REGIO Judith Stolk is verslingerd aan miniatuurhuizen Optimisme over ontwikkeling boomteeltgebied in Hazerswouf Rechtbank wacht tevergeefs op K. Discussie over oi ergert WD Rijnwc Niet schelden op dienaren van het volky Ondernemingsprijs Hyva G Jacobswi kiest vo nepdren in Herei Warmonder beroofd op Nu hazerswoude-rijnduk - Eetl 34-jarige Warmonder is gister ochtend in alle vroegte beroofd op rijksweg NI 1. De man reed in de richting van Alphen aan den Rijn toen twee mannen in een passerende auto, een don kere Hyundai, hem maanden om te stoppen. De Warmonder kreeg de indruk dat er iets mis was met zijn achterverlichting, en stapte uit. Een van de man nen, ongeveer 30 jaar oud, be dreigde hem met een mes en eiste zijn geld, zijn mobiele te lefoon en zijn bankpasje. De Warmonder gaf de overvaller alleen de bankpas. Aanrijding in Leiderdorp leiderdorp - Een automobiliste en een fietser zijn vannacht te gen elkaar aangereden op de Torenwacht in Leiderdorp. De 18-jarige automobiliste zag de 17-jarige jongen op de fiets plotseling slingerend voor haar auto opdoemen. De jongen heeft vermoedelijk een gebro ken been en is naar het Rijn land Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. De politie vemioed dat de jongen zonder licht reed en dat hij alcohol had gedron ken. Kritiek op uitrit villa's run wou de - De PvdA heeft gro te moeite met de 216.000 euro die Rijnwoude moet betalen voor de aanleg van een uitrit naar de Provincialeweg van zes tien nog te bouwen 'Zuidhofvil- ia's' in Hazerswoude-Dorp. „Hoe moeten wij de inwoners uitleggen dat de OZB een paar procent omhoog gaat, omdat we zestien huizen moeten ont sluiten waarop we niet zitten te wachten mopperde PvdA- raadslid Wolters gisteravond in de commissie ruimtelijke za ken. Volgens wethouder Uljee heeft de gemeente op grond van eerder gemaakte afspraken met projectontwikkelaar Schaap en de provincie Zuid- Holland geen keuze. De raad moet 30 januari het geld be schikbaar stellen. De werk zaamheden beginnen in april en moeten in september zijn af gerond. SP-campagne in brandweerauto leiderdorp - Partijleden van de SP gaan morgen Leiderdorp in om campagne te voeren. In een brandweerauto rijden zij door het dorp. Daarmee vestigen zij de aandacht op 'de branden die zijn ontstaan door de uitver koop van de publieke sector', aldus de SP. De leden steken bijvoorbeeld de eigenaar van een postagentschap aan de Hoogmadenseweg. dat moet verdwijnen, een hart onder de riem. De brandweerauto ver trekt om 9.30 uur van de markt in Leiderdorp. Na onder meer het Rijnland Ziekenhuis en winkelcentrum De Winkelhof te hebben aangedaan, keert de wagen rond 16.30 uur terug naar de 'kazerne'. rijnwoude - Schoffelen en met de hand onkruid verwijderen. Dat is de enige methode die mi lieuvriendelijk is, aldus WD'er Meerburg. Hij is de discussie in de gemeente Rijnwoude over het spuiten van onkruid of het borstelen zat. „Hoeveel ambtelijke uren zijn ermee gemoeid om een onder zoek te doen, waarvan we het antwoord van te voren wisten", mopperde hij gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening. Een antwoord op die vraag kreeg hij niet van wethouder De Best. „De politiek heeft om een onderzoek gevraagd. Het is een democratisch besluit geweest." Onderzoek wees vorig jaar uit, dat spuiten met Selectspray effi ciënt en relatief goedkoop is. Het alternatief, borstelen, is duur en tast het r Volgens Meerburg! Kerkvliet is de bol een groter kwaad i lieu dan het gif. „Dol 1 komt er nikkel in de Meerburg. „Selects acht dagen afgebro vliet zei ongeveer „Borstelen is dwei kraan open. Planter maar harder groeii lekker over de kop staal dat afkomstij borstels overleven w De PvdA, die eind 2 onderzoek vroeg, Ie$g| bij het besluit om <r plekken het bestrijl te gebruiken. Alle Bosch is tegen, zok omstotelijk vaststaa het gif geen ziektes alphen aan den rijn- hyva Group is door de Vereniging van Ondernemingen Alphen aan den Rijn (VOA) uitgeroepen tot onderneming