Cohen direct onder vuur WD en CDA SETS 'Alle horecagelegenheden in Katwijk lopen rustig leeg' verkopen? Hl Wt Criminaliteit kost honderden kleine winkels de kop Verkeerschaos op A4 en A12 Bos: Kritiek op kandidaat-premier slaat nergens op rmm Brood heel even terug Leidsch Dagblad NR. 43B4 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 maandag 20 JANUARI 2003 Instratie vrede loopt p fiasco srdorp sisscholen erniseren i Quick Boys j naar de nog lang Velde moet lerspoon zich dulden re *7 Een ïurger moet Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS t.wXuTT!:!:! 1 Tevredenheid bij politie over proef met vrije sluitingstijden in uitgaansgebied door Jan Preenen katwuk - Het contrast kon nauwelijks groter zijn. Tot het afgelopen weekeinde stonden in het uitgaansgebied van Katwijk op zondag morgen om twee uur zo'n duizend mensen te gelijk op straat. Gistermorgen waren dat er slechts enkelen en viel vooral het aantal agen ten op: tien. Het begin van de proef met vrije sluitingstijden had duidelijk effect. Van een massale samenscholing was geen sprake. De drukte werd over de nacht verdeeld. Precies zoals in een overeenkomst door gemeente, politie en horeca is vastgelegd. Net als in het verleden gingen de deuren om één uur dicht voor nieuwe klanten. Daarna moesten de uitbaters open zijn totdat nog slechts een klein aantal bezoekers binnen was. Café Stairs in de Badstraat sloot als laatste, om half zes. Vrijwel iedereen is dan ook tevreden over de start. Uitvoerend teamchef Jaap van Duijven- bode van de politie: „Het is de hele nacht rus tig gebleven in het centrum. De diverse hore cagelegenheden zijn geleidelijk aan leeggelo pen." In november vorig jaar raakten twee honderd jongeren slaags met de politie. Door de nieuwe aanpak moeten dergelijke inciden ten worden voorkomen. Wie in het centrum blijft hangen en de bevelen van de politie niet opvolgt, riskeert een boete van 92 euro. Dat overkwam twee jongens, die tussen vier en vijf uur weigerden om te vertrekken. Ook de eerste ervaring van de horecaonderne mers is positief. Jan van Hese, eigenaar van discotheek Casa Cara in de Tramstraat, sloot tegen half vijf. „Toen waren er nog 25 in de zaak. Zonder boe of bah ging men weg. Nie mand bleef op straat hangen.Germaine van Sinderen van café De Albatros in de E A Bor- gerstraat zag de laatste gasten om vijf uur ver trekken. „Wij zitten evenals Happy Dees wat uit het centrum, maar we wilden graag aan de proef meedoen. Anders zou er sprake zijn van oneerlijke concurrentie. Bovendien is de druk te zo meer verspreid. Het ging ook veel rusti ger dan anders. Niet zo van jongens we sluiten, opschieten. We konden er nu rustig een eind aan breien." Dat was ook de ervaring van café In den Blauwen Bock in de Badstraat. Bedrijfs leider Arie van Klaveren: „De laatste klanten waren weg om half vijf. Geen enkel pro bleem." Ook de meeste stappers zijn blij met de vrije sluitingstijden. Zoals Willem Vlasman: „Ik ben tot een uurtje of kwart over vijf in Happy Dees geweest Toen we buiten kwamen, was het heel rustig. Zo is het veel beter. Je hebt geen gezeik meer. Als je allemaal drank op hebt en je staat allemaal tegelijk op straat, is er altijd wel iemand bij die geïrriteerd is. Die proble men heb je nu niet zo gauw." Alleen sommige barkeepers en portiers zien de langere werktijden niet zitten. Zij overwegen aan de slag te gaan in Noordwijk, waar alle ho recagelegenheden om twee uur sluiten. De proef - waar in principe een jaar voor is uitgetrokken - wordt over zes weken geëvalu eerd en afhankelijk van het resultaat telkens met zes weken verlengd. Pagina R5: 'Voor de jeugd wordt het vannacht lekker recreëren' amsterdam/gpd - PvdA-leider Wouter Bos vindt de kritiek van COA-premier Balkenende en WD-leider Zalm op de kandida tuur