Schalken kan zijn slagen oliën SPORT 2 Nederlandse sprinters jagen bij WK op groot wild Krotwaar pijnigt Maase op winderig strand bij Egmond Van Praag zuura nieuwjaarsspeec- Machtsvertoon Groenendaal Mexicaanse schaal met een oranje hi HOC 182 gg Limburger simpel naar tweede ronde Australian Open Schalken in actie tegen Brasington. Foto: ANP/Tousaaint Kluiters Jeremy Wotherspoon in Salt Lake City nog ongrijpbaar twee Roemenen bij Ajax op proef Amsterdam - Ajax krijgt vanaf vandaag twee Roemeense spe lers op proef. De internationals Vlad Munteanu (21) en Ovidiu Petre (20) gaan vanaf woensdag met Ajax in trainingskamp in Portugal. De selectie van Ro nald Koeman verblijft ruim een week in Faro en speelt er oefen wedstrijden tegen VfL Wolfs burg (15 januari) en Aberdeen (18 januari). Aansluitend ver trekt Ajax naar Egypte om de voorbereiding op 24 januari in Caïro af te sluiten met een gala wedstrijd tegen Al-Ahly. PSV loopt binnen dankzij Koreanen eindhoven - De Koreanen Park en Lee hebben nog geen mi nuut gespeeld voor PSV, maar de Korean Connection is al een succesverhaal. Op de dag waar op de PSV-selectie naar het toe ristenoord Belek aan de Turkse Riviera vloog, sloot de directie een lucratief contract met Sky Communication Group Inc. Dit Koreaanse marketingbureau gaat de komende anderhalf jaar de naam PSV verzilveren in het thuisland van Park en Lee. Het levert de club in totaal zo'n de vijf miloen euro op. Bommelding van AZ-supporters alkmaar - Supporters van AZ hebben een bommelding ge pleegd bij een filiaal van Albert Heijn in Alkmaar. De bedrijven vereniging Huiswaard-Overstad in de kaasstad heeft bezwaar gemaakt tegen de plannen voor de bouw van een nieuw stadion voor AZ, waar omheen een groot winkelcomplex wordt ge bouwd. Verhagen beste neo-amateur HuiJBERGEN - Thijs Verhagen heeft bij het Nederlands kampi oenschap veldrijden in Huijber- gen zijn titel bij de neo-ama- teurs (onder 23 jaar) geprolon geerd. Theo Eltink eindigde als tweede, Pieter Weening kwam als derde over de finish. Bij de vrouwen ging de titel voor de zesde keer op rij naar Daphny van den Brand. huubergen/anp - Richard Groe nendaal gaf de concurrentie in Huijbergen een kans voor open doel. Maar niemand was bij machte het af te maken. Vanuit een kansloos geachte positie heroverde de inwoner van Sint- Michielsgestel voor titelverdedi ger Gerben de Knegt en Camiel van den Bergh de rood-wit blauwe trui. Het machtsvertoon waarmee Groenendaal uiteindelijk toch de kampioenstrui pakte, legde de grote krachtsverschillen bin nen het nationale veldrijden pijnlijk bloot. Van den Bergh, Wilant van Gils en Maarten Nij- land proberen al jaren aanslui ting bij de top te krijgen, maar boeken weinig vooruitgang. De Knegt zat vorig seizoen tegen een internationale doorbraak aan, maar wegens blessureleed stokt zijn opmars. De 34-jarige Wim de Vos lijkt zijn langste tijd te hebben gehad. Groenendaal juicht meer tegenstand uit eigen land alleen maar toe. De Bra bander zou na een mindere dag al te graag anoniem naar de kleedkamer willen vertrekken. door René Banierink salt lake city - De Nederlandse sprinters gaan komend week einde in Calgary, bij het WK sprint, op jacht naar groot wild: Jeremy Wotherspoon. Of ze de Canadees in eigen omgeving voor de loop krijgen is echter nog maar de vraag. De titelver dediger is vooralsnog voort vluchtig, getuige zijn drie af standszeges van afgelopen weekeinde bij de generale in Salt Lake City. De overmacht die Wotherspoon dit weekeinde aan de dag legde was indrukwekkend. De Cana dees was het hele jaar al opper machtig geweest op de 500 me ter en dat was in Salt Lake City niet anders. Sterker nog, zater dag zette hij de concurrentie op lichtjaren afstand en was hij met een tijd van 34,41 zelfs akelig dicht bij het wereldrecord van 34,32 dat de Japanse 'keizer" Hi- royasu Shimizu bijna twee jaar geladen op dezelfde baan liet aantekenen. „Ik was