LEIDEN REGIO nge hond zet Leiden p de culinaire kaart ze masdjid wordt prachtig' D66 Leiderdorp wil basisscholen moderniseren gen boom larnpaal veel ken R3 Hema wil dat Kerkplein weer parkeerplaats wordt jeimse dansschool wordt moskee Iedere verzamelaar handelt Extra lokalen 'slechts een begin' Barones met een missie Twee inwoners en een inwoner [im zijn in de lerdag op zondag akt bij een auto- feHaarlemmer- Oegstgeest. De 19- *der van de auto r At hij 'iets' de weg k tin. Door auto raak- ^■Vn kwam tot stil ten lantaarnpaal, lier inzittenden jekenhuis overge- jkklachten, borst- gebroken pols. De der kwam met de pin run - Een 45- it Nieuwkoop, die ihen aan den jehouden, had il gedronken als j. De politie hield >n uur 's nachts iver de Willem de maandag 20 JANUARI 2003 sassenheim - Het plein voor de Hervormde kerk in Sassenheim moet de komende tijd weer worden ingericht als parkeerter rein. Ook langs de Hoofdstraat en de Hortuslaan moeten meer parkeerplekken komen. Auto's rijden dan weer, net als vroeger, langs de muren van de kerk. Daar pleit R. Luxen van de Sas- senheimse Hema voor in een brandbrief aan de gemeente Sassenheim. Volgens Luxen gaan de Sassen- heimse winkeliers een paar moeilijke jaren tegemoet. Ze moeten niet alleen het hoofd bieden aan economische reces sie, criminaliteit en toenemende leegstand van winkelpanden, maar kampen ook met groot schalige bouwactiviteiten in het dorpscentrum. En dat betekent voor Luxen, dat in de omgeving van zijn Hema ruim honderd parkeerplaatsen verdwijnen. Dertig procent van Luxens klan ten komt uit Voorhout, War mond en Noordwijkerhout. „Die komen niet meer als ze hun auto niet kwijt kunnen. Daarom moet dat Kerkplein ge weer open." Volgens hem heeft ook zijn buurman Albert Heijn last van het verdwijnen van par keerruimte. Zorgen over het voortbestaan van de Hema heeft Luxen niet. „Maar je gaat wel minder inves teren en je neemt die vervan gende verkoopster niet aan. En als je minder investeert, kom je in een negatieve spiraal. Dat heeft ook weer effect op de win kels die er straks allemaal bij ko men." Tlbboel iTot voor kort gaven de rumba en de ir het tempo aan en leerde een gene- Sassenheimers er de grondbeginse- Itijldansen. Nu wordt de voormalige an de Hoofdstraat verbouwd tot ge- mtmoetingscentrum voor de Sassen- imgemeenschap. Ingetogenheid en palen binnenkort de sfeer in het ge- e moskee klaar is, wordt de stilte rbroken door de 'salaat', het rituele een strak tijdschema vijf keer per dag iroken met het gezicht naar Mekka. B het nog niet. Het is zondagmiddag Rachid Kartoubi van de geloofsge- i met een aantal medewerkers te vin- n zijöskee, de masdjid, in wording aan de plaj Sinds de moslims van de Vaartkade de *n heeft de grote danszaal een meta st v irgaan. ïm &ots laat Kartoubi zien wat er door de ie tt l van een aantal vrijwilligers in een Jed t stand is gekomen. Terwijl hij de ze- n dt meter grote gebedsruimte inloopt, Ei let was een complete bende toen we juisEen koeienstal had er niet erger uit rst De leidingen waren losgetrokken en ig nflvas aan flarden. Dan ziet het er nu kuit." aortAls je het rond slingerende gereed- sart igestapelde bouwmaterialen en de a sii yen wegdenkt krijg je al gauw een in- in jt [een de moslimgemeente met het in kt a leeft. De muren zijn smetteloos wit. ijfplr, de zetel voor de imam die op yi- ij oifdagse gebedsdienst, voorgaat staat „Ni egen de oostelijke