Leerling: Juridische stappen bij verbod op dragen sluier BINNENLAND 2 Berisping Duisenberg om gebruik diplomatiek paspoort 'Zij was degene die toekeek en instemde' Chador ook op aantal Haagse basisscholen geweerd Demonstratie tegen isolatie Öcalan Greenpeace brengt afval terug 'Eind aan files door auto's op de spoorbaan' Vader ontkent schuld aan dood één van zes kinderen Dertig maanden cel geëist tegen vrouwenliefhebber Van der G. krijgt in PBC bijzondere behandeling iet vrouw in """"na overval overvaller heeft gis- leen woning in Stein 'stoken. Vlak daar- ij de 41-jarige be an het huis vastge- Ij maakte zich daar- eten. De vrouw kon en werd op het nip- jd door een buurt - politie spreekt van itig misdrijf. De 'an 89pnbewoonbaar ge- an de overvaller ont spoor. De politie iets heeft mee- woensdag 8 januari 2003 Spoor 1 iichiej ENUK in bij missen 'ARJïoekspiegel i De vakbond FNV ten en de Fietsers- >en vandaag een popend (0800- vaarop vrachtwagen- I anoniem wagens jorgeven die geen do- teem hebben. De ini- ers zullen de meldin- februari aangeven bij iFNV Bondgenoten jersbond vinden het dat ongeveer van de vrachtwa- rg CZtonder een dode- en opel rijdt, zoals volgens lekproeven blijkt. er van ludingen lie moord De politie heeft in v twee broers aange- worden verdacht ubbele moord. De in van de verdachten palementen waren pwirijgegeven in de Iruikbare tips. De rden verdacht van de ™evftwee plaatsgenoten, ige man en een 25-ja- f. De man werd 29 iuniq0p straat doodge- L )e politie vond de ER te dagen later dood in >g -^Vdam in de oor Eurotop r - Rotterdam is in de Eurotop in 2004 te R5 »n. Vlak voor kerst emeente een haar in- nbaar gemaakt Rot- iu daarmee een voor- op Den Haag, iet zo'n lobby moet De eerste helft van tar is Nederland EU- =dan De beslissing of de ondNederland komt, valt crn woordvoerder van ede/dse Zaken de komen- len. ?0'en moord itermeer - Politie en justitie 0g geen aanhoudin- £1^en verrichten in de manken naar twee moor se -jetermeer. Het is nog ijk of er enig verband issen de moorden. ^Jtend werd een stoffe- .hot aangetroffen in irpark. Hierbij zou n van een misdrijf. De ibeurde ongeveer tien n overval met dodelij- op een pompstation. e/J 'eloeker$ niet ran Ameland "H - Zeventig van de iderd asielzoekers op :i zrweigeren de aanvul- vangcentra op het ei- ïrlaten. Ze moesten Brientraal Orgaan op- (COA) het ei- ;ren verlaten. De asiel- an Ameland moeten in naar de centra in st-Friesland. Dit is blijk omdat het COA al- lende opvang sluit in ^■tnet de dalende in- s an asielzoekers. chiet vrouw izelf neer i - Een 41-jarige man idagavond in Den loord gepleegd nadat feprobeerd een 35-jari- [jjdood te schieten. Al- zich af op straat, woordvoerder van Jfe was de fatale schiet- ic gevolg van problemen Itiesfeer. De vrouw is '^jrond naar een zieken- sentacht, waar zij is ge- De man was mede- rhafln de politie Haaglan- genjongen jng moord' - Tegen acht Leer- gj^s zijn gistermiddag itbfechtbank in Dordrecht ^%iisstraffen geëist varië- voS anderhalf tot drie jaar. ministerie (OM) |(f gedragingen gelijk aan jpoord', plus het em- ■oren van de openbare it OM vervolgt de jon- Jor het aftuigen van een llaatsgenoot. Die werd rflang met knuppels en li bewerkt. amsterdam/anp-gpd - Een van de vrouwen van het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) in Amsterdam stapt naar de rechter als er een verbod komt op de chador. Een woordvoerder liet eerder weten dat het Amster damse ROC een verbod gaat in voeren op de chador. Ook op Haagse basisscholen wordt het dragen van de sluier verboden. Volgens het ROC belemmert een kledingstuk als de chador de communicatie tussen docenten en leerlingen en kunnen de ge sluierde leerlingen niet aan een stageplaats komen. De vrouwen volgen een opleiding voor soci aal-pedagogisch werk en kin derverzorging. In dat werk is een chador taboe. Het Meldpunt Discriminatie Amsterdam heeft het ROC gead viseerd een verbod in te stellen. Directeur Silversmith: „Die meisjes werken straks in een pe dagogische setting. Ze gaan zich bezighouden met moeilijk op voedbare kinderen, en dat