CDA wil ozb nu toch handhaven Antiek -£rh Inwoners Leiden moeten maanden wachten op nieuwe GFT-container Tienduizend koffers gestrand op luchthaven Plan voor groot koopcentrum in Sassenheim Dé Beurs voor Kunst Gewapende overval op BP-station Voorschoten G'°,te fioring °p Leidsch Dagblad Rokers betalen deel bezuinigingen Belrondes met Bas van der Vlies en Femke Halsema Politie lost ontvoering op [10,11 en 12 januari Leidsch Dagblad NR. 43124 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 EMEEN reizen nissen wil oord' an n in en staartje <„IMENTAAR langri] Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 8 januari 2003 iagblad door Laurens Foudraine leiden - De voorraad Groente-, Fruit en Tuincontainers (GFT) van de ge meente Leiden is op. Mensen die een aanvraag hebben lopen voor een nieuwe vuilcontainer moeten maan den wachten op een nieuw exem plaar. De gemeente is met spoed be zig een oplossing te bedenken. Het probleem is ontstaan omdat bij een van de grootste producenten van afvalbakken, een bedrijf uit Duitsland, de mal kapot is gegaan waarmee de afvalbakken worden gemaakt. Doordat de productie tijdelijk stilstaat, komen lopende aanvragen van ge meenten in het gedrang. Hoe lang het gaat duren voordat het probleem in Duitsland is hersteld, is vooralsnog onbekend. Leiden is aangesloten bij de gemeenschappelijke vuilverwer king, de Gevulei. Bij deze dienst zijn acht gemeenten aangesloten die allemaal hetzelfde systeem gebruiken. Het Multi Service Transport Systeem (MSTS) pakt de vuilnisbakken aan de voorzijde van de vrachtwagen op met een speciale arm. Deze klikt in de container, pakt hem op en leegt het vuil in de vracht wagen. Het probleem is dat alleen de contai ners van het Duitse bedrijf op MSTS passen. De gemeente Leiden moet de vuilnisbakken dus bij andere gemeen ten lenen die op hetzelfde systeem zijn aangesloten. In de directe omgeving van Leiden maken zeven gemeenten gebruik van deze bakken: Alkemade, Oegstgeest, Leiderdorp, Sassenheim, Voorscho ten, Warmond en Wassenaar. Daartoe werd in 1998 gezamenlijk door alle gemeenten besloten. Een woordvoer der van de gemeente Voorschoten meldt dat er nog een flinke voorraad voorraad vuilnisbakken is. Het probleem is daar dus niet zo acuut als in Leiden. Ook Oegstgeest verwacht geen problemen. Er zijn daar geen aanvragen binnengekomen. In de Leiderdorp zijn de GFT-contai ners echter wel op. Een medewerker meldt dat de ge meente een bestelling heeft lopen voor de derde week van januari. In hoeverre het Duitse bedrijf aan deze vraag kan voldoen is vooralsnog on duidelijk. den haag/anp - Het CDA wil de komende vier jaar voor 9,5 mil jard euro extra bezuinigen. Daarvan wil het 2,1 miljard be stemmen voor nieuwe uitgaven, onder meer in zorg en onder wijs, en voor lastenverlichting. Het handhaven van de onroe- rendzaakbelasting, die volgens het regeerakkoord van het hui dige kabinet zou worden afge schaft, levert 2 miljard op. Door het Kwartje van Kok niet terug te geven aan de automo bilisten haalt het CDA een half miljard binnen. Voor eenzelfde bedrag wil de partij snoeien in subsidies. Ook de roker moet wat bijdragen aan de CDA-be- zuinigingen: de accijns op ta bak gaat de komende vier jaar met 25 eurocent omhoog. Netto buigt het CDA voor 7,4 miljard om. Daardoor ontstaat er in 2007 een financierings overschot van 0,5 procent Dat blijkt uit nieuwe financiële plannen die CDA-lijsttrekker Balkenende vandaag heeft ge presenteerd. Het CDA regeert hiermee op de jongste progno ses van het Centraal Planbu reau, waaruit blijkt dat het vol gende kabinet op een tegenval ler van 10 miljard euro moet rekenen. Het CDA gaat er, net als PvdA, WD en D66, van uit dat de ko mende vier jaar de loonstijging tot het inflatieniveau beperlrt blijft. Daardoor ontstaat vol gens het CDA een bezuiniging van 2,8 miljard (volgens de WD levert de loonmatiging 4 miljard op, volgens de PvdA 2). Verder bezuinigt het CDA 1,3 miljard door het aanpakken van de bureaucratie en de ad ministratieve lastendruk. Voor onderwijs en zorg trekt het CDA een half miljard euro uit. Om de stijging van premies in de gezondheidszorg te com penseren stelt ze 1 miljard be schikbaar. Het half miljard dat binnenkomt door het Kwartje van Kok te handhaven, wordt bestemd voor een fonds waar uit wegen en verbeteringen in het openbaar vervoer betaald kunnen worden. Ook wordt nog eens 100 miljoen uitge trokken voor natuurbeheer. Pagina Binnenland 1: Meer over de verkiezingen SLUIERS erwijswereld, altijd een van verdraagzaam- eft de aanval geopend op «gen van gezichtssluiers noslimmeisjes