Politiek schrikt van trage aanpak DZB Eurodusnie ziet niets in parlement Leidse vredesdemonstratie een fiasco 'U heeft ook nog nooit in de regering gezeten' REGIO Bos verrast Leiden met bezoek Gemeenteraad eist opheldering over nieuw tekort Activisten in debat met politici GroenLinks en SP Werkgroep Politiek Café Leiden houdt levendig vrouwendebat LEIDEN leiden - Het bezoek van de PvdA-campagnekara- vaan in Leiden werd zaterdag onverwachts uitge breid met een optreden van lijsttrekker Wouter Bos. Onder grote mediabelangstelling presenteerde de partijvoorman in buurthuis Vogelvlucht in Leiden Zuidwest het plan 'Nooit meer jeugdwerkeloos heid'. De Partij van de Arbeid vindt het onaccepta bel dat veel jongeren zonder diploma de school ver laten en vervolgens geen baan vinden. Daarom wil de partij het voortijdig schoolverlaten bestrijden en de jeugdwerkloosheid uitbannen. De PvdA heeft hiervoor al een plan klaar liggen. Een convenant tussen het ministerie voor sociale zaken en werkge legenheid, het ministerie voor onderwijs, cultuur en wetenschappen en MKB-Nederland is een van de onderdelen hiervan. De komende vier jaar wil de PvdA minimaal 30.000 jongeren aan de arbeid helpen. Het convenant richt zich op potentiële schoolverlaters in het mbo en het vmbo en op jongeren die al met de opleiding zijn gestopt. Meer leerlingenbegeleiders en grotere be trokkenheid van ouders moeten de jeugd weer aan de studie krijgen. Na afloop discussieerde Wouter Bos met betrokkenen van het project Thuis op Straat. Dit project leert jongeren werken en leren combineren en is volgens de PvdA een goed voor beeld van hoe het convenant straks gaat werken. De lijsttrekker beloofde dat de Partij van de Arbeid ook na de verkiezingen Leiden zal bezoeken. Foto: Henk Bouwman door Wim Wegman leiden - De Leidse politiek rea geert geschrokken en geërgerd op de verder opgelopen tekorten van werkvoorziening DZB. De grote partijen in de raad vallen vooral over de opmerking van de nieuwe directeur van DZB, A. Klok, dat er de afgelopen jaren nauwelijks iets is gebeurd om de problemen te verhelpen. Ze wil len zo snel mogelijk opheldering van het college over de gang van zaken bij DZB. Directeur Klok van de Leidse so ciale werkvoorziening (voor heen De Zijl Bedrijven) maakte zaterdag in deze larant bekend dat de tekorten waarschijnlijk oplopen naar 4,5 miljoen euro. Het college had die eerder becij ferd op ruim 3 miljoen euro. Om de oplopende verliezen op te vangen, suggereerde Klok om het dure, in 1999 betrokken DZB-gebouw op Roomburg af te stoten. Verder praat hij met het gemeentebestuur over de af schaffing van de 'Leidse cao', een speciale, extra gunstige re geling voor langdurig werklozen die bij DZB zijn ingeschakeld. G. van Gruting (WD) en W. Bleijie (CDA) zeggen geschrok ken te zijn van het verhaal. „Ik wil wel eerst van het college we ten of dit narigheid is die in de lijn der verwachting lag, of dat er nu weer nieuwe lijken uit de kast zijn gekomen. Maar als dit waar is, dan is het natuurlijk ernstig", zegt Van Gruting. Bleij ie zegt dat hij het bovendien nogal zorgelijk vindt dat er in de periode dat er een interim-ma nager actief was, kennelijk niets is gebeurd. „Ook daar moet het college maar eens opheldering over geven." Bleijie pleit er ver der voor om een speciale com missie die zich namens de ge meente over DZB moet buigen, eerder bijeen te roepen. D. Wijfje (PvdA) heeft het colle ge dit weekeinde al in schriftelij ke vragen om opheldering ge vraagd over de oplopende tekor ten en de opmerking van Klok dat er de afgelopen twee jaar weinig is gebeurd om DZB fi nancieel weer gezond te krijgen. Wijfje: „Ik moest een diepe zucht slaken toen ik dit bericht las. Wat is er nu weer aan de hand?" Alle partijen vinden het in meer of mindere mate bespreekbaar dat DZB zijn dure pand op Roomburg verlaat. Over de af schaffing van de Leidse cao lo pen de meningen echter flink uiteen. Voor de PvdA is dit nog niet aan de orde. Het CDA wil er pas in allerlaatste instantie over praten, en voor de WD mag de ze cao nu al op de