Honderd jaar Davidson WEG WIEL 2 Pikes Peak: luxe terreinauto Heeft u nog tips (geen vragen) over verkeershinder? e-mail dan naar: info@verkeerskri www.verkeerskrant xant.nl |j HOC 308 VRIJDAG 17 JAN#UA 90 laar in Nederland Honderd jaar Harley-Da- vidson, het zal weinig men sen dit jaar ontgaan. Zeker wanneer de bijbehorende feestelijke fabrieksevene- menten later dit jaar ook Europa aandoen. Ook in Nederland wordt een mijl paal bereikt. Negentig jaar geleden werd het befaamde motormerk namelijk al voor het eerst in Nederland geïmporteerd door de Delftsche Motorenhandel. De gespierde machines ble ken goede prestaties te le veren en wanneer in 1925 de eerste TT-races in Assen worden verreden, staan daar ook Harley-Davidsons aan de start. Waarvan de voorste cilinder voor de ge legenheid is verwijderd, omdat er nu eenmaal geen klasse was met meer dan 500 cc. Ze vallen uit, maar vestigen wel het eerste ron derecord. Willie G.: „We mikten op een agressief ogende en langgerekte custom machine, met veel po wer en een nadrukkelijke verwij zing naar de sport dragrace. Dat vind je in talloze details terug. Om klinkende prestaties moge lijk te maken, werd voor vloei- stofkoeling gekozen, maar uiter aard zonder dat er een radiateur hinderlijk in beeld zit. Dat kan naar mijn smaak echt niet op een motor met dit merk. Het re sultaat is een hele pure machi ne, met een volbloed Harley- motorblok en twee volledig ge sloten wielen. Afgerond met kleine sportborden, een minus cuul dragster-stijl koplampje en omlijst door een compleet nieuw frame." Hoe de toekomst van de lucht- gekoelde klassieke modellen er uit ziet? En of de behoudende hardcore Harley-rijders ook iets met de V-Rod hebben? In Har ley-Davidson kringen is het stel len van zo'n vraag als vloeken in de kerk. De toekomst moet het uitwijzen. Vooralsnog zijn de nieuwste Harley's in de speciale 100 jaar Anniversary uitvoering uitverkocht of alleen met flinke levertijden leverbaar. Het zal voorlopig wel loslopen dus. Rob van Ginneken Harley-Davidson, het oudste mo tormerk ter wereld, viert zijn honderdste verjaardag. In 1903 werden in Milwaukee de eerste motorfietsen met dat merk ge bouwd. In een tuinschuurtje ach ter het woonhuis van de familie Davidson, om precies te zijn. Een eeuw later heeft de naam Harley- Davidson zelfs in de verste uit hoeken van de wereld een beken de klank. Het jaar 1903 staat in de historie van de mobiliteit gegrift. Het is het geboortejaar van de Ford automobielfabrieken, maar dat zelfde jaar verbijsteren de ge broeders Wright de wereld door met hun Flyer het startschot te geven voor de luchtvaarthistorie met de eerste gemotoriseerde vlucht in de geschiedenis. Maar er valt in 1903 nog een mijlpaal te noteren: in het schuurtje ach ter huize Davidson knutselen William Harley en de drie broers Davidson de eerste motorfietsen in elkaar. Drie stuks dat jaar. De merknaam staat met grove kwast op de plankendeur ge schilderd: Harley-Davidson Mo tor Co. Inmiddels is Harley-Davidson het oudste en zonder twijfel be- faamdste motormerk ter wereld. Zelfs in de verste uithoeken van de aardbol hebben de dikke V- twin motoren in de afgelopen eeuw een onuitwisbare indruk nagelaten. Bij ons niet in de laatste plaats, omdat de bevrij ders aan het eind van beide we reldoorlogen op de Amerikaanse machines binnen kwamen den deren. De Liberator uit de jaren veertig is een echte verzame laarsmachine. Over liefhebbers gesproken: voor de echte hardcore Harley- rijder wordt het eeuwfeest pas over zes jaar gevierd. Het duur de - zo vertellen ze op besliste toon - immers tot 1909 voor de eerste 'echte' Harley-Davidson de fabriek uitrolde. Dat was van zelfsprekend de karakteristieke V-twin met zijn onder een hoek van 45 graden recht achter el kaar in de rijrichting geplaatste cilinders. Tijdens de viering van het eeuw- Screaining Eagle, custom trend in gang gezet door Willie G. Da vidson. Foto archief Harley-Davidson feest is een bijzondere rol weg gelegd voor Willie G. Davidson, kleinzoon van een van de op richters, een levende legende en al sinds 1963 actief als vice-pre sident design. Willie G. blijkt de verpersoonlijking van de Har ley-rij der. Niet meteen model 'ideale schoonzoon' zogezegd. Stevige baard, vastgespijkerde grijns om de lippen, motorlaar zen, spijkerbroek met zware riem, T-shirt