Buikbuilden na het uitbuiken GESPREK VAN DE DAG Peter van Straaten: cartoonist, geen kunstenaar rs 'Kneuterige' jeugdherberg wordt modern Stayokay Fitnesscentra liften mee op golf van goede voornemens fc Afslank-industried! drukt dikkerdjes i aan de borst l Lief zijn voor moeder HOC 152 ZATERDAG 11 JANUARI MENSELIJK Het nieuwe logo van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale. Foto: ANP/Koen Suyk De jeugdherberg wil af van zijn kneuterige imago. „Het is niet meer van deze tijd. Het is een bekend fenomeen, maar roept vooral de sfeer op van grote slaapzalen, gedeeld sanitair en het hebben van corvee", aldus directeur K Schilte van de Ne derlandse Jeugdherberg Centra le (NJHC). De jeugdherberg heet daarom sinds deze week Stayo kay. De jeugdherberg van nu wordt allang niet meer bevolkt door al leen jongeren van rond de 16 jaar die eindelijk van hun ou ders zelfstandig door Nederland mogen trekken. „De jongere van nu is bij ons egn internationale backpacker van rond de twintig a dertig jaar. Zij willen juist niet alleen op een hotelkamer zitten, maar andere mensen ontmoe ten", aldus Schilte. Jaarlijks vinden in de dertig Stayokay-vestigen 850.000 over nachtingen plaats. Meer dan de helft van de gasten komt uit het buitenland. Volgens Schilte ver blijven ook steeds meer ouderen en gezinnen met kinderen in de budgetaccommodaties met zo wel aparte kamers voor twee tot acht personen die eigen sanitair hebben, als grotere slaapruim- ten. Daarnaast komt circa 50 pro cent van de gasten in groepsver band via hun bedrijf, werkweek van school of sportvereniging. Schilte: „We verhuren zalen voor vergaderingen, maar ook orkesten repeteren er regelma tig" De Nederlandse tak van Hostel ling International (wereldwijd 4000 vestigingen) heeft volgens Schilte vooral de afgelopen tien jaar een grote omslag gemaakt. Dat heeft alles te maken met de subsidiekraan die begin jaren '90 door de overheid werd dichtgedraaid. „We zijn de ideële stichting met een sociaal-culturele achter grond gebleven, zoals die in 1929 werd opgericht. Ook hou den we de doelstelling: toegan kelijk zijn voor mensen met een smallere beurs. Maar we moe ten het sindsdien wel op eigen kracht redden", verklaarde Schilte. Veel hostels zitten in historische panden als landhuizen en kaste len, die begin jaren 90 grondig gerenoveerd moesten worden. „Bovendien deden we nog alles ouderwets met de typemachine, we moesten helemaal automati seren. Tegenwoordig kan in Ne derland online op internet een slaapplaats in Tokyo of New York worden geboekt", lichtte Schilte toe. De komende drie tot vier jaar wil Stayokay nog acht vestigin gen renoveren en drie nieuwe bouwen in Amsterdam, Maas tricht en op Texel. Dat vergt een investering van circa 25 miljoen euro. Schilte verwacht daarbij een jaarlijkse groei van de be zoekersaantallen van 3 procent. Friezen sturen massaal ZELFBEDACHTE SPREEK WOORDEN in naar de Al- gemiene Fryske Under- jochtskommisje (Afük) in Leeuwarden en het thema- tijdschrift Taal. Die heb ben een oproep gedaan om de Friese taal te verrijken met nieuwe spreekwoor den. Zij hebben er al bijna 1200 gekregen. Hoofdre dacteur Wagenaar had en kele honderden reacties verwacht. „Blijkbaar vin den Friezen het erg leuk om bezig te zijn met de Friese taal", aldus Wage naar. Sommige gezegden zijn afgeleid van Friese of Nederlandse spreekwoor den, zoals 'Foar de kofje net