helling. Groenlinks-wethouder M. Rab- bae heeft 'geen behoefte' om zich publiekelijk uit te spreken over de noodzaak van een zware reorganisatie bij DZB Leiden. „We gaan de zaak nu bespreken in het college", aldus Rabbae vanmorgen. De wethouder soci ale zaken kon vorige week niet reageren op bezorgde uitlatin gen van de nieuwe DZB-direc- teur Klok en zegt het nu 'niet passend' te vinden om in de krant te reageren. „Dat is mijn algemene lijn in zaken. Ik com municeer over inhoudelijke za ken eerst met de raadscommis sie en de gemeenteraad. Niet met de media." De collegever gadering van vanochtend heeft, zo zegt Rabbae, 'wat mij betreft niets te maken met het kranten artikel'. „We gaan praten over maatregelen om de tekorten te rug te draaien. Daarna kan ik meer vertellen." Rabbae volgde begin vorig jaar wethouder J. Laurier (Groen links) op die vanwege 'misma nagement' bij DZB moest op stappen. Dat gebeurde na de presentatie van een Vernietigend rapport van accountantsbureau Ernst Young, waarin de finan ciële malaise uit de doeken werd gedaan. (advertentie) leidschdaqblad.nl |1 -jarige man uit bisteravond ge- J na een botsing op Hij kreeg geen leen auto be ien Leidenaar (33) ■straat vanuit de [woerd kwam. Bei- kten zwaar be- Kotterdammer is |igklachten naar kenis Wiesel Inee Sj. van der idagindebo- e Leidse synagoge kenis van Elie p mensheid'. Wie- milie verloor in de npen, schreef in f, een boek over I Hierna ver- ta veertigtal boe- ind. Centrale liwerk zijn vrede, I menselijke waar- lening. Introdu inen betalen 3,50 ng die wordt door het Ge- (derland-Israël. n acht uur, aan [iezingen teitencentrum Leiden Zuid- oensdagmorgen verkiezing voor en lijk gehandicap ten kunnen stem- Ipartij, de bui dingen- muziekpartij, de ofdedieren- iduwverkiezing iject van Gemiva- ïdelijk gehandi- jen hoe verkie- i. Meer inlichtin- 18300. door Wilfred Simons leiden - De WD is niet werkelijk geïnteresseerd in integratie, meent Wijnand Duyvendak van GroenLinks. De liberale partij en haar electoraat hebben er be lang bij dat er maatschappelijke onrust rondom allochtonen is. Zo kan zij 'gewone mensen op zetten tegen andere gewone mensen' en heersen door te ver delen. De WD, dat is de partij die 'minder wetten wil voor rijke mensen en meer voor arme'. De toon was gezet, zaterdag avond tijdens een verkiezings avond van Eurodusnie in de Vrijplaats Boerhaavelaan. Onder leiding van het Amsterdamse raadslid Anne van Schaik van De Groenen debatteerden sym pathisanten van Eurodusnie met vertegenwoordigers van de SP én GroenLinks over de vraag of actievoerders en parlementai re politici iets aan elkaar kunnen hebben. Ook kwam de vraag aan de orde hoe het toch kan dat 'rechtse' politici erin ge slaagd zijn om met de thema's integratie en onveiligheid de po litieke agenda te domineren, terwijl 'linkse' thema's, zoals het milieu, solidariteit en sociale ongelijkheid uit de mode blij ken. Links, vindt woordvoerder Marco van Duin, is het initiatief kwijt en reageert alleen nog maar op rechts. Eurodusnie ziet niets in het par lement. Democratie is geen zaak van '150 mensen die hun hand opsteken', maar van 'mensen die zichzelf organiseren' en die de 'macht over hun eigen leven in handen nemen'. Bovendien staat de basisbeweging voor ra dicale idealen zoals afschaffing van het kapitalisme. Parlemen tariërs kunnen het bestaande onderdrukkende 'systeem' niet veranderen, sterker nog: zij zijn er onderdeel van. Toch bleek, na handopsteken op verzoek van de voorzitter, bijna iedereen van plan om woensdag naar de stembus te gaan. Dat vond Van Schaik gek voor een basisbewe ging. „Het verbaast me echt." SP-kamerlid Christa van Velzen, die er vorig jaar met een motie in slaagde om ervoor te zorgen dat vanaf 2006 geen chloortrei nen meer door Weert rijden, oogstte weinig lof. Van Duin vond dat succes van het parle ment maar klein vergeleken bij de grote opgaven waarvoor de basisdemocratie staat. Ook de zaal haalde er zijn neus voor op. „Chloortreinen tegenhouden is mooi, maar het 'het moet die per'. Fundamentele verandering moet! Wie het spel