van het jaar 2002. Het bedrijf, dat laad- en loson- derdelen levert voor vrachtwa gens, aanhangers en opleggers, is volgens de jury een onderne ming waar Alphen trots op kan zijn. Juryleden Van der Ziel en Kroes keken naar punten als g li PO! klantgerichtheid, tieven en personeels iy< Hyva heeft achttieniop in dertien landen Louwens Dijkstra is de titel. „Je houdt wel rekening meej blijft spannend tot cè minuut." Andere |A den waren kledingoL Fashion2Wear en P drijf Van der Snoek P woensdag 15 JANUA 'Ik wil er nog minstens driehonderd maken' Minister Kamp nodigt Rijnwoudse wethouder Uljee uit voor gesprek door Marieta Kroft rijnwoude - Minister Kamp (vrom) ontvangt op 4 febniari de Rijnwoudse wethouder Uljee om over de ontwikkeling van het pot- en con- tainerteeltterrein in Hazerswoude-Dorp te praten. De wethouder, die Kamp al maanden achter de broek zat, is blij met de uitnodiging. „Ik hoop de impasse te doorbreken. Het is wel na de verkiezingen, maar goed, Kamp is nu toch ook al demissionair." Uljee heeft het ministerie nog gedreigd met kamervragen, als een reactie van de minister uitbleef. „Ik dacht eerst gistermiddag naar de CDA-kamerleden te gaan die op werkbezoek waren in de Boskoopse regio. Ik wilde ze op roepen vragen te stellen, maar dat was nu niet meer nodig." Uljee hoopt dat Kamp. die eind oktober een bliksembezoek aan het gebied bracht, alsnog toestemming geeft om de 170 hectare boomteelt te ontwikkelen. Zijn voor ganger, minister Pronk, sprak in maart vorig jaar zijn veto over de aanleg van het moderne boomteeltgebied uit. Hij vond de inbreuk op het Groene Hart te fors. Hij deed dat op een moment dat jarenlange procedures nagenoeg waren afgerond. Sindsdien liggen alle gesprek ken over aan- en verkoop van grond stil. Volgens bodemkundige en gebiedskenner D. van der Eijk uit Waddinxveen is het goed dat het pet-terrein nog niet bebouwd is. In de commissie ruimtelijke zaken legde hij gister avond uit dat er veel meer ruimte moet komen voor waterberging, omdat het terrein anders ongetwijfeld met grote wateroverlast te kam pen krijgt. De beste oplossing, aldus Van der Eijk, om die overlast te voorkomen is zo'n tien hectare weiland grenzend aan de Voorweg en het ITC-bedrijventerrein niet vol te bouwen. Dit weiland, dat toch ongeschikt is voor boomteelt, kan bij stortbuien als waterberging dienen. De politici deelden de zorg van Van der Eijk, zo bleek uit de reacties. Toch liepen de raads leden niet warm voor het overnemen van zijn ideeën. Ze lieten zich leiden door wethouder Uljee, die bang was dat als het bestemmings plan zou moeten worden omgegooid, er een enorme vertraging bij de ont\ kassen gaat ontstaan. „Ik hoop r februari het groene licht voor de q| te krijgen van de minister." Volgens de wethouder zijn er mogelijkheden om het overtoil! bergen. Hij denkt aan het Bentwi dat grenzend aan het PCT-terreJ men. Ook een suggestie van SGP- der Hoek om de bassins van kwek» ten in tijden dat ze ze zelf niet noj leek hem een goede oplossing. Drie jaar geëist voor beramen moord door Coen Polack wassenaar - Voor de derde keer kwam de getuige, aangeduid als K., gisteren niet opdagen voor de Haagse rechtbank. En dat terwijl K. een hoofdrol speelt in de zaak tegen een Wassenaarse wouw, die ervan verdacht wordt dat ze haar schoonzoon wilde laten vermoorden. De 45-jarige wouw vond dat haar schoon zoon dat wel verdiende. Ze ver dacht hem ervan dat hij zijn twee dochtertjes seksueel mis bruikte. Samen met haar doch ter heeft de Wassenaarse daar van vorig jaar aangifte gedaan bij de politie. En toen ontmoette ze K. Deze man wordt in politierapporten omschreven als een gewiekste oplichter. Hij was al bekend van verschillende oplichtingszaken. De wouw ging een paar keer uit met K. en gaf hem geld omdat hij haar vertelde dat hij in finan ciële problemen zat en op straat moest slapen. Ze stortte haar hart uit bij K. en vertelde hem over de problemen die ze in haar familie had. Vooral