REGIO Een kilometerlang lint van graaiplezi We drinken al 28 miljoen g«t de zoete liter breezers per jaar jeugd in ai* VERKIEZINGEN NAVRAAG De populaire fruitige mixdrankjes met rum en wodka zijn gevaarlijk voor de volksgezondheid. Volgens het Meander Medisch Centrum in y Amersfoort li y drank er bij de koek. Om het gevaar van alcoholvergiftiging bij onervaren drinkers te beperken, pleit de Stichting Alcoholpreventie STAP voor een verbod op de ver koop van mixdrankjes in de supermarkt. Huisarts HANS MOOLEN- BURGH pleit als voorzitter van het Platform Verslavingszog Katwijk al alcoholmatiging. Het onderzoek in Amersfoort bevestigt uw gelijk? „Ik kijk er niet van op. In 1996 dronken we in Nederland 2,3 mil joen liter breezers, tegenwoordig al 28 miljoen liter per jaar. Wel moet ik erbij zeggen dat het aantal liters zich stabiliseert, maar het blijft een enorme toename. Sociaal gezien is het tegenwoordig heel normaal als je op jonge leeftijd breezers drinkt." Wat is er zo gevaarlijk aan mixdrankjes? „Doordat mixdrankjes zo mierzoet zijn, ben je sneller dronken dan als je minder zoete alcoholische drank drinkt. Om te weten waar over ik het heb, heb ik die drank jes eens geproefd bij de introduc tie van ons alcoholplan. uit kleine flesjes en borrelglazen. Mixdrank drinkt gemakkelijk weg. Zeker in combinatie met XTC is het ge vaarlijk. Het past bij de trend van snelle kicks, net als met cocaïne het geval is." Waarom trekt u zo ten strijde te gen alcoholmisbndk? „Ik zie in mijn praktijk hoe veel drank kapot kan maken. En nu moet je niet denken dat het in Katwijk allemaal zo veel erger is dan elders, want onderzoek wijst alleen uit dat volwassen vrouwen in Katwijk minder drinken dan het landelijke gemiddelde. Alle andere groepen scoren normaal. Ik ben alert op trends en denk na over de vloedgolf van dranken. Maar dat zou ik ook doen als ik geen arts was." Moeten mixdrankjes weg uit de supermarkt? „Dat weet ik niet. In Katwijk staan de breezers in de supermarkt op de plek waar zij horen, in de buurt van de drank. Wij hebben wel eens een idee geopperd voor een aparte kassa, maar dat werd ons ontraden. Als dat de oplossing niet is, moeten we wat anders be denken. Niets doen is geen optie." Wat kunt u doen om de jeugd van de breezers af te helpen? „In mijn eentje niet zo veel. Ik ga ook zeker niet met de beschuldi gende vinger wijzen naar de producenten, naar de horeca of naar de supermarkten, want dat werkt niet. Wij moeten het probleem met zijn allen oppakken. Ook jongeren kunnen meewerken aan een ombuiging. Ik zoek het in meer trots op jezelf en gemeen schapszin. Het moet toch mogelijk zijn dat jongeren zonder drank en pillen uit hun dak gaan." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 21 Januari NOORDWIJK - Naar wij vernemen heeft het gemeentebestuur van Noordwijk na maandenlange onderhandelingen de hand gelegd op het fraai gelegen hotel 'Dalrust' van de heer J.P. Austen, gelegen aan de Duinweg te Noordwijk aan Zee teneinde dit in te richten als tehuis voor ouden van dagen, ter vervanging van het Gasthuis aan de Hoofd straat. Het betreffende pand is na de oorlog niet alleen gemoderni seerd en uitgebreid, maar komt ook op korte termijn ter beschikking. Bovendien wordt de bestaande inventaris geheel overgenomen, zodat letterlijk en figuurlijk voor onze oudjes het bedje gespreid ligt. Sinds enige tijd is Dalrust in gebruik voor huisvesting van gerepatri- eerden. Het oude Gasthuis verkeerde reeds jaren in een ernstige staat van verval, zo zelfs dat het gedeeltelijk eni ge maanden geleden ontruimd werd. Sindsdien vonden de oudjes onderdak in pension 'Alwine' aan de Jan van He- negouwenweg, hetgeen