Sluiting dreigt voor jachtwerf REGIO MKB-voorzitter ziet geen toekomst voor bollen in Bollenstreek I Hulpverlener moedert graag, maar inspraak werkt' Ijsbanen bijna open N «aëlische verdachten overval izerswoude nog in voorarrest -J 70 R5 Archeon valt niet in de prijzen Buurt is fluitende masten beu Lot voor een kerstboom Minister: late berechting directeur niet bijzonder Meer kantoren Grote Polder ken eg lr - Een 25-jarige au- jt uit Wassenaar is in van dinsdag op g aangehouden we- onder invloed. De 1 op door zijn vreemde Na een blaastest bestuurder ruim twee toegestane hoeveelheid - n zijn bloed te hebben, e heeft hem meegeno- jr het bureau en hem jrbod opgelegd. jjding in ^rdorp rp - Een 74-jarige man o is gistermiddag ge raakt toen hij op de pse Zijlbaan werd len door een achteruit- I auto. Het slachtoffer is Ihoofdwond afgevoerd Rijnland Ziekenhuis, ige bestuurder van de klaarde dat hij de jt heeft gezien. inbraken phen an den rijn - In twee i de Wagenmaker in S gistermorgen inge- feij een huis werd de jbrceerd. De bewoners pieraden en reische- fhet tweede geval bleef en poging tot inbraak. woensdag 8 januari 2003 door Gerard Baas lisse - De bloembollensector ver dwijnt op termijn uit de Bollenstreek. Dat zei MKB-voorzitter Hans de Boer gisteravond tijdens een bijeenkomst over de toekomst van de bloembol. De Boer voorspelt dat de bollen uit de regio verdwijnen door de grote vraag naar grond voor woningbouw in de regio, en door versnippering van de sector en navelstaarderij. De sector is ten opzichte van grote af nemers als bijvoorbeeld supermarkt ketens en tuinmarktbedrijven te ver snipperd en te kleinschalig, zegt De Boer. Zij kan daardoor nooit een echte marktmacht opbouwen. Afzetgroei vertaalt zich niet in meer winst. „De sector verdeelt de ellende", zo vat hij samen. De Boer pleit er daarom voor dat te lers, handel en de veilingen ophouden eikaars plaats in de keten te bevech ten. „Zij moeten juist een gezamenlij ke strategie ontwikkelen om de taart te vergroten. Op marketinggebied is in de bollen nog een wereld te verove ren. Niet alleen in de rijkere landen, maar ook in Oost-Europa." De bijeenkomst waar De Boer zijn uit spraken deed, werd gehouden in het kader van de relatiedagen van de Lis- sese bloembollenbemiddelaar Ho- baho. De spreker die na De Boer het woord nam, was Joop Zwetsloot van de Stichting Hou het Bloeiend. Deze stichting maakt zich juist sterk voor het behoud van de bloembollensector in deze regio. Zwetsloot noemde de uitspraken van De Boer 'interessant en prikkelend', maar hij gelooft niet dat de bloembol lensector in de Bollenstreek ten dode is opgeschreven. „Er is wel degelijk ruimte voor een kansrijke sector in dit gebied. Het Pact van Teylingen is daarbij een belangrijke ontwikkeling. Het pact maakt zich hard voor schaal vergroting. De Boer bekijkt onze sec tor vanuit de verte. Als je naar de de tails zou kijken, zou je die uitspraken niet doen. De sector stuurt juist meer en meer aan op schaalvergroting en samenwerking. Precies die ontwikke lingen die De Boer wil zien." Zwetsloot denkt dat er in het 2500 hectare grote bloembollengebied ruimte is voor zo'n honderd goed ren derende kwekers. „In die zin onder schrijf ik de woorden van De Boer. Maar dat is geen nieuws, want het proces van schaalvergroting is al aan de gang. Versnippering is een gevaar en het is de ambitie van het pact om dat gevaar op te lossen." regio - De nieuwe landijsbaan van Zoeterwoude gaat waar schijnlijk morgen open. Van daag worden de nodige voorbe reidingen getroffen om het schaatsen morgen mogelijk te maken.Als er geen sneeuw was gevallen waren we vandaag opengegaan. Maar door de sneeuw vriest het ijs minder hard aan", meldt Ria