SCHRIJVENDE LEZERS Het enige showroom model dat mag blijven. TOT 70% KORTING Brugman w China als redder van het transportsysteem van de toekomst? Het is niet alleen armoe troef bij het Bonaventuracollege SHOWROOMKEUKENS EN -BADKAMERS Lachen met Hugo van Duyn Diensten aan Wehrmacht waren vaak dekm; Herinneringen aan een vervallen Noordwijks hotel KEUKENS BADKAMERS DONDERDAG l6 JANUA1 Op het interview met Katwijk-doelman Hugo van Duyn, dat 10 ja nuari in het Leidsch Dagblad stond, wil ik reageren. Alle hulde voor Huug, maar als hij enerzijds zegt dat hij het betaalde voetbal had kunnen halen en anderzijds beweert dat je een 'nobody' bent als je tien jaar bij Haarlem onder de lat staat, begrijp ik het niet meer. Hoger dan het niveau Haarlem had Van Duyn trouwens nooit kun nen komen. Wat hebben wij als Lisse-supporters gelachen toen hij die kolossale fout maakte in de wedstrijd tegen Volendam. Daarvoor nog bedanktHuug. Van Duyn zegt in het interview verder dat hij een hekel heeft aan FC Lisse. Dat komt goed uit Hugo, wij ook aan jou. Matthieu Haring, Usse. Dinsdag 7 januari deed het Leidsch Dagblad verslag van het debat dat on- derwijsspecialisten uit de Tweede Ka mer hielden met elkaar en docenten van het Bonaventuracollege. De ver slaggever heeft zich met gevoel voor dramatiek laten inspireren door het po litieke spel en heeft daarvan een mee slepende reportage gemaakt. Volkomen begrijpelijk en ook conform de teneur van het debat situeert hij de stevige opmerkingen van de Bona-do- centen over de afbraakpolitiek van de laatste 25 jaar met betrekking tot het voortgezet onderwijs in de wat hij noemt grauwe en oude en 'versleten werkelijkheid' van Bona, Marienpoel- straat. Hij geeft een goed beeld van de frustraties onder docenten over lera rentekort, werkdruk, de lump-sum fi nanciering 'die geen rekening houdt met de werkelijke behoeften van scho len'. Toch is zijn weergave van wat er zich op Bona heeft afgespeeld en af speelt niet de volledige. Door zijn keuze van opmerkingen uit de zaal ontstaat de suggestie dat alles op Bona armoe troef is; dat Bona gebukt gaat onder alle ellende dat het onderwijs toegedicht wordt: 'zwart' vmbo, scholieren die hun opleiding niet afmaken, uitgeblus te docenten etcetera. Dat is beslist niet conform de werkelijk heid. Armoede - dat geldt zeker voor de huisvesting en sommige materiele voorzieningen. Maar binnen die inder daad wat grauwe muren en achter die verveloze kozijnen wordt vernieuwend onderwijs gegeven door enthousiaste docenten; hebben leerlingen dit jaar opnieuw in vergelijking met alle scho len uit de regio de minste studievertra ging opgelopen en het minste de school voortijdig verlaten; en is integra tie nog steeds een succesfactor. Het is onzinnig om bij Bona over een 'zwart' vmbo te spreken. Achter die wat bouwvallige facade genoten enkele we ken geleden honderd Leidse bejaarden al voor de dertigste achtereenvolgende keer van een door scholieren en docen ten aangeboden 'warm' kerstfeest. Inderdaad, roeien met de riej we hebben. Maar over enkeli staat er in de Marienpoelstr mooi nieuw en goed geoutillj bouw. Al of niet met hulp v tick. En wat de catering na al het debat betreft: de verslagj de nog immer gebruikelijke! caanse hartelijkheid vrees ikl luk over het hoofd gezien. Philf" Hotel Helmhorst in Noordwijk. Archieffoto: Wim Dijkman In de krant van 7 januari las ik: 'Buurt staakt verzet tegen sloop Noordwijks hotel'. Ik zag de foto erbij staan en ineens zat ik in een herinnering van eind 1997 en wil die graag met de redactie van de krant en de lezers delen. Ik begon te mijmeren over een periode waarin ik in een proces van verandering en daarmee persoonlijke groei zat. Ik was bezig met een training psycho- synthese in Noordwijk, voor mij destijds een vreemde badplaats, ik woonde toen in Kamerik. Steeds voordat de training be gon, had ik ruim twee uur de tijd om rond te kijken en na te denken. Mijn auto parkeerde ik steeds op de Oude Zeeweg en dan liep ik via de boulevard naar het strand. Vaak stond ik voor het oude ho tel Helmhorst. Ik stond dan te gen het monument aangeleund en