gat van de banken op ECONOMIE Slachtoffer Legio Lease moet jaren geduld hebben VgndcX Vlllt Concurrenten dingen om hand prijsvechter Buzz uAsiftol beste eld Europa blijft te stad Ben wijkt -Mobile agen bij r Goirle «re omzet ver-groep planten en «en stabiel tkid gaat lationaal Lufthansa schrapt vluchten FNV-bonden verliezen 3500 leden Chaos door massaal stroomshoppen Mars-expeditie op stapel Stripbankier exit CBS: meer groei Vakantieboekingen voor de zomer snel op gang Banken verlagen hypotheekrente Forse tegenvaller door lagere winst bedrijven Het Britse onder- pau Skytrax heeft gekozen tot de beste luchthaven. Wereld- gde Schiphol als ier achter Hong gapore en Sydney. Plde de ranglijst sa- sis van onderzoek miljoen reizigers. De vaardeerden vooral de aciliteiten. De Britse te TravelQuality.com ihol zelfs uit tot beste :n van de wereld. Dit rail de reacties van I4,( ssa8iers' donderdag l6 januari 2003 13,6 12,S ML - Ben wordt T-Mobi- 126^8 ibieder van mobiele ^(verandert op 25 febru- 377;|jninT-Mobile 36!êbds. De Nederlandse H\ sluit zich met de 4o!< randering aan bij de 24.8 litenlandse dochters 240bile die vorig jaar hun 665Ü eranderden. Ben heeft klanten in Neder- daarmee nummer markt, na KPN Mobi- ifone. Ben kwam vo- 444|| ptember volledig in 97,.tan T-Mobile, dat een van Deutsche Tele- J.74 193 laakte de tiener uit het oningse dorpje Us- ''go omiljonair. onden en directie steren overeenstem- likt over een sociaal urver Rubbermaid in week leggen n dat voor aan hun le- het er nu uitziet val- ider dan de eerder 78 ontslagen. Een irder van Curver be- t het aantal 'rond de |en'. Bij Curver in Go- n nu nog 152 mensen, 'drijf Rubbermaid Eu- ligde in december for- ïisaties aan. Dat is gevolg van een ver: Ües van 15 miljoen -r 2002 door de Rub- Iroup. )e supermarktgroep Plus, Garantmarkt, astrovino) heeft afge ef flink meer omzet ge- ede door overnames root aantal Laurus- !n en Spar steeg de it 55 procent tot ruim euro. Plus deed het lutonome omzetgroei ocent beter dan het de in de supermarkt en 5,1 procent. Spar draaiden op eigen chter dan gemiddeld. 1 Plus-winkels steeg ar 200. Het aantal Ga- gingen daalde van 74 Spar groeide van 260 amsterdam/gpd - De stichting Leasever- lies denkt dat het 1,5 tot 2 jaar kan duren voor de rechtbank uitspraak doet in de zaak tegen Dexia Bank. Volgens advocaat Schonewille moeten gedupeerde beleg gers rekening houden met een langdurig juridisch proces, waarin na de eerste uit spraak nog beroep mogelijk is. Gisteren begon voor de rechtbank in Amsterdam de zaak die ruim 40.000 gedupeerde Le gio Lease-beleggers hebben aangespan nen tegen Dexia Bank. Met een rolzitting: een formele bijeen komst die slechts een minuut duurde. Leaseverlies eist voor de gedupeerden volledige kwijtschelding van de rest schuld, terugbetaling van eerder overge maakte maandtermijnen en vergoeding van de rente. Dexia Bank moet uiterlijk 26 februari schriftelijk op de verwijten van Leasever lies reageren, maar er is diverse malen uitstel mogelijk. Daarna kan er een twee de schriftelijke ronde komen, gevolgd door een mondelinge toelichting. Dat gaat helemaal lang duren omdat voor de ze procedure bij de rechtbank een wachttijd is van ruim een halfjaar. Gezien de complexiteit verwachten be trokkenen dat de zaak helemaal uitge procedeerd wordt. Het dossier is inmid dels al een meter dik. Advocaat Van Ever- dingen, die de belangen van Dexia Bank behartigt, wordt ondersteund door vijf collega's. Hij