Connexxion doet OV-Taxi nu zelf LEIDEN REGIO m 'Een van die kleintjes wordt een multinational' Bewoners Mors bang in eigen huis fm Feestresten engroep praat over verlangen - WOENSDAG 8 JANUARI 2003 Alie Tigchelhoff helpt jonge ondernemers in biotechnologie gunde in 2001 de speciale vorm van openbaar vervoer aan Con nexxion, die de verdeling van de ritten weer uitbesteedde aan de Mobiliteitscentrale. Sinds het af schaffen van de oude WVG-re- geling zijn ouderen en gehandi capten op de OV-Taxi aangewe zen. Van meet af aan was er kritiek op het vervoerssysteem; van or ganisaties, politieke partijen maar ook van taxiondememers. Een aantal bedrijven dat aan vankelijk medewerking had toe gezegd, haakte al snel af. Onder nemers klaagden over de oneer lijke verdeling van de ritten. El- tax, Taxi Schutte (totdat dat be drijf failliet ging) en Taxibedrijf Gebr. De Groot namen het leeu wendeel van de ritten in Leiden voor hun rekening. Eltax is eige naar van de Mobiliteitscentrale. „De centrale voldoet niet aan onze kwaliteitseisen", zegt Con- nexxion-woordvoerder E. Hart man. „We gaan zelfde planning en de regie verzorgen, net als een deel van het vervoer. We hebben verder de intentie om vanaf 1 maart ook met lokale vervoerders contracten af te sluiten. Ik sluit niet uit dat Eltax daar gewoon weer bijzit. Namen kan ik nog niet noemen." De Leidse regio legt Connexxion een hoog percentage op van rit ten die op tijd moeten zijn. Haalt het bedrijf die stiptheid niet - sinds de invoering is dat nog niet gelukt - kan het regio nale bestuur de vervoerder boe tes opleggen. Connexxion heeft de Mobili teitscentrale eind vorig jaar nog drie maanden de tijd gegeven om beter te presteren. „Er zijn hele duidelijke afspraken over gemaakt", zegt Hartman. „Daar aan is niet voldaan. Wij zijn er van overtuigd dat we zelf wel aan die eisen kunnen voldoen." Het bedrijf mag tot 1 januari 2004 het vervoer verzorgen. Het contract met de Leidse regio be vat de optie om die termijn nog twee keer een jaar te verlengen. Leiden is opgelucht dat Connex xion ingrijpt. „De gemeente is blij dat het bedrijf de verant woordelijkheid voor het reilen en zeilen van de OV-Taxi neemt", verklaart persvoorlich ter F. Delemarre. „Het is niet de OV-Taxi die ter discussie staat, maar het functioneren van de Mobiliteitscentrale. Het is ge woon vervelend dat het systeem niet goed draait. Uiteindelijk is ook Connexxion daarvoor ver antwoordelijk." uit. door Wilfred Simons leiden - In alle stilte werkt.Alie Tigchelhoff (42) aan de opbouw van een nieuwe industrietak in Nederland. De Rotterdamse houdt kantoor in de 'kraamka mer' voor biotechnologische be drijven in het Sylvius Laboratori um van de Universiteit Leiden aan de Wassenaarseweg, het Bio- Partner Center Leiden. Zij helpt beginnende ondernemers aan ka pitaal, verhuurt tegen een zacht prijsje kantoren en laboratoria en laat ze profiteren van haar net werk van geldschieters, juristen, consultants en andere onderne mers. Nederland is klaar voor de op bloei van de biotechnologie. Dat is de overtuiging van directeur Alie Tigchelhoff van het stimule ringsprogramma BioPartner Leiden. De Delftse ingenieur, die er een opleiding Master of Business Administration naast deed, ziet alle seinen op groen staan. Het gebruik van biotech nologie is niet langer omstre den, zolang het gaat om medi cijnen en vaccins. „Als het om voedsel gaat, is het wat anders", erkent ze. Bovendien komen er steeds meer biotechbedrijven die geen 'stier Herman' meer nodig hebben om medicijnen mee te maken. Crucell bijvoor beeld heeft genoeg aan een vloeistof met menselijke cellen, die farmaceutische stoffen kan produceren. Biotechnologie past bovendien in het streven van Nederland om een kenniseconomie te wor den. Het land zal wel moeten, meent spraakwaterval Tigchel hoff. want veel meer dan kennis en diensten heeft Nederland niet te bieden. „We hebben, be- die uit alle hoeken van de stad kwamen, stonden de politie van afstand een beetje te bekijken en uit te jouwen. Waarom staan die agenten daar als zij toch niets kunnen of mogen doen?" Ravensbergen is boos op politie en gemeente. „Waarom wordt zo n plek midden in een woonge bied, langs een doorgaande weg en bij een kruising aangewezen als gedoogplek? Waarom wordt er geen groot grasveld aangewezen waar niemand hinder van de acti viteiten heeft? En waarom is er geen overleg geweest met de be woners van de buurt over de ge doogplek?" Cynisch besluit Ravensbergen zijn brief. „Hopelijk