Rijk vergoedt deel schade hoogwater BINNENLAND Le 'Inperking beroep tast eenduidige rechtspraak aan' PvdA'ers kunnen weer met opgeheven hoofd over straat -let domste jongetje van de klas? CDA van tilMEH dm Nog fiat van Europese Commissie U noemt het geluk, wij noemen het pech Zalm klaar voor strijd Nieuw Beerta is het Siberië van Nederland Amnesty gaat langs de deur Woede in joodse kringen om uitspraak Duisenberg RUIM BAAN AH-medewerker niet in beroep tegen uitspraak bij Va n Ti l ,szw .nl Dan weet u het snel. rsenverlies r schizofrenie ;ht Schizofrenie leidt tot hverlies. Patiënten met Nekte raken alleen het jaar al drie procent van iersenccllen kwijt. Het S verergert met de jaren. Jjjkt uit onderzoek van het jrsitair Medisch Centrum j) Utrecht. Daarmee is ftoond dat schizofrenie Jjortschrijdende hersen- I is en geen afwijking van ienen, zoals tot dusver iangenomen. ten jagen rafkonijnen ;a - Aan de konijnen- ip de begraafplaats in lijkt een einde te ko- gemeente Weststel- irf heeft toestemming ge- i om fretten in te zetten [de zich snel voortplan- Iknagertjes. Tientallen ko- n graven holen onder en dan a^e g1"3^611611 en eten de is allien °P rouwenden dire 8Ben- fretten zullen de jen uit hun holen jagen, ia ze worden gevangen. =)p tafelkleed voor huismus' zaterdag 11 januari 2003 enp e din Qtnesitkl irijge I nie rstel !e fit- kera« t ,°jelse les af groep drie r Bui) niekt ïent ndhe at ibijh Z01 /erzefci iele De Vogelbescherming le hulp in van alle Neder- rs om de daling van de lussenstand te stoppen, lereen het tafelkleed bui- dopt, zijn de mussen een heel eind mee ge- Verder zijn er speciale nnen te koop waar de n onder kunnen, en zijn jels gebaat bij nestkastjes, [elopen jaren is de mus aantal afgenomen. mjaai 1 (di vi nmifi tekt de j^tenaar bekent enie bele moord ;oste - Een 23-jarige Hage- i die eeft bekend dat hij eind im v iber twee plaatsgenoten lie zi t leven heeft gebracht, cons eldde het openbaar mi- Üjste^e in Den Haag gisteren, dachte werd dinsdag samen met zijn 21-jarige aangehoudens, op ver- ïg van betrokkenheid bij 1 en of doodslag op twee len. De arrestatie van de 6 kwam een d Sjrkelijk opsporingsbericht, je maakte daarin de voor- In van de broers bekend. 'dachten moord uariiven in de cel ag - Justitie mag de twee Vhten, 19 en 21 jaar, van lord op een medewerkster /n pompstation nog tien j vasthouden. Dat heeft de |r-commissaris gisteren lid. De twee pleegden jdagavond een overval op Jnkstation in Zoetermeer. Jij werd de 52-jarige cais- iloodgeschoten. ek tegen inkijk nietjesslikkers d - Een groot doek js de bolletjesslikkers in het huis van bewaring in ïond binnenkort het uit belemmeren op de appar- iten tegenover de gevan- Pi ton£ Gemeente en Justitie zijn rd over die oplossing om in de appartementen te risseomen- Vooral jonge vrou- i de appartementen te- 'er het huis van bewaring len afgelopen zomer over letineerden. n in Frankrijk lakt met xtc emont - Een 18-jarige üt Maastricht is in Frank- iroordeeld tot drie jaar ge- inisstraf omdat hij op een jerplaats in de Vogezen [etrapt met 1,7 kilo heroï- l bijna 1.700 xtc-pillen. De I hebben volgens de Fran- (üane een straatwaarde K1.000 euro. den haag/gpd - De Hoge Raad wil niet dat er wordt getornd aan het recht van burgers en bedrijven om bij 's lands hoogste rechtscollege in beroep te gaan. Als er minder gelegenheid is om bij de Hoge raad in cassatie te gaan, groeit het risico dat vonnissen in vergelijkbare za ken uiteen gaan lopen. Dat kan leiden tot rechtsongelijkheid, vindt de Hoge Raad. Die reageert daarmee op uitspraken van voorzitter Scheltema van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbe leid (WRR), de officiële denktank van de regering. Scheltema