Een op vijf patiënten lijdt onder wachtlijst BINNENLAND 2 'Asociale gezinnen moeten in containers wonen' Vrijuit praten is er voor asielzoeker niet bij Wereldwijde schaarste dreigt voor kerkwierook a /ui Ontvoering blijkt toch studentengrap Gifvaten retour Komen en gaan bij paleis Onderzoek naar vier specialismen Justitie betaalt Peper een ton 'Collegegelden loslaten' r letsel Lurwerk L Ziekenhuisafde- Ipoedeisende hulp |ns de afgelopen X 760 vuurwerk- >ehandeld. Dat is jntal in tien jaar. je jaarwisselingen Jniddeld 1.200 men- K eerst ehulppost, lichting Consu- Jligheid vandaag. Jlachtofférs moest 1 in het ziekenhuis |»nonien, de helft n vorige jaren. irtij »rno De politie heeft in jjj an een 53-jarige ir in Hoogeveen een elheid kinderporno Ie man die school- voerde, heeft te- - dat hij tien jaar ge- iel contact heeft ge- meisjes van 10 en logeveen-noord, de lij woont. De politie nputers in beslag heen grote hoeveel- bnden. De man zit jonder vagen Een 13-jarige jon- dam is dinsdag idat hij onder een ide vrachtwagen De vrachtwagen kspiegel, aldus trder van de poli- tgen, bestuurd •jarige man uit i de jongen die op reden beiden op ir Rottekade in vrachtwagen :hts een brug op. hij de jongen. laar scholen donderdag l6 januari 2003 Plast en Ti n van jfdstadl ïelte en de ft op asonf bijf deze erbij pen Helft van ondervragingen in aanmeldcentra verloopt problematisch door Wilma de Cort Nijmegen - Over de reis die ze achter de rug hebben, worden asielzoekers tot in detail ondervraagd. Maar het verhaal waarom ze naar Nederland zijn gevlucht, kunnen ze amper kwijt. Samen verstaan de onderzoekers verschil lende talen: Koerdisch, Arabisch, Perzisch, Engels en Frans. Bij een groot aantal ge sprekken konden ze daarom niet alleen de ambtenaar van justitie, maar ook de asiel zoeker en tolk woordelijk volgen. Voor bui tenstaanders bieden de onderzoekers Doornbos en haar collega Shalmashi een bijna voyeuristisch inkijkje in ondervragin gen van asielzoekers op aanmeld- en op vangcentra. In het onderzoeksrapport 'De papieren asielzoeker' van het Instituut voor Rechts sociologie van de Katholieke Universiteit Nijmegen constateren zij dat asielzoekers in Nederland onvoldoende hun verhaal en vluchtmotieven kwijt kunnen tegenover ambtenaren van justitie. „Terwijl dat verhaal toch relevant is om tot een beslissing te kunnen komen", zegt Doornbos. „Wij hebben anderhalf jaar ge sprekken bijgewoond en waren verbaasd hoe weinig we over de asielzoekers te we ten kwamen." Doornbos en Shalmashi hebben 138 asiel gesprekken geobserveerd waarvan de helft 'problematisch tot zeer problematisch' verliep. De meeste ondervragingen werden bijgewoond in aanmeldcentra waar bin nen 48 uur over het lot van de asielzoeker wordt beslist. Kort na hun aankomst worden asielzoe kers gedetailleerd ondervraagd. Over hun reisverhaal, reisroute, het bezit van docu menten, namen van hotels waar ze logeer den, of ze hulp kregen van reisagenten, welk stoelnummer ze in het vliegtuig had den en welke kleur kleding de stewardess droeg. „Al die feiten zijn ook belangrijk om te weten", stelt Doornbos. Niet alleen om de geloofwaardigheid van het vluchtver haal te toetsen, maar ook om te kunnen vaststellen welke vliegmaatschappij aan sprakelijk is voor het vervoeren van niet gedocumenteerde vluchtelingen of voor onderzoek naar mensensmokkel. Maar de aandacht die al deze kwesties krij gen, staat volgens haar niet in verhouding tot de aandacht die de asielzoeker vervol gens voor zijn motieven krijgt. Volgens de Vreemdelingencirculaire moet de vluchte ling in een tweede verhoor vrijuit over zijn asielmotieven kunnen spreken. Maar vol gens de onderzoekers wordt de asielzoe kers in dat gesprek vaak opnieuw gecon fronteerd met 'onduidelijkheden' of 'te genstrijdigheden' uit het eerste verhoor. De asielzoeker wordt bovendien beperkt in het vertellen van zijn levensgeschiedenis doordat de ambtenaar gericht