muur. Ook de be- lolisfaekken, de gebedsruimte voor vrou- >n. Jfparte afdeling voor de jeugd, zijn al >1 erfwderd stadium. „Maar een maand Jtijd het zeker nog wel duren voordat we •lijkofficieel in gebruik kunnen nemen", ie git Kartoubi. „Er moet nog een plafond vloer moet nog gelegd worden. En er in de avonduren en in het weekeinde gewerkt, dus erg snel gaat het allemaal niet." Hoe de ingrijpende verbouwing wordt gefinan cierd? Volgens Kartoubi is er de afgelopen jaren aangeklopt bij moslimgemeenschappen in de re gio. „Dat heeft ons totaal ruim twintigduizend eu ro opgeleverd." Een bedrag waarmee de Sassen- heimse moslims een heel eind denken te komen. Kartoubi: „We krijgen alle materialen met korting en het werk wordt bijna gratis door onze eigen mensen gedaan." Daar komt bij dat de moslims zuinig zijn. „We hebben een aantal balken uit de oude moskee aan de Vaartkade voor een zacht prijsje gekocht van de slopers. Die gaan we straks gebruiken voor de vloer.' De binten zijn inmiddels gratis door de na burige aannemer keurig op maat gezaagd. Kartou bi: „Diezelfde aannemer heeft, toen hij hoorde dat wij hier naar toe zouden komen, een klacht inge diend bij de gemeente. Hij verwachtte dat hij last van ons zou hebben. Inmiddels staan we op goe de voet met elkaar en heeft hij zijn klacht inge trokken." Dan wordt Kartoubi gevraagd zijn oordeel te ge ven over een poort die toegang geeft tot de ge bedszaal. De uit Leiden afkomstige timmerman Ayad legt daar juist de laatste hand aan. ,,'t Begint allemaal ergens op te lijken", vindt Kartoubi. Inmiddels is het tijd voor gebed. De werkzaamhe den worden stilgelegd. Dat de noeste werkers voordat ze op hun knieën de teksten uit de Koran gaan uitspreken, eerst wat rommel opzij moeten schuiven, deert hen niet. „Bidden en werken is een prima combinatie", zegt Kartoubi, terwijl hij zijn schoenen uittrekt en naar de gebedsruimte loopt, waar tijdens de verbouwing wat schots en scheef liggende stukken tapijt de gebedsplaatsen markeren. „Daar komt straks een prachtig rood met wit kleed te liggen. Dat wordt speciaal in Bel gië besteld", kondigt hij aan. Dan spreekt hij tot slot de wens uit dat de mos limgemeenschap aan de Hoofdstraat een gelukki ge toekomst tegemoet zal gaan. „Wij laten ieder een met rust en als de Sassenheimse bevolking hetzelfde doet met ons dan zal het allemaal wel lukken." En dan wordt met de uitroep „Bismillah" (in Naam van God) het gebed ingezet. door Marieta Kroft zoeterwoude-rijndijk - Al VOOr- dat de ansichtkaartenbeurs in de Eendenkooi in Zoeterwoude- Rijndijk begint, staan de men sen in de rij. Het zijn de echte verzamelaars, de mensen die absoluut niet het risico willen lopen dat een ander er met die ene felbegeerde kaart vandoor gaat. In de vroege zaterdagoch tend ligt dan wel de piek, maar de loop naar de vijftigste beurs van de bijna twintig jaar oud Prentbriefkaartkring De Bollen streek blijft er de hele dag in. Tiny Waasdorp, secretaresse van de kring, heeft een kaart uit de jaren twintig op de kop getikt. De geboren en getogen Sassen heimse spaart alle dorpsgezich ten van haar woonplaats. Ze heeft er al bijna 900, daterend vanaf 1900 tot nu. Ze laat de kaart zien die ze in een van bak ken van de tientallen standhou ders vond. Het is een zwart-wit- plaat van de Vaartkade. „Ik heb hem al, maar alleen staat de tekst op een andere plek. Als je al zoveel kaarten hebt, ga je op die kleinigheden