LEIDE Vertakkingen Rijn Gouwe Lijn lucratief 'Een met het gloeient swaard op de rug' ANDALUSIE REGIO '[ken Ir GFT li snel vaneen Marktkooplui trotseren vrieskou voor een habbekrats TELLING! Statenlid Aptroot op het internet van Itie beroofd 'i 21-jarige vrouw uit ïtermiddag op de jrstraat van haar Moon beroofd. Dat 4>en zij liep te bellen. Irer rukte de telefoon hd en ging er van- lg de Kenneweg- %ar de Apothekers- donderdag 9 januari 2003 R1 door Robbert Minkhorst leiden/regio - Andere sneltram verbindingen naast de Rijn Gou we Lijn kunnen zeer waardevol zijn voor de Leidse regio en de Bollenstreek. Dat concludeert de Grontmij in een studie. Het gaat om lijnen vanuit Leiden, Leider dorp of Noordwijk naar Den Haag, Zoetermeer, Hoofddorp en Haarlem. In opdracht van het Samenwer kingsorgaan Verkeer en Vervoer Leidse Regio onderzocht de Grontmij de haalbaarheid van een aantal vertakkingen van de Rijn Gouwe Lijn, de sneltram tussen Gouda, Leiden en de kust. Het bedrijf toetste zeven verschillende tracés. Hoewel prijzig, kan er uiteindelijk een zeer interessant netwerk van openbaar vervoer ontstaan, blijkt uit de studie. Dat levert dagelijks tienduizenden nieuwe reizigers op. Het gebruik van de auto neemt fors af. Aanleg van de vijf tracés die de Grontmij haalbaar acht, kost zo'n 600 tot 700 miljoen euro. Meer sneltrams in de regio is een grote wens van gemeenten en de provincie Zuid-Holland. Juist die wens was ook reden om onderzoek te laten doen. De Leidse regio, de Bollenstreek en Zuid-Holland zien de Rijn Gou we Lijn het liefst als de ruggen graat van een vervoersnetwerk. De Grontmij ziet brood in een sneltram van Leiderdorp naar Den Haag. Het tracé loopt via het Rijnland Ziekenhuis, over de Engelendaal, Willem de Zwijger laan, langs Leiden Centraal, door de Breestraat, over de Vijf Meilaan, de Admiraal de Ruyter- weg in Voorschoten naar Leid- schendam en uiteindelijk naar station Den Haag Centraal. Aan trekkelijk noemt de Grontmij een sneltram tussen Leiden Centraal, Zoeterwoude, Stomp- wijk en Zoetermeer. De verbin ding trekt veel nieuwe reizigers. Nadeel is dat de aanleg duur is. Ook is het tracé tussen Zoeter woude en Stompwijk, waar de weg over een smalle dijk loopt, een probleem. De studie raadt een alternatief aan. 'Een erg aantrekkelijke variant' is een verbinding tussen Noord- wijk, Katwijk, Valkenburg, trans ferium 't Schouw bij de A44, Wassenaar en Den Haag. Dage lijks trekt zo'n lijn bijna 20.000 reizigers, terwijl er door het schrappen van bestaande buslij nen er hooguit zo'n 7.000 ver dwijnen. Wel is het lastig om de sneltram in delen van Wasse naar in te passen. Niettemin wordt voorspeld dat de lijn zelfs winstgevend is. In het openbaar vervoer is dat bijna een zeld zaamheid. Kansrijk zijn verder trams van Noordwijk naar Hoofddorp, via Voorhout, Sassenheim, Lisse en Hillegom, en van Noordwijk via de Keukenhof naar Haarlem. Die laatste variant loopt vooral over bestaand spoor en is net als de tram van Noordwijk naar Den Haag winstgevend, voor spelt de Grontmij. Het vinden van een tracé door Lisse en Hil legom is wel problematisch. De Grontmij adviseert het be stuur van de Leidse regio om naar vijf van de in totaal zeven varianten een vervolgstudie te laten doen. Een tram louter tus sen Leiderdorp en Voorschoten, en een ringtracé van Leiden naar Leiderdorp, Leiden-Oost en Voorschoten, vallen af. Beide verbindingen trekken nauwe lijks reizigers. Het aantal OV- klanten neemt zelfs af als het ringtracé wordt aangelegd. Het dagelijks bestuur van de Leidse regio stelt voor om vier van de vijf varianten te onder werpen aan een 'verfijningson- derzoek'. De tram naar Haarlem valt af. Een verklaring wordt niet gegeven. Mogelijk speelt mee dat een groot deel van het tracé buiten de regio valt. In het alge meen bestuur zitten raadsleden