Studiepakket Bewoners 't Hofflants Huys aan de dood ontsnapt havo en vwo wordt lichter MBA-opleiding bij de LOI Antiek Vliegtuigen neergestort in Turkije en VS Bezuinigingsplannen zijn verwarrend Leidsch Dagblad Dé Beurs voor Kunst :r ihsl Leidenaars naar Europese Hof om referendum sneltram Belrondes met Van der Vlies en Halsema Anderhalf miljoen voor platteland rond Leiden Hoogenboom wint marathon Mannen vast voor fatale overval Waardestijging huizen 4,6 procent Leidsch Dagblad NR. 4B125 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 donderdag 9 JANUARI 2OO3 OPGERICHT 1 MAART 1860 1( iswoude aan de slag bunkerboot 1 t voor nd lubbard s er van al die erkinderen rden die we nog ^\§iool hebben ld? Leidsch £§£t Dagblad [5 Werkgroep: Meer vrijheid tweede fase den haag/anp - Scholen krijgen als het aan een werkgroep van onderwijsdeskundigen ligt meer vrijheid de tweede fase van havo en vwo in te vullen. De vier pro fielen in de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs zouden moeten blijven, maar dan wel met drie in plaats vier vakken. Daardoor wordt de leerling min der belast. De werkgroep, waarin het mi nisterie en een groot aantal on derwijsorganisaties zijn verte genwoordigd, stelt dat in een vandaag verschenen rapport. De werkgroep adviseert makkelijker examens en minder voorschrif ten daarvoor. Bij de uitwerking daarvan zullen docenten wor den betrokken. Vakken als economie, aardrijks kunde, geschiedenis en schei kunde zullen op termijn minder nadruk krijgen. Om de aanslui ting met de universiteit en hoge school te vergemakkelijken kun nen leerlingen kiezen voor voortgezette wiskunde en voort gezette algemene natuurweten schappen. Als het aan de werkgroep ligt worden de deeltalen Frans en Duits (lezen of spreken) op het vwo vervangen door een volledi ge taal. Dyslectici, uitgesproken bètaleerlingen en allochtone scholieren kunnen de tweede vreemde taal vervangen door aardrijkskunde. Het rapport van de werkgroep wordt de komen de maanden met de scholen be sproken. Volgens de Algemene Onder wijsbond (AOb) heeft de werk groep geluisterd naar de prak tijk, wat geleid heeft tot 'degelij ke plannen'. AOb-voorzitter W. Dresscher gaat er in een reactie op het rapport van uit dat de af spraken om de docenten ook bij de verdere invulling van de af zonderlijke vakken te betrekken 'voluit' wordt uitgevoerd. „Wel is het nodig dat docenten voor de definitieve uitvoering in 2005 of 2006 ook voldoende tijd en ruimte krijgen", reageert Dresscher. Dit om niet weer de invoeringsproblemen te krijgen, zoals die zich voordeden bij de 'overhaaste en chaotische' start van de oorspronkelijke studie huisplannen, aldus de AOb- voorzitter. Over de voorstellen bij de nieu we vakken voortgezette wiskun de en voortgezette natuurwe tenschappen is de bond minder tevreden. Volgens de voorzitter zijn deze plannen 'nog onvol doende' uitgewerkt. Hij wil graag dat het ministerie van on derwijs snel actie onderneemt om dit te verbeteren. t)ODE HOEK vallen er ongeveer dertig n negentig zwaargewon- or aanrijdingen waarbij itoffers zich onzichtbaar ode hoek van de spiegel n vrachtwagenchauffeur 3i. Het zijn verkeerson- d die vaak iets extra tra- ebben, omdat ze door liet het gevolg zijn van os rijgedrag. Per 1 janua- 5t daarom verplicht dat agens met een dode- zijn uitgerust Maar Ie vijf vrachtwagens heeft zo'n spiegel En de poli- al aangekondigd er nog te gaan controleren. Dat voorwoorden. q het probleem niet zijn. lehoekspiegel is al vanaf e koop. De branche weet dat de spiegel per 1 janu- iicht is. Veel transportbe- hebben hun wagenpark i allang vrijwillig met het le hulpmiddel uitgerust en die dat niet doen, zijn i laks. Kennelijk nemen risico van een boete I 525) maar ook dat van Wffers op de koop toe. e söverPlichte spiegel is wel e rïjtiek mogelijk. Chauffeurs niet ten onrechte dat ze Vone verkeer van rechts ijks meer zien achter het an spiegels dat ze nu aan (gen hebben hangen. Her (7wordt daarom al gespro- orrfr het installeren van ca- omom vanuit de cabine het r in de gaten te houden. redeneert, bekommert recht over de verkeersvei- Dat kan niet gezegd wor- m bedrijven die hun wa- k niet aanpassen, die be- le verplichte spiegel niet ïen. En een politie die et controleert, is eveneens rd bezig. Gelukkig hebben sersbond en de FNV in het envervoer