niet agressief genoeg, twijfelde een beetje in de tweede bocht omdat het ijs een beetje bros was", zei Wotherspoon koeltjes, „anders had ik een we reldrecord gereden." Dat deed hij gisteren alsnog, maar dan over vier afstanden bij elkaar opgeteld. Hij bracht het punten- record van 137.285 op 137.270. Zijn suprematie op de 500 mag dan onomstreden zijn, een zege op de 1000 meter had er nog niet ingezeten tijdens de World Cup. Tot afgelopen zaterdag. Toen zette hij ook haast achte loos de eerste dubbele afstand naar zijn hand. En dat was tot afgelopen weekeinde het exclu sieve domein geweest van de Nederlandse concurrentie. Er- ben Wennemars en Jan Bos hadden in Azië de vier zeges keurig onder elkaar verdeeld, maar Wotherspoon maakte daar een week voor het WK een eind aan. Het trio Bos, Wennemars, Van Velde weigerde gisteren echter al de strijd op te geven. Zeker niet nadat Wennemars gisteren met een geweldige race naar de zege en de tweede tijd ooit op de 1000 meter was gesneld met 1.07,33. Daarmee versloeg hij Wotherspoon met maar liefst bijna een volle seconde. „Het was een goede race", deed Wennemars koel. Voor hem door Gertjan van Geen Melbourne - Ook een kleine hapering in zijn spel kon Sjeng Schalken afgelopen nacht (Ne derlandse tijd) niet weerhouden van een eenvoudige zege in de eerste van de Australian Open. Toch slaakte hij een kreet van opluchting na het laatste punt tegen de Amerikaan Jack Bra sington: 6-4 6-2 7-6 (5). Lichte twijfel kan daarom plaats ma ken voor toenemend zelfver trouwen op weg naar zijn beste prestatie oo'rt op het tennistoer nooi in Melbourne. In zeven pogingen kwam Schalken in Australië nooit verder dan de tweede ronde. Ook dit jaar leek zich een klein drama te voltrekken. Zijn voor bereiding was verre van opti maal. Hij trok zich terug voor het eerste toernooi van het jaar in Chennai, India. De pols van de 26-jarige Nederlander zat ineens vast. Ook het tweede voorbereidingstoemooi, in Sydney, liet Schalken schieten en hij reisde zonder verwach tingen af naar Melbourne Park. Bij de eerste training had hij meteen spijt: de pijn keerde te rug. Pas donderdag leek het weer wat beter te gaan. De loting was bovendien niet ongunstig. De 26-jarige Bra sington is geen hoogvlieger en zal dat vermoedelijk ook nooit worden. De inwoner van Mia mi opereert voornamelijk in de challenger-toernooien en speelde vorig jaar slechts zes partijen op de ATP Tour. Slechts één daarvan won hij. Brasington bleek een ideale eerste opponent om wedstrijd ritme op te doen. Schalken heeft veel partijen in zijn be nen nodig om tot de gewenste prestaties te komen. „Verderop in het seizoen ben ik veen sta bieler", zei Schalken vanmor gen. „Het was een gok om te komen, maar ik ben blij dat ik het heb gedaan. Fysiothera- peur Van Alphen zei tegen me dat de pijn vanzelf zou weg trekken omdat het bot en de spieren goed zaten." Zelfs een overwinning op een nobody als Brasington kan Schalken blij maken. Zijn laat- bleef Wotherspoon de onbe twiste favoriet. „Maar we komen dichterbij", verwees Wenne mars naar de rits podiumplaat sen en naast de 1000 meter ook de 500 meter van gisteren, toen Van Velde (tweede) slechts acht honderdste achter de Canadees eindigde en hijzelf (derde) maar dertienhonderdste. Ook Jan Bos weigert zich op voorhand gewonnen te geven. „Dit is meer zijn ijs dan in Cal gary, ook al is het zijn thuis- baan. Wie wereldkampioen wil worden moet vier hele goede af standen rijden." Dat laatste lukte Bos afgelopen weekeinde alvast absoluut niet Zaterdag ging hij onderuit op de 1000 meter, gisteren werd hij ge diskwalificeerd op de 500 meter nadat hij zijn Japanse tegen- ste zege dateert van oktober, toen hij Arnaud Clement in Pa rijs Bercy trof. Maar vooral om dat hij in Australië nooit aan de verwachtingen kon voldoen, maakte het overleven van de eerste ronde een tevreden mens van hem. Schalken: „Ik ben hier altijd tegen dompers aangelo