SPORT Kilius-Baumler: droompaar op het ijs Fredrikstadt LINKS BUITEN Doelpunten als exportproduct Montevideo - Uruguay gaat prat op een bijzondere produc tiviteit: de fabricage van doel punten op de voetbalvelden. Een statisticus van het dagblad El Pais heeft becijferd dat spe lers die vanuit Montevideo zijn uitgezwermd over de wereld in het jaar 2002 samen 757 treffers hebben gemaakt in 25 landen. De export van Uruguayaanse goals is tegenwoordig big busi ness. In totaal spelen er 117 Uruguayanen in het buiten land, de meesten in Amerika - Mexico is een gewild oord - maar met Europa als goede tweede. Sebastian Abreu was topscorer. Hij maakte voor zijn Mexicaanse werkgever Cruz Azul 35 doelpunten. Fans Verstappen blijven verbazen dordrecht - De fans van Jos Verstappen blijven verbazen. Toen Minardi-teambaas Paul Stoddart donderdagochtend met het vliegtuig landde op Schiphol, zag hij tot zijn ver bijstering dat aanhangers van de coureur hem opwachtten. „Het nieuws was nog helemaal niet bekend", aldus Stoddart. 's Avonds bij de presentatie van Verstappen in het hoofdkan toor van zijn sponsor Trust bleef een groepje van vijftig en thousiaste fans urenlang in de kou staan om een glimp van hun held op te vangen. Onder luid gejuich werd hij onthaald. Verstappen heeft van alle Fl- coureurs de grootste fanclub. Elfstedentocht op Canadees ijs eindhoven - Tweevoudig Elfste- denwinnaar Evert van Benthem houdt over ruim een maand het Open Canadese marathonkam pioenschap. De inmiddels 44- jarige veehouder, die drie jaar geleden naar Canada emigreer de, begint bescheiden met zijn evenement. De wedstrijd op 22 februari heeft slechts een af stand van 50 kilometer. Vol gend jaar wil Van Benthem het groter aanpakken. Hij hoopt dan een alternatieve Elfsteden tocht over 200 kilometer op de schaatskalender te zetten. De wedstrijden vinden plaats op het Sylvan Lake, niet ver van Van Benthems woonplaats Red Deer en het nabij gelegen Cal gary. Van Moorsel test in windtunnels Rotterdam - Leontien Zijlaard- Van Moorsel gaat als voorberei ding op haar aanval op het we relduurrecord testen in wind tunnels van TNO in Delft. Ze gebruikt hierbij een speciaal pak dat door Nike wordt ont wikkeld. Van Moorsel wil dit jaar een aanval gaan doen in Mexico. Zij probeerde in sep tember vorig jaar voor het eerst het werelduurrecord van de Fran^aise Jeannie Longo te ver beteren. Op de baan in Man chester mislukte haar missie. Longo bracht het record in de cember 2000 op dezelfde baan op 45,094 kilometer. MAANDAG 13 JANUARi, In de periode dat Sjoukje Dijk stra grote successen boekte (1959-1964) kregen Nederlandse tv-kijkers urenlange reportages van de grote internationale kunstrijwedstrijden voorgezet. Zo maakte men ook kennis met een paar dat in West-Duitsland een enorme populariteit genoot (en dat ook in Nederland zou krijgen): Marika Kilius en Hans- jürgen Baumler. Ze konden meeslepend rijden en boven dien waren het twee mooie mensenkinderen: de blonde, langbenige Marika en de donke re, elegante Hansjürgen. Ze zou den het brengen tot twee we reld- en vijf Europese titels. Olympisch goud ontging hen en daar is heel veel over te doen ge weest. In het begin van haar carrière reed Marika Kilius jarenlang met de zes jaar oudere Franz Ningel, maar die werd niet groter dan 1.60 meter en Marika groeide hem op zeker moment letterlijk finaal boven het hoofd. Dat be tekende het einde van dit duo. Moeder en dochter Kilius gin gen op zoek naar een andere partner en lieten het oog vallen op Baumler, die solo reed en tot de top-drie van West-Duitsland behoorde. Hij was niet verrukt van het voorstel van de dames Kilius, hij bleef liever alleen rij den, maar ging er tenslotte toch op in, omdat hij solo op te veel concurrentie stuitte. Op het ijs klikte het meteen tus sen die twee. Europese en we reldtitels vielen hen ten deel. De bekroning moest komen bij de Olympische Winterspelen van 1964 in Innsbruck. Maar onder tussen hadden zich formidabele rivalen aangediend, het Russi sche paar Oleg Protopopov en Loedmilla