gaat de stukken nu bestu deren, maar weet nog niet of hij ook bin nen zes weken gaat reageren. Uit de website van Leaseverlies blijkt dat zich dagelijks tientallen nieuwe gedu peerden aanmelden. Gisteren bijvoor beeld kwamen er meer dan honderd be langhebbenden bij. Leaseverlies is 19 april 2002 opgericht en komt op voor de mensen die van 1 januari 1995 tot en met 1 mei 2002 een effectenlease-overeen komst afsloten met Legio Lease. Dexia Bank Nederland wordt voor de rechter gesleept, omdat de bank in 2001 Bank Labouchere overnam en Legio Lease 'ca deau' kreeg. Dexia reserveerde in december vorig jaar bijna 500 miljoen euro en bood zo'n 250.000 cliënten een regeling aan om de schuld af te kopen. Leaseverlies vindt dat Dexia onrechtmatig heeft gehandeld door verkeerde en onvolledige informatie te geven over de lease-constructie. Vol gens de stichting waren advertenties en folders misleidend. Dexia heeft altijd gezegd ijzersterk te staan maar klaagde op zijn beurt Aegon aan, die Bank Labouchere verkocht. Vol gens Dexia is informatie achtergehouden bij het boekenonderzoek. Urn- ut) Tokyo blijft de duur- i33i r wereld. Daarna ko- 12) a en Oslo, dat zich s. als de duurste stad 42 jpa mag beschouwen. 8, uit onderzoek van het pblad The Economist. vergelijking met vo- 223! de ranglijst van dure de veertiende naar plaats gestegen. De i7.Jn levensonderhoud 1>p een na de hoogste Europese Unie. Al- :n, dat van de vijfde /ende plaats is ge lig duurder. Brussel, 2gg'| istellingen van de EU 15?; tigd, komt op de 42ste 52,%ze plaats moet de Bel- rfdstad met Moskou De export van bloe- •panten zal dit jaar Roeien dan in 2002. 9i.c chting sprak het lijfschap Agrarische 43)adel Bloemen en Plan- woensdag uit. Het aar nam de uitvoer 20,$ andse bloemen en 23'j ie met 5,6 procent tot 13)11 euro. Volgens de or- 7.' rijn de vooruitzichten j^oskleurig doordat de i82i&r Frankrijk en Duits- ,0,j'|liseert - De Groningse Ben Woldring heeft - ietbedrijf uitgebreid ië. De 17-jarige inter- ïemer lanceert deze een Belgische versie te www.bellen.com. bedacht vier jaar gele- e, waarop gebruikers ijk kunnen uitrekenen foonaanbieder voor lar de goedkoopste is. hamburg/frankfurt - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft vanochtend 28 vluchten moeten schrappen wegens een staking van haar personeel op diverse luchthavens in Duitsland. Andere vluchten liepen vertraging op. In de vroege ochtend legden werknemers van Luft hansa het werk neer op de luchthavens Frankfurt, München, Hamburg, Keulen, Düsseldorf, Berlijn en Stuttgart. Zij protesteerden daarmee te gen het mislukken van de onderhandelingen van de vakbond over een looneis van 9 procent. De Lufthansa-directie wil niet verder gaan dan 2,4 procent. Op de foto: in de vertrekhal van de luchthaven Hamburg verzamelden zich meer dan 2000 actievoerders. Foto: DPA/Sören Stache amsterdam/anp - De vakcentra le FNV is circa 3500 leden kwijt geraakt. Per 1 december vorig jaar telde de vakorganisatie 1.230.546 leden. Dat is ongeveer 0,3 procent minder dan een jaar eerder. Een FNV-woordvoerder zegt wel dat de cijfers een vertekend beeld opleveren. Volgens hem telt de vakbeweging al sinds jaar en dag de leden in de periode van 1 januari tot 1 december. „Sinds de jaren '70 zie je dan een licht opgaande lijn." FNV meldt over de eerste elf maanden van 2002 een winst van 542 leden, ofwel een stijging van 0,04 procent. Dat is te dan ken een groeiende achterban bij Abvakabo FNV, de Politiebond, de