mijmerde over dit leven en mijn relatie toendertijd. De energie en uitdaging was eruit verdwenen en het oude hotel symboliseerde dit voor mij. Het was vervalllen, zag er onver zorgd uit, er zat geen leven meer in. Dit gebouw maakte dat ik direct verbinding kon leggen met mijn gevoel over het doodlopen van mijn relatie, de tragedie daar van, het willen loslaten maar ook dat ik daarmee de ander zo veel pijn ging doen. Tegelijker tijd zag ik de prachtige plek waar het stond, bijna uniek te noemen. Ik voelde dan heel sterk mijn ei gen energie. Ik stond op het kruispunt van rust maar ook be weging. Rust vanwege de stilte en rouw die ik voelde om het loslaten van dat wat mij zo ver trouwd was en het uitzicht als de nieuwe beweging en daar mee een nieuwe toekomst. Deze plek liet mij mijn eigen proces zien, zoeken in mijzelf naar in zicht en naar buiten toe contact met de ander maken en de uit daging van dit leven aangaan. Ik heb in maart '98 dan ook een verhaal geschreven over het huis dat in elkaar zakte door de heftige storm. De ramen spron gen eruit, de muren van de bo venverdieping zakten in. We konden nog even op de begane grond wonen, maar uiteindelijk viel ook dat om. De relatie was over. Ik koos voor vrijheid en te rugkomen in mijn eigen kracht. Ik woon nu al een aantal jaren in Leiderdorp en heb het hele maal naar mijn zin. Ik woon in een fijn huis, geniet van vriend- Bij het artikel 'China als redder van transportsysteem van de toekomst' van Gert-Jan Broere - in het Leidsch Dagblad van 4 ja nuari - plaats ik een aantal vraagtekens. Aan het Siemens-systeem, be kend onder de naam Maglev (magnetisch levitatie systeem) of Transrapid, is in het Noord- Duitse plaatsje Lathen al ruim tien jaar gewerkt. Daar ligt al ja ren, in een nauwelijks door mensen bewoond gebied, een proefbaan van circa 40 kilome ter. Siemens heeft het project opge zet met miljardensteun van de Duitse overheid. Diezelfde over heid durfde het echter niet aan om de eerste commerciële baan aan te leggen tussen Hamburg en Berlijn, een afstand van circa 300 kilometer. Nog even is over wogen enkel 'spoor' aan te leg gen, maar dat zou om diverse redenen helemaal onverstandig zijn geweest en ook dat zagen de Duitsers tijdig in. De baan van - opnieuw - circa 40 kilometer die nu in China bij Shanghai wordt aangelegd, wordt ook grotendeels door de Duitsers betaald; door Siemens en de overheid. Feitelijk is het dus een tweede proefproject, maar nu meer onder praktij komstandigheden. Helemaal praktijkomstandigheden zijn het echter niet in vergelijking met Nederland, want China is nog niet zo ontwikkeld op het gebied van vandalisme en graffiti als wij. Dat er sprake is van een tech nisch prachtig project is onom streden. Er zijn echter nog te veel levensgrote vragen om di rect grootschalig het systeem te omhelzen. Zo is het de vraag of Siemens met zijn systeem van aantrekkende magneten niet op het verkeerde paard heeft ge wed. Bij aantrekkende magne ten is een uiterst gecompliceerd elektronisch regelsysteem nodig om vrijwel continu te voorko men dat de magneten op elkaar klappen. Daarmee is het sys teem dus zeer kwetsbaar. De Japanners werken met afsto tende magneten en rijden tot circa 150 kilometer per uur op stalen wielen en over gewone spoorrails. Dat heeft twee enor me voordelen. Het elektronische regelsysteem is niet nodig, want de magneten regelen zelf hun onderlinge afstand, en de Ja panse zweeftreinen kunnen via gewoon spoor de steden bin nenkomen. Bij het Siemens-systeem is de betrouwbaarheid onder echte praktijkomstandigheden nog niet aangetoond en zijn alle ge gevens - bijvoorbeeld op het ge bied van energieverbruik, veilig heid en betrouwbaarheid - van Siemens zelf afkomstig. Hoe belangrijk betrouwbaarheid in de praktijk is, tonen de NS dagelijks aan. Heeft bijvoorbeeld de NS hier al last van bladeren, bij een Transrapid kan een dikke tak tussen baan en onderkant voertuig tot onverwacht nare gevolgen leiden. Het lijkt dan ook verstandig in Nederland voorlopig het eventueel beschik bare geld voor een Transrapid eerst maar eens te besteden aan verbetering