uit de zes gemeenten die de Leidse regio vormen. Zij behan delen de studie op 14 januari. (advertentie) meer dan 100 soorten PANNENKOEKEN Steenstraat 45-47, LEIDEN ook vestigingen in LEIDERDORP en KATWIJK 1 te over Jheid iGGD in deze regio |>egin dit jaar een ei- Op www.ggdzhn- I wat de GGD Zuid- jord doet. Er staat i2j)p over onder meer jn, infectieziektes, voor kinderen en fe Wet voorzieningen jten. De site wordt e maanden nog flink 4£r komen bijvoor- jiaar andere sites gezondheid. Ivertentie) Ilen mogen verdwijnen tollenstreek if uw mening lblad.nl ii.: O 35.ie gemeente Leiden 5J'! op korte termijn 37,#tte of verdwenen *i4iners te kunnen 5| Mogelijk krijgen 28,fiie een aanvraag 3|-| nieuwe afvalbak 56; lopen, volgende s.ïlerdag al hun con- 2?.r b fojrerd bekend dat de 66.1GFT-containers bij 42'pte Leiden op was. 63!9lemen bij een van fabrikanten van ners, een bedrijf 82,ud, is de productie lgevallen en komen 21'flgen voor nieuwe 44j het gedrang. Een 45^ probleem is dat in 64!o de Leidse regio iswagens wor- waar slechts dit leroppast. 4iit melde gisteren ittijden voor een kunnen oplopen j maanden. Volgens i3!*voerster van de ge- ^•eiust dat echter op 18;jrerstand. De ge- 22>iden was bezig om if'fjke oplossing voor io|fte zoeken, en heeft 38,4s haar ook inmid- Jl'pden. Leiden ver botte of verdwenen i4.<ainers met afval- 56'ikn het vuilverwer- ïaljf De Meerlanden |4' Haarlemmermeer, n ^rt verwachten we 30.GFT-containers, die U'^oop van de volgen- lafij mensen thuis be- 52,let is de bedoeling 1100,Tide week donder- neeste bakken wel izijn." oitse bedrijf de pro- in de afvalbakken ft hervat, zullen de nermeerse bakken orden omgeruild. dat is, kan de rster van de ge- eiden nog niet zeg- j4hiilni; IJ S leiden - De winter zorgt voor fraaie plaatjes in en rond Leiden, zoals hier bij de Zijl aan de rand van de Merenwijk. Maar hoe streng het ook heeft gevroren, schaatsers hebben hier nog niets te zoeken. Het natuurijs op de Zijl Merenwijk is nog niet sterk genoeg voor een schaatstocht. Zij kunnen inmiddels wel terecht op de buitenbanen. De baan nabij de Dobbedreef in de Stevenshof, bijvoorbeeld, is gisteren opengegaan. Van 10.00 uur tot 21.30 uur kunnen liefhebbers na betaling van een euro pirouettes draaien en rondjes racen. Enige haast is wel geboden. Dit weekeind valt de dooi weer in, zo is de voorspelling van het KNMI. Foto: Hielco Kuipers door Timoteus Waarsenburg leiden - Een marteling of executie. Voor ons bijna niet meer voor te stellen als normale straf in de rechtspraak. Maar in vroeger dagen doodnormaal. Ook in Leiden. „Als er iemand in Leiden werd opgehangen, liep de hele stad uit Dat was echt een uitje voor de hele familie. Kinderen op de schouders bij papa om vooral niets te hoeven missen", zegt Peter Otgaar. Deze docent geschiedenis van het Bonaven- tura college verzorgde gisteravond in het Volkshuis een lezing over misdaad en straf door de eeuwen heen in Leiden. De lezing maakt deel uit van een serie over de Leidse ge schiedenis. „Wij kennen geen lijfstraffen meer. Maar vroe ger was dat heel gewoon. Rechters waren toen niet wreder dan nu. Maar het bijbelse principe van 'oog om oog' werd toen wat letterlijker ge nomen. Als je iemand z'n vinger had afgehakt, dan werd bij wijze van straf bij de dader ook een vinger afgehakt", houdt Otgaar z'n gehoor voor. „Nederland kende een groot aantal lijf straffen. Verminkingen, brandmerken, publie ke executies, wurgen en radbraken. In dat laat ste geval werden eerst de ledematen van een veroordeelde gebroken en daarna werd hij op een groot rad gelegd en opgerekt." Executies en martelingen zijn hier tot halver wege de negentiende eeuw voltrokken. Ze dienden eigenlijk twee doelen. Enerzijds als straf voor de begane misdaad. En anderzijds ter afschrikking.Als je vroeger werd opgehan gen - in