letten. Jan Koppenaal uit Noordwijk verkoopt kaarten. Maar tegelij kertijd verzamelt hij alle afbeel dingen over de schaaksport. „Ie dere verzamelaar is een halve handelaar", vertelt hij. „Je koopt kaarten en die hoop je te kun nen ruilen of weer te verkopen." De dag kan voor Koppenaal niet meer stuk. Hij kan weer een schaakkaart aan zijn verzame ling toevoegen. „Ik kocht hem voor drie euro, maar als ze er twintig euro voor hadden ge vraagd, had ik het ook gedaan." Het zijn bijna alleen vijftig-plus sers die er lopen of verkopen. „Jongeren hebben andere inte resses", veronderstelt bestuurs lid Waasdorp. „Pas als je ouder wordt krijg je belangstelling voor oude dingen." Ook kan geld een rol spelen, denkt ze. „Een hobby Kopen, verkopen en of ruilen in de Eendenkooi. Foto: Henk Bouwman mag geld kosten, vinden wij. Maar jongere mensen hebben het er waarschijnlijk nog niet voor over." De kaarten, variërend in prijs van één tot 75 euro, gaan van hand tot hand. Hoe beter de kwaliteit, hoe ouder en hoe klei ner de oplage, hoe duurder de ansicht is. Of de kaart beschre ven of onbeschreven is, maakt niet uit. De echte kenners, zoals pen ningmeester Stikkelman, zien de waarde in een oogopslag. Hij heeft bakken vol kaarten van ve le plaatsen in Nederland te koop. De Leidenaar krijgt van een echtpaar drie boeken met kaarten van Alphen in zijn han den gedrukt. Stikkelman taxeert ze en voor een paar honderd euro neemt hij de boeken van het echtpaar over. Zoeterwoude-Rijndijk in 1910. Op de achtergrond staat de Meerburgerkerk. Het is een van de ansicht kaarten die zaterdag te koop waren op de beurs van Prentbriefkaartkring De Bollenstreek. Ansichtkaart collectie Wil Stikkelman leiderdorp - D66 in Leiderdorp noemt de tien extra lokalen voor het basisonderwijs in het oude dorp in Leiderdorp 'slechts een begin'. Scholen aanpassen aan de modernste onderwijseisen is net zo nodig, en mag niet op de lange baan worden geschoven, stelt de partij. Onderwijswethouder Roest (CDA) deelde onlangs het plan voor onderwijshuisvesting rond, dat hij in overleg met schooldi recteuren heeft opgesteld. Het nieuwe aan het plan is, dat er verder vooruit wordt gekeken, en dat het plan ieder jaar kan worden bijgesteld. De directeu ren zijn tevreden, omdat ze door deze manier van samenwerken makkelijker aan permanente lo kalen komen in plaats van tijde lijke, die altijd veel langer blijven staan dan gepland. D66 is hier blij mee, maar vindt dat het hierbij niet mag blijven. „De vernieuwingen en ontwik kelingen in het onderwijs stellen andere eisen aan de huisvesting. Er is een toegenomen vraag naar faciliteiten en geschikte ruimtes voor individuele bege leiding van kinderen, voor wer ken met computers, voor pro fessionele ruimtes voor de lera ren, en niet in de laatste plaats genoeg lokalen om kleinere Idassen te huisvesten", aldus D66 in een persverklaring. De partij vindt het plan voor tien extra lokalen (in 2005 zes voor de Willem de Zwijgerschool en vier voor de Koningin Juliana- school) logisch, omdat het mi nisterie van onderwijs de laatste jaren meer geld geeft aan ge meenten. Wil de gemeente Lei derdorp ook zelf meer bijdragen aan het onderwijs, dan moeten de scholen gemoderniseerd worden, aldus D66. De raadscommissie onderwijs buigt zich waarschijnlijk in fe bruari over het onderwijshuis- vestingsplan. IN MEMORIAM ten ïhoort hij tot een ub. Wilfred Tege- VS enaar van