vragen stelt. De vluchteling krijgt te horen dat hij niet mag ingaan op de algemene situatie in het land van herkomst 'omdat die wel bekend is'. Maar volgens Doornbos blijkt dat amb tenaren soms wel degelijk kennis missen van de situatie in het thuisland of dat ze zich baseren op verouderde informatie of op uitlatingen van tolken. Ook advocaten die de vreemdeling bij staan, hebben volgens haar nauwelijks tijd om het vluchtverhaal goed door te nemen. Iedereen werkt onder grote tijdsdruk. Meestal maakt een asielzoeker in het aan meldcentrum twee of drie verschillende advocaten mee. Een minderheid van de tolken kwijt zich niet goed van zijn taak, aldus de onderzoe kers. In 10 procent van de verhoren liet de tolk zich zo negatief uit over de asielaan vrager dat het de ambtenaar sterkte in zijn vermoeden dat de vluchteling loog of de vraag niet wilde beantwoorden. Soms stel de een tolk zelf vragen. Dat er iets misgaat in de complexe asielgesprekken, is volgens Doornbos niet verwonderlijk. Wel vindt ze het opmerkelijk dat de asiel aanvrager er zonder meer de schuld van krijgt. Die krijgt het verwijt van 'leugenach tigheid' of'onwil'. Daarmee, aldus onderzoeker Doorbos, krijgt het verslag van de ondervraging met een een negatieve teneur. De inbreng van de ambtenaar of de tolk is in het verslag van het gesprek niet meer zichtbaar. „Daardoor onttrekt zich die inbreng aan het gezichtsveld van rechters." Is meer Neder- sturen hun kin- :n Vlaamse school. HMd is het aantal Ne- S^^erlingen in Vlaan- procent gestegen, tijfers. Die stijging sterker dan de aantal Nederlan- in die tijd in België »d. Leerlingen van -.olen beschikten ^ZTter feitenkennis. Allveendam 'ukbes, I ich onveilig politie in Veen- i onveilig op het i sinds de politie- Idit jaar opnieuw in jenomen. Balieme- /en niet meer al- omdat ze voort ien bedreigd door issen van ver loor justitie zijn de cellen. De on- id van de politie jsleiding gisteren i maatregelen ge- van TTfplantjes De politie in Lim- isteren en eergiste- sen gearresteerd en kwekerijen ont- vijf plaatsen wer- gedaan. De politie >00 planten en een De invallen wer- in Roggel, Venlo en), Siebengewald sje Zeeland. Hoofd- een 49-jarige inwo- »el. De andere ar- n drie mannen en ussen de 41 en 45 ne' minister fensie ie FNV-vakbond personeel AFMP [tijdelijk een nieuwe defensie moet ko- voltijds kan rich- tak Na het vertrek Korthals is demis- iter Kamp naast Dordelijkheid voor He van VROM ook p defensie. AFMP- feerts noemt het tt er juist nu met oorlog in Irak minister van de- blijven uit 'afenissen iaangekondigde K in uitvaarten blijft |and. Op een enke- Hollanders te nuch- fends op te pakken jl van begrafenis en 'at stelden enkele uitvaartonderne- ond in Zwolle. Wel nissen en crematies Pr geworden. „Na- doen wel meer din- p de kist sluiten en iats nemen achter a de rouwauto", tier Veen uit Mep- eindhoven/gpd - Een grap van Delftse studenten is bij de politie in Eindhoven verkeerd gevallen. Die zette gisteroch tend 25 mensen in nadat een omstander had gezien dat een man in een grote zwarte Ame rikaanse auto werd gesleurd. Terwijl de wagen het terrein van de Technische Universi teit Eindhoven verliet, sloeg bij de politie de twijfel toe. De omstandigheden, een op vallende wagen en de locatie op het universiteitsterrein, de den direct aan een studenten grap denken. Maar de politie neemt in dit soort gevallen geen risico. Dus werden 25 politiemensen op getrommeld, omliggende re giokorpsen gevraagd uit te kij ken naar een zwarte Ameri kaan en studenten en mede werkers op het terrein onder vraagd. Onderwerp van zorg - derde jaars student werktuigbouw kunde Koen Evers, bestuurslid van studievereniging Simon Stevin - maakt het dan prima. Hij zit om half twaalf dan wel geboeid en wel in een Eind- hovens huis, maar ziet de grap er wel van in. De Delftse studenten willen Evers ruilen tegen een verenigingsvlag die de Eindhovenaren eerder