Toch maar weer naar Frankrijk GESPREK VAN DE DAG Internet-test: bent u ook zo'n irritante bumperklever Sneeuwklokjes HOC 152 MENSELIJK De Duitse bondskanselier GERHARD SCHRODER heeft gisteren gedreigd een smaadprocedure te beginnen tegen kranten en tijdschriften die berichten uit de Britse boule vardpers overnemen dat zijn huwelijk met zijn vierde vrouw Doris OP DE KLIPPEN dreigt te lopen. In een interview met Der Spiegel klaagt Schroder dat de journalistiek geen respect meer heeft voor het privé-leven van politici, en dat hij het recht heeft om zijn familie te beschermen. De Brit se krant Mail on Sunday schreef afgelopen weekeinde dat het huwelijk van Schroder een aflopende zaak is. De krant baseerde zich daarbij onder meer op het gegeven dat de kanselier in Berlijn woont en zijn vrouw in Hannover. Ook verschijnen de twee volgens de krant zelden samen in het openbaar. Foto-. AP De Nederlandse DIERENTUINEN hebben in 2002 onge veer tien miljoen bezoekers getrokken. Volgens de Neder landse Vereniging van Dierentuinen (NVD) groeide het aantal bezoekers bij bijna alle aangesloten bedrijven licht. In 2001 had de bedrijfstak nog een dip als gevolg van de mond- en klauwzeercrisis. De dierentuinen hadden wel wat last van de vele regen die vorig jaar viel. Blijdorp werd als enige van de twaalf aangesloten dierentuinen minder bezocht. Volgens de woordvoerder had de Rotterdamse dierentuin dat ook ingecalculeerd. „Halverwege 2000 opende daar het Oceanium en dat veroorzaakte een top drukte. Maar Blijdorp zit nog steeds boven het niveau van drie, vier jaar geleden." Het HUWELIJK is een serieuze zaak en daarom heeft de Taiwanese wetgever bepaald dat trouwlustigen elkaar pas het jawoord mogen geven als zij eerst vier uur ONDERWIJS hebben gevolgd over wat er allemaal komt kijken bij het hebben van een gezin. De 'gezinsonderwijswet' die giste ren door het parlement werd aangenomen, beoogt het aan tal scheidingen in de toekomst te verminderen, paren de eerste beginselen van kinderverzorging bij te brengen en hen te leren met hun geld uit te komen. Eén op de drie hu welijken in Taiwan loopt uit op een scheiding, waarmee het land een van de hoogste scheidingspercentages van Azië heeft. KONINGIN BEATRIX houdt dit jaar haar NIEUWJAARSRE CEPTIES in Paleis Noordeinde in Den Haag. Dat heeft een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst bevestigd. Traditioneel houdt de koningin deze recepties in het Paleis op de Dam in Amsterdam, maar dat is dicht wegens werk zaamheden. Komende dinsdagmiddag ontvangt de konin gin samen met prins Willem-Alexander, prinses Maxima, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven in de bal zaal van paleis Noordeinde de Nederlandse autoriteiten. De ochtend erna komt het corps diplomatique. Bruce Springsteen (fo to), Sheryl Crow en Eminem zijn elk voor vijf GRAMMY AWARDS genomineerd. Dat heeft de organisatie van de jaarlijkse uitreiking gis teren in New York be kendgemaakt. In totaal zijn acht artiesten ge nomineerd voor vijf Grammy's. Ook de nieuwkomers Nelly, Ra phael Saadiq, Ashanti, Norah Jones en Avril Lavigne maken kans in vijf categorieën. 'The Rising' van Bruce Springsteen, opgedra gen aan de slachtoffers van de terreuraanslagen van 11 september 2001, is genomineerd als beste album en de titelsong als beste num mer van 2002. Ook ge nomineerd voor beste album zijn 'The Emi nem Show', 'Nellyville' van rapper Nelly en 'Co- me Away With' Me van Norah Jones. De 45ste uitreiking van de Gram my Awards vindt plaats op 23 februari in New York. Foto: AP De Britse koningin ELIZABETH ondervindt nu zelf de ge volgen van de wateroverlast in haar land. RATTEN bevol ken volgens The Sun haar buitenverblijf Sandringham, waar de vorstin en prins Philip hun kerstvakantie doorbren gen. De ratten zijn de door water verzadigde greppels en dijken ontvlucht, en hebben hun heil gezocht in de graan voorraad. ,,Het is een soort McDonald's voor