en -vrou- t Amsterdam en Den Haag onderwijsinstellingen een op het dragen van sluiers, gezicht min of meer be- Het verbod treft zowel als leraressen. De on- in beide ste- het dragen van slui- af. ijkste argument te- t dragen van sluiers, zoals is dat het de non-ver- immunicatie tussen leraar 0 bemoeilijkt Een ge luier belemmert het oog- Ook zou het dragen van de kans op een baan aan- verkleinen. Het protes- hristelijk basisonderwijs 1 Haag is tegen het dragen en sluiers, om- uiting van het protes- telijk gedachtegoed .atste moge zo zijn, maar 's argument geen hout is van de dam als elke •edekking als onwenselij- van de moslimcultuur orden beschouwd. In dat ;n joodse kinderen op lijke en openbare scholen ook geen keppeltje meer Overigens heeft het dra hoofddoeken en ge- nauwelijks een reli- betekenis. De meeste loxe) moslimvrou- helemaal geen ge- r. Vrouwen diagen de om zich te beschermen mannen, anders dan hun noot ragen van sluiers in Neder- een misplaatst protest te- Ie westerse samenleving, lien zelfs wel een provoca- rincipieel is daar echter bezwaar tegen, zolang de maar geen sta-in-de-weg is 'ooi en op het werk. Alleen it dragen van sluiers aan- lar praktische bezwaren is een verbod op zijn l Anders niet De discussie niet worden gebruikt om - hoe ver sommige van [ebruiken ook van ons af in de hoek te drijven. Schneider Bas van der Vlies, landelijk lijsttrekker van de SGP, is ko mende vrijdag voor een belronde de gast van het Leidsch Dagblad. Van 17.00- 18.00 uur beant woordt hij vanaf de redactie van de krant telefonisch vra gen over verkiezingsthema's. De dag daarop, zaterdag 11 januari, komt (advertentie) kortenhoef/anp - De politie vrij, heeft de politie bekendge- heeft gisteravond drie personen maakt aangehouden die een 14-jarige De familie meldde maandag jongen uit Kortenhoef (gemeen- avond de vermissing van de tie- te Wijdemeren) hadden ont- ner, waarna de politie in de om- voerd. De jongen is inmiddels geving van een bos tussen Kor tenhoef en Hilversum een zoek actie begon. Hierbij zette zij on- der meer een helikopter met een warmtecamera in. Intussen be naderde een van de ontvoerders de familie en eiste een aanzien lijk bedrag als losgeld voor zijn vrijlating. Een inderhaast gevormd bij standsteam heeft gisteren inten sief onderzoek verricht. Dat speurwerk leidde gisteravond laat tot de vrijlating van de jon gen en de aanhouding van de verdachten. De jongen is onge deerd en heeft vannacht weer thuis bij zijn ouders kunnen sla pen. Verdere details over de achter gronden van de ontvoering wil len politie en justitie nog niet geven. Leeuwenhorst-Noordwijkerhout vrijdag 17.00 tot 21.00 uur zaterdag en zondag 11.00 tot 18.00 uur Door een computerstoring werden gisteren duizenden passagiers de dupe van een bagagechaos op de luchthaven. Foto: GPD/Capital Photos/Bastiaan Musscher Femke Halsema, lijst trekker van Groen links. Haar kunt u van 16.00 tot 17.00 uur bellen. U kunt voor deze phone-ins bellen naar een speci ale lijn: 071-5 356 380. De redactie drukt in de krant van zaterdag en maandag een selectie af van de vragen en ant woorden. door Jacob van der Meulen schiphol - Door een storing in een com puter die op Schiphol de bagage-afhan deling aanstuurt, is gisteren een chaos ontstaan. Tienduizend koffers bleven op de luchthaven achter. De storing ontstond in het centrale sys teem voor bagage-afhandeling onder de E-pier. De volgens de luchthaven zeer geavanceerde computer bleek de koffers naar verkeerde vliegtuigen en bestem mingen te sturen. Het systeem werd daarop stilgezet en alle koffers moesten van de band worden gehaald. Op het platform buiten de E-pier ont stond al snel een zee aan koffers die alle maal handmatig naar de juiste vliegtui gen moesten worden gebracht. Schiphol verwacht dat het tot de eind van de week duurt voordat alle koffers weer op de goede bestemming zijn gearriveerd. Volgens Schiphol zijn vooral transferpas sagiers Van de KLM slachtoffer geworden van de storing. Het gaat om passagiers van buiten Europa, die onderweg waren naar een Europese bestemming. KLM- woordvoerder Frank Houben noemt het euvel 'geen goed begin van het nieuwe jaar'. „Dit is de zoveelste keer. De oor zaak moet met het oog op de komende zomer grondig worden onderzocht. Het systeem is blijkbaar zeer gevoelig voor storingen." In de afgelopen twee zomers ontstond ook al chaos bij de bagage-af handeling. Schiphol zoekt nog steeds naar de oorzaak. De vliegmaatschappijen hebben afspraken met de luchthaven over de financiële afhandeling van het nazenden van de duizenden koffers. Houben wil niet