REGIO Blauwe plekken en een bloedneus 'Meer samenwerken? Meneer, u klinkt heel verstandf >a ie PvdA-topvrouw Jeltje van Nieuwenhoven beantwoordt vragen van Leidsch Dagblad-lezers GERECHT Geloofwaardig politiek is het gedinj jj WOENSDAG NAVRAAG Taken afstoten. Dat is volgens de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ) het antwoord op het toenemend artsentekort en de wachttijden in de zorg. Patiënten moeten zonder verwijsbriefje een fysiotherapeut kun nen bezoeken, ge specialiseerde ver pleegkundigen zou den taken van art sen kunnen overne men en datzelfde geldt voor een 24-uurs telefoonlijn voor medische vragen. Hoe denkt HANS NOBEL - huisarts in Alphen en een van de aanvoerders van de 'Club van 100' die op internet discussieert over de huisartsenzorg - over dit RVZ-advies aan het ministerie van volks gezondheid? 'De zorg glijdt af naar Oostblokla nd-ni vea u Zo, eindelijk een oplossing i>oor jullie probleem van de te hoge werkdruk? „Tsss, laat me niet lachen. Dit zijn achter een bureau bedachte plannetjes zonder enig realiteitsgehalte. Als ze de problemen in de zorg denken te kunnen oplossen door de poortwachterfunctie van de huisarts op te heffen en direct patiënten naar de specialist te la ten .gaan, dan wens ik ze veel sterkte. Als dit doorgaat, zit het zie kenhuis straks vol patiënten van wie negentig van de honderd er niets te zoeken hebben. Dit heeft werkelijk niets met goede zorg te maken. Een huisarts studeert acht tot tien jaar om dia gnostiek te bedrijven. Dat is niet voor niets." Er wordt ook voorgesteld gespecialiseerde verpleegkundigen taken van huisartsen te la ten overnemen* En de minister pleit voor een HBO-opleiding waarin in vier jaar tijd assis tent-huisartsen kunnen worden opgeleid. Geen gek idee, toch? „Een waardeloos idee. In vier jaar leid je geen allround huisartsen op. Dat zijn jongens en meijjes die trucjes worden aangeleerd. Pure volksverlakkerij. Op deze manier glijden we af naar niveau van de Oostbloklanden. Is dat dan W3t we willen?" Maar die 24-uurs telefoonlijn voor medische vragen dan, die kan toch veel werk uit handen nemen? „Welnee. Ga dat maar eens verkopen aan de mensen. Als ik zie hpe weinigen er nu genoegen nemen met het advies van mijn ge motiveerde en gediplomeerde assistente en per se de dokter willen spieken, dan heb ik er weinig vertrouwen in dat men straks met een anonieme zuster zaken wil doen. Zie je het al voor je? 'Heeft u keelklachten - toets een twee'. Dat werkt toch niet!" U moppert wel erg. Wat moet er volgens u dan gebeuren? „tiet resultaat van jarenlang wanbeleid los je niet een twee drie op. Maar laten we eens beginnen het aan de huisartsen zelf te vragen. Die kan wel hulp gebruiken, bijvoorbeeld voor administratieve ta ken. alleen het geld ontbreekt. En voldoende faciliteiten heeft hij ook piet. Als hij zijn praktijkruimte wil uitbreiden geeft de bank geen lening, omdat hij maar een huisarts is. Weet u wat het is? Er is - ook in deze verkiezingstijd - onvoldoende besef bij de politiek wat het betekent dat miljoenen Nederlanders geen eerstelijns zorg meer hebben. En dat is een dieptrieste constatering." tekst: Paul de Vlieger Archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 14 januari ALPHEN AAN DEN RIJN - Het confectiekledingbedrijf C en A stelt mpmenteel serieuze pogingen in het werk om te komen tot de vesti ging van een filiaal in Alphen aan den Rijn. Of het kledingbedrijf zich mettertijd inderdaad zal vestigen in de Van Mandersloostraat hangt af van de eisen van een drietal Alphense bedrijven en de gemeente. De bedrijven waarmee C en A onderhandelt zijn Ponsioen (radio, t.v. sanitair, etc.), Timmers (slagerij) en Dijkstra (bakker). Bij