ratten. Die stromen binnen, omdat er overal voedsel voor ze ligt", al dus een medewerker van het landgoed in Norfolk. De rat ten worden bestreden met gif, hoewel sommige bedienden ook hun luchtbuksen uit de kast halen. Een van hen zou in de tuin al 22 ratten hebben doodgeschoten. Cor Westhuis uit het Overijsselse Dalfsen doet mee aan een HARDLOOPTOCHT van Lissabon naar Moskou. Hij legt de afstand van 5.100 KILOMETER af tussen 19 april en 21 juni. Aan de Trans Europe Foot Race doen vijftig mensen mee van zestien nationaliteiten, meldde Westhuis dinsdag. De 54-jarige gemeenteambtenaar is de enige Ne derlandse deelnemer. Dagelijks wordt een route uitgezet van zeventig tot honderd kilometer. De deelnemers over nachten in onder meer sportzalen en scholen. De race is de langste hardloopwedstrijd ooit gehouden in de atletiek- historie. Westhuis ziet niet op tegen de loop. ,,lk weet ze ker dat ik in Moskou aankom, mits ik geen blessures op loop. Maar ik ben daar doorgaans niet gevoelig voor." 'C gé turfde en niet voor een pistool. Kort doornoor had ik Halsema huisvuil in Amsterdam ophalen. Nooit heb ik sierlijker een vuilnismannenpak m dragen dan door Femke. Ik zou mijn eigen elektronisch ker erop afstemmen als ik wist hoe laat Fem bij mij in straat de laatste ontzielde kerstboom komt inzamelen. mentaal, ik weet het, maar de ontwapening van een nu geen geringe prestatie voor een eenzame debutante op ^p, voor het overige politiek héngstenbal. Ers Overdaad schaadt, zei heel langgeleden je moeder als in plaats van één lepel piccalilly bij de kapucijners sché^ terwijl de ijsbloemen op de ramen stonden omdat centt^ verivarming nog geen primaire levensbehoefte was en 1 Drees op de politiek paste vanaf een verkiezingsbord op brug. Diens nazaat Wim Kok zei pas nog in een radio-il^ view: ik hou niet van door elkaar heen krioelende journ p die een grote klont vormen waarin eigen verantwoorde den niet meer te ontiuarren zijn. Wim - de sobere - kan de komende weken zijn lol op. M ni len onze politici afwisselend uit grand café Dudok en Mg neusgaten zien komen. Behalve als president Bush vani 'war room'roet in het eten gooit. In dat geval hebben geval de sneeuwklokjes nog. Die komen sowieso. Idee L De rasg #-flPri)d De vakantiebeurs in de Utrechtse jaarbeurs, die vandaag open gaat, geldt als opwarmertje voor avon tuurlijke weken in exotische oor den. De grootste trekpleisters zijn traditiegetrouw de hallen met de verre bestemmingen. Wie wil zich niet vergapen aan een avon- turenreis in Uganda, een duikex- peditie in tropische wateren of een ontdekkingstocht door Kirgi zië of Turkmenistan? Toch vieren nóg meer Nederlanders dan vorig jaar hun vakantie in eigen land of in het 'brave' Frankrijk. Volgens de meest recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) brengt meer dan de helft van de Nederlanders de vakantie in eigen land door. Van de verblijven in het buitenland gaat ongeveer eenvijfde deel richting Frankrijk. Minder dan 3 procent van de bestemmingen ligt buiten Europa. De ANWB voorspelt dat die trend zich zal versterken in 2003, onder druk van economi sche malaise en de oorlogsdrei ging rond Irak: meer kortere va kanties (80 procent korter dan vijf dagen), meer in eigen land en meer met de auto binnen Europa. Maar omdat Nederlan ders ontdekkingsreizigers zijn, moeten zij ook binnen het krin getje van degelijke vakantielan den - Nederland, Frankrijk, Duitsland en België - buiten de platgetreden paden kunnen tre den. De vakantiebeurs blijkt daarbij een rijke bron. De kraam van 'Lekker weg in ei gen land' wordt deze dagen be mand door de tipgever bij uit stek: Meta de Vries. „Een exoti sche tip in Nederland? Dan zou ik altijd naar Wiewert gaan, in Friesland. Jaren geleden ben ik daar met m'n kinderen naar een oude grafkelder geweest, waar de lichamen na eeuwen nog steeds intact zijn gebleven. Door de bodemgesteldheid of de windrichting - weet ik veel - zijn ze niet