TOERISME De garderobe van Jacqueline Kennedy Het 'oude leven' is nog te vinden in de Jodelen ftï De kust van de Algarve - hier bij Amado - behoort tot de mooiste en spectaculairste ter wereld, foto: PR Tot een eindje in de jaren zestig kon je je in de Al- garve een beetje Robinson en Vrijdag wanen. In piepkleine vissersplaatsjes als Olhos d' Aqua liep je van het enige appartement, vier verdiepingen, over uitsluitend zandwegen naar het strand. In Albufeira at je verse vis in een plaatstalen keetje en de Duit sers hadden, na de Phoeniciërs, Romeinen, Moren en Engelsen, deze goddelijke kuststreek al wel ge vonden, maar dat nog niet echt doorverteld. Daarna kwam de explosie. Met een reusachtige witkwast plamuurden entrepreneurs uit vele landen kunst dorp na golfbaan, appartementencomplex na mari- na op de kaart Van Cabo de San Vincente tot aan de Spaanse grens werd enkele uitzonderingen daar gelaten veel originaliteit en folklore grondig uitge wied. De Algarve zit landschappelijk simpel in elkaar. Daar is de witgekalkte kust, daarboven de snelweg om overal te komen, dan een oplopend heuvel landschap en boven alles uit, naar het noorden, de iedereen en alles beschermende bergruggen. En in die oplopende heuvels, vooral ten oosten van Faro met dat vliegveld, hebben we wat rond gezworven. Omdat de kans op rust in dit gebied, zelfs tot aan de kust, wat groter is dan langs het snoer badplaatsen ten westen van Faro. Dit is Sot- avento, de lijzijde, het benedenwindse deel van de Algarve. Hier kan de toerist met wat geld en da dendrang het 'oude leven' op de staart te trappen. Zoals bij Teun en Nancy, ooit van beneden de ri vieren. Enkele jaren geleden kochten ze de Quinta a Borboleta, het huis van de vlinders, waar Aguar- dente de Medronho werd gestookt. Teun kwam met zijn vriendin uit de horeca, wist wat buffelen was. „Op veel momenten brak bijna de draad, het bijltje ging bijna neer, maar van alle fouten heb ben we geleerd en steeds meer zelf gedaan en ge lukkig is het hier eerst bouwen, dan papieren." Het resultaat is schitterend. De quinta met twee kleinere gebouwen onder streekhoofdstad Loulé, zijn af, in elke betekenis. Een terras met zwembad geeft dertig kilometer uitzicht over Loulé, de snel weg en de zee in een stilte zonder grenzen. „Simpel leven is goed leven, met een eigen schoonheid", zegt José Carvalho, die met Corine van Gelderen ons door de streek gidst Als we om hoog naar de Serra do Caldeira, in Querenca aan een tafel van het gelijknamige restaurant zitten, wordt die stelling stevig opgepoetst Een eenvou dige tafel vol kleine porties streekgerechten, van vis tot wild zwijn, worst en regionale wijn, gekook te aardappelen en niet opgewarmde, boerse be vlogenheid, maakt een stil feest midden op de dag. Later - ergens in de heuvels richting Monca- rapacho - stoppen we ineens. Daar proeven we de kleine oranje vrucht van de Arbutus curredo, de boom, waarvan Medronheiro wordt gestookt. Aanbeden door kenners, bindmiddel voor vriend schappen, medicijn voor lange Portugese dorps avonden, maar steeds moeilijker te krijgen. In Santa Catarina horen we waarom. We zijn dan terug, ver terug in de tijd, tussen de rotzooi in een hal waar zelfs de naakte vrouwen op een kalender driekwart zijn vervlogen, staan vaten met me dronho en vijgen te gisten, te borrelen en te wal men. Wie van de voor- naar de achterdeur loopt, heeft al een snee in zijn