Tunnel kost vele miljoenen minder LEIDE tiek tijdens rondtocht van ambassadeurs ROC redt Centrum Vakopleiding van sterfhuis REGIO Zes jaar celstraf voor brute overval Leiden heeft nieuw plan voor Willem de Zwijgerlaan Gevaarlijke bomen gekapt WD weert onbekenden van openbaar debat Uitslagenavond landelijke verkiezingen in stadhuis Leiden ■op avontuur lench lection ■Hingen van Inds in debat Marijke Vos Ük aan chadestraat leen woning aan de [destraat is gister- Jbroken. Om binnen Lerd een bovenlicht- fcuis opengebroken. Vs missen een porte- jet inhoud, een lap- e bankpasjes. iop Kunst [*»sofie inette Monshouwer I beeldend kunste- Jke Elzinga (beeldend jen docent tekenen Ten) organiseren de ÏJngewone verbin- ikleine groepen be- fdeelnemers in twee inbreng aan de jsofische vragen. wordt met kleur, Iverf de samen- D kunst en filosofie ^verduidelijkt. De tost 246 euro en k op 1 en 2 februari ,v van Ars aan de racht 9a in Leiden. p slaat paal ogeschool ssecretaris Nijs Jirijs en burgemeester ■an op donderdag 30 ■erste paal voor de ;el van de Hoge- n aan de Zemike- tnbouw krijgt onder larterscentrum voor ftmemers, een boek- ■uimten voor vier li en een studenten- Éeau. Verder komen Irkplekken, praktijk- leen aula voor sym- Ingressen. De uit- Snoodzakelijk gewor- e groei van het aan- fen, tot nu ruim vier- door Robbert Mlnkhorst leiden - Leiden denkt bijna veer tig miljoen euro goedkoper uit te zijn bij de gedeeltelijke ondertun neling van de Willem de Zwijger laan. Een ongelijkvloerse kruising met de Gooimeerlaan kost 6,8 miljoen euro, zo heeft de ge meente laten uitrekenen. De laatste berekening kwam uit op 45 miljoen euro. Een volledige ondertunneling van de Willem de Zwijgerlaan kost waarschijnlijk enkele hon derden miljoenen euro's.- Daar voor heeft de gemeente sowieso geen geld. Leiden richt zich nu op 'overkluizing' van enkele ge deelten: bij de Groenoordhallen en bij de Kooilaan. Burgemeester en wethouders hebben gisteren een besluit ge nomen over het 'Beslisdocu- ment Speerpunten Willem de Zwijgerlaan'. Wethouder R. Hil- lebrand (PvdA/wijkontwikke ling) lichtte dat besluit gister middag toe, op het eerste weke lijkse persgesprek na de B W- vergadering. Het document is nog niet open baar, omdat de gemeente de in houd eerst aan direct betrokke nen bekend wil maken. Daarna volgt een presentatie aan de wijk. Maar Hillebrand wilde gis teren wel 'een tipje van de sluier oplichten'. Omdat de Willem de Zwijger laan bij de Groenoordhallen niet in een tunnelbak komt te liggen of volledig wordt overkluisd, is Leiden beduidend goedkoper uit. Volgens het nieuwste plan ligt de weg nu maar half ver diept. Er komt een groenstrook vanaf de Maresingel naar de Merenwijk, die glooiend de Wil lem de Zwijgerlaan kruist. De Gooimeerlaan wordt een stukje verlegd en loopt straks over het oude terrein van korfbalclub Pemix. Hillebrand zegt dat op deze manier 'een brede, groene boulevard' ontstaat tot aan de Van Voorthuyzenschool. Op die plaats komt trouwens de nieuwe plek voor een moskee, als het aan B en W ligt. Dat lijkt het college een betere locatie dan het EWR/Slachthuisterrein. De school moet uiteindelijk 'een centrale plek in de wijk krijgen', vindt Hillebrand. Hoe de toekomstige kruising van de Kooilaan met de Willem de Zwijgerlaan eruit gaat zien, is nog niet bekend. Hillebrand: „Een overkapping is daar wel wat ingewikkelder. Als je de diepte ingaat, zit je met de aftak king naar de Kooilaan. Onder gronds kan die niet. Misschien kan het via de Surinamestraat en de Ringkade." Wat ook mee speelt, is de plek van de gewen ste brede school. Voorlopig gaat de voorkeur van B en W uit naar de omgeving van de Ringkade en de Surinamestraat. Andere plekken die nog in aanmerking komen, zijn de buurt van het Kooipark of van verpleeghuis Overrhijn. leiden - Het verkeer raast over de Leidse Europaweg langs de stammen van 31 gekapte bomen in de berm. De provincie Zuid-Holland heeft de bomen gerooid omdat ze kunnen omwaaien bij harde storm. Op de plaats van de 'gevaarlijke' bomen worden binnenkort nieuwe terugge