over de problemen met haar schoon zoon. Ze was woedend en liet K. weten dat ze het geen probleem zou vinden als haar schoonzoon dood zou gaan. Deze gesprekken culmineerden in een telefoontje waarin K. de wouw woeg of de moord door moest gaan. K. woeg de wouw of ze wist waar ze aan begon. De twee maakten een afspraak om geld en informatie uit te wisse len. Het telefoongesprek werd afge luisterd, omdat K. de politie in middels op de hoogte had ge steld van zijn gesprekken met de vtouw. Volgens de advocaat van de Wassenaarse gaf hij de politie een 'gouden tip' om te voorko men, dat hij zelf vanwege zijn eerdere oplichtingspraktijken in de problemen zou komen. Toen de vtouw in de auto stapte met geld en foto's van haar schoon zoon in haar zak werd ze opge pakt. Een andere getuige, een prosti tuee met wie K. een relatie had, heeft verklaard telefoongesprek ken te hebben gehoord waarin de moord op de schoonzoon werd beraamd. Ze spreekt nau welijks Nederlands en had hulp van een tolk nodig om voor de rechtbank te kunnen getuigen. K. is door de politie en de recht bank verschillende keren opge roepen en gebeld. Hij heeft tele fonisch toegezegd dat hij zeker zou komen getuigen, maar gis teren was hij weer niet aanwe zig. De twee keer dat de recht zaak eerder werd aangehouden om K. te laten getuigen, bleken zinloos. De politie is bij zijn huis langs geweest en ook bij het huis van zijn ouders, maar trof K. op beide adressen niet aan. Vanwege het belang van K.'s ge tuigenis woeg de advocaat van de verdachte gisteren de recht zaak op een later moment door te laten gaan. De rechtbank liet de zaak toch doorgaan, omdat het niet te verwachten is dat K. ooit nog komt opdagen. En dat terwijl K. waarschijnlijk de enige is die een helder over zicht van de zaak heeft. Heeft de Wassenaarse wouw een koel bloedige opdracht gegeven voor de moord op haar schoonzoon? Heeft ze een huunnoordenaar benaderd om een eind te maken aan de problemen in haar fami lie? Of is K. een genadeloze op lichter die - behalve op geld - uit was op het halen van een wit voetje bij de politie? Is hij ooit echt van plan geweest de schoonzoon te vermoorden? Deze vragen zullen waarschijn lijk nooit met zekerheid beant woord worden. Uit psycholo gisch onderzoek van de ver dachte wouw blijkt in ieder ge val, dat ze volledig toerekenings vatbaar is. Ze is extravert, zelf verzekerd en goed bestand te gen stress en angst. Aan de an dere kant omschrijft de psycho loog haar als afhankelijk, non- assertief, onkritisch en onvol wassen. Iemand die moeilijk on derscheid kan maken tussen wie ze is en wie ze wil zijn. Volgens haar advocaat is de •wouw er ongenadig ingeluisd. K. heeft in zijn eerste verklaring aan de politie de waarheid zo danig verdraaid dat de wouw nu voor de rechter zit en hij de dans ontspringt. Zonder de getuigenis van sleu telfiguur K. eiste de officier van justitie gisteren drie jaar gevan genisstraf tegen de wouw, waar van één voorwaardelijk, wegens uitlokking tot moord. De recht bank doet over twee weken uit spraak. Verse broodjes, croissantjes en koffie voor een ploeg stoere mannen. Foto: Mark Lamers Leiderdorpse strooiploeg beloond met ontbijt door Saskia Stoelinga leiderdorp - Ze noemen zich dienaren van het volk, maar dat betekent niet dat er te pas en te onpas op ze gescholden kan worden. „Leiderdorpers zijn niet meer zo vriendelijk", con stateert de 24 man tellende strooiploeg. Toch had de ploeg het uitgebreide ontbijt gister morgen bij bakker Englebert in de Winkelhof aan een aardige Leiderdorpse te danken. De mannen konden na een roerige week van vorst, ijzel en sneeuw even achterover leunen. Van on heuse bejegening was dit keer geen sprake. Ze werden als hel den behandeld. „Dat hoeft nu ook weer niet", zei leider Erik van Zundert. „Een beetje meer begrip, daar gaat het om." Een zachte wind, een waterig zonnetje en wit uitgeslagen, kurkdroge straten. Prima weer om de de Leiderdorpse strooi ploeg een keertje te