ECONOMIE Dance goed voor 500 miljoen euro Dreigende taal incassobureaus wekt veel ergernis Ben is er straks niet meer, T Mobile wel 5Lifestyle van honderdduizenden jongeren Muziekstroming krijgt steeds grotere economische betekenis Consumentenbond strijdt door na licht ledenverlies Verspilling of zonde *6 iproducenten egaconcern "1M De fusiebesprekingen e Australische wijnpro- (RL Hardy en het Ame- >ER drankenconcern Con- S Brands is rond. Door ■ngaan ontstaat het wijnbedrijf ter wereld jaaromzet van 1,65 jro. Constellation ieemt Hardy over voor stralische dollar per 5 ofwel 1,05 miljard euro. jelangen worden ge in de onderneming ïtion Wines. De twee 2 il samen in Pacific Wi- 1 ers, een bedrijf dat Au- 1 e wijnen verkoopt in de Hardy is de grootste lucent in Australië, ation produceert ook Tin en cider en ver- iportbier. verhoogt lineprijzen c - De prijzen van au- stof zijn gisteren geste- t zine werd 2 eurocent duurder. Diesel steeg cent. Marktleider Shell nu voor euro ongelood s esprijs van 1,175 per li- el kost aan de pomp 1 jcent. Super en Shell gen respectievelijk naar 1,215 euro per liter. De j ing komt een dag na de ing dat de ANWB ben ons begint waarbij de 6 eurocent komt te lig- !r het gemiddelde van nzinereuzen Shell, •sso, BP en Total. netgebruik in i stijgt enorm China heeft zich ge- n de topdrie van lan- de meeste internetge- Volgens Aziatische t de volksrepubliek nu oen surfers. Dat is een 2 an ruim 75 procent ten van een jaar geleden, eft nu ongeveer even- 6 netters als Japan. De meer dan 160 miljoen 1 rs. De toename gaat met overheidsmaatre- i de informatievoorzie- 12 eteugelen. In het afge- 15 r zijn duizenden inter- gesloten en is de toe vermeend staatsonder- sites afgegrendeld. van grote ^slachterijen - De kippenslachte- Plukon en Astenhof Door het samengaan ;en onderneming met ?t van 475 miljoen eu- 1 0 medewerkers. Pluk- ïd van de merknaam 5 nderdeel van de co- re onderneming Cebe- tterdam. Astenhof valt landbouwcoöperatie andbouwbelang. De en reactie op de toene- Dncurrentie in Europa, linatie is vooral sterk in ld en Duitsland. Er zijn ïopuctielocaties, waarvan Nederland en drie in i. Astenhof verwerkt 50 k 1,2 miljoen vleeskui- jg leeft Duitsland als 4i thuismarkt. Plukon ekelijks van 1,5 miljoen 29 dlerhande kipproduc- rwerkt ook nog 50.000 zaterdag l8 januari 2003 2?" 29. Ig amsterdam/anp - MuziekstTO- mingen zijn van alle tijden. Zo is er jazz, blues, rock roll en pop. „Met dance is daar definitief een nieuwe stroming aan toege voegd." Sander Groet van enter tainmentbedrijf ID&T in Am sterdam wijst op het onder zoeksrapport naar de impact vein dance op de Nederlandse economie en maatschappij. .Autoriteiten, sponsors en de media kunnen er niet meer om heen. Dance is de lifestyle van honderdduizenden jongeren en jong-volwassenen." In den beginne organiseerden liefhebbers van dance zich in kelders en oude fabriekshallen. Vaak illegaal. Dance was 'the new coming wave' waarin jon geren zich mengden met jong volwassenen. De housefeesten werden begin jaren negentig be smet door het gebruik van xtc- pillen, in feite vergelijkbaar met het blowen tijdens flower po- wer-feesten. Toch concludeerde KPMG dat aan grootschalige dance-evenementen relatief weinig gezondheids- en veilig heidsrisico's zijn verbonden. Groot verschil met de sfeer van saamhorigheid in de jaren zestig is volgens de KPMG-onderzoe- kers dat dance staat voor een 'jongerencultuur waarin indivi dualisme, keuzevrijheid, collec tiviteit en verplichtingen uitslui tend 'omdat het individu dat wil' centraal staan'. Eigenaar van ID&T Duncan Stutterheim zag het met twee vrienden gebeuren. Zij liéten de housebeats dreunen op steeds groter wordende feesten. Het begon in 1992 met een feest