de ge meente wringt de schoen op twee punten: het bestemmingsplan en het parkeervraagstuk. LEIDEN - In een van de vergaderingen van de Leidse gemeenteraad in het begin van het nieuwe jaar zal een beslissing worden genomen over de bouw van de Churchillbrug. Een nieuwe verbinding over de Rijn, die letterlijk en figuurlijk een brug zal slaan tussen de wijken Zufd-Westen Morskwartier. Een miljoenenproject, dat-als alles vol gens' plan verloopt - in 1979 zal worden uitgevoerd. Dat is tien jaar nadat de Leidse gemeenteraad voor het eerst de beslissing nam, dat de Churchillbrug zou worden gebouwd. Het kruispunt van Haagweg en Churchilllaan zal worden verlegd en verhoogd om de aanleg van eeri drietal voetgangers- en fietserstunnels mogelijk te maken. ANNO 1977, maandag 16 januari RIJNSBURG - De wedstrijd Rijnsburgse Boys-Katwijk beleefde een turbulent slot. Op het allerlaatste moment kon Katwijk nog langszij komen: i-i. Jac den Heijer speelt zich tussen Katwijks spelers Freek Rienks en Amerik van Duyvenvoorde. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redattie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 070^156300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 07T-5M28 030 E-mai(: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bijitooruitbetaling (acceptgiro) p/tji,€i9,6o (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abónhees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting perjjetaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. 15 MNli door Gerard Baas en Nancy Ubert vervolg van voorpagina Jeltje van Nieuwenhoven heeft geen tijd om zich voor te stellen als ze de phoneroom van het Leidsch Dagblad binnenstormt. Files bezorgden haar een half uur vertraging. Al die tijd heb ben de toestellen onophoudelijk staan rinkelen. Actie is geboden. Met haar das nog om, pakt de PvdA-vrouw de hoorn op. „Mijn man werkt keihard, hij zit in de bouw", begint B. van Westbroek uit Leiden haar verhaal. „Nu las ik on langs in de krant dat men de prepen sioenregeling wil afschaffen. Eerst zou mijn man met 58 kunnen stop pen. Dat is ons al afgenomen. Nu we denken dat hij op z'n 60-ste kan gaan genieten, lezen we dat hij misschien tot zijn 65-ste door moet." Ook Van Nieuwenhoven weet dat voorzitter Witteveen van de Pensioen- en Ver zekeringskamer dat plan heeft geop perd. „Maar het is zijn idee, niet het onze. Hierover is het laatste woord nog niet gesproken. Aan de afschaf fing van het vervroegd pensioen denk ik beslist niet als eerste wanneer ik naar oplossingen zoek om het finan cieel evenwicht te herstellen." Annet Manshande, lerares op een openbare basisschool in Hillegom, wil van Jeltje van Nieuwenhoven meer weten over de plannen van de PvdA om scholen meer financiële vrijheid te geven. Scholen die beter presteren zouden bijvoorbeeld een bonus moeten krijgen. Wat zijn ei genlijk betere prestaties en hoe wordt dat gemeten? „Zoveel dingen bepalen of een school goed presteert", begint Van Nieuwenhoven haar antwoord. „Om maar wat te noemen: hoe schoon is de school, in hoeverre participeren ouders en wat wordt er gedaan om de school heen. Niet alleen de leer prestaties mogen beslissend zijn. Het is niet moeilijk om te bedenken dat scholen in achterstandswijken lager scoren, de bonus missen en daardoor nóg meer op achterstand komen. Scholen moeten worden gestimu leerd om meer zelf of samen met an dere scholen te regelen. Zoiets zei Wouter Bos afgelopen zondag nog: minder regels vanuit de Tweede Ka mer en vanuit Zoetermeer (waar het ministerie van Onderwijs Cultuur en Wetenschappen staat, red.) en meer overlaten aan de scholen." „Vindt u dat de koninklijke familie ook moet inleveren op