echter deze zo mer voor zijn normale bestemming ge bruikt moet worden. Verschillende plannen voor algehele restauratie waren ontworpen, maar zijn afgestuit op de enorme bedragen die hiermede ge moeid waren. De thans genomen beslis sing is een haast ideale oplossing te noemen. ANNO 1978, zaterdag 21 januari LEIDEN - Nadat zoon Ton vorig jaar in het bad door koolmonoxyde bewuste loos raakte, bleek dat de rookgassen van de badgeiser niet goed werden af gevoerd. Voor de derde maal kwam toen een expert van de gasfabrieken de zaak controleren. Het probleem is, zegt hoofdingenieur De Groot van het energiebedrijf Rijnland, dat de laagbouw omringd wordt door hoge flats. Bij bepaalde windrichtin gen kan daardoor de situatie ontstaan dat de rookgassen terug slaan in de afvoerpijp. Mevrouw Regeer, wijzend naar de afvoerpijp. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. Ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr-. 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. FEITEN &CIJFERS Maart 2001: Leiden is het afvoerputje van de Randstad, klagen Leidse winkeliers. Hoewel de statistieken een redelijk gunstig beeld van Leiden schetsen, weten ondernemers en poli tie wel beter. Het loopt uit de hand met de winkeldiefstallen. Dieven worden jonger, bru taler en professioneler. Winkeliers doen ech ter vaak geen aangifte meer. Sommige woord voerders van de ondernemers schatten dat er in de Leidse binnenstad jaarlijks voor enkele miljoenen wordt gestolen. April 2002: Een tassenwinkel aan de Haar lemmerstraat is vlak voor sluitingstijd overval len. De dader bedreigde de medewerkster met iets dat op een vuurwapen leek en deed ver volgens een greep in de kassa. Hij maakte een klein bedrag buit en ging er vervolgens van door. Twee klanten in de winkel hebben niets gemerkt. Augustus 2002: De Leidse middenstand om armt de uitspraken van Blokker-topman Jaap Blokker, die heeft verklaard dat allochtonen een onevenredig groot aandeel hebben in de roofovervallen op zijn zaken. Woordvoerder P. Labruyère van de Haarlem merstraat-winkeliers meent zelfs dat negentig procent van alle winkeldiefstallen en berovin gen in zijn winkelstraat wordt gepleegd door Antillianen en Marokkanen. September 2002: Een nog onbekende man heeft geprobeerd een winkel aan de Haarlem merstraat te overvallen. Rond tien uur 's ochtends kwam hij de zaak binnen en bedreigde de twee aanwezige per soneelsleden met een op een vuurwapen lij kend voorwerp. Hij bond de twee vast in een ruimte bij de zaak en ging daarop terug naar de winkel. Het personeel zag echter kans zich los te maken, weg te komen en de politie te waarschuwen. De overvaller ging er zonder buit vandoor. De politie kon hem niet meer achterhalen. Oktober 2002: Winkeliers in de Leidse bin nenstad vrezen meer diefstallen en overvallen door verslaafde daklozen. De gemeente overweegt namelijk del tentoeslag voor daklozen van 223 eif schaffen. Het inkomen van die groef daardoor sterk. Januari 2003: De politie heeft gister! tijd toezicht gehouden bij een win Haarlemmerstraat, nadat het persoi gewaarschuwd dat drie mannen ziel rond de zaak ophielden. Volgens medewerksters liepen de n regeld naar binnen zonder iets te kol toonden ze opmerkelijk veel beland voor de kassa en gedroegen ze zichl De politie hield ruim een uur lang, tr tingstijd, toezicht rond de zaak. De! mannen lieten zich niet meer zien. I HDC 970 Een groot onbehagen waart door Ne derland. Het land is onveilig en de poli tiek doet hier te weinig mee, vindt me nigeen. De roep om meer en betere criminaliteitsbestrijding wordt harder. Maar is het allemaal wel zo erg als we denken? Vlak voor de verkiezingen