Leiden gebeurde dat meestal aan het Galgewater, iets voorbij Molen de Put - bleef je net zo lang hangen tot het vlees van de botten viel. Tja, dat werkte afschrikwekkend. Als je Leiden binnenkwam en je zag daar iemand aan de galg bungelen dan was je een gewaar schuwd mens. Haal in Leiden geen rottigheid uit, luidde de boodschap." „Het klinkt wat primitief en wreed. Maar toch viel het allemaal wel mee", zo meent Otgaar. „Er waren ook mildere straffen. Bedevaarten, boetes, verbanningen. Of een paar weken met een blok aan je been door de stad heen schui felen. Ook een bekende straf was met een oor aan de deur van het stadhuis gespijkerd wor den. Daar bleef je dan net zo lang staan, ten overstaan van de hele stad, tot je je los rukte." Al die vonnissen werden voltrokken door beu len. „Echte vaklui, die hard werkten. Als je als beul drie keer moest hakken voordat een kop eraf lag, was je een slechte beul." Beulen zaten volgens Otgaar ook, net als ander vakmensen, in gildes. „Beulen wisten door hun beroep vrij veel van de menselijke anatomie. Ze zaten dan ook in het artsengilde. In de middeleeuwen voerden beulen ook wel eens eenvoudige me dische ingrepen uit. En een goeie beul ver diende ook goed." Als zijn gehoor wat ongelovig kijkt, legt hij een declaratie van Hermanus de Vogel op tafel voor zijn werk op 12 december 1712 in Am sterdam. Hij was beul in Haarlem, maar kluste wel eens een dagje buiten de deur. Een soort freelancer avant la lettre dus. Hij declareert 276 gulden. Otgaar: „In die dagen een enorm bedrag." De Vogel rekende buiten zijn daggeld van 12 gulden ook een reiskostenvergoeding van 12 gulden. En dan nog eens het geld voor de uit voeringen van de straffen en de gebruikte ma terialen: Een onthoofd f6,- Een ge wurgt J6,- Een gerabraakt 9 slageu, 3 gulden per slag f27,- Een met het gloeient swaard op de rug f6,- Touwgeld f12,- Met het verstrijken van de eeuwen werden lijf straffen steeds minder opgelegd en uitgevoerd. „Langzaamaan begon het besef door te drin gen dat je soms ook rekening moest houden met de geestesgesteldheid van een dader. Of met zijn of haar leeftijd. De laatste die in Lei den ter dood werd veroordeeld was Adrianus Blom." Op 9 juli 1856 werd hij op het Gerecht opge hangen omdat hij een 18-jarig meisje uit Ha- zerswoude-Rijndijk tijdens een inbraak had vermoord. „Het was toen zo druk op het Ge recht dat soldaten de toeschouwers op afstand moesten houden." In 1870 werd de doodstraf in Nederland offici eel afgeschaft. En zo komt het dat de grootste moordenaar uit de Leidse geschiedenis, gif mengster Goeie Mie die verdacht werd van ruim negentig moorden, in 1885 veroordeeld werd tot levenslang. 'Wij staan er altijd met onze kraam, wat voor weer het ook is' door Laurens Foudraine leiden - Een gure wind waait over de Nieuwe Rijn en zorgt voor een gevoelstemperatuur diep beneden het vriespunt. Een paar meeuwen waggelen over het verse ijs in de gracht, op zoek naar iets te eten in deze barre tijden. Niet alleen de meeuwen proberen hun kostje bij elkaar te scharrelen. Op de kade staan oud en vertrouwd de marktkooplui die hun waar aan bieden. Lang niet alle kramen zijn bezet, maar een paar onder nemers trotseren toch de koude op woensdag. Andre Deijn is met zijn kraam de enige aanbieder van groente en fruit. „Wij staan er altijd, wat voor weer het ook is", legt Irene Deijn uit. Ingepakt in een dikke jas met daaronder een nog veel dikkere trui trotseert ze de kille winterdag. De marktkraam is omhangen met zeilen om de kou buiten te houden. Door een kleine opening kunnen de klan ten een verassend warme tent betreden. In de hoek blaast een kachel hete lucht de geïmprovi seerde winkel in. „Dat moet ook wel, anders bevriezen alle groenten en verkopen we niks." Behalve de kachel zijn meer voorzorgsmaatregelen getroffen. Moonboots, mutsen