Hoort een ei er nou wel of niet bij GESPREK VAN DE DAG Voor de wet hoeft Bram niet meer bij Neelie te won Dichtslibben door slecht cholesterol DONDERDAG 9 JANUARÏ MENSELIJK Modeontwerper Mr. Black- well uit Hollywood heeft de vroegere stripdanseres ANNA NICOLE SMITH uitgeroepen tot SLECHTST GEKLEDE vrouw van 2002. Blackwell, naar wiens lijst elk jaar in Hollywood wordt uitgezien, verkoos Smith boven Kelly Osbourne, dochter van rock ster Ozzy Osbourne, popzan geres Shakira, filmster Ca meron Diaz en de Britse prin ses Anne, die de plaatsen twee tot en met vijf bezetten. Smith gaf haar carrière als stripdanseres op toen zij in het huwelijk trad met een in middels overleden hoogbe jaarde miljonair. Zij speelde de hoofdrol in een door de critici gekraakte tv-serie. De recensenten vonden de in houd onnozel, en laakten het stuntelige acteerwerk van Smith. Foto: EPA Jos Brink onthult op 15 januari een beeld van TOON HER MANS in diens geboorteplaats Sittard. De plannen voor het beeld werden al snel na het overlijden van de entertainer ge maakt. Het is in april drie jaar geleden dat Hermans stierf. De gemeente Sittard-Geleen gaf de opdracht aan de Haagse kun stenaar Loek Bos. Zijn ontwerp werd uit meerdere gekozen. In de keuze had zowel de familie van Hermans als de bevolking van Sittard een stem. Het beeld stelt Hermans op ware groot te voor. Hij leunt glimlachend op een microfoonstandaard en heeft de microfoon in de hand. Het beeld komt bij de Stads schouwburg van Sittard te staan. Tweehonderd Nederlandse MILJONAIRS en andere le zers van het tijdschrift Quote hebben gehoor gegeven aan een oproep van het blad en Unicef om geld te schenken aan ARME KINDEREN. Uni cef maakte gisteren bekend dat de actie tot nog toe 18.000 euro heeft opge bracht. Als tegenhanger van de jaarlijkse lijst van de 500 rijkste Nederlanders, bracht het blad eind vorig jaar ook een lijst van de 500 armsten. Quote en Unicef stelden de abonnees en de 500 rijkste Nederlanders voor om 0,7 procent van hun vermogen af te staan aan Unicef. Dat komt neer op 560 miljoen euro. Unicef benadrukt dat de 18.000 euro een tussen stand betreft. ,,Een miljonair heeft toegezegd een substan tieel bedrag te storten", al dus een woordvoerder. Vol gens hem komen er twee tot drie keer zoveel donaties bin nen als verwacht. De in de VS en Europa immens populaire televisieserie 'SEX AND THE CITY' wordt na zes seizoenen BEËINDIGD. Dat heeft de maker van de serie, het Amerikaanse televisiekanaal en filmbedrijf HBO gisteren bekendgemaakt. De laatste epi sodes van de serie over een aantal New Yorkse vrouwen van in' de dertig die smachten naar seks, liefde en bloedmooie schoenen zullen in de VS begin volgend jaar worden vertoond. „Bijna alle hoofdpersonen vinden het een goed moment om te stoppen", aldus Carolyn Strauss, vice-voorzitter van de raad van bestuur van HBO. Het zesde seizoen wordt over twee kalenderjaren uitgesmeerd. De opnames van de laatste twin tig afleveringen beginnen in maart. Foto Reuters De voormalige Britse rockster GARY GLITTER komt Cam bodja definitief niet meer in. Dat heeft een regerings woordvoerder gisteren be kendgemaakt. Glitter, wiens echte naam Paul Francis Gadd is, zat in 1999 in Groot-Brittannië de helft van een gevangenisstraf van vier maanden uit vanwege het be zit van kinderporno. Hij ver trok vervolgens naar Cam bodja, waar hij ongestoord leefde tot de politie hem in april vorig jaar oppakte om dat hij geen verblijfsvergun ning had. Door een ware me- diahetze zag hij zich gedwon gen uit Cambodja te vertrek ken. Hij keerde er enige tijd later terug, tot hij onlangs opnieuw in handen van de politie viel. Glitter