neus. Niemand heeft nog zin om de vruchten te plukken, te veel werk, te weinig geld. Zelfs buitenlanders vinden het maar niks. Jammer, proef maar. Vïtorinho Mendes Ina- cio en zijn stille stookkompaan kijken zwijgend toe hoe we een glaasje leegmaken. De oudste lacht met twee tanden als we even een ademteug overslaan. Wij voelen dat we weer weg moeten en nemen afscheid. „Ik weet niet of we er volgend jaar nog zijn", klin ken de laatste trieste woorden van achter de toon bank. Terug in Sao Bras de Alportel komen we bij Féti- ma Galego. Die heeft het beter bekeken. In haar docaria tipica maakt ze cakes en chocola volgens oeroud recept en heeft mede dankzij een flitsende winkel en internetsite een bekendheid verworven die de Algarve dreigt te ontstijgen. Als het donker wordt en de wind opsteekt, zakken we een stijl weggetje af naar 'Moinho ti Casinho'. Ook hier weer vecht de familie om overeind te blijven, alles doen ze zelf en de voortreffelijke kookkunst van generaties wordt in ere gehouden.Terug in ons hoofdverblijf Solar da Fomalha bij Moncarapacho genieten we met José, Corine en eigenaar Antonio Gabriel in zijn prachtige huis met twintig gasten kamers van de laatste uurtjes. Tom Olink Reizen naar de beschreven streek worden georganiseerd door 'F.liza was here', Bil (straat 190,3572 BR Utrecht, tele foon 030 275 33 22 en/of internet www.elizawashere.nl. Prijsindicatie een kamer in het luxueuze Solar da Fomal ha kost, afhankelijk van seizoen tussen de 64 en 92 euro, ontbijt inbegrepen. In het Huis van de Vlinders kosten 8 dagen in een appartement voor twee personen ongeveer 450 euro per persoon (inclusief vlucht en autohuur). Verdere informatie: Portugees Verkeersbureau (ICEP), Haagse he Bluf63, 2511CP Den Haag, telefoon 09 00 76 78 842 en/of internet www.portugalinsite.pt Veel informatie is ook te vinden op de webpagina's www.portugal.nl; ww- w.algarve.nl. Op haar buitenlandse reizen droeg ze kleren die ze op geraffineerde wijze in overeenstemming bracht met het land dat ze bezocht. zou tot aan de dag van vandaag de enige blijven. In het Musée de la Mode et du Textile in Parijs zijn zeventig mantels en avondjurken plus bijbehorende accessoires te zien, die Jacqueline Kennedy tussen 1960 en 1963 als First La dy heeft gedragen. Het is de eni ge keer dat de originele model len buiten de VS worden ge toond en de organisatoren zijn er danig mee in hun nopjes. 'Jacqueline Kennedy is er in ge slaagd in 1.036 dagen een mythe op te bouwen', vindt conserva tor Pamela Golbin. Jacky was altijd perfect gekleed; zowel in het Witte Huis als over de grens. Op haar buitenlandse reizen droeg ze bovendien kle ding die ze op geraffineerde wij ze in overeenstemming wist te brengen met het land of de re gio die ze met haar echtgenoot bezocht De Koude Oorlog was op haar hoogtepunt en de rei zen van Kennedy naar Zuid- Amerika en India waren diplo matieke hoogstandjes. De keuze van de modebewuste Jacqueline mocht dan voor het merendeel een individuele beslissing zijn; ze had wel degelijk ook een poli tieke uitstraling. Het jeugdige stel stond model voor een belof tevol 'nieuw Amerika'. Zo mocht Zuid-Amerika Jacque line Kennedy bewonderen in kleurige mantels en japonnen terwijl ze in Canada een felrode mantel droeg, de kleur van de Canadese vlag. Hoogtepunt voor haar was evenwel het bezoek aan Frank rijk in het voorjaar van 1961. Uit respect voor haar gastheren