674 Miljard voo economie in VS ECONOMIE Robeco hoopvol over beursiaar 2003 'Hoger loon zorg verhoogt welvaart' Noors vonnis raakt ook Nederlandse aanpak piraterij KLM overlegt met Alitalia betaling van miljoenenboete Teletubbies en Playboy uit de graf Apple heeft de grootste 'NS zijn onduidelijk over verhoging treintarieven' Effecten plan Bush laten op zich wachten Landbouwgrond stuk goedkoper nieuwegein - De prijzen voor landbouwgrond in Nederland zijn de afgelopen maanden met zo'n twintig procent gedaald. Dat komt omdat de overheid sinds vorig najaar geen boeren- grond meer aankoopt om er natuurgebied van te maken. Bovendien aarzelen boeren ook bij de aankoop van grond van wege de onzekere economische situatie. Alleen in Noord-Ne derland en in Brabant, waar de grootste concentratie intensie ve veehouderijen is gevestigd, bleef de daling van de grond prijs beperkt tot 15 procent. De prijzen lopen uiteen van 25.000 tot 50.000 euro per hectare. Nuon stopt met 'zeestroom' amsterdam - Energiebedrijf Nuon is gestopt met een pro ject in Portugal om golven in zee om te zetten in stroom. Het energiebedrijf had er tot nu toe 20 miljoen euro in geïnves teerd. „Om het project alsnog te laten slagen en commercieel te kunnen exploiteren, zijn nog vele miljoenen nodig. Die extra investeringen willen wij niet doen", aldus een woordvoer der. Nuon heeft het besluit ge nomen nadat drie pogingen om de onderwatercentrale af te zin ken voor de Portugese kust wa ren mislukt. Olieprijs daalt na geruchten londen - Olie is gisteren op de termijnmarkten in Londen in p'rijs gedaald door geruchten over een extra bijeenkomst van het oliekartel OPEC. De Organi satie van Olie-Exporterende Landen zou zich zorgen maken over de sterke stijging van de olieprijs de afgelopen weken en daarom meer willen produce ren. Een vat Brent-olie van 159 liter kostte gisteravond in Lon den 29,60 dollar. Dat was 2 pro cent minder dan de 30,20 dollar van de dag ervoor. Geen zekerheid voor ijshal Thialf heerenveen - Hoewel de dead line gisteren verstreek, was er vanochtend nog geen duidelijk heid over de redding van ijshal Thialf in Heerenveen. Groot aandeelhouder Van Bekkum heeft ondanks eerdere toezeg gingen zijn aandelen nog niet overgedragen aan een stichting, die de noodlijdende hal weer fi nancieel gezond moet maken. Toch is de verwachting nog steeds dat de aandelen in han den komen van de stichting. Na de overdracht ontvangt Thialf een lening van 1 miljoen euro zodat kortlopende schulden kunnen worden betaald. Banen weg bij stroombedrijf Rotterdam - Energieproducent E.On Benelux in Zuid-Holland schrapt de komende twee jaar 200 banen. Dat moet in 2005 het bedrijfsresultaat met 25 miljoen euro verbeteren. De circa 750 personeelsleden zijn daarover de afgelopen dagen geïnformeerd. Het bedrijf zal met Abvakabo FNV een sociaal plan opstellen. Er vallen geen gedwongen ontslagen. E.On be zit centrales op de Maasvlakte, Capelle aan den IJssel, Leiden, Den Haag en Gouda. Piloten United leveren fors in chicago - De 8.800 piloten van de in surseance verkerende Amerikaanse luchtvaartmaat schappij United Airlines heb ben ingestemd met een salaris verlaging van 29 procent. De salariskorting is onderdeel van bezuinigingen die de onderne ming voor een bankroet moe ten behoeden. Het cabineper soneel beraadt zich nog over een salarisverlaging. woensdag 8 JANUARI 2 g IJa) nini mm Uikinnt n^aat non rr,il,nr/lA,\V>a^ rotterdam/gpd - Na een ramp jaar voor aandelenbeleggers, toonde bestuurder Van Duijn van beleggingsgroep Robeco, zich gisteren optimistisch over de vooruitzichten voor 2003. De bodem van de markt is volgens hem afgelopen najaar bereikt, op 10 oktober. Sindsdien is het herstel op de aandelenbeurzen voorzichtig ingezet, aldus Van Duijn. Van Duijn dacht in juli