komt dit schrijven nog op tijd bij u binnen, want de brievenbus in de buurt is nog niet herplaatst. Dat is ook nog te danken aan de maatrege len rond die gedoogplek." Volgens J. Jansen van Milieu en Beheer wordt de locatie van de gedoogplek aangewezen na over leg met de woningbouwvereni ging, politie, gemeente en Leidse Welzijns Organisatie (LWO). „En er is ook door de brandweer naar gekeken. Zo wordt gelet op de be reikbaarheid in geval van calami teiten." Volgens Jansen is er wel degelijk overleg geweest „De LWO heeft gesproken met jongeren, onder nemers en bewoners van die buurt. Direct omwonenden heb ben een brief van LWO en politie gehad waarin de situatie werd uitgelegd en verder zijn er via de media mededelingen gedaan." Eric-Jan Berendsen moeite mee." Kantoren heeft Leiden genoeg, maar Tigchelhoff is nagenoeg de enige in de stad die kantoren èn laboratoria kan verhuren. De vraag daarnaar overtreft het aanbod. Vaak moet ze nee zeg gen tegen onder meer Ameri kaanse biotechbedrijven die tij delijk een pied a terre in Neder land zoeken, of die hier blijvend een onderzoeks- of productie vestiging willen openen. Als het bijvoorbeeld voor een jaar is, kan ze wel op een verzoek in gaan. „Dan kan ik tegen zo'n jongen uit het lab tenminste zeggen: over een jaar kun je er in." Op de lange duur, weet Tigchel hoff zeker, worden één of twee van de kleintjes die nu in de kraamkamer aan het experi menteren zijn, de Akzo-Nobels, de Unilevers en Philipsen van de toekomst. Welk bedrijf, weet niemand nog, maar hoe meer kleintjes er nu zijn, hoe groter de kans dat één van hen ooit uitgroeit tot een nieuwe Neder landse multinational. „Een hoge top is alleen mogelijk op een brede basis." Faillissementen en mislukkingen zullen er zeker zijn, weet ze, maar dat is alleen maar goed voor de bedrijfstak als geheel. „Er zitten hier men sen die bij Pharming weggegaan zijn, te werken aan nieuwe pro ducten. Ex-werknemers van Syngenta Mogen zijn hier voor zichzelf begonnen. Oud-mede- werkers van Centocor hebben hun kennis ter beschikking ge steld aan nieuwe biotechbedrij ven, waardoor starters eerder tot wasdom kunnen komen. Elk faillissement of dieptepunt baart nieuwe bedrijven." door Robbert Minkhorst leiden - Connexxion gaat een deel van het vervoer met de OV- Taxi in de Leidse regio voor eigen rekening nemen. Voor de overige ritten wil het bedrijf contracten afsluiten met lokale taxionderne mers. Connexxion denkt zo de lange wachttijden en de kritiek op de slechte service op te kun nen lossen. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de lOetl Breestraat ligt, is het symbolische pgj middelpunt van de stad. rim y Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Erie-Jan Berendsen bief TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Saamhorigheid. Dat was het sleutelwoord bijna 50 jaar gele den. Toen liep Leiden massaal uit nadat zich in de nacht van zaterdag 1 op zondag 2 februari 1953 de Watersnoodramp in Zuidwest-Nederland had voltrokken. Grote delen van Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland liepen onder water; het aantal slachtoffers bedroeg 1835. Leiden speelde een speciale rol in de hulp aan het getroffen gebied. Daarnaast werd een aantal daklozen uit Zeeland hier in de stad opgevangen. Reden ge noeg voor Leidenaar en amateur-historicus Henny Kwik om van 6 tot 9 februari een expositie aan de Watersnoodramp te wijden in De Waag. Tenminste, dat was de bedoeling. Gisteren moest Kwik tot de conclusie komen dat de tentoonstelling (voorlopig) geen door gang vindt. Hij kan de eindjes niet aan elkaar knopen. En dat terwijl de gemeente Leiden geheel gratis De Waag als exposi tieruimte had aangeboden. Gisteren werd via deze krant be kend dat de vervoersmaatschap pij het contract met de Mobili teitscentrale heeft opgezegd. Het bestuur van de Leidse regio Alie Tigchelhoff: „Elk faillissement of dieptepunt baart nieuwe bedrijven." Foto: Dick Hogewoning ooft •stb; t bang in je eigen huis. Dat t gevoel van menige bewo- de omgeving van de Lage eg, Vondellaan en Dam de twee laatste dagen van rige jaar. De kruising in dat was namelijk als gedoog- reefciangewezen door gemeente itie en dat hebben de om- fden geweten. is J. Ravensbergen van de lorsweg was er sprake van ete terreur. „Men werd zijn eigen huis en de kin- [te, durfden niet meer te gaan wó< door de harde knallen op en rond de huizen", schrijft hij aan het Leidsch Dagblad. „De hele avond van 30 december reden zo'n 50 jongeren af en aan