Leiden dreigt vijf cafés te sluiten Sponsor voor Lakenfeesten Centrummanager kan binnenkort aan de slag REGIO 3Allochtoon moet zich aanpassen aan samenleving Vervolgstudie naar aftakkingen sneltram Politiepost Herdenldng en demonstratie voor vrede e tango dans et effe in twee jaar* xibedrijf ïes begint euw in Leiden pkwekerij anteld een woning aan het ine Tinneplein in Lei- de politie gistermid- deine hennepkwekerij ÏA eld. In een van de ïers vonden agenten en en verwarmings- Er werd niet illegaal j fgetapt. De bewoners het moment van de thuis, maar de politie Binenkort een aantal ngen te verrichten. dsdag den )e gebedsdag voor omstreken van de in- ijke gebedsgroep vindt ilaats in de Bevrij- in Leiden. Dominee - hbach spreekt tijdens 1 komst, die van tien f 1 itends tot één uur 's 9 duurt, over het thema l veel meer dan wij beseffen'. Meer in- over de gebedsdag in ®*an Arent Bruunstraat 1 en Mieke van Delft: 453. cht nkel )e politie heeft giste- tijd toezicht gehou- in winkel aan de Haar- raat, nadat het perso- gewaarschuwd dat nen zich verdacht aak ophielden. Vol- ïedewerksters liepen en geregeld naar bin- er iets te kopen, toon- imerkelijk veel belang- Dor de kassa en ge- ze zich nerveus. De eld ruim een uur lang, igstijd, toezicht rond 'verdachte' man ia zich niet meer zien. Volff-leiing 'de ramp' )e directeur van het useum in Sliedrecht, n, houdt woensdag 22 e Cor Wolff-lezing aan r 't Hooft Lyceum in Vijn belicht de rol van raars rond de waters- p van 1953. De wa- eiste in Zuidwest-Ne- ïet leven van 1835 Hans Wijn is volgens r 't Hooft een deskun- let gebied van maritie- liedenis. De lezing is bij het afscheid van p als docent geschiede- Iet Visser 't Hooft De jent is begin vorig jaar si. Deze vierde editie is ibouw van het Visser 't iceum aan de Ka- in Leiden en begint uur. Belangstellenden iaagd zich van tevo- te melden op telefoon- r 5171661. verhuist straat pe Stichting Huisves- jcende Jongeren tgaat verhuizen. Na laar aan de Nieuwstraat bben gezeten, gaat de 5 naar de Breestraat 55. jige kantoor aan de (raat voldoet niet meer hodeme eisen. Zo is er - daglicht, zijn er on- *ie ventilatiemogelijk- ÊM regelmatig lekkages, jtf in het centrum te kun- Pjren, is er lang gezocht ^■passend alternatief. Hpeindelijk gevonden in jplex De Craenvogel. De #huist per maandag 17 «Hettelefoon- en fax- Ir en het corresponden- ■blijven ongewijzigd. (advertentie) lw stem kan Joorbraak van I [»oene stroom K vertragen ft Kabinet geen tweede kans I •milieudefensie.nl LEI DE woensdag 15 januari 2003 R1 door Wim Koevoet leiden - Vijf Leidse cafés krijgen één dezer dagen een gemeente lijk ultimatum op de deurmat: of ze vragen binnen twee weken een gebruikersvergunning aan of ze worden gesloten. Dat zegt WD-wethouder A. Geertsema (economie/veiligheid). Volgens de wethouder komen de bewuste horecagelegenheden wel in aan merking voor de vereiste papie ren. Het zijn volgens hem louter de leges die de ondernemers van een aanvraag weerhouden. „Ik betreur het dat ik met hel en verdoemenis moet dreigen om een aantal kroegbazen zo ver te krijgen dat ze aan gewone ver plichtingen voldoen. Ik kan bij na niet geloven dat het tarief, dat neerkomt op zo'n acht euro per vierkante meter, een obsta kel is. Ze vragen zo'n twee euro per biertje en ik heb me laten vertellen dat met de omzetten die op drie oktober worden ge draaid, inkomsten voor een heel jaar worden veiliggesteld." Geertsema benadrukt dat het Leidse stelsel met gebruikersver gunningen, waarin een koppe ling