trakteren. Het groot materieel werd voor de gelegenheid geparkeerd op het plein naast het gemeente huis. Stoere mannen met oranje lichtgevende jassen en blauwe truien smulden van verse broodjes, croissantjes en bakjes koffie. Ook de 46-jarige Marleen Riool, de wouw achter de wens die dankzij winkeliers van de Win kelhof in vervulling ging, genoot zichtbaar. Omdat zij vaak per rolstoel Leiderdorp intrekt, is het voor haar belangrijk dat de paden begaanbaar zijn. „En dat zijn ze. Ik zie die ploeg overal." Hans Hogewoning, één van de twee gladheidscoördinatoren, bekijkt dagelijks de weerberich ten op zijn speciale meteo-com- puter. Vorige week maandag was een ramp, hij moet het toe geven. „Hoewel de technieken steeds beter worden, zijn we toch overvallen. De gladheid was niet voorspeld. Gelukkig had heel Nederland hiermee te maken. Als er geen waarschu wing uitgaat, komt het hele strooicircuit veel te laat op gang." „En dan gaan de mensen schel den. Op straat, door de telefoon, zomaar. Je gelooft je oren niet. Alles moet onmiddellijk brand schoon zijn", zegt Van Zundert. Ben Borreman ergert zich aan het ongeduld van de Leiderdor pers. „Ben je bezig en het gaat niet snel genoeg, dan zoeven ze je aan alle kanten voorbij met hun bolides. Vaak met de nodi ge verwensingen en gevaar voor eigen en andere levens." „Nu we toch bezig zijn, kunnen we ook wat misverstanden op lossen", vult Aad Hagenaars aan. „Het zout dat wij strooien werkt pas als het verkeer er overheen rijdt. Dan wordt het zout goed in de ijslaag gedrukt en gaat het ijs klonteren. Het is een samenspel." Op gladde dagen wisselen de twee strooiploegen van elk tien man en twee reserves elkaar bij nacht en ontij af. Een echte vas te route is er niet. „We zijn klei ne zelfstandigen met veel im- provisatiétalent^ We jumpen over drempels, we ontwijken paaltjes en bestrijden gladheid. De gevaarlijke hoofdwegen als de Zijldijk, Engelendaal, Achtho- venerweg en de wegen rond het ziekenhuis en brandweerkazer ne staan bovenaan. Daarna vol gen de ontsluitingswegen in de wijken en de fietspaden. En pas dan gaan we echt de wijken in." Ben Borreman wil ook nog even aandacht voor het steeds terug kerende dilemma. „Kinderen die willen sleetje rijden en sneeuwballen gooien en oude ren die alles weg willen hebben. Ook daarin proberen we te be middelen. De ouderen blijven even thuis en de jongeren doen de boodschappen." Wat de mannen met z'n allen tijdens het ontbijt proberen te verwoor den heeft te maken met geven en nemen. „Laten we oplossin gen zoeken in plaats van op de vuist te gaan. Wij vinden ons werk hartstikke leuk en we kun nen heel goed tegen kritiek, maar niet tegen onrecht." Wie meent dat de strooiploeg, die onder de afdeling gemeente- reiniging valt, alleen de handen uit de mouwen steekt bij glad heid zit fout. Ze komen uit aller lei sectoren van de gemeente: van de afdeling groen tot de af deling straatwerkzaamheden. Tien minuten na het geslaagde ontbijt staat een aantal mailnen zonder problemen alweer de rotzooi op te ruimen van een verbrijzelde ruit bij het bushokje aan de Heinsiuslaan. d) »9< JV( 9< rijnsaterwoude pels die eind vorig gelegd in de Herei saterwoude blijven 1 een half jaar liggei pels die verderop gaande weg door ht gepland, worden gevoerd als nepdri leen bestaan uit g( zonder verhoging, promis wist wethoi teren de ophef over j pi een beetje te tempert De eind vorig jaarl drempels zorgen woners van de Hei slappe veengrond dende huizen en muren. „Wij staan huiden. Wat doet was de wanhoopsl bewoner van een teravond tijdens de|V( waar wethouder Vin y de commotie over d tl te bezweren. Na een discussie en 350 handtekenl een veiliger Heren weren van het I werd in decembei I met de inrichting vaj I 30 kilometer-zone. I de op de manier die mité en de gemeen 0[ een waren gekomi i protesten van bewt Q( de gemeenteraad va l ber leidden er echte D( werk werd stilgelegc van de raad de opdi de bewoners uit te k tievoorzitter Van I