met leren motor jack erover en schuin opzij ge trokken alpinopetje. Willie G. is de pensioenleeftijd al even ge passeerd en heeft er natuurlijk ontelbare kilometers opzitten op een dreunende Harley-Da vidson. Overigens wordt dat hardcore biker imago van Harley-David son weliswaar zorgvuldig door het bedrijf gecultiveerd, maar het berust het in feite al sinds de jaren negentig op een slim re- clamebeleid. Met de lancering van het aanzienlijk verfijnder (en betrouwbaarder) rijdende nieuwe V-twin Evolution-mo- torblok veranderde de rijders- groep namelijk zienderogen en voldoet nog maar een piepklein deel van hen aan het blanke -pit - ruwe-bolster beeld. De kostbare Harleys passen inmiddels in hetzelfde vakje als een cabriolet en worden niet zelden door ma nagers, directeuren en andere dik betaalde lieden bereden. De lancering van de Harley-Da vidson V-Rod in 1991 was voor Harley-Davidson een nog be langrijker mijlpaal. Het Ameri- Bij de pre sentatie van zijn V-Rod machine was de ontwerper dan ook merk baar geroerd, dat zijn naam nu echt tastbaar aan de geschie denis van het merk is verbon den. Grootvader was een van de oprichters, vader liet vele mijl palen noteren en maakte de veelbesproken oorlogsperiode mee en met deze V-Rod staat er voor het eerst sinds de eerste V- twin uit 1909, een machine die in alle opzichten nieuw is. Zelfs de traditionele cilinderhoek van 45 graden is naar 60 graden ge bracht. Een cultuurshock voor de puristen. kaanse merk zal op den duur aan nieuwe moderne techniek moeten om bij voorbeeld aan de 21e eeuwse milieunor men te voldoen. Ook al zullen ze in de VS liever hun tong afbijten dan toe te geven. Het resultaat is een schitterend gelijnde sprint machine die uit een blok metaal lijkt te zijn gefreesd Hét mees terstuk van designer Willie G. Davidson. Die vooral in zijn be gintijd niet het budget had om meer te doen dan hier en daar wat onderdelen op een andere manier met elkaar combineren. Audi toonde deze studie-Pikes Peak in Detroit, belangstelling voor luxe terreinwagens. Foto: GPD Dl en van 0 naar IOO ren. Audi zegt dat in 5,0 sec sneller, snelst Hoera. Audi p 4wd-systeemi Q( en een sensor bestuurder do*10* en trillingen in ét hij rijbaanmai schrijdt. De autoshowi ook het toneel listischere luxt nieuwe Lexus pese versie vei kt die zal RX300I In Europa is d jaar op de mai ger, vandaar d acht werd voo facelift. Op hei zo, maar de ai breder dan z wielbasis is 1 de draaicirkeli vallend zijn d wielen en de 4 hellende v voorover hel stijl. De carrosseri ophanging v stelbare lud baar. Voorin dwarsgeplaan pk. een paar n ge RX300 kent heeft nu vijf vil kan handmatf den. Naast z RX300 een z de knieën v schermt tegen een aanrijding Rien van der Steen Verlichte deurgrepen die pas naar buiten komen, als de eige naar met zijn contactsleutel in de buurt komt. De buitenspie gels verlichten het gebied naast de auto en de rechterspiegel heeft een camera, die op het wiel rechtsvoor gericht is. Op een beeldscherm binnen wordt die dode hoek in beeld gebracht. Gemakkelijk bij parkeren en smalle doorgangen. Het studie model Pikes Peak van Audi staat op pax-banden van Michelin, waarmee ook als ze lek zijn een tijdje doorgereden kan worden. De Pikes Peak is genoemd naar de berg van ruim vier kilometer hoog in de Rocky Mountains, waar elk jaar een heuvelklim van ruim 20 kilometer gehouden wordt. Audi's studiemodel, met duidelijke verwijzingen naar de Touareg van VW en de daarvan gekloonde Cayenne van Por sche, wordt de eerste luxe ter reinwagen van het merk Audi, maar het duurt zeker nog tot medio 2004 voordat hij werke lijkheid wordt De 4+2 met drie stoelrijen heeft een in het dak doorlopende achterklep, die met afstandsbediening te openen en te sluiten is, net als de separaat openende achterruit De auto wordt aangedreven door de biturbo achtcilinder uit de RS6 die nu door directe ben- zine-injectie 500 pk en een trek kracht van 630 Nm levert. En hij belooft nog sneller te zijn dan de Cayenne Turbo S van Porsche. Want die heeft 5,6 sec. nodig om 1. Deel Haarlemmertrekvaart afgesloten Oegstgeest - Een deel van de Haarlemmertrekvaart, ter hoogte van de nieuwe brug naar Poelgeest, is tot en met juli 2003 afgesloten voor verkeer. Het verkeer wordt omgeleid via de Lange Voort. A) Haarlemmer trekvaart B) Lange Voort C) Kwaaklaan D) Abtspoel 2. Vervanging walmuren Nieuwe Mare Nieuwe Mare B) Korte Mare C) Lammermarkt D) Langegracht E) Maresingel F) Oude Singel G) Oude Vest H) Lange Mare Leiden - Aan de Nieuwe Mare worden herstelwerkzaamheden uitgevoerd aan de riolering en de walmuren. Zodra dit werk aan de Nieuwe Mare klaar is wordt aansluitend begonnen met de Korte Mare (april 2003). 