stelde gisteren in het Financieele Dagblad dat het in de meeste gevallen voldoende is als er na een uit spraak door de rechtbank nog één her kansing is bij het gerechtshof. Het aantal zaken waarbij in cassatie kan worden ge gaan bij de Hoge Raad mag wat betreft Scheltema worden beperkt. Hij noemt het 'maatschappelijk onaan vaardbaar' dat burgers en bedrijven soms tien jaar of langer moeten wachten op een definitieve uitspraak, wanneer alle mogelijkheden van beroep worden be nut. De Hoge Raad zou alleen nog maar die zaken moeten aanpakken die belang rijk zijn voor de 'rechtsontwikkeling'; za ken dus die kunnen leiden tot een veran derde kijk op de rechtspraak. „We zijn verbaasd over de harde stellin gen", zegt woordvoerster Hartogs van de Hoge Raad. Zij vindt de uitlatingen van de WRR-baas nogal kort door de bocht. „De burger is meer gediend bij een behoorlijke rechts gang dan bij meer snelheid. En het is echt niet zo dat mensen voor elke zaak naar de Hoge Raad stappen. Dat gebeurt naar schatting maar bij tien procent van de zaken." Hartogs benadrukt dat de Hoge Raad niet zoals een gerechtshof de zaak nog eens inhoudelijk over doet. „We kijken of het recht goed is toegepast, we gaan niet nog eens de feiten wegen. Er zal altijd enig verschil zijn in rechterlij ke uitspraken. Maar als wij de controle niet meer mogen doen, kan de eenheid van rechtspraak onnodig worden aange tast." den haag/anp - Burgers en be drijven in twee specifieke gebie den in Limburg kunnen schade die onlangs is ontstaan door het hoogwater vergoed krijgen. Staatssecretaris Hessing (binnen landse zaken) heeft daarvoor een regeling opgesteld. De Europese Commissie moet de regeling nog goedkeuren. Het gaat alleen om de gedu peerden in het Limburgse ge bied langs de Maas waar nog geen kades zijn gebouwd en om degenen die schade kregen toen in Venlo een tijdelijke damwand doorbrak De regeling geldt al leen voor onverzekerbare, on verhaalbare en onvermijdbare schade die het directe gevolg is van de wateroverlast. Het gaat onder meer om schade aan de woning, de inboedel, de kosten van evacuatie, teeltplan- schade en bedrijfsschade. Er geldt een eigen risico van 1.000 euro voor bedrijven en 500 voor particulieren. Gedupeerden kunnen een schadeformulier in vullen die via de provincie wordt verspreid. Hessing baseert zich op de Wet tegemoetkoming schade bij rampen en zware ongevallen (WTS); Er is weliswaar geen sprake van een ramp maar voor dit Maasgedeelte geldt sinds 1997 een uitzondering. Die be paling houdt in dat de water stand hoger moet zijn dan de hoogte in de afgelopen tien jaar. Tussen 2 en 6 januari was dat het geval. In de rest van Neder land moet de waterstand hoger zijn dan in vijftig jaar tijd het ge val was. De provincie Limburg is blij met de regeling, ook al is de staatsse cretaris niet tegemoetgekomen aan een belangrijke wens van Limburg, het vergoeden van schade door kwelwater. Maar volgens een woordvoerder van de provincie kunnen mensen die daardoor ernstige schade lij den een beroep doen op de hardheidsclausule in de rege ling. Ze kunnen in de loop van volgende week bij hun gemeen te een schadeformulier ophalen en daarop aangeven welke scha de er is geweest door kwelwater. Een expertisebureau bekijkt of de aanvrager alsnog in aanmer king komt voor een vergoeding. ,g - Alle leerlingen vanaf drie van de Haagse Annie iiichmidtschool krijgen /olgende week woensdag les. De school is een weinige Nederlandse ïn die ook jongere leerlin- innis laten maken met de ie taal, aldus een gemeen- •dvoerdster. Vanaf vol- lar krijgen ook de groe- in 2 Engels. (advertentie) Je komt altijd thuis als je lid bent van de ANWB Wegenwacht. Want de Wegenwacht helpt elke week meer dan 