ingaan op de inhoud van die afspraken. De luchthaven is bezig met volledige ver nieuwing van de bagage-afhandeling. Vorig jaar werd het nieuwe systeem al ge test, maar toen bleek het te falen. Nu wordt stapsgewijs overgegaan van het oude naar het nieuwe systeem. r r adsl-net van KPN door Nancy Ubert voorschoten - Twee mannen hebben gisteravond het BP- tankstation in Voorschoten overvallen. De 18-jarige Voor schotenaar die op dat moment aan het werk was, kwam met de schrik vrij. De overvallers kwamen rond 22.15 uur het tankstation aan de Voorschoterweg binnen. Ze haalden een mes te voorschijn waarmee zij de medewerker bedreigden. Even later gingen de daders er vandoor met geld. Om welk bedrag het gaat is voor zowel politie als BP nog onduidelijk. „Veel kan het be slist niet zijn", meldt woord voerder Jacoline Poldervaart vanuit het hoofdkantoor in Rotterdam. „Een paar keer per dag wordt het cashgeld afge stort Dan kan het personeel er niet meer bij." Nadat ze het geld in handen kregen, zijn de mannen te voet vertrokken, richting de voor malige zilverfabriek aan de Leidseweg. De pompbediende heeft een globale beschrijving van de daders kunnen geven, die tijdens de overval niet ge maskerd waren. De BP-mede- werker schat ze tussen de 30 en 40 jaar. In het hoofdkantoor van BP staat men voor een raadsel, laat de woordvoerster weten. Pompstations die na negen uur 's avonds geopend zijn, dienen zich aan een aantal wettelijke voorschriften te houden. Zo moet een speciale kooicon structie bij de toonbank de me dewerker beschermen. Op het moment dat het perso neel die veiligheidsruimte ver laat, moet de deur van de shop op slot. Wat nu precies is mis gegaan en in hoeverre de pompbediende zich niet aan het protocol heeft gehouden, wordt onderzocht. Maandagavond kostte een roofoverval op een Shell-sta tion in Zoetermeer het leven van een 52-jarige medewerk ster. den haag - Het adsl-netwerk van telecombedrijf KPN, een systeem voor snel internetten zonder telefoontikken, is van ochtend getroffen door een grote storing. Sinds 04.30 uur ligt het net in heel Nederland plat. Het bedrijf had vanoch tend nog geen idee waar de oorzaak ligt. Ook kan het niet inschatten wanneer het adsl- netwerk weer op gang komt. KPN heeft 300.000 klanten, zo wel bedrijven als particulieren, die gebruikmaken van adsl. (advertentie) VAKANTIE PLANNEN? VAKANTIE BOEKEN? LAAT U INSPIREREN OP: 8 -12 januari S003 Jaarbeurs - Utrecht Dagelijks 10.00 - 18 00 uur, vrijdag 10.00 - 22 00 uur. Voorverkoop via ANWB-verkooppunten. Meer weten? Bel 0900 - 522 72 387 of kijk op www.wakantiebeurs.nl door Gerard Baas sassenheim - De samenwerkende Ondernemersvereni ging Teylingen gaat bekijken of op het Sassenheimse bedrijventerrein Zuid een groot koopcentrum kan wor den gebouwd. Er wordt gedacht aan een centrum naar Amerikaans model: een 'shopping mall' die speciaal be doeld is voor 'funshoppen' en niet voor de dagelijkse boodschappen. „We kunnen dan aantrekkingskracht uitoefenen op een grotere regio." Dat liet interimvoor zitter P. Vogels gisteravond weten tijdens een nieuw jaarsreceptie in De Oude Tol. De besturen van de deelnemende ondernemersvereni gingen zijn tot dit besluit gekomen omdat ze signaleren dat het winkelbezoek in hun dorpen terugloopt. Hoewel er in Sassenheim hard gewerkt wordt aan de re novatie en uitbreiding van het centrum en men ook in Voorhout en Warmond aan de slag wil om het aanzicht van het winkelgebied te verbeteren, is dat volgens Vo gels niet voldoende. De Sassenheimer is van oordeel dat de drie centra individueel te zwak zijn om de concur rentieslag met andere koopcentra in de Duin en Bollen streek te kunnen doorstaan. Een winkelcomplex aan de Oosthoutlaan, tussen het bedrijf van Van der Mey en het Spectrum, zou uitkomst kunnen bieden, is de me ning van de ondernemersvereniging. Een eventueel nieuw koopcentrum zal volgens een gro ve inschatting van Vogels zeker niet eerder dan in 2008 aan de Oosthoutlaan verrijzen. „Zoveel tijd heb je no dig voor een gedegen onderzoek en alle gemeentelijke en bouwprocedures. En vergeet de provincie niet." Eén ding staat voor de waarnemend-voorzitter buiten kijf: de lokale Voorhout- se, Warmondse en Sassenheimse winkeliers mogen niet tekort komen door de komst van een shopping mail. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamriMnvA O Postcode Telefoon n. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: €54,50 €55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bg automatische betafing is mjn bank-gironummer. Illl Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1