AFMP(militairen) en Marver (marechaussee). Vrijwel alle FNV-bonden in de marktsector leden een licht verlies. Zo ver loor de grootste FNV-bond Bondgenoten in deze periode ruim 2000 leden (0,2 procent) en kwam uit op 480.271. Pro centueel daalde het ledenaantal van de FNV Vrouwenbond het snelst, namelijk met 2,9 procent naar 6238. De vakcentrale CNV groeide in de eerste elf maanden 0,7 pro cent tot 360.780 leden. De grootste groeiers bij het CNV zijn de Hout- en Bouwbond CNV en de politievakorganisatie ACP. De enige bond met leden verlies is CNV Publieke Zaak, waar duizend mensen zijn ver trokken. De kleinere vakcentrale Unie MHP noteerde tussen 1 december 2001 en dezelfde da tum vorig jaar een verlies van 6000 leden tot een aantal van 200.000. De grootste bond van deze centrale, de Unie, zag in 2002 een daling van 4,2 procent tot 96.000 leden. zeist/gpd - Als meer dan 350.000 tot 400.000 huishoudens over stappen naar een nieuwe stroom- of gasleverancier ver oorzaakt dat administratieve problemen bij de energiebedrij ven. Zij zijn er niet op ingericht om zeer grote aantallen over stappers ineens te verwerken. Dat zegt Cap Gemini in zijn jaarlijkse onderzoek naar de energiesector Vanaf 1 januari 2004 zijn 7 mil joen huishoudens vrij in de keu ze van hun stroom- en gasleve rancier. Cap Gemini schat, op grond van ervaringen in andere landen, dat circa 5 procent over stapt. Bij groene stroom - waar voor de keuzevrijheid van leve rancier al sinds 1 juli 2001 be staat - heeft 15 procent van de 1,4 miljoen gebruikers voor een andere leverancier gekozen. Daar verliep de overgang niet al tijd vlekkeloos, omdat er vaak veel meer dan de afgesproken vijf dagen nodig waren om de overstap te verwerken. Toezicht houder DTe wil energiebedrij ven die zich niet aan termijn houden straks een boete van 750 euro per aansluiting opleg gen. Ook veel middelgrote be drijven, die vanaf 1 januari 2002 keuzevrijheid hadden, hadden last van een rommelige over gang. Cap Gemini vindt dat de over heid een goed investeringskli maat moet scheppen voor de energiebedrijven. Zij aarzelen nu om nieuwe centrales te bou wen, omdat in de politiek 'de waan van de dag lijkt te heer sen'. „Bij investeringen in nieuwe centrales en netwerken praat je over termijnen van 20, 30 jaar. En als je van de politiek elke week iets anders achter de kie zen krijgt wordt dat een moeilijk proces," aldus de onderzoekers. Zij vinden, evenals vorig jaar, dat de opwekkingscapaciteit van stroom in Nederland, gezien het groeiend verbruik, te gering is. Nederland importeert circa 20 procent van zijn stroomver bruik. pasadena - In de speciale stofvrije ruimten van Jet Propulsion Labora tory in Pasadena in de Amerikaanse staat Califonië wordt hard ge werkt aan de voorbereiding van een expeditie naar de planeet Mars. Technici voeren de laatste testen uit aan een van de twee 'Exploration Rovers'. Binnenkort wordt de apparatuur verscheept naar Florida, waar de Mars-speurders volgens schema in mei en juni worden gelan ceerd. Foto:AP/Chris Carlson Meer financiële diensten in warenhuizen londen/rtr - Zijn lezers waren er al mee bekend, maar nu is het Alex Masterley ook zelf over komen. De door de wol geverfde zakenbankier in stripvorm, die al ruim twaalf jaar de economie pagina's van vele kranten siert, is ontslagen. Zijn werkgever 'Megabank' stelt geen prijs meer op zijn diensten, zo bleek uit de aflevering van gisteren in de Britse krant The Daily Tele graph. Alex