haar inko men", vraagt de Leidse J. van der Drift. De PvdA'er wil over de finan ciering van het Huis van Oranje de komende tijd eens nadenken, zegt ze. „Als de leden van het koninklijk huis een ziektekostenverzekering hebben, zullen ze in elk geval moeten inleve ren. Want die kosten rijzen de pan uit." Van der Drift kan daar over meepraten, vertrouwt ze Van Nieu wenhoven toe. „Met z'n tweeën beta len we 70 euro meer. We moeten het doen met AOW en een heel klein pensioen." Schandalig is het toch, vindt de politica, dat het kabinet-Bal kenende de ziektekostenpremies heeft verhoogd zonder de kwaliteit van de gezondheidszorg te verbete ren. „Wij zijn van mening dat je eerst de service moet verbeteren. Pas daar na kun je de tarieven opschroeven." „Maar de koningin, hoe zit het daar LD-lezers vroegen Jeltje van Nieuwenhoven gisteravond het hemd van het lijf. Foto: Dick Hogewoning nu mee", houdt de Leidse aan. „Me vrouw, het punt is dat de koninklijke familie niet bij de overheid in loon dienst werkt. Maar ik beloof u, ik ga een balletje opgooien." Leidenaar Sjaak Veringa is onderne mer. Met zijn 'Rederij De Oude Rijn' vaart hij in klassieke boten gezel schappen door de Leidse wateren. Veringa heeft een probleem met de watertaxi's die ook in de grachten van de Leidse binnenstad varen. „Dat doen ze niet alleen met boten die zijn betaald met hulp van een potje van het grotestedenbeleid, want ze wer ken ook nog eens met gesubsidieerd personeel. Hun prijs is daardoor veel lager dan mijn prijs. Mevrouw Van Nieuwenhoven, ik heb altijd PvdA ge stemd, maar ik zit hier toch mee. On eerlijke concurrentie kan toch niet de bedoeling van Melkert-banen zijn?" „Nee, zeker niet. Het mag niet gebeu ren dat bestaande bedrijven hiermee om zeep geholpen worden. Dat kan niet. Overigens heb ik het altijd over ED-banen, mede omdat ik het een goed idee vond. Weet u trouwens ze ker dat het hier om ID-banen gaat?" Veringa: „Die banen zijn gesubsidi eerd, maar hoe precies, dat weet ik niet. Maar vindt u niet dat het aan de subsidiegever is om de touwtjes strakker aan te trekken?" „Kijk, meneer Veringa, er zal altijd wel iets van concurrentie zijn, maar die lagere kosten mag je niet terug zien in de prijs die voor hetzelfde product wordt gevraagd. Laat ik met u het volgende afspreken: u zoekt precies uit om welke subsidies het hier gaat en stuurt de gegevens naar mijn adres bij de Tweede Kamer. Dan kijk ik hoe het in elkaar zit." Een man die uitgebreid de tijd neemt om zijn nood te klagen is Jozef van der Vooren, fractievoorzitter van Warmond Anders. De herindeling van zijn gemeente zit hem hoog. - -■ Na zijn echtscheiding wordt een Sassenheimer stapelver liefd op een alleenstaande moeder van drie kinderen. Al snel besluit het kersverse koppel te gaan samenwonen. Ook de twee kinderen van de man verhuizen mee, maar helaas wil het tussen de nieuwe vlam en zijn jongste zoon niet boteren. De onder linge irritaties lopen hoog op. Zeker als blijkt dat de tiener meerdere malen geld uit de portemonnee van zijn vaders vriendin heeft gejat. De vrouw vertrouwt hem niet meer en is dan ook erg opge lucht als hij voor een poosje naar zijn moeder gaat Tot haar grote ergernis, komt de zoon eerder terug dan af gesproken. Ze doet wel voor hem open, maar weigert de tiener binnenlaten zolang haar portemonnee nog on beheerd op tafel ligt. De va der van de jongen, die zich tot dusver zoveel mogelijk buiten de ruzie heeft gehou den, kan en wil dit niet over zijn kant laten gaan. Hij ver welkomt zijn zoon hartelijk en duwt de vrouw daarbij hardhandig tegen de grond. De situatie loopt pas echt uit de hand als de man vervol gens elk gevoel voor redelijk heid verliest In