'Camera's brengen rust in Stevenshof L~J m M Buurt tegen plan Oostvlietpolder De Stemming BOMBENT Huurders Portaal zitten letterlijk in de kou ~T7 NIEUW JAAR? LAGE TELEFOONREKENING! AD HE?! STELLING bollen mogen |it verdwijnen i Bollenstreek R1 REGIO PvdA wil samenscholingsverbod Kerken luiden noodklok voor vluchtelingen LSF: 'Gemeente heeft geen visie op sport' eekransje 1' T m. «kt niet/ WINTERSE CURSUS IN SKI VALLEY Duinrell ied n op I iaat maf ;tal ;e kli-| (V en I 'j?001 iks koud, leve de lol i hooiberg ;ou is it -2 en he li en Ver- ifdza- (advertentie) zondagavond naar q ken aan de Weg t v <W EST ^Müëëniwmening^^M jrw. leidschdagbladril LEI DE zaterdag 11 januari 2003 !t n en toe- ig var agen iet Dat ™ge lis voor !d™. e kinderen lphen - Het is de ge- dszorg in de Leidse re- ens bij de aanpak van icht bij kinderen. Na- regio al diverse initia- jn aangekondigd, be- szorginstelling Groot in Leiden en Alphen .Rijn een cursus voor i van acht tot en met elf dikte te bestrijden en te pen. De kinderen leren een eenkomsten wat goede en het belang van be- Onder leiding van een oen ze onder meer een iquiz en interviewen ze rer snoep en sport. De een opvoedkundige de ouders over voe- lanieren om hun kin- motiveren gezond te bijeenkomsten zijn lagmiddag en begin- iden op 22 januari en op 5 februari. Opga- 503040. door Robbert Minkhorst leiden - Zo'n veertig huishou dens in de Hoge Mors in Leiden zaten deze week geregeld zon der verwarming. Eigenaar Por taal heeft het euvel in de flat aan de Turkooislaan - ondanks her haald aandringen van bewoners - nog niet verholpen. ,,Ik zit hier al dagen te bibberen", zegt de 73-jarige mevrouw M. Dool. Hoeveel mensen in de kou zit ten is niet duidelijk. Portaal was gistermiddag niet bereikbaar voor commentaar. Het kantoor is vrijdagmiddag gesloten. De verwarming weigert ook niet alle dagen. Mevrouw Dool zat van maandag tot en met don derdagavond in de kou. Gisteren deed de verwarming het vanaf half twaalf niet meer. ,,Ik vind het echt afschuwelijk", zegt Dool. „Nu is het steenkoud. We hebben het meteen gemeld. Er moet ergens een andere leiding in, maar dat kan pas dinsdag. De vrouw is niet zo te spreken over de klantvriendelijkheid van de corporatie. Dezelfde klachten heeft A. Brammen „Ik vind het belachelijk dat Portaal ons zo lang in de kou laat zitten. Ik ben al dagen aan het bellen. Ik ben heel boos. Als je belt, krijg je eerst bandje na bandje en dan wordt er gezegd: er wordt aan gewerkt. Ook kreeg ik een keer door Wilfred Simons leiden - Woningbouwvereniging Portaal overweegt camera's te plaatsen op vandalismegevoelige plekken in de Stevenshof. Portaal denkt aan de portieken van de flats rondom NS-station De Vink, het Alexandrine Tinneplein en winkelcentrum De Stevensbloem. Volgens woordvoerder René Prins neemt het vandalisme dan zeker af. Dit bleek gistermiddag tijdens een inderhaast belegde bijeen komst van de PvdA Leiden in het Chinese restaurant direct tegen over het station. PvdA-fractievoorzitter Conny Broeyer heeft burgemeester Lemstra gevraagd een samen scholingsverbod in te stellen op plekken waar jongeren de buurt onveilig maken. Het gaat dan vooral om de Joke Smitstraat en het 'AT-plein', zoals de Stevens- hofbewoners het Alexandrine Tinneplein noemen. Hier waren in de nieuwjaarsnacht ernstige rellen tussen jongeren en poli tie. Teamchef Jan Boom van de politie toonde zich content met het voorstel van de PvdA Een beleid van zero tolerance' staat hij echter niet voor. „Dat werkt averechts." Wel wil hij jongeren na twee of drie waarschuwingen mogen verbaliseren. Ook de Leidse Welzijnsorganisa tie LWO onderneemt actie. Zij heeft een jongerenwerker in dienst genomen, die achttien uur per week in de Stevenshof gaat werken. Hij moet contact leggen met de jongeren in de Leidse wijk. De andere achttien uur van de week zal hij in de Mors te vinden zijn. De bewo ners reageerden teleurgesteld. Zij vinden achttien uur erg wei nig, maar teamchef Boom pro beerde het positief te bekijken. „Het is een begin." De buurtbewoners