volgt de circa 30.000 ban kiers die de City, het zakencen trum van Londen, hebben moe ten verlaten wegens de beurscri- sis en een gebrek aan activiteit op het gebied van fusies en overnames. Zijn bedenkers Charles Peattie en Russell Taylor vonden blijkbaar dat de strip niet kon achterblijven. Alex zou Alex niet zijn als hij op zijn laatste dag zijn baas niet de gordijnen injaagt met de op merking dat hij diens functione ren nog op schrift moet stellen. Een woordvoerster van The Dai ly Telegraph kon niet zeggen wat Alex nu gaat doen. voorburg/anp - Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft vandaag de economische groei in het derde kwartaal van vorig jaar naar boven bijgesteld. In zijn tweede raming komt het CBS uit op een groei van het binnenlands bruto product van 0,5 procent in vergelijking met dezelfde periode in 2001. Eerder ging het CBS op basis van voor lopige cijfers uit van een groei van 0,3 procent. amsterdam/gpd - Vendex KBB wil een actievere rol gaan spelen in de financiële dienstverlening. HEMA, V&D en Bijenkorf ontwik kelen voor hun klanten financiële producten. Het warenhuiscon cern ziet kansen omdat 'consu menten nauwelijks meer bij de bank terecht kunnen'. Op dit moment biedt V&D al in 29 van de 70 warenhuizen ver zekeringen aan, variërend van een fietsverzekering tot lijfrente polissen. V&D kondigde deze week aan het resterende belang in assurantiebedrijf Vendopolis bv over te nemen van Achmea. Om de mogelijkheden op een rijtje te zetten, richtte Vendex KBB vorig jaar een speciale on derneming op, Vendex KBB Consumer Financial Services. Volgens een woordvoerder is het echter nog niet duidelijk hoe de producten eruit gaan zien. Bij de HEMA zal het in ieder ge val niet gaan om ingewikkelde beleggings- of verzekeringspro ducten. Daarvoor is in de win kels geen ruimte. Het zal vooral gaan om simpele fiets- of reisverzekeringen. Bij V &D en Bijenkorf is veel meer mogelijk, volgens de woordvoer der. Klanten die daar naar toe gaan, hebben doorgaans iets meer tijd om over producten te praten. Het aanbieden van financiële producten past binnen de ont wikkelingen in de samenleving, meent de woordvoerder van Vendex KBB. Volgens hem wil het warenhuisconcern springen in het 'gat' dat de banken laten liggen. Bijna alle grote banken sloten de afgelopen jaren tien tallen kantoren door het hele land omdat mensen niet meer naar de bank toe zouden ko men. „De klant kan nauwelijks meer bij een bank terecht", zegt de woordvoerder, die erop wijst dat „daar waar banken worden gesloten, vaak wel een HEMA of V&D zit". De woordvoerder gelooft niet dat mensen hun bankzaken al leen nog maar via internet wil len doen. „Dat gaat slechts om een klein percentage", schat hij. „Veel mensen hebben nog steeds de behoefte om aan een balie hun verzekering te regelen. Kijk maar naar het succes van de financiële acties bij Albert Heijn." Volgens de woordvoer der heeft Vendex KBB nog géén onderzoek laten doen naar dë wensen van klanten. de meern/anp - De vakantieboe kingen voor de zomer zijn voortvarend op gang gekomen. Volgens het Algemeen Neder lands Verbond Reisonderne mingen (ANVR) zijn in decem ber 12 procent meer reizen ver kocht voor de zomermaanden dan een jaar eerder. De reisbrancheorganisatie wijst er wel op dat Nederlanders in december 2001 de aanslagen van 11 september in de VS nog vers in het geheugen hadden. Daardoor aarzelden zij om op reis te gaan. Het ANVR meldde indertijd dat de