hadden 'gestolen'. Een ludie ke actie en in Delft niet onge bruikelijk Rond twee uur is de over dracht van student en vlag rond. Terwijl de politie van niets weet en verder speurt, kijken Evers en vrienden naar eigen zeggen kort daarna 'toe vallig' op een nieuwssite op internet. „Ik schrok best wel", zegt het 'slachtoffer', die zelf de politie belde. De politie heeft goed de balen van de stunt. „We kunnen ze strafrechtelijk waarschijnlijk niets maken, maar overwegen wel de kosten op hen te ver halen", zegt een woordvoer der eind van de middag. den haag - Een diplomaat in traditionele kleren komt aan bij Paleis Noordeinde voor de nieuwjaarsont vangsten van de koningin. De ontvangsten dezer dagen worden normaal gehouden op Paleis op de Dam in Amsterdam. Dit paleis wordt momenteel echter opgeknapt. Foto: ANP/Robert Vos den haag - Milieudefensie bracht gisterochtend zes grote vaten met gevaarlijke bestrijdingsmiddelen bij het ministerie van landbouw in Den Haag. De vaten werden teruggebracht omdat het ministerie deze mid delen weer wil toelaten op de Nederlandse akkers. Foto: CPD/Phil Nijhuis den haag/gpd - Ongeveer één op de vijf patiënten die op een wachtlijst staat, lijdt daar licha melijk en geestelijk onder. Dat blijkt uit een onderzoek van de Vrije Universiteit in Amsterdam onder patiënten met liesbreuk, spataderen, galstenen en borst kanker. Vooral bij galsteenpatiënten zijn de klachten vrij ernstig. Ze wor den negatiever over de kans op genezing naarmate ze langer moeten wachten, krijgen meer klachten, worden angstiger en hebben meer moeite met socia le contacten en het beoefenen van sport en hobby's. Ook vin den ze dat ze hun werk minder goed kunnen doen. Mensen met een liesbreuk kun nen ook slecht tegen het wach ten, maar krijgen daar over het algemeen veel minder lichame lijke klachten van dan patiënten met galstenen. Bij de spatader patiënten nemen de lichamelij ke noch de geestelijke klachten toe naarmate er langer gewacht rotterdam/anp - Justitie moet ex-burgemeester Peper van Rot terdam ongeveer 100.000 euro betalen. Dat heeft de rechtbank in Rotterdam gisteren beslist. Het bedrag is bedoeld als ver goeding van de kosten voor juri dische bijstand. Die kosten maakte Peper in de periode 2000 tot en met april 2002 om zich te verweren in zogenaamde bonnetjesaffaire. Het OM on derzocht in 2000 het declaratie gedrag van Peper, maar besloot hem niet te vervolgen. Het onderzoek heeft wel 'enkele feiten uit 1990 aan het licht ge bracht die relevant zouden kun nen zijn'. „Het benadelingsbe drag van deze feiten heeft de heer Peper al terugbetaald. Er is geen fraude geconstateerd", stelde het OM destijds. Peper heeft ongeveer 7.500 gulden te rugbetaald aan Rotterdam. is. Bij de grootste groep wach tenden in de vier onderzochte specialismen komen overigens weinig tot geen lichamelijke klachten voor (30 tot 40 procent van de patiënten) of zijn deze gering (30-45 procent). Voor de ze patiënten zijn ook de psycho logische en sociale gevolgen re latief klein. De onderzoekers wijzen er op dat de norm voor wachtlijsten, de zogeheten Treeknorm die in 2000 is opgesteld, niet wordt ge haald. Deze norm gaat er van uit dat het wenselijk is dat 80 pro cent van de patiënten binnen vijf weken en 100 procent bin nen zeven weken na plaatsing op de wachtlijst zijn behandeld. Voor de patiënten die in de pe riode juni 2001-januari 2002 op een wachtlijst stonden voor be handeling van spataderen, lies breuk, of galstenen was de ge middelde wachttijd respectieve lijk 21, 16 en 15 weken. Voor het onderzoek zijn in 27 al gemene ziekenhuizen patiënten die op de wachtlijst stonden voor operatieve behandeling van spataderen, liesbreuk, gal stenen of borstkankerbenaderd. In totaal zijn gegevens verkregen van 489 patiënten: 167 patiënten - met spataderen, 196 met een liesbreuk en 126 met galstenen. De onderzoekers wilden ook weten hoe patiënten met borst kanker reageerden