met brandveiligheid is ge legd, niet is bedoeld om kroegen te dwarsbomen. „Dit is dienst verlening van de gemeente, die de ondernemers helpt bij het brandveilig maken van hun be drijven. Een rechtgeaarde hore caondernemer krijgt toch juist met plezier de brandweer over de vloer voor advies?" Volgens Geertsema wil de ge meente het de horeca nog ge makkelijker maken met een zo geheten één-loket-functie, spe ciaal voor de sector. „Zo nemen we de ondernemers allerlei rompslomp uit handen." Ook worden ze zo verlost van tegenstrijdige regels van 'de handhavers', zoals bouw- en woningtoezicht en de brand weer. Als voorbeeld geeft Geert sema de richtlijn van een brand weerman dat deuren naar bui ten moeten openen en het daar aan tegengestelde advies van de ambtenaar om niet met open staande deuren de openbare weg te belemmeren. „Een hore caondernemer kan in zo'n geval bij één loket een afspraak ma ken met én de brandweer én de gemeente en hij kan rekenen op een eensluidend advies." leiden - Het zal nog wel tot mei duren voor dat de agenten van post Zuid hun onderko men aan de Witte de Withlaan in Voorscho ten kunnen verruilen voor het nieuwe bureau op de hoek van de Vijf Meiiaan en de Boshui- zerlaan in Leiden. Maar de contouren van het nieuwe bureau zijn inmiddels goed zichtbaar. Naar verwachting wordt het nieuwe bureau in april van dit jaar opgeleverd. Op schema dus, want de bouw zou ongeveer een jaar du- ren en de eerste paal ging op 29 april vorig jaar de grond in. Een maand na de oplevering verwacht de politie daadwerkelijk te kunnen verhuizen. „Wat er dan met het oude bureau gaat gebeuren, weten we niet", zegt een woordvoerster van de politie. „Wij zeggen gewoon de huur op." De nieuwbouw, die plaats gaat bieden aan ongeveer vijftig politiemedewerkers, maakt deel uit van een omvangrijk bouwprogram ma van de politie Hollands Midden. In 2001 zijn in Gouda-Oost en Roelofarendsveen nieu we bureaus gebouwd. Na Leiden-Zuid zijn on der meer Leiden-Noord, Alphen en Voorhout aan de beurt Het politieteam Leiden-Noord is straks het laatste team in Leiden dat nog niet over een adequate huisvesting beschikt. Wanneer de eerste paal voor bureau Noord wordt geslagen en op welke locatie, is nog niet bekend. Foto: Hielco Kuipers leiden - Het Anti Oorlogs Comi té Leiden en de Marokkaanse Unie Moultaqa houden zaterdag 18 januari een vredesdemon stratie. De betoging is boven dien bedoeld als herdenking van de Golfoorlog, die op 16 januari 1991 begon, en de in 1968 ver moorde Martin Luther King, de dominee die in de Verenigde Staten streed voor vrede en bur gerrechten. Verder wordt er stil gestaan bij de nieuwe oorlog die in de Golf dreigt. De demonstratie begint om 14.00 uur op het Stadhuisplein. De betogers lopen vervolgens via het Gangetje en de Bree straat naar het Verzetsmonu- ment bij Molen de Valk. Tijdens de demonstratie voeren ver schillende mensen het woord, onder wie Lineke Schakenbos van de groep Vrouwen voor Vre de. De tocht in Leiden is een voorbereiding voor een landelij ke demonstratie, die op 15 fe bruari in Amsterdam plaats heeft. (advertentie) Uw stem kan ernstige schade toebrengen aan het milieu I Geef dit kabinet geen tweede kans ww.milieudefensie.nl nrm! door Eric-Jan Berendsen leiden - De Leidse Lakenfeesten hebben een hoofdsponsor. Or ganisator Aad van der Luit en de directie van EnergiQ Elektro techniek, Klimaattechniek en Loodgieterswerken kwamen gis teren overeen dat het bedrijf het zomerfeest voorlopig voor een jaar financieel ondersteunt. Over