werd in de jaren '70 beroemd met een glamrock-act en scoorde en kele hits. Een AREND met grote trek heeft in Zweden een TEKKEL ge grepen en is er mee weggevlogen. De Zweedse radio berichtte gisteren dat een boer en zijn tekkel op hazenjacht waren toen de arend de hond vastgreep en er mee vandoor ging. Na een zoektocht vond het baasje de hond dood terug. De arend wil de de prooi juist gaan oppeuzelen. Een jachtopziener heeft sectie verricht en bevestigd dat de arend de dood van de hond heeft veroorzaakt. Museum PALEIS HET LOO in Apeldoorn heeft het afgelo pen jaar bijna 445.000 be langstellenden getrokken. Een dergelijk BEZOEKERS AANTAL is sinds medio jaren tachtig, toen het museum na een grootscheepse renovatie werd heropend, niet meer voorgekomen. Het museum zelf verklaart de belangstel ling uit de tentoonstelling 'Ja, ik wil', waarvoor prinses Méxima haar trouwjurk ter beschikking stelde. Verder was er veel aandacht voor de doopplechtigheden in de ka pel van Het Loo van de doch tertjes van de prinsen Con- stantijn en Bernhard jr, res pectievelijk Eloise en Isabel la. Op 25 januari opent Het Loo een expositie over het zil ver van de koninklijke fami lie. Die gaat duren tot en met 5 mei. Voorbeelden zijn er genoeg. Zo leeft oud-minister Benk Korthals van justitie en defensie al jaren gescheiden van zijn wettige echtgenote Sandra Korthals, voormalig gemeenteraadslid in Rotterdam. Sinds kort wonen ook de huwelijkspartners Bram Peper en Neelie Kroes na zeven jaar huwelijk niet langer onder één dak. De overheid bemoeit zich er niet mee, maar is een dergelijk arrangement eigenlijk in overeenstemming met de wet? „Sinds enige tijd wel", zegt ad vocate B. Du Fossé. „Vroeger waren echtelieden gedwongen samen te leven. Dat artikel is echter recentelijk uit het familie recht geschrapt." Du Fossé, voorzitter van de afdeling fami lierecht van advocatenkantoor Holland Van Gijzen, staat op verzoek van de krant stil bij de juridische consequenties van de breuk tussen de prominente echtelieden Peper en Kroes. Du Fossé kan er kort over zijn: die zijn er niet. Althans, niet zolang er geen officiële echtscheidings procedure in werking is gesteld. „Huwelijkspartners kunnen hun leven inrichten zoals ze willen. Er zijn voorbeelden van mensen die een halfjaar apart leven. Sommige huwelijkspartners de len al tien jaar geen voordeur meer voordat ze tot echtschei ding overgaan. Anderen weten hun relatie te herstellen nadat ze een tijdje apart hebben ge leefd. Maar die mensen zien we hier niet. Zij hebben geen echt scheidingsadvocaat nodig." Ex-burgemeester van Rotterdam en oud-minister van binnen landse zaken Bram Peper woont sinds kort op zichzelf in 'het Haagse'. Neelie Kroes, WD-pro- minent en voormalig minister van verkeer en waterstaat, is achtergebleven in de echtelijke villa in Wassenaar. Peper zegt niet te kunnen uitsluiten dat ook zijn derde huwelijk op de klippen loopt. Neelie Kroes zegt te hopen dat de verwijdering in het huwelijk tijdelijk is. „Je be gint immers aan iets om er een succes van te maken." Advocate Du Bossé vindt het goed dat de Huwelijkswet op het punt van de samenlevings- eis is gemoderniseerd. „Dat was natuurlijk een beetje een dode letter geworden. Wie controleert zoiets? De wetgever heeft op dit punt gelukkig de maatschappe lijke ontwikkelingen gevolgd." Met name in orthodox-christe lijke kring klinken de bedenkin gen tegen de modernisering van het huwelijksrecht echter onver minderd door. Want wat is het huwelijk nog waard als partners niet eens geacht worden samen te leven? De Fossé kan zich de gedachte voorstellen, maar in haar juridische beleving is het huwelijk nog immer