in de Jaarbeurs Utrecht onder de naam Final Exam. Daarop kwa men 20.000 eindexamenkandi daten af. Het succes werd uitge bouwd op de golven van de ga bbercultuur onder de naam Thunderdome. Er werden Thunderdome-cd's uitgebracht, waarvan er wereldwijd 3 miljoen over de toonbank gingen en er kwam onder diezelfde naam een magazine met 25.000 abonnees. Half jaren negentig kwam de ommekeer. „Het was niet cool meer om een housie te zijn in een Australian-trainingspak en met een kale kop", weet Sander Groet. ID&T kocht een radiostation en besloot een nieuw blad uit te ge ven, ID&T Magazine, dat meer in gaat op dance als lifestyle. „Dance is immers meer. Het is niet skiën maar snowboarden, niet zwemmen maar wave- boarden." Dance was ook het clubcircuit als de RoXY, de iT in Amsterdam en Now Wow in Rotterdam. Er kwam een tiental subgenres, maar ook hoofdstro mingen als trance en techno. De nieuwste trend anno 2003 is de komst van hardstyle, een toe gankelijke harde stroming onder meer vertegenwoordigd door DJ Dana Het gaat goed bij ID&T. Het ma gazine heeft inmiddels een op lage van 70.000 en ID&T Radio is bezig om een fin-frequentie in de wacht te slepen. De dance- feesten die het organiseert wor den opgehangen aan een thema en zijn altijd uitverkocht. De grootste is Innercity in de RAI en telt 45.000 bezoekers. Dan is er de bekende Sensation White Edition en de Sensation Black Edition de week daarop in de Amsterdamse ArenA. Maar ook Mystery Land en Trance Energy gelden als als toppers. Bij deze evenementen horen deejay's als Tiësto, Dana, Armin van Buur- en, Marco V. en Johan Gielen. Het zijn de nieuwe artiesten in de stroming dance. Omdat het individu het wil. Fo- to:ANP/Robin Utrecht amsterdam/anp - De dance als jongste muziekstroom heeft in Nederland in relatief korte tijd een 'belangrijke economische po sitie' verworven. Jaarlijks gaat bij na 500 miljoen euro om in deze scene, exclusief de verdiensten van toeleveranciers. Het aantal arbeidsplaatsen verbonden aan de dance ligt rond de n.ooo, dat is bijna 10 procent van alle ar beidskrachten in de sport-, cul tuur- en recreatiesector. Dat concludeert adviesbureau KPMG in een onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van ID &T, marktleider in de organisa tie van dance-evenementen, uit gever van dancemuziek en eige naar van ID&T Radio. Ter verge lijking gaat op jaarbasis in de Nederlandse voetbalsport (ama teurvoetbal, profvoetbal, media en accommodaties) 1,2 miljard euro om. De werkgelegenheid in deze sector bedraagt 19.400 ar beidsplaatsen. KPMG concludeert ook, in te genstelling tot de algemene opi nie, dat aan grootschalige dance-evenementen relatief weinig gezondheids- en veilig heidsrisico's zijn verbonden. De omvang van de evenementen kan volgens KPMG nog verder toenemen, zolang de logistiek dat toelaat. In Nederland vinden jaarlijks 17 dance-evenementen plaats met meer dan 15.000 bezoekers. De potentiële doelgroep ligt rond de 4,6 miljoen mensen van 15 Dance Valley in Spaarnwoude, onderdeel van een cultuur die in korte tijd een belangrijke economische positie heeft verworven. Foto: ANP/Robin Utrecht tot en met 35 jaar. Naar schat ting bezoeken jaarlijks zo'n 750.000 mensen een groot dance-evenement dat zorgt voor financiële stromen van in totaal zo'n 85 miljoen euro. Uit markt onderzoek veronderstellen de onderzoekers dat iets meer dan 2,3 miljoen jongeren en jongvol wassenen geïnteresseerd zijn in dance. De economische betekenis van dance is niet eerder zo in kaart gebracht. De KPMG-onderzoe- kers stellen dat dance geen uit de hand gelopen hobby meer is van wat jonge gasten. „Het is een serieuze economische tak van sport met professionele or ganisaties, waarin het optimali seren van kwalitatief goede