vergaan. Amerikaanse wetenschappers hebben de kelder proberen na te bouwen, maar die experi menten zijn jammerlijk mislukt Mijn kinderen waren er toen ra zend enthousiast over, terwijl ze toch gewoon naar een lijk zaten te kijken van een horlogemaker die in 1822 was overleden." Het mummiemuseum bestaat nog steeds, bevestigt een medewerk ster van de VW Fryslan. „En als bezoekers daar toch in de buurt zijn, kunnen ze ook naar het Ka meleondorp Terheme, het Koei- enmuseum in Nyemirdum of in groepsverband gaan fierljep pen." Zo mogelijk nog minder hip dan het vaderlandse Friesland klinkt vakantiebestemming Duitsland. In de hal vol met affiches van kastelen, groene hellingen en zelfs een muziekkapel met knie kousen valt het oog echter plots op een glossy magazine met een zijn van fietsroutes, zoal voorbeeld de Eddy Men tes. Onderweg worden lerfans illustere plaatsen^] daan zoals De Oude Kw^ mont, de Paterberg en c berg. 'De hoogteverschi het parcours mogen ech bezwaar zijn voor de fieL^] creant', vermeldt de fol(^v vind het pittig", bekent de vertegenwoordigster Gentse toeristenbureau. inde Zuid-Afrika presenteert zich op de vakantiebeurs vrolijk en vol vertrouwen, en niet ten onrechte. Het land wordt snel populair bij de Nederlandse reiziger. Ook de ANWB (boven) lokt de toerist in Utrecht met exotische beelden van palmenstranden, maar de vakantieganger kan er ook terecht voor een tripje in ei gen land. Foto's: ANP/Koen Suyk foto van een zeer sexy flatge bouw: Düsseldorf. De stad, die vooral bekendstond als eindbe stemming van de stoffige Köln- Düsseldorfer rondvaartbootlijn, blijkt de afgelopen jaren hard aan haar imago te hebben ge werkt. Trekkers zijn de cosmopoliti- sche gebouwen van de Ameri kaanse architect Frank Gehry, veel moderne kunst 'en in de zomer de langste bar van de we reld', volgens de gids op de beurs. „Die strekt zich uit over diverse straten van de Altstadt." Ook in de jaarbeursruimte die beschikbaar is voor België valt het grote aantal vierkante me ters op dat aan biergelegenhe den is besteed. In een van die tijdelijk ingerichte 'stamineekes' hangt een poster met de tekst 'Centrum Ronde van Vlaande ren: De ziel, de Helden. Het epos.' Vlaanderen blijkt vergeven te En uiteindelijk blijkt dejtte| tiebeurs zelfs voor de ve an{ Frankrijkgangers nog ex mogelijkheden te bieden^ een vulkaan-pretpark bij^ n mont-Ferrand, in de Am „Dat gaat het tweede seL in", volgens de Franse gi „Vorig hebben we 628.011 zoekers getrokken. Slecht procent kwam uit het bu land." En voor de creatie gen worden aan rivier de cursussen steen- en beeli wen gegeven door Nedec Frank Voorbaak. „Na eer gaan de cursisten al naai met hun eerste kunstweg Na al die 'brave' besterr is het toch weer leuk omjk de exotische hallen in te de De reis gaat van Canada Iran, van Peru naar Togo. slot even naar de meest ff sche stand. „Citytrips naf 's dad of Pyongyang? Nee, lak kopen we niet." ner Geert Willems WOENSDAG 8 JANUARII rata. Automobilisten die met mini male afstand achter een voorlig ger aanscheuren. Deze zoge noemde bumperklevers zorgen in u -programma's zoals 'Blik op de Weg' voor herkenbare beel den. Een levensgevaarlijke ma nier van rijden? De bumperkle ver denkt daar heel anders over. Hij heeft immers enorm goede remmen. En wat te denken van de reactiesnelheid? Nou, de bumperklever rijdt niet alleen snel, hij remt ook snel. Niks aan de hand. Maar de politie weet wel beter. Want onvoldoende afstand hou den is ongevalsoorzaak nummer één. Irritant is het ook. Uit giste ren gepresenteerde resultaten van een NIPO-onderzoek blijkt dat automobilisten zich in het verkeer het meest storen aan bumperkleven. Het Kenniscentrum voor Ver keer Vervoer en Infrastructuur (CROW) probeert deze rijstijl sinds kort op een speelse ma nier aan te pakken. Dat gebeurt met behulp van internet. Via de website www.veiligverkeer.nl (keuzemenu: uw veiligheid) is een bijzonder autoritje te ma ken. Met