Beloeseva. Het werd een waar titanengevecht in Innsbruck. Kilius-Baumler brachten sportief gezien een be tere kür, maar reden nogal vlak en gespannen. De druk op hen was ook enorm. (Al voor de wedstrijd werden buiten de ijs hal in Innsbruck ansichtkaarten van het paar verkocht met de tekst 'Olympiasieger'). De Rus sen daarentegen maakten er een wervelende, sprankelende show van. De negen juryleden gaven met 5-4 het goud aan het Sovjet- paar. Bij het WK van dat jaar troefden Kilius-Baumler de Russen weer af, waarna ze tegen een enorm contract prof werden bij Holi day on Ice. Het gerucht ging dat ze al voor de Winterspelen dat contract hadden getekend - een overtre ding van de toenmalige ama- teurregels. De grootzegelbe waarder van de Olympische meineed, IOC-voorzitter Avery Brundage, gelastte een onder zoek en dat bevestigde het ge rucht. Op aanraden van het West-Duitse IOC-lid Willi Dau- me, gaven ze daarop zelf hun zilveren medailles terug, vooral om Münchens poging de Spelen van 1972 in handen te krijgen niet te belasten. In 1987 over handigde diezelfde Daume tij dens een tv-uitzending de zilve ren medailles weer aan het paar, want inmiddels waren de ama- teurregels van toen overboord gezet. Onder enorme belangstelling bleven Kilius en Baumler lang rijden voor de ijsshows. laar na jaar speculeerde de Duitse pers over een huwelijk van dit droompaar. Het zou er niet van komen. Op het ijs ging het per- UIT Droompaar, alleen op het ijs: Marika Kilius en Hansjürgen Baumler. Archieffoto fect tussen beiden, daarbuiten was er weinig dat hen bond. "Wir hatten nureinfach keinen Draht zueinander', zei Baumler er eens over. Later werd hij film en toneelacteur, trad op als quizmaster en zanger. Marika trouwde een miljonairszoon en verdween geheel uit de publici teit. Dit is de 47ste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport /ohn Fredrikstadt nam drie jaar geleden af scheid van Studio Sport, maar nog elke dag is hij op de redactie te vinden. In brons. Je hebt van die mensen van wie wel eens wordt gezegd: die verdient een standbeeld. Zo'n man was Fredrik stadt. Al zal hij zelf die eer te veel hebben gevon den, want John was geen man van poeha. Op tweede kerstdag is John Fredrikstadt plotse ling overleden. Hij was 68 jaar en dus nog veel te jong om al dood te gaan - hoor je dan te zeggen en dat is na tuurlijk ook zo, al weet ik niet hoeveel jaar hij statistisch gezien onder de gemiddelde levensver wachting zat. Daar zou John waarschijnlijk ook het antwoord niet op hebben geweten. Want hij was niet in de eerste plaats een statisticus, maar voetbalstatisti cus. Dé voetbalstatisticus van Nederland. John stortte zich vanaf het begin van de zestiger jaren op alle statis tieken van het profvoetbal in Ne derland. Dat begon als een hobby en mondde uit in een tweede baan. Dat John ook nog een eerste baan had, zal menigeen in de voetbal wereld zich nooit hebben gereali seerd. John Fredrikstadt kenden we vooral als John Fredrikstadt. Als er in Sport in Beeld (en later in Studio Sport) melding van werd gemaakt dat er die dag ergens op de voetbalvelden een statistisch re cord was gesneuveld, werd auto matisch de naam van John Fre drikstadt daaraan gekoppeld - als medium. Zonder die naamsver melding kon je met een bericht nog alle kanten op, maar mét naamsvermelding was zo'n bericht in één klap een feit geworden. Want 'Fredrikstadt' groeide uit tot keurmerk van betrouwbaarheid. In de stukjes die na zijn dood over hem in de kranten zijn verschenen wordt Fredrikstadt de ene keer een wandelende voetbalencyclopedie ge noemd, de andere keer een databank. Het ene klopt, dat andere niet. John een databank noe men is vloeken in de kerk. De computer en het voetbalorakel van Bussum zijn nooit vrienden geworden. John deed alles met potlood en pas als het gecheckt was met ballpoint en bewaarde al zijn kostbare geheimen in schriftjes. In de beginjaren van zijn carrière, waarin zijn naam zo af en toe de uitzending van Sport in Beeld haalde - heb ik meer dan eens begrepen - werd