e-mailje', dat afgeleid is van 'Foar de kofje net eamelje' (Voor de koffie niet zeuren). Ook zijn to taal nieuwe spreekwoorden verzonnen en komen men sen met een gezegde dat ooit in hun eigen familie is bedacht en nu in breder verband wordt gebruikt. De acht mooiste worden met een illustratie als ansicht kaart bij het thematijd schrift Taal gevoegd. De Japanse KEIZER AKIHI- TO wordt op 18 januari ge opereerd aan zijn prostaat. Het paleis heeft dat deze week bekendgemaakt. De 69-jarige vorst, bij wie eind vorig jaar prostaatkanker is geconstateerd, wordt op 16 januari in een academisch ziekenhuis in Tokyo opge nomen, waar hij na de in greep vermoedelijk een maand zal moeten blijven. Tijdens Akihito's verblijf in het ziekenhuis zal zijn zoon, kroonprins Naruhito, zo nodig de zaken voor zijn vader waarnemen. Akihito besteeg na de dood van zijn vader, keizer Hirohito, in 1989 de keizer lijke troon. De Japanse keizer heeft geen politieke macht. Foto: EPA Veel horecagasten over schatten hun eigen GUL HEID. Ruim vier van de vijf eters in een restaurant la ten een fooi achter nadat de rekening is betaald. Ze zeggen gemiddeld 8,25 procent van het bedrag op de rekening als tip achter te laten, maar in werkelijk heid is dat 'slechts' 6,2 procent. Dat blijkt uit een afstudeeronderzoek van N. Vreugdenhil, studente con sumentenwetenschappen. De belangrijkste reden om te 'tippen' is het bedanken van de kok of ober. Man nen hopen door de fooi bij een volgend bezoek verze kerd te zijn van een goede service. Hoger opgeleiden willen vooral niet gierig lij ken, terwijl lager opgelei den meer handelen uit ge woonte. Bijna zes op de tien ondervraagden zeiden de rekening af te ronden en 8 procent tipt altijd een vast bedrag. Ouderen ge ven volgens Vreugdenhil overigens minder fooi dan jongeren. Zij veronderstelt dat de ouderen minder vaak uit eten gaan en dus minder bekend zijn met het fenomeen. Prins Willem-Alexander en prinses Móxima openen maan dag 27 januari de tentoonstelling DE FRIESE NASSAUS in het museum Het Princessehof in Leeuwarden. De ex positie toont het verhaal van de Friese tak van de Nassau- familie, de rechtstreekse voorouders van koningin Bea trix. Centraal staat de Friese stadhouder Willem IV van Oranje Nassau. Deze verwierf in T747 het stadhouder schap van alle gewesten en verhuisde naar Den Haag. In het Koninklijk Huisarchief zijn sindsdien stukken over het privé-leven van de stadhouders opgeslagen. De ambtelij ke stukken zoals benoemingen, militaire zaken en buiten landse politiek bleven in Friesland. Deze papieren zijn ge archiveerd in het Friese Tresoar-instituut. Beide archie ven zijn nu samengevoegd in een gedrukte inventaris. Vrouw, met troostende arm om haar moedeloze echtgenoot: „We hoeven toch niet naar él die nieuwjaarsrecepties?" Een vlijmscherpe en herkenbare car toon van Peter van Straaten (67) aan het begin van het nieuwe jaar. Al 45 jaar tekent hij zes da gen per week voor het Parool - vanaf maandag ook voor deze krant. De cartoon krijgt dan een plek op deze pagina. Zijn tekeningen, zei Peter van Straaten onlangs, zijn het pro duct van een aantal trucs. „Ik heb een soort handigheid ont wikkeld, die niet op kunnen is gebaseerd." Ujntjes, krassen bij na zijn van Straatens cartoons. De onderschriften, dan weer druipend van sarcasme, dan weer subtiel wrang, dienen zich vaak halverwege aan. Voelt hij zich niet goed of heeft