vorig jaar al dat het dieptepunt in de con junctuur was bereikt. „Het was een diepe teleurstelling en erg frustrerend dat het herstel in de economie van de VS in de zo mer plotseling werd afgebroken. Dat hadden wij niet verwacht, omdat alle indicatoren goed stonden. De verlaging van de rente heeft meestal als reactie dat de koersen op de aandelen- beurzen stijgen. Dat is vorig jaar niet gebeurd." Van Duijn verwacht dat het her stel van de economie in de VS voorzichtig doorzet, ook Neder land een half jaar later zal vol gen. „Ik heb voor mezelf uitge rekend dat wij al voorzichtig aan een rally begonnen zijn, die zijn hoogtepunt april-mei van dit jaar zal krijgen." Deze rally (veel meer koop- dan verkooporders) zal het herstel van de economie inluiden, voorziet hij. Als het bedrijfsleven doorgaat met saneren en daardoor slag vaardiger opereert, zal dat tot uitdrukking komen in verbete ring van de financiële resulta ten. En die winstgroei zal zich vertalen in stijgende aandelen koersen. Ook willen de directies van pensioenfondsen weer in aandelen beleggen. Volgens Van Duijn hebben vele pensioen fondsen him reserves zien inte ren en willen zij graag die reser ves weer opbouwen. De stemming onder de beleg gers is niettemin onverminderd somber. Volgens Van Duijn is de onzekere factor de mogelijke oorlog in Irak:Als het een snel le veldslag wordt, zal dit de Amerikaanse economie verder aanzwengelen. Maar wordt het een langdurige oorlog, dan zou dat funest zijn voor een zich herstellende economie." Op korte termijn ziet Van Duijn niet veel economische groeimo gelijkheden in Europa. Door ge ringere stijging van de arbeids productiviteit en de lage groei van de beroepsbevolking blijft de economische groei in Europa achter. De opleving van de we reldeconomie moet uit de VS komen. Volgens Van Duijn is in Angelsaksische landen een gro tere innovatiekracht en daar door een hogere groei van de productiviteit. Hij ziet dat in de VS, Canada, Australië en Enge land. Hij rekent de Scandinavi sche landen daar ook toe. „Ne derland leek tot voor kort in het peloton van Engels sprekende landen te zitten, maar begint nu de aansluiting te missen." san francisco - Steve Jobs, topman van computerconcern Apple pronkt op de Macworld conferentie in San Francisco met de nieuwste laptop van zijn bedrijf. Het gaat om een G4 Powerbook met een 17 inch-beeldscherm, het grootste ooit op een draagbare computer. Het nieuwe appa raat komt volgende maand op de markt. Foto: Reuters/Lou Dematteis utrecht/anp - De reizigersver eniging Rover krijgt sinds de in voering van de nieuwe tarieven voor een treinkaartje per 31 de cember veel vragen van reizi gers. Daaruit blijkt dat de Ne derlandse Spoorwegen niet goed hebben uitgelegd op welke manier de prijzen zijn gestegen, zo zegt een een woordvoerder. Op 31 december verhoogden de NS de prijzen met gemiddeld 4,9 procent De treinreiziger be taalt niet meer volgens de oude tariefklasse, maar uiteindelijk per werkelijk gereisde kilometer. Daardoor kan een treinkaartje meer dan 4,9 procent duurder worden. Bovendien stijgt de prijs van retourtjes meer dan die van een enkeltje, omdat de kor ting voor een retourtje terug loopt. Een woordvoerder van NS vindt dat het bedrijf in advertenties wel goed heeft uitgelegd hoe de prijsstijging in elkaar steekt. De de 4,9 procent bestaat uit de in flatie over 2002 (3,5 procent) en de stijging van de heffing voor het gebruik van het spoor (1,4 procent). Door de nieuwe tariefstructuur komt een treinkaartje voor de tweede klasse echter soms 15 procent hoger uit, blijkt uit on derzoek van de Consumenten bond. Bij een kaartje eerste klas se bedroeg de stijging in een en kel geval zelfs 17 procent. Ook trajectkaarten kunnen duurder dan gemiddeld uitvallen. Een woordvoerder van de Con