25.000 mensen weer op weg. Bel 0800-0503, kijk op anwb.nl of kom even langs. Goede reis Amersfoort - WD-leider Zalm bracht gisteren samen met de partijtop een bezoek aan de Prins Bernhardkazerne in Amersfoort. Zij werden daar onder andere rondgeleid door kapitein Clairy Zalm, de dochter van Zalm. De liberale voorman liet weten dat zijn partij tegen nog verdere bezui nigingen op Defensie is dan de 816 miljoen euro die het kabinet onlangs heeft afgesproken voor de komende vier jaar. Foto: ANP/Robin Utrecht nieuw beerta/gpd - Op straat wordt het dorp Nieuw Beerta al het 'Siberië van Nederland' ge noemd. Uitgestrekte landerijen, vergezichten, een ademloze stil te en akkers die met een laagje sneeuw zijn bedekt roepen dat beeld op. Gisteren was het enkele honder den inwoners tellende dorp in de gemeente Reiderland het koudste plekje van Nederland. De temperatuur daalde er tot min 16,8 graden. Gemeten in het KNMI-weerstation. „Een record is het zeker niet", zegt Ko Blok van het KNMI. „Vijftien jaar geleden vroor het maar liefst 28 graden. Toen hoorde je er niemand over pra ten. Dat was pas een kou. Nu is het heerlijk weer. Het waait niet en de lucht is droog." Blok is sinds 1976 waarnemer voor het KNMI. Een zware func tie? „Welnee, een keer in de week rijd ik met m'n auto naar het weerstation. Ik controleer of het hekwerk nog in orde is, of het gras niet te hoog staat en of de vogels niet op het glazen oogje voor de waarneming van de zonnestraling hebben gesche ten. Ik voel me geen weerman. Het heeft mijn belangstelling, meer niet." Het weerstation is in 1993 ge bouwd. Een kleine bunker her bergt een aantal computers en een telefoonlijn die rechtsreeks op De Bilt is aangesloten. door Frouke Houtman en Hans van Soest den haag - „We kunnen weer over straat zonder uitgeschol den te worden", zegt kandidaat- Kamerlid Jeroen Dijsselbloem van de PvdA. Hij is niet de enige die dat ervaart. Voorzichtig be ginnen de PvdA'ers weer te ge loven dat hun partij kan herstel len van de enorme verkiezings nederlaag in mei. Dertig zetels, dat leek tot voor kort nog het hoogst haalbare. Op het leden congres waarbij de kieslijst werd samengesteld hield iedereen er rekening mee dat plaats 31 ei genlijk al onverkiesbaar was. Oudgediende Saskia Noorman - dochter van wijlen Joop den Uyl - maakte er dan ook geen ge heim van teleurgesteld te zijn met haar 35ste plek. Haar carri ère als Kamerlid leek ten einde. Maar daar was ineens de omslag in de opiniepeilingen vorige week. De PvdA zit onder aan voering van Wouter Bos in de lift. Noorman is duidelijk over de reden voor de gunstige pei lingen. „Ik heb daar drie verkla- den haag/gpd - Amnesty Inter national, bekend van schrijfac- ties tegen martelingen, gaat voor het eerst in haar bestaan lande lijk collecteren. De mensenrech tenorganisatie heeft dringend geld nodig voor nieuwe vestigin gen in diverse landen en uitbrei ding van haar werkzaamheden. Zo wil Amnesty ook strijden voor het recht op onderwijs en bindende gedragscodes over mensenrechten voor bedrijven. Vierduizend vrijwilligers komen begin volgende maand daarom met de actie 'Geef voor vrijheid' in 160 gemeenten langs de deu ren. De helft zal worden ge bruikt om schendingen van de mensenrechten beter onder de aandacht te brengen. ringen voor. Dat is op de eerste plaats partijleider Wouter Bos. En op de tweede en derde plaats ook. Hij is iemand die recht uit zijn hart laat zien wie hij is en dat spreekt de kiezer aan. De ca mera liegt niet. Die heeft al een paar keer scherp geregistreerd dat hij oprecht is." PvdA-senator en burgemeester van Tilburg Johan Stekelenburg wil de dag niet prijzen eer de avond valt. „Een tijdje terug zei ik nog dat we heel goed zouden