een korte rondgang langs plaatsen waar de veiligheid volop ter discussie staat. Vandaag: de Haarlemmerstraat in Lei den. Om het koperspubliek te lokken, prij zen de winkeliers de Haarlemmer straat aan als 'een kilometerlang lint van koopplezier'. Voor winkeldieven vormen de duizend meter tussen Blauwpoortsbrug en Havenplein ech ter een van graaiplezier vergeven el dorado. Dat is ook bekend bij niet-Leidse lie den met lange vingers. Hagenaars en Rotterdammers hebben er best een ritje naar Leiden voor over om te doen wat ze in eigen stad met came ra's en surveillanten veel lastiger wordt gemaakt: stelen uit winkels. Het probleem van deze ongewenste 'klandizie' wordt danig onderschat, zegt P. Labruyère, een van de be kendste ondernemers van Leiden, op tal van fronten actief voor het be drijfsleven en eigenaar van een win kel aan de Haarlemmerstraat in cam pingartikelen, luchtdrukwapens, mo tor- en regenkleding en krachtsport spullen. „Politie en politiek denken dat het wel meevalt met winkeldief stallen, maar het beeld is vertekend, omdat de bereidheid om aangifte te doen klein is. Logisch, vindt Labruy ère. Een gemiddelde aangifte kost minstens een uur en je kunt je zaak niet zo lang onbeheerd achterlaten, verklaart de bebaarde detaillist „Die dief staat alweer op straat, ter wijl jij je pen leeg schrijft in die pa pierwinkel. Tegen de tijd dat jij klaar bent, is hij alweer aan het jatten. Als ie slim is: in jouw winkel. Want jij bent er toch niet." In de zogenaamde centrummanager die de gemeente wil aanstellen, wordt alom de reddende engel van de Haarlemmerstraat gezien. Deze functionaris moet de ondernemers zo ver krijgen dat ze écht gaan sa menwerken, ook op het gebied van de veiligheid. WD-wethouder A. Geertsema be hoort niet tot de stadsbestuurders die het winkeldiefstalprobleem onder schatten: „Er worden enorme bedra gen gemeld." Geertsema is als wet houder verantwoordelijk voor de vei ligheid en voor de stadseconomie. Hij zegt dat hij dit artikel best wil ge bruiken voor een oproep om de han den ineen te slaan en tot een geza menlijke inschakeling van een parti culiere bewakingsdienst te komen. „Maar de ervaring leert dat dat on voldoende werkt. Het is de centrum manager die het moet zeggen, alleen als hij zegt dat je het in je eigen por temonnee merkt als je niet in veilig heid investeert, volgt er wellicht een adequate reactie." Geertsema heeft als raadslid de op komst en de ondergang meegemaakt van de beveiligingsdienst VDL van Hagenaar Ruud van der Lof. Hoewel slechts eenderde deel (100 van de 283, weet de cijfergekke Geertsema nog precies) winkeliers zich bij VDL aansloot, was het werk van de sur veillanten een groot succes. „Het kli maat veranderde enorm", weet de WD'er nog. „De winkeldieven wisten niet precies welke winkels meededen en daardoor bleef ook onduidelijk waar de pakkans groter was. En dus bleven ze maar liever overal weg. Toch waren er scheve gezichten. Ie dere ondernemer profiteerde immers mee maar slechts een kleine groep betaalde. Steeds meer winkeliers haakten af. De volhouders moesten steeds meer betalen. Het doek viel in 2000. Verhalen die toentertijd in deze krant verschenen, geven ook een merk waardig psychologisch effect te zien van het terugdringen van winkeldief stal. De Engelsen spreken van penny wise, pound foolish. Geertsema: „Doordat winkeldieven de Haarlem merstraat gingen mijden, nam de omzetderving flink af. En dan is zo'n rekening die je aan de beveiligings dienst moet betalen ineens zo hoog." Sinds vorig jaar wordt weer gespro- DINSDAG 21 JA Foto's: Dick Hogewoning ken over de comeback van surveil lanten op de Haarlemmerstraat. De gemeente heeft