van Job Cohen voor het pre mierschap „nergens op slaan". Balkenende noemde Cohen ie mand van de oude politieke agenda. Zalm vindt de Amster damse burgemeester „te soft" in de discussie over integratie en vreemdelingen. Zalm en Balkenende zeiden ver der het onbegrijpelijk te vinden dat Cohen voor de verkiezingen niet met hen in debat wil. „Hij sluit zich op in het Amsterdam se stadhuis", sneerde Zalm gis termiddag. „Premier is echter het hoogste ambt dat we ken nen. De kiezer heeft recht om te weten wie Cohen is." Balkenen de riep Cohen op terug te ko men op zijn beslissing om niet in discussie te gaan. „Iedereen moet weten welke kant hij op wil met de PvdA" Bos zei geen boodschap te heb ben aan de wens van CDA en WD. „Ik ben de politiek leider van de PvdA, maar Job Cohen is burgemeester van Amsterdam en die staat niet op de kieslijst voor woensdag. Als ze willen de batteren, zullen ze het met mij moeten doen." Bos snapt de rest van de kritiek op de persoon Cohen evenmin. Cohen was immers als staatsse- IENTAAR 1 COHEN nooit Met de pre- Job Cohen als kan- heeft de Partij drie dagen voor de voldaan aan de te- van de concurrentie. I gelet op de reacties, een uitstekende Want de getergde ijen CDA en WD, concurrentie ter ?n zich uit in kri- ididaat van de kritiek op loet worden afgedaan Üezingsretoriek. Het erieden van Cohen zou n pleiten; zijn aanpak reemdelingenvraagstuk ft' zijn. En hij zou ook Ie weinig verstand heb- economie. Stuk voor weinig overtuigende Een eerlijk oordeel jemeester van Am- :t zijn dat de PvdA rvaren bestuurder Co- geschikte kandidaat- naar voren heeft ge- tinne bij de andere po ltijen is welbegrijpe- de linkse partijen die nier leveren, is Cohen ikaper van stemmen tDA en WD is Cohen I'"Eerlijke zwaargewicht II b plaatst tegenover Bal- 32ien Zalm kan niet an- luderen dan dat hij de achtergrond heeft Met ^wichtige persoonlijk rijn harmonische be stijl is hij zonder meer ikte premier-in-spe. '|de PvdA is dat zij een presenteert die zich meteen weer in Am- ist Als Cohen kandidaat te zijn hap, moet hij •lieke debat aangaan, zo op dat de PvdA voren schuiven van de lusten (een verkie- en niet de lasten •ke test) van de kandi- wil ondergaan. Johan Stekelenburg ernstig ziek tilburg/gpd - De Tilburgse burgemeester Johan Stekelenburg (61) is vandaag in het Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg geope reerd. Hij lijdt aan slokdarmkanker. Stekelenburg is onlangs ge polst om namens de PvdA kandidaat-premier te zijn, maar heeft vanwege zijn ziekte hiervoor moeten bedanken. Als de zware operatie goed afloopt hoopt Stekelenburg dat hij over een maand of twee weer aan het werk zal zijn. Tot die tijd neemt lo co-burgemeester mevrouw E. Aarts (CDA) zijn taken over. Stekelenburg heeft vrijdagmiddag het college ingelicht over zijn ziekenhuisopname na vorige week maandagmiddag al te heb ben aangekondigd dat hij mogelijk ernstig ziek was. „We zijn heel erg geschrokken", zegt Aarts. „Het was een donderslag bij heldere hemel. In september vorig jaar maakte Stekelenburg bekend dat hij 'dolgraag' tot zijn 65ste burgemeester van Tilburg wil blijven. Op 30 juni van dit jaar loopt zijn ambtstermijn van zes jaar af en hij wil daar graag nog een tijd aan vastplakken. Stekelenburg lag in juli vorig jaar al een week op de intensive ca re. Hij had toen een onbekende bacteriële infectie. Sindsdien is hij flink afgevallen. Omdat hij al een tijd intensief aan het fitnes sen was, heeft niemand een relatie gelegd tussen zijn gewichts verlies en een eventuele ziekte. cretaris voor asielzaken in het vorige kabinet verantwoordelijk voor de huidige harde asielwet. „Die kun je moeilijk soft noe men. Het is wel waar dat Cohen niet zo'n harde toon aanslaat als de WD over de eisen aan al lochtonen die in Nederland wo nen. Cohen