vrijetijdsbesteding centraal staat." De grote dance-evene menten worden georganiseerd door 16 verschillende organisa toren uit Nederland. Daarnaast zijn er 81 dance-clubs en 158 toonaangevende nationale en internationale deejay's. Ook de verkoop van met name dance-cd's is enorm. In 2001 bedroeg de totale verkoop van deze geluidsdragers naar schat ting 38,9 miljoen euro. Zo zijn wereldwijd alleen al van de cd- serie Thunderdome meer dan 3 miljoen exemplaren verkocht. Dance moet volgens de KPMG- onderzoekers niet alleen wor den beschouwd als een culture le muzikale stroming, maar ook als een lifestyle. „Deze kent een aantal fundamentele bouwste nen, waarvan het optreden als individu, het onderdeel zijn van een community, het belang van kleding en het genieten de be langrijkste zijn." elstekort VS euw record ton - De Verenigde ebben vorig jaar no veen tekort op hun han- 82 ns geboekt van 40,1 50, lollar. Het tekort is nog groot geweest. Het is 4iien ruim groter dan de 72 miljard dollar die ana- jdden voorzien. Het mi- iran Handel maakte gis pend dat de import met 2Jent groeide tot 123,3 i lollar. De export groei- ree maanden van ach- jngmet 1,1 procent tot ard dollar. Het gat is zo 11 worden dat heel 2002 ie record zal laten zien. door Achille Prick den haag - Vraag aan willekeuri ge mensen op straat een mobiel belbedrijf te noemen en Ben zal het vaakst genoemd worden. Dat bleek enige tijd geleden uit onderzoek. Ongelooflijk, volgens sommige reclamegoeroes. Coca Cola, Heineken of Shell bouw den hun naam in soms meer dan honderd jaar op en koeste ren die als het hoogste goed. Welke idioot haalt het dan in zijn hoofd om de naam Ben te veranderen in T Mobile? Het antwoord is: Deutsche Tele kom. Ben is volledig in handen van het Duitse telecombedrijf. Die onderneming heeft bedacht dat Ben dezelfde naam moet gaan dragen als de rest van de mobiele poot: T Mobile dus. Het was al langer bekend, maar deze week onthulde Ben dat de naamswijziging zal ingaan op 25 februari. En dat terwijl de woordvoerder van Ben een jaar geleden nog zei dat de naams* wijziging van concurrent Liber- tel in Vodafone pure kapitaal vernietiging was. Ook Ben heeft de afgelopen vier jaar vele tien tallen miljoenen euro's gestoken in, overigens zeer succesvolle, reclamecampagnes. „Tja, het doet wel een beetje pijn dat Ben verdwijnt", zegt T -Mobile- Matthijs de Jongh, strategisch directeur van reclamebureau KesselsKramer dat de campag nes voor Ben bedacht waarmee het bureau in 1999 Reclameman van het Jaar werd. „Vijf jaar ge leden was mobiel bellen nog iets voor mannen in het pak; met Ben hebben wij dat doorbroken. We maakten foto's van mensen op straat en lieten zien dat die mensen ook mobiel willen bel len. Maar Ben was ook vol hu mor; we hebben een grote bio scoopcommercial gehad waarin we bezoekers opriepen hun te lefoon uit te zetten. Of sticker in de horeca met: 'Ben even uit'. Volgens De Jongh hoeft de naamswijziging geen kapitaal vernietiging te betekenen. „De campagne was een deel van het succes; de rest deed het perso neel van Ben. Toegankelijk, transparant en een goed net werk. Als T Mobile er in slaagt om die cultuur bij haar organi satie in Nederland te handha ven, blijft de Ben-campagne waardevol, want die heeft ertoe bijgedragen dat Ben de derde speler op de markt is gewor den." De naamswijziging past in een al langere trend dat veel relatief kleine telecombedrijven worden overgenomen door de grote jon gens, die vervolgens streven naar één naam voor de hele we reld. Libertel werd Vodafone, Telfort werd 02 en Dutchtone: Orange. Daarmee wordt vooral gemikt op de zakelijke beller die zowel in Tokio als in Parijs en New York T mobile op zijn dis play ziet met dezelfde functies en