X REGIO Alkemade: subsidie voor evenementen Ieder zingt zijn eigen lied Brandweer Alkemade raakt op één avond 118 jaar ervaring kwijt 'Voor de jeugd wordt het vannacht lekker recreeren Commissariaat maakt haast met besluit over radiostations Rijnwoude Tot„, out rloop ir steppers Ivoude-dorp - Steppen jeren is niet meer moge- Ins de Polderloop die ■|etrouw in Hazerswou- op de laatste zondag jari, februari, maart en rdt gehouden. Alleen i kunnen op zondag 26 erecht bij het clubhuis lazerswoudse Boys aan arklaan in Hazers- )rp. Ze kunnen kiezen ndtand van 1,5 kilome ien 15 kilometer en de rathon. De deelne- ui de 1,5 en de 5 kilome- A Hen om 11.20 uur weg- De overigen begin - 11.15 uur. Voor het en skeeleren dat sinds foren onderdeel uit- van de Polderloop was )jks belangstelling. Een tden verschenen er jjj^ee steppers. tiek café over liminatie lan den rijn - In het [café op woensdag 29 ja- ienteert de Stichting d Platform Anti Racis- R) de uitslag van het Inventarisering Discri- onder jongeren in Al- liscriminatie blijkt nog en actueel probleem te lphen. Het forum, ifgevaardigden zitten jpmeente, politie, hore dia, zal aan de hand ingen hierover praten. Jsleider is Aydemir lorzitter Goudse Al- ^n Adviesraad. Het pu- g reageren. Het pro- duurt van 17.00 tot Sen is in het Sociaal Centrum De Ridder loncertweg. ge praat j mantelzorg ïlaa^- De christelijke maat- sjaafelijke vrouwenbeweging Ihoudt 23 januari een ftiebijeenkomst over de mantelzorg. Groot tekent voor de organi- Ji de bijeenkomst. Het lin het Dorpshuis aan llveg in Ter Aar. Aan- f.00 uur. maandag 20 januari 2003 Voorstel burgemeester en wethouders alkemade - Meer toeristische evenementen, meer samenwer king tussen iedereen die met re creatie van doen heeft, en om dat alles mogelijk te maken ook meer gemeentelijke subsidie. Dat zijn voorlopig de aanzetten voor het toerismebeleid van de ge meente Alkemade dat de komen de maanden verder moet worden uitgewerkt. Burgemeester en wethouders hebben het voomemenn om meer te halen uit de toeristische mogelijkheden van de gemeen te. Want hoewel Alkemade inge klemd ligt tussen twee grote plassen, doet het gemeentebe stuur nog vrij weinig om recre anten naar de gemeente te lok ken. Hoewel er op zich heel wat wordt georganiseerd voor toe risten. blijft het aanbod versnip perd. De verschillende organisa toren houden geen rekening met wat er elders in de gemeen te - laat staan daarbuiten - ge beurt. 'Een duidelijke visie ont breekt en een ieder lijkt bezig te zijn met zijn eigen toko', zo schrijven burgemeester en wet houders in een 'startnotitie' voor de gemeenteraad. Om de boel een beetje te stroomlijnen, moet de gemeente het initiatief nemen om alle be trokkenen geregeld om de tafel te krijgen. Maar daar blijft het niet bij. De gemeente is ook be reid om het de toeristische on dernemers minder moeilijk te maken en kondigt bovendien aan met een subsidieregeling voor toeristische evenementen te komen. Chef bestuurszaken Oerlemans weet in elk geval één evenement dat door zo'n ge meentelijke bijdrage gered kan worden. „De agrarische natuur- vereniging Vanade heeft eenma lig een natuurwandeling georga niseerd. Dat was een groot suc ces, maar de vereniging wilde er niet mee doorgaan omdat het te veel kost. Met een gemeentelijke bijdrage kan dit een jaarlijks evenement worden. Het is mis schien geen groot evenement, maar veel kleintjes maken sa men één grote", aldus Oerle mans. Alkemade heeft jaarlijks ruim 43.000 euro beschikbaar voor ondersteuning van het toerisme. Uiterst geconcentreerd volgen kinderen met een verstandelijke handicap uit Alkemade in het dorpshuis van Oud Ade de instructies van muziekjuf Hermien Rondeel. Foto: Henk Bouwman pavond '4« on 91 brujimn den rijn - De be ^reniging Ypsilon houdt 29 januari een the- :omst over de op han- le veranderingen in de lgemene wet bijzonde- 11 kosten). Een deskundi- het woord. Familiele- lartners van patiënten Cchische aandoeningen laarna de kans om over iituatie te praten. De umst in het Alphense Ziekenhuis begint om Info: 0172-444575. Gehandicapte kinderen uit Alkemade volgen eerste