S: Andre Agassi nog lang niet versleten SPORT 'Nieuwe regels in voordeel van Verstappen' Grootmeesternorm voor Daniël Stellwagen i Amerikaan naar halve finale Australian Open Onderzoek naar wangedrag van Bergkamp Toestemming voor bekerduel John Eelman Miljoen dollar voor gouden tip over bedrog in Formule 1 f nag talent Tin Helmond jn het oefenduel met Sport de kans om zijn tj Excelsior te tonen, use international, en op proef in Rot- rt op sportpark De basiself van trainer De 25-jarige ver- middenvelder maak- itend tijdens de trai- ,udestein een rustige lange reis vanuit - Kim arriveerde •ond - zat blijkbaar men. Adrie Koster is H Uitspreken over zijn 0; zie dat het een goe- s voofcis-Maar een wed" 16n feit meer, daarom mag f,ex' Helmond Sport mee lt - De oefenwedstrijd «Dordrecht en RKC ;aat vandaag niet eer ligt het niet aan )e Dordtse eerstedi- /■•pjjeeft te weinig be- Lit spelers. De selectie geblesseerde spelers. ri van Eek vindt het 1 et verstandig het duel lorgaan. Ook het oe- I Hl nADO Den Haag no Kiev in het trai- in Turkije in Belek .-_'j De velden zijn onbe- vegens hevige regen- I afschap kon ook in laats niet spelen te- i/o/bbsc re lever latieven Clough Jen levertransplanta- iet leven van de ex- (oetbaltrainer Brian 1. Zonder de opera- hge week werd uitge- de voormalige top- mgeland nog maar fei te leven gehad, faalde in 1972 de iet Derby County en idat kunststukje in Nottingham Forest. n hij met de laatste ïropa Cups voor aenen. Clough was h zijn ruige gedrag, len als buiten het sta- ILACEN - Miami Heat 72-65, Was- 1 Denver Nuggets 89-74, At- licago Bulls 102-115, Detroit I Pacers 88-78, New Orleans i Suns 114-102, Golden Sta- ramento Kings 80-102, Mem- Portland Trailblazers 87-99. Efwolves - Toronto Raptors 89- i Spurs - Houston Rockets 87- a 76ers - Boston Celtics 99- New Jersey Nets 106-103 nv. ers - Los Angeles Clippers 96- jerstó i3o jni| ht heeft nig spelers B, achtste ronde: Nijboer (Ned) 1/2-1/2, Hector (Ned) 1/2-1/2, Naidltsch 1-0, Acs (Hon) - Zhang 4, 9, Kostenioek, Van Jonkman, Cmylite, Koneru TENNIS Open, 10,6 miljoen eu- (VSt/2) - Gros- Venus Williams (VSt/2)- 6-3. is verbazing- op dreef op het i. laf Kraak mannen. - Koeweit 29-20, Joegoslavië -Marokko 23-18. - Qatar 40-17, IJsland - Portugal - Groenland 34-19 - Hongarije 31-30, Kroatië - Frankrijk - Saudi-Arabié 30- 79.80 van typefouten). A, achtste ronde: Karpov (Ned) 1-0. Barejev (Rus) - Ivantsjoek (Oek) - Topalov Ponomariov (Oek) - Radjabov (Rus) - Anand (Ina) 1/2- (Pol) - Polgar (Hon) 1/2-1/2, isjoek (Rus) 0-1. 5,5, 2. Van Wely, Polgar, 4,5, 6. Krammk, Karpov, Ivantjsoek, Topalov 4, 12. Ponomariov 2,5, 14. Tim- IANDBAL door Gertjan van Geen Melbourne - Nu de verrassingen langzaam maar zeker toenemen op de Australian Open, rijst de vraag door wie en hoe Andre Agassi te stoppen is. De enige constante tennisser bij de man nen is de Amerikaan, de oudste onder de overlevers in Melbour ne. Sebastien Grosjean was van morgen in precies twee uur kans loos: 6-3, 6-2, 6-2. Lleyton Hewitt verliet Melbour ne Park gisteren met een onaan genaam gevoel. De nummer één van de wereldranglijst liet zich verrassen door Younes El Ay- naoui. Later op de dag ruimde Roger Federer het veld, terwijl hij in zijn eerste drie partijen onna volgbaar was geweest. Wimble don-finalist David Nalbandian was verantwoordelijk voor de uitschakeling van de nummer zes van de wereld. Agassi lacht in zijn vuistje. Hij vertoont een supervorm. In Au stralië heeft hij zijn beste presta ties geboekt. Hij won er drie keer, van de zes keer dat hij deelnam. De toenemende kri tiek in acht genomen dat de ten nissers te weinig voorberei dingstijd hebben op het