kan niet met een gezichtssluier." De motivatie van de vrouwen zelf is om mannen op een afstand te houden, zo hebben ze tegen Sil versmith gezegd. Er bestaat al een brede steun voor een verbod. Zo heeft de Amsterdamse wethouder Oud- kerk zich al een voorstander ge toond. Ook de minderhedenor ganisatie Forum vindt een ge zichtssluier niks. „De vraag is wat allesverhullende kleding met religie te maken heeft", al dus een woordvoerder. Aanleiding voor het verbod in Den Haag is een leerling van het Mondriaan College. Tijdens haar stage op een protestants- christelijke school besloot zij de chador te dragen. „Een nieuw fenomeen voor ons", reageert Teun Klaver, directeur van het SCOH, (Stichting Christelijk On derwijs Haaglanden). „Een cha dor past niet bij het uitdragen van het protestants-christelijk gedachtegoed. Wij staan ergens voor. Dat willen wij expliciet maken." Als het meisje haar chador blijft dragen, wordt haar stagecontract beëindigd, zegt Klaver. Het SCOH werkt aan een kledingprotocol. Het dragen van hoofddoekjes past evenmin in dit type onderwijs, vindt Klaver. „Het zou heel goed kunnen dat een verbod op hoofddoekjes wordt meegenomen in de kle dingvoorschriften. Het openbaar basisonderwijs zal geen regels op schrift stellen. „Dit komt zo weinig voor, al ne men we het wel serieus. Dit komt niet uit de lucht vallen", aldus onderwijswethouder Heij- nen. Hij is geen voorstander van het verbieden van hoofddoekjes. „Waar eindigt dit? Zijn keppel tjes straks ook niet toegestaan? We moeten er ontspannen mee omgaan. Moslims kunnen zich in een hoek gedreven voelen." Amsterdam - Tweehonderd Koerden hebben gister avond op het Leidseplein in Amsterdam gedemon streerd tegen de isolatie van PKK-leider Abdullah Öcalan. Zij eisten een onmiddellijk einde aan de si tuatie waarin hij momenteel verkeert. Öcalan leeft vrijwel geheel geïsoleerd op een eilandje in de Zee van Marmara. Bezoek van advocaten of familie is bijna onmogelijk. Over de hele wereld protesteren Koerden en Koerdische organisaties tegen deze vorm van detentie. Öcalan werd in 1999 ter dood veroordeeld wegens hoogverraad voor de gewa pende strijd van de PKK voor zelfbestuur van de Koerden. De strijd kostte aan zeker 30.000 mensen het leven. Deze straf werd vorig jaar omgezet in le venslang, omdat Turkije de doodstraf afschafte. Foto: an p/Robert Vos hilversum/anp - Minister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken zal Gretta Duisenberg een briefje schrijven om haar uit te leggen dat haar diplomatiek paspoort niet was bedoeld voor haar reis naar Israël en de Pales tijnse gebieden. Duisenberg heeft van het ministerie een di plomatiek paspoort gekregen om haar man, die president is van de Europese Centrale Bank, te begeleiden bij diens dienstrei zen. De Hoop Scheffer zei gister avond in het tv-programma Het Elfde Uur dat Gretta Duisenberg voor een privé-reis zoals zij die nu maakt in Israël en de Pales tijnse gebieden haar andere, 'ge wone' paspoort moeten gebrui ken. In Nova reageerde Duisenberg dat zij alleen een diplomatiek paspoort heeft en dus geen an dere keuze had dan dat te ge- bruiken.Haar echtgenoot schrijft in een brief aan De Hoop Schef fer dat zijn vrouw het diploma tieke paspoort kreeg toen hij president van De Nederland- sche Bank was en toen haar standaard paspoort moest inle veren De Hoop Scheffer noemde Dui- senbergs optreden de afgelopen dagen 'niet geloofwaardig'. „Maar we moeten haar niet be langrijker maken dan ze is." Duisenberg kreeg felle kritiek te verduren van WD- en CDA-Ka- merleden voor haar uitlatingen over Palestijnse zelfmoordacties. Maandag zei zij in het NOS- jounaal daarover: „Ik mag het niet zeggen, maar ik snap het wel. Als je geen hoop in het le ven meer hebt, geen toekomst perspectief, wat moet je dan." CDA-leider Balkenende noemde haar uitspraken gisteren 'niet getuigen van goede smaak'. Het stelt de problematiek in een ver keerd daglicht, aldus Balkenen de in Zwolle bij een debat tus sen de lijsttrekkers van de chris telijke partijen. „Als je met de vinger naar één partij wijst, gaat het van kwaad