scoren als ons uiteindelijke ze telaantal met een drie begon. Ik meen het echt: we moeten ons niet rijk rekenen met deze voor spellingen. Het kan nog voort durend op en neer gaan. Het is zaak dat we onze kop erbij hou den en nuchter blijven." Mocht de PvdA in de regering komen, dan zal de partij be windslieden leveren die hun loopbaan niet hebben doorlo pen aan het Haagse Binnenhof, zei Bos deze week. Bos zal als het erop aankomt zelf fractie voorzitter blijven in de Tweede Kamer en het premierschap door iemand anders laten ver vullen. Stekelenburg is een van die namen die al vaker genoemd is voor een ministerspost en zelfs voor het partijleiderschap. Wouter Bos onder vuur De in de peilingen succesvolle PvdA-leider Bos is opnieuw zwaar bekritiseerd. Nadat de aanval donderdag nog was geko men van CDA-leider Balkenende, richtten gisteren Groenlinks en de SP hun pijlen op Bos. Volgens Halsema (Groenlinks) en Marijnissen (SP) zetten de sociaal-democraten elke vernieuwing overboord 'nu ze de geur van macht in de neus hebben'. CDA- fractievoorzitter Verhagen twijfelt aan de betrouwbaarheid van Bos. (advertenties) Is hij beschikbaar voor een plek in het kabinet? „De discussie over wat de gevolgen moeten zijn van een eventuele groei, moet pas na 22 januari worden gevoerd. Nu gaat het erom dat we de kiezer duidelijk maken waar de PvdA voor staat. We moeten nog niet speculeren over wat dan ook", zegt hij be hoedzaam. Optimistischer is Stekelenburg echter wel geworden. „Het helpt onherroepelijk als je uit zo'n diep dal komt en je krijgt zulke bemoedigende signalen. Het straalt ook af op al die vrijwilli gers die keihard werken om in deze korte campagne er het bes te van te maken. Steeds meer mensen willen hun steentje bij dragen. Want hoewel opiniepei lingen niet veel zeggen, kunnen ze wel motiveren." Volgens hem merk je het ook aan de mensen op straat. „Het publiek is nog wel kritisch, maar ze lopen je niet meer van de sokken als je hun een folder aanbiedt." Partijvoorzitter en campagnelei der Ruud Koole merkt een dui delijk verschil met een jaar gele- Op onze internetsite meer over de verkiezingen: doe de Stem wijzer en toets uw standpunten aan de partijprogramma's. den. „Toen was de sfeer binnen en rond de partij minder goed, dat motiveerde de campagne medewerkers niet echt om de straat op te gaan. Ze werden vaak vijandig bejegend. Dat is nu anders." Op het partijbureau melden zich dagelijks nieuwe vrijwilligers aan om mee te hel pen met folders rondbrengen of posters plakken. „Ook dat is echt anders dan vorig jaar", zegt Koole. „Nu moeten we soms wel eens 'nee' verkopen: alles is al geregeld." amsterdam/anp - Gretta Dui senberg heeft gisteren opnieuw stof doen opwaaien. Ze zei dat de Israëlische bezetting van de Palestijnse gebieden erger is dan de nazi-bezetting van Neder land, uitgezonderd de holo caust. Joodse groeperingen in Nederland reageerden woe dend. Duisenberg heeft ieder een die zich gekwetst voelde ex cuses aangeboden, maar liet weten niets terug te nemen. Federatief Joods Nederland (FJN) deed meteen aangifte te gen de voorzitter van het plat form Stop de Bezetting, die met drie andere leden van de actie groep deze week Israël en de be zette Palestijnse gebieden be zoekt. De FJN wil de rechter vra gen haar te verbieden nog lan ger 'krenkende of grievende taal over het joodse volk uit te slaan', aldus voorzitter Loonstein. Schrijfster Anja Meulenbelt, lid van de actiegroep, noemde de vergelijking die Duisenberg maakte onvoorzichtig. Donder dag bleef ze samen met delega tielid Hans de Boer al achter in Jeruzalem, toen de andere helft van de delegatie Jenin bezocht. De twee waren ongelukkig met de grote aandacht voor Gretta Duisenberg. Het