eerste Grand Slam van het jaar, is het opvallend dat de oudste van het stel nog het meest fris in het hoofd is. De zware omstandigheden be perken de mogelijkheden van zijn oude lichaam niet. Agassi: „Dit is het zwaarste Grand Slam, vanwege het weer en vanwege de baansoort." Het rebound-ace van Melbourne Park is kleverig. „Omdat het lastiger is van rich ting te veranderen, krijgen de spieren een grotere klap dan er gens anders. Je raakt daardoor sneller vermoeid. Ik kan alleen maar hopen dat een ander har der moet werken dan ik." Agassi speelt minder toernooien dan zijn collega's. Hij deelt zijn programma zorgvuldig in. Dat hij op papier ooit nog een keer de beste van de wereld wordt, betwijfelt hij. Maar hij heeft nog steeds een ongelooflijke motiva tie om elk toernooi tot een goed einde te brengen. En als hij flink getest wordt, zoals zondag tegen Nicolas Escudé, loopt hij een stapje harder. Agassi wilde doen geloven dat de cijfers tegen Grosjean niet overeenkomstig de werkelijk ge beurtenissen op de baan waren. Hoewel hij slechts zeven games tegen kreeg, was het een stuk moeilijker dan gedacht. „Dat is altijd zo tegen Grosjean. Het is nooit makkelijk. Maar het liep wel volgens mijn plan." Het waren aardige woorden voor de Fransman, maar het was Agassi die de partij dicteer de. Dat bleek ook uit de statis tieken: de Amerikaan moest twee breekpunten toestaan te genover Grosjean. Agassi benut te er zes, Grosjean bleef droog staan. Ervaren als de 32-jarige tennis ser uit Las Vegas is, beseft Agassi het belang van de details. Er kan veel gebeuren op weg naar een Grand Slam-finale. De dingen zijn niet altijd zoals ze lijken. Kijk naar Federer, kijk naar He witt. Beiden staken in topvorm, maar een iets mindere dag maakte aan alles een einde. Dat hij tot nu toe op de baan de minste uren maakte, biedt geen garantie. „Niet dat ik een vijfset ter prefereer. Het liefste win ik alles met drie keer 6-0. Maar een vijfsetter spelen betekent niet automatisch dat je ook in de problemen bent geweest. Het gaat erom hoe een wedstrijd verloopt, wat de omstandighe den waren en of je goed gepre pareerd bent voor de volgende pot. Wel is het zo, dat ik zo min mogelijk energie heb ver speeld." Hetzelfde geldt voor Venus Wil liams. Zij werd de eerste vrouw in de halve finales door Daniela Hantuchova in minder dan vijf kwartier te kloppen: 6-4, 6-3. Williams had vijfenhalf uur no dig om zich langs vijf tegenstan ders te slaan. Van Hantuchova werd iets ver wacht dat bijna onmogelijk is. De Tsjechische snoepte Wil liams vorig jaar nog een set af. Eenmaal doorgebroken, ze staat achtste op de wereldranglijst, merkte ze vanmorgen dat er meer moet gebeuren om de zusjes Williams te bedreigen. „Ik moet fysiek nog veel sterker worden", zei de 19-jarige. „Het tennis gaat wel, maar het gaat soms zo hard, dat ik er weinig aan kan doen." Om even aan te geven waar Hantuchova op doelde. Venus sloeg weer een keer een service van meer dan 200 kilometer per uur, 201 om precies te zijn. Wil liams, een wedstrijd verwijderd van haar vierde Grand Slam-fi- nale op rij, was niet al te zeer onder de indruk van haar pres tatie, hoewel haar niveau per wedstrijd omhoog gaat. „Mijn grootste criticus ben ikzelf. Ik zie altijd dingen die ik kan verbete ren." londen/rtr - De Engelse voet balbond FA stelt voor de tweede keer in korte tijd aan de hand van videobeelden een onder zoek in naar het gedrag van Dennis Bergkamp. De Neder landse aanvaller van Arsenal zou zondag een elleboogstoot aan Lee Bowyer van West Ham hebben uitgedeeld. Bergkamp beging de vermeende overtreding bij zijn voorberei dende actie op het tweede doel punt van Henry, in het door Ar