Straathof van de Zoeterwoudse ijsclub. In Ter Aar verwachten de ijs mannen ook snel op de schaat sen te kunnen staan. Vanmid dag zou daar een besluit over genomen worden. „Maar we gaan er van uit dat we morgen zeker open gaan als het blijft vriezen", klinkt het optimistisch. In Leimuiden valt vanavond een beslissing. Maar daar houdt men er rekening mee, dat de baan niet voor vrijdag opengaat. Dat geldt voor de meeste ijsba nen in de regio. In Hazerswou- de-Dorp, Koudekerk en Oude Wetering is de opstelling van de ijsbaan nog altijd zeer onzeker. In Hoogmade is geen ijsbaan, maar wordt geschaatst in de polder. Jan van Schie van de ijs- club: „Daar houden we onze wedstrijden. Maar wij denken dat er voor het weekeinde niets van komt." AH Le "'"Ineke Dijke s - De vier Israëliërs die verdacht van de ge- ige overval in Hazers- lijndijk op 27 septem- l jaar, blijven zeker nog maart in voorarrest. De men werden kort na de waarbij twee honden gedood, opgepakt. Gis- i/erlengde de Haagse ik de voorlopige hechte- de mannen, die 22, 23, jaar oud zijn. i de vier de woning in roude-Rijndijk hadden ht kwam gisteren niet orde op de zitting. Die leen gehouden, omdat •arrest anders zou aflo- icier van justitie A. Kra am nog niet met een Zij wil eerst een vijfde ite horen, die vastzit in Bovendien hoopt zij tijd 'gn, zodat ze de zaak kan eren met de behande- een overval in Amstel- die zaak zijn de 22- en rige ook verdacht, ier liet wel doorscheme- zij een serieuze straf in y> en heeft. Ze herhaalde tal keren, dat op het feit de vier worden ver en maximumstraf van aar staat. 4 Over de mannen van 22 en 27 hebben politie en justitie de meeste zekerheid. Zij waren het die de politie aantrof in het Ha- zerswoudse huis, nadat de bu ren de politie hadden gewaar schuwd. Op het moment van de inbraak, vrijdagochtend om kwart over negen, waren de be woners van de vrijstaande wo ning niet thuis. De twee mannen gooiden een tas met inbrekerswerktuig in de tuin, braken de achterdeur open en schoten in het huis de twee honden dood met een machine pistool. De verdachten hebben dit toegegeven. Uit onderzoek naar de mobiele telefoons die ze bij zich droegen is gebleken, dat de mannen het huis al een paar dagen in de gaten hielden. Drie kwartier na de overval hield de politie de andere twee ver dachten elders in Hazerswoude aan. De 25-jarige liep er opval lend netjes gekleed bij. Voor de officier van justitie is dit een be wijs van betrokkenheid, omdat de 27-jarige heeft verklaard dat het de bedoeling was dat ie mand in nette kleding bij het huis zou aanbellen. Bovendien konden de twee, die op dat mo ment in een hotel in België 'woonden' en uitsluitend Ivriet spreken, niet vertellen waarom ze in Hazerswoude waren. Uit afgeluisterde gesprekken in het huis van bewaring is gebleken dat de vier elkaar kennen. De advocaten van de 22- en de 27-jarige Israëliërs, die de over val bekennen, eisten gisteren onmiddellijke vrijlating. Zij er kennen dat hun cliënten geweld hebben gebruikt, maar vinden geweld tegen dieren niet zwaar genoeg om de voorlopige hech tenis te verlengen. De advocaten van de andere twee verdachten vinden dat hun cliënten moeten worden vrijge laten wegens gebrek aan bewijs. „Mijn cliënt heeft nou niet echt een goed verhaal waarom hij om half tien 's ochtends in Ha zerswoude was, dat is absoluut waar", aldus advocaat M. Meij- ers. „En politie en justitie heb ben een prachtige theorie ver zonnen. Maar in het uitgebreide onderzoek is die theorie onjuist gebleken." Advocate S. Degen vindt dat de telefoon die bij haar 23-jarige cliënt is gevonden, en waarmee is gebeld naar de andere ver dachten, geen bewijs is. „Geen enkele getuige heeft mijn cliënt gezien bij de