de hoogte van het bedrag worden geen mededelingen ge daan, maar EnergiQ sponsort in ieder geval de Peurbakkentocht, de Drakenbootraces en het Avondspektakel bij Annie's Ver jaardag. Organisator Aad van der Luit is blij met de financiële ondersteu ning. „Vorig jaar moesten de Fortisbank en Rabobank op het laatste moment nog bijspringen. Nu heb ik half januari zekerheid en kan ik in alle rust de evene menten gaan organiseren. Een fantastisch gevoel waar ik hele maal vrolijk en gelukkig van word." De Lakenfeesten worden dit jaar van donderdag 3 tot en met zondag 6 juli gehouden. Naast de eerder genoemde evenemen ten komt ook het Culinair Festi val op de Garenmarkt weer te rug. Het Avondspektakel met muziek van een groot koor, or kest en solist, wordt verplaatst van de zaterdag- naar de vrij dagavond en gaat het EnergiQ Avondspektakel heten. Ook de zomerkermis die van 4 tot en met 7 juli wordt gehouden, maakt deel uit van de Laken feesten. Erik Fasseur, een van de direc teuren van EnergiQ, is blij met de sponsoring. „Wij zochten naar een echt Leids feest om on ze naam uit te dragen. We heb ben een aantal evenementen onder de loep genomen maar zijn uiteindelijk toch op de La kenfeesten uitgekomen. Het is naast 3 oktober hét feest van het jaar in Leiden. En met de spon soring van de Peurbakkentocht, Drakenbootraces en het Avondspektakel pakken we mooi de hele Leidse bevolking mee. De sponsoring is inder daad voor één jaar. Maar als het bevalt zeg ik niet op voorhand nee tegen een eventuele verlen ging." EnergiQ is een nauw samenwer kingsverband tussen Elfa Leiden Technisch Installatiebureau en JJ. de Jong Klimaattechniek. Er werken ruim 90 mensen bij de nieuwe combinatie die kantoren en werkplaatsen heeft aan de Nieuwenhuizenweg (industrie terrein Roomburg) en de Flevo- weg (Merenwijk). door Wim Koevoet leiden - De aanstelling van een Leidse centrummanager is aan staande. Binnenkort valt het de finitieve besluit hierover. Deze nieuwe functionaris, die de rol van 'intermediair' tussen de ge meente en het bedrijfsleven moet vervullen en van wie een belangrijke bijdrage wordt ver wacht bij het oppeppen van de Leidse binnenstadseconomie, gaat kantoor houden in het fili aal van Vroom Dreesmann aan de Aalmarkt. De ondernemers nemen de kantoorkosten voor hun reke ning. De gemeente betaalt de eerste twee jaar het salaris. Na dien staat de centrummanager op de loonlijst van een nieuw op te richten stichting, die is geli eerd aan het reeds bestaande centrummanagement. Hierin zijn de gemeente, de banken, de makelaars, de ambulante han del, de detailhandel en de hore ca vertegenwoordigd. Zo is de onafhankelijkheid van de cen trummanager het beste gewaar borgd. Deze en andere aanbeve lingen doet M. de Vries, de cen trummanager van Haarlem. Hij was de laatste vijf maanden van 2002 in Leiden om kwartier te maken voor zijn nog te benoe men Leidse collega. De gemeen te heeft al iemand op het oog en de interesse is wederzijds, maar door te laat toezenden van stuk ken is de aanstelling vertraagd. Volgens De Vries is er in Leiden veel werk te doen voor de cen trummanager. Eerder al stelde hij in deze krant vast dat de win keliersorganisaties die in de bin nenstad actief zijn niet of slecht samenwerken. Ook de relatie tussen het bedrijfsleven en de gemeente is niet om over naar huis te schrijven. „Goede af stemming en samenwerking worden van beide kanten node gemist." Volgens De Vries moet de Leidse centrummanager een krachtige persoonlijkheid rijn. En: „Enige