pen en speelde nooit lekker. Dat komt vooral door de wind, waarmee ik erg veel moeite heb. Ook vandaag was het weer ver schrikkelijk, maar ondanks dat had ik snel een degelijk gevoel. Ik heb mijn slagen kunnen oliën. Zeker toen in de tweede set mijn return begon te lopen, wist ik dat ik een goede kans had." Solide spelend leek de Limbur ger in bijna zeven kwartier klaar te zijn. Pas bij matchpoint op 5- 1 in de derde set kwam er zand in de machine. Brasington kroop uit zijn schulp, speelde alles of niets en leverde van de volgende 23 punten er slechts vier in. Schalken pakte in twee eigen servicebeurten slechts een punt. „Ik vroeg me af of het aan mij lag of aan hem. Ik had het idee dat hij boven zijn stand leefde en dat klopte ook." Schalken zocht contact met coach Van Hulst, een teken dat hij van zijn a propos was. „Nor maal leef ik op de baan in mijn eigen wereldje. Ik stap daar niet graag uit, maar ik had een be vestiging nodig." Die kwam bij 5-6. Schalken ont spande weer, sloeg prompt vier servicewinners en kreeg in de tiebreak de zege in zijn schoot geworpen toen Brasington een dubbelfout sloeg. Een oerkreet volgde. „Ik was me al aan het voorbereiden op een vierde en zelfs vijfde set. Dat het na de derde was afgelopen maakte me blij, want ik begon een beetje stijf te worden." Woensdag krijgt hij Mario Ancic tegenover zich. De jonge Kroaat wordt gecoacht door de Neder lander Sven Groeneveld. Ancic is ook een werker. Schalken: „Ik ken hem niet zo goed, maar hij is niet heel erg getalenteerd. De weg naar de volgende ronde, waar Ju an Carlos Ferrero wacht, ligt open. Ik kom voorlopig geen spelers tegen die mij kunnen overklassen." stander Kawata ten val had ge bracht op de kruising. Wennemars was zaterdag ook al ten val gekomen, enkele uren voor de eerste 500 meter na een botsing met de Japanse Tonoi- ke. Met een paar hechtingen in zijn hoofd reed de inwoner van Zwolle zich echter wel vier keer op het podium: een keer goud, een keer zilver en twee keer brons. Klaagde hij zaterdag nog dat hij niet helemaal fit was na de griep die hem de afgelopen weken te pakken had gehad, gis teren was hij beter gestemd. „Ik miste nog de snelheid op de eerste volle ronde. Daarom had den we nu afgesproken op de 1000 ook een knalharde eerste ronde te rijden. Maar dat-ie zo hard was als nu, nee, dat had ik niet verwacht" 'Blanke Kenyaan' wint voor het eerst een ldassieker Luc Krotwaar passeert een hond tijdens de halve marathon van Egmond. Foto: ANP/Marcel Antonisse door Pim van Esschoten egmond - Hardlopen is zijn be roep. Maar Luc Krotwaar over giet zijn professie met een flinke saus van romantiek. Op stage in Kenya las hij de afgelopen we ken het boek 'De Mens als Duuratleet' van Jan Knippen berg, de overleden ultraloper. Ooit wil de nu 34-jarige Krot waar dat ook. De Spartathlon met name, de klassieker over 250 kilometer tussen Athene en Sparta Krotwaar gaat graag zijn eigen weg, traint dikwijls anders dan anderen en was een van de eer sten in Nederland die Kenya als oefenterrein ontdekte. De atleet, die ooit zei niet tégen maar mét anderen te strijden, was in Ke nya anders tegen winnen gaan aankijken. In de Halve van Eg mond ging hij voor de zege. „Be heb dat nooit eerder zo gehad." Krotwaar slaagde, het werd zijn mooiste zege ooit. Zijn tactisch plan was gewaagd. Hij moest zijn grootste concur rent Kamiel Maase op het strand zo veel mogelijk pijn doen. Het kwam Krotwaar dan ook prima uit, dat het hoogwater geen springtij werd en de organisatie niet hoefde uit te wijken naar een alternatieve route. Nu werd tussen Egmond aan Zee en Cas- tricum gelopen over een smalle strook zand, waar Krotwaar met zijn korte, felle pasjes goed uit de voeten kon. Beter dan Maase met zijn lange benen. Krotwaar deed Maase daar pijn. En ook een Kenyaans viertal on der leiding van Wilson Kigen - tweevoudig winnaar in Egmond - kon de frêle Krotwaar (bij naam: de Witte