weet een goed evenwicht té vinden tussen hard beleid en realisme. Ook het ver wijt dat Cohen een „paars ge zicht" is noemt Bos geen argu ment. „Zalm is zelf paarser dan paars en Balkenende heeft lei ding gegeven aan een kabinet vol paarse bewindslieden." In Cohens eigen Amsterdam is eveneens verdeeld gereageerd op zijn mogelijk vertrek als bur gemeester. „Hij zit hier pas twee jaar. Laat hij die klus afmaken. Hij moet gewoon burgemeester blijven, want dat doet hij goed", zegt CDA-wethouder Hester Maij. Loco-burgemeester Geert Dales (WD) vindt het minder erg als Cohen tussentijds ver trekt. „Cohen heeft veel ver stand van grotestedenbeleid en integratie. Als hij premier wordt is dat dus goed voor Amsterdam en voor heel Nederland." Cohen zei gisteren dat hij alleen minister-president wordt als de andere partijen waarmee de PvdA eventueel een coalitie aan gaat hun vertrouwen in hem uitspreken. Ook wil hij geen lei ding geven aan een kabinet als hij zich niet kan vinden in het regeerakkoord. „Ik heb niet on geclausuleerd ja gezegd op het verzoek me beschikbaar te stel len als de PvdA in de formatie een beroep op me doet" Pagina Binnenland: Cohen kon geen neen zeggen PvdA w Cohen tijdens de persconferentie gisteren in Amsterdam. Foto: ANP/Olaf Kraak Jazzprijs voor Leids duo leiden - Het heeft 23 jaar ge duurd, maar nu heeft de Leidse Blues- en Jazzweek dan toch ook zijn eigen prijs. De Key Bird Award gaat voortaan jaarlijks naar mensen die zich verdien stelijk hebben gemaakt voor de jazz. De eerste was zaterdag bij de opening van de Blues- en Jazzweek in De Waag voor het duo Bob Rigter en Frits Landes- bergen, respectievelijk saxofo nist en big-bandleider. Burge meester Lemstra reikte de on derscheiding uit. Pagina R6 Milutinovic komt naar tribunaal belgrado-den haag - Ex-presi- dent Milutinovic van Servië komt vandaag met een Joego- slavisch regeringsvliegtuig naar Nederland. Dit heeft een woordvoerster van het vliegveld van Belgrado gezegd tegen het Joegoslavische persbureau Be ta. Het toestel zal eeri tussen landing maken in Genève. De ex-president geeft zich vrijwillig over aan het Joegoslavië-tribu- naal. Dat heeft hem aange klaagd wegens oorlogsmisda den in Kosovo. El Aynaoui stuurt Hewitt naar huis Melbourne - De topfavoriet voor de eindzege van de Au stralian Open, Ueyton Hewitt, ging in de vierde ronde van het tennistoernooi onderuit tegen de Marokkaan Younes El Ay naoui. Hewitt, de nummer een van de wereld, won nog wel de eerste set met 7-6, maar El Ay naoui greep de winst in de vol gende drie sets: 7-6,7-6 en 6-4. De Marokkaan, nummer acht tien op de plaatsingslijst, staat in de kwartfinale tegenover de Amerikaan Roddick, die de vierde ronde in vijf sets won van de Rus Joesjni. Eerste pagina Sport den haag/gpd - De toenemende onvei ligheid en criminaliteit wurgt de winke liers en het grootwinkelbedrijf. Honder den, veelal kleine winkels dreigen ten on der te gaan aan diefstallen, overvallen en het wegblijven van klanten omdat de buurt onveilig is. Het Platform Detailhan del zegt dat kleine winkeliers niet het geld hebben voor dure beveiligingsmaat regelen. Alleen al de winkeliers in Amsterdam melden jaarlijks 365.000 incidenten in of bij hun zaak. Supermarktondememers mijden nu al dertig stedelijke winkelge bieden waar de criminaliteit zo groot is dat ze er geen vestiging willen openen. Een inventarisatie van het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL) leert dat nog zestig tot zeventig gebieden ook dit stempel krijgen als de veiligheidssitu atie er niet verbetert. Volgens CBL-directeur Roos is dit groei ende probleem niet beperkt tot de Rand stad. De afgelopen jaren zijn er al ver schillende supermarktketens geweest die vestigingen hebben gesloten vanwege de onveiligheid. Steeds vaker