hij een zware kater, dan komt er vaak niks. Voelt hij zich lekker en is hij goed uitgeslapen, dan gaat het hard en legt hij een voor raadje aan. Voor de maandag krant iets over het zakenleven, voor woensdag iets over jonge ren, vrijdag over de psychiatrie en zaterdag kunst of feesten, de andere dagen zijn vrij. Peter van Straaten, onderschei den in de Orde van de Neder landse Leeuw, gelauwerd met de Stripschapprijs, de Joop Klepzeiker-prijs en de Inktspot- prijs voor de beste politieke prent, begon in 1958 bij het Pa rool als reportagetekenaar. De politieke tekeningen die hij van af 1968 voor Vrij Nederland maakte, werden roemrucht - ze zijn tot 16 maart te zien onder de noemer 'Politieke Baasjes' in het Persmuseum in Amsterdam, waaraan hij de volle dozen die hij op zolder had staan in bruik leen gaf: 1988 stuks. In 1977 te kende hij in het kader van de verkiezingen Bij Ons in het Dorp, waarin hij de Nederlandse politiek tot dorpsformaat ver kleinde. Zijn serie Vader Zoon liep vanaf 1968 bijna twintig jaar in het Parool. Hij leefde zich pornografisch uit in Aanstoot en Nastoot en kroop uit 'lust om te formuleren' als schrijver in de huid van Agnes in de wekelijkse 'scènes uit een slordig leven' in Vrij Nederland die sinds 1987 als boekenreeks zijn uitgebracht. De literaire we reld neemt hij al jaren op de hak in de 'Het Literaire leed -teke ningen (alweer Vrij Nederland): sinds 1994 publiceert hij ook de 'zeurkalender'. Tekenen, zo ken schetste Van Straaten een paar jaar geleden in een Parool-inter view, is een 'lijfelijk genoegen'. Als je ideaal tekent, is het net of je aan het schaatsen bent, als je een paar mooie slagen maakt, dat is een heerlijk gevoel, dat is een echte sensatie..." Vanaf zijn vroege jeugd wilde hij illustrator worden, hij volgde de voormalige Kunstnijverheids school in Amsterdam. Eigenlijk wilde hij 'alleen maar mooie te keningen maken'. Dat hij in de journalistiek terechtkwam, kwam door 'die school'. Tegen over HP/De Tijd„Daar wilden ze proberen een echte kunste naar van me te maken, en dat ben ik niet." Tekening met onderschrift, vindt Van Straaten, ligt hem veel beter dan een strip zoals des tijds Vader Zoon. Nog steeds wil hij 'de meest ideale cartoon' maken, zolang dat niet gelukt is, blijft hij doorgaan. „Dat ik denk: jee, wat is dat? Bijna alsof een ander hem getekend heeft." Van Straaten heeft volgens eigen zeggen teveel geldingsdrang om maanden in zijn eentje aan een doek te werken. Het gaat hem Peter van Straaten maakt vanaf maandag voor deze k een tekening. Foto: ANP/Marcel Antonisse om 'nu meteen', tekenen en een minuut later de krant in. „Ik wil dat het voortdurend gonst heb je de nieuwste van Peter al ge zien - dat hoop je dan verbeeld je je. Het is all1( heel erg gericht op dire ces." Januari is een topmaand voor fit nesscentra. De tredmolen van de dertigers en veertigers is tijdens de feestdagen tot stilstand geko men. Spijtoptanten ('weer een jaar te veel gegeten en te weinig gesport') nemen zich dan voor om meer te gaan bewegen. Met hun campagnes spelen fitness centra op die voornemens in. Topdrukte dus. Bent u ook toe aan schoenen met klittenband? Of aan buik building? „Goed hé", zegt Ha rold Knetemann van het gelijk namige sportcentrum in Zoeter- meer over de reclameleuzen die hij dit keer voert. Elk jaar surft Knetemann met een campagne mee op de golf van goede voor nemens in