mogelijkheden. KesselsKramer betreurt het ein de van de samenwerking, maar kijkt ook vooruit. „Ik ben nu net in New York voor onze op drachtgever Diesel en vanaf hier bezien, merk ik dat er in Neder land een hele bedrukte stem ming heerst in het bedrijfsleven. Het gaat minder en meteen durft niemand meer iets te doen. Voor ons zelf zeg ik met Cruijff: ieder nadeel heb z'n voordeel. Wij krijgen nu weer ruimte voor nieuwe opdrachtge vers en zelf heb ik iets met trei nen. En volgens mij kan er wel wat gebeuren in de beeldvor ming rondom het spoor." Jreaus zijn de schrik wanbetaler. Een de barse mededeling snel mogelijkje ach- rekening moet beta- bovendien vaak tot ernissen. Zeker van- dreigende taal die dt gebezigd. 'Als u alt, nemen wij ge- e maatregelen', zo luidt het dreigement, taal is een van de er- 1, waarover de Stich- mbudsman in Hilver- igeld klachten krijgt. Volgens Contijn van Marie van de stichting is vooral onduide lijkheid over hun bevoegdheden een bron van klachten over in cassobureaus. „Incassobureaus kunnen helemaal niet dreigen met gerechtelijke stappen. Zij hebben geen enkele bevoegd heid tot het opleggen van sanc ties. Maar ze wekken vaak de in druk van wel. Een bureau moet duidelijk maken dat als de schuldenaar niet bereid is te be talen, dat de zaak uit handen wordt gegeven aan een deur waarder. Alleen de rechter kan sancties opleggen." De Nederlandse Vereniging van Incasso-ondernemingen (NVI) wil een keurmerk voor incasso bureaus omdat een aantal in casso-organisaties de slechte re gelgeving misbruikt om grote druk uit te oefenen op schul denaars. Iedereen kan namelijk een incassobureau be ginnen en er be staan nauwelijks regels voor de werkwijze van een bureau. Bij Stichting de Ombudsman kwa men de afgelopen twee jaar 165 klachten binnen over incasso bureaus. De Ombudsman is hierover al twee jaar in gesprek met de NVI. „De vereniging heeft zelfhaat bij bijvoorbeeld een gedragscode. Nu hebben de grote bonafide bureaus last van sommige kleintjes." In totaal zijn ongeveer 500 incassobu reaus actief in Nederland. Daar van zijn 27 aangesloten bij het EIGEN BEURS Heieen de Bruijn NVI; vooral grote organisaties, die 70 a 80 procent van de incassomarkt voor hun rekening ne men. Grote bureaus be naderen schuldenaren niet tele fonisch, maar sturen altijd een brief. In het uiterste geval wordt een bezoek aan huis gebracht, maar de incassomedewerker moet zich dan altijd kunnen le gitimeren. Hij heeft geen enkele bevoegdheid om iemand te dwingen te betalen. Blijft een wanbetaler in gebreke dan moet de rechter er aan te pas komen om iemand te dwingen. Volgens Van Marie is er een top- 3 van ergernissen, waaronder genoemde onduidelijkheid over de bevoegdheden van een in cassobureau. Tweede ergernis is dat mensen soms in discussie willen over de terechtheid van de schuld. Het kan zijn dat de schuldeiser een fout heeft ge maakt. Vaak blijkt dat het incas sobureau inhoudelijk niks van de zaak afweet en de vermeende schuldenaar verwijst naar de schuldeiser, bijvoorbeeld een energiebedrijf. Volgens de NVI zouden incassobureaus van de inhoud van een zaak op de hoogte moeten zijn, maar dat werkt in de praktijk niet altijd zo, zegt Van Marle. Tenslotte gebeurt het nogal eens dat incassobureaus zich niet aan de afspraken houden. Met een schuldenaar is bijvoorbeeld een betalingsregeling getroffen, maar het incassobureau zegt dan dat die schuldenaar toch al les in een keer moet betalen. Volgens de stichting De Om budsman moet er een gedrags code komen, waarin een aantal richtlijnen staat. En er moet een onafhankelijke geschillencom missie komen. Die geschillencommissie is er nu ook, maar is niet onafhanke lijk, zegt Van Marle. Verder moet er helderheid zijn over de kos ten