't Joppe 8. Werkzaamheden Oostkanaalwe N206 Nachttrein Amsterdam- Leiden omgeleid In de nacht f É/ÊÊêL, van zondag 26 op maandag 27 januari tot en met de nacht van donderdag 30 op vrijdag 31 januari worden in verband met werkzaam heden aan de Hogesnel heidslijn de nachttreinen tussen Amsterdam Centraal en Leiden Centraal omgeleid. Hierdoor stoppen deze treinen niet op station Schiphol. NS zet bussen in tussen Leiden en Schiphol. Vanuit Leiden Centraal vertrekken de NS-bussen kort na de vertrektijd van de treinen. Vanuit Schiphol vertrekken deze bussen een kwartier voor de oorspronkelijke vertrektijden van de nachttreinen, elk uur om -.45 uur. Daardoor kunnen reizigers in Leiden Centraal aansluitend overstappen op de nachttreinen naar Utrecht Centraal of Den Haag CS en Rotterdam CS. Kijk voor meer informatie op de site van uw krant onder de knop verkeers krant. \/CD|/CCDC|/,DAM^ Informatie voor Leiden en de V E.lxI\CCI\3l\IV H III I dagelijks actueel: www.leldschdagblad.nl 3. Herbestrating voet- en fietspad Hoorneslaan A) Hoorneslaan B) Pierssonstraat C) Schaepmanstraat Katwijk - Langs de Hoorneslaan wordt het voet- en fietspad herbestraat. Het betreft het deel van de Hoorneslaan voor de bibliotheek, tussen de Piersson straat en Schaepmanstraat. De werkzaamheden duren naar verwachting drie weken. B) Duinstraat C) Schoolstraat 4. Secretaris Varkevisserstraat Katwijk - Diverse parkeer- stroken aan de Secretaris Varke visserstraat worden herbestraat De werkzaamheden, afhankelijk van de weersomstandigheden, duren nog drie weken. 5. Herinrichting Kerkstraat/Duin en Dal Noordwijkerhout - In verband met de weersomstandigheden is de herinrichting van de Kerk straat en Duin en Dal uitgesteld tot de vorst uit de grond is. De herinrichting bestaat dan uit de volgende werkzaam heden: - Vervangen riolering en inrichten als 30 km-zone in het deel van de Kerkstraat tussen de Wildlaan en de Pilarenlaan. - Rioleringswerkzaamheden en aanleg 30 km-zone in het deel van de Kerkstraat tussen de Pilarenlaan en de Vlashoven. - Vervangen riolering in deel Duin en Dal tussen de Viaduct- weg en de Guldemondsloot, de straat wordt tevens ingericht als 30 km-zone. Naar verwachting duren de werkzaamheden een half jaar. Het verkeer wordt omgeleid met behulp van borden. Voetgangers ondervinden weinig hinder van de werk zaamheden, de straat blijft voor hen bereikbaar. 6. Herinrichting De Zilk Door de vorstperiode heeft het herinrichtingsplan in De Zilk vertraging opgelopen. De uitvoering is uitgesteld en wordt hervat als de vorst uit de grond is. De werkzaamheden duren tot medio juli 2003. De werkzaamheden bestaan uit het herbestraten van de rijbaan en in een aantal straten wordt de rijbaan versmald. In een groot deel van de bebouwde kom worden 30 kin zones ingevoerd. De werkzaam heden starten in de Gouden regenstraat. Ter Aar - De Oostkanaalweg is tot medio maart 200 voor doorgaand verkeer. De woningen en bedrijver bereikbaar voor bestemmingsverkeer. In de Oostkanaalweg wordt een persleiding rioolwater afkomstig uit de wijk Aardam Oost transporteert naar een bestaand gemaal wordt het dan verder doorgevoerd naar de Nieuwveen. Tevens wordt een riolering aangelegd waarop alle de Oostkanaalweg door middel van drukriolering aangesloten. A) Kerkstraat B) Wildlaan C) De Vlashoven D) Provincialeweg E) 's-Gravendamseweg F) Pilarenlaan G) Maandagsewetering H) Van der Weijdenlaan 7. Beukenpad Lindeplein Ter Aar - Vanwege de bouw van een winkel-/appartementen complex op het Lindeplein wordt de riolering op het Beukenpad en het Lindeplein omgelegd. Tijdens de werkzaamheden is een gedeelte van het Lindeplein afgesloten voor alle verkeer. De parkeerplaatsen op het Beukenpad kunnen ook niet gebruikt worden. De werkzaamheden zijn gepland van 20 januari tot en met 7 februari 2003. A) B) Beukenpad C) Lindenplein D) Aardamseweg E) Kerkweg F) Westkanaalweg G) Ringdijk H) Essenweg

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22