zijn nog steeds overstuur van de rellen. „Emotioneel ben ik er nog steeds mee bezig", zegt een vrouw, die uit angst voor repre sailles haar naam niet in de krant wiL De politie wil de scha de op de daders verhalen, maar dan moeten gedupeerde bewo ners bij justitie een schadeclaim indienen. Veel bewoners durven dat niet, omdat zij dan hun identiteit bekend moeten ma ken. Woede is er inmiddels ook. De grote, machteloze vraag is voor al: waar zijn de ouders? „Kinde ren tussen 12 en 16 jaar zou je toch niet in de nacht op straat moeten vinden", meent één be woonster. De politie, die op zoek is naar de daders, wil ook 'de verantwoordelijkheid bij de ouders terugleggen'. Toch maakt Boom zich geen illusies. „Totdat je ze met bewijzen con fronteert, houden ouders altijd keihard vol 'dat hun zoon zoiets niet doet'. Wij kennen die jon gens beter dan zij." Ergernis is er ook over de gren zeloze verveling die de jongeren tentoonspreiden. Snackbarhou der Theo Annokkee, die 'twintig uur per week met die jongens bezig is', deed afgelopen zomer regelmatig suggesties als het Valkenburgse Meer, het Katwijk- se strand. „Dat je dat voor die jongens moet bedenken! En dan de antwoorden die je krijgt: 'zijn we gisteren al geweest'. Dat is toch om gek van te worden?" leiden - De klokken van alle ker ken in Leiden en de regio luiden dinsdag 14 januari om 17.00 uur. Het gebeier moet iedereen ervan doordringen dat de be handeling van vluchtelingen in Nederland niet meer humaan is. De actie is een initiatief van Vluchtelingenwerk Nederland. Vluchtelingenwerk Leiden heeft de gemeente op de hoogte ge bracht van de actie. „Het zou mooi zijn als de klok van het stadhuis ook luidt. Leiden is ten slotte Stad van Vluchtelingen." (advertentie) www.luxeappartementenleiden.nl te horen: Had u niet eerder kun nen bellen?" De blokverwarming werkt onre gelmatig. In huize Dool doet geen enkele radiator het. Bij Brammer werkt de kachel wel in de keuken en in één slaapka mer, en bijvoorbeeld weer niet in de woonkamer en de douche. „In de keuken staat hij wel hele maal open, maar dat verwarmt de boel natuurlijk niet", zegt Brammer. leiden Jan Breedeveld, de voorzitter van de Leidse Sport Federatie, heeft felle kritiek geuit op het ontbreken van een gemeentelijk sportbeleid. Sportief gezien waren er te weinig hoogtepun ten of topprestaties en van een sportbeleid op basis van een visie op de sport en haar betekenis voor de stad en haar inwoners is nog altijd geen sprake zei Breedeveld gisteravond tijdens de nieuwjaarsreceptie van de LSF. Breedeveld constateerde dat er voldoende sport talent in Leiden aanwezig is, maar dat er te wei nig talenten doorbreken. „Natuurlijk gaat het te ver om de verantwoordelijkheid voor het lage Leidse sportniveau geheel bij de gemeente te leggen. Een duidelijk beleid dat verenigingen de mogelijkheid geeft zich optimaal te ontplooien, speelt wel een uitermate belangrijke rol." De voorzitter van de LSF maakte duidelijk, dat zijn organisatie in deze tijd van bezuinigingen moet strijden tegen achteruitgang van de sport accommodaties en beperking van de financiële middelen voor sport. Hij riep de gemeente op de opbrengsten van de sportvelden die vrijkomen aan de Boshuizerkade aan sport te besteden. 'Je kunt je afvragen of ze wel sporen bij de gemeente' door Eric-Jan Berendsen leiden - De bewoners van de Vlietweg en de Vrouwenweg zijn niet blij met het plan van de ge meente om bedrijventerrein Oostvlietpolder aan weerszijden van de Europaweg aan te leg gen. Zij vrezen hun uitzicht te verliezen door het verdwijnen van de groenstrook en denken dat de Europaweg het verkeer niet aankan. De plannen vallen vooral slecht bij de mensen aan de Vrouwen- weg. Als het aan de wethouders R. Hillebrand (PvdA) en A Geertsema (WD) ligt, komen er tussen hun achtertuinen en de Europaweg kantoren en bedrij ven met een maximale hoogte van 18 meter. „Hier worden we natuurlijk niet vrolijk van", zegt P. Vergeer. Zij is geboren en getogen aan de Vrouwenweg. „Je kunt je afvra gen of ze wel helemaal