en een do sis goede moed zijn nodig om de dag te overleven. Om vijf uur 's ochtends stonden de werkne mers van Deijn en Zoon al op de Nieuw Rijn om hun kraam op te bouwen. „Gelukkig was het van ochtend windstil, dan is het nog een beetje uit te houden. Als er een oostenwind staat, dan ga je kapot. Dat is echt afzien." Minder fortuinlijk zijn de buren van Deijn. Voor de medewerkers wassenaar - WD'er Charlie Aptroot uit Wassenaar heeft een ei gen website. De fractievoorzitter van de grootste oppositiepartij in Provinciale Staten is te vinden viawww.charlieaptroot.nl. Aptroot presenteert zich op internet, omdat 'een politicus alleen zijn werk goed kan doen als hij steeds in contact staat met de mensen voor wie hij werkt'. Beoogd Kamerlid Aptroot bezet de negentiende plaats op de kandidatenlijst van de WD. (advertentie) van vishandel Harteveld staan tientallen bakken met schol, zalm, haring, garnalen en ande re vissoorten uitgestald. In piep schuimdozen met ijs. Een vrouw vraagt aan een van de medewerkers of ze nooit koude handen hebben. „In de zomer geniet je, maar nu is het wel af zien", zegt de man als hij nog een visje van het ijs haalt. Uit het gesprek tussen ldant en han delaar blijkt dat de baas een ka chel is gaan halen. Zelfs voor deze bikkels is het te koud. Waar groente en vis nog wel hun weg naar de consument vinden, is dat bij de pindahan- del anders. Daan en Inge Ker- dijk van 'De vrolijke Noot' ver kopen diverse soorten noten, pinda's en kruiden. De bakken waarin de delicatessen liggen, staan onaangeroerd. „Ik heb bij na geen klant gehad vandaag, om toch een beetje warm te worden, verzin ik van alles om maar in beweging te blijven." Om de daad bij het woord te voegen pakt hij een nieuwe kas sarol en voert deze in. Desondanks lopen er nog aardig wat mensen, over de markt; op weg naar huis of om de laatste boodschappen te doen. Een vrouw gaat in zwarte minirok met open jas over straat. Naast haar loopt haar mannelijke met gezel, van onder tot boven inge pakt. Waar hij huivert, lacht zij. 'speurt en selecteert speciaal 'speurt en selecteert speciaal voor u' VERTREKDATA: 19-26/2, 5-12-19-26/3, 2-9-16/4 Extra ingekocht! Vanwege enorme belangstelling heeft Sterprodukties extra 8-daagse rondreizen naar Andalusië ingekochtDit betekent dat u nu alsnog kunt boeken voor de heerlijke voorjaarsmaanden februari, maart en april. Ook de reissom is weer bijzonder voordelig, want u kunt namelijk nu boeken voor een prijs vanaf slechts 529. En dat is echt geen geld voor een reis waarbij is inbegrepen de rechtstreekse vlucht Amsterdam-Sevilla per Martinair, excursieprogramma per moderne tou ringcar, deskundige reisleiding en verblijf in goede hotels op basis van 4 x halfpension en 3 x logies en ontbijt Het excursieprogramma begint met een bezoek aan het historische Sevilla met haar ongelooflijke njk- dom aan cultuur. We bezoeken Ronda, schitterend gelegen in de bergen en het beroemde lerex de la Frontera, bekend vanwege de sherry Daarna gaan we naar Granada, waar we o.a. de wereldberoemde Al- hambra bezoeken. Via de renaissancesteden Baeza en Ubeda rijden we naar Córdoba, met o.a. de tuinen van het Alcézar. Andalusië wacht op u! Exclusief: entrees, plaatselijke gidsen, fac excursie, luchthaven-/toe- ristenbelasting en reserveringskosten, reis- en annuleringsverzekering. Minimum aantal deelnemers: 28. Uiterste annuleringstermijn bij onvol doende deelname: 21 dagen voor vertrek. Vraag uitgebreide reisbe schrijving SPHW 16.423. Meld u nu aan voor ons Vakantiefestvial op n- -n 23/2 o.v.v. RE 00.036/RE 00.037! Alkmaar Kanaalkade 28 Hoorn Veemarkt 45-47 Baarn Brinkstraat 17 Amsterdam Willemsparkweg 26 Haarlem Schagchelstraat la Groentehandelaar Deijn aan de slag in zijn verwarmde tent. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11