John Fredrikstadt nog beschouwd als een sinterklaasfiguur, iemand in wie je wél in gelooft maar van wie je niet zeker weet of hij bestaat. Dat hij echt bestond, ondervond ik vele jaren ge leden. In de tijd dat ik nog als medewerker aan de sportredactie van het Haarlems Dagblad verbon den was en naast mijn studie een zakcentje bij el kaar schreef over van alles en nog wat, werd ik eens als vervanger van een te elfder ure ziek ge worden redacteur afgestuurd op een wedstrijd van Telstar, met het verzoek direct na het laatste fluitsignaal een 035-nummer te bellen om aan John Fredrikstadt de doelpuntenmakers, de rust en eindstand en vooral de gele kaarten van die avond door te geven. Dat was me een avond.' Niet alleen stapte ik de glitter en glamour van de wereld van het betaalde voetbal binnen, ook kwam ik erachter dat Hij écht bestond. Nu maar hopen dat het geen 0-0 bleef. Mijn gebeden werden verhoord. Er vielen zes doelpunten en aan de andere kant van de lijn schreef John Fredrikstadt ze stuk voor stuk in zijn cahier, met potlood nog (maar dat wist ik toen nog niet). „Nog gele kaarten?", vroeg John. Op dat vlak moest ik hem helaas teleurstellen. Geen enkele van 'mijn'doelpun tenmakers haalde de uitzending, maar voor Fre drikstadt moet het toch een topavond zijn ge weest, want Studio Sport maakte diezelfde avond gewag dat het Cor Lems eindelijk was gelukt de eerste plaats in het gele kaarten-klassement te be zetten. Gelukkig heeft Fredrikstadt de voetbalcarrièrre van Cor Lems overleefd, want dat zou de Pietje Precies die Fredrikstadt uiteraard was pas écht erg hebben gevondenéén kaart van Lems te moeten missen. Frank Snoeks UIT HET OOG zoeterwoude - Fransje Kamp- hues-van Deursen is nog altijd de succesvolste turnster van Lei den. Op het NK van 1964 eindig de zij op de tweede plaats. In Zoeterwoude, waar ze dertig jaar geleden naar toe verhuisde, heeft ze een praktijk voor fysio therapie. Zij en haar man heb ben twee zonen. „Turnen doe ik niet meer, maar ik sport nog volop. Ik ben gaan tennissen, wat ik erg leuk vind, ik golf, ik ski elk jaar en alles wat ik op de fiets kan doen dat doe ik op de fiets. En bridgen doe ik ook, maar daar zit je bij. Ik kan me een leven zonder sport niet voorstellen, ik zou het heel erg vinden als ik het niet meer zou kunnen doen. In 1965 ben ik gestopt. Ik had een achillespeesblessure opge lopen en dat bracht me eigen lijk op een heel ander pad. Ik had een baan, maar ik ben door die blessure fysiotherapie gaan studeren. Dus eigelijk heeft dat mijn leven een heel mooie wen ding gegeven, want ik vind het een ontzettend leuk vak wat ik nog steeds graag doe. Ik heb toen nog even geturnd, op het NK ben ik nog wel bij de eerste twaalf geëindigd, maar daarna was het afgelopen, want ik moest al mijn tijd aan mijn studie geven. Ik wilde alles in een keer halen. De tweede plaats op het NK is de hoogste plaats cfie ik ooit heb gehaald. Bij de jeugd had ik al een paar keer de mogelijk heid gehad om nummer een te worden, maar je had altijd wel een keer pech. Op dat NK ben ik ook ergens van afgevallen. Aan landenwedstrijden heb ik ook meegedaan, dat was heel mooi. De eerste keer kan ik me nog heel goed herinneren, een wedstrijd tegen Saarland, in Al- blasserdam. Het was een ont roerend moment toen het Wil helmus werd gespeeld. We gin gen ook naar Polen, naar Bel gië. Vaak werden we bij mensen ingekwartierd, dat was ook wel leuk. Het ging er toen wel heel anders aan toe dan tegenwoor- dig. Op internationaal niveau deden we niet echt mee. Tussen ons en landen als Rusland en Tsje- cho-Slowakije bestond een gro te kloof. Maar Verona van der Leur traint nu dertig uur in de week, bij mij was het maximaal acht uur in de week. Dat is een groot verschil. De trainingsfaci- fiteiten en -methouden en de trainingsopbouw zijn nu alle maal ook veel beter. Het is prachtig dat ze nu zo ver zijn, ik vind het geweldig om naar te kijken. Wij trainden in de zaal aan de Pieterskerkgracht of aan de Van Vollenhovenkade, gewone gymzalen waar we de toestellen zelf moesten