restau- vemante aan het >eU mrg, is toegetreden nsla s Restaurateurs zf vJen internationale 21 eigenaars van ij en eden in Nederland „De Jeunes Restau- ers fleert haar leden in lelpen en naar de ™sl|eiden." cht van Erwin Ro- lotel-restaurant De n Oegstgeest kwam 1 het selecte gezel een ballotagecom- p Jcre leden komen Cl digd bij je eten, je ïukaart toelichten je zaak presenteren. O emaal best ver voor dat je lid bent" De Jeunes Restaurateurs be staan achtjaar in Nederland en elf jaar in Europa. Voor zijn 35ste moet een restaurateur lid zijn, bij 45 jaar eindigt het lid maatschap. „En dan word je automatisch erelid." Volgens Tegelaar gaat het lidmaatschap verder dan alleen praten over culinaire hoogstandjes. „Je hebt het met elkaar over allerlei din gen. Dat kan zijn op financieel gebied, maar ook over prakti sche zaken. Misschien heeft een collega in zijn bedrijf een pro bleem waar ik mee worstel al lang opgelost. Dat doen we ook via de websites met buitenland se collega's." Daarnaast wordt van een Jeune Restaurateur een actieve opstel ling verwacht Zo moet hij zijn mnMpR De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 eigen zaak en de Jeunes Restau rateurs promoten en allerlei evenementen organiseren. „Ik ben de eerste restauranteige naar in Leiden die lid is", aldus een trotse Tegelaar. „Dat geeft toch wel een beetje de kwaliteit weer van mijn zaak. Ik zie het lidmaatschap als een stapje omhoog naar een ster. Daar naast wü ik Leiden op de culi naire kaart zetten. Leiden heeft prachtige zaken en daar moe ten gewoon meer mensen van buiten de stad op afkomen. Goed voor de restaurants, goed voor Leiden." Oloroso Wilfred Tegelaar liep vorig jaar zomer op de Breestraat langs nummer 49 (tegenover Miner va). Op die plek hebben achter eenvolgens de horecagelegen heden Centraal, Twins, Broad way, Hotel de Ville, Bachus en Alhambra gezeten. „Ik belde de eigenaar van het pand, kreeg een rondleiding en was onder de indruk van de prachtig mooie ruimte. Die was wel ver waarloosd en de huur was veel te hoog. Ik liep verdoofd naar buiten." Toen Tegelaar weer bij zijn po sitieven kwam, kreeg hij tijdens een etentje met zijn vriendin Adrienne van der Laan, met wie hij samen De Gouvernante runt, een ingeving. „Ineens wist ik wat ik met die ruimte moest doen." Hij onderhandelde met de eigenaar over de huurprijs, trok een kok en ander personeel aan, regelde de financiering en op 7 november 2002 kreeg hij de sleutel. Een drukke periode Wilfred Tegelaar en zijn vriendin Adrienne van der Laan willen de Leidse horeca veroveren. Foto: Hielco Kuipers van slopen, bouwen en inrich ten volgde. Op 4 december ging grande cantina Oloroso open. „Een grand café gericht op Spanje, waar je in comfortabele rode clubfauteuils kunt zitten met een rustig muziekje op de achtergrond. We zijn open van 11.00 tot 01.00 uur en in het weekeinde tot vier uur 's nachts, voor lunch, diner en souper. Als de gasten in het weekeinde voor 2 uur 's nachts binnen zijn, kunnen ze tot vier uur blijven zitten met een hapje en een drankje. Vanaf elf uur 's avonds reduceer ik de menu kaart, zodat er een kok weg kan. En het andere personeel werkt in ploegen, zodat niemand meer dan acht uur achter elkaar bezig is." Een aantal vrienden en colle ga's van Tegelaar vroeg hem verbijsterd waar hij nu weer mee bezig was. „Maar ik had dit voor ogen. Lekker eten, lekker zitten en lekker met elkaar bezig zijn in