BUITENLAND Pil Onwennig gaan Amerikanen de straat op r l 14 'Het vuur kan onverwachts op je huis vallen' Zoektocht naar Nederlanders op de Filipijnen Inval Londense moskee wegens ricine-vondst Wereldwijde protesten tegen oorlog in Irak Robbie Williams vindt illegaal kopiëren geweldig Wapeninspecteurs Irak optimistisch ■»«- - .ai kloon-baby komst :t Amerikaanse Clo- zaterdag de geboorte rde gekloonde baby ligd. Volgens het be- i Raelian-sekte wordt Japan opnieuw een L geboren. Het kind loon zijn van een 2-ja- je dat bij een auto-on net leven is gekomen, fice Brigitte Boisselier. bndigde eerder al de in van 's werelds tonde baby, Eve. In zou de tweede ter wereld zijn geko- 'el eenvoudige DNA- van het bedrijf jven, heeft Clonaid lafhankelijk bewijs iren. 1 op boot I tust Italië 'lui op een Russisch lp hebben gisteren jst van het Zuid-Itali- flië een vluchtelin- iet zes lijken aange- [namen zes vluchte- iboord die zich ook meter lange boot be- it was gisteravond lelijk hoe de zes mi tt het leven kwamen, juchtelingen vandaan penmin bekend. ims moeten ispannen' isama bin Laden loslims in de wereld in hun onderlinge irschillen te vergeten te spannen tegen de jjand'. Dat bericht een (verschijnende Arabi- L Volgens de Asharq s de verklaring van itgegeven door een ir islamitische stu- itan. Tienduizenden mensen togen naar Washington om te demonstreren voor de vrede. Foto: AP/Rick Bowmer door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Een Afghaanse windhond - met sjaal - draagt een groot plakkaat: 'Don't wag this dog'. De verwijzing naar de Hollywood-film waarin 'spindoc tors' een fictieve oorlog tegen Al banië bedenken om de aandacht van een presidentieel seksschan daal af te leiden, brengt een glimlach op de gezichten van de demonstranten op het veld voor het Capitool in Washington. Ontelbare malen gaat de zwarte Afghaan op de foto. Net als de leden van vrijwilligersbeweging Americorps die een prachtig ge schilderd spandoek - 'Geen oor log, Vrede' - ophouden bij het metrostation op de Mail, waar een gestage stroom dik ingepak te demonstranten uitkomt. De een met een thermoskan, de an der met een videocamera, een derde met een protestbord en allemaal met een warme muts. Even verderop zijn drie jochies in een boom geklommen met een spandoek waarop president Bush wordt uitgemaakt voor ter rorist Een peuter die door zijn moeder meegetrokken wordt, roept 'wij willen vrede'. De grootste vredesdemonstratie in de Amerikaanse hoofdstad sinds Vietnam heeft veel weg van een familie-uitje onder een stralend blauwe hemel. Maar dan wel eentje met een serieuze boodschap, waarvoor Amerika nen van alle leeftijden, af- en herkomst de kou (min vijf) heb ben getrotseerd. Natuurlijk zijn er de uiterlijke kenmerken van de professionele protestbeweging. Uit speakers klinkt de ene na de andere op roep tegen een oorlog in Irak, gevolgd door gejuich. Verkopers proberen socialistische pamflet ten te slijten voor een dollar. Er zijn kraampjes met buttons en stickers. Speciaal georganiseer de bussen rijden af en aan op Third Street om de demonstran ten die uit de hele VS afkomstig zijn 'voor de deur' af te zetten. Maar het gemêleerde gezel schap, met zijn camera's, kar tonnen borden en vredessym- bolen van macramé, wekt vooral de indruk bijeen te zijn geko men voor een ongewone activi teit. Voor velen is het dan ook de eerste keer dat ze de straat op zijn gegaan om te protesteren. Dat is ook de kracht van de Amerikaanse vredesbeweging in opkomst, meent organisator