meentebelang) wild 1 terste consequents den en het besluitta Het voorstel van klachten na een hal lueren, waarbij nu ft gemaakt van de hun 1 tueel bewijs voor 1 1 van scheuren, bracl 1 Maar tevredenheid niet. „Bij de evalua niet alleen om schi 3 ook over de leeft vind dat de raad moet zijn en moet slissen om de verho weg te halen als bij blijkt dat daar aan J is", aldus een s Hans van der Knij van de Herenweg e r burgerraadslid voor 1 die aanleiding is er februari oordeelt raad over het compt door Judith Kloppenburg Hazerswoude-Dorp - „Als kind hield ik helemaal niet van pop pen", zegt Judith Stolk (59). „Toen ik voor Sinterklaas een poppenhuis en een step kreeg, ging ik mooi buiten steppen." Tegenwoordig heeft Stolk een hele kamer vol poppenhuizen, allemaal zelf gemaakt. Al jaren richt zij miniatuurkamers in, met alles erop en eraan. De poppenhuizen werden pas op latere leeftijd een hobby. „Mijn moeder gaf mij twintig jaar geleden opnieuw het pop penhuis dat ik in mijn jeugd van de Sint had gekregen en dat me toen niet zo interesseerde. Ik ging het opnieuw inrichten en hield materiaal over. Toen ben ik maar begonnen aan een vol gend huis. Weggooien vond ik zonde. Ik heb twee jaar in Singa pore gewoond en daar kwam deze hobby goed van pas. Ik kon geen werkvergunning krij gen, dus ging ik lekker fröbe len." En zo leidt de ene miniatuurka mer tot de andere. Inmiddels heeft Judith Stolk zo'n twintig kamers op schaal ingericht. Van een café tot een badkamer en van een keuken tot een tuin. Een volledige straat neemt de wand van haar hobbykamer in beslag. Sommige miniaturen koopt ze, andere maakt zij zelf van materialen als fimoklei, tig een dag zoet Dan maken we allerlei dingen en we leren el kaar van alles. Het internet is ook ideaal. Ik haal regelmatig goede tips van het net." Judith Stolk heeft haar eigen website. Op www.judithspoppenhui- zen.tk kan iedereen haar crea ties bewonderen en workshops downloaden. Stolk is niet de enige in haar fa milie met een voorliefde voor poppenhuizen. Samen met haar zus struint ze regelmatig beur zen en winkeltjes af op zoek naar originele en bruikbare spulletjes. „Onze hobby is soms een mooi excuus voor een reisje. Zo zijn we samen naar China geweest, waar ik hele leuke Azia tische spulletjes en poppen ge kocht. Daar heb ik een oosterse kamer van gemaakt waar ik erg trots op ben." Haar man en zoon kijken het allemaal glimla chend aan. „Ze trekken vaak hun wenkbrauwen op als ik weer eens enthousiast ben over iets nieuws, maar als er visite is laten ze mijn creaties vol trots zien. Daar moet ik stiekem wel om lachen." Voor een tekort aan ruimte is Judith Stolk niet bang. Haar zoon is sinds kort het huis uit en in zijn oude kamer is nu genoeg plek voor nog een hele boel poppenhuizen. Die twin tig miniatuurkamers die ik tot nu toe heb gemaakt zijn nog maar het begin. Ik wil er nog minstens driehonderd maken." hout en garen. „Tegenwoordig ben ik druk bezig met het ma ken van kleine boekjes. Enig! Daar raak je echt aan verslaafd. Met de computer maak ik kleine bladzijden met tekst en plaatjes. T.k heb bijvoorbeeld net een mini poëziealbum af. Dat is ontzet tend leuk om te doen." Het gaat Stolk niet zozeer om de huizen maar om de miniaturen. „De kleine details maken het hem juist. Er zijn zoveel ge bruiksvoorwerpen die je na kunt maken. Al moet ik wel zeggen dat het soms knap lastig is. Toen ik twintig jaar geleden begon, kon ik veel minder dan tegen woordig, maar al doende leert men. Je kunt vaak veel meer dan je denkt. In de loop der jaren kwam ik in contact met ande ren, die mij allerlei technieken leerden en ook het tijdschrift Poppenhuizen en miniaturen inspireert me enorm. Samen met een aantal andere minia tuurliefhebbers ben ik regelma- Judith Stolk: „Ik heb twee jaar in Singa pore gewoond en daar kwam deze hobby goed van pas. Ik kon geen werkvergun ning krijgen, dus ging ik lek ker fröbelen." Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14