had ze een complete garderobe bij Hubert de Givenchy besteld. Generaal De Gaulle was verrukt van zijn tafeldame. Hij genoot van haar eruditie, van haar ken nis van de Franse taal en cultuur en van haar smaakvolle kleding. Eenzelfde reactie was korte tijd daarna in Wenen merkbaar bij Sovjet-partijleider Nikita Chroestsjow in Wenen. Als postuum eerbetoon aan haar moeder kwam Caroline Kennedy naar Parijs om de ex positie van de garderobe van Jacqueline Kennedy te openen. Dat ging op z'n Amerikaans, met een fund raising-dinner waarvoor 500 euro per couvert moest worden betaald. Maar voor de talloze aanwezigen uit de Parijse jetset was dat geen enkel punt. Ze waren er alle maal, vooral de couturiers. Karl Lagerfeld, Giorgio Armani, Pier re Car din en uiteraard filmdiva nummer een in Frankrijk Cathe rine Deneuve, groot bewonde raarster van leefdjdsgenote Jac queline en vaandeldraagster van Jacqueline Kennedy was als first lady altijd perfect gekleed. Foto's: GPD de eerder dit jaar met zijn activi teiten gestopte Yves Saint-Lau rent. Henk Glimmerveen 'Jacqueline Kennedy - de jaren in het Witte Huis': tentoonstelling in het Musée de la Mode et du Tactile in Pa rijs (onderdeel van het Louvre); Rue de Rivoli 107 (metro Palais Royal). Dagelijks (behalve maandag) geopend tot 18.00 uur. Toegangsprijs: 7 euro. De expositie duurt tot 16 maart. In Parijs werd onlangs een ex positie geopend waarop zeven tig mantels en avondjurken (plus accessoires) te zien zijn, die Jacqueline Kennedy tusen 1960 en 1963 als Amerika's First Lady droeg. De echtgenote van John F. Kennedy hield van mooie kleren en de Franse cou turiers waren haar favorieten. Alleen, dat mocht niemand in de Verenigde Staten weten. Stel je voor, alle presidentsvrouwen die haar waren voorgegaan, ko zen voor eenvoudige japonnen van Amerikaanse snit en daar zou de jonge blom ineens de blits maken met Europese haute couture? Daar kon geen sprake van zijn. De oplossing van Jac queline Lee Bouvier was zowel eenvoudig als geniaal. Ze liet vriendinnen nauwlettend na gaan wat de nieuwe trends in Rome en vooral Parijs waren en haar officiële couturier in de VS, Oleg Cassini, kreeg vervolgens opdracht kleding te maken in dezelfde stijL Amerikaanse mo de, nageaapt en weL Maar de wereld was verrukt van de nieu we wind die er in Washington was gaan waaien. De republiek had eindelijk zijn koningin. Ze VRIJDAG 17 JANUARil REISBERICHTEN Worldhotels Tot en met 28 februari kunnen gasten van SRS Wo^ procent korting krijgen op overnachtingen. Er zijn bi| ten 175 hotels aangesloten in 38 landen. In NederlaJ vestigingen in Maastricht (2), Rotterdam, Den Haagl Bij reservering loopt de gast bovendien kans op het 1 een gratis weekeinde voor 2 personen. En deelnemen se 'frequent flyer'-programma's krijgen nog eens exti Informatie: 020 535 31 93 en/of www.srs-worldhoteli Hongkong Het verkeersbureau van Hongkong heeft een Engi chure gemaakt over de stad, speciaal bedoeld vo Naast praktische informatie komen de belangrijks musea, tempels, evenementen, festivals en dergell Eten, natuur, sportieve mogelijkheden en winkels v eens onder de aandacht gebracht. Meer informatie: Bureau voor Toerisme 00 39 04 61 98 38 verhongkong.com In het aquarium van het Noorder Dierenpark is sirW school jonge baracuda's te bewonderen. De nu nogf kleine roofvissen worden gevoed met zowel stukjes selen en zullen binnen niet al te lange tijd zijn