Answer (Act Now to Stop War and End Racism). Het anti-oor- logsgeluid klinkt dwars door de bevolking, en impliceert dat er veel meer zorg is over een pre ventieve en unilaterale oorlog van de VS tegen Irak dan Was hington wellicht aanneemt. Een woordvoerder van George Bush zei vorige week desge vraagd dat de Amerikaanse pre sident het een groot democra tisch goed vindt dat Amerikanen de straat op kunnen gaan om hun mening kenbaar te maken. De vredesactivisten hebben daar ondanks hun onwennig- nden bij Fokker-50 - Een Fokker-50 is de problemen geko- een landing op het Ban het Spaanse Me- Begtuig schoot bij de Bor. Hierdoor raakten |ide achttien inzitten- ïd, zei een woord- in de Nederlandse maatschappij Denim n. Het vliegtuig liep te schade op. Techni- den dat de propeller- p bij de landing te- eten geven, niet [en Spaanse krant pter dat de piloten »ed zouden zijn ge- Ucohol en cocaïne, perder is hier niets [-Korea wijst deling af brd-Korea heeft gis- pationale bemidde- :onflict over nucleai- met de Verenigde |de hand gewezen. Jeaanse functionaris- |tegen een Russische Pyongyang en Was- [t geschil zonder be rt derden moeten lijdens een banket jissische ambtgenoot .osjoekov verklaarde Koreaanse ondermi- puitenlandse zaken u dat de VS verant- Hzijn voor de crisis, lat het confftcLdaar- tnternationaliseerd*~ den haag/gpd - Op weg naar haar huis zag ze de lucht rood worden. Bermen en heuvels stonden in brand, straten waren afgesloten. „Vlakbij mijn huis zag ik enkele andere huizen in brand staan", zegt Marianne Pietersen. „Ik dacht dat mijn huis ook in vlammen was opge gaan, maar gelukkig, er was niets aan de hand." De secretaresse van de Neder landse Club in Canberra woont even buiten het centrum van de Australische hoofdstad, die nu al dagen van alle kanten wordt bedreigd door niet te temmen bosbranden. Als 's middags de wind opsteekt en tot grote snel heden aanwakkert, wordt het vuur over soms wel tien kilome ter via brandende takjes en bla deren door de lucht meege voerd. Dat komt dan, volstrekt onvoorspelbaar, in een straat of op een huis terecht. „Zo is het vuur de afgelopen da gen tien tot vijftien kilometer dichterbij gekomen", vertelt de Nederlandse, die sinds 1992 in Canberra werkt op het ministe rie van sociale zaken. „In het begin dachten we allemaal: och, die brand is zo ver weg, het zal zo'n vaart niet lopen. Maar voor je er erg in hebt vat je huis of zelfs de hele straat vlam. Twee straten achter mij zijn enkele huizen afgebrand, omdat er brandende eucalyptusbladeren in de dakgoot terecht zijn geko men. Ik heb tot nu toe gewoon geluk gehad. Maar we passen nu wel beter op, want je ziet bijna de hele dag van die bermbrandjes, dus je weet dat het gevaar op de loer ligt." Canberra ligt op zeshonderd meter hoogte, er heerst een landklimaat en de afgelopen maanden is er geen druppel re gen gevallen. De inwoners mochten daarom de afgelopen maanden slechts om de dag hun tuin sproeien, maar nu moeten ze hun hele hebben en houwen de hele dag nat hou den. Marianne Pietersen heeft Er is weinig meer over van deze nieuwe auto nadat de branden in de voorsteden van Canberra geblust zijn. Foto: EPA/Torsten Blackwood de afgelopen dagen vooral haar dak extra gesproeid. „Veel mensen hier hebben een geheel of gedeeltelijk houten huis, en dan kun je weinig tegen zo'n brand beginnen. Boven dien zijn de huizen in Canberra en de vier omliggende gemeen ten omgeven door groen. Niet Brand onder controle voor niets zijn er nu al zo'n vier honderd