sporen bij de gemeente. We hebben hier een voor Leiden onbelem merd en uniek uitzicht dat ver loren dreigt te gaan. En waar voor? Voor nieuwbouw voor kantoren, terwijl er onnoemelijk veel leegstand is. Als er dan toch moet worden gebouwd, waar om dan achter onze huizen en niet op het open stuk verder op de Vrouwenweg? Wij worden hier compleet ingebouwd." Vergeer plaatst meer vraagte kens bij de bouw. „De huizen hier zijn verzakt. Zo erg dat er aan de voorkant op straat van de gemeente geen verkeers drempels mochten worden aan gelegd. Maar er mag naast onze achtertuinen blijkbaar wel wor den gebouwd. Daarnaast wonen hier nogal wat jonge gezinnen die deze huizen in de dure tijd voor veel geld hebben gekocht vanwege het vrije uitzicht. Die lijden nu een enorme financiële strop, omdat de waarde van hun huizen enorm daalt. Wij gaan dit plan met alle juridische mid delen aanvechten." H. Bouhuis, bewoner van de Vlietweg, vreest dat de wegen rond het Lammenschansplein door de komst van het indu- De bewoners van de Vrouwenweg dreigen hun vrije uitzicht te verliezen, als er een bedrijventerrein in hun achtertuin komt. Foto: Mark Lamers strieterrein nu helemaal dicht slibben. „De Europaweg is al volledig verstopt en aan de Voorschoterweg zijn bouwplan nen voor een woonwijkje. Om dan langs de Europaweg ook nog eens een industrieterrein aan te leggen is gekkenwerk. Er is hier al genoeg lawaai. Zo veel dat er in mijn achtertuin weinig meer te genieten valt." Zijn buurman B. Krol vreest dat door het industrieterrein het groen in de buurt definitief verloren gaat. „Dan is het nog een kwestie van tijd voordat de groene buffer tussen de Vrouwenweg en indu strieterrein Roomburg ook wordt volgebouwd." P. Overdevest van restaurant Cronesteyn aan de Vlietweg is de enige die een positief geluid laat horen. „Hoe eerder dat in dustrieterrein er komt, hoe be ter. Meer bedrijven betekent meer klanten. Zo simpel is dat." Kamer van Koophandel 'erg happy* De Kamer van Koophandel is 'erg happy' met de plannen van de gemeente. „Want in dustrieterrein Oostvlietpol der had er al moeten zijn. De invulling aan weerszijden van de Europaweg hoeft geen enkel probleem op te leveren, evenals de ontslui ting voor het verkeer", zegt secretaris Cees Broeksma van de Kamer Broeksma vindt dat er goed moet worden gekeken naar de bebouwing langs de Vrouwenweg, omdat daar al huizen staan. „Dat is een punt van aandacht, maar de woningen aan de Vrouwen weg passen wel in een nieu we kijk op hoe je bedrijven terreinen aanlegt. We moe ten zo langzamerhand af van het beeld dat een bedrijven terrein rokende schoorste nen betekent. Een modem bedrijventerrein laat zich goed combineren met groen en woningbouw." Broeksma pleit wel voor een goede doorstroming voor het ver keer. „Er moet vanaf het be drijventerrein een ontsluiting komen naar de A4 en ook naar de A44. Dan denk ik aan de aanleg van rijksweg 11 west of het doortrekken van de Churchilllaan." iuw op de Nieuwe Beesten- ■lpt niet meer. Na ampel be ften de Leidse politici de Nieu- jtenmarkt in samenspraak met ie maar omgedoopt in een 'vei- Irisicogebied'. Met zo'n status politie vrij baan om bij het /en van de openbare orde on- >xe methodes toe te passen, zo- ieratoezicht en preventief fouil- |r.._ Beestenmarkt heeft al jaren thte naam. Het uitgaansleven r verstierd door - in de woor- i commissaris Peije de Meij - llosieve combinatie van gieren- jionen, overmatige alcoholcon- wapenbezit en de handel in tebruik van drugs, ikt best griezelig, maar in verge bet de Stevenshof is het aan de n hl Beestenmarkt een theekransje, tgijt 'echte werk' is de Stevenshof, se)et oud en nieuw, 'the place to neffP'ek waar de ware vandaal i vindt. Daar boren wiepijlen in bushokjes, gaat het I de fik, exploderen afvalbakken, Jto's op de brandstapel en wordt tseljjze van intimidatie over de gok- in de wijk-Chinees geiirineerd. it laatste al is onbestaanbaar 'ieuwe Beestenmarkt. Want je wel heel goede huize komen een wilde plas over het biljart •■)van Meizen, Nieuwe