muziekles door Marieta Kroft rijnwoude - Het commissariaat voor de media hoopt binnen vijf weken opnieuw een besluit te nemen over de zendvergunning voor de lokale radiostations in Rijnwoude. Eerder besloot de toezichthouder op de naleving van de Mediawet de vergunning toe te wijzen aan Radio Rijn woude. Dit station is nu al ruim anderhalf jaar in de lucht. Het gevolg was dat Radio 91.6 de vergunning om in Rijnwoude te mogen uitzenden, kwijtraakte. Radio 91.6 vocht het besluit van het commissariaat aan bij de rechter. Die besloot onlangs dat de procedure opnieuw moet worden gevoerd omdat er vorm fouten zijn gemaakt. Het commissariaat heeft Radio 91.6 schriftelijk verzocht de be zwaren binnen vier weken toe te lichten. „Het gaat hier om zo'n langslepende kwestie", zegt een woordvoerder van het commis sariaat. „We willen de procedu re daarom zo spoedig mogelijk oud ade - Glunderend zitten Jiske, Fleur, Brent, Jens en Daniëlle in de kring. Alle ogen zijn gericht op juf Hermien Rondeel. Ze pakt haar gitaar erbij en zingt een welkomst lied: 'Hallo Brent, hallo Brent, wat fijn dat jij er bent. Pak maar een instrument'. Brent staat op, pakt van een tafel de klavers en laat van zich horen. En dan zet de muziekjuf weer in 'Hallo Daniëlle'. Ze gaat door tot iedereen iets heeft. Het is zaterdagochtend. Eindelijk is de eerste mu ziekles voor kinderen met een verstandelijke handicap uit Alkemade en omgeving begonnen. Het liefst hadden de ouders ook de les bijgewoond. Maar om de rust te behouden, wachten ze beneden in het Dorpshuis van Oud Ade. Lia van Berkel (moeder van Fleur) en Ema Caspers (moeder van Brent) zijn min stens even enthousiast als hun kroost. Zij hebben alles georganiseerd. „We zijn blij met Hermien", zegt Cas pers. „Ze heeft het conservatorium gevolgd en vervol gens ook de verpleegkundige opleiding voor verstande lijk gehandicapten. Zij heeft in onze ogen alle voordelen die je je maar kunt bedenken." De twee ouders kennen haar van de muzieklessen in I Bekkende brandweermannen Rob van der Geest (links) en Luuk Beelen (rechts) feliciteren elkaar met ffiweede van links) en Sjaak Hogeboom kijken toe. Foto: Mark Lamers hun onderscheidingen. Dik van Hoofddorp, waar hun kinderen eerder naartoe gingen. De rit naar Hoofddorp was tijdrovend en bovendien zwaar voor de kinderen na een lange schooldag in Lei den. Zo kwamen Van Berkel en Caspers op het idee om iets in de eigen gemeente te organiseren. „Het voordeel is ook dat de kinderen andere kinderen leren kennen, die bij elkaar in de buurt wonen. Het opbouwen van een sociaal netwerk is voor een verstandelijk gehandi capte toch al moeilijk", zegt Van Berkel. „Wie weet ko men ze later in één huis te wonen. Dan is het toch leuk als ze elkaar al kennen." Caspers vult aan: „Een gewone club in het dorp is geen goed alternatief. Het is voor Brent bijvoorbeeld te moeilijk om op hetzelfde niveau als zijn leeftijdsgenoten te functioneren." De twee moeders kozen voor het opzetten van een mu- ziekclub omdat ieder kind op zijn of haar eigen niveau kan meedoen. Ze sluiten niet uit dat er in de toekomst een toneelclub bijkomt. Het eerste gesprek met de plaatselijke toneelvereniging hebben Van Berkel en Cas pers al gehad. Voorlopig blijft het nog bij de muziek- club, waarbij niet alleen de ontmoetingen tussen de kinderen, maar ook tussen de ouders belangrijk zijn. „Het is niet onze opzet om te streven naar een plek in de Josti Band." Van Berkel benadrukt dat het allemaal gelukt is dankzij plaatselijke sponsors als de Stichting Edith Jacoba, het Sprietloop- en het Fancy Faircomité. Bovendien kregen ze van de Woningbouwvereniging Al kemade het geld dat werd bespaard door geen kerst kaarten te versturen. Hermien Rondeel geeft deze zaterdagochtend twee les sen. Allebei zitten ze met zes deelnemers vol. Na de les voor kinderen tussen de negen en dertien jaar komen de vier- tot achtjarigen aan bod. Erna Caspers en Lia van Berkel willen ook nog een clubje voor kinderen van twee tot vier jaar opzetten. De ouders mogen dan ook meedoen. Maar voordat die les wordt toegevoegd, moe ten er wel vier of vijf deelnemers