een insti tuut dat er gezien de ingrijpende consequenties zijn mag. „Bij echtscheiding spelen ali mentatieverplichtingen, de ver deling van opgebouwde pensi oenrechten, de vermogensde ling, de onderhoudsplicht voor eventuele kinderen en de nala tenschap. Dat is niet niks." GPD Bram Peper en Neelie Kroes in gelukkiger dagen. Archieffoto 'Een ei per dag mag'. Dat is het motto van de organisatoren van het symposium 'Gezonder met eieren', dat volgende week in Eindhoven wordt gehouden. Gewapend met Amerikaans on derzoek willen zij de eiercon- sumptie in Nederland stevig opkrikken. Daarmee zijn de ei- erproducenten echter veel te voorbarig, vindt de Nederlandse Hartstichting. De vraag is er al sinds men senheugenis: wat was er eer der, de kip of het ei?' Hét ant woord zal er wel nooit komen. Een andere vraag houdt de wetenschappers, medici, on dernemers en consumenten ook al decennia bezig. Hoe ge zond of ongezond is een ei nu eigenlijk? Daarover woedt al vele jaren een strijd. In deze kwestie draait het vooral om de hoeveelheid cholesterol die een ei bevat en hoe schadelijk die stof voor de mens is. Cholesterol is dé boosdoener als het gaat om het dichtslib ben van onze bloedvaten en het ontstaan van een hartin farct. Met het ei als trouwe bondgenoot, veronderstellen voedingsdeskundigen wereld wijd. Maar de tegenpartij, de eierproducenten, probeert die opvatting met alle mogelijke middelen om- - ver te werpen. Ze komen binnenkort dan ook met een website die louter eierrecep- ten bevat, en presente ren die - hoe kan het anders - in kiprestaurant Juffrouw Tok te Ede. Ook Léon Clemens van Cle mens eieren uit Bergeijk en Ad Kemps van Coppens Diervoe- Eieren worden niet alleen gekookt of gebakken gegeten, maar gaan in geklutste vorm door allerlei gerechten heen. Dat wordt vaak vergeten, zeggen Hartstichting en Voedingscentrum. Foto: Hans van Weel ding uit Hoogeloon willen 'voor eens en altijd af van die mythe rondom het ei'. Volgens hen is het ei een functional foodproduct dat in het dage- Het maakt weinig uit of het uit de vrije uitloop of uit de legbat terij komt, de samenstelling van een ei is grotendeels hetzelfde: 13 procent eiwit, 11 procent vet, de rest water. Daarnaast bevat een ei ook kalk, mineralen, vitamines en cholesterol. Een kip doet er ongeveer 25 uur over om een ei te 'maken'. In Nederland leggen dertig miljoen hennen tezamen jaarlijks maar liefst bijna tien miljard consumptie-eieren. We eten gemiddeld 181 eieren per persoon per jaar. Foto: ANP lijkse voedselpakket van de mens thuis hoort. Als het aan hen ligt, wordt de nieuwe slo gan dan ook dat een ei per dag mag. Clemens en Kemps zit ten achter het symposium 'Gezonder met eieren', volgen de week in het Eindhovense Evoluon. Daarbij staan de bevindin gen centraal van een Amerikaanse professor, die werkt voor het Egg Nutrition Center in Washington. Afgelopen zomer ontmoetten de twee zakenpartners deze professor Donald J. McNama- ra tijdens een werkbezoek aan Amerika. McNamara had aan getoond dat het menselijk li chaam automatisch minder cholesterol aanmaakt als er meer cholesterol via de voe ding binnenkomt Choleste- rolregulering noemt hij dat in één woord. Dat zou betekenen dat het advies van de Neder landse Hartstichting om niet meer dan drie a vier eieren per week te eten dus in de prullen bak kan. Maar daar is Ir. Ineke van Dis, voedingsdeskun dige bij de Neder landse Hartstich ting, het 'abso luut niet mee eens'. „De heren base ren zich op één studie die heeft uit gewezen dat een ei per dag niet schadelijk zou zijn voor de gezondheid. Maar dat is geen richtlijn. Er bestaat ook nog zoiets als hyper- en hypo- respons. Dat