afgebrand, bij het min ste of geringste vatten de bo men, struiken en het gras al vlam." Canberra zelf is nog gespaard gebleven maar in de vier omlig gende tuinsteden zijn alle groe ne zones inmiddels volledig af- De branden in de voorsteden van de Australische hoofdstad Canberra zijn grotendeels onder controle. Dat meldde de Au stralische zender ABC vanochtend. De vuurzee, het gevolg van opgerukte bosbranden, heeft in totaal vier levens geëist. Zeker 402 huizen zijn verwoest. Het zal nog enkele dagen duren voordat de stroomvoorziening in de getroffen stadsdelen weer volledig hersteld is. De verzeke raars schatten de schade vooralsnog op zeker zeventien miljoen euro. De noodtoestand blijft voorlopig van kracht. Volgens zegslieden van de brandweer blijft de kans bestaan dat het vuur op verschillende plaatsen weer oplaait. De Australische autoriteiten hebben intussen een onderzoek aangekondigd naar de wijze waarop de branden zijn ontstaan en bestreden. Volgens getroffen inwoners van Canberra is er te weinig gedaan aan preventie en aan maatregelen om in geval van een brand het vuur in te dammen. gebrand. Zelfs de twee kleine ri viertjes houden het vuur niet te gen. De wind jaagt de branden de takken en blaadje er zo over heen. De afgelopen 24 uur heb ben alle bewoners zonder gas en licht gezeten, nu is dat nog een kwart. De elektriciteitsleidïngen liggen bovengronds, via houten palen, en daarvan zijn er de af gelopen dagen ontelbaar veel in vlammen opgegaan. Het gas was al afgesloten uit veiligheids overwegingen. „Het is nu weer wat rustig, om dat de wind is gaan liggen en de temperatuur flink is gedaald", zegt Pietersen, die oorspronke lijk uit Den Haag komt. „Maar als maandagmiddag de wind weer opkomt en de temperatuur tot boven de dertig graden op loopt, dan houd ik mijn hart vast. Het waait sowieso al hard, maar door de hitte krijgt de wind nog meer kracht. En alles is gort- en gortdroog. In de bos sen bereiken de vlammen soms wel een hoogte van honderd meter. Ik verwacht niet dat deze ellende binnen een paar dagen is afgelopen." wemeldinge/gpd - Twee zoekacties per vliegtuig naar drie op de Filipijnen vermiste Nederlanders hebben niets opgeleverd. De broers Marcel en Jacco Wïlderom uit het Zeeuwse Wemeldinge en Klaas Bisschop uit Diemen worden al sinds 18 december ver mist. Het drietal keerde - met twee Filipij nen - niet terug van een boottocht naar het ^giland Apo, waar ze wilden snorkelen. Twee vrienden van de broers Wilderom, Bart Koe- nëh en Ineke ten Hartog, zijn samen met twee broers van Bisschop al geruime tijd be zig met een zoektocht op de Filipijnen. Enkele weken geleden werd ook al met een vliegtuig gezocht. Afgelopen vrijdag en za terdag is opnieuw gevlogen en werden ook alle kleine eilanden bekeken in het gebied waar de vermisten mogelijk verblijven. Er is geen enkele aanwijzing gevonden, ook niet van de boot waarmee zij vertrokken. Vanuit het vliegtuig zijn pamfletten boven de grote re steden uitgeworpen. heid met demonstreren geen moeite mee. 