meespeelt, legitimeert het systeem!" Toch hield van Velzen stand. „Met buitenparlementaire actie kwam ik niet verder. Raadsleden, colle ges van B en W, iedereen wilde dat het ophield, maar de multi nationals hielden het tegen. Met een kamerbesluit was het zó ge regeld." Politiek blijft ook voor haar de kunst van het haalbare en zij stelde vast dat buitenpar lementaire actievoerders 'heel lang heel wollig blijven' over wat zij haalbaar achten. Over de vraag of migranten Ne derlands moeten leren, bleek Eurodusnie zeer gespleten. Sommige leden hangen sterk aan een samenleving waarin ie dereen' zich blij laat verrassen door de schatten van eikaars cultuur en waarin het gezellig is als mensen met handen en voe ten met elkaar praten. Boven dien is het naar om tegen al lochtonen die slecht Nederlands spreken te zeggen dat zij 'ach terlopen' met taal. Maar zowel de SP als GroenLinks vinden dat 'taal leren moet'. „Als je je niet verstaanbaar kunt maken, tast dat je waardigheid aan", vindt Van Velzen. Vanaf het Stadhuisplein trekt de kleine groep vredesdemonstranten onder politiebegeleiding richting Molen de Valk. Foto: Mark Lamers door Jos van Duinen leiden - Tienduizenden, mis schien wel honderdduizenden over de hele wereld liepen zater dag mee in marsen tegen een oorlog in Irak. Een wereldwijde protestactie tegen een mogelijk militair ingrijpen door de Ver enigde Staten. In Leiden organi seerde het Anti-Oorlogs-Comité (LAOC), samen met de belan genvereniging voor Marokkanen Moultaqa, de manifestatie. Met slechts een handjevol deelne mers was de opkomst hier be droevend laag, de organisatie zelfs erbarmelijk te noemen. Na een half uur blauwbekken op het Stadhuisplein en wach ten op nog meer mensen, vraagt een van de twintig deelnemers de organisatoren om de tocht te laten beginnen. Herman de Tol- lenaere van het LAOC zucht. „Waar blijven de mensen van Moultaqa nou?" Maar de Ma rokkaanse vrienden komen niet opdagen. Voorbijgangers hebben meer oog voor Rogier van der Sande en Dirk van den Bosch. De WD- wethouder en het Groenlinks- raadslid bestoken het winkelen de marktpubliek met folders en gaan ermee in discussie. De PvdA staat met haar kraampje pal achter de sprekers op het Stadhuisplein en voorziet de deelnemers aan de demonstra tie ongevraagd van broodjes. Eurodusnie-woordvoerder Mar co van Duin houdt een draagba re luidspreker in de lucht waar uit de stem van De Tollenaere moet klinken. De spreker is zo enthousiast over 'zijn' demon stratie dat hij regelmatig vergeet in de microfoon te praten. En doet hij dat wel, dan zit er net een snoertje los. Maar wie goed luistert hoort hem meerdere malen hetzelfde roepen. „Straks komt er een CDA-WD-kabinet met nog meer bezuinigingen op onderwijs en gezondheidszorg, omdat het geld aan de oorlog wordt verspild. Oliedomme plannen van Bush en zijn kleine schoothondje Harry Potter Bal kenende. Dat willen wij niet! Handen af van Irak!" Van Duin doet er nog een schepje bovenop. „Protesteren is goed. Maar we moeten veel verder gaan. We moeten ons groeperen, en samen een nieu we politieke beweging opzetten die alle andere onnodig maakt." Vanaf het Stadhuisplein gaat de groep onder politiebegeleiding naar Molen de Valk. De protest mars verloopt zo onopgemerkt dat de politie halverwege afziet van verdere begeleiding. De de monstranten vinden het alle maal best. 'We shall overcome', zingen ze. En: 'Oorlog, oliedom'. Bij het verzetsmonument staat de groep even stil bij Martin Lu ther King. Een van de demon stranten hangt een groot stuk karton, met daarop een foto van de profeet van de actieve ge weldloosheid, op het monu ment. Een opname van zijn speech tegen de oorlog in Viet nam wordt afgespeeld. Maar ook deze actie maakt weinig in druk. De vijftien overgebleven demonstranten zien de foto van het monument afwaaien en bo ven op het hoofd van De Tolle naere landen. Ze horen geen speech maar krakende geluiden. Technische problemen. Dan rijdt er een auto voorbij. Provocerend langzaam en met open ramen. „Platgooien die boel", schreeuwt de bijrijder. „Platgooien!" Iedereen is even