Kenyaan) niet bijhouden. Op de zeven kilometer over het strand stond de wind tegen. Krotwaar: „Dat zorgde voor een risico. Zou er achter mij een groepje ontstaan, konden ze gaan samenwerken. Maar het ging man-tegen-man en dat was in mijn voordeeL" Hij soleerde door de duinen te rug naar Egmond, in de weten schap dat Maase daar sterker zou zijn. Maar Krotwaar hield stand en achterhaalde een halve kilometer voor de finish ook Lomah Kiplagat, die zoals alle vrouwen 7,37 minuut eerder van start was gegaan. „Ik moest wel meteen doortrekken, want Lomah heeft wel vaker het leven van mannen zuur gemaakt." Krotwaar en de rest van de Ne derlandse selectie trainde de af gelopen weken in Iten, waar de zelfde Kiplagat haar High Altitu de Training Center heeft. De wereldtopper die met haar Ne derlandse echtgenoot woont in Groet, hoopt binnen een half jaar haar Nederlands paspoort te krijgen en op de WK in Parijs voor Oranje op de 10.000 meter te starten. Krotwaar is vertrouwd in Kenya, Maase kwam er voor het eerst Aanvankelijk verbleef de lange Wageninger in het nabijgelegen Eldoret op hetzelfde terrein waar de olympische legende Kipchoge Keino ook een wees huis beheert. „Daarvan was ik wel zo onder de indruk", vertelde Maase, „dat mijn prijzengeld van vandaag daar naartoe gaat." Binnenkort keren ze terug. In Kenya willen Krotwaar en Maa se zich voorbereiden op de ma rathon van Rotterdam, waar beiden zich voor Athene 2004 willen kwalificeren. Krotwaar: „Tegen een olympische mara thon daar, kan toch niks op." Ook Maase voelt in zijn keuze tussen de 10.000 meter op de baan of marathon in Athene steeds meer voor het laatste. „Het is goed bevallen", evalu eerde Maase zijn stage in Kenya. „Maar het zit ook tussen de oren. Ik ga volgende maand naar Terschelling. Als het nu er gens mooi lopen is...De rust in Kenia, die is ongeëvenaard. Maar verhalen van jongetjes die even driekwartier met je meelo pen; dat is overdreven." Het rulle zand tussen Egmond en Castricum voorkwam dat Maase zijn hoogtestage zag uit betaald in een snelle tijd op de halve marathon. Des te opmer kelijker dat de toch wat zwaar gebouwde Koen Raymaekers - ook pas donderdag uit Iten te ruggekeerd - als derde Neder lander over de streep ging. Op deze zondag konden ze Krotwaar echter niet aan. „Ik heb nooit een klassieker als deze gewonnen. Maase wel, Greg van Hest ook. Later, als ik veteraan ben en die jonge jongens hier strijden, sta ik hier toch tussen een mooi rijtje winnaars. Maar eh... een marathon is mooier." door And ré Hoogeboom Amsterdam - Het had eigenlijk een goed-nieuws-show moeten worden in Amsterdam, bij de traditionele nieuwjaarsreceptie van Ajax. Wat had de club ei genlijk te klagen? Alles onder controle, sportieve successen, glorieuze toekomst, vers behaal de prijzen in de binnenzak, nog lekker in Europa bezig in de tweede ronde van de Cham pions League, het ene na het andere talent schuift aan bij de A-selectie. Maar toch was de toon van de toespraken aller minst opgeruimd. Vertrekkend voorzitter Michael van Praag en directeur Arie van Eijden waren eigenlijk een beet je somber. Ajax is weliswaar opgebloeid, maar de problemen stormen in horden op de Amsterdamse club af. Michael van Praag was in zijn laatste optreden als voor zitter zelfs bij vlagen uitgespro ken zuur. Zo haalde hij uit naar de Nederlandse overheid die het bestond om een natuurtalent als Nando Rafael een verblijfsver gunning te weigeren, waarna de in Nederland geboren en geto gen voetballer uitweek naar Duitsland en daar binnen 24 uur de benodigde papieren in zijn bezit had. „Je vraagt je af of er Feyenoorders op het departe ment zitten. En dat is niet grap pig bedoeld. Het is een grof schandaal." Van Praag ergert zich aan de overheid, die maar meldingsplicht komt, club anderhalf miljoi jaar uitgeeft aah hetj en tegengaan van „Maar als er een wedstrijd gespeeld zit de politiek vooi stadion." Hij vindt een