'Geen oorlog, maar banen' en 'Geen bloed voor olie' zijn populaire leuzen, vaak met viltstift op een stuk karton ge kalkt. Als Iraks belangrijkste ex portproduct broccoli was, dan kwam er geen oorlog, heeft er eentje geschreven. Hoeveel mensen zaterdag in Washington bijeen waren voor de demonstratie en de mars naar de marinewerf van de hoofdstad is onduidelijk. De schattingen lopen ver uiteen. Maar bijna iedereen is het er over eens dat er meer mensen waren dan bij een voorgaande demonstratie, toen de teller min of meer officieel op 100.000 werd gezet. londen/anp-rtr-dpa - Leden van een antiterreureenheid zijn vanochtend een moskee in Finsbury Park in Noord-Lon- den binnengevallen. Volgens de BBC zijn er zeker zeven mensen gearresteerd. De omvangrijke politie-actie hing volgens Scot land Yard samen met de vondst van het dodelijke gif ricine, be gin deze maand in Londen. Vier Algerijnen die in deze zaak zijn gearresteerd, bezochten het gebedshuis geregeld. De moskee staat al langer be kend als een vermeend cen trum van moslimfundamenta listen. Zij zouden onder invloed staan van de radicale imam Abu Hamza al-Masri. De politie wilde niet zeggen of hij is gear resteerd. De moskee is een van de groot ste in de Britse hoofdstad. De bezoekers zijn overwegend Pa- kistanen, Bengalen, Algerijnen en Egyptenaren. De Egyptenaar Abu Hamza kwam eerder in het nieuws wegens zijn positieve uitlatingen over Osama bin La den. Sinds de aanslagen van 11 september 2001 wordt de imam extra scherp in de gaten gehou den, erkende de politie eerder. De moskee is formeel geregi streerd als een liefdadigheids instelling. Het toezichtorgaan voor deze instellingen, The Charity Commission, vindt dat Abu Hamza met zijn extremis tische preken over de schreef gaat. De commissie is van oor deel dat de moskee voor poli tieke doeleinden wordt mis bruikt. Ze zou om die reden de imam kunnen verbieden er nog actief te zijn. Abu Hamza heeft eerder een tijdelijk verbod van de commissie genegeerd. Mogelijk zijn de vermisten door slecht weer in de problemen geraakt. Daarnaast wordt rekening gehouden met een ontvoering. Bart Koeman heeft op de Filipijnen infor matie gekregen waaruit blijkt dat rebellen groepen actief zijn op enkele eilanden. Koe man heeft inmiddels goede contacten met enkele hooggeplaatste autoriteiten. Deze hebben toegezegd dat zij proberen informa tie in te winnen over de rebellen en eventu ele ontvoeringen. washington/ap - Wereldwijd is dit weekeinde op tal van plaat sen tegen een oorlog in Irak ge demonstreerd. In Washington gingen zaterdag tienduizenden mensen de straat op onder de leus 'Geen bloed voor olie'. Soortgelijke demonstraties in onder meer Madrid, Brussel, Ankara, Londen, Parijs, Tokyo, Bologna en Moskou trokken minder deelnemers. De Nederlandse politie pakte ongeveer negentig actievoerders op die de militaire vliegbasis Volkel, waar Nederlandse en Amerikaanse militairen zijn ge stationeerd, wilden binnendrin gen voor een 'burgerinspectie' van Amerikaanse kernwapens. Een demonstratie in Brussel trok gisteren ongeveer 5.000 mensen. In Madrid kwamen en kele duizenden betogers opda gen en in Groot-Brittannië de monstreerden ongeveer 400 mensen bij de legerbasis North- wood, ten noorden van Londen. Vier personen werden gearres teerd. In Ankara was een betoging van enkele duizenden mensen in de eerste plaats gericht tegen de ei gen regering, die overweegt het Amerikaanse leger toegang te geven tot Turkse bases voor een eventuele aanval op Irak. Uit opinieonderzoek is gebleken dat 80 procent van de Turken tegen een oorlog is. Washington zou Ankara hebben gevraagd 80.000 soldaten in Turkije te mogen stationeren, maar dit aantal in middels al hebben terugge bracht tot 20.000. In Tokyo bedroeg het aantal be togers zaterdag ongeveer 5.000, in Parijs 6.000, in Bologna 2.000. Voor het Amerikaanse consulaat in Moskou verzamelden zich enkele honderden mensen die leuzen riepen als 'handen van Irak'. In Cairo waren het er on geveer duizend, in