I Paddokwekerij definitief naar Hazerswoude REGIO R5 iubliefde van Voorhouter wint het van slijk der aarde t Brand in 't Hofflants Huys eroorzaakt door vuurwerk Niks koud, lang leve de lol in de hooiberg Cd's lenen bij de bieb vanuit de luie stoel Informatiebijeenkomst plannen Rijkelijkhuizen GERTI BIERENBROODSPOT telband en tianda bij ur lio Alkemade Gemeente houdt informatieavond Tessa (8) viert haar partijtje op de boerderij. In de hooiberg pakt ze haar cadeautjes uit. Foto-, Henk Bouwman ene vraag na de andere. Vooral het deze week geboren kalfje is in trek. Sommige kinderen laten het dier op hun handen sabbe len. De kalfjes, de pinken, de koeien, de melktank en de kaasmakerij, alles krijgen de Hazerswoudse feestgangertjes te zien. In de koeienstal mogen ze vegen met een soort heksenbezem. „Die heb ik pas gemaakt van takken", vertelt Ank van Dorp. „Je moet af en toe weer eens wat nieuws bedenken." De kinderen die nog steeds van de temperatuur geen enkel punt maken, lopen nu wel tegen een probleem aan: het stinkt af en toe. „Maar dat hoort erbij", zegt Van Dorp lachend. De meisjes en jongens hebben er snel iets op gevonden: ge woon met de vingers de neus dichtknijpen. „Hebben jullie nog varkens?", vraagt iemand. „Wel tweehonderd", antwoordt de boerin. „Maar daar gaan we niet naartoe. Varkens zijn ge voelig voor besmettelijke ziek ten. Om in de stal te mogen, zouden jullie allemaal door ont- smettingsbakken moeten lopen. Dat is niet te doen. Daar komt eigenlijk niemand. Bovendien stinken varkens veel meer dan koeien." Dan is het tijd voor cake en li monade. In de kantine is het lekker warm. Er hangen slingers en de tafel is gedekt. Allemaal krijgen ze limonade en een plak cake. De cake mogen ze versie ren met chocolaatjes, jam en slagroom. Alle kunstwerkjes ver dwijnen in de magen. „Ge woonlijk krijgen ze dit in de hooiberg", zegt Van Dorp. „Het is nu zo koud. Zo heb ik het de afgelopen tweeënhalf jaar dat ik partijtjes organiseer, nog niet meegemaakt Ik pas het pro gramma dus een beetje aan. Nu krijgen ze wat extra warmte en in de zomer, als het heet is, krij gen ze extra drinken. Stel dat ze het straks zat worden buiten, dan heb ik ook altijd nog kleur platen en spelletjes liggen." Het noodprogramma hoeft ech ter niet uit de kast te komen. Als alle lekkernijen op zijn en Van Dorp ze vraagt of ze meegaan om een hut in de hooiberg te bouwen, staan ze meteen op. Vol enthousiasme bouwen ze aan een hut, inclusief keuken, slaapkamers en een deur. Daar na maken ze nog een speurtocht over het erf. Het partijtje eindigt met het eten van pannenkoeken en ijs. Op de vraag hoe ze het vonden op de boerderij, ant woorden de kinderen luidkeels in koor: „Leuuuuk." En ook over het antwoord op de vraag wat ze het leukst vonden zijn ze het roerend met elkaar eens: „De hooiberreg." Ank en Gijsbert van Dorp orga niseren kinderpartijtjes zoals die van Tessa voor in totaal tachtig euro (gebaseerd op tien personen). Maar ook is Lena's Hoeve aan de Compierekade 8 in Alphen aan den Rijn be schikbaar voor polderspelen en -speurtochten, verjaardagen en partijen en overnachtingen voor jeugdclubs. De prijzen zijn in overleg. Familie Van Dorp is bereikbaar op telefoon 0172-589148. (advertentie) Recente werken uit Toscane T/M 1 FEBRUARI GALLERY DELAIVE Spiegelgracht 23 Amsterdam Tel. 020 6221295 www.delaive.com uurexcursie I Zegerplas jj aan den rijn - Rond de Was in Alphen aan den tordt morgen een natuur de gehouden. Tijdens