tot erger." Rou- voet (Christenunie) vroeg bij dat debat om intrekking van haar diplomatiek paspoort. In Nova zei Duisenberg tegen elke vorm van geweld te zijn. Zij terneuzen - Actievoerders van Greenpeace en overlevenden van de giframp in Bhopal (India) sjouwen vaten met chemisch afval naar de 'rechtmatige eigenaar1, Dow Chemical. De ramp in de voormalige be- strijdingsmiddelenfabriek van Union Carbide kostte in 1984 duizenden mensen het leven. Volgens Greenpeace moet Dow, dat Union Carbide heeft overgenomen, nu ook de verantwoordelijkheid nemen voor wat er destijds in Bhopal gebeurde. Net als bij vorige acties wees Dow elke verantwoordelijkheid van de hand. De politie hield vervolgens 21 ac tievoerders aan, omdat ze niet bij het hoofdkantoor weg wilden gaan of toch gifvaten bij de ingang wilden neerzetten. Foto: Reuters groningen/anp - Een groep Groningse ingenieurs wil auto's op de spoorrails laten rijden om het fileprobleem op te lossen. Zij suggereren delen spoorrails te asfalte ren, zodat de rails net als bij een tram in de weg zakken. Op drukke uren moeten au tomobilisten dan van deze extra wegen gebruik kun nen maken. Dat heeft ir. H. de Koning, een van de initiatiefnemers, gisteren bevestigd. Het team van ingenieurs be dacht het plan als opdracht van een postacademische opleiding infrastructureel management aan de Rijks universiteit Groningen. Het plan ligt inmiddels bij de Adviesdienst Verkeer en Vervoer (AW) van Rijkswa terstaat, die de haalbaarheid ervan gaat onderzoeken. „We beseffen dat er nog veel haken en ogen aan het ruwe idee kleven", erkent De Koning. „Zo moeten er duidelijke tijdsvensters wor den gecreëerd waarin de sporen voor het autoverkeer toegankelijk kunnen zijn." De ideeën van de ingeni eurs richten zich voorna melijk op goederenspoorlij nen. „De goederen kunnen 's nachts worden vervoerd, zodat de rails overdag ruim te biedt voor auto's." Officier eist ook 15 jaar tegen moeder meisje van Nulde door Tanja Kits zutphen - „Wie heeft er een pistool bij zich? Schiet me dan maar gelijk neer", riep Wanda Rikkers (27) gisteren in de rechtszaal in Zutphen. Daar hoorde ze vijftien jaar cel plus tbs met dwangver pleging eisen voor haar aandeel in de moord op haar 4-jarige dochtertje Rowe- na, oftewel het meisje van Nulde. Terwijl de officier kalm en bedaard de feiten nog eens doornam van de dood van Rowena en de daarop volgende gru welijke verminking van haar lichaam door Mike J., was moeder Wanda als een vat explosieven. Zodra ze iets hoorde dat haar niet aan stond, reageerde ze fel. Toen het in stuk ken zagen van het bevroren lijkje aan de orde kwam - de overleden Rowena had twee weken in de vriezer gelegen - stopte ze de vingers in de oren en schreeuwde dat ze hier toch niet naar hoefde te luis teren. Van de rechter kreeg ze een zakdoekje en een glaasje water, maar ze moest wel blij ven zitten om te horen hoe er met het li chaam van haar dochtertje was omge gaan. Ze schudde heftig 'nee' toen haar verwe ten werd dat ze Rowena uitschold voor 'teringkind', haar aan de haren trok, sloeg en vernederde waar anderen bij waren. Dit gedrag was al gesignaleerd door haar omgeving, nog voordat ze met Mike J. een relatie kreeg. Maar Wanda ontkende alles en speelde de vermoorde onschuld. Toch werd haar de doodslag op haar kind net zo hard aangerekend als haar vriend Mike J. Zij had weliswaar niet de keiharde stompen in het maagje gege ven, haar dochtertje niet opgesloten in de hondenkooi of haar lichaampje in 14 stukken gezaagd. Maar ze was er wel bij. „Wanda was degene die er als moeder naast stond, toekeek en instemde." Juist omdat zij als moeder de taak had haar kind te beschermen tegen geweld, had ze moeten ingrijpen. Wanda is uitgebreid onderzocht, in het Pieter Baan Centrum en door twee onaf hankelijke deskundigen. Terwijl het Pie ter Baan Centrum haar een afhankelijke persoonlijkheid vindt en tbs met dwang verpleging adviseert, zeggen de twee an dere deskundigen dat er sprake is van een borderline stoornis met afhankelijk- heidskenmerken. Volgens hen zou vol staan kunnen worden met een