voor een politieke boodschap. Het gaat om 'spotjes' die zonder re dactionele bijdrage tot stand kwamen en vandaag herhaald worden. „Ongehoord", stelde De Graaf gisteravond tijdens een partijbij eenkomst in Amersfoort. „Dit is geen redactionele vrijheid: dit is omroeppolitiek met publieke middelen." Volgens de redactie van het 3FM-nieuws slaat de D66-leider de plank mis en betreft het een journalistieke keuze. Partijvoorzitter Pechtold heeft een boze brief naar de raad van bestuur van de NOS gestuurd. „Ik ben verbijsterd." Volgens Pechtold heeft de NOS inmiddels gebeld met de mede deling „begrip te hebben" voor zijn verbijstering. „Maar de NOS heeft het vervolgens weer bij de Hilversum - De meeste politieke partijen achtervolgen de kiezer morgen tot de stembureaus KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Baantjer RTL 4 2.445 2. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.255 3. Spoorloos KRO 2.245 4. Journaal (ma, 20 uur) NOS 2.100 5. Schaatsen WK sprint 500 m NOS 2.045 6. Studio Sport (zo, 19 uur) NOS 2.400 7. Schaatsen WK, 1000 m NOS 2.155 8. Idols RTL 4 1.890 9. TV Show TROS 1.680 10. Kassa VARA 1.680 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal NOS 370 2. Klokhuis NPS 325 3. Achtertuin Wolkers VPRO 275 4. Eigenwegwijs VPRO 270 5. Doen laten VPRO 250 6. Sesamstraat NPS 250 7. Untalkative Bunny VPRO 240 8. Jean Jacques VPRO 240 9. Heuvellandziekenhuis VPRO 220 10. Buurman en Buurman VPRO 215 Marktaandelen inc Nederland 1 12,5 (12,2) Nederland 2 16,6 (12,9) Nederland 3 8,3 (8,1) RTL 4 17,9 (16,3) RTL 5 4,4 (4,5) - Yorin 5,6 (5,3) - SBS 6 10,9 (17.6) - NET 5 4,6 (4,4) V8 3,9 (3,9) Veronica 0,5 (0,4) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar .Tussen haakjes staan de marktaan delen van vorige week. Thom de Graaf Foto: ANP programmamakers neergelegd en daar is niets mee gebeurd. Het kwaad is al geschied." Volgens coördinator A. Penders van het 3FM-nieuws heeft D66 het helemaal verkeerd begre pen. „We hebben korte inter views gedaan op locatie met de lijsttrekkers van de zes partijen die er het best voor staan in de peiling. Dat was een journalis tieke afweging." Begrip Penders zegt begrip te hebben voor de onvrede bij politicus Thom de Graaf, maar heeft de indruk dat er in totaal misschien wel meer aandacht aan D66 is besteed op 3FM dan aan andere partijen. Verder had D66 zich recht streeks tot de programmama kers moeten wenden en niet tot de zendercoördinator en de raad van bestuur van de NOS, vindt Penders. Omroepvoorzitter Wolffensper- ger (oud-fractievoorzitter van D66) heeft de programmama kers na de klacht van De Graaf nog proberen over te halen om toch aandacht aan D66 te beste den. „Dat hebben we niet ge daan. Het was een journalistieke afweging." iiau ID vi ANP-fotograaf Robin Utrecht heeft gisteren in Parijs de Prix Bendrihem gewonnen. Hij kreeg de internationale fotografieprijs en de bijbehorende 7000 euro voor zijn foto van het lichaam van de ver moorde Pim Fortuyn (middelste foto). Utrecht maakte de foto op 6 mei vlak nadat de politicus werd neergeschoten op het Mediapark in Hilversum. De afbeelding haalde bijna alle voorpagina's van de Euro pese kranten. De internationale prijs is vernoemd naar def 258 Georges Bendrihem van het Franse agentschap AFP die in 1 bul leed. De onderscheiding gaat naar de meest indrukwekken is gemaakt van een Europese politicus. AFP organiseerde d< voor de zevende keer. Foto: ANP Klokhuis-presentatie in handen van Margeet Beetsma In Ei 17.0 17.4! 9.(X >2.0! (erni lal 2 De LPF is het meest actief en stuurt dertig reclamevliegtuigen de lucht in. Ook schuwen de partijen media-optredens niet. Campagne voeren op de dag van de verkiezingen is tot nu toe niet gebruikelijk in Nederland. Ze droomt er wel eens van dat ze terug kan reizen in de tijd. Zodat ze de dinosaurussen kan zien, of het leven in het Stenen Tijdperk. Om die vervolgens vast te leggen en op tv uit te zenden. Klokhuis presentatrice Margreet Beetsma is lyrisch over haar liefdes, ge schiedenis en journalistiek. door Harold de Haan Groningen - Ze noemt zichzelf een provinciaaltje. Iemand die zich fijn voelt in het noorden van het land. En dat ze daardoor meerdere keren per week de route Groningen-Hilversum moet afleggen... ach, dat doet haar niet zoveel. Margreet Beetsma, geboren Em- mense, oud-student in Zwolle en tegenwoordig woonachtig in Groningen, is een van de ge zichten van Het Klokhuis. „Een programma dat heel dichtbij me staat." In De 3 Gezusters, wellicht Gro nings meest bekende kroeg, wordt Beetsma overvallen door jeugdsentiment. Ze herinnert zich de piekuren, de penetrante, onfrisse lucht in De Blauwe En gel en het feesten. 