januari. „Dat doet elk sportcentrum." En inderdaad, ook fitnesscentra elders in het land bieden acties aan. Er worden duizenden eu ro's gespendeerd aan reclames op de bus en in (dag)bladen om nieuwe sporters te werven. De oud-leden die het hebben laten versloffen, worden weer aange schreven en hoeven geen in schrijfgeld te betalen als zij te rugkeren naar de loopband, de aerobic-zaal of de halters. Net als de afslank-industrie die een reclamebombardement voert, sluit ook de fitnessbran che aan op de sluimerende on rust die na de uitbundige de- cemberdissen overheerst. Voor al de dertigers en veertigers rea liseren zich tijdens het uitbuiken dat de conditie naar een beden kelijk peil is gezakt. Zeker sinds ook op de buis wordt gehamerd op een gewicht dat bij de lengte past „Mensen voelen zich na de de cembermaand te zwaar of zijn bang aan te komen, omdat ze begin januari met roken zijn ge stopt. Als sportcentrum haakje daar op in. Als je dat niet doet, loop je nieuwe leden mis", zegt clubmanager Marcel van der Ploeg van Fitness Dome in Zoe- termeer. „Het loopt dus ook storm. Ik hoop deze maand op driehonderd nieuwe leden." De nieuwsjaarsdrukte begint traditioneel in de tweede week van januari, als de kinderen weer naar school gaan. De piek houdt aan tot medio februari. Knetemann en Van der Ploeg stemmen er hun campagnes deels op af. „Ik denk dat we twee keer zoveel adverteren", zegt de eerste. Tweehonderd nieuwe leden houdt zijn sport centrum daar gemakkelijk aan over. De meeste nieuwe sporters ne men tegenwoordig een jaar abonnement, zodat 'wie binnen is ook binnen blijft'. De tienrit- tenkaart is uit Dat is het ant woord van de fitnessbranche op het snelle verloop onder de le den. Het is ieder jaar weer raak: Nederland gaat in januari massaal aan de fitness om af te vllen. De sportscholen springen daar met speciale abon nementen handig op in. Foto's: GPD en archief Dat het om een topperiode gaat, willen de meeste fitnessclubs wel kwijt, maar welk deel van de jaaromzet in januari wordt ge boekt en hoeveel procent van de leden zich in die maand aan meldt, is geheim. Dat komt, denkt Marco van Tol van de Eu ropean Fitness and Aerobic As sociation, omdat het gros van de 1700 fitnessclubs in Nederland dat gewoonweg niet weet. „Deze branche is nog niet zo ver centra, is zo'n buitenlandse or ganisatie die al met verkoop teams werkt. „Wij voeren elke maand een marketingcampag ne, maar in januari en septem ber doen we meer", zegt marke tingmanager Eva de Beijer. Fitness First is een van oor sprong Britse organisatie die in januari 2001 in dit land begon. De keten ontstijgt, net als de concurrenten Cannons Club, Better Bodies en Achmea Health met interne informatiestromen. Dat komt nu pas op gang door de komst van grote fitnessorga nisaties uit het buitenland. De hobbyclubs zullen meer op ma nagement moeten gaan sturen", zegt Van Tol. De Fitness First Health Club in Nederland, onderdeel van een wereldwijde keten van fitness- Club, door zijn schaalgrootte het kleine fitnesscentrum om de hoek. Dat is óók de bedoeling van de gratis versnaperingen, sauna, zonnebank, video's en dvd's. Voor de crèche moet per keer twee euro worden betaald. Toch heeft de Fitness First Health Club in Delft deze maand eveneens een extra aan bieding: 75 procent korting op de crèchekaart. „Januari is voor de consument én voor ons een belangrijke maand", zegt mana ger Daan