uit bakbeesten van 70 centimeter. Het is de bedoeling) kort over te brengen naar het grote, zogeheten rifa^C de es van het Noorder Dierenpark. Daar zwemmen schildpadden, zilverbladvissen en argusvissen. Cruises De schepen van DFDS Seaways die vanuit IJmuiden^' Newcastle varen vervoerden afgelopen jaar 514.00^" 64.000 meer dan vorig jaar. De stijging is vooral te Britten die voor een korte trip naar Amsterdam kt andersom was ook populair want in vergelijking gen 22.000 Nederlanders meer naar Newcastle en Dit jaar denkt DFDS Seaways door te groeien naar 5 sagiers waarbij het aantal afvaarten oploppt van 61 Dat komt onder andere door de cruises die vanaf 2| IJmuiden richting Scandinavië en Rusland vertrekl gaat het om tien trips van 10 of 11 dagen. De brochi reizen, uitgevoerd door Royal Olympic Cruises in sanPP met DFDS Seaways, ligt omstreeks deze tijd bij de w t De prrijzen (all inclusive) liggen rond de 120 euro wordt in eerste instantie gemikt op zo'n 6.000 ci per jaar. Voor meer informatie: telefoon (o2SS)-53-45-4é en www.dfds; *rt, jorc ibaj Wintersport vroeger? 's Nachts viel er altijd snèigt dag was er altijd zon. Bij de sleeplift kon je meüui pen. 'Morgen', zei je tegen der Heinz, die eerst1 r ruggroette, daarna een gaatje in je puntenkaai1 d' tenslotte het houweeltje zorgvuldig onder je ai te. Alle tijd. ge t c Bovengekomen het vaste ritueel: binding vasti ge nen strakker strikken en vangriempjes om je e loc Een krachtenslopend gemorrel dat onverande n op ijskouwe handen en een roodzwetend hoofcl fertig?', riep de skileraar die bar trots was op z' beL Verroest', stamelde iemand, 'ik heb mijnf-^ den laten staan.' Itii Alles is beter nu. Onafzienbaar grote skigebied on, soons stoeltjesliften, pijlsnelle gondels, veiligh n carveski's en pistes als biljartlakens. Maar ooit ei| gehad als op die eerste wintersportvakanties b an ventig? Toen de liften tijdens de lunchpauze nf0 gezet en iedereen de kroeg indook om er jodelend weer uit te komen? En we hielden niet eens van jodelen! den Baracuda's Step Wie wil weten hoe je via de VW's in eigen land kantie boekt, kan terecht in de pas verschenen gids kanties 2003' en/of 'Bungalowvakanties 2003' van ties. De dikke brochures (die van de hotelvakanties 200 pagina's) liggen gereed bij het ANWB/VW-karJ ANVR-reisbureau. In de prospectussen zijn bijzond/ menten opgenomen waaronder bijvoorbeeld de EHl per step' (35 of 50 kilometer per dag). Het kan trouv skates of de fiets. Er wordt gedeeltelijk in NJHC-jeuL geslapen en om het 'net echt' te maken, krijgen dei bij het inleveren van hun stempelkaart een NJHC-Elj daille. Prijs: 139 euro per persoon (inclusief bagage\ Amersfoort De WV Amersfoort en de gelijknamige gemeente den onlangs het mini-wandelgidsje 'Even uitwaaiei foort'. Het is oorspronkelijk bedoeld om de vele bul (ruim 30.000) die in de Keistad dagelijks hun brotx tijdens hun lunchpauze kennis te laten maken m Maar ook richten de samenstellers zich op de toerij notendop iets van de historische binnenstad wil ziel delroutes worden beschreven, inclusief de monumei en curiosa en dergelijke die je onderweg tegenka korte tochtjes die in een lunchpauze makkelijk te do meer tijd heeft, kan de diverse routes aan elkaar s fraai vorm gegeven wandelboekje kost 3,50 euro. Informatie: VW Amersfoort, telefoon 09 00 11 22 31 ternet www.wvamersfoort.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24