Centraal Joods Overleg vindt dat de uitspraken van Gre tta Duisenberg van vrijdag 'bui ten elke orde van moraal en fat soen' vallen. Directeur Naftaniël van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) noemde Duisenbergs vergelij king 'walgelijk'. Hij wil ook dat haar man Wim Duisenberg, pre sident van de Europese Centrale Bank (ECB), duidelijk maakt hoe hij denkt over het optreden van zijn vrouw. Minister Hooger- vorst (financiën) waarschuwde dat de ECB-president niet mee gezogen moet worden in de ac tiviteiten Vein zijn vrouw. Hij moet volgens de minister buiten elk politiek gekrakeel blijven. (advertentie) NOORD HOLLAND Op vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 januari 2003 in het Kennemer Sportcentrum een bedrijvenpresentatie c.q. banen- en opleidingsbeurs. De schakel tussen werken en leren, bestemd voor iedere werkzoekende, school verlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen- en opleidingsaanbod uit de regio Gratis entree! www.ruinibaanin.nl IJsbaanlaan 4a, Haarlem let gaat niet goed met Nederland Kennisland. Het CDA zegt: meer zelfstandigheid voor Jholen om weer degelijk onderwijs te geven. Daarnaast: opkomen voor leraren en hun verk. Stem Jan Peter Balkenende, de meest verstandige keuze voor een slim Nederland. Betrokken Betrouwbaar www.cda.nl amsterdam/gpd - De 30-jarige Amsterdamse franchiséhouder van een Albert Heijn-winkel gaat niet in beroep tegen de straf die hem is opgelegd we gens het slaan van een dief na dat deze zich had overgegeven. Volgens zijn advocate is de man tevreden met de geldboete van 300 euro. „Hij kan zich voorstel len dat de rechter die ene klap te veel vond." Een tweede AH-me dewerker werd gisteren vrijge sproken omdat hij de dief niet had mishandeld. De rechter vond dat de veroor deelde bij het achtervolgen en aanhouden van een kassadief, in augustus vorig jaar, te ver is gegaan met zijn geweld. Nadat de man zich had overgegeven, gaf de man hem een klap waar bij de neus van de dief 'scheef kwam te staan'. De rechter oor deelde dat die klap te veel was: „Er mag veel, maar niet alles. Toen men de dief onder contro le had, was slaan onnodig." In zijn vonnis hield de rechter rekening met twee eerdere ver oordelingen voor geweldpleging waarvoor de man nog een proeftijd had lopen. Hij mishan delde in 1999 iemand op straat in Amsterdam en reed in dat zelfde jaar in op een parkeer wachter die hem bekeurde. De zaak rond de twee kwam in de publieke discussie toen prins Bemhard in de Telegraaf aangaf de vervolging van de twee bela chelijk te vinden. Hij zei eventu eel de boete te willen betalen. Ook WD-leider Zalm heeft de vervolgmg door het openbaar ministerie van de winkelier altijd veroordeeld. „Blijkbaar heeft de rechter gemeend toch een klei ne straf te moeten opleggen", aldus de liberale WD-voorman. De Sede is één van de vele grote internationale merken bij Van Til. Op een eigen afdeling presenteert dit Zwitserse topmerk een indrukwekkende collectie. Comfortabele designmeubelen, ambachtelijk gestoffeerd in een superieure kwaliteit rundleder. Afgewerkt met Zwitserse precisie. We bieden diverse modellen aan tegen tijdelijke actieprijzen. De Sede DS-50 Verstelbare relaxfauteuil bekleed met schitterend zwaar Neck-leder (div. kleuren). (advertentie) Wat zijn de nieuwe bedragen voor het minimumloon? Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-Di-Wo: 9 30-17.30 ui 1823 CJ Alkmaar Oo-Vr 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za 9.30-17 30 uur Volg de borden Zondags gesloten De Sede D5-55 Comfortabele, tijd loze relaxfauteuil. Met verstelbare rug en zitting. In soepel leder Living (div kleuren). DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3