op wachtlijs ten, maar zij troffen bij de zie-j kenhuisbezoeken slechts dertig borstkankerpatiënten aan die op dat moment nog langer dan twee weken op operatie moes ten wachten. Daarom kon voor deze groep niet worden onder zocht wat de gevolgen zijn van het wachten op een operatie. Directeur Wiegersma van de KNMG vindt dat het onderzoek weliswaar 'slechts' problemen constateert bij een relatief kleine groep, maar dat juist de patiën ten met aanzienlijke problemen nu zichtbaar zijn geworden. „Het rapport maakt glashelder dat alle hens aan dek moet om die patiënten naar behoren te bedienen!" •JO Vierhonderd probleemgevallen per jaar door Dick Hofland den haag - Moeten ernstig ontspoorde gezinnen die constant overlast veroorza ken ergens buiten de stad in een contai ner gaan wonen? Ja, vindt directeur Van Houten van de woningcorporatie in Meppel. Onder geen beding, zegt direc teur Van Leeuwen van de overkoepelen de organisatie Aedes. Van Houten is het zo zat, dat hij gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak voorstelde dat onverbeterlijke asociale gezinnen moeten worden uitgebannen. Ze moeten maar in van die noodgebouwtjes gaan wonen, die in de bouw worden gebruikt. Van Leeuwen vindt dat zijn collega over drijft, omdat slechts vijf procent van de gevallen echt problematisch is. „Voor de overige gezinnen vinden we altijd wel een oplossing." Van Houten vertelde dat in de gemeen ten Meppel, Hoogeveen en Steenwijk een klein aantal gezinnen woont dat de buurt terroriseert en zichzelf buiten de maat schappij plaatst. „Als allerlei pogingen mislukken om ze op het rechte pad te brengen, moet je ze ook letterlijk buiten de maatschappij plaatsen. Ik weet dat ik weinig steun ondervind voor deze opvat ting, maar ik hoop dat politici nu eens wakker worden en zien dat het tijd is om te handelen." Jaarlijks zeggen woningcorporaties onge veer vierhonderd huurcontracten op we gens allerlei vormen van overlast. Zowel grote steden als kleine plaatsen worden ermee geconfronteerd. Begin dit jaar was er veel ophef over de familie Krijnen in Maastricht, die uit vijf gezinnen bestaat. De buurt waar zij woonden, werd ge sloopt en ze mochten er van de gemeen te en de woningbouwvereniging onder geen beding terugkeren. Er zijn vier een gezinswoningen voor hen beschikbaar gesteld aan de rand van de stad. De bu ren die daarop direct wilden vertrekken, konden hun huis aan de gemeente ver kopen. De totale operatie kostte de ge meente twee miljoen euro. Van Houten vindt dat geen goede oplos sing voor een familie die een geschiede nis heeft van overlast, intimidatie en openlijke geweldpleging. Hij ziet meer in de manier waarop Kampen al ruim tien jaar enkele gezinnen heeft ondergebracht in vijf containerwoningen buiten de stad. De gemeente Kampen spreekt in dit ge val van 'een zegen voor de gemeen schap'. Ook al zijn de gezinnen die er wonen compleet onaangepast en zijn de 'huizen' van binnen een grote bende, on der meer omdat de bewoners hun be hoefte op de grond doen. Er is ook regel matig ruzie, maar dan gaat iemand van de gemeente of de politie langs om de boel te sussen. Directeur Van Leeuwen van Aedes wijst er op dat huurders die voor grote proble men zorgen, altijd twee waarschuwingen krijgen. Verbeteren ze hun leven daarna nog niet, dan worden ze uit hun huis ge zet. Vaak krijgen ze dan ergens anders een tweede kans, maar wordt in het huurcontract opgenomen dat ze ver plicht zijn zich te laten begeleiden of dat de huur wordt opgezegd wanneer ze op nieuw voor overlast zorgen. „In veel ge vallen gedragen die gezinnen zich dan wel goed." Van Leeuwen constateert dat het pro bleem de laatste jaren enorm is toegeno men. „De situaties van overlast zijn aan zienlijk extremer geworden en de sociale controle is onderhand minimaal. Boven dien laten de probleemgezinnen zich te genwoordig ook nauwelijks meer corrige ren door anderen. Vroeger ging dat een stuk