tijd van terugk komsten de clubs ajdic kast moeten kunnen J h extra bronnen van 1 0 aan te boren. „Virtuelgni reclame die door het llel tijdens wedstrijden Ppi streeks op televisie vfou gezonden; in het buiïac gemeengoed, maar hifc v« niet." P Arie van Eijden haalifr v de zaakwaarnemers 1 Y' van der Vaart. Zij zijl op te maken uit de de directeur, de relaige sterspeler op scherpt Van Eijden: „Deze (de zou voor een minii contract bij Ajax spelfvc het even nagekeken, gaat het wel om een 250.000 euro bruto. het dubbele salaris moment best betaalt Het is verleidelijk om! gaan, ook al omdat buitenaf groot is. Mi deze tijd moeten we de continuïteit van| N club." Om vervolgens te sus ik heb er toch alle vei dat we er uit komen. maandag 13 januari l Erie Kraan steekt zijn duim op. Foto: René Banierink Olympische droom Eric KraJIjï door René Banierink salt lake city - Hij is blank en zijn naam is zo Hollands als maar kan: Eric Kraan. Toch is hij geboren en getogen Mexicaan. Aldus had Eric Kraan afgelopen weekeinde de primeur: van eer ste Mexicaan ooit die deelnam aan een World Cup schaatsen, op zijn eenendertigste. Hoe het ijs is in zijn geboorte plaats Mexico City? Eric Kraan lacht: „Heel zacht, perfect voor een marguerita." In de Mexicaanse hoofdstad is hij alleen nog voor familiebezoek jes. Zijn basis is na omzwervin gen via Guadalajara (waar hij opgroeide) en het Amerikaanse El Paso nu Salt Lake City. Op de olympische schaatsbaan even buiten de stad kijkt nie mand meer op van die blanke man in dat groene pak met Mexico op zijn rug. Tijdens de World Cup-wedstrijden van af gelopen weekeinde maakte een aantal Mexicaanse neven van hem meer lawaai dan die paar verdwaalde Nederlandse fans. Sinds afgelopen zomer is Eric Kraan full-time schaatser en werkt hij onder de Nederlandse trainer Bart Schouten aan zijn droom: de Olympische Spelen van Turijn in 2006. Ambitieus, zeker voor iemand wiens per soonlijke records op 500 meter en 1000 meter zich bevinden op het niveau van de 42-ers en 1.20-ers. „Maar vergeet niet: pas afgelo pen zomer stond ik voor het eerst op schaatsen. En ik heb nog drie jaar", zegt Kraan. Kraan, die Spaans en Engels spreekt, heeft het schaatsen na tuurlijk niet van een vreemde. Zijn vader was een geboren Haarlemmer, met familie in Zutphen, die de kou in Neder land zat was en in Mexico een plaatselijke schone huwde, uit wie zoon Eric geboren werd. Hoewel zoonlief vertederd praat over jeugdfotootjes van zijn va der waarop deze op een dicht gevroren sloot schaats „Op van die grappige! en hij zich herinnert h£yi zijn vader was toen Hf Yvonne van Gennip hj1 O pische successen vieri sloeg de vonk pas ove#N tijdens de Nederlands jacht in Nagano. „Miji ik moesten de races vi volgen en ik werd zo j 8®5 dat ik van alles over s< 1 ben gaan uitzoeken.'' De fascinatie voor het liet hem echter niet lo dat zijn Amerikaanse P>r een baan had geaccep Salt Lake City, zag hij schoon. Hij zat tijden? terspelen van vorig jai 8^ tribune 'in het oranje land Hup te roepen', i de zomer met werken aan de slag op het ijs. 'ta vrouw is nu mijn vooi sponsor, want zij brei ®n geld binnen." Sponsors staan niet in1551 de Mexicaanse winter:n 1 ratie had aanvankelijk n c fels. „Ze hebben tot ojj?r 2 dem uitgezocht of ik vLei echte Mexicaan was. 1st€ Mexicaanse oma mij v Bn. de kinderwagen showte ook niemand geloven haar kleinkind was." 1 Het is nu zover dat del hem wel steunt bij ins gen en dergelijke. Ma; i jes met Mexico erop z g schaft in een Amerika senzaak en het schaat kocht in Salt Lake Cit) go's van Mexico heb met een strijkbout op B e Maar Hunter in NedetW{ mij wel een pak levert Kraan. Ed' Kraan, die de komend BV€ zal deelnemen aan de du Cups in Inzeil en Hee gelooft heilig in zijn o!^1" missie. „Ik heb recht startplaats in Turijn, r ISU-kwalificatietijdh;1 dat ik de beste kans hfP 1500 en 5000." de

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14