met brommers, scooters en au to's. Het was een herrie met het starten van de motoren en als er gestopt werd, gebeurde dat met piepende remmen. Als de auto portieren open gingen was de ra dio met keiharde muziek te ho ren. Dit alles duurde tot half vijf 's ochtends. De nachtrust was ver te zoeken, dus hebben we maar een tabletje genomen." Buurtbewoners belden diverse keren de politie die inderdaad ter plekke kwam. „Maar de jongeren „Gistermiddag moest ik beslissen over de optie op De Waag. Die ruimte is weliswaar gratis maar ik zit nog met een gat op de begroting van zo'n 1000 euro. Dat komt vooral door porto kosten, de kosten voor het huren en vervoeren van expositie panelen, de uitnodigingen en de inrichting van De Waag. Daarom is de tentoonstelling voorlopig afgeblazen." Kwik wijt de problemen vooral aan het feit dat hij in de afge lopen periode rond Kerstmis en nieuwjaar moeite heeft gehad met het bereiken van sponsors. „Maar afgelopen maandag avond tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente kreeg ik al bemoedigende reacties. Daarom is er sprake van uitstel en zéker niet van afstel. Ik hoop dat de expositie op een later tijdstip toch doorgaat. Wellicht in de Hooglandse Kerk." Een mooie kans voor de Leidenaars om Kwik te laten zien dat saamhorigheid anno 2003 ook nog bestaat. Archieffoto restanten van de viering van oud en nieuw liggen op straat. Tientallen lege flessen, vuur- en vuilniszakken wachten op de ophaaldienst, die druk bezig is de stad weer aan kant te krij- heeft zich hier bij de Aloëlaan en het Schuttersveld opgestapeld toen de containers weg wa- voor glas, gft-afval en zakken, worden elk jaar voor de jaarwisseling weggehaald om te dat de fik erin gaat. Na nieuwjaarsdag worden ze weer op hun oude plekje gezet, waar de zak- bakken staan te wachten. Foto: Hielco Kuipers halve gas, zout en enkele land bouwgewassen, geen grondstof fen die we kunnen opwerken. Door onze positie als doorvoer- land kost het ons weinig moeite om goedkoop aan grondstoffen te komen die tot kostbare medi cijnen kunnen worden opge werkt. Daar zijn hoog opgeleide mensen voor nodig die er een goed belegde boterham mee kunnen verdienen." Het opzetten van een biotech- nologisch bedrijf is moeilijk. De weg van een goed idee tot een winstgevend product duurt jé- ren, weet Tigchelhoff. „Stel, je bent een wetenschap pelijk onderzoeker die bio- techondememer wordt. Je moet dan met jouw idee, jouw pro duct meteen een wereldspeler zijn en weten waar de wereld markt behoefte aan heeft. Tege lijkertijd heb je de eerste tien jaar niets te verkopen, maar geef je wel miljoenen euro's uit. Het ontwikkelen en testen van medicijnen kost kapitalen", zegt Tigchelhoff. En dan moet zo'n ondernemer ook nog een inspi rator zijn, die zijn team aan on derzoekers en verkopers bij el kaar houdt en enthousiasmeert. „Dat is complex management." Gelukkig staan de beginnende ondernemers er niet alleen voor. Er zijn twee subsidieprogram ma's waarvoor Tigchelhoff werkt: BioPartner van het Minis terie van Economische Zaken en het 'Competence Centre Life Sciences' van de provincie Zuid- Holland en de gemeenten Lei den, Delft en Den Haag. Ze helpt startende ondernemers waar ze maar kan: met subsi dies, contacten, kantoortjes, compleet ingerichte laboratoria. Ze coacht ze, waar nodig. Of, op z'n Rotterdams gezegd: „ze mo gen dan een uurtje tegen me aan lullen." Waar die beginnende bio- techondernemers volgens Tig chelhoff het meest tegenaan hikken, is het werven van klan ten. „Psychologisch gezien dan. Onderzoekers zijn erop getraind om nooit meer te zeggen dan ze kunnen bewijzen. Maar een on dernemer moet zijn klanten ver leiden, hij moet ze dingen voor spiegelen die hij misschien niet kan waarmaken, of nog niet. Daar hebben ze de meeste ha; AKB-j die v bolk lens Of i vrouw- en geloofsgroep Vrouw-en-in- deze maand met een nieuwe serie Wie zin heeft kan zien hoe leden zeven ochtenden in gesprek van Kempen en Arine Benschop, en 13 februari gaan de gesprek- naar het begaan van de goede '27 februari, 13 en 27 maart is het onder werp 'Anderen deelgenoot maken van wat je be weegt'. De serie wordt op 10 april afgesloten met een Paasviering. De bijeenkomsten zijn van 09.30 tot 11.30 uur plaats in de pastorie van de St. Pe- truskerk aan de Lorentzkade 16A in Leiden. Geïn teresseerden kunnen zich aanmelden bij Reni Brokaar-de Koning: 071-5310394 of bij Joke de Haas-Nozeman: 071-5802338.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15