sumentenbond noemde dat merkwaardig'. „Het zal juri disch allemaal wel kloppen en als je het over alle trajecten uit smeert binnen de gemiddelde Man vrijgesproken na kraken kopieercode dvd Het nieuwe kabinet moet de salarissen van onderwijzers en verplegers opkrikken. Dat ver groot op termijn de welvaart. De salarisverhoging kan des noods ten koste gaan van ambtenaren in ondersteunen de diensten. Dat ongevraagde advies gaf bestuurder Van Duijn van de beleggingsgroep Robeco gisteren bij de presen tatie van de vooruitzichten voor het beursjaar 2003. Vol gens hem kan de overheid in haar salarisbeleid niet concur reren met het bedrijfsleven, waardoor de kwaliteit in on derwijs en zorg verschraalt. Hij raadt de komende rege ring nadrukkelijk aan 'niet krampachtig vast te houden aan miljardenbezuinigingen'. „Dat zou de malaise alleen maar verergeren. De beroeps belegger tilt niet zo zwaar aan een beperkt begrotingstekort van 1 of 2 procent." Neder land verkeert volgens hem nog in een recessie, maar staat op het punt de periode van magere bedrijvigheid ach ter zich te laten. In zijn ogen beleeft Nederland een record- welvaart. „We hebben een enorme bestedingskracht. We schieten voor 50 miljoen euro hoogwaardig vuurwerk de lucht in en we reizen naar de Seychellen om in viersterren- hotels te overnachten. Men weet kennelijk niet wat men met het geld moet doen." Philips gaat d met snijden ij werkgelegenh T amsterdam/anp - ''lil-a- ook de komende tijd <i IC bezuinigen. Er zullen ft worden verkocht. Eej productiewerk wordt A mogelijk verplaatst naaj met lagere lonen. Dat, d enige duizenden banen zegt Philips-topman Klj vandaag in een interview Britse zakenkrant Fined mes. Hij wilde overigej exacte aantallen noera Philips zijn de afgelopen maanden al 35.000 bai schrapt. Het concern j reldwijd nog 184.000 I mers, van wie 30.000 in land. •era m - 4,9 procent blijvenzei de woordvoerder. „De hamvraag is, waar kom je op uit als blijkt dat op populaire trajecten de prij zen duurder zijn dan gemid deld." Uit ervaring van reizigers blijkt volgens de woordvoerder van Rover dat de NS Klantenservice zelf ook niet weet hoe de prijs stijging in elkaar steekt. „Zij ble ven het antwoord schuldig." Hij vindt dat de NS zijn tekortge schoten in de informatievoor ziening. den haag/gpd - Een Noorse rechter heeft gisteren een 19-jarige man vrijgesproken die verdacht was van het kraken en kopië ren van dvd's. Die uitspraak heeft tot veel commotie geleid. In Hollywood, maar ook bij piraterijbestrijders in Nederland. Jon Johansen was nog maar 15 toen hij er in slaagde een code te breken waarmee het maken van illegale dvd-kopieën werd tegengegaan. Hij hield het lucratieve ge heim niet voor zichzelf, maar verspreidde het zelfgemaakte kraakprogramma gratis via het internet Massa's filmliefhebbers elders in de wereld konden zo voor een habbekrats hun favoriete film-dvd's du pliceren. Inmiddels circuleren op inter net allerlei 'lopers' voor dvd-piraten. Wie beschikt over een snelle verbinding, plukt zo bijna voor nop in soms luttele minuten de nieuwste films van het net. Niet voor niets had de Motion Picture Association (MPA), de vertegenwoordiger van de filmindustrie, de Noorse aankla ger een handje geholpen met het verza melen van bewijsmateriaal tegen 'dvd- Jon'. De filmstudio's van Hollywood zien de markt aan dvd's en video's, waarin alleen al in de VS jaarlijks zo'n 20 miljard euro omgaat, ernstig ondermijnd. De rechtbank in Oslo liet dat allemaal niet meewegen. Ook al was de beveili gingscode op de dvd gekraakt, Jon Jo hansen had het schijfje keurig in de win kel gekocht. Hij had dus zijn eigen bezit gekraakt. Een overwinning voor compu terkrakers wereldwijd, die vinden dat er geen sprake is van diefstal maar van in tellectuele