is sla 'Lekker toch al niet meer! GESPREK VAN DE DAG Winnaar GPD-fotoprijs 2002 Frequin zorgde voor volksgericht Honderd Van bobbelblad tot losse krop Italianen kunnen vanaf vandaag op hun mobiele telefoon elke dag een SMS-BERICHT ontvangen met een bood schap van PAUS Johannes Paulus II. De pauselijke wijs heden van maximaal 160 lettertekens kosten 15 euro cent per stuk. Dat hebben het Vaticaan en de mobiele te lefoonaanbieder TIM gisteren aangekondigd. De Rooms- Katholieke Kerk wil met de nieuwe dienst vooral jongeren bereiken. De persdienst van het Vaticaan selecteert de boodschappen uit preken en toespraken van de kerk vorst. Het evangelie, het gebed en de heiligen zullen be langrijke thema's zijn. De sms-berichten zijn vooralsnog alleen in het Italiaans +e ontvangen, maar aan vertaling in de belangrijkste westerse talen wordt gewerkt. De 33-jarige Nicolet- ta Mantovani, echt genote van de be roemde tenor LU CIANO PAVAROTTI (67), is maandag in Bologna door middel van een keizersnede bevallen van een meisje. Het twee lingbroertje van het meisje is echter dood geboren. Het meisje woog amper 1,7 kilogram bij de geboorte, maar verkeert volgens een arts in het ziekenhuis in Bologna in goede gezondheid. Ook de moeder maakt het goed, zei dokter Luciano Bovi- celli. De bevalling werd voorafgegaan door een gecompli ceerde zwangerschap. Mantovani liep volgens haar art sen een grote kans op een miskraam, maar Pavarotti en zijn vrouw besloten die toch door te zetten. Toen maan dag werd geconstateerd dat het jongetje niet voldoende zuurstof kreeg, werd besloten tot een keizersnede, maar die kon niet voorkomen dat het jongetje overleed. Foto: Reuters De 42-jarige ZWERVER Ar nold Smeets op wie al twee jaar bij een notaris een er fenis wacht, heeft zich ge meld. De uit het Limburg se Nieuwenhagen afkom stige man heeft contact opgenomen met de notaris en er is een regeling getrof fen waardoor hij de be schikking krijgt over de er fenis. Notaris Ummels uit Landgraaf mag niets zeg gen over de gang van za ken, want Arnold Smeets heeft laten weten dat hij geen enkele ruchtbaarheid aan de zaak wil geven. Aangenomen wordt dat de De Almelose scholie re CHARITY, die eind vorig jaar tot winnaar werd uitge roepen van KRO's Heldenverkiezing, krijgt opnieuw waar dering voor haar hel dendaad. De Stich ting tegen Zinloos Geweld verklaarde gisteren dat zë het gouden lieveheersbeestspeldje krijgt toegekend. De scholiere krijgt het speldje, het symbool tegen agressie en geweld, morgen uitgereikt in het Haag se Hotel des Indes. De 15-jarige Charity schoot in januari vorig jaar 's avonds conducteurs te hulp, die op het sta tion van Apeldoorn door vijf jongens werden mishandeld. Foto: GPD gelukkige dakloze zich in Spanje bevindt, maar hon derd procent zekerheid daarover is niet te krijgen. Arnold Smeets verdween vier jaar geleden vanuit Amsterdam. Hij leefde er als dakloze. Ook in Heer len heeft hij enige tijd als dakloze geleefd. De erfenis was van zijn ongetrouwde broer. Hoe groot het be drag is dat Arnold Smeets krijgt mag notaris Ummels niet zeggen. ,,Een aan zienlijk bedrag maar u moet niet aan miljoenen denken", zei hij in een eer der stadium. Strippers mogen borstver grotingen niet aftrekken van de belasting. Dat heeft een rechtbank in Zweden in hoger beroep bepaald. De zaak was aangespan nen door een 25-jarige vrouw die de 3.000 euro die haar BORSTVERGRO TING had gekost, heeft op gevoerd als beroepskosten in haar belastingaangifte over 1998. De vrouw dat de 'vorm en omvang' van haar borsten relevant zijn voor de hoogte van haar