huren super markten beveiligingsbedrijven in. Dat leidt tot extra kosten, die de winstge vendheid aantasten. Een ander probleem is dat personeel niet meer wil werken in vestigingen die in een onveilige buurt staan. De afgelopen jaren kampte de supermarktbranche al met een groot tekort aan werknemers, van wege de gespannen arbeidsmarkt. De detailhandel wordt overigens niet al leen met criminaliteit van buitenaf ge confronteerd. Ook van binnenuit tiert de misdaad. Volgens het Platform Detail handel zijn er voorbereidingen getroffen voor het opstellen van een zwarte lijst van stelend winkelpersoneel. Er zijn al tussen duizend en 1500 namen van cri minele personeelsleden geselecteerd die als eerst op deze lijst zouden moeten ko men. Met de zwarte lijst, waar alle 1250 bij het Platform Detailhandel aangesloten win kels aan kunnen deelnemen, moet wor den voorkomen dat stelende werknemers na hun ontslag bij een andere winkelier weer aan het werk gaan. Het aanleggen van de zwarte lijst is nog afhankelijk van de toestemming van het College Be scherming Persoonsgegevens, dat zich volgende maand hierover uitspreekt. Het is de bedoeling dat mensen niet langer dan drie tot vijf jaar op zo'n zwarte lijst staan. Bestelbus botst op auto nabij Zoeterwoude-Dorp fer Malen leiden - Knijp de ogen een ietsje toe en het is 'm, Herman Brood. Zan ger Mare Steenvoorden van 'XXL Tribute To Brood', vertoonde gisteren in De Waag in Leiden grote gelijkenis met de legende. Ook qua stem en bewegingen. Steenvoorden kreunde en brabbelde als Brood in zijn beste dagen. Pagina R6: Tribute to Brood: feest der herkenning. FotoiDickHogewoning leiden - Een aanrijding tussen een bestelbus en een personen auto heeft vanmorgen op de A4 ter hoogte van de afslag Leiden- /Zoeterwoude-Dorp tot een ver keerschaos geleid. Ook op de rijksweg 11 kwam het verkeer in de richting Leiden nagenoeg stil te staan. Het ongeval gebeurde rond kwart over acht Volgens een woordvoerder van de politie zag de bestuurder van de bestelbus te laat dat er een file op de hoofdrijbaan stond. Daarop stuurde hij naar rechts, de uit- voegstrook op. Daar botste hij op de wagen van een 48-jarige vrouw uit Ter Aar, die tegen de vangrail tot stilstand kwam. De brandweer moest de vrouw uit de auto knippen. Zij heeft rug klachten en is naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp ge bracht. Door de klap sprong een groot aantal vaten met verf in de be stelbus open: de inhoud kwam op het wegdek terecht. De brandweer en medewerkers van Rijkswaterstaat zijn tot half elf met zand en grind bezig ge weest met het schoonmaken van het wegdek. De bestuurder van de bestelbus bleef onge deerd. De noordbaan van de A12 (Utrecht-Den Haag) is vanmor gen bij Gouda geruime tijd afge sloten geweest in verband met een gekantelde tankauto waar uit een chemische stof vrij kwam. De chauffeur is bij het ongeval, dat ook plaatshad rond kwart over acht, onder de tank wagen met Duits kenteken te rechtgekomen en kwam daarbij om het leven. Oorzaak was een verkeerde manoeuvre van de chauffeur, aldus de politie. Poli tie, brandweer, ambulances en milieudienst rukten massaal uit omdat onduidelijk was welke stof in de tankwagen zat. Het zou gaan om een gelachtige, an organische stof. Een aantal mensen onder wie een politieman, raakte onweL De agent werd met ademha lingsmoeilijkheden naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis ge- bracht.Volgens de politie was de inhoud van de gescheurde tank niet explosief of bijtend, maar onttrok de vloeistof in contact met de buitenlucht zuurstof daaraan. Daardoor zouden pro blemen met de ademhaling van omstanders zijn ontstaan. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V A flfr Telefoon (Lvjti. e\^ Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1