ambulan te behandeling. Ze besteedde haar agressie uit aan Mike J., die met zijn eigen paranoïde persoon lijkheid ontplofte en kon handelen zoals hij dat deed. „Ik heb grote moeite met het woord uitbesteed", reageerde Wanda ogenblikkelijk .Alsof ik zei: 'Sla haar maar'." Na de dood van Rowena kwam ze in een waas terecht en geloofde naar eigen zeggen het ongeloofwaardige ver haal van Mike, dat Rowena ziek was, in België verbleef en later weer terug zou komen. ,Pas een halfjaar later tijdens de verhoren in Nederland kwam de omslag nadat een agent tegen haar had gezegd: 'Daar zat je dan met een dood kind in de huiskamer'. Toen begon ze te verklaren wat er werkelijk gebeurd was en herin nerde zich het lijkje in de vriezer. Deskundigen zijn het er over eens dat de kans op herhaling aanwezig is, zeker als Wanda weer een man treft die zowel overheersend, als beschermend en hard handig is. „Hoe kan dat nou in een per soon?", was de woedende reactie van Wanda. „En hoe groot is de kans dat ik die dan tegenkom? Heeft u zo iemand rondlopen in de kennissenkring? Nee, toch zeker?", vroeg ze aan de rechter, die even in de lach schoot. „Nee, doe even serieus", vermaande ze hem. „Die kans is toch een op een miljoen?" Maar de kans dat ze in herhaling valt, wordt gro ter geacht en daarom is langdurige be handeling noodzakelijk. Haar advocaat probeerde de rechter er van te overtuigen dat er geen enkel hard bewijs is in deze zaak „Het enige dat u heeft zijn verklaringen van de verdachten zelf. Maar zoals uit de Puttense moord zaak blijkt, is dat niet voldoende", bracht J. Leijendekker naar voren. Hij drong daarom aan op vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De officier van justitie vond de vergelij king met Putten mank gaan, omdat de rechtbank in de zaak Nulde met eigen ogen de verhoren op band heeft kunnen zien. De rechtbank heeft bewust afgezien van het inschakelen van-een deskundige, die eventueel de geloofwaardigheid van de verklaringen ter discussie zou kunnen stellen. De rechtbank doet vrijdag 17 januari uit spraak, zowel in de zaak van Wanda Rik kers als in de zaak van Mike J. betreurt de aanslagen, maar kan emotioneel wel begrip opbren gen voor de achtergronden er van. In een ontmoeting met de Palestijnse leider Arafat vandaag wil zij hem wel vragen zijn in vloed aan te wenden om een einde te maken aan het geweld. Maar ze vraagt zich af hoe hij zijn mensen onder de duim kan houden, als hij opgesloten zit in een beperkte ruimte. „Premier Sharon van Israël heeft een le ger, tanks en wapens. Arafat heeft niets", voegde zij eraan toe. door Rob Peters roermond - Hij maakt een ge stresste indruk Kijkt voortdu rend om zich heen. De 34-jarige man die in juli zijn huis in Roer mond in brand stak waarbij zes van zijn zeven kinderen om het leven kwamen, zwijgt in alle ta len voor de rechtbank Hij knikt slechts. Alleen in de nog steeds moeizame gesprekken met zijn advocate geeft hij iets prijs: zijn herhaalde wens om het graf van zijn zes kinderen te bezoeken en het feit dat één van hen (Rowe na) had kunnen worden gered. Zou de achtjarige Rowena in derdaad nog hebben geleefd als de politie eerder had gereageerd op zijn brandmelding op die vrijdagmorgen in juli? De vader blijft vasthouden aan de ge dachte dat hij in elk geval niet schuldig is aan de dood van een van zijn kinderen, al gaven de rechters gisteren op voorhand aan dat dit aspect voor de uit eindelijke bestraffing niet van groot belang zal zijn. Uit een onderzoeksrapport bleek inderdaad dat de eerste telefoontjes van de man op die rampavond niet serieus zijn ge nomen en dat het dus zeven mi nuten duurde voor de brand weer daadwerkelijk werd gealar meerd. Tegelijkertijd ligt er een verklaring van een tante dat tot het allerlaatste moment is ge probeerd Rowena uit het bran dende huis te trekken. Ook heeft het meisje volgens die getuige bewusteloos in de raamopening gehangen. Het kind overleed la ter in het ziekenhuis aan haar verwondingen. Maar volgens het rapport moet, ook als de brandweer zeven minuten eer der was uitgerukt, redding van een der kinderen