Beesten- |3, ongeschonden je gulp kan pen. p tijd dus, zou je zeggen, voor ji onorthodoxe aanpak van de (n in de Stevenshof, die verant- tlijk worden gehouden voor de nosering' van de wijk. Maar gek jheeft de politie voor de Ste- (advertentie) 2£! TOcM BlOWfcN 9 venshof haar instrumentarium niet uit gebreid met samenscholingsverboden, gebiedsontzeggingen, camera's en pre ventief fouilleren. Ze houdt liever vast aan het poldermodel, een Nederlandse vondst die zelfs door de politiek al met de vuilnisman is meegegeven. Luister maar naar de teamchef, die na de rellen in de Stevenshof mopperde 'dat de po litie de beleving had dat er goede af spraken waren gemaakt en dat er al sinds oktober zo enorm veel was geïn vesteerd in de jeugd'. Maar nu is het welletjes, de politie zal ze krijgen, die etterbakken van de Ste venshof, liet hij weten. En met een pen nenstreek in zijn agenda maakte hij een einde aan de bowlingafspraak van de politie met de jongeren. Die kunnen ze op hun buik schrijven. Hadden ze zich maar gedeisd moeten houden. In de Stevenshof moeten ze ook maar eens weten: wie niet horen wil, moet maar voelen! Dragen Hij zat trouwens fout, die commissaris van politie, met zijn gemopper op de jongeren in de Stevenshof. Want hij mag helemaal niet mopperen. Hij zal toch de krant wel lezen, die Peije de Meij? 't Is zelfs niet onwaarschijnlijk dat de teamchef van politie aanwezig was bij de nieuwjaarsreceptie van de gemeente in de Pieterskerk. En daar had hij het ook kunnen horen. Leidenaars moeten niet zo mopperen, zei waarnemend burgemeester Wolter Lemstra toen het strijkje zweeg, in zijn eerste en laatste nieuwjaarstoespraak. Hij had het op rijm gezet. Tel uw zegeningen één voor één, tel ze alleen vergeet er geen. Niet klagen, maar dragen. Leidenaars mopperen teveel, vindt Lemstra. Zo bezorgen zij de stad een slechte naam. Daar moeten zij mee op houden. De politiechef liet Lemstra maar klet sen. De raadsleden, die de toespraak van de eerste burger overigens twee keer onderbraken met een ovationeel applaus, waren het een paar dagen la ter ook al vergeten. Want die zaten in de eerste de beste commissievergade ring van het nieuwe jaar ook alweer vrolijk te mopperen. Nog veel harder dan Peije de Meij. Op de jeugdige de linquenten in de Stevenshof, op hun ouders én op de politie. Maar ons hoort u verder niet over die raadsleden. Want wij mogen niet mop peren. Terwijl we dat juist zo leuk vin den. Bijna net zo leuk als een nieuwjaarstoe spraak op rijm van een scheidend bur gemeester. Maar vooruit, we wachten beleefd heidshalve wel even tot Lemstra weg is. Nog een paar maandjes doorbijten. Want Lemstra houdt niet van moppe ren. Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink Ski Valley op Duinrell biedt gezellige cursussen voor jong en oud. In de frisse buitenlucht leert u op de börstelbanen de techniek van het skiën, snowboarden of langlaufen tot in de puntjes En bij max 5 °C zorgen machines voor echte sneeuw! Schrijf u nu in voor een vierweekse WINTERCURSUS De ideale voorbereiding op uw wintersport o.l.v. professionele leraren. Wintercursus 3 start al op zaterdag 25 januari Bel snel voor reservering/informatie! Duinrell Ski Valley. 2242 JP Wassenaar, tel: (070) 5155 299 Sneeuwconditie: www.duinrell.nl DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP AANMELDFORMULIER/MACHTIGING. JA, IK WORD 00K EEN SLIMME BELLER! Ik meld mi| aan om Carrier Preselect te bellen naar alle Nederlandse en buitenlandse vaste en mobiele nummers. voorletters: achternaam: I I Bedrijf: postcode: woonplaats: bonk-/gjron geboortedatum: voste telefoonnummers: 1 maandelijkse bellimiet: 100, 200, 500 Ik wil een gratis Club Card woormee ik vanuit heel Nederland en 8 Europese landen kan bellen. Handig voor op reis! Datum:Handtekening: Kijk voor online aonmelden tarieven en olgemene voorwoorden op www.budgetphone.nl Stuur deze boa in een gesloten eavelop zonder postzegel noar: Budget Phone Company, Antwoordnummer 10884, 2350 VB Leiderdorp

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13