plaatst. Foto: Henk Bouwman door Marijn Kramp leiden - Met de overname van het Centrum Vakopleiding is het ROC Leiden expertise rijker. Het onderwijsinstituut voegt hier mee opleidingen voor veelal langdurig werklozen toe aan het rijtje mbo-opleidingen, volwas seneneducatie en taalonderwijs dat het nu al aanbiedt. Ook het Centrum Vakopleiding put voordeel uit de overname. Het alternatief was een sterfhuiscon structie, vreest oud-regiodirec teur C. Advokaat. Het ROC Leiden is niet uniek in deze overname. In heel het land zijn de Centrum Vakopleidingen overgenomen door de ROC's. Het werk van zo'n 1300 mensen is daardoor behouden gebleven. Advokaat en ROC-collegevoor- zitter J. van Gaal zijn trots op de (advertentie) Uw stem kan de kwaliteit van bus en trein aantasten Geef dit kabinet geen tweede kans geruisloze overname. „Als de ROC's niet hadden willen mee doen, was het Centrum Vakop leiding misschien in handen ge vallen van een commerciële partij," vermoedt Van Gaal. Een sterfhuisconstructie waarbij slechts delen van het bedrijf wa ren overgenomen, was dan mo gelijk het gevolg geweest. „Een commercieel bedrijf investeert niet snel in dure opleidingen, maar behoudt alleen de goedko pe administratieve opleidingen. Zoals kortlopende trainingen en automatiseringsopleidingen." Het ROC Leiden doet het tegen overgestelde en herstelt de dure afdeling techniek van het Cen trum Vakopleiding weer in ere. Deze afdeling was vanwege de financiële malaise en terugloop van het aantal cursisten bij het Centrum Vakopleiding verdwe nen, maar gaat nu weer van start omdat ze gebruik kan ma ken van de technische facilitei ten van het ROC Leiden. Voor dat soort dure opleidingen is een bepaalde schaalgrootte no dig, benadrukt Van Gaal. „Men sen kunnen wel terugverlangen naar de kleine schooltjes, maar dat is vaak niet mogelijk. In ie der geval niet voor het technisch onderwijs. Daar heb je vanwege de enorme investeringen grotere verbanden voor nodig." Meer marktwerking in het on derwijs, een andere actuele dis cussie, is evenmin zaligmakend, menen Van Gaal en Advokaat. De teloorgang van het Centrum Vakopleiding is daarvoor illu stratief. Deze instelling werd de afgelopen decennia steeds meer verzelfstandigd totdat het faillis sement dreigde. Van Gaal: „Dit privatiseringsproces is nu in één klap teruggedraaid door overna me door een publieke partij, want dat zijn de ROC's." Commerciële bedrijven zullen zelden de harde kem van werk lozen opleiden zoals het Cen trum Vakopleiding doet. Daar is Van Gaal van overtuigd. „Con currentie dwingt bedrijven ertoe zich alleen in te zetten voor de hoogopgeleide werklozen die zeker aan de bak komen. De markt richt zich nooit op de echte zwakkeren in de samenle ving, omdat dat commercieel minder interessant is. Bepaalde taken moet je dus niet willen privatiseren, maar overlaten aan organisaties zonder winstoog merk." Van Gaal prijst zich in dat op zicht gelukkig met de gemeente besturen in de Leidse Regio die onlangs weer een driejarig con tract afsloten met ROC Leiden voor verschillende opleidingen aan onder andere de Taal school. „Voor die analfabeet op leeftijd blijft er dus voorlopig een taalcursus bestaan. En de ervaring en kennis die wij in ja ren hebben opgebouwd, blijft gelukkig behouden. Maar mijn Amsterdamse collega heeft het in die discussie met zijn ge meentebestuur een stuk lastiger. Het blijft knokken tegen de tijd geest, waarin de markt heilig is verklaard." Schoolverlaters en werklozen In Leiden en omgeving verla ten jaarlijks ongeveer 600 leer lingen voortijdig hun school. ROC Leiden vangt ongeveer de helft op in het volwassenenon derwijs, waar de voortijdige schoolverlaters alsnog hun middelbareschooldiploma in certificaten halen. Een ander deel komt als werkzoekende A/ia de sociale dienst en rémte- gratiebedrijven als Kliq, terecht bij het Centrum Vakopleiding dat korte intensieve cursussen geeft die zijn toegesneden op de arbeidsmarkt Dit instituut is na de oorlog opgericht toen er een groot tekort was aan vakmensen en het bij veel mensen ontbrak aan