een kliklijn in- I waar wagens zonder Is gemeld kunnen worden, i manier kan iedereen z"n e bijdragen aan de ver- eiligheid. FSW« door Robbert Minkhorst leiden - Bewoners rondom de Leidse Lammenschansweg leg gen zich niet neer bij de afwij zing van een referendum over de sneltram Rijn Gouwe Lijn. Zij stappen naar het Europese Hof in Straatsburg. De Haagse rechtbank bepaalde eind vorig jaar weliswaar dat de gemeente onzorgvuldig had ge handeld bij het afwijzen van een referendum over het tramtracé, maar kon de bezwaarmakers puur op procedurele gronden geen gelijk geven. Het verzoek om alsnog een refe rendum uit te schrijven, werd door Judy Nihof regio - Wie een idee heeft om het platteland rondom Leiden aantrekkelijker en toegankelijker te maken voor de stedeling, kan aankloppen bij de onlangs op gerichte Plaatselijke Groep Leid se Ommelanden. Deze groep, die bestaat uit vertegenwoordi gers van onder meer agrarische organisaties, VWs en natuur - verenigingen, heeft een Europe se subsidie gekregen van ander half miljoen euro. Secretaris Marianne Breedijk hoopt dat veel mensen volgende week naar een informatie-avond komen in Leiderdorp. Daar kun nen ze hun ideeën spuien. Deze moeten aan bepaalde voorwaar den voldoen. „Een project moet nieuw zijn voor het gebied en het moet kleinschalig zijn. Een bruggetje kan nog wel, maar een netwerk van fietspaden niet. Dat door Saskia Stoelinga voorschoten - Wat begon als een kwa jongensstreek, had voor tientallen bewo ners van het woon- en zorgcentrum 't Hofflants Huys in Voorschoten tot een ramp kunnen leiden. Een versleten rol tapijt, die aan de achterkant buiten tegen een muur stond om door het grofvuil te worden opgehaald, was in brand gesto ken. Bewust. Hoewel het vuur snel kon worden ge blust, kwam er zoveel rook vrij dat de be woners moesten worden geëvacueerd. De rook in hun appartementen en in de gang was zo dik dat hun leven gevaar liep. „Er hadden doden kunnen vallen. Voor ons is het onbegrijpelijk dat onverlaten op deze manier brand stichten. De schrik zit ons nog steeds in de benen. Niet al leen bij de bewoners, maar ook bij het personeel", zegt locatiemanager Lidy Be- zemer. De brand, die in de nacht van vrijdag op zaterdag werd gesticht, is door politie en de leiding van het tehuis aanvankelijk stilgehouden. Maar nu treedt Bezemer bewust naar buiten. Om een dringend beroep op de brandstichters te doen om voortaan heel goed na te denken. „Dit is geen kwajongensstreek meer." Tegen vieren in die bewuste nacht roken de drie nachtelijk verzorgsters van 't Hofflants Huys onraad. Letterlijk. Een scherpe brandlucht drong in him neu zen. Na enig speurwerk zagen ze op de eerste verdieping rook. Heel veel rook. Rook die je de adem benam. Onmiddellijk werd alarm geslagen en het evacuatieplan uit de kast gehaald. De zestien bewoners van deze gang moesten direct worden verkast naar een andere ruimte in het vier ver diepingen tellende gebouw. Gedecideerd en zonder paniek begon de nachtdienst van drie medewerkers aan deze klus. Zestien bewoners van ruim boven de zeventig, waarvan de meeste slecht ter been, werden uit bed getild, ondersteund, en waar nodig in rolstoelen gezet om in een zaaltje aan de andere kant van het huis bij te komen van de onderbreking van hun nachtrust Halver wege de evacuatie werd het drietal bijge staan door politie en brandweer. Lidy Be zemer prijst het optreden van de nacht dienst uitbundig. „Door adequaat te handelen hebben ze erger voorkomen. Dat weet ik zeker." dus niet toegewezen. Over die uitspraak heeft advocaat M. Wa- gemakers, tevens bewoner van de Lammenschansweg, lang na gedacht. „We krijgen wel gelijk, maar we hebben er niets aan." Volgens hem heeft Leiden twee artikelen van het Europese Ver drag voor de rechten van de mens geschonden. „Het mag niet zo zijn dat onbe hoorlijk bestuur geen gevolgen heeft." Wagemakers biedt de gemeente nog één mogelijkheid om vrij willig een referendum uit te schrijven. Weigert Leiden, dan spant hij een procedure in Straatsburg aan. De wrakstukken van het Turkse vliegtuig dat gisteravond neerstortte bij het vliegveld van Diyarbakir in het zuidoosten van Turkije. Foto: AP/Photo Anatolia Subsidie om ideeën te realiseren zou veel te duur worden." Ook kan gedacht worden aan het maken van een uitkijkpunt of een openbaar 'natuurbelevings