uitgesloten worden geacht. De politiecen- trale reageerde niet direct die nacht omdat de vader al de hele avond valse meldingen had ge daan. De rechtbank wenste voor de tweede maal in sucessie niet in te gaan op het verzoek van de man om het graf van zijn kinde ren te bezoeken. „Eerst willen wij lezen wat het Pieter Baan Centrum daarover zegt", aldus de rechtbankvoorzitter. den bosch/gpd - „Vrouwen zijn mijn hobby. Je moet met ze vrij en en ze daarna dumpen." Ten stelligste ontkende een 25-jarige man uit Eindhoven gisteren voor de Bossche rechtbank dat hij twee vriendinnen zou heb ben verkracht. Zij hadden 'vrij willig' seks met hem gehad, zei hij. De officier van justitie dacht daar anders over en eiste dertig maanden gevangenisstraf tegen de man. De Eindhovenaar had er een soort wedstrijd van gemaakt om met zo veel mogelijk vrouwen naar bed te gaan. Voor zijn 25ste wilde hij met honderd vrouwen seks hebben gehad. Omdat hij opgepakt werd, bleef 'de teller' op 99 steken. Hij maakte van veel vriendinnen naaktfoto's, voor zijn 'dagboek'. De foto's dienden ook als bewijs dat ze vrijwillig seks met hem hadden gehad, mocht hij eventueel in de problemen raken. Eén van de twee vrouwen die aangifte de den van verkrachting was nog vijftien jaar, dus minderjarig ten tijde van het misbruik. De twee vrouwen kenden elkaar niet. Beiden hebben een relatie met de man gehad en hebben naar eigen zeggen eenmaal on vrijwillig seks met hem gehad. Een van hen heeft twee jaar ge wacht met aangifte doen omdat ze het emotioneel niet aankon. De man is al eens veroordeeld omdat hij bij een steekpartij ie mand om het leven heeft ge bracht. Voor de vermeende ver krachtingen zit hij inmiddels al ruim vijf maanden vast. Hij vindt dat hij onschuldig is, en weigert daarom mee te werken aan een psychologisch of psy chiatrisch onderzoek Een ver zoek tot observatie van het OM werd gisteren door de rechtbank afgewezen. Uitspraak 21 januari. amsterdam-utrecht/anp - Vol- kert van der G. wacht een bij zondere behandeling in het Pie ter Baan Centrum (PBC) in Utrecht. De vermeende moor denaar van Pirn Fortuyn is deze week overgeplaatst naar de jus titiële kliniek Normaal gesproken worden ver dachten daar in een groep geob serveerd. Maar net als in het huis van bewaring zal Van der G. zijn tijd in het PBC groten deels alleen doorbrengen. In een groep moet voor Van der G.'s veiligheid worden gevreesd, legde officier van justitie Plooy op 4 november uit tijdens een pro-formazitting over de moord op Fortuyn. Psychiater Sikkens die toen als deskundige werd gehoord, verwacht dat de groepsleiding toch zijn gedrag kan observeren en hier een oor deel over kan geven. Volgens Sikkens hebben de groepslei ding en Van der G. contact met elkaar en zegt dat ook iets over zijn gedrag. Verdachten die voor onderzoek naar het PBC moeten, worden in principe zeven weken in de kliniek opgenomen. In het PBC zitten steeds 32 zogeheten ob- servandi, vier groepen van acht. Hun gedrag wordt voortdurend in de gaten gehouden. Tijdens sport, werk, recreatie en het ver blijf op de afdeling. Verder hebben een psycholoog en een psychiater gesprekken met de verdachte. Een maat schappelijk werker doet het zo geheten omgevingsonderzoek Deze praat met mensen uit de omgeving van de persoon die wordt onderzocht. Een internist en een neuroloog onderzoeken de observandi lichamelijk De psychiater neemt hun bevindin gen in het rapport mee. Onder zoeken in het PBC moeten aui- delijk maken of verdachten een geestelijke stoornis had toen hij of zij het strafbare feit pleegde en of dit van invloed was. Het PBC geeft een oordeel over de toerekeningsvatbaarheid van verdachten. Ook bekijken de deskundigen of er een kans be staat dat een verdachte opnieuw tot een misdrijf in staat is. In de rapportage spreken de deskundigen zich in de regel uit over de vraag of een verdachte de maatregel van terbeschik kingstelling (tbs) opgelegd zou moeten krijgen. Van der G. heeft gezegd mee te werken aan een gedragskundig onderzoek. BHOPM- P° RETURN 10

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5