haar bereidheid uit gesproken met een subsidie een deel van de kosten voor haar rekening te nemen. Labruyère, die met een enquête bij vijftig winkeliers de behoefte aan sur veillanten in kaart heeft gebracht, schampert echter over de gemeente lijke bijdrage. „Die komt neer op zo'n 60.000 euro voor twee jaar. Man, dat geef ik aan de orgeldraaier! Daar kun je net aan één zo'n knakker voor in huren. Die rent zich dan de hele dag rot, van het ene uiteinde van de straat naar het andere." Volgens Labruyère zijn er al enkele ondernemersvergaderingen aan de beveiliging van de Haarlemmerstraat gewijd. Hij heeft al 'een heel pro gramma', zoals hij zelf zegt, in elkaar gedraaid. Behalve surveillanten wil len de winkeliers ook camera's, aan gesloten op een glasvezelkabel. Bij de sociale werkvoorziening DZB zou personeel kunnen worden ingehuurd dat de camera's in de gaten houdt. „Zodat er één kan zeggen: er komt een groep aan; opgelet. Je kunt dan later al die videobanden ophalen. Als ze er één keer op staan, telt het niet, juridisch gezien. Maar tien keer, dan is het geldig bewijsmateriaal. Op het politiebureau moeten dan al aangif teformulieren klaar liggen. Met één aangifte rol je dan de hele hap op. Dat zou nog eens een snelle proce dure zijn." De winkeliers zijn enthousiast maar 'het geld blijft het probleem'. „We betalen ons al scheel aan belastingen en aan de huur van de winkelpan den. En zeker nu de economie terug- loopt, kunnen we daar niet ook nog eens de kosten voor beveiliging bij hebben." Labruyère wijst erop dat het lang niet altijd bij winkeldiefstal blijft. Hij kent een vrouwelijke collega die overspan nen thuis zit na een roofoverval. „Waar kort geleden nog vier meisjes achter de toonbank stonden, staan er door de economische terugval nu nog maar twee en als er daar één ziek van is of met vakantie, nog maar één. Ik hoor veel klachten van winkelper soneel. Men voelt zich niet meer vei lig. Er wordt niet alleen gestolen, er wordt ook bedreigd. Ze komen soms even na zessen als je je kassa hebt leeggehaald." Labruyère zegt ook te weten in welke kringen de daders moeten worden gezocht. „Er is een duidelijk verband met het gestegen aantal dak- en thuislozen dat in Leiden wordt opge vangen. De junkies die meestal 's ochtends jatten, komen bij De Bakke rij vandaan. En het zijn Hollanders met een tintje zal ik maar zeggen, ik heb daar verder schijt aan, die na zessen komen. Of in groepsverband." Dat winkeldieven steeds meer in groepsverband opereren, wordt on derschreven door de politie. Die meldt in een rapport over de eerste vier maanden van de jaren 2000, 2001 en 2002 dat het aantal winkel diefstallen is gestegen van 194, via 155 naar 209 en voert daai verklaring op dat er 'meer maal series winkeldiefstal! gepleegd'. .Anders gezeg( meer winkeldieven nemei weg uit verschillende win) soort strooptocht." Ook de toegenomen ov geren, vooral op koopava een bron van zorg. Medei den trekken op donderda er agenten te paard over het k) lange lint van koopplezier el c Toch is in de avonduren 1 kl( klimaat in de Haarlemme èn stuk aangenamer dan in 1 nd den. De woningen boven ne en de subsidies op rolluik us door etalages zichtbaar bl n. daar debet aan. ïdi De blindengeleidestrooki de cesnummer. Er staan tali ee uitstallingen op, soms zelf de terrassen en de gemeente ijk nauwelijks meer tegen op s r nu eenmaal niet dagelijks in naar met duimstok op afs To wethouder Geertsema. Dake winkeluitstallingen niet ra 194 centimeter van de gevel n i v steken, is alom bekend. N ur mand houdt zich aan dezi de de wethouder 'moeilijk te m bepaling'. Wim Koevoet

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12