pad' bij een boerderij. Het gebied Leidse Ommelanden omvat grote delen van Zoeter- woude, Warmond, Rijnwoude, Alkemade, Jacobswoude, Lei derdorp, Valkenburg, Wasse naar, Alphen aan den Rijn en Leidschendam. Medio decem ber installeerde Europarlemen tariër Elly Plooij de Plaatselijke Groep Leidse Ommelanden. De groep selecteert de ingediende projecten, verbetert ze zonodig of koppelt ze aan andere ideeën, en vraagt er subsidie voor aan. De eerste bijeenkomst is woens dag 15 januari in het informatie centrum HSL-A4 in Leiderdorp. Deze duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Die locatie is toevallig geko zen, aldus Breedijk. „In dat zaal tje konden we gratis terecht." divarbakir/afp-dpa - Een Turks passagiersvliegtuig met tachtig mensen aan boord is gister avond neergestort tijdens de landing op de luchthaven van Diyarbakir in het zuidoosten van Turkije. Volgens minister van binnenlandse zaken Abdul- kadir Aksu zijn 75 inzittenden omgekomen en zijn er vijf over levenden, van wie enkelen er slecht aan toe zijn. In de Amerikaanse staat North Carolina is gisteren kort na de start een vliegtuig met 21 men sen aan boord neergestort op de luchthaven Charlotte Douglas International Airport. Volgens de plaatselijke autoriteiten heeft niemand het ongeval overleefd. Het vliegtuig stortte neer nabij een hangar van US Airways. Het tweemotorige vliegtuig, een Beechcraft 1900 turboprop, was met forensen op weg naar Greenville-Spartanburg in South Carolina. Het toestel vloog met een na het neerstorten in brand. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. De FBI was kort na het ongeval ter plaatse om te onderzoeken of er sprake was van terrorisme. Volgens een FBI-woordvoerder wijst tot nu toe niets op een aanslag. Onder de slachtoffers in het Turkse vliegtuig zijn zeker één Amerikaan en twee Britten. Waarschijnlijk waren er meer buitenlanders aan boord. Vol gens de officiële passagierslijst van de betrokken luchtvaart maatschappij Turkish Airlines waren er 72 inzittenden, maar dat aantal is naar boven bijge steld toen bleek dat er nog drie kleine kinderen bij waren. Een tweejarig meisje heeft het onge luk overleefd en maakt het goed. Het toestel kwam uit Istanbul. Het mistte flink toen het neer stortte op het militaire gedeelte van de luchthaven. De Turkse commerciële tv-zender NTV heeft gemeld dat het vliegtuig na het neerstorten in drie stukken brak. Volgens het persbureau Anatolia is het toestel na de crash in brand gevlogen. Twee vliegtuigen van de Turkse luchtmacht zijn vanochtend in het zuidoosten van Turkije op elkaar gebotst en vervolgens neergestort. De beide Phantom- toestellen zouden in dichte mist een oefenvlucht hebben ge maakt. (advertentie) door Janneke Dijke leiderdorp - Als eerste in Neder land begint de Leidse Onder wijsinstellingen in Leiderdorp (LOI) deze week met een oplei ding Master of Business Admi nistration via internet. Deze op leiding kon toch nu toe alleen worden gevolgd op prestigieuze instellingen als Kasteel Nyenro- de in Breukelen of IBO in Zeist. „Tot onze verbazing en verras sing hebben we zelfs op Euro pees niveau geen vergelijkbare aanpak kunnen vinden", zegt directeur Marten Jan Kuipers van de LOL De MBA-opleiding is populair bij HBO'ers en uni versitair opgeleiden die een ma nagementfunctie ambiëren of die al hebben en hogerop wil len. Kuipers denkt met de nieuwe opleiding een gat in de markt aan te boren. Mensen die een MBA-diploma willen halen heb ben vaak een drukke baan. Ze hebben geen tijd of krijgen geen verlof van hun baas om regel matig colleges te volgen. Boven dien is de afstand naar de instel ling die de opleiding geeft soms een probleem. Een andere drempel is dat de opleiding doorgaans volledig in het Engels wordt gegeven. LOI University, de afdeling van de LOI waaronder de nieuwe opleiding valt, stapt volgens Kuipers over al deze hindemis sen heen. „Vanaf nu kan ie mand gewoon blijven werken en deze studie in de avonduren of voor mijn part 's nachts vol gen. Het computersysteem staat altijd tot zijn beschikking." De begeleiding, waaronder het elektronische contact met de docent, gebeurt in het Neder lands. „Bijna alle literatuur is wel in het Engels, maar om zelf ineens in het Engels te moeten communiceren, is voor veel mensen wat te hoog gegrepen." Hierdoor moet echter niet de in