plaats van zijn vriendin weer overeind te helpen, beukt hij met zijn vuisten op haar in. Het slachtoffer weet uiteindelijk met blauwe plekken en een bloedneus het huis te verla ten. Voor de rechter kan de Sas senheimer zich niet herinne ren de vrouw te hebben mis handeld: „Ik heb alleen maar in haar lichaam gepord en met mijn buik tegen haar aangeduwd. Ik vind dat mijn kinderen altijd naar mij toe moeten kunnen komen." De schuld van het voorval ligt bij zijn vriendin, legt de man uit. Eigenlijk is hij het slachtoffer: „Zij haalt al jaren het bloed onder mijn nagels vandaan. Verbaal kan ik niet tegen haar op. Ik ben zó in een hoekje te drukken", klaagt hij. „Ze heeft twee kanten, een lieve en een heel geme ne." „Het is eigenlijk beter om uit elkaar te gaan", vervolgt de man na een lange pauze. „Dat proberen we ook steeds maar elke keer als ik haar wil verlaten, doet ze toch weer aardig." Op een van de bank jes achter hem begint zijn vriendin heftig te snikken. Ze heeft de aangifte tegen haar vriend op het allerlaatste mo ment ingetrokken omdat het tweetal zich inmiddels met elkaar heeft verzoend. „Het gaat weer. Ze doet nu erg haar best en zorgt goed voor me", stelt de Sassenheimer zonder emotie vast. Voor herhaling van het incident is hij niet bang. „Het is nu rus tig thuis. Ik heir geen neiging om haar te slaan." De officier is blij te horen dat de huiselijke situatie iets is verbeterd. „Toch was er op die dag wel degelijk sprake van mishandeling", betoogt hij. „En dat mag nooit meer gebeuren. Ik eis een boete van 400 euro waarvan 200 voorwaardelijk. Dit laatste doe ik uit bescherming voor uw vrouw." Verdachte: „Ik weet dat het niet meer mag gebeuren, maar ze is een moeilijk persoon. Als ze straks raar gedrag gaat verto nen, wordt het nog lastig." Des te meer reden voor de rechter om ook een voor waardelijke straf op te leg gen. Hij volgt de eis van de officier en wenst het paar veel succes met het handha ven van de vrede. Naïeve heler Een Voorschotenaar ziet op straat twee overbuuijonge- tjes knutselen aan een brom mer. Met een spuitbus pro beren ze het voertuig van een nieuw laklaagje te voorzien. In de hoop er wat geld aan te kunnen verdienen, biedt de twintiger de jongens zijn hulp aan. Hij kent een vriend die goed met spuitbussen overweg kan. De jongens stemmen in en laten de Voorschotenaar met de brommer wegrijden. Na een blik op de brommer te heb ben geworpen, schudt de vriend zijn hoofd. Dit is geen zuivere koffie, waarschuwt hij. De man wijst op de losse draden en het ontbreken van een sleutel in het contact. „Deze brommer is gestolen", constateert hij. Woest keert de jongeman daarop terug naar zijn woonwijk en laat de brommer vlakbij het huis van de overburen achter. Toch ovordt niet een van de buur jongens, maar hijzelf opge roepen om maanden later vanwege heling voor de rech ter verschijnen. Die heeft vanochtend de grootste moeite om in de naïviteit van de verdachte te geloven: „U ziet met eigen ogen dat ze de brommer overspuiten. Gaat er dan bij u geen lampje branden?" De Voorschote naar schudt zijn hoofd: „Uh, nee hoor. Misschien wilden ze gewoon liever een brom mer in een andere kleur. Kijk, nu weet ik dat die twee vaak brommers stelen, maar dat wist ik toen echt niet." Toch is het raar dat de verdachte is weggereden op een brom mer zonder dat er een sleutel in het contact zat, vindt de officier van justitie: „U heeft wel alle schijn tegen u." Maar bewijzen kan hij het niet. Ook de rechter twijfelt openlijk aan de onschuld van de Voorschotenaar. „We zien de rook maar kunnen het vuur niet vinden. U gaat dus vrijuit", zegt hij gelaten. De jongeman is dik tevreden met de uitspraak. Hij heeft zijn