de piding met een gids van \J wordt aandacht be- ii de watervogels, die jeze tijd massaal de Ze- Jaandoen. De wandeling Hj de kinderboerderij aan Tgemeester Bruins Slot- fen duurt twee uur. ursie 14 g bomen u aan dén rijn - Onder 'rT?i Jvan het IVN wordt zon- Mi januari een excursie 'ka- pen' gehouden. Dat ge in het gebied ten zuiden Zegerplas. Om twee uur vertrokken bij het jonge- Utrum MAX aan de Olym- De lokale omroep ;emade en Jacobswoude, 7, krijgt morgenmiddag iRetelband op bezoek. De tan van de LijstRatelband- tdt door Henk de Hen aan S jd gevoeld over zijn verkie- ampagne. LijstRatelband- at er op dit moment niet ;d voor. De partij staat in &I kiezingspeilingen op dit nt op nul zetels. Emile and zelf is er echter van igd vijfentwintig tot zes- ig zetels in de wacht te Tussen 12.00 uur en uur is het gesprek in het mma Lunch op 7 te be en op kabelfrequentie en in de ether op 105.0 oals iedere maand is 's i Jomanda te gast op Ra- door Marieta Kroft hazerswoude-dorp - De Alphen- se paddokwekerij Procare Mush rooms uit Alphen aan den Rijn verhuist definitief naar Hazers- woude-Dorp. De eigenaren, de gebroeders Kü^üksen, hopen bin nen enkele maanden te verhui zen naar hun boerderij aan de Noorddijk. De eerste oogst staat in april ge pland. De gemeente Rijnwoude organiseert nog deze maand een informatieavond voor omwo nenden die dit voorjaar nog massaal in verzet kwamen tegen de mogelijke vestiging van de paddokwekerij. De dertig families aan de Dorps straat en de Karnmolen vrezen een toename van criminele acti viteiten en stank door de afge werkte mest van de paddoteelt, schreven ze het gemeentebe stuur. Rijnwoude heeft echter geen wettelijke mogelijkheden om de paddokwekerij tegen te houden. Toch toonden de ge broeders Kügüksen zich dit voorjaar bereid af te zien van de paddoteelt aan de Noorddijk. De voorwaarde was dan wel dat ze twee of meer woningen naast de boerderij mochten bouwen. Na onderhandelingen met de provincie Zuid-Holland, deel den burgemeester en wethou ders de ondernemers onlangs mee dat ze één vrijstaande wo ning in de buurt van de be staande boerderij mogen bou wen. De boerderij mochten ze bovendien verbouwen tot twee woningen. Als Kü^üksen hier mee zou instemmen, zou Rijn woude er via regels in het be stemmingsplan voor zorgen dat de paddoteelt er voorgoed ver boden is. Afgelopen week heeft Küijüksen de gemeente laten weten toch voor de paddokwekerij in plaats van de huizenbouw te kiezen. „We krijgen te weinig ruimte van de gemeente om huizen te bouwen. Wij wilden twee vrij staande woningen. Dat mag dus niet. Het zij zo. Wij geven dan toch maar de voorkeur aan de vestiging van de paddokwekerij. Ik denk dat ik dan maar een huurhuis in het dorp ga betrek ken." Nu de knoop is doorgehakt, wil Uljee dat er zo spoedig mogelijk een informatieavond komt voor de omwonenden. De politiek drong daar vorig jaar al op aan. Maar omdat er een kans was dat Kü^üksen van de paddoteelt zouden afzien, schortte Uljee die avond op. Kü^üksen zegt be reid te zijn die avond informatie te willen geven over zijn bedrijf. Volgens hem trekt de paddoteelt niet meer criminele activiteiten aan dan een andere onderne ming. choten - De brand die een ieden voor een gevaarlij- itie zorgde in het Voor- e woon- en zorgcen- Hofflants Huys, blijkt izettelijk te zijn aangesto- fgelopen donderdag heb- :h twee jongens van der veertien jaar samen met luders bij de politie ge- ~ïe jongens hebben vorige