houdt kort ge zegd in dat ieder mens anders reageert op cholesterol." Een van de richtlijnen waar van Dis wél van uitgaat, is dat een mens per dag minder dan 300 milligram cholesterol bin nen mag krijgen. En aangezien een ei al 213 milligram - on geveer zeventig procent van die dagelijkse hoe veelheid bevat - is het reken sommetje snel gemaakt. „Nee", zegt Kemps op zijn beurt, „het ligt er maar net aan hoe je zo'n eitje bereidt. Of je het eigeel scheidt van het ei wit, want dat laatste bevat geen choleste rol. Bovendien heb je grote en kleine eieren. En natuurlijk moet je rekening houden met de lichamelijke ge steldheid van een persoon. Maar voor iemand die gewoon gezond is en acht uur per dag werkt is een ei per dag geen enkel probleem." Hij en Clemens spreken dan ook over 'de nieuwe waarheid', en die gaan ze in het Evoluon verkondi gen. „Ik boks al jaren op tegen het oude idee op dat eieren slecht zouden zijn voor de gezondheid. Het symposium moet het be gin worden van een nieuwe discussie op voedselge- bied. E-day, zogezegd", grapt de eierboer. Maar ook Patricia Schutten van het Voedingscentrum, dat consumenten adviseert over ge zond eten, noemt de argumenten van Kemps en Clemens 'gooche len met cijfers.' Volgens haar be hoeft hun troef kaart, de choleste- rolregulering, nogal wat nuancering. „Ge deeltelijk klopt het, maar zelfs als het lichaam de cholesterolaanmaak vermindert, kan ie mand nog steeds te veel cholesterol binnenkrijgen via de voeding. Daarom blij ven we vasthou den aan die 300 milli gram per dag." Verder benadrukt ze dat eieren in verwerkte vorm vaak over het hoofd worden gezien. „Denk maar aan cake, mayo naise of zelfs vermicelli. Op één dag krijg je dus meer ei binnen dan je denkt." Kemps is het eens met de nu ancering, maar volgens hem moet de consument weten na een ei wél gezond is, zelfs z«for: of zeven keer per week. „Kite 3 alleen al naar het feit dat eeCOO ei alle voedingsstoffen bevaftijn waarmee een kuiken tot onf" wikkeling komt Dat zegt toch eigenlijk al ge- noeg." Daarmee blijft de strijd om het ei voorals nog onbeslecht. Maar ook over de X invloed van choleste rol op hart -en vaatziekten j blijft twijfel bestaan. Sinds b|_ gin jaren zeventig hebben vp tenschappers onderzoek na onderzoek gedaan om het ni gatieve beeld rond cholesteiL te ontkrachten of juist te veiC sterken. Ze komen allemaal Jl andere conclusies. Bewezen^ in elk geval dat factoren als leeftijd, geslacht en genetisd bagage onder meer van - vloed zijn op de al da| niet ongezonde wei king van cholestel rol. Een gevarieei| en gezond voe dingspatroon kaï daarbij natuurlijk I nooit kwaad. Hoeveel eieren j daarin thuis horen, dat blijft J de vraag. Anke Langelaan Cholesterol is een essentiële lichaamsstof die in het bloed circuleert en die door het li chaam aangemaakt wordt Maar ook via de voeding krijgt het lichaam cholesterol binnei waardoor een teveel kan ontstaan. Een te hoog cholesterolgehalte in het bloed kan leidei tot afzetting van cholesterolesters - scheikundige verbindingen van vetzuren - en kalk opE de binnenwand van de aders. Hierdoor slibben slagaders dicht, wat ook wel aderverkal king wordt genoemd. Dat belemmert de bloedvoorziening naar bijvoorbeeld de hart- kransslagaders of de hersenen, met hartinfarcten en beroertes als gevolg. We onderschei-S den goed cholesterol High Density Lipoprotéïné) van slecht cholesterol Low Density Lipf oproteïne). In een HDL- molecuul is meer proteïne en minder vet aanwezig. In een LDL- molecuul heeft het vet de overhand. Het zijn dus de LDL-moleculen die het cholesterol^ halte verhogen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2