van het onderhoud van de NS-sporen of andere nuttige zaken. Wat dacht u bij voorbeeld van de zorgsector. Hoe zeer besluitvorming door belanghebbenden kan worden beïnvloed, hebben we de afgelo penjaren ook in Nederland kunnen merken. Bijvoorbeeld bij de besluitvorming over de Betuweroute, over de HSL en, nog dichter bij huis, zelfs over de Rijn Gouwe Lijn, die nu door het gemeentebestuur van Lei den en zijn ene adviseur en door het bestuur van de provin cie Zuid-Holland wordt beïn vloed. De meetgegevens van de Trans rapid in Lathen komen van de opdrachtgever, zogenaamd on afhankelijke hoogleraren die een oordeel geven zitten op leerstoelen die door de op drachtgever of andere belang hebbenden (mede) worden gefi nancierd. Zogenaamd onafhan kelijke adviesbureaus zijn te veel tran vervolgopdrachten van de zelfde belanghebbenden afhan kelijk Kritische medewerkers wordt tijdig de mond gesnoerd, media zijn te veel van adverten tie- en reclameinkomsten van dezelfde belanghebbenden af hankelijk, enzovoort. Waar heb ik het allemaal eerder zien ge beuren? De stelling van Broere dat politi ci met visie nodig zijn bij een keuze voor een relatief nieuw systeem als de Transrapid kan zo afkomstig zijn van Siemens. Nederland is echter beter af met politici met een realistische en gezonde economische visie. Ze ker de Nederlandse belastingbe talers. Overigens is altijd opvallend dat politici met de door Broere ge wenste visie nooit zelf persoon lijk in belangrijke mate meebe talen aan de verwezenlijking van hun visie. Die bovendien weten dat ze al weer vertrokken zijn als de rampzalige gevolgen van hun visie zichtbaar worden. De belangrijkste vragen waar naar alsnog volstrekt onafhan kelijk onderzoek nodig is, alvo rens verantwoord voor Neder land een keuze gemaakt kan worden, zijn: Heeft Siemens wel voor het juiste magneetsysteem gekozen? Hoe onderhoudsge voelig en kwetsbaar is het gehele systeem? Hoe zit het werkelijk met het energiegebruik, de ge luidsproductie, de gezondheids risico's van de elektro-magnetri- sche straling, de veiligheid bij vastlopen en de veiligheid van de luchtdrukgolf? Hoe is de Op de voorpagina van het Leidsch Dagblad van vrijdag 3 januari viel op dat er weer wat te melden viel over de Tweede We reldoorlog: 'Drukkerij Groen le verde aan Wehrmacht'. Of je wilt of niet, als drukkerij kom je dan van het ene op het andere moment in een situatie dat je naam in een verkeerd daglicht komt te staan. Zo in de trant van 'zie je, die zijn ook al fout ge weest'. De gegevens over de le vering van pocketboekjes aan de Duitsers kwamen uit het pas ge publiceerde boek 'Der Front - buchhandel 1939-1945' van twee Duitse auteurs. En passant wordt ook de Arbeiderspers (Amsterdam) genoemd als leve rancier van drukwerk voor de Wehrmacht. In beide gevallen zijn er kantte keningen te plaatsen. Los van de situatie dat Drukkerij Groen le verancier aan de Duitsers is ge weest, is het aan de andere kant zo dat deze drukkerij op een be paald moment aim een deel van de (Leidse) illegaliteit medewer king heeft verleend door het drukken van krantjes. Het ging dan meestal om A4'tjes aan bei de zijden bedrukt. Bijvoorbeeld het zeer goed functionerende 'Het Dagelijks Nieuws', dat er op 9 mei 1945 na 279 uitgaven mee stopte. Kanjers van Leidenaren stelden van dag tot dag hun le ven in de waagschaal om het nieuws van huis tot huis te brengen. Er zijn veel gevallen geweest dat het verlenen van diensten aan de Wehrmacht een goede dek mantel was voor illegale activi teiten. Ik noem daarbij de Leid se Schouwburg. Tijdens de oor log waren er omwonenden die zich enorm ergerden aan het in- en uiüopen van Duitse officie ren naar voorstellingen. Maai in diezelfde schouwburg was veel illegale activiteit, waarvan ik hoop dat dit stuk geschiedenis óók een plaats zal krijgen in het binnenkort te publiceren boek Vierhonderd jaar Leidse Schouwburg'. Als de Duitse auteurs in hun boek ook de Arbeiderspers noe men, dan is dat verklaarbaar, want al op 15 mei 1940 werd dit bedrijf, inclusief Het Vrije Volk en de VARA, letterlijk overrom peld door nazituig. Door de jaren heen