een rustige omgeving. Vandaar ook de tapas. Voedsel dat je met elkaar eet en deelt aan één tafel. Gezellig toch?" De loop zit er volgens Tegelaar al goed in. „Er zijn veel mensen die na een bezoekje aan de bio scoop en schouwburg in Oloro so komen voor een drankje en een hapje. Of collega horeca- mensen die nog even komen 'nazitten'. Je moet natuurlijk wel goede waar leveren. Geen kaas van een hotelblok. Ik heb al een hoop positieve reacties gehad in de trant van: dit had Leiden nog niet, dit had Leiden nodig." Eric-Jan Berendsen Johanna Maria Barones Schimmelpenninck van der Oije 1912 - 2003 De rondleidingen op kasteel Duivenvoorde in Voorschoten zullen niet meer hetzelfde zijn zonder de aristocratische ver schijning met het bijzondere taalgebruik van zijn laatste mar kante bewoonster. Donderdag overleed barones Johanna Maria Schimmelpenninck van der Oije op haar geliefde kasteel Duiven voorde aan een hartaanval. De 'barones van Duivenvoorde' was een bekende verschijning in Voorschoten. Ze hoorde bij Voorschoten, maar veel meer nog bij het uit 1226 daterende kasteel. Voor de instandhouding en promotie daarvan deed ze al les. De viering van haar 90ste verjaardag in juli vorig jaar stel de ze uit, omdat een huwelijks voltrekking op het kasteel voor ging. Voor haar inspanningen om het culturele erfgoed te be houden kreeg ze vorig jaar de Roemer van Voorschoten uit handen van burgemeester Ver ver De 37 jaar dat zij op Duiven voorde woonde, greep het 'visi tekaartje van Duivenvoorde' zo als de barones zichzelf wel noemde, alles aan om het kas teel te promoten. Wat begon met het geven van rondleidin gen groeide uit tot een bedrijf, dat het kasteel verhuurt als loca tie voor recepties, en feesten. Al les uiteraard op niveau. Zelf gaf ze graag acte de présence als be zoekers met haar op de foto wil den of een kasteelvrouwe wil den ontmoeten. „Ik ben d'r voor de reclame", was haar motto. Tot voor enkele jaren gaf ze de rondleidingen nog zelf, totdat een val, waarbij ze haar dijbeen en schouder brak, daar een eind aan maakte. Sindsdien liep ze met een stok, wat niet verhin derde dat ze nog dagelijks haar wandeling door het park maak te. Als Johanna Maria Beelaerts van Blokland werd ze in 1912 in huis De Hazenberg in Wassenaar ge boren. Als kind kwam ze al op Duivenvoorde. Haar vader, die griffier was in de Eerste Kamer kende de baron en freule Schimmelpenninck van der Oije, die toen op Duivenvoorde woonden, goed. Johanna trouw de met een halfbroer van de ba ron en vertrok met haar man naar Zeeland, waar hij burge meester van Kloetinge werd. Ze kregen vier kinderen, drie doch ters en een zoon. In 1965 kwam de baropes met haar gezin op Duivenvoorde wonen. Het kasteel werd gron dig opgeknapt en de rondleidin gen begonnen. Sindsdien hoor de Johanna Schimmelpenninck van der Oije bij Voorschoten. En bij Duivenvoo^fe. Wie zal haar levenswerk voor de instandhou ding ervan nu voortzetten? Nog maar een paar maanden gele den reageerde ze ongewoon fel op die vraag. „Wie ben ik, dat ik dat kan zeggen? Qui vivra, ver- ra." (Wie dan leeft, zal wel zien). In de Dorpskerk in Voorscho ten wordt woensdag om 12.00 uur een herdenkingsdienst ge houden voor de barones. Aan sluitend is er gelegenheid tot condoleren. Na de afscheids- dienst zal de teraardebestelling in besloten familiekring plaats vinden. Ine van den Boer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11