overval." De volgende zitting is op 24 maart De kans is groot dat de zaak dan weer wordt uitgesteld, omdat de advocaten meer on derzoek eisen. utrecht/alphen aan den rijn - Het Alphense themapark Arche on heeft niet de jaarlijks uit te reiken ToerNED Award gewon nen. Die prijs viel gisteren tij dens de vakantiebeurs in Utrecht ten deel aan het Land van Ooit in Drunen. „Maar we vonden al een hele eer om tot de kandidaten te behoren", zegt directeur Jack Veldman. Arche on is van plan om volgend jaar 150.000 euro te investeren in nieuw attracties. Sport voor ouderen leiderdorp - In sport- en recre atiecentrum De Does aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp is morgenochtend een sportin- stuif voor ouderen vanaf 55 jaar. De sportieve bijeenkomst begint om half tien. De oorzaak van alle ellende: de fluitende masten in de winterstalling. Archieffoto: Hielco Kuipers door Ewout van der Dussen woubrugge - Als jachthaven De Nieuwe Haven aan het Wetering pad in Woubrugge binnen negen maanden nog geen milieuver gunning heeft, dan sluit of verze gelt Jacobswoude de zaak. Eerder dreigde de gemeente met het op leggen van een dwangsom, maar dat bleek juridisch niet mogelijk. „We willen met de aanschrijving de druk erop houden", zegt wethouder Vink van milieu. Hij wordt op zijn beurt onder druk gezet door de advocaat van zes tig omwonenden van de werf, die maatregelen eisen tegen ge luidsoverlast. Bij een bepaalde wind zorgen de masten van de zeilboten in de winterstalling voor een hinderlijk gefluit. In een zeer uitgebreide brief aan eigenaar Bulk zet het college de hele geschiedenis van milieu controles, overleg en niet nage komen afspraken op een rij. Voor de gemeente is het groot ste probleem dat het bedrijf, dat sinds een paar jaar uit twee de len bestaat - Weteringpad 17 en het later overgenomen bedrijf op nummer 23 - geen milieu vergunning heeft. Voor nummer 23 is volgens de gemeente in 1961 voor het laatst een hinder wetvergunning verleend voor het plaatsen van een lier en een ondergrondse tank voor benzi ne en diesel. De vergunning die er was voor nummer 17 is in au gustus 2000 verlopen. Er moet nu één vergunning komen voor het hele bedrijf, maar Bulk heeft tot op heden geen complete aanvraag ingediend. Bij de aanvraag die Bulk wel deed ontbrak een akoestisch rapport. Die aanvraag is daarom door de gemeente niet ontvan kelijk verklaard. Jacobswoude erkent dat zo'n geluidsonder- zoek, dat voor elke milieuver gunning is vereist, de proble men voor de bewoners niet wegneemt. Het is een eerste stap. „Daarna zullen door u mo gelijke voorzieningen moeten worden getroffen om de overlast te beperken of op te heffen", schrijven burgemeester en wet houders. In het bestemmingsplan heeft het terrein van de werf de be stemming 'parkeervoorziening voor auto's'. Maar volgens Bulk en de vroegere eigenaar van het tweede deel van de jachtwerf worden er al sinds 1978 boten gestald. Daardoor kan de ge meente niet meer optreden te gen het stallen van boten en moet het bestemmingsplan aan dat gebruik worden aangepast. De bewoners betwisten dat ver haal. Uit luchtfoto's uit 1977, 1984 en zelfs 1989, die in de winter zijn genomen, zou blij ken dat op het terrein toen nog geen boten werden opgeslagen. De omwonenden willen dat de gemeente het bestemmingsplan nog eens onder de loep neemt. leiderdorp/oegstgeest - In- woners van Leiderdorp kun nen hun kerstboom vandaag tot 16.30 uur inleveren op acht plekken in het dorp: op de Lijnbaan, de Van der Geerstraat, de Muzenlaan, de Buitenhoflaan, de Toren wacht, bij de Scheppingskerk, RCL of de gemeentewerf. Wie een boom inlevert krijgt een lot, waarmee prijzen van 5, 10 of 20 euro te winnen zijn. De gemeente Oegstgeest