een paar drukken op de toetsen bepaalt de 'automobi list' zijn snelheid en de afstand tot de voorligger. Hij mag ook kiezen voor de reactiesnelheid. Dat varieert van een seconde ('standaard') tot 0,7 seconde ('alerte bestuurder'). Verder is er een keuze uit de kracht waar mee wordt geremd. Dat varieert van 'standaard' tot remmen met een caravan achter de auto er- bij. Nadat deze gegevens zijn ver werkt, komen Uvee rijdende au to's in beeld, en is een paar se- Ergernis nummer één van de Nederlandse automobilist in 'spelvorm': op internet is goed te beleven hoe snel een remmende voorligger dichtbij komt bij bumperkleven. Foto: GPD conden later te zien en te horen hoe het met je afloopt als de voorligger remt. De goede auto mobilist komt er zonder blik schade of kleerscheuren vanaf. Maar het kan ook uitdraaien op een 'matige botsing1 of 'crash' waarbij een flinke ster in de be stuurde auto boekdelen spreekt. -Hei 88-jai jsterer In de toelichting word op de verschillen die e l-- v de remvertraging van lende auto's. Die vertr 'de duurdere klasse' m -a Qj tot 30 procent groter d *Lranc mindere broeders'. Ve - m een gedetailleerde uitlryergej lerlei 'rekenmodellen „We hebben er erg go< des op gekregen. Kinde len het voor de lol en alfG V listen leren ervan", leider Henk Spittje. Vo hem hebben zo'n 700 het 'spel' inmiddels ge en zijn duizenden 'spe ter het intemetstuur „Het slaat aan. Maar de vraag wat mensen het verkeer met deze kl^jj doen", aldus Spittje. h£. van Dal (ot Mare Brink feverz In gewone jaren zijn de eerste weken van januari een toonbeeld van saaiheid. Aan de vloedgolf van beste wensen komt geen einde. Maar dit keer is niks gewoon, want er zijn verkiezingen. Dat die zo vroeg in het jaar zijn gepland is in Nederland zelden vertoond. Dat heeft een merkwaardige potpourri in de media tot gevolg meer in het bijzonder op de televisie. Zeker, er zijn de vaste nummers zoals altijd. Ik noem maar wat. Het waterpeil stijgt. Die Chine se meneer van Rijkswaterstaat uit Maastricht wordt ten tonele gevoerd. Hij spreekt zijn bekende waarschuwende woorden en dat we ons tegelijk ook weer niet te veel zorgen moeten maken. Ver volgens verdwijnt de man voor een jaar van het scherm. Hij is het sneeuwklokje van het NOS-jour- naal. Sneeuwklokjes bloeien heel vroeg in het seizoen. Het zit er alweer voor ze op, voordat we erg in ze hebben. Geheid dat ze er volgend jaar vroeg weer zijn, net als die meneer van Rijkswaterstaat uit Maastricht. Het nieuws gaat vooral vele minuten over wat niét is gebeurd Water ontpopt zich spel breker en reikt niét tot gevaarlijke hoogte. Wat van het 'item' resteert is een rubberboot met onverstaanbare Limburgers, overlevenden van een ramp die zich mét voltrokken heeft. Dufheid vol gladde weg en blikschade, tirades van hoogmo- genden op hun nieuwjaarsoploop, eindeloos rondjes draaien de schaatsers en meergenoemd waterpeil bepalen doorgaans de ondragelijke intro van het nieuwe jaar. Geniet daarom met volle teugen van Jan-Peter, van andere Jan, van Wouter en van Gerrit en geniet niet te vergeten van Femke. De oorspronkelijkheid van de programmamaker kent geen grenzen. Soms draaft een kwartet lijsttrekkers op. Andermaal is het een trio. Ze springen door hoepels. Ze laten zich de zelf benoemde grote bek van de gespreksleider gretig welgevallen. Het kakelt en het doet. Aanhang spoedt zich tussen de neer dwarrelende sneeuwvlokken door naar de studio om daar als trouwe claque te dienen. Zondagavond viel ik in een duel tussen Balkenende en Marij- nissen met verslaggevers als secondanten. Zoals dat ook met echte duels op floret of sabel gebeurt, solidariseerden die se condanten zich hevig. De in normale omstandigheden door gaans zo zachtmoedige Karei van de Graaf raakte bijkans bui ten zinnen. Maargoed dat als wapen was gekozen vooreen elektronische wekker die keurig de ieder toekomende seconden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2