die een incassobureau han teert. Er zijn vuistregels, maar geen wettelijke tarieven. Bovendien moet de schuldenaar duidelijk worden gemaakt met wie hij moet overleggen in geval van discussie over de terechtheid van de incasso. den haag/anp - Het ledental van de Consumentenbond, die deze week 50 jaar bestaat, is vo rig jaar met 20.000 gedaald tot 620.000. Daar staat tegenover dat steeds meer mensen gebruik maken van de individuele hulp van de bond bij bijvoorbeeld een miskoop. Ook zijn veel pro ducten beter geworden door de kritische testen. „Europese consumentenorgani saties zijn bijvoorbeeld de eerste geweest die botsproeven lieten doen met auto's. De industrie was woedend, maar het heeft wel geleid tot airbags. Pas na onze kiptesten is de voedingsin dustrie de bacterie salmonella gaan bestrijden", somt directeur Felix Cohen enkele successen op. De bond heeft in zijn bestaan de consument zien veranderen. Keek de gemiddelde klant kort na de oorlog vooral naar de prijs, later werd dat meer de kwaliteit. Volgens Cohen wordt de prijs nu weer belangrijker omdat Nederlanders minder hebben te besteden. „De grote vernieuwing van de komende tien jaar is dat we meer gaan letten op productie wijzen", aldus Cohen. „Zelfs in tijden van economische terug gang willen mensen daarover al les weten, om vervolgens zelf de afweging te kunnen maken tus sen prijs en bijvoorbeeld mi lieu." Het ergste wat bedrijven volgens de directeur kunnen doen, is zwijgen over hun productiewij zen. „We kunnen het geven van informatie helaas niet afdwin gen. We zullen die bedrijven wel onder druk zetten." De bond ziet graag dat de overheid on dernemers verplicht informatie te geven, met een zogeheten Wet Openbaarheid productie en Ketens (WOK). Maar de Tweede Kamer heeft dat idee afgewezen. Over de overheid zelf is de bond ook niet zo te spreken. „De dienstverlening is gewoon slecht. Vooral bij de gemeenten is dat schokkend", verduidelijkt Cohen. Hij wijst erop dat lokale overheden met hun parkeerta rieven koploper waren in prijs verhogingen bij de invoering van de euro. „Ze werken als een vuile monopolist. Mensen ver huizen toch niet snel naar een andere gemeente. Bij het uit handen geven van diensten als het openbaar ver voer, kabel en energie, verzuim de de overheid ook de rol van marktmeester op zich te nemen. Door een gebrek aan concur rentie en informatie in de gepri vatiseerde sectoren dreigt nu de consument in de verdrukking te raken. Nu is er wel een Nederlandse Mededingingsautoriteit die toe zicht houdt, maar volgens Co- hen heeft die veel minder moge lijkheden dan de Amerikaanse tegenhanger, de FTC. „De boe tes zouden bovendien via een fonds moeten terugvloeien naar de consument in plaats van naar de staatskas. Het is geld dat de consument is misgelopen." Europa trekt steeds meer de aandacht van de bond. „In Brussel komt de meeste consu mentenwetgeving tot stand, zo als het verbod op ongevraagde e-mailreclame (spam) en op het gebied van voedselveiligheid. ECONOMIE WIJZER Zonde is een christelijk begrip, maar het is me vaak opgevallen dat het ook gebruikt wordt in verband met alledaagse verspil ling. Zelfs als het eigenlijk niet meer dan een ongelukje is. Je stoot een glas melk om, en er is vast wel iemand die uitroept dat dat zonde is. Stoot je aan de tap een pilsje om dan weet je hele maal zeker dat de halve kroeg het zonde noemt. Zonde is gedefinieerd als het vrijwillig overtreden van godde lijke wetten. Die wetten houden zeker niet in dat je in de kroeg je bier moet opdrinken in plaats van omsto ten. Maar wat op het eerste gezicht merk waardig lijkt, alsof het omtuimelende pilsje iets te maken heeft met de zonde val, is bij nader in zien nogal voor de hand liggend. Je hoeft geen bijbel