zomerboekin- gen circa 2 procent achter lie pen ten opzichte van het jaar daarvoor. Vooral de vliegreizen hebben zich flink hersteld. Er werden in december 49 procent meer vliegvakanties geboekt ten op zichte van een jaar eerder. De bus- en treinreizen kennen een plus van respectievelijk 14 pro cent en 32 procent. De autova kanties en pendelbussen lopen bij de start van de zomerboekin- gen nog 1 en 22 procent achter. Onder de eerste zomerboekin- gen blijkt vooral Turkije popu lair; het ANVR heeft een plus ge meten van 161 procent ten op zichte van een jaar eerder. Met een voorlopig marktaandeel van 36 procent heeft het Spanje van de troon gestoten als de favorie te zomervliegvakantie. Het aan tal boekingen naar Spanje zit wel in de lift met 12 procent. Het land had in december éen marktaandeel van 29 procent: Verre bestemmingen durven de Nederlanders ook weer aan. Wat betreft het Verre Oosten zijn de boekingen naar Indonesië met 40 procent toegenomen. „Daar mee lijkt een negatief effect van de aanslag op Bali achterwege të - blijven", aldus een woordvoer ster van de ANVR. Naar de Vër- enigde Staten zijn 69 procent meer boekingen geteld. De winterboekingen zitten met 2 procent in de plus. Dat is ech ter niet te danken aan winter sportvakanties. Die lopen nog steeds 10 procent achter ten op zichte van vorig jaar. Nederlanders zoeken tegen woordig liever de zon op in de donkere maanden. Daarvoor vliegen zij er wereldwijd 15 pro cent meer op uit. ruswuk/anp - Postbank, ING Bank en Westland/Utrecht, alle drie onderdeel van de ENG Groep, verlaagden vandaag hun rente met 0,1 tot 0,5 procent. Postbank rekent voor een hypo theek met de rente 5 jaar vast 4,7 procent. ING rekent voor globaal dezelfde lening 4,8 pro cent. Bij Westland/Utrecht is dat tarief 4,9 procent. Tevens is de rente die de Rabo bank rekent sinds gisteren ver laagd. De bank schroefde voor alle rentevaste perioden het ta rief met 0,2 procent terug. De rente op een lening voor vijf jaar vast met nationale hyptheekga- rantie komt daarmee op 4,7 pro cent. De hypotheekrente daalt al maanden en staat inmiddels op het laagste niveau in jaren. In 1993 lag de rente nog gemiddeld op 7,5 procent, zo blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dat is in de loop van 2002 gedaald tot iets meer dan 5 procent. Volgèns makelaarsvereniging NVM zorg de de lage rente voor een be langrijk deel voor de aanhou dende prijsstijgingen op de hui zenmarkt vorig jaar. KLM praat met verschillende gegadigden over participatie laren/anp - De lagere winsten van bedrijven hebben het kabi net een nieuwe tegenvaller be zorgd. De inkomsten uit de ven nootschapsbelasting zijn de laatste twee maanden van vorig jaar 1,5 miljard euro lager uitge vallen dan begroot. Dat zei minister Hoogervorst (fi nanciën) )gisteren op een WD- verkiezingsbij eenkomst in Laren (NEE). De bewindsman sprak over een 'gigantische klap' en 'indicatief voor de dalende winstgevendheid van bedrijven'. Gevolg is dat het financierings tekort van de rijksoverheid op loopt, aldus Hoogervorst. De WD-minis ter beklemtoonde nog eens dat de economie flink in het slop zit. Hij zoekt de oor zaak grotendeels bij de wereld economie, maar opvallend is dat Nederland minder hard groeit dan andere Europese lan den. „De loonkosten zijn 10 procent harder gestegen dan het Europese gemiddelde en daar komen de forse gestegen pensi oenkosten de komende jaren nog bij." Hoogervorst denkt dat veel Ne derlanders nog niet