vrijheid. „Waanzinnig", vindt Tim Kuik. Hij is di recteur van Stichting Brein, namens de entertainmentindustrie in Nederland be last met de bestrijding van piraterij. „Het schijfje was natuurlijk wel van hem. Maar het materiaal erop, in dit geval een film, zeer zeker niet. Met het kopen van een dvd koop je het recht de film af te spelen, niet het recht om een beveiliging te kra ken en die truc dan ook nog eens te ver spreiden," zegt Kuik. Hij heeft zich uit voerig laten informeren door een bij de rechtszaak aanwezige medewerker van de MPA De uitspraak van de Noorse rechter, door de industrie bestempeld tot een 'princi pezaak', toont volgens Kuik aan dat de wet geen bescherming biedt tegen pira terij. „In ieder geval in Noorwegen niet. Maar daar moet ik wel bij aantekenen dat Noorwegen geen lid is van de EU, en Ne derland wel," doelt de Brein-directeur op een kersverse EU-richtlijn tegen piraterij. De lidstaten moeten daar zelf nog invul ling aan geven. Vooralsnog lijkt Nederland 'omzeiling' van beveiliging te gaan bestempelen als onrechtmatig. Piraten zoals Johansen kunnen in dat geval via civiele procedu res worden aangepakt: de rechter kan ze veroordelen tot fikse schadevergoedin gen. Brein ziet liever dat de piraterijregels ook een harde strafrechtelijke aanpak mogelijk maken. Dan kan een aanldager van het openbaar ministerie bij de rech ter niet alleen een geldboete eisen, maar ook een gevangenisstraf. Kuik hoopt dat niet alleen de EU-lidsta- ten maar ook landen overal ter wereld hun anti-piraterijwetgeving flink aan scherpen. „Er mogen geen vrijhavens zijn waar mensen die zich bezighouden met dit soort praktijken toch altijd kun nen schuilen." De strijd is wat dat betreft nog lang niet gestreden, meent Kuik. „Na het vonnis in Oslo komt nog een behan deling in hoger beroep. Er zijn maar twee mogelijkheden. Het zou kunnen dat we die als industrie ook verliezen. Als dat ge beurt, kan het niet anders dan dat er scherpere wetgeving komt. Daar strijden we voor. Dit is dan slechts een verloren veldslag in een oorlog die nog lang niet beslist is." gen in 2004 niet het ven ben dat hij niets aan de landse situatie heeft meent Verbeme. De plannen zullen hot direct positief effect heb} het vertrouwen van de kaanse consument. En I een extra stimulans kunf ven aan de aandelennj Maandag zorgde het ui^_ nieuws voor een oplei^^ Wall Street. Gisteren reap de beurzen echter alwee de Dow Jones-index sl<^^ procent lager. De democraten uitten f<^^ tiek op de plannen. VolgJH hebben de maatregelen HP lijks effect op de korte H| en komt het vooral tei aan de rijken. De Dei presenteerden maandag I gen plan, meer gericht ol gere inkomens, dat miljard dollar in tien j; kosten. Critici wijzen er dat de plannen er toe den dat het begrotingstel de VS de komende tijd pen. den haag/gpd - De Amerikaanse president Bush trekt de komende tien jaar 670 miljard dollar uit om de Amerikaanse economie een positieve impuls te geven. Het economische stimuleringspakket, waarvan veel onderdelen de af gelopen dagen al uitlekten, moet de bestedingen van burgers en bedrijven stimuleren en de werk loosheid verminderen. Op korte termijn verwachten economen echter weinig prikkels voor de economie. President Bush presenteerde gisteravond zijn lang verwachte pakket aan maatregelen in Chi cago. Daarbij hield hij zijn toe hoorders voor dat 'we niet eer der gelukkig kunnen zijn, tot elk deel van onze economie gezond en krachtig is'. Alle 92 miljoen Amerikaanse be lastingbetalers kunnen dit jaar rekenen op een gemiddelde be lastingmeevaller van zo'n 1100 dollar. De Bush-regering wil dit bereiken door de al eerder aan gekondigde belastingverlagin gen voor 2004 en 2006 versneld door te voeren. Verder wordt de belasting op di vidend afgeschaft en krijgen ge zinnen een extra