Koetsier. „Mensen wil len dan weer met sporten be ginnen. Wij spelen op die goede voornemens in." De landelijke organisatie ver spreidt deze maand in de elf ge meenten waar Fitness First is gevestigd 600.000 foldëïs huis aan huis. Bovendien wordt er van 14 december tot 15 februari voor het eerst gestunt met een gratis weeklidmaatschap via het maandblad Santé. Gerlinde Kettwig (37) uit Ypen- burg heeft de bon gebruikt. Ze traint voor de vijfde achtereen volgende dag om spieren en ge wrichten soepel te krijgen. „Ik had al langer het voornemen om te gaan sporten", zegt zij. „De fysiotherapeut heeft het me een half jaar geleden aangera den. Sindsdien kreeg ik steeds vaker het gevoel dat rust roest." Kettwig is één van de velen die overweegt om na het gratis weeklidmaatschap een maand- of jaar abonnement te nemen. Hoeveel nieuwe leden de actie in totaal oplevert, wordt na af loop geëvalueerd, meldt Eva de Beijer. Duidelijk is wel dat er zich in deze maand dagelijks circa honderd nieuwe leden aanmelden. „Wij hebben voor de fitness-branche een hoge score. Op een topdag kan één club er 48 leden bij krijgen", al dus De Beijer. Cathérine van der Unden 'Ziektekostenpj voor sporters of* Mensen die aan fitnedtk moeten korting krijgetl ziektekostenpremie dn betalen. Een voorstel fn te regelen, gaat de fit-en nessbranche dit jaar <k<.' aan de zorgverzekera^' Nederland. i Volgens directeur Buit van fitnessbranche-Oft| tie FifiVak is premiekcf een goed instrument ÉJ preventieve gezondhe te doen. Hij wil dat iniA- ment aanbevelen bij b d nisterie van VWS, ZorÉc keraars Nederland (dfvi van ziektekostenverzepi raars) en individuele a- zekeraars, fcn Wie kan aantonen mifi één keer in de week ose disch verantwoorde vin zijn gezondheid te waa een erkend fitnesscenli zou volgens Buitelaar i der te bepalen percen^ voordeel op z'n ziektef premie moeten genief| verwacht dat de kostei zullen opwegen tegen»- ten: meer mensen dieie een gezond lichaam vnl minder mensen die zift den, minder zorgconsle tie, kortere wachtlijstele fc 1; a De fabrikanten van afslankproducten beleven in januari V een gouden maand. Damesbladen, zoals Viva, Margriet, I le en Santé, houden de lezers voor hoe de kilo's er af mon Alle drogisterijen adverteren uitbundig met afslankpillen^ ren en -diëten. Pc „In januari keren we na de luxe decembermaand terug or1 de", zegt Joop Holla van onderzoeksbureau Gfk Panelser1 Dat constateert na onderzoek dat de verkoop van afslanlr.r delen in de weken na kerst een piek vertoont. „Fabrikanr.1 ten mee op de goede voornemens van mensen", zegt H(T Vijftigplussers zijn het minst gevoelig voor vermagering^1 ducten. Van de andere huishoudens koopt ongeveer eer?.1 zeven deze producten jaarlijks wel eens. De zware gebrur' zijn tussen de 35 en 55 jaar en hebben geen kinderen. De markt van afslankproducten bedroeg in 2002 circa 33&I joen euro en groeide toen met 44 procent. In januari en ari van vorig jaar haalden de producenten al een omzet If' nen die is te vergelijken met eenvijfde van de hele omzet! 2001. Circa de helft daarvan bestaat uit supplementen, zoals pl, die garant zouden staan voor extra vetverbranding en pilf die daar als ondersteuning bij moeten worden geslikt onr' voorbeeld hongergevoelens te onderdrukken. De andereP' komt van de maaltijdvervangers, zoals Slim Fast van mar, der Unilever Bestfoods en Modifast van Novartis. De shaf soepen en maaltijden lijken het van de supplementen tejr winnen. 