inkomen als striptea- se-danseres. Daarom mag zij de kosten van de opera tie van de belasting aftrek ken, vindt zij. De ingreep was 'puur commercieel', in haar privéleven ontleent de vrouw naar eigen zeggen geen enkel genoegen aan haar opgeblazen borsten. FRANS BAUER neemt zondagmid dag in Heerlen een platinaplaat in ont vangst voor de ver koop van meer dan 80.000 exemplaren van zijn laatste al bum 'Dicht Bij Jou'. Dat meldde Sony Music, de platenmaatschappij van Frans Bauer, gisteren. Voor de artiest is de onderscheiding er een in een lange reeks. Bauer maakte tot nu toe zestien albums, waarvan er zes ook op de markt kwamen in een Duitstalige versie. Hij kreeg al tientallen gouden en platina onderscheidin gen. Foto: Taco van der Eb DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK «ifc. PAcHT/piE- T£Ck£ jo/s/ëew zit pfv\rz- zo e\LLe&fJ, PAA*. KtW IK OezsLLlO Z|T~0=V-a WOENSDAG 13 Anouk Hebing (24), fotografe voor het Utrechts Nieuwsblad, heeft de GPD-fotoprijs 2002 gewonnen. Zij won de jaarlijkse wedstrijd van de Geassocieerde Pers Diensten, waar ook deze krant deel van uitmaakt, met een foto van het echtpaar Willempje en Elbert van Zoeren, gemaakt tijdens hun 70-jarig huwelijksfeest. De jury is van mening dat de uitdrukking op de gezichten van de mensen, de twinkeling in hun ogen, puur is. „Het is de grote verdienste van de fotografe dat zij dat ene moment heeft kunnen vastleggen." Foto: GPD/Anouk Hebing Televisiemaker Willibrord Frequin ontketende in de Oos terstraat in Breda een waar volksgericht. De volkswoede richtte zich tegen het huis van de 23-jarige man die vorige week dinsdag zijn hond dood schopte. Het beest was acht maanden oud en werd volgens buurtbewoners stelselmatig mishandeld. Aanvankelijk bleef de veront waardiging over de dode hond zonder gevolgen. Totdat televi siemaker Willibrord Frequin zich afgelopen vrijdag op het onderwerp stortte. Tientallen mensen verzamelden rond het middaguur voor het huis aan de Oosterstraat. 'Willibrord, Willi brord', scandeerden ze. De hon denbezitter was allesbehalve ge diend van Frequin en diens ca meraman en werkte hen het huis uit. Waarna de rust in de straat weerkeerde. Maar rond 23.00 uur verzamel den zich opnieuw buurtbewo ners voor het huis. Ze bekogel den de ruiten met tomaten, eie ren en bierflessen en riepen 'hondenmoordenaar' naar de bewoner, die tegenover de poli tie verklaarde dat hij zó bang was dat hij wilde onderduiken. Onder begeleiding van de politie vertrok hij naar zijn schuiladres. Op zondagavond, direct na de uitzending van de beelden bij de Naast al die politieke kopstnkjes die ons deze weken van de straat en uit bed houden, bestaat er sinds kort de Groep van Honderd. De Groep van Honderd is jong van hart en welge steld en wat nog belangrijker is, het gaat op een enkeling na uitsluitend om zeer Bekende Nederlanders. Het is een reser voir aan grote namen waarop alle babbelprogramma's van de w met gemak in alle mogelijke combinaties een eeuwig heid kunnen draaien. Er is sinds jongstleden zaterdag een beginselprogramma on der de titel 'De Publieke Zaak in de 21ste eeuw' en het komt er in het kort op neer dat de Groep zich met respect en bezield dienstbaar wil maken aan ons de onbekende Nederlanders. Van hen krijgen we een steuntje in de rug als we mooie din gen voor de medemens bedenken. ,Als je zelf kansen hebt ge kregen, ben je aan de maatschappij verplicht, iets terug te doen", zei bij de tewaterlating van de Groep een architect, vaste klant bij Gert-Jan Dröge en wiens naam ik altijd eerder associeer met een witte partytent op