druk ontstaan dat de MBA-op leiding van LOI University een slap aftreksel is en weinig voor stelt, benadrukt Kuipers. De op leiding is goedgekeurd door de Dutch Validation Council, de stichting die masteropleidingen beoordeelt op niveau, kwaliteit en inhoud. Pagina R5: 'Wij barsten van de expertise om mensen naar boven te trekken' morgen belronde de gast van het Leidsch Dagblad. Van 17.00-18.00 uur beant woordt hij vanaf de redactie van de krant telefonisch vragen over verkie zingsthema's. Femke Halsema, lijst trekker van GroenLinks, is komende zaterdag van 16.00 tot 17.00 uur be reikbaar op de redactie. U kunt voor deze phone-ins bellen naar een spe ciale lijn: 071-5 356 380. De redactie drukt in de krant van zaterdag en maandag een selectie af van de vra gen en antwoorden. roelofarendsveen - Marathon schaatser Lars Hoogenboom uit Roelofarendsveen heeft zijn eerste overwinning in het A-pe loton binnen. Hij schreef giste ren in Eindhoven de twaalfde marathon van de KNSB/Essent- competitie op zijn naam. Hoo- geboom toonde zich in de eind sprint de snelste van een kop groep van zeven man. Rob van Meggelen en Koen Lankhaar werden achtereenvolgens twee de en derde. Pagina Sport zoetermeer - De politie heeft gisteravond twee mannen uit Zoetermeer van negentien en twintig jaar aangehouden in verband met een fatale overval op een tankstation. Justitie ver denkt de mannen ervan dat zij dinsdagavond de benzinepomp aan het Abdissenbos overvielen en de 52-jarige caissière dood schoten. Dat meldt het open baar ministerie in Den Haag. nieuwegein - De huizenprijs is in 2002 gestegen met 4,6 pro cent. Dit jaar zullen de wonin gen niet of nauwelijks duurder worden, verwacht vice-voorzit- ter Van Kampen van de Neder landse Vereniging van Make laars. Een gemiddelde koopwo ning kostte het laatste kwartaal van vorig jaar 206.000 euro. Een minieme stijging van 0,5 pro cent ten opzichte van het kwar taal ervoor. Voor de duurste huizen houdt de makelaarsor ganisatie in 2003 rekening met een prijsdaling. (advertentie) door Peet Vogels den haag - De bezuinigingsvoorstellen van de politieke partijen hebben een hoog ho- cus-pocus gehalte. De PvdA haalt met een bezuiniging van 3,5 miljard euro in 2007 een overschot op de begroting van 0,3 procent De WD haalt met dubbel zoveel bezuini- t gingen in hetzelfde jaar een lager overschot 10 11 en 12 januari en het CDA doet het met hetzelfde bedrag I een stuk beter. De financiële duidelijkheid die de partijen de kiezer beloven is ver te zoeken. Ook de voorgestelde bezuinigingen van de partijen zijn soms boterzacht. De tegenvallende ontwikkeling van de eco nomie stelt de politieke partijen voor steeds Leeuwenhorst-Noordwijkerhout vrijdag 17.00 tot 21.00 uur zaterdag en zondag 11.00 tot 18.00 uur moeilijker keuzes. Het kabinet Balkenende had al veel moeite de begroting op orde te krijgen. Inmiddels heeft het Centraal Plan Bureau (CPB) al laten weten dat nog eens tien miljard euro extra moet worden omge bogen om een financieringstekort in 2007 te vermijden. Dat gaat alle partijen, met uit zondering van de LPF, te ver. De Fortuynis- ten hebben een bezuinigingsprogramma van 19 miljard euro gepresenteerd, bijna drie keer zoveel als WD en SGP voorstellen. De partijen proberen pijnlijke keuzes zoveel mogelijk te beperken. Vandaar dat iedereen de strohalmen van loonmatiging en bestrij ding van de bureaucratie aangrijpt als be zuinigingsmaatregel. Voor loonmatiging hebben de partijen allemaal twee tot vier miljard euro ingeboekt. De vraag is echter of dat bedrag gehaald zal worden. Het uit gangspunt is een loonstijging van 1,5 pro cent per jaar, gelijk aan de voorspelde infla tie. Door de voorstellen van de partijen, met name lastenverzwaringen als behoud van de onroerend zaakbelasting en het niet te ruggeven van het 'kwartje van Kok', is het twijfelachtig of de inflatie zo laag zal blijven. Dat betekent een hogere loonstijging en dus minder bezuinigingen. Bovendien'willen de bonden niet voor een periode van vier jaar afspraken over loonmatiging maken. Pagina Binnenland 1: Uitgangspunten groei economie Meer over de verkiezingen Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. a n Telefoon (i.v.m. controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: j^-yontiTiny: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1