ijdagavond bij het zorg centrum vuurwerk afgestoken, waarbij een omgevallen Ro meinse kaars vuurballen in een berg afval schoot. Tegenover de politie hebben de jongens verklaard dat ze er zelf van uit gingen dat ze het gloei ende afval voldoende hadden uitgemaakt. Toen ze echter deze week in de krant lazen dat 's nachts een groot aantal bejaar den van hun bed gelicht moest worden als gevolg van een brand tegen de buitenmuur van het zorgcentrum, beseften ze dat zij verantwoordelijk waren voor de brand. Toen de vader van één van de jongens een in gesproken bericht op de mobie le telefoon van zijn zoon beluis terde, vernam ook hij over het omgevallen vuurwerk en de bij na fatale gevolgen ervan en stapte hij naar de politie. ran - «jj zaterdag ii januari 2003 Alphense familie Van Dorp organiseert kinderpartijtjes op de boerderij door Marieta Kroft ?nsen vinden dat we gek zijn, omdat we een half miljoen aan Fortuna geven' jnKok alphen aan den rijn - Een kin derpartijtje buiten op de boer derij bij min vier graden Celsius. Hoe halen de ouders het in hun hoofd? Vader Johan van Dorp uit Hazerswoude-Dorp kijkt naar zijn dochter Tessa die de volgende dag acht jaar wordt. Samen met zeven vriendjes en vriendinnetjes heeft ze grote lol in de hooiberg van familie Van Dorp (een ver familielid) in Al phen aan den Rijn. Koud? Niet zeuren, lang leve de lol, lijken de kinderen zonder uitzondering te denken. Niemand klaagt. Ze rennen en springen zich warm in het hooi. Boerin Ank van Dorp, die het hele jaar door par tijtjes organiseert, is in haar sas. „Als de kinderen het naar hun zin hebben, heb ik het ook." De woensdag, vrijdag en zater dag zijn voor Ank van Dorp (51) vaak gevuld met kinderfeestjes. Het zijn vooral kinderen in de basisschoolleeftijd die ze een drie uur durend programma aanbiedt. De jeugd van groep 7 en 8 komt vooral voor de slaap- partijtjes. Van Dorp heeft voor hen een grote zolder beschik baar waar ze in de zelf meege brachte slaapzakken kunnen slapen. „Als er al van slapen komt", glimlacht Van Dorp. „Ik maak wel eens mee dat ze vol energie komen en met witte ge zichtjes vertrekken." Bij een partijtje horen cadeau tjes. Ank van Dorp roept Neline, Janiek, Shanna, Bas, Eline, Stef en Nathalie op om hun cadeau tjes in de hooiberg te verstop pen. „En blijf er maar bij zitten, want anders raken ze misschien nog kwijt", adviseert ze. Ze loodst Tessa met haar vader naar de kalverenschuur. Als alle pakjes verstopt zijn, begint de zoektocht. De kinderen hebben het niet gemakkelijk gemaakt voor de jarige job. Maar het lukt haar uiteindelijk en blij pakt ze alles uit. Een paardendagboek, een paardenpuzzle enzovoort. Alles is mooi. Het ravotten in de hooiberg, die bij familie Van Dorp uitsluitend nog dient als speelobject, gaat weer door. Maar niet lang, want de boerin heeft al weer het volgend pro grammaonderdeel voor ze in petto. Een rondleiding over de boerderij. „Nu moet ik oppas sen dat ik niet te schools word. Het is immers feest en geen ex cursie", merkt Van Dorp op. Ex cursie of feest, het maakt de kin deren niets uit. Ze hangen aan haar lippen en stellen haar de jout - „Schat, ik bel je jond vanuit Aruba." Voor- 'a Erik-Jan Spaan heeft zo- i'n winnend staatslot van jalf miljoen euro verzilverd "taakt een grapje tegen z'n fiin Christel Derks. Een fe ja, want de bom duiten geschonken aan Fortuna il. „We hadden het natuur- ïlf kunnen houden, maar jadden we voor altijd wroe- iehad." zijn ze, actie! Camera's )en, fototoestellen flitsen en it van de ruim twintig aan- je journalisten is bemand «microfoon of schrijfblok. S van handeling is het Wag- ii Partnersstadion, thuisha- eerstedivisie voetbal- fortuna Sittard. Lustobject pet journaille vormen Erik- •paan (33) uit Voorhout en i Limburgse vriendin Chris- erks (27); nog niet zo heel geleden doodgewone men- Bjpelgische tv-duo Samson U|zong er al eens een liedje ^'Had je tien miljoen, wat jij dan doen; een feestje ven en je geld opdoen?' 