scholing. Met snelle cursussen werden werklozen klaargestoomd voor een baan. In de vijftig jaar die volgden wisselde het soort cur sussen naar gelang de econo- ■Kloppenburg (/leiden Een zorge- le was het niet, de n dertien ambassa- ïsuls-generaal giste- |et Rijnlands Lyceum e Universiteit. Kritiek [erwijs was niet van arbij de diplomaten kniet onbetuigd lie- assadeurs en con- 1, bijeen voor de ;adeursconfe- liten het Rijnlands siteit omdat beide tellingen veel bui- rekkingen hebben ^en tweetalig onder- L Eikerbout van het in Oegstgeest jlomaten bij over lis. Hij legde uit dat 'lijke enthousiasme ijs al vrij snel om- de. „Er bleken al idelen dan voorde studiehuis te kle- gaat, vol- iut, ten koste van de het onderwijs. De een andere taal dan rbeeld aanzien- Dit komt het niveau Ie. Ook wordt de [d op het kunnen mische golfbeweging. Advo kaat: „Bij een recessie werden de opleidingen langer en leid de het Centrum Vakopleiding ook op tot een kwalificatie. En als de economie in de lift zat en er een tekort aan arbeids krachten dreigde, werden de cursussen korter en veel meer toegespitst op de toekomstige baan. Aan een diploma komen de cursisten dan niet toe." Ad vokaat betreurt dat, en is om die reden ook zeer tevreden met de overnamepartner. „Het zou mooi zijn als de cursisten in deeltijd alsnog een diploma halen. Bij het ROC Leiden zijn daar meer dan voldoende mo gelijkheden voor." Met de overname van het Centrum Vakopleiding krijgt het ROC Leiden er 30 medewerkers en ongeveer 600 cursisten per jaar bij. (advertentie) Uw stem kan ernstige schade toebrengen aan het milieu I Geef dit kabinet geen tweede kans door Tlmoteus Waarsenburg leiden - Geïnteresseerde buiten staanders zijn niet welkom bij de openbare debatten van de WD waar Ayaan Hirsi Ali op treedt. Dit zegt een woordvoer der van de liberale partij. Aanlei ding voor deze opmerkelijke uit spraak is verwijdering van drie Leidenaars tijdens de vrij toe gankelijke partijbijeenkomst vo rige week zaterdag in de Hoog landse Kerk in Leiden. „Ze had den geen uitnodiging. Die wa ren er ook niet, maar dat is niet nodig om iemand eruit te zet ten. Ze kenden niemand in de zaal", aldus WD-woordvoerder E. Slinger. In het kader van de verkiezingen brachten Hirsi Ali en partijge noot Melanie Schultz van Hae- gen vorige week zaterdag een bezoek aan de Leidse markt 's Avonds waren de twee aanwezig op een openbare bijeenkomst van de WD, georganiseerd door de afdeling Leiden. „Ik wilde met twee vrienden de avond bij wonen", zegt H. Elwali. Deze ambtenaar van het ministerie van economische zaken is als kind van Marokkaanse ouders in Nederland geboren en geto gen. Net als zijn twee vrienden. „En nota bene door de Volks partij voor Vrijheid en Demo cratie word ik als derderangs burger behandeld." „Wij liepen de kerk in, zeiden de mensen bij de deur gedag die ons vriendelijk terug groetten, hingen onze jassen op en gin gen zitten. Binnen een minuut stond er iemand naast ons die A/roeg wat we kwamen doen, of we een uitnodiging bij ons had den. Die bleken er ook niet te zijn. Het was namelijk een openbare bijeenkomst. Maar we werden er toch uitgezet Buiten heb ik nog een discussie gepro beerd te voeren met die man. Hij bleek een agent te zijn, be last met de beveiliging van Hirsi Ali. We kregen alleen maar te horen dat 'bepaalde WD'ers ons niet binnen wilden heb ben'." Een grof schandaal, vindt Elwali. „Ik ben hier geboren en geto gen. Ik begrijp best dat er stren ge veiligheidsmaatregelen wor den nageleefd als Hirsi Ali komt. Maar wij wilden gewoon als kie zer horen A/vat de WD te vertel len had. Ik weet dat de WD een voorstander is van een preven tief veiligheidsbeleid. Maar dit is wel erg preventief. Ik laat het hier dan ook niet bij zitten." „Wij kennen iedereen die die avond binnen was, zo'n 150 mensen", zegt Slinger. „Maar deze drie mannen niet. En ze konden ook niet goed uitleggen wat ze kwamen doen. De bevei liging van Ayaan Hirsi Ali schat zelf in of ze de boel vertrouwen of niet. Deze jongens hadden geen uitnodiging en kenden nie mand in de