heb ik als amateur-historicus gemerkt dat met feiten over de Tweede We reldoorlog op z'n zachts gezegd soms nogal slordig wordt omge sprongen. Als ik mij tot Leiden beperk, dan heb ik een voor beeld dat tot de dag van van daag een eigen leven leidt. Ou dere Leidenaren wet mee te praten. Tijdeni reed een Duitse militji over de Haarlemmer! hoogte van de plek w zwembad De OverdelJ wagen lag vol met brq mythe zegt nog steei jongetje van 4 of 5 jaajten wagen holde, er een tf trachtte te pakken, ni<^ een Duitse militair dijTI begeleidde in koelen Lj werd neergeschoten. Tijdens mijn expositi de Hooglandse kerkk achter de waarheid. 1 van 4, 5 jaar bleek in heid een jongen te zif van 17. De juiste toed ,v( ik van zijn zuster die r in Leiden woont. schappen en mijn werk. Het huis is weer op orde en de rust is weergekeerd. Nu wordt het oude hotel ook nog afgebroken en er komt iets nieuws voor terug. Natuurlijk snap ik de strijd van de buurtbe woners, want je weet wat je hebt maar niet wat je ervoor terug krijgt. In het oude hotel zit geen energie meer, laat het daarom maar los. Stop in plaats daarvan energie in het nieuwe dat er aankomt. Er zal een nieuwe energie gaan ontstaan op deze bijzondere plek. Ik heb helaas geen geld om een appartement te kopen, maar ik zal zeker gaan kijken als het klaar is. Harma van Lakerveld, Leiderdorp. brandveiligheid? Wat is een rea listische vervoerscapaciteit? Hoe is de veiligheid bij optrekken en afremmen voor niet zittende passagiers? Wat gebeurt er bij calamiteiten en hoe is de bereik baarheid? Daarnaast spelen vragen over de samenhang met het overige openbaar vervoer railsysteem en de acceptatie van de betonnen of stalen viaducten (inclusief de onvermijdelijke graffiti) door het landschap en in bebouwde ge bieden. Overigens is het goed te beseffen dat na aanleg van de eerste TGV in Europa, tussen Parijs en Lyon, veel reizigers daarvan gebruik zijn gaan ma ken, maar dat tegelijk ook het auto- en vliegverkeer, qua hoe veelheden vervoerde reizigers, tussen die steden is verveelvou digd. Of we dat willen in Neder land is een andere vraag. Voorlopig overheerst de gedach te dat als er al een zweefbaan zou moeten komen, Siemens vele jaren geleden op het ver keerde paard heeft gewed (par don: op het verkeerde magneet- systeem) en nu een deel van de ontwikkelingskosten op de Ne derlandse burgers probeert te verhalen. Wat dat betreft kan de conclusie eenvoudig zijn. Laten we blij zijn met het project in China. Laten we rustig afwachten hoe dat in de praktijk na enkele ja ren voldoet. Laten we trachten ondertussen de bestaande NS- sporen te verbeteren of iets an ders nuttigs met ons geld te doen en gelijktijdig antwoord te krijgen op onze wezenlijke vra gen ten aanzien van de Transra pid en de Japanse tegenhanger. Dat is mijns inziens een realisti sche en gezonde economische visie. Ir. W. Leeuwenburgh, Voorschoten. (advertentie) wsm Ongekende korting, maar wel een uitstekend advies? Uw droom zeer voordelig waargemaakt met de beste materialen? Er gaan weer vele showroommodellen de deur uit. Honderden keukens en badkamers uit ons uitgebreide assortiment. Met kortingen die kunnen oplopen tot maar liefst 70%. Ontdek 't zelf dat alles kan met Brugman. ALLES KAN MET BRUGMAN Den Haag, Binckhorstlaan 113, Telefoon 070-3477985 Wateringen, 's Gravenzandseweg 25, Telefoon 0174-225850 Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071 -5892086 Ook vestigingen in: Alkmaar, Almere, Amersfoort, Amsterdam Centrum*, Arnhem, Assen, Barendrecht, Breda, Capelle a/d Ussel, Goes, Groningen, Heeden, Hengelo, Hoofddorp, Hulst*, Leeuwarden, Numansdorp, Roermond, Roosendaal, Son/Eindhoven, Tilburg, Utrecht, Villa Arena, Zaandam, Zutphen en Zwolle. jndera lopende oonbmdngen, ad» geJdl «el tx] oanJtoop tan oprunvrgurodeltn en/of odiemo delen en odies aleen geUg bj oanioop tan complete lusAen of boAanr. or de odtevoarvtaarden m de ifwroam Ooi en eelhjutai taodjehouden "U Blutend l»A«nifwroom fitad 'j-Hertogenbcecfi lijdeli|li geelden Voor meer informatie en openingstijden bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18