beseffen hoe slecht het gaat. Dat besef dringt pas door als bedrijven meer werknemers gaan ontslaan omdat de winsten niet herstel len, aldus de minister. Hij becij ferde dat de werkloosheid zal ^oplopen van 250.000 nu naar 1-personen in 2005. door Richard Mooyman schiphol - De KLM is met verschillende partijen in gesprek over een mogelijke samenwerking met de lage kosten- dochter Buzz. Volgens een KLM-woordvoerder heeft een aantal vliegmaatschappijen, andere ondernemingen uit de luchtvaartsector en investeerders belangstelling om te participeren in Buzz. Onder de gegadigden zou de Ierse prijsvechter Ryanair zijn, maar de KLM-zegsman wil dit bevestigen noch ontkennen. „Wij praten met verschillende partijen die zich hebben gemeld. Buzz heeft een nogal ambitieus groeiplan voor de komende jaren. Als een partner daar in wil participeren, dan is dat mooi meegenomen." Met Buzz wil de KLM een belangrijke plaats veroveren in de snel groeiende markt van goedkope vliegreizen. Na easyjet en Ryanair is Buzz de derde prijsbreker van Europa. Om die positie vast te houden is snel uitbrei ding nodig. „Op dit moment schieten nieuwe lowcost carriers als paddestoelen uit de grond. We willen graag de voorsprong van Buzz vasthouden en uitbreiden." Analisten veiwachten dat er in Europa op den duur slechts een klein aantal prijsbrekers zal overleven, easy jet en Ryanair, die veel groter zijn dan concurrenten, lij ken daarvoor de beste kansen te hebben. Buzz wil de in Groot-Brittannië gestationeerde vloot van twaalf vlieg tuigen binnen enkele jaren uitbreiden naar dertig a veertig toestellen om de aansluiting niet te missen. Een mogelijke samenwerking met Ryanair zou opmer kelijk zijn omdat de Ierse prijsvechter veel groter is dan Buzz. Ryanair verwacht het komende jaar zelfs voor het eerst meer passagiers te vervoeren dan de gehele KLM, namelijk twintig miljoen. De Ierse maatschappij vliegt in Nederland momenteel alleen op de route tüssen Eindhoven eti Londen, maar in Groot-Brittannië vissen Ryanair en Buzz in dezelfde vijver. Op Schiphol zijn met name easyjet en Transavia (met Basiq Air) actief met goedkope fijnvluchten. Binnenkort strijkt ook de prijsvechter Virgin Express neer. Op 30 maart start deze Belgische maatschappij in samenwer king met de reisorganisatie Airtrade een goedkope lijn dienst op Rome, maar er bestaan nog geen concrete plannen voor meer bestemmingen. Pas als de lijn naar Rome in de praktijk een succes is, ovAweegt de vlieg maatschappij van de Britse zakentycoon Richard Bran son meer bestemmingen aan te bieden vanaf Schiphol, aldus een woordvoerder. Virgin Express is voorzichtig geworden met uitbreidin gen. „We zijn aan het eind van de jaren negentig te snel gegroeid waarbij de kosten niet onder controle waren. Dit resulteerde in het jaar 2000 tot een recordverlies en bijna een halvering van het bedrijf." Virgin Express ver wacht het boekjaar af te sluiten met winst. Op de thuis basis Brussel-Zaventem is Virgin na het faillissement van Sabena inmiddels de grootste vervoerder geworden. Reisorganisatie Airtrade wil vanuit Schiphol meer goed kope bestemmingen aanbieden door deals te sluiten met verschillende vliegmaatschappijen. Ondernemer Erik de Vlieger heeft plannen om een deel van het noodlijdende Franse Air Lib, dat hij wil overnemen, vér der uit te bouwen tot prijsbreker. De Vlieger wil onder meer een lijndienst starten tussen Schiphol en Parijs.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9