lesje wel geleerd. „Ik zal nooit meer iets met brom mers te maken hebben," be looft hij plechtig. Floor Ligtvoet Inbi sla Sr inde „Geen mens in ons dorp die|j,bra voorstander is." De political ejn( hoe Van der Vooren zich mo e a len, en probeert hem te troos de heb dat indertijd meegemaal raa keveen, nu onderdeel van de WOn Venen." Van Nieuwenhoven i( ee politieke carrière begonnen én lid in Vinkeveen. „In ons niei kiezingsmanifest hebben we onderwerp niets opgenomer heb je eraan een gemeente e op te leggen als de burgers t( Niemand bedenkt een heri om de burger te pesten, 1 maar van me aan.' „Samenwerken met andere ten zien we wel zitten", aldusj Vooren. „Meneer, wat u zegt) heel verstandig, u zou lid v PvdA kunnen zijn." De Valkenburg-vraag' is tot aan bod gekomen bij alle pol aan de Leidsch Dagblad-tele ten. Ook Jeltje van Nieuwenl othi moet uit de doeken doen wa standpunt van haar partij isi De bestemming van het Vliegkai r G Dubbeldam, uit Valkenhui] n die vraag. tad „Ha, die stond op mijn lijstje elijl ene kant staat dat Leiden ruilere dig heeft voor woningen. Dajerat niemand omheen. Het is lo£> et Leiden naar Valkenburg kijktjgen de laatste maanden is toch n vo< meer het besef gegroeid, oolf zc dat het gebied rond het Vliej ant Valkenburg misschien te wa*nd< om te benutten voor woning zij Zo'n beslissing zie ik voorlop en niet genomen worden." e f „Wat vindt u van de Haarlen n", meer als alternatieve bouwlo edt voor tussen de 30.000 en 40.(Jieei we woningen", vraagt Dubb ebs „Dat plan is nog door uw pai 1 k noot Duivesteijn geopperd." tot bevestigt Van Nieuwenhove na plan spreekt mij ook erg aan te iets voor elkaar te krijgen zoi vi betrokken gemeentes wel be r al ten samenwerken. Ik maak 1 e vi den niet populair met deze t bu king, maar daar schort het n »Wi De gedachte dat Leiden bou Co bouwen, zou ik willen tegen D« Leiden wil de problemen va de bewoners oplossen en zoekt nd mogelijkheden om dat te dojew it. Jachtopziener Rob van derfcda uit Noordwijkerhout wil ho hel de PvdA-vrouw aankijkt tege te' aangepaste flora- en faunaw te heb stapels bewijzen liggen ta sen te veel schade aanrichte rts derwerp ligt me echt zwaar is maag. „U zult ongetwijfeld gevolgdïa* hoe moeizaam de nieuwe wi el. stand is gekomen", antwoor ot litica. „Maar ik begrijp dat u^en het nodig is dat u meer vrijh te niet?" r Van der Meulen: „Het gaat r en, om de mensen die problem! n vinden. Ik zie hoe de vossen er steeds groter gebied gaan he no De provincie helpt hem geer verder, klaagt hij. Van Nieuw is niet tegen de jacht, legt ze 1 uit, zolang het nodig is dat e ten wordt. De jachtopziener?33 houden dat hij te weinig ruin om de vossenpopulatie op g grootte te houden en de poï looft hem eens poolshoogte men bij haar collega's bij de cie met wie Van der Meulen moet doen. SCHRIJVER LEZERS dt De berichten over Poelgee Leidsch Dagblad van maani v nuari bevestigen de vermoi Jn wij voorafgaand aan de b< n behandeling van de gemeen 1 geest in brieven aan het geir stuur hebben neergelegd. I de situatie nog penibeler da moment het geval leek te zijl Het wordt nu echt tijd da meentebestuur over Poelga openbaar volledige openinj ken geeft. Initiatieven van voor het houden van een hoorzitting ondersteunen harte. De geheimzinnigheid die bl dagblad door het college wordt gespreid, schaadt waardigheid van het gen stuur. Onder deze omstandi een zwartepietenspel b( maar niet erg effectief. Voor een geloofwaardig bes het beter, wanneer het colle volledige openheid van gegeven aan alle burgers. D dan de tot nu toe gevolgde geheimhouding. Wij wensen alle betrokke wijsheid toe! Ir.J Dr. Th.AJ

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12