'Erg hè, wat word ik oud. Ik ben hier al jaren niet meer geweest Vroeger kwam ik er vaak. En heb ik me hier prima vermaakt Toch leuk om het weer eens te zien.' 29 Jaar is ze. Nog maar. Een spraakwaterval met liefde voor geschiedenis en tv. Niet vreemd dus, dat ze twee studies met die inhoud volgde. „Toen ik zeven tien jaar was, wist ik nog niet wat ik wilde worden. Welke ze ventienjarige weet dat wel? Ik dacht: als ik journalistiek kies, kan ik nog alle kanten op. Al snel kwam Beetsma erachter dat ze de juiste keuze had ge maakt. Vooral tijdens haar sta ges bij het NOS Jeugdjournaal en School-tv 'ging ze definitief om'. Niet alleen voor media, maar ook om kinderen een 'ver haal in beeld' te vertellen. „Jon geren en tv, het blijft een perfec te combinatie. Maar ook een moeilijke. Vooral bij het Jeugd- v w Hé Margreet Beetsma is dolblij met haar werk voor Klokhuis. Foto: GPD/Sparidaans journaal merkte ik dat. Want hoe kun je op een makkelijke manier, in een korte tijd het conflict tussen de Israëli's en Palestijnen uiüeggen? Dat is een uitdaging. Tv heeft iets magisch. Een meerwaarde. Je vertelt én een verhaal én je toont het ook nog. Dat is wat ik er het leukste aan vind. Overigens vind ik dat iedere journalist een tijdje 'nieuws voor jongeren' moet maken. Het houdt je helder, want je kunt niets voor 'al be kend' aannemen." Het Klokhuis. Sinds 2001 is Mar greet Beetsma een van de pre sentatoren. „Ik ben er nog steeds hartstikke blij mee. Het Klokhuis is voor mij een doel op zich geweest - ik heb er altijd al willen werken. Dat hoefde trou wens niet per se voor de camera te zijn. Op de redactie had ik ook al leuk gevonden. Het voor deel van presenteren is overi gens wel dat ik veel op locatie bezig ben." Ze ziet veel, meer dan anderen. Het surplus van het beroep, weet ze. Zo is ze voor het jeugd programma al eens meegevlo- gen met een trauma-helikopter, heeft ze 'frissen de stoere kerels' geslapen op een booreiland en in de schietstoel van een F16 ge zeten. „Je leert er zelf ontzettend veel van. En het is altijd weer anders dan je vooraf dacht. Soms zelfs spannend, zoals toen in de trauma-helikopter. Je weet immers niet wat je allemaal voor je kiezen krijgt. Overigens heeft ze niet de inten tie de jonge kijkers te onderwij zen. „Klokhuis is vooral een in formatief en geen educatief pro gramma zoals velen denken. Het gaat er niet om kinderen iets te leren. Als ze er iets van opsteken is dat al mooi ge noeg." Gemiddeld is ze twee dagen per week actief voor Het Klokhuis. De overige dagen tracht ze te vullen met het maken van pro- grammavoorstellen die ze wil aanbieden bij (regionale) om roepen. „Voordat ik bij Het Klokhuis terechtkwam, heb ik een tijd bij Tv Drenthe gewerkt. Daar maakte ik een programma met uittips, versloeg ik de Rij- wiel4Daagse en presenteerde en begeleidde ik 'Oerdrents', een programma over de geschiede nis van Drenthe. Dat was hart stikke leuk om te doen, vooral omdat je bij de regionale om roep meer vrijheid krijgt dan bij de landelijke tv." „Ik vind het raar dat veel men sen denken dat regionale tv minder is dan nationale tv. Oud studiegenoten snappen het vaak al helemaal niet, die bewonde ring van mij voor de regionalen. Alsof het minderwaardig zou zijn, terwijl het tv is dat heel vaak heel dichtbij de mensen staat. En waar je - zeker als be ginnend journalist - ontzettend veel kan leren. Zowel op de bu- Klokhuis is jar n Né Het is feest bij Klokl rten programma, ontsta sse tijd dat Nederland1 17 twee tv-netten had, vijftien jaar. Piet Ge „Soms zijn we prow maar alleen om ee tussen ouders en k tot stand te brengi hoed is sinds 1988,1 start op 15 april, aaf gramma verbonden periode heeft hij del mondiger zien v tot een aanpassir programma heeft Ti geleid. „We richtei steeds op de neger twaalfjarigen. Natu gen ook jongere kil ken. En dat ze dat d den willen, begrijpl Kinderen houden e maal meer van op hl te lopen en voor v den aangezien dani mak schaap de kudr gen." In verband n derde lustrum keni huis dit seizoen s zendingen. Zo is iet dag een herhaling ti een favoriete uitz een kijker. Eind maJ ken popmuzikantei die speciaal voor K zijn geschreven lie< reauredactie als voor) Waar haar ambities Beetsma lacht. „Nou, geval niet bij een spefye'sl gramma. Ik zou Het toe dé nog graag een paar j« doen. Wat daarna k( het voor de camera gerenprogramma's is niet heilig. Eén weir?ll£ nog wel en dat is eenl^ ma over geschiedeniskxp een beetje zoals ik Drenthe heb gedaan voor heel Nederland, fantastisch zijn, wantj mijn twee hobby's c< ren." >RI EVC Het Klokhuis, dagelijh uur op Nederland 3.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18