een Bloemendaals gazon dan met een geslaagd gebouw. Onder de uitverkorenen zijn voetballers in ruste, afgeserveer- de politici, een man die nog eens met de kroonprins in de ra ce lag voor een leuke baan bij de Olympische Spelen en voor bij de finish stennis ging maken, een gewezen topper uit de verzekeringsbranche die wat meer in het leven zoekt dan al joggend tussen zijn commissariaten aan zijn conditie werken en Pieter Winsemius, eveneens een jogger, tevens oud-minis ter, uitvinder van de 'bv Nederland' die daar nu een 'maat schap' Nederland van wil maken, met die bekende Nederlan ders als maten en wij als hun hardwerkende medewerkers, modaal en anoniem helaas. Mij hoor je verder geen chagrijnige opmerkingen in de marge plaatsen. Dat Neelie Kroes buiten al haar private beslomme ringen tijd vindt voor de Groep valt te prijzen en ook Cruijff zou kunnen denken: de burger directer bij de democratische besluitvorming betrekken, wat hep dat nou voor zin? Maar zo denkt Johan niet. Hij is één van die Honderd. Wat wel weer eens is aangetoond is dat de behoefte ergens ex clusief bij te horen behoorlijk onstuitbaar is. Voor de ANWB kun je je opgeven, maar voor de vrijmetselarij moet je wor den gevraagd. Hetzelfde geldt voor Lyons of Rotary. Daarom zijn die 'serviceclubs' zo'n succes, in de stad en ten plattelan- de. De uroloog van het streekziekenhuis wil ook wel eens wat anders dan naar die lullen en prostaten staren en dan is de wekelijkse lunch van de Rotary, waar ook de notaris en de directeur van de naburige baksteenfabriek aanschuiven, ui terst welkom. En goed doen ze ook. In de duinen bij Katwijk, schuilend voor plotseling onweer in een houten theehuis, mocht ik eens notabelen van de Lyons bewonderen, druk in de weer met de kaart af stempelen van drijfnatte wandelaars, deelne mers aan een tocht voor minderbedeelden. Be zielde maatschappelijke initiatieven, daar lus ten beterbedeelden wel pap van, laat staan als zij behalve beter bedeeld er ook nog Bekend bij zijn. De Groep van Honderd is dus een beetje de Rotary op nationaal niveau en staat open voor jongens én voor meisjes, want reken maar dat ze ge ëmancipeerd zijn in welgestelde en welbekende kringen. Het is nu zo ver. Het zelfbenoemde netwerk van geslaagd Nederland gaat wat te rugdoen voor land en samen-le ving met een liggend streepje ertus sen. De Groep van Honderd is er klaar voor. Sorry Barney, jij was net een dag te laat met je winnende pijltjes. Willibrord Frequin. Fff «en 1 Week van Will i b 11 rdj vei vuur opnieuw op. DjToi gen de ruiten van dcfc he uit. De politie vindt treden van Frequin geleverd heeft aan d van de situatie. „Duj dierenleed scoort. 1 grammamakers diet fen dat ze dit soort e|g1 reacties oproepen, <T verhouding staan tol Ee van de zaak", aldus woordvoerder. Freqf gisteren wegens vetydt buitenland niet opa geren. idai Aangemaakt met een goede dressing, een beet je knapperig en heel fijn gesneden. Ja, dan kan Rob Munter nog wel genieten van bijvoorbeeld ijsbergsla. Maar echt lekker is sla niet meer, vindt 'ie. De voorzitter van het Koksgilde, de Ne derlandse koksvereniging, heeft dan ook abso luut geen weemoedige gevoelens bij het bericht dat de Hollandse kropsla dreigt te verdwijnen. Veiling The Greenery, die de helft van het Ne derlandse groente- en fruitaanbod verwerkt, voorspelt dat over een jaar of twee de Hol landse kropsla er niet meer zal zijn. De Neder landse consument heeft liever een zakje voor gesneden sla of ijsbergsla. Vooral jonge men sen en tweeverdieners hebben een voorkeur voor gemak en snelheid in de keuken, aldus