senal gewonnen duel. Het was volgens de 33-jarige vedette een ongelukje. „Ik draaide me om en raakte de tegenstander. Heel vervelend, maar ik kon er niets aan doen. Dat heb ik Lee ook geprobeerd duidelijk te maken." De FA bevestigde gisteren een kopie van de betreffende video band te hebben opgevraagd. „We zullen het incident nader bekijken", verklaarde een woordvoerder. Niet bekend is wanneer bekend wordt of Berg kamp daadwerkelijk wordt ver volgd. Vorige maand nog kreeg Berg kamp een boete van ongeveer 8000 euro. Hij werd veroor deeld, nadat uit tv-opnames was gebleken dat hij bovenop Black- bums verdediger Nils-Eric Jo hansson was gaan staan. In bei de gevallen greep de scheids rechter niet in bij de incidenten. doetinchem - De verboden wed strijd De Graafschap - FC Utrecht gaat op 4 februari toch door. Dat heeft de gemeente Doetinchem gisteren bekendge maakt. Vorige week verbood burgemeester Horselenberg het duel om de Amstel Cup uit vrees voor rellen. Overleg tussen de clubs, politie en gemeente heeft nu tot verscherpte veiligheids maatregelen geleid waardoor het duel toch kan doorgaan. Andre Agassi deelt handtekeningen uit na zijn zege op de Fransman Grosjean. Foto: Reuters/Lee Jae-Won ACHTERLIJN wijk aan zee/gpd - Daniël Stell- wagen zit in Wijk aan Zee groot meesterlijk te schaken in de B- groep van het Corus-toernooi. De tweede grootmeestergroep telt dertien ronden, maar Stell- wagen had na acht ronden al genoeg punten voor de groot- meestemorm. Stellwagen bereikte dit resultaat door een remise tegen Friso Nij boer. Dat is een teamgenoot van hem bij HSG, maar van een ca deautje was geen sprake. Er ver scheen een variant van het Frans op het bord waarin de twee elkaar al diverse malen op het scherpst van de snede heb ben bevochten. In de slotstelling had de Soester een mooi paard in het centrum, dat de gebruike lijke witte aanvalskansen elimi neerde. Dat hij zijn norm zo vroeg heeft veiliggesteld is voor al fijn, omdat hij zich nu met de bijbehorende risico's op de ranglijst kan richten. Stellwagen, die over ruim een maand 16 wordt, is de jongste Nederlander die ooit een groot- meestemorm scoorde. En dat terwijl het nog geen maand ge leden is dat hij de jongste Ne derlandse meester in de schaak geschiedenis werd. Als hij drie van deze normen scoort en aan enkele randvoorwaarden vol doet, wordt hij tot grootmeester benoemd. Loek van Wely heeft in de acht ste ronde van de A-groep een gouden kans laten liggen om de ongedeelde koppositie te ver overen. De 30-jarige Tilburger schrok gisteren zo van zijn voortvarende opening tegen Anatoli Karpov, dat hij pardoes een dodelijke blunder beging. „Dit was de ideale mogelijkheid voor mijn vierde zege op rij", sipte King Loek, die voor even van zijn troon is gevallen. „En dan verlies ik ook nog." Het klinkt tegenstrijdig. Maar de Nederlands kampioen kwam te gen de oud-wereldkampioen in een Grünfeld-Indiër té goed uit de startblokken. „Ik stond wer kelijk fantastisch. Dat terwijl ik mijn goede uitgangspositie in het toernooi wilde consolideren door een zekere remise te spe len." Vladimir Tsjoetsjelov, de secondant van Van Wely, zag dat zijn baas mentaal in de war raakte. „Het was totaal onver wacht dat Karpov zo slecht be gon. Daar was Loeks geest niet op voorbereid. Vervolgens ging het mis. Doodzonde natuurlijk." Na 42 zetten gaf Van Wely zijn zwarte koning gewonnen. Viswanathan Anand profiteerde van de misstap van zijn concur rent. De Indiër, die na zeven ronden met Van Wely de rang lijst aanvoerde, hield wereld kampioen Vladimir Kramnik met de grootste moeite op remi se. .Altijd als ik in Wijk aan Zee ben, neem ik na mijn slechtste toernooipartij