kennis van de couleur locale is wenselijk, maar verder kan de nieuwe functionaris maar beter weinig verleden en betrokken heid bij de Leidse 'setting' heb ben. Oftewel: een frisse blik!" Een van de voornaamste op drachten is de kwaliteit van het Leidse winkelbestand verbete ren. Leiden verliest als centrum gemeente terrein aan omliggen de, veel kleinere gemeenten, die zich volgens De Vries beter pro fileren. De Leidse inhaalslag moet worden gemaakt met pro motie, bewegwijzering, parkeer en veiligheidsbeleid en een be ter verblijfsklimaat in de open bare ruimte. Ook moet de centrummanager ervoor zorgen dat de vastgoed eigenaren in de binnenstad zich verenigen en bijdragen aan het project 'Schone Binnenstad' waarin de oorlog is verklaard aan zwerfvuil en graffiti. Andere onderwerpen waarmee hij zich volgens De Vries moet bezig houden rijn gevels- en reclame uitingen en terrassen. (advertentie) Uw stem kan de kwaliteit van bus en trein aantasten I Geef dit kabinet geen tweede kans I ww.milieudefensie.nl hum door Robbert Minkhorst leiden - Politieke partijen zoe ken de schuld van de mislukte integratie bij de allochtonen zelf. Overheden helpen te wei nig mee aan oplossingen voor de problematiek. Dat betoogde hoogleraar culturele antropolo gie F. Shadid gisteravond bij een verkiezingsdebat in de Hoog landse Kerk in Leiden. „We leg gen er te veel nadruk op dat mensen Nederlands moeten le ren en zich moeten aanpassen. Wij bepalen welke taal ze leren, naar welke school ze gaan en welke geestelijk leiders ze mo gen hebben." Voor een zaal vol studenten gin gen zes hoog op de kandidaten lijst geplaatste vrouwen in dis cussie over integratie, onderwijs en veiligheid. M. Schultz (WD), M. Vos (Groenlinks), J. van Nieuwenhoven (PvdA), G. Ver burg (CDA), A. Gerkens (SP) en L van der Laan (D66) kregen stellingen voorgelegd die wer den ingeleid door hoogleraren van de Universiteit Leiden. Volgens Shadid gaat een hoop mis rond de integratie van al lochtonen, maar ligt dat niet zo zeer aan de nieuwkomers zelf. Nederland moet zelf af van de wij-rij-houding, moet de cul tuurverschillen als verklaring voor misdragingen loslaten, we derzijdse acceptatie bevorderen en stoppen met vooroordelen en discriminatie. In Groenlinks herkent Shadid zich het meest, in de WD het minst. „Zeggen dat de integratie is mis lukt, is een klap in het gericht van alle allochtonen die wel rijn geïntegreerd", zei Vos (Groen links), „en dat rijn er nogal wat. Natuurlijk rijn er problemen. Die leiden tot gevoelens van on veiligheid en tot werkloosheid. Kijk ook naar sociaal-economi sche achterstanden. De Neder landse taal is verplicht en ieder een moet inburgeren, maar we moeten ook stoppen te discri mineren." „Niet de samenleving moet zich aanpassen aan de nieuwkomer, oegstgeest/regio - De eerste studie van Grontmij naar ver takkingen van de Rijn Gouwe Lijn krijgt een vervolg. Het be stuur van de Leidse regio is ge- interesseerd in de mogelijkhe den van meer tramlijnen. Wan neer en door wie het onderzoek plaatsvindt, is nog niet bekend. Het algemeen bestuur van het Samenwerkingsorgaan Verkeer en Vervoer Leidse Regio verga derde gisteren over de quick scan van Grontmij. Zeven tracés van sneltramlijnen rijn door Grontmij onderzocht. Vijf daarvan kunnen lucratief rijn, naar vier van die vijf varian ten raadt de Grontmij vervolg onderzoek aan. Het gaat om tramlijnen van Leiderdorp via Leiden en Voorschoten naar Den Haag, van Leiden naar Zoe- termeer, van Noordwijk via Wassenaar naar Den