werkt op dezelfde manier. Vandaag is de laatste dag dat de bomen geruild kunnen worden tegen een lotnum mer. Daarvoor is men 's mid dags welkom op de volgende plaatsen: parkeerterrein De Voscuyl Hofbrouckerpark, Joris de Witteschool, Flo ralaan, J.P. Thijsselaan en de Gemeentewerf. Wethouder Steens trekt vrijdag 16 win nende lotnummers uit een hoge hoed. Het prijzengeld in Oegstgeest is iets hoger dan in Leiderdorp. De bedragen variëren van 10 tot en met 50 euro. Jongeren 'doceren' provincie over medezeggenschap jeugdhulperlening incy Ubert aan den rijn - Leg een i' puber slechts ge- en op en je kunt wachten loment dat het kind voor iele reden meer vatbaar (Alphense jeugdhulpverle- telling Rijnhove, onder stichting Horizon, zijn ze achter gekomen, zegt Peter Houweling. Sinds jaar wordt het in Rijnho- jeen andere boeg gegooid. :ren hebben inspraak en irdoor houden zij zich jker aan regels. Gedepu- jldit Hallensleben en een itenleden willen daar- iag meer weten en praten jen van de jongerenraad hhove en van de Leidse in- [Cardea. Rei gedisciplineerd, de eigen ly :r weg geschoven, verga- le jongeren van Rijnhove dea deze maandagavond Iphense instelling met de irdigden van de provin- overheid heeft vorig jaar uw jeugdzorgbeleid voor olland ontwikkeld, de belangrijkste voor- s is dat jongeren en hun intensiever betrokken worden bij de dingen t hén aangaan. Ook als :n, om wat voor reden k, ontspoord zijn geraakt meer thuis kunnen wo- dea en Rijnhove heeft de Jnraad al enige tijd recht :eken. Dit oorgaan behar- belangen die niet het in- Regina naast gedeputeerde Edit Hallensleben: „Waarom moeten werkende jongeren die bij een instelling wonen tweederde van hun salaris inleveren?" Foto: Mark Lamers dividu maar de hele gemeen schap aangaan. Niet elke instel ling is al zo ver, weet Hallensle ben, die van de gelegenheid ge bruik maakt en Cordea en Rijn hove vraagt om in de eerstvol gende vergadering van de jeugdraad 'tips' te verzamelen over inspraak in de jeugdhulp verlening. Waar ligt de grens van het mee beslissen? Voor hulpverleners en de kinderen (cliënten) die professionele begeleiding nodig hebben, is die vraag niet een voudig te beantwoorden, zo blijkt op deze speciale vergade ring. In hoeverre ben je als min derjarige met psychische en so ciale problemen in staat te be palen wat goed voor jou en je lotgenoten is? Ook die vraag blijft onbeantwoord. Duidelijk wordt wel dat er altijd belangen blijven bestaan waarover de zorgverlener en -ontvanger het samen eens moeten worden. Mobiele telefoons, bijvoorbeeld. In Rijnhove is dat lang een hei kel punt geweest. De kosten re zen de pan uit en kinderen za ten te bellen onder het eten of tijdens de groepsactiviteiten. De directie wilde om die redenen de mobiele telefonie rigoureus verbieden. De kinderen vonden dat te ver gaan. Dankzij de jon gerenraad is een protocol opge steld. Dat wordt door de kinde ren ook nageleefd. Want wie dat niet doet, kan sancties verwach ten. Dat is terecht, vinden beide partijen. De statenleden 'grokken' de ver halen die boven tafel komen. Vooral Wil Kranenburg (Groen links) is helemaal in haar ele ment. Kranenburg is zelf week- eindpleegouder van twee kinde ren en gaat helemaal in de ont moeting op. Rijnhove telt der tien woongroepen. Elke groep heeft een afgevaardigde in de jongerenraad zitten. „Gooien jullie het wel eens op een ak koordje", wil Kranenburg we ten. Prompt geeft ze een tur- boles in het bedrijven van poli tiek. De jongeren zijn nog niet zo ver, bekennen ze. „Maar je weet dat je dit doet voor ieder een. Dus niet alleen voor jezelf zegt Michel. Regina, die in Rijnhove heeft ge woond maar nu bij Cordea langzamerhand wordt voorbe reid op een zelfstandig