de leiding", grap te Anand - die Wijk aan Zee in 1989 en '98 won - over zijn for tuinlijke puntendeling. Met 5,5 punt heeft Anand een halfje voorsprong op drie ach- tervcjgers. Naast Van Wely zijn dat Judit Polgar (remise tegen Krasenkov) en Alexander Grisjoek. De 21-jarige Rus lijkt na zes slome remises uit een diepe winterslaap gekropen. Na zijn overwinning op zondag te gen Krasenkov, gaf Grisjoek gis teren Alexei Sjirov in een super- scherpe partij geen schijn van kans. Voor Jan Timman begint het 65ste Corus-toemooi een lij densweg te worden. Ook Jevgeni Barejev maakte gehakt van de Amsterdammer. In een Nimzo- Indiër werd Timman voor de vierde opeenvolgende ronde van het bord gezet. Met slechts anderhalve punt stuurt de ne genvoudig nationaal kampioen af op een roemloze laatste plaats,. Kenners dichten Minardi-coureur komend seizoen een aantal verrassingen toe King Loek valt van troon in Corus-toernooi De verhouding tussen trainer John Eelman en deze krant was vorig jaar wat gespannen. Eelman vond dat een artikel in het Leidsch Dagblad de aanlei ding was tot zijn voortijdige vertrek bij de vv Noordwijk in januari vorig jaar. In het arti kel stond dat een aantal be langrijke spelers van Noord- wijk van de trainer afwilden. De spelers, ge wend aan de 'lossere' aanpak van trainer Ruud Bröring hadden moeite met de werk wijze van de nieuwe man, John Eelman. „Dan ga ik toch weg", reageerde John Eelman en nog dezelfde dag diende hij zijn ontslag in bij het bestuur van de club uit Noordwijk. Op het vertrek van Eelman werd verschillend gereageerd. Sommigen vonden dat de spe lers van Noordwijk zich 'ver wend' hadden gedragen omdat ze moeite hadden met de strin gentere trainingsmethode van Eelman. Tot die groep behoor de ik niet. Ik vind dat een voet balploeg de trainer moet krij gen die bij de selectie past. En dat was John Eelman op dat moment nou net even niet. Pech gehad. Kan gebeuren, elke trainer wordt wel eens op straat gekeild, ook John Eelman dus. Toch hield ik aan deze 'affaire' geen prettig gevoel over. In de eerste plaats omdat ik ervan overtuigd ben dat John Eelman een toptrainer is in het ama teurvoetbal. Niet alleen vanwe ge zijn staat van dienst (kampi oenschappen bij Noordwijk, Hilversum en Rijnsburgse Boys) maar vooral door de manier waarop hij vanaf de bank zijn spelers aanstuurt, zijn heldere analyses van het spel van de ei gen ploeg en dat van de tegen stander. En in de tweede plaats omdat ik vond dat een zo mooie loop baan als trainer niet zou moe ten eindigen met een voor tijdig ontslag. Gelukkig is dat ook niet gebeurd. W Katwijk zocht halverwege dit seizoen een trainer en kwam van zelfsprekend bij John Eel man terecht. De club boek te onder de nieuwe trai ner inmiddels twee keer een overwinning. De club zal deze score van hon derd procent zeker niet vast houden. Maar het is ook geen toeval dat Katwijk nu twee keer op rij won. De juiste spelers op de juiste plaats, dat goed trai nen en een goede analyse van de tegenstander; John Eelman heeft het al zo vaak gedaan. Het is niet genoeg om Quick Boys dit jaar van de titel af te houden, maar volgend seizoen wordt het vast spannender tus sen de Katwijkse clubs. Dat is leuk voor Katwijk, dat is leuk voorde krant. En voor John Eelman. Willem Spierdijk door Frans Dreissen Maastricht - Jos Verstappen is bezig aan een turbulente week. De krabbel onder het contract met Minardi was nog maar net opgedroogd, of hij al zat al in de fabriek in Italië om een tweetal zitjes te laten aanmeten. En dit weekeinde was hij met een ei gen stand en gastoptredens pre sent in Maastricht bij een grote motor- en autoshow. Tijdens het vragen(v)uurtje met de