1 Voor de fabrikanten zijn de periodes vlak na de jaarwisse0 en vlak voor de zomer de onbetwiste topmaanden. „Het1 allebei grote pieken in de verkoop", zegt Henrico Drent i ,e Unilever Bestfoods. „Maar vlak voor de zomermaanden i de piek wat langer, omdat de consument zijn zomerkledr1 weer tevoorschijn haalt en gaat passen. Overgewicht is d< veel zichtbaarder in de kleding." II heb het niet over vaders die zeifacteur van beroep zijn en die de prestaties van hun kind hoofdschuddend bekij ken. Ik zal niet uitweiden over ouders die, met de bijbel in de hand, weige ren om ooit een voorstelling te bekij ken omdat ze menen dat zoon of dochter in satansgebroed is veran- derd. Maar neem nu eens mijn collega Kitty>\ Courbois. Zij had een moeder die re gelmatig voorstellingen van haar dochter bezocht. Na afloop kwam de oude mevrouw steevast de kleedkamer in en verkondigde met luide stem: „Ik vond iedereen slecht behalve jou!" Niet iedere ouder is overigens een trouwe fan. Ik heb ooit een vader meegemaakt - zijn naam is me ont schoten - die na iedere première van zijn dochter, een gevierd actrice, kwam vertellen dat ze aardig speelde maar dat haar zuster, die helaas tandartsassistente was geworden, 'ei genlijk veel meer talent had'. Hoe mijn eigen moeder over mijn prestaties dacht, weet ik niet zeker. Misschien is het volgende voorval een kleine aanwijzing. Ergens in de jaren tachtig kocht zij een televisie met af standsbediening. Die dingen kwamen toen in de mode. Ze zat te zappen toen één van mijn zusters op bezoek kwam. Op een gegeven ogenblik kwam mijn hoofd op het scherm. „Kijk nou", riep mijn zus, „daar heb ben we warempel onze Joost!" ,Ach ja", zei moeder en zapte verder. Eert uw vaderen uw moeder. Maar als u aan het toneel gaat, hou ze dan een beetje op afstand. Kortgeleden hoorde ik iets ontroe rends. Op de televisie was een documentaire over de Britse ko miek Peter Cook. In de jaren zestig trapte hij tegen ieder hei lig huisje aan dat Engeland rijk was. .Alleen als zijn ouders in de zaal zaten", aldus een collega, „liet Cook alle schuttingtaai ach terwege om zijn moeder niet te kwetsen.Dat is toch lief. Heel En geland tegen je in het harnas jagen, maar in je schulp kruipen omdat je moeder in de buurt is. Artiesten kunnen zich soms vreemd gedragen als hun ouders in de zaal zitten. Het merkwaardigste op dit ge bied maakte ik tien jaar geleden mee. Ik speelde in een Griekse tragedie met onder anderen Guus Dam. Guus speelde de schurk in het stuk. Hij deed dat op een manier die ik het best kan omschrijven met het woord 'modern'. Als je hem zag spelen, kwam het niet in je op dat het stuk meer dan twee duizend jaar oud was. Een mooie rol Op zekere avond begon hij echter ver vaarlijk met zijn ogen te rollen en met zijn armen te zwaaien. „Wat flikte je nou", vroeg ik na afloop in de kleed kamer. Guus antwoordde: „Mijn va der zat in de zaal, een verwoed ama teur-acteur zoals je misschien weet. Hij denkt dat toneelspelen bestaat uit het grote gebaar en de luide stem. Dus je begrijpt..Ik begreep het. Zoals Li- berace zo mooi mogelijk piano speel de om zijn moeder een plezier te doen, zo speelde Guus zo lelijk mogelijk to neel om zijn vader te plezieren. Nu kunnen ouders ook merkwaardig rea geren op het spel van hun kinderen. Ik

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2