kenner te zijn om een veroordeling van verspilling te herkennen in alge meen bekende bij belse verhalen en begrippen. Rentmeesterschap over de schepping draagt de mens op om verantwoord met die schep ping om te gaan, om de natuur niet uit te putten, flora en fauna niet te verdelgen, en de wereld om ons heen niet te plunderen alsof we ongebreideld eigenaar zijn. Volgens die leer hebben we de natuur slechts in bruikleen en dienen we er zo mee om te gaan dat ze in stand blijft en toekomstige generaties net zo zeer ten nutte is als onze eigen generatie. Verspilling van de ga ven der natuur is uit den boze. Woekeren met je talenten duidt op een verwante opdracht. Ieder dient zijn mogelijkheden en be gaafdheden ten volle te ontwik kelen, en zijn talenten niet te la ten sluimeren of verdorren. Ver spilling van talent wordt alge meen afgekeurd, en het wordt meestal in één adem als zonde aangeduid. „Doodzonde. Hij had een prachtig musicus kun nen worden, een briljante spits, een vaardig arts". Het omvat wel de opdracht om de bijbehoren de inspanningen te leveren om het talent te ontwikkelen, einde loos te oefenen, zich offers te getroosten om de ruwe diamant te polijsten tot oogverblindende pracht. Geen enkel talent is im mers direct gereed voor gebruik. Maar hard werken, en je tijd niet verspillen is ook een fundamen teel onderdeel van de christelij ke ethiek. JOOP HARTOC hoogleraar micro-economie aan de Universiteit van Amsterdam Je licht onder de korenmaat zet ten krijgt evenmin goedkeuring in de christelijke leer. Een lamp opsteken en die vervolgens af dekken dient geen enkel doel. Men dient zijn kennis niet voor zichzelf te houden, maar in te zetten tot ieders voordeel. Ken nis die niet verspreid wordt heeft geen waarde, en is daar mee verspild. Moeilijker, zeker voor iemand die geen schriftgeleerde is, vind ik de geschiedenis van Onan. Ik heb er Genesis op nageslagen maar de tekst levert er geen ex pliciete moraal bij. Onan verdierf zijn zaad tegen de aarde, zo staat er zo mooi ge schreven, omdat hij weigerde de opdracht van zijn vader uit te voeren en kinderen te verwekken bij de we duwe van zijn broer. Hij 'ging echter wel in tot haar'. Een daad die hij met de dood moest bekopen, want God was zeer ontstemd. Als je hier eenvoudig in wilt lezen dat ook zaad niet verspild mag worden en altijd de voortplanting moet dienen, vind je be paald niet alle econo men aan je zijde. Ongebreidelde bevolkingsgroei leidt tot grote problemen en is in mijn ogen onverenigbaar met goed rent meesterschap. Maar wat ook de precieze interpretatie zij, Onan en de verspilling van zaad zijn evident in de sfeer van de zonde getrokken. Het is dus niet zo verwonderlijk dat in het spraakgebruik allerlei onschuldige ongelukjes tot zon de zijn bestempeld, al doet het wat overdreven aan om het om stoten van een glas melk als zo danig te betitelen. Mooi is wel dat het zondebegrip verschuift in de loop van de tijd. In mijn jeugd werd weggooien van eten en zelfs het niet geheel leeg eten van je bord als 'zonde' bestem peld. Dat is ver verwijderd van de belevingswereld van nieuwe generaties. Voor hen valt de snelle afschrijving van huishou delijke apparatuur, speelgoed en meubilair niet meer onder de zondigheden. Geld genoeg, niet waar. Zo lijkt het net of we bij gestegen inkomen minder zon digen. Maaqpiorele normen staan altijd onder economische invloed. Als je bij ziekte je salaris volledig doorbetaald krijgt wordt er meer misbruik van de ziektewet gemaakt dan wanneer je maar 70 procent krijgt uitge keerd. Jammer natuurlijk. Zon de, eigenlijk. (advertentie) Wat moet u weten over reïntegratie van arbeidsongeschikte werknemers? w. szw nl Dan weet u 1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9