zijn. Intussen leren Brent, Jiske, Daniëlle, Fleur en Jens de namen van het instrument dat ze in handen hebben: klavers, rasp, trommel, tamboerijn enzovoort. Juf Her mien zingt een lied, en de kinderen mogen hard of zacht muziek maken. Als dat klaar is, krijgen ze allemaal stokjes in handen. „Wat lusten jullie graag op jullie bo terham", vraagt Rondeel de kinderen om de beurt. „Ha gelslag", roept Fleur. De hele kringt tikt met de stokjes en roept ha-gel-slag, ha-gel-slag. Dan is het tijd voor ontspanning. Rondeel zet een cd op en de hele club danst en loopt polonaise onder de bruggetjes door. Zo vliegt de drie kwartier om. Zo rustig als de vijf kinderen tijdens de les waren, zo luidruchtig vliegen ze beneden hun ouders in de armen. Allemaal kijken zij enthousiast uit naar volgende week. Lintjes en medaille voor vertrekkende vrijwilligers door Joris Rietbroek oude wetering - Ze waren com pleet verrast, de drie vertrekken de brandweerlieden die zater dag een lintje opgespeld kregen door burgemeester Meerburg. Na vele jaren trouwe dienst na men Sjaak Hogeboom, Rob van der Geest en Dik van Rhoon of ficieel afscheid van het brand weerkorps van Alkemade. Zij kregen de onderscheiding van- Lid in de Orde van Oranje Nas sau. Ook oud-wethouder Luuk Bee len verliet de vrijwillige brand weer, na 33 jaar. Omdat hij vorig jaar al was geridderd, ontving hij zaterdagavond de vrijwilligers- medaille. De gelukkigen namen de onderscheiding in ontvangst tijdens de jaarlijkse korpsavond in partycentrum De Woelige Ba ren in Oude Wetering. Burgemeester Meerburg prees de vrijwilligers voor hun jaren lange inspanningen. „Je hoeft tegenwoordig niet meer bij de brandweer te gaan als je geen opleiding wilt volgen. De men sen van wie wij vandaag af scheid nemen, volgden ooit slechts een basiscursus en gin gen puur op ervaring verder. In totaal verlaat 118 jaar ervaring het korps." Van de gehuldigden toont Rob van der Geest, tegenwoordig ook raadslid namens Mooi Al kemade, zich het meest ver baasd over de onderscheiding. Hij dacht dat een vrijwilliger bij de brandweer pas na een jaar of 25 in aanmerking zou komen voor zo'n onderscheiding. „Wel licht heeft het er mee te maken dat ik nu in de gemeenteraad zit en dat ik sinds 1997 postcom- mandant in Roelofarendsveen was", oppert hij. Van der Geest verlaat de brandweer, omdat hij het druk heeft met zijn sportkle- dingwinkels en met zijn ge meenteraadslidschap. „De ge meenteraad kost me nu een maal veel tijd en daarvoor wil ik alles opzij zetten." Oud-wethouder Beelen, volgens de burgemeester vooral gespeci aliseerd in koeien uit de sloot halen („geen ouwe"), combi- neerdezijn functie als wethou der wel met de brandweer.Alle oefeningen meemaken was wel eens lastig", zegt hij. „Want ik zat 's avonds natuurlijk vaak in vergadering. Maar overdag was ik altijd wel beschikbaar." Sjaak Hogeboom, die ooit mocht uitrukken voor brand bij zijn eigen bedrijf, Groen Recy cling in Rijpwetering, en die na 31 jaar de dienst verlaat, had stiekem wel een beetje gehoopt op de onderscheiding. „Maar je rekent er natuurlijk niet op", al dus Hogeboom. Dik van Rhoon zat als chef werkplaats bij garage Straathof, jarenlang gevestigd aan de Po pulierenstraat in Roelofarends veen, het dichtst in de buurt van de brandweerkazerne. „Ik was in principe altijd in de buurt", zegt hij. „Maar als er slechts een kleinigheid was, bleef ik op de zaak." Van Rhoon verlaat de brandweer omdat hij de leef tijdsgrens heeft bereikt, evenals Hogeboom en Beelen. Verve lend vindt hij dit nu ook weer niet. „Het is leuk geweest. Je moet vooral niet blijven zitten tot al je collega's genoeg van je hebben." Vrije sluitingstijden in Katwijk verschillend uitgelegd UB Preenen ^3 van voorpagina Mp Als het goed is, moet feest worden, had Jaap ^njvenbode van de Kat- "Jpolitie vooraf over de T Jm sluitingstijden d Nu, zondagmorgen half £ft hij het over 'lekker re- i V ivoor jeugd'. De tem- 'lr is er niet naar. Het is het waait. Ter illustratie je 'uitvoerend teamchef ■l half voor zijn mond. I Igt hij het naar zijn zin te .,Het sfeertje is goed. Ik jL»vel zitten