razende reporter Olav Mol belooft Verstappen zijn fanscha- re enkele verrassingen in het ko mende raceseizoen. „Het hele pakket voor de auto ziet er zeer veelbelovend uit." Retoriek of realiteit? De kenners delen op vallend genoeg het optimisme. Volgens Christijan Albers ziet het er goed uit. De coureur in de F1-wieg ontkent enige animosi teit met Verstappen („Ik heb hem pas één keer ontmoet") en is blij dat in elk geval één Neder lander in de eredivisie van de autosport rijdt. „De motor heeft er ten opzichte van vorig jaar 85 pk bij gekregen en is ruim 12 ki lo lichter. Dat gecombineerd met mogelijk andere banden rechtvaardigt positivisme. Ver geet bovendien niet dat Verstap pen kan profiteren van de nieu we reglementen. En als hij straks leuk presteert dan is dat vanzelfsprekend indirect ook goed voor mij." Oud-Formule 1-coureur Jan Lammers meent dat Jos Ver stappen meer dan ooit een be roep kan doen op zijn ervaring. „Stuurmanskunst wordt weer belangrijk in de Formule 1. Door Jos Verstappen past het stoeltje in de cockpit van zijn Minardi. Foto: WFA/Frits van Eldik het wegvallen van de communi catie met de pitmuur en het ver bod om motoren vanuit de box bij te stellen, komt het meer dan de afgelopen jaren weer aan op talent. Dat is ook een van de re denen waarom ik verwacht dat Verstappen regelmatig met pun ten thuis komt. Een top acht, ja zelfs een top zes-klassering acht ik zeer reëel. Ik geloof dat Mi nardi een goed concept heeft en dat Verstappen een stimulans is voor het team. En die nieuwe Cosworth-motor zal straks toch veel verschil maken." Lammers heeft altijd geloofd in nieuwe kansen voor Verstap pen. „Je hebt Jos en dan, met al le respect, een hele tijd niks. Hij is Nederlands beste coureur. En of hij nu een flinke som geld moet meenemen of niet, hij rijdt in elk geval. Een leuke vent, eer lijk en ach die tweestrijd met Al bers; dat was volgens mij nieuws met een hoog gebakken lucht gehalte." Sponsor Har Muermans denkt dat Verstappen toch twintig punten zou moeten kunnen scoren. „Ja, ook met een Minar di. Verstappen heeft die poten tie. Jammer eigenlijk dat ze hem niet in een Ferrari kunnen stop pen. Dan waren er misschien wat ogen open gegaan. Ik ben Verstappen altijd trouw geble ven. Van begin af aan. Als bijna- buurman ben ik het moreel misschien ook een beetje ver plicht. Verdomde jammer vind ik het echter dat al die multina tionals in Nederland zo weinig voor zo'n groot talent over heb ben. Maar wie weet kan Ver stappen die bedrijven alsnog verleiden met prestaties." londen/rtr - De Internationale automobielfederatie (FIA) gaat een miljoen dollar uitloven voor degene die het bewijs van be drog in de Formule 1 kan leve ren. Met deze fraaie premie hoopt de FIA te voorkomen dat de teams zullen gaan proberen de nieuwe, strengere regels te ontduiken. De FIA heeft de ren stallen overigens ook meteen hoge boetes in het vooruitzicht gesteld. De FIA en de renstallen kwamen afgelopen week enkele radicale maatregelen overeen, met als doel de kosten terug te brengen en, vooral, de spanning terug te brengen. Zo is radiocontact tus sen de coureur en de teamlei ding voortaan tijdens de race ta boe. Hetzelfde geldt voor het bijstellen van de elektronica vanuit de pits. Deze en een aan tal aanvullende maatregelen gel den vanaf komend seizoen, dat begint in maart. De FIA wil voorkomen dat teams een sluip route ontdekken om onder de nieuwe regels uit te komen, van daar de hoge beloning (voor de tip) en boete (voor het bedrog). „We denken aan zeer zware boetes voor teams die er illegale praktijken op nahouden", aldus een zegsman van de FIA.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17