zaal. Er waren ook geen uitnodigingen voor die avond, maar dat doet er niet toe. De beveiliging van Ayaan is in handen van agenten van de dienst koninklijke en diploma tieke beveiliging. Zij bepalen wie ze er wel en niet bij willen heb ben, zij hebben daar een eigen verantwoordelijkheid in. Het is vervelend als de goeden onder de kwaden lijden. Maar dat is nu eenmaal inherent aan beveili gingsprocessen", aldus Slinger. idvertentie) Bij de Universiteit Leiden werden de ambassadeurs door programmacoördinator M. Vooijs ingelicht over het Bachelor/Mastersysteem. Foto: Henk Bouwman stem kan rbraak van ie stroom agen it geen tweede kans jlieuclefen: lezen van teksten in een andere taal. Het grammaticale aspect komt er niet meer aan te pas." L. Schoonderwoerd, beleidsme dewerker van het ministerie van onderwijs, cultuur en weten schappen, is het niet met Eiker bout eens. Volgens hem zien scholen vaak meer regels dan er daadwerkelijk zijn. Schoonder woerd: „Het probleem is dat het aantal beschikbare uren te wei nig is om alle vakken te kunnen geven." Eikerbout stak zijn on vrede over het studiehuis niet onder stoelen of banken. „Het leraarschap is tegenwoordig niet meer dan een zwoegbaan voor weinig geld", zei hij. Later die dag lichtte program macoördinator M. Vooijs van de Leidse universiteit het Bachelor- /Mastersysteem toe, de twee fa ses waarin het universitair on derwijs tegenwoordig is ver deeld. Daarnaast werd er ge praat over de bestrijding van het 'steenkolen-Engels' onder do centen. De ambassadeurs ble ken veel waarde te hechten aan de kwaliteit van het Engeltalige ondenvijs en benadrukten dat dit de laatste tijd sterk achteruit is gegaan. De universiteit heeft dit ook gemerkt en stelt daarom strenge eisen aan haar docen: ten. Vooijs: „Er is een speciaal studiecentrum voor docenten en bij de sollicitatie is degelijk Engels een vereiste." den haag/leiden - Een 20-jarige Chinees uit Rotterdam die in Leiden met vier andere Chine zen het woonhuis van de eige naar van een Chinees restaurant overviel, is gisteren door de Haagse rechtbank tot zes jaar veroordeeld. Toen de vijf bin nendrongen in de woning aan de Timorstraat, bevond een van de twee aanwezige vrouwen zich in de badkamer. Ze moest de deur opendoen, maar was daar te bang voor. De daders beukten de deur in en sleepten haar naar de slaapkamer waar ze zag dat de andere vrouw al met haar handen op de rug ge bonden was en een plakband over mond en ogen had. Ze kre gen allebei een mes op hun keel. De daders namen geld, sieraden en een aantal dure spullen weg uit de woning en verdwenen in een zwarte BMW. Een omwo nende had het nummer van die auto opgeschreven. De auto stond op naam van een Chinese restauranthouder die hem had uitgeleend aan de verdachte. De aanhouding van de Rotterdam mer leidde ook tot de oplossing van een afpersing in het Bra bantse Nispen. Daar dwongen de daders de uit bater van een Chinees restau rant tot afgifte van 20.000 euro. Op 15 maart drongen vijf daders het restaurant aan de Essense- weg binnen om de kok net zo lang te mishandelen totdat de eigenaar over de brug kwam. De overvallers toonden zich niette min 'schappelijk': het slachtoffer mocht in termijnen betalen. De Rotterdammer zou het geld tel kens hebben opgehaald. Hij zou ook degene zijn geweest die in het restaurant met een pistool had gezwaaid. Tijdens de behandeling van de strafzaak twee weken geleden had de officier zes jaar cel geëist. Een aantal medeverdachten zal later terechtstaan. (advertentie) Woensdagavond 22 januari a.s. organiseert de gemeente vanaf 21.00 uur in het stadhuis een uitslagenavond over de landelijke verkiezingen. De avond vindt plaats in de Burgerzaal (ingang Breestraat), waar u via grootbeeldprojectie op de hoogte wordt gehouden van de ontwikkelingen in het land en in Leiden. De uitslagenavond begint om 21.00 uur en duurt ongeveer tot 24.00 uur. U bent van harte welkom! Locatie: Burgerzaal stadhuis Leiden (ingang Breestraat). Bestuursdienst dinsdag 21 januari 2003

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11