bestaan, heeft een vraag voor de provin cie. „Ik zit nog op school, dus mij gaat het niet aan, maar waarom moeten werkende jon geren die bij een instelling wo nen tweederde van hun salaris inleveren?" Van dat geld wordt niets gespaard, weten ook de andere tieners. Dus als je einde lijk op jezelf gaat wonen heb je geen spaarpotje waarmee je de inrichting van je kamer kunt be kostigen. Want de rest van je sa laris gaat op aan kleding en der gelijke. „Het is de wet", zucht Hallensleben. „Maar ik begrijp dat jullie ons nu vragen daarin verandering te brengen." „Je hebt lef nodig om bij hulp behoevende kinderen een stuk verantwoordelijkheid voor eigen welbevinden neer te leggen", vindt Peter Houweling, die nu vijf jaar aan het hoofd van Rijn- zate staat. „Een hulpverlener heeft de neiging om vreselijk te moederen. Maar inspraak werkt." den haag/oegstgeest - Dat de directeur van de Rijngeest Groep, die op 11 december 2001 betrokken was bij een dodelijke aanrijding op het terrein van Endegeest pas volgende maand voor de rechter komt, is onge wenst maar niet ongewoon. Dat antwoordt minister Kamp van justitie op schriftelijke vragen van Kamerlid Van Oven (PvdA) uit Oegstgeest. Van Oven stelde zijn vragen, omdat hij zich stoort aan het feit dat de rechtzaak zo lang op zich laat wachten, terwijl juist bij een zaak als deze de emoties hoog oplopen. Ook heeft de PvdA'er zich verbaasd over de uitspraak van de officier van justitie, dat het niet ongebruikelijk is dat de behandeling van dergelijke za ken lang op zich laat wachten. Kamp schaart zich achter de of ficier, om er direct aan toe te voegen dat een snellere behan deling van de zaak 'zeer wense lijk' zou zijn geweest. Maar de ervaring leert dat er de afgelo pen jaren gemiddeld bijna een jaar overheen ging voordat ie mand die verdacht werd van een ernstig feit voor de rechter kwam. De zitting tegen de Rijngeest-di- recteur is op 24 februari. Hij moet verschijnen voor de meer voudige kamer van de recht bank. Dat betekent meestal dat het openbaar ministerie reke ning houdt met een gevangenis straf van zes maanden of meer. zoeterwoude - Op het bedrij venterrein Grote Polder worden de komende tien jaar drie kan torencomplexen gebouwd. De provincie Zuid-Holland stelt wel als voorwaarde dat er een goede busverbinding komt tussen De Grote Polder en de Leidse wijk Roomburg. Volgens een woord voerder van de gemeente gaan de gesprekken die Zoeterwoude hierover voert met de gemeente Leiden en vervoersmaatschappij Connexxion de goede kant op. Het provinciebestuur keurde het nieuwe bestemmingsplan voor het bedrijventerrein Grote Pol der onlangs goed. Daarmee gaf ze toestemming voor de bouw van kantoren bij het aanne mersbedrijf Pieterse, tegenover Heineken en op de hoek van de Industrieweg en de Oranjelaan. De hoogtes variëren van zes tot 25 meter. Als de busverbinding er niet komt, mogen er wel be drijven komen. „Maar we heb ben liever kantoren", aldus de zegsman van Zoeterwoude. „Die leveren ons meer geld op." In het nieuwe bestemmingsplan is vérder geregeld, dat er in de Grote Polder geen dienstwonin gen meer mogen wordeiPge- bouwd. Nu staan er een stuk of tien. De gemeente wil er niet meer bijhebben, omdat het wo nen op een bedrijventerrein zo wel voor de bewoners als voor de bedrijven niet aantrekkelijk is. Bedrijven moeten zich dan aan strengere milieueisen gaan houden. Ook is de provincie ak koord met een mogelijke halte voor de Rijn Gouwe Lijn bij de Burgemeester Smeetsweg. Het nieuwe bestemmingsplan voor de komende tien jaar ligt vanaf vandaag zes weken ter in zage op het gemeentehuis in Zoeterwoude-Dorp of in de openbare bibliotheek Meerburg.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17