3 1, we hebben het in dit ge- 3 per 'slechts' een half mil- 3 euro, maar de vraag blijft. 3 doe je met zoveel geld? Een 3 j bungalow, een dure auto. 3 Ben van landen als Aruba, 3 Bi? 3 van dat alles, beslisten Er- 3 n Spaan en Christel Derks. 3 luiten stromen naar Fortu- 3 »un favoriete clubje dat vo- aar zomer op sterven na I was. Op het nippertje I een licentie voor dit sei- i verkregen, nadat de arbi- :ommissie van de KNVB nog even smalend over het ingsplan van Fortuna had 'ken. „U kunt misschien een staatslot kopen en ho- dat u geld wint," sprak de zitter. Uitspraak die keihard tegen joengele borst van Spaan en f stuitte. „Belachelijk! Een in :n in. Bosro1 re. Rotterdams project ook in deze regio professionele organisatie dient zich bij de feiten te houden; dit soort uitlatingen kan absoluut niet", wordt de in Limbricht ge boren Derks weer kwaad. Met haar vriend heeft ze zojuist tal loze journalisten te woord ge staan en nu de rust is terugge keerd komt ze weer even op adem. Spaan en Derks, die elkaar tij dens het WK 1998 in Frankrijk ontmoetten, besloten uit 'wraak' om een staatslotenactie op te zetten. Het duo riep medesup porters op om vooral staatsloten te kopen. Winnende bedragen waren voor Fortuna. Een nobel initiatief, maar het leek op een fiasco uit te draaien. De noodlij dende Sittardse eerstedivisionist won wel iets, maar het bedrag was enkel goed voor een spaar - varkentje van een achtjarig kind. En toen werd het 1 januari 2003. Spaan en Derks hebben flink uitgeslapen en verder geen spe ciale plannen voor de rest van de dag. Wat familiebezoekjes en daar zou het dan wel weer bij blijven. Het liep anders. „Ik be sloot toch nog eventjes op tele tekst te kijken", haalt Christel Derks die o zo speciale dag nog even terug. „En bij de extra trek king stond óns lotnummer. Erik moet doof geworden zijn van mijn gil." Checken, nog een checken en voor het laatst con troleren, maar het stond er echt. Erik-Jan Spaan en Christel Derks waren een half miljoen euro rij ker. Natuurlijk: het lot was ge kocht met geld van verschillen de supporters, maar zowel de bijdragen als de lotnummers per persoon stonden nergens gepubliceerd. Laat Fortuna maar stikken; wij gaan op va kantie! „Ik zal je heel eerlijk ver tellen dat ik daar geen moment aan heb gedacht", begint Derks die opgroeide in Sittard en al ja renlang trouwe supporter is van de huidige hekkensluiter in de eerste divisie. „Het geld was voor Fortuna. Pas toen familie en vrienden over de hoogte van het bedrag filosofeerden, dacht ik eraan wat het zou zijn als wij dat half miljoen zouden hebben. Al veel mensen hebben dan ook gezegd dat we niet goed snik zijn, omdat we het geld aan For tuna schenken." Ook Spaan, geboren in Scheve- ningen, al jaren woonachtig in Voorhout en door Christel met het Fortuna-virus besmet, pie kerde er niet over om het geld" achterover te drukken. „Dan zou het je de rest van je leven blijven achtervolgen. Je geweten heet dat. Als