makkelijker." De overlast wordt volgens hem door gaans veroorzaakt door gezinnen die 's nachts leven, waar vader en moeder een slecht huwelijk hebben en er veel alcohol wordt gedronken. Daarnaast zorgen 'veel te vroege schoolverlaters' voor extreme overlast, die voor een groot deel ontstaan door drugsverslaving en psychiatrische problemen. Van Leeuwen: „Ik ben het met Van Hou ten eens, dat betrokken gemeenten hier meer moeten doen. De mensen die nu voor begeleiding van die gezinnen en die jongeren zorgen, gaan om vijf uur naar huis, terwijl de problemen dan nog moe ten beginnen. De gemeenten zullen er voor moeten zorgen dat er meer en bete re begeleiding komt, onder meer door vaker te patrouilleren." wageningen/gpd - Pastoors en kapelaans doen er goed aan een reservevoorraad wierook in te slaan. Kerkwierook wordt in de toekomst schaars, zo blijkt uit een rede die prof. dr. Frans Bon- gers vandaag houdt bij de aan vaarding van zijn ambt als hoogleraar tropische bosecolo- gie aan de Wageningen Univer siteit. Volgens Bongers wordt er zo ongecontroleerd getapt uit de Boswellia, de boomsoort die de hars voor de holy smoke ople vert, dat deze toch al zeldzame plant wegkwijnt: Alleen een Deltaplan voor de wierookbos- sen kan die ontwikkeling stop pen." De weeïge geur die hangt in cof feeshops - of thuis, op de tiener kamer, om de odeur van wiet te maskeren - en de staafjes die lig gen in derde-wereldwinkels zijn synthetisch of afkomstig van teelt uit Tibet en Japan. Kerkwierook niet. Die bestaat al tweeduizend jaar voor 90 pro cent uit gom-olibanum, een hars gewonnen uit de bast van de Boswellia. En die boom wil maar op één plek ter wereld groeien: de Hoorn van Afrika. „Er is vaak geprobeerd de wie- rookboom elders aan te planten, Egypte met name, maar dat le verde nooit wat op", weet direc teur Hendriksen van de firma René Schönefeld uit Bladel, we reldmarktleider in kerkwierook. Schönefeld (15 werknemers) be trekt de hars via makelaars in de havens van Hamburg en Mar seille, maar importeert ook zelf via opkopers in Eritrea. Aan de grondstof voegt hij, volgens stokoude recepten, naar smaak etherische oliën toe. De eind producten verkoopt hij aan ker ken over de hele wereld, onder welluidende namen als Drieko ningen, Gloria, Vatican, Jeruza lem, Nazareth, Pontificial en Be- nedicta. Pastoor Bekx van de Antonius Abtparochie in de Nijmeegse volkswijk Hatert, ziet in die waarschuwing geen aanleiding om te gaan hamsteren. „De wij zen uit het Oosten", zo zegt hij, „legden al wierook bij het kindeke Jezus. Of de kerk vol zit of niet, wij blijven altijd branden bij erediensten. Desnoods stappen we over op wierook uit Tibet, net zoals de coffeeshops." eindhoven/gpd - Hogescholen en universiteiten moeten zelf de hoogte van de collegegelden kunnen bepalen. Zij worden dan in staat gesteld de klappen op te vangen die de geplande bezuinigingen in het hoger on derwijs gedurende de komende kabinetsperiode veroorzaken. Bestuursvoorzitter Verbraak van Fontys Hogescholen breekt kort voor de Kamerverkiezingen een lans voor het loslaten door het rijk van de collegegelden. Eerder noemde Verbraak een verhoging van de studentenbij drage van bijna 1.400 euro naar 2.500 euro onvermijdelijk. „Met het loslaten van de colle gegelden laat je een stukje van het gelijkheidsbeginsel los. Het is een weinig socialistische be nadering", aldus de Fontys-top- man. .Anderzijds bestaan er nu ook verschillen. Rijke ouders sturen hun kinderen immers naar kostbare privé-instituten zoals Nijenrode." De Tweede Kamer is vorig jaar akkoord gegaan met het voorstel van het demissionair kabinet voor een zogeheten effiency- korting in het hoger onderwijs. Hogescholen worden in vier jaar tijd tien procent op hun budget gekort. Gezien de verkiezings programma's van de partijen verwacht Verbraak niet dat deze bezuiniging wordt terugge draaid.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5