Haag, en van Noordwijk, via Sassenheim en Iisse naar Hoofddorp. Het dagelijks bestuur van de Leidse regio stelde voor om het advies van Grontmij over te ne men. „De tramlijnen kunnen niet allemaal gerealiseerd wor den", zei wethouder A. Draijer uit Voorschoten, tevens voorzit ter van het dagelijks bestuur. „We zullen de tracés die over blijven nog verder moeten uit werken. En uiteraard betrekken we de Duin- en Bollenstreek en de regio Haaglanden er nog bij." De Leidse wethouder A. Pecht- old vindt het te vroeg om al tra cés af te laten vallen. Hij wil eerst een vervolgstudie naar de haalbaarheid, kosten van de aanleg en mogelijkheden voor 'ruimtelijke ontwikkelingen'. Draijer nam de suggestie over om alle tracés nog in beeld te houden. Alleen moet dat niet te lang duren, vindt Draijer. „We moeten snel verder kunnen." (advertentie) Vijf van de zes debatterende vrouwelijke Kamerkandidaten: vanaf links G. Verburg (CDA), J. van Nieuwenhoven (PvdA), A. Gerkens (SP), L van der Laan (D66) en M. Schultz (WD). Foto: Mark Lamers maar de nieuwkomer aan de sa menleving waarin hij wil op gaan", vindt Schultz. „Sommi gen noemen dat de schuld ge ven aan de allochtonen. Ik noem dat de verantwoordelijk heid neerleggen bij allochtonen. We moeten straffen, omdat de integratie anders niet totstand komt" Schultz hamerde ook op vrou wenemancipatie. Te veel (Turk se of Marokkaanse) mannen kennen hun vrouwen niet de zelfde rechten toe. Dat is verder felijk, aldus de WD-politica. Groenlinkser Vos beaamde dat „Emancipatie is integratie. Maar waar ik u echt op bekritiseer is dat u jarenlang de verantwoor delijkheid voor problemen hebt gedragen waarvan u nu zegt dat het een gigantisch probleem is. U hebt nooit geld, hulp of zorg gegeven, maar alleen maar be zuinigd. Dan krijg je proble men." Van der Laan (D66) zei zich te storen aan het klimaat dat in Nederland is ontstaan. Een sfeer van polarisatie en discriminatie. Onbeschaafd, aldus de demo- crate, die nu nog in het Euro pees Parlement rit. „Het is on gelooflijk hoe het debat is veran derd. Wij wilden een minister voor integratie, dat werd Van Boxtel. Het CDA heeft hem nog een minister voor spek en bo nen genoemd." „Ik steek de hand in eigen boe zem", bekende Verburg, Kamer lid voor die partij. „We hebben het in het verleden niet goed ge daan. Ik vergelijk het wel eens met leren zwemmen. Mensen die niet het hoofd boven water kunnen houden, moeten we helpen te leren zwemmen. We moeten ook zeggen: als je hier wilt overleven, moet je kunnen zwemmen." Opvallend eensgezind waren CDA en PvdA over veiligheid. Hoogleraar criminologie G. Bminsma verweet de politiek te veel achter de media aan te lo pen en daarmee de onrust over onveiligheid te voeden. „Kijk naar de feiten: het aantal mis drijven is gelijk gebleven. Ik heb nog nooit zoveel horen praten over misdaad. Zalm zegt: Ik ben hard. Herben zegt: Ik ben nog harder. En Balkenende zegt ik ben ook een beetje hard, mis schien." Bruinsma stoort zich aan de vele retoriek van de par tijleiders. Van Nieuwenhoven en Verburg klonken veel genuanceerder. Beiden vinden preventie zeer belangrijk. Misdaad voorkom je met een goede opvoeding, met geborgenheid en met een goede begeleiding. Wel vindt Verbuig harder optreden een must „Een pompbediende is in Zoetermeer rücksichtslos door het loket doodgeschoten. Dan is er echt wel wat aan de hand." Van Nieuwenhoven wil een even wichtiger verdeling van geld tus sen repressie en preventie.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11