vannacht. Het of zeven uur worden, maar dat verwacht ik niet. De biologische klok gaat bij de mensen op een gegeven mo ment toch ook wel tikken." Vooral voor discotheek Casa Ca ra in de Tramstraat vormt zich tegen enen een veel langere rij wachtenden dan anders. Veel stappers zijn later gekomen om langer te kunnen doorgaan. De filevorming leidt bepaald niet tot stress. Iedereen wacht opval lend rustig op zijn beurt. Ande ren zijn op weg naar één van de cafés. Van Duijvenbode is in burger, maar wordt gemakkelijk herkend. „Hé Jaap, drink je niet te veel", roept een jongere. Al- leen water is het antwoord. Om één uur moeten de toe gangsdeuren van alle horecage legenheden dicht. Niemand lan er dan meer in, alleen nog maar eruit. De portiers van café In den Blauwen Bock in de Bad- straat houden zich daar keurig aan. Acht mensen worden ge weigerd. Ze zijn te laat. Tegelij kertijd laat Casa Cara nog be zoekers binnen. „Dat klopt toch niet", laten de portiers Willem van Duijvenvoorde en Ron Straathof verontwaardigd we ten. „Wij houden ons keurig aan de regels, zij niet." De klacht van de Blauwen Bock-portiers komt via agenten bij Van Duijvenbode terecht. „De mensen die er om tien voor één stonden, mochten nog naar binnen, zo is hun be loofd. Wie zich daarna aansloot niet meer. Het is nog even wen nen. Volgende week moet de deur echt om één uur overal dicht." Soepelheid en gemoedelijkheid gaan deze nacht nog gezamen lijk uit. Hier en daar vermengd met wat humor. Zoals bij In den Blauwen Bock, waai' om half twee net als in het verleden alle lichten aangaan en de af- scheidstune klinkt van het kin derprogramma Fabeltjeskrant: „En nu allemaal lekker naai' jul- vlie warme nestjes." Niemand Wordt kwaad. Even later wordt gewoon verder 'gerecreëerd' om met Van Duijvenbode te spre ken. Ook na twee uur. „Het is meer ontspannen dan anders. Mensen staan niet met honder den tegelijk op straat. En als er wat is, zijn we er zo bij. In een auto zit je in een iglo. Dat willen wij niet. Daarom lopen wij rond. Kennen en herkend worden is belangrijk en werkt preventief." Tot juli 2001 werkte de Katwüker gewerkt in Noordwijk. Daar maakte hij in het uitgaansgebied het project Veilig Stappen mee. „Het verschil met Noordwijk is dat daar nogal wat mensen uit de regio naar toe komen. Die £ijn na afloop sneller weg, om dat ze nog een eind moeten rij den. Hier zijn het vrijwel alle maal jongeren uit Katwijk zelf. Die bleven langer hangen toen alle zaken nog om twee uur dichtgingen. Daarom is voor die spreiding gekozen." Toch geven de portiers Willem van Duijvenvoorde en Ron Straathof de voorkeur aan het Noordwijkse model. „Dan weet je tenminste waar je aan toe bent", zegt Straathof. „De kans zit er dik in dat ik pas naar bed kan als mijn kinderen er al weer uitkomen. En vanmiddag moet ik om twee uur met mijn echte haan in de beveiliging beginnen. L<ee, voor mij hoeft dit niet." Met Van Duijvenvoorde hoopt Straathof binnenkort aan het werk te gaan in Noordwijk. „Dan zijn" we tenminste weer lekker op tijd thuis." Bovendien wijzen ze erop dat de nachtrust voor bewoners in het Katwijkse centrum constant wordt verstoord. „En zeker van de zomer als het lekker weer is. Dan blijft iedereen op straat hangen." Dat valt deze nacht mee. Alleen tussen vier en vijf doen zich wat problemen voor. Drie jongeren weigeren te ver trekken en krijgen ieder een boete van 92 euro. Ook Leendert ^laasnoot wordt onder het mot- 'vriendelijk als het kan- en streng als het moet' van de poli tie geconfronteerd. Als hij Casa Cara uitkomt en nog even op een hekje gaat zitten, schieten agenten op hem af. „Wat is de bedoeling, wat gaan we doen?" Haasnoot realiseert zich bijtijds wat hem boven het hoofd hangt. „O, ik denk maar dat ik naar huis ga." Eén van de agenten: „Dat lijkt me een goed idee." Rond half zes is iedereen uitge stapt. Ook de politie. Jaap van Duijvenbode maakt voldaan de balans op: „Het was een pittige dienst. Ik heb twee koffie ge dronken en één boterhammetje gegeten. Gelukkig wa^. vrijwel al les in orde. Zo mag he i blijven."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13