Beiroet 4.000. Ook in verscheidene Duitse ste den kwamen duizenden beto gers op de been, zoals in Tübin- gen, Rostock, Keulen en Heidel- berg. Verder werden nog beto gingen gemeld in Hong Kong, Christchurch (Nieuw-Zeeland), vier Canadese steden en op ver schillende plaatsen in Paldstan. In de Syrische hoofdstad Da mascus ging het de demon stranten niet alleen om vrede. Hier werd geroepen 'Onze ge liefde Saddam, val Tel Aviv aan'. Onder deze leus werd ook gede monstreerd in de Gazastrook. cannes/afp-dpa - Het Britse popidool Robbie Williams moe digt het illegaal kopiëren van muziek aan. „Ik vind het gewel dig, echt waar. Er is niets tegen te doen. Ik weet zeker dat mijn platenmaatschappij, mijn ma nager en mijn accountant het verafschuwen dat ik dit zeg", zei Williams zaterdag op de mu- ziekbeurs MIDEM in Cannes. Williams verdient zelf naar schatting 118 miljoen euro bij platenmaatschappij EMI. Hij Robbie Williams. Foto: AP zegt dat hij rekening heeft ge houden met piraterij toen hij zijn contract afsloot. „Ik zag al die labels en vroeg: Wat kunnen jullie daartegen doen?' Ik hoor de veel gebakken lucht. De pla tenmaatschappijen hebben geen idee wat ze aanmoeten met piraterij." Volgens de platenmaatschappij en wisselen jaarlijks ongeveer achthonderd miljoen illegale cd's van eigenaar, terwijl legaal 2,4 miljard cd's worden ver kocht. Bovendien kunnen mu ziekliefhebbers via internet gra tis muziek opnemen. De Europese Commissie wil juist paal en perk stellen aan de ze praktijken door de rol van de douane te versterken. Die kreeg meer bevoegdheden bagage te doorzoeken. De piraterij heeft ook in de Europese Unie een hoge vlucht genomen. Volgens bronnen in Brussel zijn in 2001 honderd miljoen illegaal gekopi eerde artikelen onderschept, met een waarde van twee mil jard euro. Vooral de muziekindustrie klaagt steen en been. Volgens haar is de helft van de cd's die in de wereld wordt verkocht, ille gaal gekopieerd. In Europa heb ben Spanje, Italië en Grieken land een slechte naam. bagdad/rtr-afp - De VN-wa- peninspecteurs boeken vooruit gang in het overleg met Irak over hun zoektocht naar massa vernietigingswapens. Directeur Mohammed el-Baradei van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) toonde zich gisteren optimistisch na een eerste gesprek met belangrijke adviseurs van president Saddam Hussein in Irak. Het hoofd van het VN-wapeninspectie team, Hans Blix, noemde een oorlog tegen Irak 'niet onvermijdelijk'. El-R aradei en Blix arriveerden gisteren in Bagdad. Het is de eerste keer dat de twee mannen Irak bezoeken sinds het begin van de inspecties in november. Zij ondernemen een uiterste po ging het land tot volledige sa menwerking te bewegen in de zoektocht naar massavernieti gingswapens. Zij maakten de Iraakse gesprekspartners duide lijk dat de tijd dringt. Voor het gesprek van gisteren noemde Blix de wapeninspec ties het vreedzame alternatief. Volgens hem krijgen de inspec teurs snel toegang tot de plaat sen die ze willen onderzoeken. Irak blijft echter op één punt in gebreke, aldus Blix: „We hebben behoefte aan eerlijke en oprech te samenwerking." El-Baradei kondigde aan de Iraki's op het hart te drukken dat het belang rijk is informatie te geven. De IAEA-directeur benadrukte dat het bezoek op een belangrijk moment plaatsvindt, omdat het duo op 27 januari verslag uit brengt aan de VN-Veiligheids- raad. De raad wil dat de Irak zich van alle massavernieti gingswapens ontdoet.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5