stil. „Hoorden jullie dat?", roept een demonstrant verbaasd. „Hij zei platgooien." delaar 9-jarige vrouw uit jrdagmiddag op de fcroofd van naar [liep daar en op jat zij wilde bel- kasserende fietser |t haar hand. gen ~r "f® 3-jarige Rotter- erdagavond na ervolging op de KÜ 'Pgepakt* HU 3130 erdacht kort daar- ^oning aan dezelf- 31 jbben ingebroken. betrapte de man 1 belde direct de ïren ter de vluchtende LB bef na door Floor Ligtvoet leiden - „Bos voert een betere campagne dan Zalm. Als je met je uiterlijk zoveel stemmen kunt winnen, ben je een kanjer!" Dit is geen uitspraak van PvdA-poli- tica Jet Bussemaker, maar van opponent Mirjam Sterk (CDA). Ze verpakt haar aanval - 'Bos trekt geen stemmen vanwege zijn gedegen programma' - in vleiende woorden. Typerend voor het debat tussen de vrou welijke politici, zaterdagmiddag bij Politiek Café Leiden. Breng beleefd en duidelijk je stand punten naar voren, met hier en daar een steek onder water. Alleen Gonny van Oudenallen (LPF) en Fenna Vergeer (SP) kie zen, geheel in de stijl van hun partij, vaak voor een frontale aanval. Samen met Marijke Vos (GroenLinks), Edith Schippers (WD) en Ursie Lambrechts (D66) kruisen deze Tweede-Ka merkandidaten de degens over onder meer de staatsschuld, verkeer en onderwijs. Al tijdens het eerste debat tus sen CDA, SP en D66 over het wel of niet aflossen van de staatsschuld, beslaan de ramen in het bovenzaaltje van restau rant Markt. Het publiek luistert aandachtig naar het woorden- gekletter. D66'er Lambrechts verwijt het CDA te weinig geld te investeren in het onderwijs uit angst om de staatsschuld op te laten lopen. Volgens haar beta len de investeringen in de ken niseconomie zich vanzelf terug. „Een beetje laat van D66 om daar nu pas over te beginnen na acht jaar paars", reageert Sterk pinnig. Maar Vergeer van de SP valt Lambrechts bij. „Door het CDA-beleid hebben we straks te maken met schoolverlaters zon der diploma. Zij kunnen vervol gens geen baan vinden en vra gen een uitkering aan. Dan loopt de staatsschuld toch weer op!", roept ze triomfantelijk. Ach, wijsheid komt met de ja ren", besluit Sterk. „Het is nu van belang dat we het aanzien van de leraar verbeteren door hogere lonen. Ook moeten we meer doorgroeimogelijkheden creëren door baancÜfferentia- tie. Lambrechts schudt haar hoofd. „Mooie praatjes vullen geen gaatjes. Als u dat allemaal voor elkaar wilt krijgen, waarom investeert u dan niet in onder wijs?" Sterk- „We reserveren er wel degelijk voor. Maar we heb- Het debat tussen de vrouwelijke politici. Vanaf links Van Oudenallen (LPF), Bussemaker (PvdA), Lam brechts (D66), Vos (GroenLinks) en discussieleider Van Brussel. Foto: Henk Bouwman ben ook andere prioriteiten. Je kunt geld maar één keer uitge ven." Vergeer kapt haar af.Als u iedere euro omdraait, waarom heeft u dan ingestemd met de aanschaf van de Joint Strike -ï Fighter?" Antwoord geven lukt Sterk niet meer. Het applaus uit de zaal overstemt haar betoog. 1 Toch laat ze dit niet over haar kant gaan. „Dat kunt u ook niet weten, u heeft nog nooit in de regering gezeten", bijt ze Ver geer uiteindelijk toe. Ondertussen beklaagt Van Ou denallen zich bij debatleider Ton van Brussel, oud-hoofdre dacteur van het Leidsch Dag blad. „Kan ik zo een andere plek krijgen? De PvdA schijnt te den ken dat de LPF al verloren heeft. Ze blijft zich met haar rug naar mij toe keren." Nu de aandacht op haar gericht is, maakt ze van de gelegenheid gebruik om Ma rijke Vos een veqg uit de pan te geven. „Wat heeft u concreet aan het openbaar vervoer ge daan? Ik hoorde RosenmöUer er altijd over praten maar ik moet de hele rit van Utrecht naar Am sterdam staan met twee tassen en een hondje onder mijn arm. U moet zich schamen!" Vos blijft rustig onder de aanval. „Grote mond, LPF? Hoeveel eu ro trekt u ervoor uit?" Van Ou denallen moet het antwoord daarop schuldig blijven, want de debatronde is afgelopen. Het is Ursie Lambrechts van D66 die na het finaledebat tegen Marijke Vos door de jury als winnaar wordt aangewezen. V

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9