je dan hier in het stadion komt, blijf je denken aan hetgeen je gedaan hebt. Bo- Erik-Jan Spaan en z'n vriendin Christel Derks overhandigen het staatslot ter waarde van een half mil joen euro aan het noodlijden de Fortuna Sit tard. Foto: Ermindo Armino vendien zul je je onherroepelijk een keertje verspreken. Met car naval bijvoorbeeld als je genoeg pilsjes op hebt." En dus maakte het duo Fortuna maar dronken van geluk. Afge lopen week overhandigden Spaan en Derks symbolisch het winnende lot aan Fortunatop- man Emmo Meijer. Die sprak op zijn beurt met minuscule traantjes in z'n ooghoeken over clubliefde die z'n weerga niet kent en trakteerde het tweetal op een seizoenskaart voor het leven ('het erelidmaatschap van Fortuna Sittard') en twee kaar ten voor de interland Nederland - Tsjechië. leiden/regio - Inwoners van een groot aantal plaatsen in de Leidse regio, de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek kun nen sinds begin dit jaar op een heel eenvoudige manier cd's, lp's en muziek-dvd's lenen uit de grootste cd-collectie in Eu ropa. Leden van openbare bi bliotheken kunnen de muziek via internet aanvragen en na een bevestigende e-mail afha len bij de plaatselijke biblio theek. De honderdduizenden geluidsdragers zijn in het bezit van de Centrale Discotheek Rotterdam (CDR), die dit sa menwerkingsverband heeft opgezet. De samenwerking met de CDR en bibliotheken bestond al langer. Tot nu toe moest de klant naar de plaatselijke bi bliotheek om daar te zoeken welke cd beschikbaar was en moest hij hem daar aanvra gen. Sinds begin dit jaar kan een bibliotheeklid via de web site van de CDR (www.mu- ziekweb.nl) of via de website ter aar - Inwoners van de ge meente Ter Aar kunnen maan dag 20 januari meer aan de weet komen over de plannen van burgemeester en wethou ders voor het gebied Rijkelijk- huizen. Die avond is er een in formatiebijeenkomst waarbij het voorontwerp van het be stemmingsplan wordt gepre senteerd. De gemeente wil tus sen de Langeraarseweg en de Langeraarseplassen in Langer- aar drie appartementencom plexen bouwen en daarmee ruimte creëren voor tweeën- van de eigen bibliotheek 24 uur per dag, zeven dagen per week zoeken in de collectie van de CDR. Hij of zij moet zich van tevo ren eenmalig aanmelden in de lokale bibliotheek voor Leen- Direct, zoals het project heet. Zodra de geluidsdrager klaar ligt in de eigen bibliotheek, ontvangt de lener een e-mail om hem te komen halen. De service geldt voor leden van de bibliotheken in de volgende plaatsen: Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond, Voor schoten, Roelofarendsveen, Alphen aan den Rijn en Was senaar. De Centrale Discotheek Rot terdam heeft sinds de intro ductie van de cd bijna alles ge kocht wat op de Nederlandse markt is verschenen. Dit levert een collectie van meer dan 250.000 cd's op. Daarnaast heeft de CDR 300.000 lp's en 1000 muziek-dvd's. Volgens de uitleenservice is dit de groot ste collectie van Europa. twintig woningen. Bij de appar tementen moet voor de bewo ners een halfverdiepte parkeer garage komen. In de zuidoost hoek moet een vrijstaande wo ning komen. De bedoeling is om in het najaar met de bouw te starten. De informatiebijeen komst op 20 januari begint om 20.00 uur in partycentrum Pa- rola aan de Langeraarseweg 37. Daarnaast kunnen belangstel lenden van 13 januari tot 10 fe bruari schriftelijk hun mening aan de gemeente kenbaar ma ken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17