sjouwen en neer zetten. Nu heb je in Leiden de Tumhal, met een valkuil en fantastische dingen om kunst jes aan te leren. Ik had het graag in deze tijd allemaal nog eens gedaan. Maar wij hadden ook een mooie tijd. Je had ook wel eens off-dagen. Ik had een fulltime job en dan had ik 's avonds wel eens geen zin om te gaan trainen. Maar je moest toch. En daarna voelde je je weer helemaal pico bello. Ik was lid van Brunhilde, en we hadden best een goede groep. Mijn moeder had ook geturnd en mijn vader was bij de op richting van Excelsior betrok ken. Daar was mijn broer ook lid van. Grote evenementen bezoek ik nog weleens,maar niet frg- Fransje van Deursen oefent In de zaal aan de Pieterskerkgracht. Trai ner Harry den Hertog kijkt toe. Archieffoto G E S P R O s-J; prof zem éRKC'er Rqrtijei hoek oven lig vriendin S-J' Internatiypte „Verstaru .do bal heeft ze niet. We mei naar Feyenoord te kintem toen de commentatoi ac tweede tegengoal zei n. gelopen was, vroeg ztiderl om de wedstrijd nietes, anderhalf uur duurfcen rtije Oud-bokser Arnold jspoi de in Sportweek: epoi „Doordat mijn vadert, was, had ik weinig zek tht en een slecht zelfbeek qui; het gevoel dat ik het 4S-J' deed, voelde mij ondtfwei deerd. Dat reageerde pro; mijn vuisten.»orl< Bit. Steven Pienaar (Ajajspoi we Revu: tspoi „Je moeder voorliege). ze hoort aan je stem rijd gelukkig bent of nietten heb ik de laatste tijd$i\\e nieuws te melden.JRV- rgvil Louis van Gaal in Stre „Nee, ik geloof wel r'nlstoc maar dan vooral in wijze van leven, i/an (cht onder-mensen, met 14hal elkaar. Als iedereen dode. doen, dan denk ik da reld heel wat beter zo, is mijn geloof gewordt Oud-tennisser Paull blikt in de Volkskrai' zijn loopbaan, die 01 wegens een gebrek «gt pline voortijdig eir „Een jong talent als i zeggen dat hij Win winnen. Ik zei: ,Als il jaar een mooie meid stop ik misschien 1 nis.Ik wilde vooral van het leven en ver$ chaam te verzorgen.\ Idem: SAN „Noem het naïef, maf 00 niet eens dat ik belc moest betalen. Wat ofj,Jo'i kening werd gestort, |raL Ajax-doelman Joey Voetbal Internatioi „Ik zal nooit in een rijden of in een heel met allerlei apparai Mijn duurste aankoop afgelopen jaar was et Sprinter Gerard van{J,'rüar De Telegraaf over zijo.55 schaatsen: pchi „Ik ben een rijder die^^ tionele band met zijneer krijgt. Dat heb ik merï oo motoren, maar ook paar, op zichzelf watt buizen. Ze liggen nul rig in een doosje. En Q ven ze ook mooi.r t (Chaoc Mario Melchiot Sportweek: Suriname is voor m men. Lekker easy goii ute stressen, want dan ga. 01 Echt geweldig is heten uur lang op een paal 9q5 met een drankje in df zie ik mezelf niet doei, Leidseplein." Darter en voorm; stuurder Co Stom] rama: „Jaarlijks geef ik tu en zeventig clinics di opleveren. Daar hou i 1000 euro bruto aan wel wat meer dan dej die ik per dag op de diende. Wielrenner Maartei ker in De Telegraaf J mentale crisis van v „Ik voelde me zo on had totaal geen zelf) De trots was helema» lijf verdwenen. Als dik ging, probeerde ik de Vf te ontvluchten." De Poolse Feyenoor Smolarek in het Algi „2002 Was voor mij e jaar. Maar sinds mijl aan Auschwitz weet i wat lijden inhoudt. L tot me door dat ik vei wat te maken van hel hoe moeilijk dat som M ar a thonsc h aa t sstel Grimbergen in Trouw „Voor mijn lol zal ikm dan 200 kilometer rijk ger dacht ik dat je ero zou gaan. Zoals Ellenf gen dat misschien ooh gedacht: een maratl dat doe je toch echt S a We de quent. Ik heb het altijd liever zelf gedaan. Van deze ervaring heb ik mijn hele leven profijt gehad, denk ik. Van sport leer je verliezen en winnen en doorzetten. Ik weet: als je volhoudt, dan bereik je ook wat." Idem: „Vooral op de banen sterdam en Haarlem ion dens de training de wi reacties. Komen ze na zeggen: zou je niet eetpo zoeken? Of. wat krijgij-h< die Scheringa (sponsdfcam Maar ook leuke ding& ik zonder reclame rod, n* komt overeind, komt er wel eens iemand naast je die zegt: goh, jij bent goed. Je moet19611 marathons gaan rij- LE\ den.9.0(

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18