stimulans door een verhoging van de kinderbij slag. Bedrijven kunnen rekenen op extra aiftrekregelingen. Bush wil de werkloosheid terugdrin gen door te investeren in kin deropvang en herscholing. De totale kosten hiervan zijn 3,6 miljard dollar. De president hoopt zo de Ame rikaanse economie een extra impuls te kunnen geven en in vesteerders weer terug te leiden naar de aandelenmarkten. Guy Verbeme, hoofd internationale economie bij Fortis Bank, en Hemmo Hemmes van onder zoeksbureau Iris, verwachten niet dat de Bush-plannen snel effect zullen hebben op de eco nomie. Verbeme sluit niet uit dat de plannen pas in werking treden als 'we de economische ople ving alweer aan het vieren zijn'. De maatregelen hebben volgens hem een hoog 'excuus-gehalte'. „Bush wil tijdens de verkiezin- amstelveen/anp - KLM overlegt met Alitalia over betaling van een boete van 150 miljoen euro. De luchtvaartmaatschappij is dat bedrag aan de Italianen ver schuldigd wegens het afbreken van de samenwerking in april 2000. Een woordvoerder van KLM zei gisteren dat nog open staat hoe de schadevergoeding, die in een arbitragezaak is bepaald, wordt betaald. „Het gesprek met Alita lia is constructief. Het kan alle kanten op. Zoals bekend is KLM in gesprek met Air France over samenwerking. Air France is weer partner van Alitalia in Sky Team." Samenwerking met Air France noemde KLM-topman L. Van Wijk eerder extra interessant omdat de derde partner in het Sky Team, het Amerikaanse Del ta Air Lines, weer een combina tie wil vormen met de Ameri kaanse KLM-partners Continen tal en Northwest. De autoritei ten in de VS moeten echter nog akkoord gaan met de vorming «hi°" van dit driemanschap. De boete, die KLM niet h wacht, zal een zeer nadfr tin fect hebben op de verl winstrekening. Maandag" bedrijf een winstwaarscfu De boete was daar nogi gelaten. Overigens is de f werking met Air France r zeker. Ook British Airways heel resse in KLM als partnei alliantie van de Brittej American Airlines in Onei Terwijl blootblad Playboy in hoog tempo oplaag verliest, maken andere mannenbladen zoals FHM f een opmars. Foto: United Photos de Boer/Marisa Beretta amsterdam/anp - Aan de opla gen van tijdschriften is goed te zien wat Nederlanders interes sant vinden. Zelf beleggen is duidelijk uit. Een blad als Beleg- gersBelangen zag de oplage in de eerste drie kwartalen van 2002 steeds met 1500 stuks da len tot 25.838 per 1 oktober. Ook jammer is het voor de laat ste vrienden van Tinky Winky, Laa-Laa, Dipsy en Po. De Telet ubbies raken uit de gratie. In het eerste kwartaal kochten fans nog bijna 60.000 exemplaren van het Teletubbies Tijdschrift. In het derde kwartaal waren dat er nog 47.000. In het algemeen verging het de meeste tijdschriften niet slecht in de eerste negen maanden van 2002, zo valt af te leiden uit cij fers die het HOI, Instituut van Media Auditing, dinsdag heeft gemeld. Zo handhaafde het gro te vrouwenblad Libelle de opla ge in deze periode op bijna 600.000 exemplaren. Het roddelblad Privé klom licht naar 320.000 stuks, ondanks de opkomende concurrentie van Party (van 110.000 naar 125.000 stuks in de eerste drie kwarta len). Blootblad Playboy zag de oplage dalen van 100.000 in januari naar 67.000 in het najaar. Ande re soortgelijke tijdschriften had den geen last van een dd3f verkoop. Penthouse bleef elk kvK) gr ruim 43.000 stuks verkopefcn wijl bladen als FHM en M oplage groeiden. Verreweg het grootste tijdig van Nederland is de Kam)» een uitgave voor alle ledö^ de ANWB. De drukkerij L oktober pas stoppen 3.750.000 miljoen stuks vT"^ band zijn gerold. Op de tv plaats staat het Veronica fc zine, met ruim een stuks. Na de Avrobode (7 stuks), volgt het ledenblai de Vereniging Eigen p- (635.000 exemplaren).

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8