The Greenery. „De afgelopen jaren is het assortiment aan slasoorten behoorlijk uitgebreid omdat de consument erom vroeg", zegt Munter. „Die kreeg een aantal jaren geleden in restaurants ineens iets anders voorgeschoteld en vroeg vervolgens ook bij de groenteman om 'andere' sla." Het groene Hollandse kropje delft daardoor nu het onder spit, zo lijkt het. Het is te ge woontjes en heeft ook nog eens te weinig smaak. Vol gens Rob Munter komt dat door de eindeloze veredeling van sla. „Elke krop heeft pre cies evenveel blaadjes, ziet er mooi uit, maar lekker zijn ze niet meer. Hetzelfde gebeurt met andere slasoor ten, evenals met andere groentesoorten als to maten of boontjes. Volgens woordvoerster I. van Kuilenburg van Albert Heijn valt het met het verdwijnen van de kropsla erg mee. Sinds de introductie van voorverpakte sla, zo'n zeven jaar geleden, is de verkoop van kropsla slechts Écht gedaald. Bo vendien ligt sinds kort de kropsla verpakt in de winkel: het zijn de binnenste delen van de krop en wordt botersla genoemd. Er zijn dus nog steeds liefhebbers van Hol landse kropsla. Dat weet ook Jan Venderbosch van Groenten- en Fruitwinkel Het Druifje in Utrecht Hij verkoopt nog steeds behoorlijk wat gewone kropsla, alhoewel het wel minder wordt. Hij geeft wel toe dat de smaak niet al tijd constant is. „Een krop uit de kas is zeker minder lekker dan een krop van de koude grond, die je in het zomerseizoen kunt krij gen." Zelf eet hij ook meestal Hollandse kropsla. „Je kunt er veel meer mee vari eren", meent hij. „Ik eet het met wat tomatenketchup, tomaatjes, rauw kost, komkommer en paprika. Dat doe je niet door bijvoorbeeld de Lol- lo Rossa, want dat past niet bij de smaak van die slasoort." Heieen de Bruijn smaak e neert goe fruit, noi Roquette:^ soort met lar blaadjes. De sn en uitgesproken nool Wordt rauw gebruiktL maar is ook geschikt stoven. - Molsla: Blad van eenk bloem. De gekweekt heeft brede lange blaf in een rozet groeien. I is bitter en combines met uitgebakken spet Ijsbergsla: Deze meeste popu laire slasoort heeft de Hollandse kropsla verdrongen. Het heeft een dichte krop, is knapperig en zeker een week houdbaar. Heeft een neutrale smaak. Batavia Een oude slasoort, een voorvader van de ijsbergsla Lijkt op kropsla, heeft gebob beld blad en lijkt qua structuur op ijsbergsla, maar is niet zo knapperig. De smaak is neu traal. Lollo Rossa, Lollo Bionda Deze slasoorten hebben een losse krop, gekroesd blad en respec tievelijk rood of groen van kleur. Ze zijn neutraal van smaak. Eikenbladsla: Heeft een hele losse krop en heeft rood-bruine bladeren die sterk op eikenblad lijken. Het blad is zacht en heeft een nootachtige smaak. Combi neert goed met nootjes. Romaanse sla: Is v^n het type bindsla De sla groeit recht om hoog en door het dichtbinden van de bladeren blijft het hart zacht. Buitenste bladeren kun nen worden gestoofd en heeft zo iets weg van spinazie of an dijvie. Knilandijvie/friseesla: Een als sla gegeten andijviesoort met een open krop en krullerig blad. De smaak van frisee is licht bitter en com bineert goed met uitge bakken spekjes of blauwe schimmelkaas. Radicchio: Familie van de wit lof, heeft een rond klein kropje met wijnrode bladeren. Het wordt meestal rauw gegeten. De smaak is bitter en combineert goed met neutrale slasoorten. Veldsla: Heeft kleine blaadjes die in rozetjes aan elkaar zitten, bij aankoop zit het wortelvoetje er nog aan. Heeft een milde De consument kiest steeds vaker voor 'bijzondere' gesneden sla. Foto: Hans van Weel

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2